UIT DE PROVINCIE Amerikanen geven aanstoot LEZERS SCHRIJVEN WALCHEREN VOETBALCOMPETITIE 1946-1947. Ook de Eerste Kamer aanvaardt de Commissie-Generaal. Zeeuwsche nippers Rapport over Duitschland (Slot) EEN AUTO VOOR 5 DOOSJES SIGARETTEN De zwakste bezettingszone DE Amerikaansche zöne is economisch volkomen af hankelijk van invoer uit de andere zónes en uit het buitenland. Geen andere zóne illustreert zoo duidelijk hoe zeer de verschillende zones economisch op elkaar aange wezen zijn. De benoodlgde kolen moeten komen uit het Roergebied j(Britsch) of het Saargebied '(Fransch) en ook 83 van de staal moet van buiten de zöne komen. Als gevolg van het overal heerschende tekort aan kolen ontvangt de Amerikaan sche zöne minder dan een der de van het normale kolenver- bruik. Wegens gebrek aan kolen Cn staal heeft de grootste fa briek van voedselblikjes in Beleren haar poorten moeten sluiten en dientengevolge zijn er ongeveer 10 millioen blik jes tekort, benoodlgd om de erwten en boonen en het fruit van de oogst over 1946 te verpakken. Wegens kolen- sehaarschte ook kunnen de fa brieken voor afgewerkte en halffabrikaten niet op volle capaciteit werken en evenmin de pharmaceutlsche en de ban denindustrie. Ofschoon grootendeels agra risch kan de Amerikaansche zöne niet in eigen voeselbe- hoeften voorzien. Om het te kort aan te vullen en een mi nimum levensstandaard te handhaven moet ongeveer 150 millioen dollar ten koste van de Amerikaansche belasting betaler worden bijgepast. Er is weinig hoop op verbetering, tenzij de economische eenheid van Duitschland tot - stand komt. DUITSCHERS MOGEN HET ZELF DOEN. Op het oogenblik is er bijna fn half millioen werkloozen in de Amerikaansche zóne, zij, die niet meer ln staat zijn tot wer ken buiten beschouwing gela ten. Hoe langer de tegenwoor dige toestand voortduurt des te sterker zal de neiging wor den om de productie zoodanig te regelen, dat de zöne zich zelf kan bedruipen, hetgeen uiteraard niet economisch kan 2Ö"n- Ofschoon, economisch bezien, de Amerikaansche zöne geen heden en geen toekomst heeft, heeft ze belangwekkende en constructieve bijdragen gele verd tot de politieke rehabili tatie van het Duitsche volk. Het Amerikaansche Militaire Gezag heeft de Duitschers ge> holpen om verkiezingen te houden, om gemeente- en pro vinciale besturen in te stellen en zelfs een bestuur voor de geheele zóne, waardoor ge tracht is de Duitschers de be ginselen van democratisch zelfbestuur bij te brengen.: Niet alleen heeft elk van de drie Lander nu een President, bijgestaan dóór een volledig Ministerkabinet, maar spoedig zullen ze ook een grondwet hebben en een wetgevende ver gadering. In Stuttgart is een Landerat gevormd, die spoedig als Bestuur over de geheele zóne zal gaan fungeeren. DE DENAZIFICATIE. De denazificatie, aanvanke lijk langzaam en aarzelend en ook weinig consequent is nu overgedragen aan Duitsche bu reau's, die de Duitsche wet toepassen en thans maakt ze vrij bevredigend voortgang. Sommige vinden, dat het Militaire Gezag wat al te snel bereid was, om verkiezingen te houden en politieke- en eco nomische verantwoordelijkheid aan de Duitschers over te dra- gen.. Ongetwijfeld heeft dit de conservatieve groepen, die ver geleken met de meer liberale elementen veel beter georgani seerd waren, voordeel opgele verd. Dit is echter niet zoo belangrijk als het schijnt, be halve misschien in Groot-Hes sen. waar de sociaal-democra ten in de meerderheid zijn. Beieren, waar ongeveer de helft van de bevolking van de zöne woont en Wurtemberg-' Baden, met ongeveer een kwart, zijn beide stevig katho liek en conservatief. In de zöne als geheel is de conserva tieve Christelijke