PR0VIHCIA1E ZEEUWSCHE COUPAKT Wapenstilstand inlndonesië wordt besproken Proces van 5 millioen woorden loopt ten einde Vader vermoordt zijn dochter. Vandaag.,. Koninginnedag te Middelburg Indrukwekkend openluchtspel te Vlissingen UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Zeeuwsche LEZERS SCHRIJVEN.. HoófdfedflCleur Q BalllnHJn '(mét redactloneele medewerking van dr. .V/. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Drult: lirma F. van de Velde |r.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch," Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 2 Sept. 1946 189e Jaargang Nummer 203 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pee week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2.—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Qoes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Het Wereldgebeuren Nazi-leiders betuigden te Neurenberg nogmaals hun onschuld Seyss Inquart blijft trouw aan zijn Fiihrer! Het groote proces tegen de voornaamste Duitsche oor logsmisdadigers te Neurenberg ls Zaterdag afgesloten met een laatste woord ter verdedi ging, dat door ieder der 21 beklaagden mocht worden ge sproken, gelijk dat in een rechtstaat nu eenmaal gebrui kelijk is. Of deze beklaagden zich daarbij gerealiseerd zul len hebben, dat voor de slachtoffers van hun „justi tie" als we dit woord hier voor mogen gebruiken van recht in de regel al bitter weinig sprake was, wagen we te betwijfelen. Uit de laatste woorden, welke zij Zaterdag hebben gesproken, hebben we althans heel weinig kunnen bespeuren van e enige erken ning van de groote schuld, welke op deze leiders van het Duitsche volk rust. Het „we hebben het niet geweten" deed In de meest gunstige gevallen nog opgeld en sommige be klaagden maakten het nog veel erger. Goering beweerde bijv. zelfs, dat de Nazi's de oorlog nooit hebben gewild en dat de geschiedenis eens zal uitmaken, dat het Duitsche volk vrjj van schuld is. En met eenige stemverheffing verzekerde hij nooit een bevel tot moord of een wreedheid te hebben gegeven. Ook „onze" Seyss Inquart beweerde noch beul noch roo- ver geweest te zijn, althans niet uit eigen vrije wil, voegde hij er voorzichtigheidshalve aan toe, en zijn geweten was gesust door het feit, dat de „biologische toestand van het Nederlandsche volk gedurende de periode van zijn verant woordelijkheid beter was dan tijdens de eerste wereldoorlog zonder bezetting en blokkade!" Yoor Seyss bleef Hitier de man, die Dultschland grooter maakte dan ooit in zijn ge schiedenis. „Hem heb ik ge diend en hem blijf ik trouw!" aldus beëindigde hij zijn laat ste woord. 't Is eigenlijk tè treurig om het hier allemaal te citeeren. Deze menschen begrepen er niets van of doen alsof: Rae- der verklaarde niet zonder trots, dat de Duitsche marine met onbevlekte vlag uit de strijd was gekomen. Volgens Jodl diende de Wehrmacht niet de machten van de duis ternis, maar „das Vaterland". En de Gestapo-leider Kalten- brunner kwam nu nog eens vertellen, dat hij het uitroeien van de Joden nooit had goed gekeurd en dat alle pogingen om de Joden te beschermen eigenlijk zijn werk waren ge weest. Ook Rosenberg en de beruchte Julius Streicher voel. den zich natuurlijk dood-on- schuldig en Baldur von Schi- rach, die tenminste durfde verklaren, dat hij zijn persoon lijk lot niet belangrijk vond, verdedigde de Duitsche jeugd door te beweren, dat deze niets gedaan heeft, waarvoor zij zich zou behoeven te schamen. Zoo zouden we nog kunnen voortgaan, maar dat heeft geen zin. Over deze menschen zal op 23 September vonnis gewezen worden en eigenlijk twijfelt niemand ter wereld er aan of dat zal voor verreweg de meesten van hen, zoo niet voor allen, de doodstraf behelzen.! De berichten spreken hierover trouwens reeds openlijk en melden, dat bq „eventueele" doodvonnissen van Russische en wellicht ook van Ameri- kaansche zijde zal worden ver- Goede