Amerikanen geven aanstoot LEZERS SCHRIJVEN UIT DE PROVINCIE Hij trok van leer tegen wantoestanden in de N.S.B Groote Vier blijven vredesverdragen steunen. Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsche S nippers Zeeuwsch Vlaanderen Rapport over Duitschland (Slot) EEN AUTO VOOR 5 DOOSJES SIGARETTEN De zwakste bezettingszone DE Amerikaansche zöne is economisch volkomen af hankelijk van invoer uit de andere zones en uit het buitenland. Geen andere zóne illustreert zoo duidelijk hoe zeer de verschillende zones economisch op elkaar aange wezen zijn. De benoodigde kolen moeten komen uit het Roergebied (Britsch) of het Saargebied (Fransch) en ook 83 van de staal moet van buiten de zöne komen. Als gevolg van het overal heerschende tekort aan kolen ontvangt de Amerikaan sche zóne minder dan een der de van het normale kolenver- bruik. Wegens gebrek aan kolen en staal heeft de grootste fa briek van voedselblikjes in Beieren haar poorten moeten sluiten en dientengevolge zijn er ongeveer 10 millioen blik jes tekort, benoodigd om de erwten en boonen en het fruit van de oogst over 1946 te verpakken. Wegens kolen- schaarschte ook kunnen de fa brieken voor afgewerkte er halffabrikaten niet op volle capaciteit werken en evenmin de pharmaceutlsche en de ban denindustrie. Ofschoon grootendeels agra risch kan de Amerikaansche zöne niet in eigen voeselbe- hoef ten voorfelen. Om het te kort aan te vullen en een mi nimum levensstandaard te handhaven moet ongeveer 150 4 millioen dollar ten koste van de Amerikaansche belasting betaler worden bijgepast. Er ls weinig hoop op verbetering, tenzy de economische eenbeia van Duitschland tot stand komt. DUITSCHERS MOGEN HET ZELF DOEN. Op het oogenblik is er bijna 'n half millioen werkloozen in de Amerikaansche zöne, zij, die niet meer in staat zijn tot wer ken buiten beschouwing gela ten. Hoe langer de tegenwoor dige toestand voortduurt, des te sterker zal de neiging wor den om de productie zoodanig te regelen, dat de zöne zich zelf kan bedruipen, hetgeen uiteraard niet economisch kan zijn. t Ofschoon, economisch bezien, de Amerikaansche zöne geen heden en geen toekomst heeft, heeft ze belangwekkende en constructieve bijdragen gele verd tot de politieke rehabili tatie van het Dultsche volk. Het Amerikaansche Militaire Gezag heeft de Duitschers ge holpen om verkiezingen te houden, om gemeente- en pro vinciale besturen in te stellen en zelfs een bestuur voor de geheele zóne. waardoor ge tracht is de Duitschers de be ginselen van democratisch zelfbestuur bij te brengen. Niet alleen heeft elk van de drie Lander nu een President, bijgestaan door een volledig Ministerkabinet, maar spoedig zullen ze ook een grondwet hebben en een wetgevende ver gadering. In Stuttgart is een Lèlnderat gevormd, die spoedig als Bestuur over de geheele zöne zal gaan fungeeren. DE DENAZIFICATIE. De denazificatie, aanvanke lijk langzaam en aarzelend en ook weinig consequent is nu overgedragen aan Dultsche bu reau's, die de Dultsche wet toepassen en thans maakt ze vrij bevredigend voortgang. Sommige vinden, dat het Militaire Gezag wat al te snel bereid was, om verkiezingen te houden en politieke- en eco nomische verantwoordelijkheid aan de Duitschers over te dra gen Ongetwijfeld heeft dit de conservatieve groepen, die ver geleken met de meer liberale elementen veel beter georgani seerd waren, voordeel opgele verd. Di.t is echter niet zoo belangrijk als het schijnt, be halve misschien in Groot-Hes sen, waar de sociaal-democra ten In de meerderheid zijn. Beieren, waar ongeveer