Democrati sche Unie de sterkste party gebleken, direct gevolgd door de sociaal-democraten, terwijl Euwe en Botwinnlk weer gelijk? De uitslagen in de 14de ron de van het Wereldschaaktour- nooi te Groningen luiden: Bernstein verliest van Euwe; Kotov wint van Botwinnik, Kotnauer verliest van Smislof, Steiner verliest van Yanöfsky, Szabo wint van Guimard, Lun- din wint "an Christoffel, O'Kel- ly verliest van Stoltz. De partijén DenkerTarta- kower en BoleslafskyFlohr werden remise, die tusschen Vldmar en Najdorf werd afge broken. De afgebroken partij Yanöfs kySmTslof uit de 13de ronde is thans remise gegeven. Door de overwinning van dr. Euwe en de nederlaag van Bot. winnik is het .mogelijk dat bei den vanavond weer gelijk aan de kop gaan met ll/2 p. uit 14 partijen, nl. indien de afge broken party FlohrBotwinnik vandaag remise wordt zeef waarschijnlijk is. Het laatste artikel van het in de ,.New Sta tesman and Nation" ge publiceerde rapport over Duitschland van James P. Warburg handelt over de Amerikaansche zóne. De eerste drie ar tikelen verschenen in onze nummers van 22, 2-3 en 30 Augustus. Warburg komt tot de conclusie, dat in te genstelling tot de poli tieke, de economische toestand ln de Ameri kaansche zóne zeer slecht is. Als Amerikaan spaart hij overigens de kritiek niet op het gedrag van de bezettingstroepen. de communisten met slechts 9 der stemmen en de recht- sche Liberaal Democratische Party met 8 ver achteraan kwamen. AMERIKANEN IN EEN VEEREN BEDJE. De groóiste zwakheid van het Amerikaansche Militaire Gezag is het slechte voorbeeld, dat de troepen geven door het vaak ongedisciplineerde ge drag en de vaak luxueuze wij waarop vele hoogere auto riteiten leven. Dit is ten deele toe te schrij ven aan de methoden, die bij het leger in gebruik zgn. om huizen en hotels te vorderen, voor een ander deel aan de betrekkeiyke hooge soldg de lage wisselkoers. Ongeluk kigerwijs is het ook toe te schrgven aan een levendige handel op de zwarte markt, waar Amerikaansche sigaret ten tegen 10 Mark per stuk, als betaalmiddel worden ge bruikt. In het land van over vloed. waarin de Amerikanen leven, omringd door honger en gebrek, kan een kleine twee- dehandsch Duitsche wagen voor vgf tot tien doosjes siga retten worden gekocht. Deze soort zaakjes wekken niet alleen anti-Amerikaansche gevoelens op, maar toonen ook de soldaten en autoriteiteg als omkoopbaar en corrupt. Te vaak kan men, wanneer men met Duitschers voor een win kel in de rij staat, de eene huisvrouw tegen de andere hooren zeggen: ,.Eens waren het de Partijbonzen, die het gemakkelgk hadden en in een veeren bedje lagen, nu zijn het de Amerikanen". GAS AANSLUITING VOOR T ZAND. De heeren J. H. Keizer en I. C. Pluymers doen opnieuw een beroep op gasaanslultlng voor de gemeente 't Zand. Op een brief aan het provinciaal gasbedrijf werd als antwoord ontvangen dat „indien zich geen verrassingen voordoen binnen enkele weken ook 't Zand aangesloten zal kunnen worden". De schrijvers vestigen echter de aandacht op, dat in dien het provinciaal gasbe drijf meters plaatst de aanslui ting voor het Zand heusch niet enkele weken op zich hoeft te laten wachten, maar dat dan, zooals ook tgdens de bezetting gebeurde, 't Zand, zg het dan slechts tïjdelgk, op het gasnèt van Middelburg kan worden aangesloten, waar mee zeer zeker aan een ge rechtvaardigd verlangen van de bewoners van 't Zand zal zijn voldaan! Misbruiken de Grieken de Vredesconferentie? Tijdens de Vrijdagmorgen ge houden voltallige vergadering van de Parijsche Vredesconfe rentie heeft de Perzische afge vaardigde, Sepahbodl, Perzie's standpunt ten aanzien van het ontwerpverdrag met Italië uit