voortgang in Parijs. De vergadering van de mi nisters van buitenlandsche za ken der Groote Vier, die van daag zou plaats vinden, is uit gesteld. Als reden wordt opge geven. dat de plaatsvervangers zoo goed met hun werkzaam heden zijn gevorderd, dat het niet nooaig is dat de ministers al zoo spoedig weer bijeen ko men. Waarschijnlijk zal er na de terugkeer van Molotov. die Zaterdag plotseling naar Mos kou is vertrokken, weer een vergadering van de Groote Vier worden gehouden. Door de politieke en territo riale commissie voor Italië is met 15 stemmen voor en 5 outhoudingen besloten de hoogvlakte van Mont Cenis aan Frankrijk toe te wijzen. Een voorstel van België het atoomonderzoek te verbieden in Italië leidde tot een amen dement van Rusland, dat slechts het onderzoek naar atoomwapens wilde verbieden, om de voortgang van de ont wikkeling van de atoomenergie niet te belemmeren. Het voor stel van de Sowjet-Unie werd ondersteund door Amerika, Frankrijk en Engeland. Ook Belgie sloot zich hierbij aan. zocht de terechtstelling in het openbaar of tenminste in te genwoordigheid van persverte genwoordigers te doen ge schieden, daar dit voor de slachtoffers van de Duitsche terreur de beste waarborg zou beteekenen, dat uiteindelijk tóch recht wordt gedaan. Na de uitspraken zullen de veroordeelden worden overge geven in handen van de Ge allieerde Bestuursraad, welke de vonnissen nog kan wij zigen, d.w.z. alleen verzach ten en tenslotte zal uitma ken op welke wijze de von nissen ten uitvoer zullen wor den gelegd. Het proces, dat het grootste en voor de geschiedenis ook het meest belangrijke was, dat ooit werd gevoerd, nam tot dusver niet minder dan 217 zittingen in beslag, gedurende welke in vier talen vijf mil lioen woorden moeten zijn ge sproken. We mogen aannemen, dat de belaneste'ling, waar mede het publiek deze woor denvloed heeft gevolgd, niet altijd even groot is geweest, maar vast staat wel, dat de geheele beschaafde wereld toch in spanning wacht op de uit spraak, waarvan zij verwacht, dat deze recht zal doen we dervaren aan de millioenen, over wie het Nazidom verderf en ellende heeft gebracht. Partij-politiek in Engeland. Op voorstel van Churchill zal de Conservatieve Partij in Engeland volgende maand ver gaderen over een naamsveran dering van de partij. Voorts heeft een plan van den conservatief Mc Nillan de aandacht getrokken, volgens hetwelk gepoogd zou worden een nieuwe democratische par tij op te richten, welke zich tegen de huidige socialistische partij zou richten. Vliegende bom boven Vervlers. Volgens eën correspondent van de „Daily Graphic" te Pa rijs zijn berichten binnengeko men, volgens hetwelk een pro jectiel, dat gelijkt op de vlie gende bommen, die boven Zwe den zijn waargenomen, bq Ver- viers in Belg'5 zou zijn neer gekomen en ontploft. Boeren zeiden dat de bom op een hoogte van 1500 meter over vloog en dat roode en gele vlammen uit de staart scho ten. HET PLEBESCIET IN GRIEKENLAND. Bij het plebe3ciet in Grie kenland zijn nog verschillende incidenten voorgekomen, welke reeds aan 6 personen het leven hadden gekost.Verwacht wordt, dat Woensdag de volledige uit. slag bekend zal zijn. De uitsla gen van de eerste districten geven een groote meerderheid voor den Koning. De Roosendaalsche landbou wer C. P. heeft zqn 21-jarige oudste dochter Johanna, na een maandenlange opsluiting, door wurging van het leven be roofd. Donderdagmorgen viel h\j ,door de mand, toen de politie hem het touw toonde, waar mede de misdaad was ge pleegd en dat bij huiszoeking was te voorschijn gehaald. Des middags heeft hfl in zjjn wo ning de alkoof geopend, vmtnx- in hij zijn dochter 6 maac4en lang, met als eenig voedsel elke dag wat melk, had opge sloten gehouden. Hij wurgde haar daarop met een eind touw. Het meisje was zoo uitgeput, dat het zich niet kon ver weren. SMEERKAAS OP DE BON. Het rantsoen kaas voor de periode van 15 t.m. 