de helft van de bevolking van de zóne woont en Wurtemberg- Baden, met ongeveer een kwart, zgn beide stevig katho liek en conservatief. In de zóne als geheel is de conserva tieve Christelijke Democrati sche Unie de sterkste - partij gebleken, direct gevolgd door do sociaal-democraten, terwijl Het laatste artikel van het in de ..New Sta tesman and Nation" ge publiceerde rapport over Duitschland van James P. Warburg handelt over de Amerikaansche zöne. De eerste drie ar tikelen verschenen In onze nummers van 22, 28 en 30 Augustus. Warburg komt tot de conclusie, dat in te genstelling tot de poli tieke, de economische toestand in de Ameri kaansche zöne zeer slecht is. Als Amerikaan spaart hij overigens de kritiek niet op het gedrag van de bezettingstroepen. de communisten met slechts der stemmen en de recht- sche Liberaal Democratische Partij met 8 ver achteraan kwamen. AMERIKANEN IN EEN VEEREN BEDJE. De grootste zwakheid van het Amerikaansche Militaire Gezag is het slechte voorbeeld, dat de troepen geven door het vaak ongedisciplineerde ge drag en de vaak luxueuze wjj- ze, waarop vele hoogere auto riteiten leven. Dit is ten deele toe te schrg- ven aan de methoden, die bij het leger in gebruik zijn. om huizen en hotels te vorderen, voor een ander deel aan de betrekkelijke hooge soldg de lage wisselkoers. Ongeluk kigerwijs is het ook toe te schrijven aan een levendige handel op de zwarte markt, waar Amerikaansche sigaret ten tegen 10 Mark per stuk, als betaalmiddel worden ge bruikt. In het land van over vloed, waarin de Amerikanen leven, omringd door honger en gebrek, kan eèn kleine twee- dehandsch Duitsche wagen voor vijf tot tien doosjes siga retten vvorden gekocht. Deze soort zaakjes wekken niet alleen anti-Amerikaansche gevoelens op, maar toonen ook de soldaten en autoriteiten als omkoopbaar en corrupt. Te vaak kan men, wanneer men met Duitschers voor een win kel in de ry staat, de eene huisvrouw tegen de andere hooren zeggen: ,,Eens waren het de Pai'tijbonzen, die het gemakkelijk hadden en in een veeren bedje lagen, nu zijn het de Amerikanen". De toekomst der Nederlandsche beschaving. In tegenwoordigheid van den voorzitter, Z. K. H. Prins Bernhard. begon Woensdag in de aula van de R. K. Universi teit te Nijmegen een drie- daagsch congres, dat het be langrijkste fundament van ons volksbestaan, de toekomst der Nederlandsche beschaving, zal behandelen. Px-ins Bernhard sprak de openingsrede voor dit congres uit en wees er op, dat de be zetter onze geest niet heeft kunnen breken. GAS AANSLUITING VOOR T ZAND. De heeren J. H. Keizer en I. C. Pluymers doen opnieuw een beroep op gasaansluiting voor de gemeente 't Zand. Op een brief aan het provinciaal gasbedrijf werd als antwoord ontvangen, dat „indien zich geen verrassingen voordoen binnen enkele weken ook 't Zand aangesloten zal kunnen worden". De schrgvers vestigen ei echter de aandacht op, dat in dien het provinciaal gasbe drijf meters plaatst de aanslui ting voor het Zand heusch niet enkele weken op zich hoeft te laten wachten, maar dat dan, zooals ook tijdens de bezetting gebeurde, 't Zand, zij het dan slechts tijdelijk, op het gasnet van Middelburg kan worden aangesloten, waar mee zeer zeker aan een ge rechtvaardigd verlangen van de bewoners van 't Zand zal zijn voldaan! DE HUISVROUWEN. Een lezer in Vlisslngen breekt een lans voor de huis vrouwen naar aanleiding van het feit, dat in zijn woon plaats door ambtenaren van de Wonlngdlenst aan verschil lende vrouwen is medegedeeld, dat zij een kostganger moeten gaan houden. De