eengezet. Hij wees op de bg- drage, die Perzië heeft gele verd tot de geallieerde over winning en zeide, dat het voor een rechtvaardige vrede noodlg ls, dat elk volk een onafhankelijk leven kan lelden binnen zijn eigen grenzen, vrij van alle vrees en alle sug gestie van buiten af. Griekenland verzocht een resolutie op de agenda van de volgende vergadering te plaat sen, waarin aan de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier wordt gevraagd de territoriale geschillen tus schen Griekenland en Albanië te bestudeeren en tot een op lossing te brengen. Molotov reageerde - fel op dit voorstel en verweet de Grieken, dat zij de Vredescon ferentie misbruiken om een politiek voordeel binnen te ha len. dat zij noodig hebben om morgen den koning naar hun land terug te halen en zoo Griekenland tot een land van onrust te maken. Aan Enge land verweet Molotov, dat het nog steeds troepen in Grieken land houdt. Toen de Yoego-Slavische af gevaardigde Molotov bijviel en anderen dezen interrumpeer den werd het debat buitenge woon scherp en verward. Des ondanks werd het Grieksche voorstel aangenomen. Hongarije heeft de republi- keinsche regeering van Spanje erkend. De Koningin bezoekt Zeeuwsche schilderijententoonstelling. Vrydagmorgen omstreeks 12 uur heeft H. M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame mevrouw De Beaufort en lui tenant ter zee le klasse H. A. W. Goossens, een bezoek gebracht aan de in het kader van de Zeeuwsche Week geor ganiseerde Zeeuwsche schilde- rgen tentoonstelling te Apel doorn. Bg de ontvangst wer den aan H. M. bloemen aan geboden door het kleindoch tertje van den overleden kunstschilder P. Pugpe. Na dat de heeren G. Francois en A J. Roelse, resp. voorzitter en secretaris van de Zeeuw sche kring en de heer H. Pol derman. voorzitter van de ten toonstelling, aan H. M. waren voorgesteld, heeft de Koningin de expositie in oogenschouw genomen. LEZING VAN DEN HEER A. HOOLHORST. In het kader van de Zeeuw sche week te Apeldoorn sprak in de gehoorzaal ,,De Veluwe" de heer A. Hoolhorst, directeur der R.H.B.S. te Oostburg, over Zeeland. Op suggestieve wijze gaf spreker een. uitvoerige schil dering van de omvang der ver woestingen. De lezing maakte groote Indruk op de toehoor ders. EERSTE VERGADERING VAN DE NIEUWE RAAD. MIDDELBURG. Maandag komt de nieuwe gemeenteraad van Middelburg voor het eerst in vergadering bijeen. De agenda vermeldi; o.a. de benoeming van wet houders. Studenten vertrekken weer. De ongeveer 180 Nederland- sche en buitenlandsche studen ten, die gedurende de maand Augustus ln Zeeland by de we deropbouw kwamen helpen, hebben Vrijdagmiddag- ln het Schuttershof te Middelburg af scheid genomen. Zij werden toegesproken door de heeren L. Onderdgk en D. H. van Heyst namens de Stichting Herstel Zeeland 1945 Ir. J. J, Gerber, hoofd van het Streêkbureau Walcheren, de heer G. Th. Baron van Lyn- den, voor het bureau voor in ternationale studentenbetrek kingen, die deze hulpacties or ganiseerde, en mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, terwijl ook het gemeentebe stuur van Middelburg verte genwoordigd was. Op verzoek hieven de Belgische, Deensche Tsjechische, Zwltsersche en Hollandsche studenten achter eenvolgens hun volkslied aan. De studenten werd een bron zen herinneringsmedaille aan geboden met aan de eene kant het Zeeuwsche wapen met de spreuk: „Luctor et Emergo" ternationale Studentenhulp Zeeland Zomer 1946. 