28 Septem ber zal voor een gedeelte wor den verstrekt in korstlooze- en smeerkaas. Dit geldt voor alle leeftijden. is het 150 jaar geleden, dat de Nationale Con ventie te Den Haag tot emancipatie van de joden besloot; vieren de Vereenlgde Staten van Amerika La- bour-dag; viert Charles Braaken. siek zijn 50-jarig too- neeljubileum. Amerikaansch crediet voor Nederland. Een crediet van 20 millioen dollar aan Nederland heeft Amerika verleend voor de aankoop van Amerikaansche surplusvoorraden in het bui tenland. Het crediet zal be schikbaar zijn tot 1 Januari 1948, terwijl het van 1952 tot 1976 zal dienen te worden afgelost. De rente is 2 3/8 Sjahrirs standpunt nog ongewijzigd. In een ontmoeting tusschen generaal-majoor Forman, chef van de generale staf der ge allieerde strijdkrachten in Ned. Indië en den republikeinschen onderminister van buitenland sche zaken, Hadji Agoes Sa- lim, ls besloten, dat op een nader te bepalen datum be sprekingen geopend zullen worden tusschen hooge Brit- sche officieren en vertegen woordigers van de T.R.I. uit Java en mogelijk ook uit Su- matra, teneinde de bijzonder heden uit te werken van een wapenstilstand in Indonesië, die thans door de drie betrok ken partijen besproken wordt. Arabieren niet naar Londen. Het Arabische Hooge Comité voor Palestina zal niet deel nemen aan de conferentie te Londen, aangezien het niet kan berusten in de Engelsche wei gering om den Groot Moefti als afgevaardigde te acceptee ren en het overigens zelf wenscht vast te stellen waar over zal worden gesproken. Het Hooge Comité heeft aan de zeven Arabische Staten verzocht eveneens van deelne ming aan de conferentie af te zien, doch het wordt niet waar schijnlijk geacht, dat deze op dit verzoek zullen ingaan. NIEUWE BRITSCH- INDISCHE REGEERING. In de nieuwe interum-Regee- ring voor Britsch Indië, welke door Lord Wavell werd ge vormd. is Pandit Nehroe mi nister-president geworden. In Mohammedaansche kringen is men weinig ingenomen met het nieuwe kabinet. Er zijn dan ook in Bombay reeds ongere geldheden voorgevallen. De ontmoeting droeg een har telijk karakter. De Nederlandche autoritei ten zqn van alles op de hoog te gehouden. HET BEZOEK VAN LORD KHJLEARN. Lord Killearn zelf noemde het verloop van de informa- torische besprekingen, die hij heeft gevoerd, zeer succesvol. Van Indonesiche zqde werd er echter op gewezen, dat er nog verschillende moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden vóór de toekomst van Indonesië is geregeld. Een gezaghebbende Indone sische bron zeide, dat het te hopen was, dat Lord Killearn „de Nederlanders zou kunnen overreden niet meer troepen aan land te zetten". Waarne mers beschouwen dit als een aanwijzing, dat Soetan Sjahrir zqn standpunt ten aanzien van deze kwestie niet heeft veran-, derd. Indonesische kringen zeiden dat lord Killearn ongeveer 7 September zou terugkeeren. De viering van Koninginnedag. Nederland heeft op waardige wijze zijn tweede Koninginne dag in vrijheid gevierd. Zoo wel in Amsterdam als in den Haag werden militaire parades gehouden. Natuurlijk woonden verschillende autoriteiten deze 6arades bij. Maar niet alleen i ons land, ook in Indonesië, werd de verjaardag van H.M. de Koningin gevierd. In Bata via nam Dr. van Mook de pa rade af, waaraan zoowel Ne- derlandsche als Britsche troe pen deelnamen. Ter gelegenheid van deze feestdag hield de voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. J. H. R. van Schalk, een radio rede, waarin hij erop wees, dat wij met ingespannen persoon lijke arbeid aan de wederop bouw van ons land en doelma tige productieve arbeid, H M. de Koningen het meest dier bare geschenk aanbieden. Ook Minister Jonkman hield een rede voor de radio, waarbij hij er op wees dat wij, als ge schenk aan Hare Majesteit onze bereidheid moeten toonen om haar boodschap van 7 De cember 1942 te gehoorzamen en te vervullen. Het hoogtepunt van