schrijver wijst er op. dat voor vrouwen geen achturige werkdag geldt en vraagt zich af of het recht en billijk is, dat deze vrouwen, die in hun eigen ge zin hun handen vaak al meer dan vol hebben en bovendien moeilijke jaren achter de rug hebben, ook deze last er nog bijkrijgen Ook de moeilijkhe den aan het houden van een kostganger verbonden zullen immers weer op de schouders van de huisvrouw neerkomen. Vredesconferentie weer voltallig bijeen. Tijdens de Vrijdagmorgen ge houden voltallige vergadering van de Parijsche Vredesconfe rentie heeft de Perzische afge vaardigde, Sepahbodt, Perzie's standpunt ten aanzien van het ontwerpverdrag met Italië uit eengezet. Hij wees op de bij drage. die Perzië heeft gele verd tot de geallieerde over winning en zeide, dat het voor een rechtvaardige vrede noodig is, dat elk volk een onafhankelijk leven kan leiden binnen zijn eigen grenzen, vrg van alle vrees en alle sug gestie van buiten af, en dat er een democratische regeering het land bestuurt. Perzië, een democratisch land, heeft geen vijandige gevoelens jegens eénige andere staat. De vergadering besloot ver volgens den vertegenwoordiger van Irak tijdens de volgende voltallige vergadering te hoo- ren ten aanzien van het Itali- aansche ontwerpverdrag. Griekenland verzocht een resolutie op de agenda van de volgende vergadering te plaat sen, waarin aan de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier wordt gevraagd de territoriale geschillen tus- schen Griekenland en Albanië te bestudeeren en tot een op lossing te brengen. Na het ontvangen van enkele anonieme telefonische waarschuwingen zijn ter Brit- sche ambassade te Parijs ex tra voorzorgsmaatregelen ge nomen. Engelsche gasten gearriveerd. half uit Donderdagmorgen om vier vertrokken 3 auto's Goes met eenige comtté-Ieden van de World Friendship Aso- ciation naar Hoek van Holland voor het afhalen van 50 Engel sche jongens die eenige tijd in Goes zullen verblijven. Zater dag a.a. komen er nog 25 en volgende week nogmaals 50. Na de douaneformaliteiten vertrokken de jongens per bus naar Goes waar zij op het ge meentehuis door burgemeester ten Kate werden vei-welkomd Een begeleidende leeraar dank te voor dit welkomstwoord waarna de iongens met hun „pleegouders naar hun tijde- lgke huizen gingen. Het ligt in de bedoeling om verschillende trips met de jon gens te organiseeren. DE ZEEUWSCHE WEEK IN APELDOORN. In het kader van de Zeeuw- sche week te Apeldoorn sprak in de gehoorzaal „De Veluwe" de heer A. Hoolhorst, directeur der R.H.B.S. te Oostburg, over Zeeland. Op suggestieve wijze gaf spreker een uitvoerige schil dering van de omvang der ver woestingen. De lezing maakte groote indruk op de toohoor- ders. RADIOREPORTAGE VAN „ONTWORSTELD". Donderdagavond en -nacht heeft de reportagedienst van de A.V.R.O. in Vlissingen op namen gemaakt van het open luchtspel „Ontworsteld", waar voor niet alleen in Zeeland, maar ook in de andere pro vincies van ons land belang stelling blijkt te bestaan. Eerst werden In de loop van de avond ln het Concertge bouw eenige opnamen van het koor en het orkest gemaakt, waarna tot diep ln de nacht de Scheldehal nog werd doorgewerkt om eenige der meest markante tafreelen uit het spel op gramofoonplaten vast te leggen. Vanmiddag tusschen vier uur en half vjjf zal de repor tage worden uitgezonden. Studenten vertrekken weer. De ongeveer 180 Nederland sche en buitenlandsche studen ten, die gedurende de maand Augustus in Zeeland bij de we deropbouw kwamen helpen, hebben Vrijdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg af scheid genomen. Zij werden toegesproken door de heeren L. Onderdgk en D. H. van Heyst namens de Stichting Herstel Zeeland 1945 Ir. J. J Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren, de heer G. Th. Baron van Lyn- den, voor het bureau voor in ternationale studentenbetrek kingen, die deze hulpacties or ganiseerde, en mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, terwijl ook het gemeentebe stuur van Middelburg verte gen v/oordigd was. Op verzoek hieven, de Belgische, Deensche, Tsjechische, Zwitsersche en Hollandsche studenten achter eenvolgens hun volkslied aan. 's Middags is de studenten een cabaret-voorstelling aan geboden. De buitenlandsche studenten zullen, voor zij naar hun land terugkeeren, nog een tocht door Nederland maken. De nieuwe bussen in dienst. GOEDE VOORUITZICHTEN De Moerdijk is voor de Spoorwegen weer geopend en prompt daarop arriveerden op Walcheren de 2 bussen die de Pullmandienst Rotterdam Roosend al hadden onderhou den. Hun, die meenen, dat deze bussen het antwoord op het gemopper zijn moeten we dus een illusie ontnemen: ze waren al maanden geleden besteld en het wachten was slechts op het oogenblik dat ze vrij kwa men. Donderdagmorgen werd met bestuursleden van de „N.V. Stoomtram Walcheren", leden an Gedep. Staten en de ge meentebesturen van Middel burg, Vlissingen en Souburg, vertegenwoordigers van V.V. Middelburg en de pers, een proefrit gemaakt Middel burgVlissingen w, het tra- TRIBUNAAL TERNEUZEN Om der wille van de sleun.^nghu^van^ N.S.B. Thans bleek dat haar man, Donderdag verscheen eerste de 47 j. Ja. Ma. v. d. Broeckede Ruijsscher uit Breskens voor het tribunaal. Ze was sinds 1935 lid van de N.S.B. en bleef dit tgdens de bezetting, werd lid van de N.S.V.O. en was voor de bewe ging werkzaam. Het bleek dat ook haar man bij de beweging was en dat een zoon aan het Oostfront was gesneuveld. De vrouw bleek veel spijt te hebben en in te zien dat zij verkeerd had gehandeld. Ge lukkig voor haar, stond zij bij de bevolking van Breskens niet slecht bekend. Mr. Kurtz hield een uitvoe rig pleidooi en verzocht haar onmfiellijke invrijheidstelling, waaraan het tribunaal, raadkamer, voldeed. Omdat zij steun kreeg. De 28 j. wed. S. Tollenaar— <2. Wege, te Terneuzen, werd beschuldigd lid van de N.S.B. en de N.S.V.O. te zijn geweest, had gewerkt in het A.N.WJ5. VRAAGT MEER BANDEN. De A.N.W.B. heeft den mi nister van Economische Zaken in een adres verzocht er naar te willen streven, dat de pro ductie van de Nederlandsche rijwiel- en rnwielbandenindu- strle ln belangrijke mate wordt opgevoerd door voldoen de Import van fabrikaten, half fabrikaten en grondstoffen. Wegens het gebrek aan staal draad geeft de A.N.W.B. in overweging, oude banden te laten inleveren. Verder dringt de A.N.W.B. aan op een algemeene distri butie, waarbij alle Nederlan ders, die in het bezit znn van een rijwiel, op hun beurt nieu we banden kunnen krijgen. OMWISSELING LUISTER- VERGU NNINGEN. Naar do P.T.T. mededeelt moeten radlo-lulstervergunnln- gen met de serieletter D in het tijdvak van 5 t.m. 16 Septem ber a.s op een postinrichting (geen postagentschap) worden *>mgewt$eld. De Fransch-ltaliaansche grens. Te Parys zijn de ministers 'an buitenlandsche zaken van de „Groote Vier* Donuerdag bijeengekomen, zy zUn over eengekomen om, ook indien zij het niet eens kunnen worden over amendementen, toch het betreffende artix el van het vredesverdrag, waarover zij overeenstemming r dden be reikt, te zullen steunen. DE COMMISSIE 3 In de politieke en territoriale