's Middags is de studenten een cabaret-voorstelling aan geboden. De buitenlandsche studenten zullen, voor zij naar hun land terugkeeren, nog een tocht door Nederland maken. Engelsche gasten gearriveerd. Donderdagmorgen om half vier vertrokken 3 auto's uit Goes met eenige comité-leden van de World Friendship Asso_ ciation naar Hoek van Holland voor het afhalen van 50 Engel sche jongens die eenige tg'a in Goes zullen verblijven. Zater dag a.s. komen er nog 25 en volgende week nogmaals 50. Na de douaneformaliteiten vertrokken de jongens per bus naar Goes waar zij op het ge meentehuis door burgemeester ten Kate werden verwelkomd. Een begeleidende leeraar dank te voor dit welkomstwoord waarna de jongens met hun „pleegouders*' naar hun tijde- ïyke huizen gingen. Het ligt in de bedoeling om verschillende trips met de jon en aan de andere kant: „In-gens te organiseeren. Middelburg Vlissingen VOORDRACHT VAN PATER HENRI DE GREEVE Op 19 September a.s., des avonds 8 uur zal pater Henri de Greeve voor de tweede maal in de Scheldehal zgn voor dracht „Het vierde Beest' houden. De heer A. Hoek uit Vlis singen slaagde voor het eind examen, van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, afd. waterbouwkunde. De Indeeling der Zeeuwsche clubs. Blijkens de officieele mede- deelingen in de Sportkroniek werd in de competitie-indeeling van de le klasse van district IV slechts een tweetal wgisi- gingen aangebracht in verge lijking met die van seizoen 1945—-'46. De eenige Eindho- vensche ploeg t.w. Eindhoven die vorig jaar in de Zeeuwsch- Brabantsche afdeeling uit kwam ls thans ingedeeld in district VI met alle andere Eindhovensehe clubs, terwijl de nieuw gepromoveerde Hel- mondia en V.V.V. thans deel uitmaken van district IV. Van zelfsprekend is RBC daaruit verdwenen. DE 2e .KLASSE, Wat betreft de tweede klas se is men gelukkig tot de ge- Laatste nieuws Naar een federatieve oplossing? De Eerste Kamer nam Vrg. dag, na aan den heer Koeje- mans (C.P.N.) toestemming te hebben verleend tot het inter- pelleeren van den Minister van Oorlog over de ongevallen bij militaire oefeningen, het wets ontwerp tot instelling van een Commissie-Generaal voor Ned. Indie in behandeling. De heer Stikker (P.v.d.V.), verklaarde, dat zün fractie weliswaar niet in principe af- wgzend staat; maar haar stem men zullen toch afhangen van hetgeen de minister zal ant woorden over het beleid van den Lt. G. G. en over de plicht en het recht van de Volks vertegenwoordiging mede te beslissen ook in materieel op zicht. Veel scherper stond de heer de Zwaan (C.H.), die het ont werp overbodig, gevaarlijk en ongeschikt voor het doel noem de. Drie mannen, wier namen niet bekend zijn, zouden optre den met een onbekende in structie en ze zouden wonde ren verrichten. Spr. geloofde niet in wonderen. De heer Algera (A.R.) infor meerde of de haastige uitzen ding der Comm. Gen., verband houdt rnet de komst van Lord Killearn. Spr. meende, dat alle buitenlandsche inmenging ge weerd moet worden. Hij wilde niet onderhandelen met de re publiek, ook omdat Sjahrir Nederland voor 100 pet. als vreemde mogendheid be schouwt. Ook verklaarde spr. geen verantwoordelijkheid voor voldongen feiten te kunnen aanvaarden. De heer Stuf kens (P.v.d.A.) zeide te hopen, dat de Regee ring er in zal slagen menscnen voor de Comm. Gen. tc vinden, die het vertrouwen van de be volking hebben hier èn ln Indo nesië. Ook was spr. verheugd, dat de Regeering zich geheel stelt achter dr. van Mook, die de laatste tijd meer dan wie ook is aangevallen. Wanneer dat driemanschap binnen en kele dagen naar Indonesië jaat, moet getracht worden te tomen tot een wapenstilstand Veel kan van een Comm. Gen. worden verwacht, ook een her boren verhouding Nederland Indonesië. De heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) was geneigd aan te nemen, dat onder de tegenwoordige regeering het wat gevaarlijk afglijden op het [hellend