Konin ginnedag heeft ongetwijfeld Apeldoorn beleefd, waar het Koninklijk gezin, met Prins Bernhard aan het stuur, een rijtoer door de stad maakte en waar het Prinselijk Paar. met de drie prinsesjes 's avonds het vuurwerk bijwoonden. Granaten boven Groesbeek. Blijkens een officieel rap port staat thans vast, dat om streeks half Augustus, van Duitschland uit, eenige grana ten zijn afgeschoten op de om geving van Nijmegen, voorna melijk Groesbeek, en daar tot ontploffing zijn gekomen. De granaten kwamen zeer waar schijnlijk uit het Reichswald. Euwe en Botwlnnlk gelijk aan de kop. Zaterdag zijn te Groningen eenige hangpartqen van het Wereldschaaktournooi uitge speeld. De uitslagen hiervan luidden: BotwinnikFlohr re mise, Najdorf verliest van Kottnauer, O'Kelly wint van Bernstein, Kotov verliest van Steiner, Vidmar—Najdorf re mise. Mede door de nederlaag van Botwinnik tegen Kotov in de 14de ronde gaan EuweBot winnik thans weer samen aan de kop met 11% p. ieder. Viering droeg een sportief karakter. Het feestprogramma in Mid delburg stond in het teeken van de lichamelijke opvoeding. In de ochtenduren was er op het terrein achter de Meelfa briek een voetbaltournooi ge organiseerd, waaraan werd deelgenomen door schoolelftal len van de Rqksleerschool. de School voor V.L.O. en de school van de Ned. Herv. Ge meente aan de Zuidsingel. Na de 4 wedstrijden, was de uit slag als volgt: School v. V.L. O: 7 p-, R.L.S.: 5 p., school Zuidsingel: geen. Aan iedere speler van het winnende elftal werd namens de Vereen. „Uit het volk- Duizenden sloegen het geboeid gade. Actueel verleden herleefde, verwachtingen, want dit spel van het schrijvend echtpaar W. AbelevenLabberton is, vooral dank zij de uitstekende Zeeland heeft opgewekt Ko ninginnedag gevierd en vooraf in de voornaamste centra had men van deze feestdag veel werk gemaakt. In Vlissingen concentreerden de feestelijkheden zich eigen lijk vrijwel geheel op het Openluchtspel „Ontworsteld", dat onder auspiciën van de Bond van Buurtvereenigingen „Vlissingen en Oranje" werd uitgevoerd. Tegen de oploo- pende rijweg van de Oprit waren vele duizenden zit plaatsen aangebracht, zoo. dat de straat van de bioscoop tot de Boulevard een reusach tig amphitheater was gewor den, vanwaar naar schatting meer dan zesduizend menschen het spel bijwoonden. Deze mas sale opkomst en ook voor de 2e uitvoering van heden avond verwacht men weer vele duizenden bezoekers, ditmaal uit geheel Zeeland bewees, dat het initiatief van „Vlis singen en Oranje" wel heeft ingeslagen en dat men het op prijs stelde, dat in Vlissin gen voor deze Koninginnedag viering eens was afgeweken van wat zoo langzamerhand meer sleur dan traditie dreig de te worden. Toch zal men goed doen voor de tweede op voering er voor te zorgen, dat ieder een goed zicht op het podium kan hebben. Ditmaal gingen velen staan, wat voor de achterste rijen het toch al moeilijk zicht nog meer belem merde. En men zal ook niet teleurgesteld zijn In zijn; regie van den heer Abeleven zelf, een indrukwekkende ver tooning geworden. In een bonte reeks van treffende tafereelen zag en hoorde men alles, wat in de oorlog ook Vlissingen heeft beroerd, nog eens de revue passeer en: de mobilisatie en het uitbreken van de oorlog, de bezetting en alle vernede ringen, welke de bezetters on ze bevolking aandeden, het groeiende ondergrondsche ver zet, het kranige werk van brandweer, Roode Kruis en E.H.B.O. wanneer het oorlogs geweld stad en bevolking met diepe doodelijke wonden sloeg, de vlucht voor het water en de onversaagde arbeid van de wederopbouw, nadat de bevrij ding eindelijk gekomen was. Het is niet doenlijk op elk van deze tafereelen afzonder lijk in te gaan, maar we wil len toch niet nalaten de bri- zonder treffende hulde aan de dooden, welke culmineerde in een Indrukwekkende vlaggen- parade, even apart te vermel den. Aan de voorbereiding van dit evenement moet