commissie voor Italië kregen Donderdag Rusland en A 'stra. llë het weer a°.n de stok over een voorstel van den afgevaar digde van laatstgenoemd land om een nieuwe subcommissie te benoemen "oor het geschil over het Mont Cenis-plateau aan de Fransch-ltaliaansche grens. Het voorstel werd ten' slotte met 13 tegen 6 stemmen en 1 onthoud'ng verworpen. In de militaire commissie werd art. 40 van het ontwerp- vredesverdrag goedgekeurd, dat de verwijdering van de permanente Italiaansche ves tingwerken binnen dë 20 K.M. van de Fransch-ltaliaansche grens betreft. In de economische commis sie voor de Balkan deed Zuid- Afrika een beroep op de Roe- meensche regeering om rede- ïyke pryzen te betalen voor de goederen (zooals petroleumpro- ducten), welke by wijze van herstelbetalingen moeten wor den geleverd, maar eerst elders worden gekocht. Nadat Rus land, Yoego-Slavië en de Oekraïne hadden betoogd dat Roemenië vry moet blijven zijn eigen economie en wederop bouw te leiden, ging de com missie uiteen zonder een be slissing te hebben genomen. GRATIE VOOR JOODSCHE TERRORISTEN. De doodstraf van 18 Jood- sche terroristen in Palestina ls veranderd in levenslange gevangenisstraf. Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad besloot Donderdag de acht aanvragen om toelating tot het lidmaat schap der Ver. Naties eerst f - zamenlyk te behandelen en pas daarna te stemmen over elk afzonderlgk. Het staat wel vast, dat Albanië en Mongolië niet aanvaard zullen worden aangezien zoowel de Ver. Sta ten als Engeland zich hierte- gen hebben verklaard. Uiteindelijk werden alleen Zweden, IJsland en Afghanis tan tot de Ver. Naties toege laten. DE AANKLACHT TEGEN GRIEKENLAND Griekenland heeft ln een brief saan Trygve Lie, den se cretaris der Ver. Naties ver zocht, de behandeling van de aanklacht van de Oekraïne tien dagen uit te stellen. NOODVOORZIENING GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De Eerste Kamer heeft Don derdag na een korte discussie z.h.st. aangenomen het wets ontwerp noodvoorziening ge meenteraadsverkiezingen. Al leen de heer van Asch van Wyck (A.R.) vroeg en ver kreeg aanteekenlng, dat hy te gen het voorstel was. HET VERTREK VAN DE „VOLENDAM" UIT AUSTRALIË. De Australische pers schrijft, dat het beschamend voor Australië is, dat de „Volen- dam", die met repatrleerenden, die aan de zyde van het Austra lische volk ontberingen hebben geleden, naar Holland wilde vertrekken, op eigen kracht de haven moest verlaten omdat het sleepbootpersoneel weiger de assistentie te verleenen. Overigens schynt er een mis verstand in het spel te zgn ge weest, want de sleepbooten hebben later wel de „Tasman", die naar Tndor.esië vertrok, uit de haven gesleept. Euwe en Botwinnik winnen De uitslagen van de 13e ronde van het Wereldschaak- tournooi te Groningen luiden: Euwe wint van O'Kelly, Bot winnik wint van Tartakower, Christoffel verliest van Szabo, Kottnauer wint van Lundin, Stoltz verliest van Boleslafsky. De partijen Gulmard-Najdorf, FlohrDenker en Bernstein Vidmar, werden remise, de partijen KctovSteiner e YanofskySmyslof werden afgebroken. De party FlohrSteiner uit de 11e ronde werd remise ge geven, terwyl Denker zgn par- tij uit de 12e ronde tegen Stoltz opgaf. Distributiefraude. In verband met een omvang, rijke fraude bg de Amsterdam- sche distributiedienst zijn 14 personen gearresteerd. Ambte naren van deze dienst hadden gedurende do oorlog groote hoeveelheden bonkaarten c.d. voor onderduikers achtergehou. den, maar een deel daarvan ge bruikten zij zelf of verkochten ze ln de