vlak door het doen van beloften en het verder toege ven aan de eischen van Soe- karno, tot staan is gekomen. Indien de minister bevredigen de inlichtingen kan geven om trent de kwestie van de erken ning van de republiek, kan spr. zijn stem aan het ontwerp geven. De heer Koejemans (C.P.N.) drong aan op erkenning van de republiek en het recht op zelfbeschikking voor de Indo nesiërs. Ook o wilde hg de re geering uitnoodigen de troe penuitzendingen stop te zetten, waartoe hij een motie indien de. De heer Kerstens (K.V.P.) verklaarde nog. dat zgn party bereid is de Regeering op het punt van de personen en de instructie vertrouwen te schen ken. De minister antwoordt. In de avondzitting beant woordde minister Jonkmans de sprekers. Hij zeide daarbg o.m, dat de regeering theoretisch het recht van afscheiding er kent, maar dat de zelfbeschik king moet geschieden door de meerderheid en er moet volle gelegenheid zijn om in de overgangstgd de gemeenschap pelijke belangen te behartigen. De wil tot behoud van het staatsverband moet, ook in het belang van Indonesië, aan bei. de zijden aanwezig zgn. In de bouw van een federatieve in lichting schg'nt de oplossing te liggen. De regeering heeft er behoefte aan, dat de Comm. Gen. representatief zal zgn ook voor de meerderheid der Sta- ten-Generaal. Er is in Indië een grootere weermacht noo dlg dan thans aanwezig is. Spr. wilde overwegen t.z.t, de instructie in comité-generaal aan de Kamer over te leggen. Het wetsontwerp werd ten slotte met 29 tegen 14 stem men (die van A.R., CJB. en P.v.d.V.) aangenomen. MOTIES VERWORPEN. De motie Koejemans werd verworpen met 38 tegen 4 stemmen. Een motie-Stikker om de Instructie voor de Comm.-Gen alsnog aan de Kamer over te leggen, werd met 22 tegen 21 stemmen verworpen (Vóór 7 A.R., 4 C.H., 3 K.V.P., 3 P.v.d.V.en 4 C.P.N.) NED.-IT A LIAAN SCH HANDELSVERDRAG GETEEKEND. Te Rome is het Nederlandsch- Italiaansche handelsverdrag, waarover wij eenigen tijd ge leden reeds berichtten, getee- kend. W. Vogt weer in vrijheid. Naar het AJSLP. verneemt, ls de directeur van de A.V.R. lO., de heer W. Vogt, die Vrij dag 23 Augustus op zijn kan toor in Hilversum werd gear resteerd, Vrijdagavond om uur op last van den advocaat fiscaal te Amsterdam, ln vrij heid gesteld. Nederland eischt Italiaansche herstelbetalingen. De Ned. delegatie heeft aan de economische commissie voor Italië een nota doen toekomen, waarin zg voor Nederland een deel van de eventueel door dat land te verrichten herstelbeta lingen opeischt op grond van de actieve deelneming aan den oorlog tegen Italië- door ons land. RUSSISCHE EISCH GOEDGEKEURD. De economische commissie heeft de Russische eisch tot herstelbetalingen door Italië tot een bedrag van 100.000.000 dollar goedgekeurd MASSAGRAF OP BORNEO- Bij een vliegveld in de om geving van Balikpapan op Bor neo is een massagraf ontdekt. Reeds is het stoffelgk over schot gevonden van 264 slacht-1 offers van de Japansche ter reur. Het betreft hier men. chen, die in 1943 onthoofd werden. DR. TUMBELAKA VERMOORD? Naar A.N.P.-Aneta verneemt, is het vrijwel zeker dat dr. Tumbelaka, die dezer dagen ontvoerd is, vermoord is. HET PLEBISCIET IN GRIEKENLAND. Tot na het plebisciet zijn in Griekenland alle politieke ver gaderingen verboden. De laat ste 24 uur hadden er niet min der dan 20 politieke moorden plaatsgevonden. Ook ls elke openbare bekendmaking van stemmingsuitslagen verboden. Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad besloot eerst uit te maken of de Oekrainsche klacht tegen Griekenland op de agenda zal worden geplaatst alvorens de Oekranlsche en Grieksche af gevaardigden tot de vergade ring van de raad toe te laten. De Ned. vertegenwoordiger, mr. van Kleffens, waarschuw de tegen het in behandeling nemen van de klacht welke z.l. een reeks van niet bewe zen beschildigingen inhoudt. De raad mag geen platform voor internationale propagan da worden. Na eenige discus sie werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd zonder dat een beslissing was genomen. mengde Indeeling met West- Brabant teruggekeerd. Zoo zien we met de bekende Zeeuwsche tweede klassers ook weer een aantal oude be kenden in Zeeland terugkeeren, t.w. Dosko Alliance, RBC, Hero, Ir.ternos en TSC, terwgl de gepromoveerde Zeeuwsche derde klasser Biervliet het dozijn completeert. De aan- trekkelgkheld van de wedstrg- den en het spelpeil zullen hlerbg zek; veel winnen. DERDE KLASSE. In de derde klasse E vinden we eveneens een gemengde in deeling. Voor het eerst werd een splitsing tot stand ge bracht tusschen de standaard- of eerste elftallen en de reser ve-elftallen. welke laatste in een aparte klasse, reerve twee-, Je klasse E zijn ondergebracht. De derde klasse E bestaat nu uit de volgende elftallen: Steenbergen, MOC, RKFC, Zie- rikzee, Burgh, Odio (Ossen- drecht"). Yerseke, Zeelandla, RCS, EMM en Robur. De Zeeuwsch Vlaamsche derde klassers zgn ingedeeld in de derde klasse F omvattende alle derde klassers uit West en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, alsmede het gepromoveerde afdeelingselftal Hontenisse. In de nieuw gevormde re serve tweede klasse E zijn op. genomen de reserve-elftallen van Breskens, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Goes. De Zeeuwen, MOC Dosko, Steenbergen, terwgl net reser ve-elftal van RCS weer tot de K.N.V.B.-competitie is toege laten en eveneens in deze klas se is ingedeeld. Voor verschillende vereeni- gingen zal deze nieuwe indee ling financieele offers vergen, doch bezien van het standpunt van spelpeil verbetering en aan trekkelijkheid mag de Indee ling over het geheel genomen voor de Zeeuwsche vereenl- gingen ideaal worden genoemd. Naar we vernemen zal de afdeeling Zeeland een hierop aansluitende indeeling maken, eenerzijds met het oog op de nieuwe promotieregeling, an derzijds rekening houdend met de mogelijkheid hoogere en lagere elftallen de kostba re reizen samen te doen ma ken. Predikbeurten Ned. Herv. gem. Middelburg: Eng. kerk: 10 dhr. H. Klasen beek; Vrouwenpolder: 10 ds. Valeton; Gapinge: 2 ds. Vale- ton; Domburg: 10 en 7 ds, Nicolaï; Grijpskerke: 10 ds. v, Loon, 2.30 ds. Smit; Ritthem; 10 dr. Beekenkamp; Biggeker- ke: 9.30 ds. Schoch, 2 dhr. Wijsman, Arnemuiden: 10 en 2 dr. Severgn; Kleverskerke: 10 ds. van Woerden. Evang. Luth. gem.-" Middel burg: 10- ds. M. van Empel; Vlissingen: ds. B. E. J. Bik van Amsterdam. Vryz. Herv. gem.: Middel- delburg: 7 n.m. ds. Hanneman. Doopsgez. gem.: Middelburg: 10.15 mej. A, H. A. Bakker. G©ref. gem.- Middelburg: 9.30, 2 en 6 stud. v. d. Kette- rg, (kerk Segeerstr.); Arne muiden: 7 stud, de Wit. Geref. kerk (art. 31 K.O.) Middelburg 2 en 7 stud. W. v. d. Lingen; Souburg: 10 en 4 stud. W. v. d. Lingen. Hersteld Apost, Zendings- gem.: Vlissingen: dienst in de Molenstraat om 10 v.m. en 4.30. Geref. kerk: St. Laurens: v.m. 10 ds. Deenink, 2.30 ds. Koning; Vlissingen: 9 en 5 ds. Hindriks. Chr. Geref. kerk: Middel burg: 10 en 2.30 cand. M. Draager uit Apeldoorn; Vlis- heer singen: 9.30 en 5 ds. R. Slof- tegen mogelgke verknoeiing stra. 