hard ge werkt zijn, want alles verliep in de puntjes, hetgeen heel wat wil zeggen, wanneer het gaat om niet minder dan ruim vijfhonderd medewerkenden. Een bijzonder woord van hulde komt "hierbij ook toe aan den heer J, Verhagen, die als Mi- chlel de Ruyter van het voet stuk van zijn monument daal de om de verklarende tekst bij het spel te spreken. Hij deed dit sober, maar indrukwek kend, hetgeen, ook al omdat juist de tekst niet het sterk ste deel van het spel genoemd kan worden, lang geen gemak kelijke taak was. Ook mej. Cor Groen leverde als.de Vllssing- sche stedemaagd een zeer ver-i dienstetfjke prestatie. Daar naast moeten nog genoemd worden de bijzonder sugges tieve verzorging van de ge luidseffecten van den heer Jan Boots van de A.V.R.O. en de medewerking van het koor en het orkest onder de be kwame leiding van den heer Jan Kuiler. Ook de décors waren, ondanks de sobere uit voering, bqzonder suggestief. Geen wonder dus, dat ae toe schouwers gaarne de koude trotseerden velen waren zoo verstandig geweest zich in een warme plaid te wik kelen en in gespannen aan dacht het spel van het begin tot het einde volgden. Aan het slot van de avond werden enkele woorden van dank gesproken door den voor zitter van de Bond van Buurt vereenigingen, den heer A. Schout, die ook met een woord van welkom had ge opend, en den burgemeester van Vlissingen, mr. J. Kolff, waarbij aan de dames Abele venLabberton en Groen bloemen werden aangeboden. Tenslotte vermelden we nog dat de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, met zijn echtge- noote deze eerste opvoering van „Ontworsteld" bijwoonde, evenals het voltallig college van B. en W. van Vlissingen en vele leden van de gemeen teraad. H. A. B. Voor het volk", een boekwerk uitgereikt en aan de groep als geheel een oorkonde. Des middags begaven zich de turners van „Achilles", „Medioburgum" en „Wilhel- mina", in optocht naar de markt, waar onder leiding van den heer J. B. Rosenboom en met muzikale begeleiding van het Middelburgsch Mu ziekkorps, een turnfegst gehou den werd. Hierbij werden o.m. de Vrede- én Vrijheid-serie van het K.N.G.V. uitgevoerd, een serie vrije oefeningen en symbolische bewegingen op de maat van vaderlandsche liede ren. Terwijl de dames der ver schillende vereenigingen dit presteerden kampten de jon geren in het behendigheldsloo- pen tot groote vroolijkheid van het publiek. Veel applaus oogstte het werken aan de hooge brug door de heeren van Wilhelmina en de vrije oefeningen van de dames van Medio. Aan het slot van dit feest werd het woord gevoerd door den heer L- A. Schenk, voorz. van „Uit het volkVoor het volk", die in zijn rede huiue bracht aan H.M. voor de wijze waarop zij haar taak heeft vervuld, en in de bezettingstijd haar geloof In de overwinning op haar onderdanen heeft we ten over te dragen. De wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, sprak tot slot van het feest. Het turnfeest werd o.m. bij gewoond door den Commissa ris der Koningin en wnd. bur- Smeester en wethouders van iddelburg. Het avondfeest werd voor een belangrijk deel verzorgd door Medioburgum en was te vens bedoeld als onderdeel van de feestelijkheden ter gelegen heid van het 55-jarig jubileum van deze vereeniging. Ver scheidene van de oude beken den onder de dansen van Ma- zure werden nog eens op het verlichte podium uitgevoerd: de vlinderaans, de Spaansche dans, de schermdans; met me dewerking van het Middel burgsch Muziekkorps, dat tot slot de bekende feestreien van Morks ten gehoore bracht, die echter tot teleurstelling van het publiek niet gedanst wer den. De dansen werden afge wisseld door prestaties van de andere gymn.