'van de straat. UITSLAG ÉTALAGE-WEDSTRIJD. De jury voor de étalage- wedstrgd te Middelburg heeft geen gemakkelgke taak gehad. Bg haar beoordeeling moest zij, zoowel de verkoop stlmu- leerende werking, als de aes- thetische verzorging en de oor spronkelijkheid van de étalages recht doen wedervaren. Zij heeft hiertoe iedere étalage op elke dezer 3 dingen beoor deeld en afzonderlijke punten toegekend. Aan de 6 deelne mers die alles tezamen het hoogste aantal punten be haalden, ls een 6-tal eerste prgzen toegekend; evenzoo zyn er 6 tweede prijzen en 6 derde Prijzen uitgereikt. De prijzen bestaan uit diploma's die In middels namens de vereeni- ing „Uit het olk—Voor het oik" zgn uitgereikt. De 6 eerste prgs-winnaars zijn C. J. M. Hackenberg. Nw. Burg. SlesWittentrop, Gort straat, Vrc m Dreesman, Dam, Brouwe^aar v. d. Kamer, Langeviele, A. Poppe Zn., Segeerstraat en L. B. Houte Zn., Nw. Burg. E-n 2o p-.js behaalden de fa.'s Simon de Wit, L. Delft, J. Boogaard, Kr. Weele 1, fa. Wed. Paterlk, Nw. Burg, fa. H. B. Wijtman, Nw. Burg, Bloemenmag. Sanderse, Nieuw- str., fa. L. Gabriëlse, Lange viele. Een 3e prijs behaalden de fa.'s: J. Houmes. Dam 29 L. M. Helder, L. Delft. J. C. Peek. Nw. Burg, N.V. Mantel- magazijn „De Duif", Noord straat, P. J. M. Hackenberg, Nw. Burg, N.V. Focus, v. Bo ven, Noordstraat. AANRIJDING. Donderdagmorgen ls de 76- jarige krantenlooper W. v. B. op de Turfkaal te Middelburg door een motorfiets aangere den, waarbg hij aan het been werd verwond. Door" een poli- tie-auto is het slachtoffer naar rijn huis vervoerd. GEEN VOORRANG- VERLEEND. Donderdag had op het kruis punt HeerengracntSeisdam SeisbrugSeisstraat te Mid delburg een aanrijding plaats tusschen een 6-wielige vracht wagen, bestuurd door A. P. H. H. uit Rotterdam, en een militaire vrachtwagen, be stuurd door den soldaat: J. T. van de le Comp. Gezagstroe- pen. Tegen laatstgenoemde is proces-verbaal opgemaakt we gens het niet verleenen van voorrang. Persooniyke onge lukken kwamen niet voor. De wagens liepen schade op. -btira RAADSVERG ADERING. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Domburg, 'e heer L. Dourlegn werd als raadslid geïnstalleerd. De nu volledige Raad benoemde tot wethouders de heer W. Brand en S. Boersma, belden wethou ders van de noodraad. en W. werden gemach tigd ten behoeve van een geldleening van 120.000 ln relatie te treden. Vervolgens betuigde de raad adhaesie aan een adres van Handelsbelang te Middelburg i.z. personen, vervoer op Walcheren. B. en W. stellen voor een stukje grond bij de begraaf plaats te voegen ten einde daarop het monument voor de oorlogsslachtoffers te bou wen met bijbehoorende beplan ting. Nadat de heeren Dourleyn, Warners en Geldof bezwaren hadden geopperd besloot de Raad om het monument in het middenstuk te doen bouwen, indien na* het onderzoek blgkt dat daartoe een mogelgkheld bestaat. De heer P. Wisse verzocht om in het vervolg de raads vergaderingen met gebed te openen en te sluiten. B. en W. zullen hierover een vol gende maal adviseeren. De heer Tichelaar informeerde naar de mogelijkheid van ver betering der straatverlichting. B. en W. beloven pogingen daartoe. De heer Döurleijn vroeg In lichtingen aangaande de be- bouwisng van de Schuitvlot- 3traat en de rooilijn aldaar. Hij zou ook gaarne een bestek van uie bouw zien. Ook de Geldof waarschuwde RADIOREPORTAGE VAN „ONTWORSTELD". Donderdagavond en -nacht heeft de reportagedienst van de A.V.R.O. in Vlissingen op namen gemaakt van het open luchtspel „Ontworsteld", waar voor niet alleen in Zeeland, maar ook in de andere pro vincies van ons land belang stelling blijkt te bestaan. Eerst werden in de loop van de avond ln het Concertge bouw eenige opnamen van het koor en het orkest gemaakt, waarna tot diep in de nacht in de Scheldehal nog werd doorgewerkt om eenige dei- meest markante tafreelen uit het spel op gramofoonplaten vast te leggen. Vanmiddag tusschen vier uur en half vgf zal de repor tage worden uitgezonden. Westkapelle WETHOUDERS BENOEMD. In de laatste raadsvergade ring van Westkapelle werden de heeren W. Gabriëlse (Arb. Partn) en L. Minderhoud (C. H.) tot wethouder gekozen. O.