-vereenigingen, waarbij vooral de heeren van Wilhelmina genoemd moeten worden. Het feest werd beslo ten met de traditioneele fak keloptocht en een concert door „Excelsior". Eeniae buurten hadden voor een orïglneele feestverlichting gezorgd, waarvan die van Klein Vlaanderen Maandag avond nog te bewonderen zal zqh. Veere geïllumineerd- Veere heeft een Oranje-tra ditie hoog te houden. Twee maal in de geschiedenis riep deze stad na de stadhouder- looze tijdperken de Oranjes weer aan het bewind en nog steeds is H.M. de Koningin ook Markiezin van Veere. Welnu, Veere is goed voor de dag gekomen, het heeft zijn naam eer aangedaan. De voornaamste straten waren versierd met licht-guir- landes, vele gevels van statige oude huizen waren fraai ge ïllumineerd en het stadhuis baadde in een zee van flood light. Het oude stadje, toch al zoo wondermooi, maakte in deze feesttooi een sprookjesachtige indruk en de bezoekers, die de moeite namen om des avonds naa: Veere te trekken, zullen van him uit stapje wel geen spijt hebben gehad. Veere kwam best voor de dag. Moeilijkheden bij de vlasteelt. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het rumoer, dat in vlaskringen is ontstaan betrekking heeft op deels on juist geachte maatregelen van het bedrijfsschap van vlas en hennep ten "anzipn van de prij zen, de vordering en de teelt van vlas en op de moeilijkhe den in verband met de uitvoer van vlas naar België. In de mededeeling wordt er op gewezen, dat zoolang er niet voldoende vlas wordt uit gezaaid om de behoefte van de Nederlandsche vlasser ij te dek ken geen vrijheid van aankoop kan worden gegeven. Ook ten aanzien van de ex port van vlas van oogst 1946 doen zich moeilijkheden voor, die hun oorzaak voornamelijk vinden in het verschil in de Srijs van lijnzaad in België en Tederland. Met betrekking tot oogst 1946 is overeengekomen, dat de opbrengst van de door Belgische telers uitgezaaide oppervlakte, groot ongeveer 1650 ha, zal mogen worden uitgevoerd. Middelburg Afscheid dr. Beekenkamp In een meer dan volle Oost- kerk nam .ls. W. H. Beeken kamp, Ned. Herv. predikant te Middelburg, in de avond dienst van Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente. Na het liturgisch gedeelte van de dienst, sprak de schei dende 1 eeraar naar aanleiding vn Lucas 17 10 en Colossen- zen 3 11. In verband met de eerste tekst memoreerde de voorgan ger zijn arbeid in de gemeente en de vele werkzaamheden die daarmede samenhangen waar van hij o.m. noemde Gasthuis, catechisaties, evangelisatie, gedetineerden en jongere lid maten. Hij herdacht de prettige sa menwerking nu 4 jaar achter een, met de Kerkeraad en zijn collega's. Komende tot de tweede tekst bracht hij naar voren de be perktheid van alle werk en de onvolkomenheid van zijn en ons aller werk, waar dat eigen lijk: „Christus is alles en in allen" moest zqn. Met enkele hartelijke be woordingen nam Ds. Beeken kamp tevens afscheid van zqn collega's. Na de dienst werd den schei denden leeraar door de ge meente Gez. 263 1 en 5 toe gezongen. STEDENONTMOETING MIDDELBURG— AMERSFOORT. De uitslag van de selectie wedstrijd, die in verband met de steden-ontmoeting Middel burgAmersfoort 19 Augustus voor gymnastiek en vrije oefe ningen, werd gehouden, is als volgt: Brug-dames: E. Lauwerse, Wilhelmina, 25% punten; C. Vermeulen, Medioburgum, 25% p.; S. Petiet, Achilles, 23% T. v. d. Pas, Wilhelmina, 3 p.; N. GeerseRoth, Achil les, 23 p.; A. Kooman, Achil les. 22% p.; P. Klap, Wilhel mina, 21% p.; M. Daane, Achilles, 20% p.; P. Meeuwse, Medioburgum, 20% p.; J. C. Sturm, Wilhelmina, 20%" p.; (reserve) L. Lievense, Achil les, 20 p. Heeren-brug: K. v. d. Berg, Wilhelmina, 27 p.; R. Hendrik- se, Wilhelmina, 22% p.; E. Wieme, Achilles, 22 p.; W. Griep, Wilhelmina, 21 p.; A. de Leeuwen, Wilhelmina, 20% p.; J. Leijnse, Wilhelmina, 20 p.; A. Kooman, Achilles, 10% P. Deze ploeg zal nog met de heeren A. Acda en A. de Baa- re van Wilhelmina worden aangevuld, die niet aan de selectie-wedstrijden konden deelnemen. In rekturnen is geen se lectie gehouden, doch hierin komt dezelfde ploeg uit. Vrije oefeningen dames (uit gekomen moet worden met 2 vrije oefeningen) Mediobur gum 22% pt.; Wilhelmina 22% pt. De ploegen voor voetbal, handbal, korfbal, athletiek en zwemmen zijn inmiddels ge vormd. Helaas moet het ten nissen vervallen, omdat door gebrek aan banen niet ge traind kon worden. Van de hochkey- en tafelten nisclub wordt nog een opgave verwacht. Door de Amersfo ortsche Bond voor Llch. Opvoeding zijn prijzen beschikbaar ge steld. Vlissingen KONINGINNEDAG. Het spel „Ontworsteld" was niet de eenige bijdrage van de buurtvereenigingen aan dat Koninginnefeest. Overal in de stad werden 's middags kinderfeesten georganiseerd. Glundere toetjes van de kinde ren waren dan ook overal in de stad te zien en de kleinen heb ben ongetwijfeld genoten van deze Koninginnedag, die velen van hen misschien alleen nog maar van naam kenden. Vlissingen heeft trouwens de verjaardag van H.M. goed ge vierd. De ringrijderij op het Bellamypark, zoowel als de concerten van Ons Genoegen en St. Caecilia trokken veel toeschouwers. En terecht! St. Caecilia verleende boven dien haar medewerldng aan de lntersteden-ontmoeting van ge meente-ambtenaren van Vlis singen en Gent op het voetbal veld. De ontmoeting eindigde in een alleszins vermende 10 overwinning voor de Belgen. Ook deze wedstrijd werd weer gespeeld ten bate van de boo- men-actle Walcheren en het mag hier nog wel eens gezegd, dat de gemeente-ambtenaren zoo langzamerhand al weer heel wat boomen bij elkaar hebben getrapt. Natuurlijk be zochten de Belgische gasten 's avonds „Ontworsteld". Vlissingen heeft op waardige wijze uiting gegeven aan haar vreugde over deze verjaardag van onze* Vorstin. O.- en W.-Souburg KONINGINNEDAG VIERING. Zaterdag is te Souburg op opgewekte wijze Koninginne feest gevierd. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst gehou den, waarin de lieer A. Schout uit Vlissingen en ds. Hanne- man uit Middelburg spraken, met medewerking' van de zangvereeniglng „Soli Deo Gloria". 's Zaterdagsmorgens hebben de kinderen van de scholen eenige zangnummers ten beste gegeven voor het gemeente huis, waar ze door den burge meester werden toegesproken, waarna ze vervolgens ln op tocht naar het Oranjeplem trokken, waar diverse kinder spelen plaats hadden. Inmid dels waren ook de rlngrijders begonnen op hun mooi ge kroonde paarden naar de ring te steken. 's Middags had een allegori sche optocht plaats waaraan vele buurtvereenigingen met wagens deelnamen en zeer origineele ideeën tot uitdruk king werden gebracht. Ook een turnuitvoering met ruim 2u0 turners en turnsters trok een buitengewone belangstelling en was zeer zeker de moeite waard. Een gedeelte der uit voering werd des avonds her haald. De zwemwedstrijd, die eenigszins in de verdrukking kwam. werd toch nog vlot af- g .werkt. Des avonds wisselden zang en muziek elkaar af en trok ook de optocht met de nu ver lichte wagens door de straten, terwijl de burgemeester het slotwoord sprak. Bij de éta.agewedstrrjd be- aalde slagerij Minderhoud de le, Boekh. v. d. -'eijl de 2e en electricien Joh. Suurmond de 3e prijs. De collecte gehouden ten bate van de Stichting „Het Hooge Land" heeft tes Bors- sele 62.89 opgebracht. De collecte voor het Roode Kruis bracht te Wemeldinge 126.26 op. DE HUISVROUWEN. Een lezer in Vlissingen breekt een lans voor de huis vrouwen naar aanleiding van het feit, dat in zijn woon plaats door ambtenaren van de Wonlngdienst aan verschil lende vrouwen is medegedeeld, dat zij een kostganger moeten gaan houden. De schrijver wijst er op, dat voor vrouwen geen achturige werkdag geldt en vraagt zich af of het recht en billijk is, dat deze vrouwen, die in hun eigen ge zin hun handen vaak al meer dan vol hebben en bovendien moeilijke jaren achter de rug hebben, ook deze last er nog bijkrijgen Ook de moeilijkhe den aan het houden van een kostganger verbonden zullen Immers weer op de schouders van d* huisvrouw neerkomen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1