- en W.-Souburg RAADSAGENDA. De gemeenteraad van O. en W. Souburg zal Dinsdagmid dag 3 Sept. om 2 uur in open bare vergadering bgeenkomen. Op de agenda staat o.m. be- eediging van de leden van de nieuwe gemeenteraad en be noeming van wethouders. NIEUW SPORTTERREIN. Dat de zoo zwaar getroffen Souburgsche sportvereenlging R.C.S. na het verlies van o.a. haar terrein ;n opstallen niet bg de pakken is blijven neer zitten blijkt wel duldelgk uit het feit dat ze Zondag a.s. haar met medewerking van het gemeentebestuur aange legde nieuwe sportterrein op het v.m. vliegveld in gebruik neemt met een vriendschappe lijke ontmoeting tegen „De Zeeuwen". Hoewel het terrein nog niet aan alle eischen voldoet, be- teekent dit voor R.C.S. en haar aanhang een flinke stap vooruit, te meer waar thans weer voor het eerst „in eigen huls" kan worden gespeeld. St. Laurens RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag vergader de de nieuwe gemeenteraad van St. Laurens voor de eer ste maal. Burgemeester van t Hoff herinnerde aan het feit dat juist 5 jaar geleden op bevel van den bezetter de oude raad werd opgeheven. Hij heette de pas beëedigde nieu we raadsleden welkom, waar van drie, n.l. de heeren K. Wouterse, J. Koole Dzn. en J. Koole Mzn. voor het eerst zit ting namen. Voorts sprak hij waardeerende woorden over de arbeid van hen die niet meer terugkeeren. n.l. de heeren J. Wondergem, Joh. Vader, A. J. Barentsen en A. Abrahamse Pzn. De heer J. Wondergem deed een tiental jaren als wet houder veel ln het belang dei- gemeente. Eveneens herinnerde hij aan het overlgden van wij len P. Vader Hzn., die als secretaris en ontvanger tal van jaren de gemeente diende. Tot wethouders werden ge kozen de heeren P. Boon. (A. R.) en K. Wouterse (C.H.). De heer J. Riemens vroeg of er in de gemeente taxi vervoer zal komen. De heer Joh. Marinissen in formeerde naar de nieuwbouw van de 5 woningen en de heer J. Koole Mzn. naar de straat verlichting. Geantwoord werd dat door den heer Verhulst vergunning voor taxi-vervoer ls aange vraagd. De gasvoorzlening ls nog niet in orde. Aangedrongen is op straatverlichting voor de winter, desnoods door aan sluiting op Middelburg. Maat regelen voor electrische ver lichting zullen te groote uit gaven vorderen. Omtrent de bouw van nieuwe woningen kan tot aanbesteding van een 5-tal aan de Kerklaan worden overgegaan. Volgens een pas ontvangen schrijven kunnen volgend jaar 20 woningen wor den gebouwd. FILMVOORSTELLINGEN. De Oranjevereeniglng te St. Laurens heeft met het organi seeren van filmvoorstellingen Donderdag succes gehad. Des namiddags was bij de kinder voorstelling het vergaderlokaal bijna geheel gevuld en ook des avonds waren zoo goed als alle kaarten voor twee achter elkaar volgende voorstellingen van de film „Vrij en Onver- veerd" uitverkocht. Het H.A. R.K.-comité had gezorgd, dat aan ieder een kleine versna pering kon worden uitgereikt. De accordeonvereeniging .Crescendo" te Vlissingen geeft o.l.v. van den heer M. P. Ventevogel Zondag haar laat ste concert in dit seizoen in het Bellamypark van 810 uur. Benoemd bg de Dienst dei- benedenrivieren de heer J. van Schaik te 's-Heer Hendrikskln- deren, leerling der Z.T.I, Op uitnoodiglng van het Oranje Comité te 's-Heer Arendskerke zal de Orkestver- eeniglng „Inter Nos" te Bieze- linge op Zaterdag 31 Augus tus een concert geven. Geslaagd is voor het twee de deel van het notarieel examen de heer J. de Die te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2