zwarte handel. Ook na de bevrijding ging men hierme de nog door. Ds. P. CH v. d. VLEET OVERLEDEN. Te Haren is tijdens een huweiyksplechtlgheld plotseling overleden ds. P. Ch. v. d. Vliet, Gereformeerd predikant te Utrecht, dio ook ln Zeeland een zeer bekende figuur was. Ds. v. d. Vliet, die 13 Juni 1885 geboren werd, stond ach tereenvolgens te St. Pancras, Oosterena, Hazerswoude en van 26 November 1922 tot 10 Mei 1925 te Vlissingen, waar hg vooral als uitstekend redenaar en om zgn groote gaven voor het werk onder de jeugd zeer geliefd was. Van Vlissingen vertrok hg als predikant naar Utrecht, waar thans zyn stof- feiyk overschot op a.s. Maan dag ter aarde besteld zal wor den. een W.A.-ma" in 1942 bij een bombardement is gebleven, waarna zy zonder inkomsten kwam. Zjj heeft toen steun ge kregen van de N.S.B.. waarom zij toen pas lid is geworden. Bij de Duitschers werkte zij om in het onderhoud van haar en haar kind te voorzien. Een idealistisch echtpaar. Tenslotte verschenen de 56 j. Pi, Ja. MolemaBootsgezel en haar echtgenoot de 60-j. loods P. B. JL. Molema, te Terneuzen. Vrouwlief was in 1935 reeds lid geworden van de N.S.B. en dat gebleven ook na de bezetting. Zij zag in de N.S.B. het middel tot sociale verbetering, doch was nu over tuigd dat zij door de N.S.B. bedrogen is geworden. In be gin 1944 is zh Terneuzen ont vlucht. Manlief was pas in 1939 lid geworden en toen de oorlog kwam heeft hij zich aangemeld als vrywilliger bg het Ned. leger, waar hg na tuurlijk werd geweigerd. Hij verklaarde thans, dat Mussen in 1940 de geheele N.S.B. had moeten ontbinden. Hij bleef N.S.B.-er omdat hij geen weg terug zag en toen bekleedde hij spoedig een groot aantal functies in de N.SiB. Hij heeft steeds fel van leer getrokken tegen wantoestanden ln de N.S.B. en is toen in Januari 1942 geschorst. Altyd heeft hij geweigerd om voor de Duit schers te werken en had met hen ook geen omgang. Hij be weerde nog altijd zich natio- naal-socialist te gevoelen, d.w.z., nationaal, dat is voor zgn land en socialist dat is voor zijn volk. Besch. verde digde zich hardnekkig en bleek een groot idealist te zijn. Hij beschuldigde het tribunaal niet objectief te zijn en niet noeg vergevingsgezind, moeten allen helpen, aldus besch., ons land weer op te bouwen, en dat kan niet met in het kamp te zitten. Uitspraak in deze zaken op 12 September i UITSPRAKEN. Lo. Em. de Paepe, 26 J,. dienstbode te Zuiddorpe: 1 jaar intemeerlng, met bevel tot in bewaringstelling; ontzetting rechten. G. G. Pieters, 26 j„ schilder te Aardenburg, 1% jaar inter- neering, met bevel tot inbe waringstelling; ontzetting rechten. R. Audenaert, 34 i., arbeider te Zuiddorpe: ontzetting rech ten. ject waarop de bussen die zelf de dag nog in gebruik zgn ge nomen. Van deze bussen, die 52 zit- Slaatsen en 35 staanplaatsen evatten, zgn er op het oogen blik slechts 4 in Nederland aanwezig; één ervan rijdt op de N.S.lijn ArnhemNgmegen, één is in reparatie en twee werden overgedragen aan de „Stoomtram Walcheren". De nieuwe bussen werden intusschen gedurende de prc_f- rit reeds op ongedwongen wij ze bij het relzlgersvervoer in geschakeld, toen ze toeval lig bg Souburg stoppend de daar wachtende reizigers, gemakshalve oppikten en een onverwacht comfortabele reis naar Middelburg bezorgden, Ook voor andere lijnen op Walcheren zijn goede vooruit- zichten. Volgende week hoopt men een dienst Vlissingen stadHavendorp te openen. Ook een dienst Middelburg SouburgHavendorpVlissin gen stad, over de oude Vlis- slngsche weg, staat op het program, evenals een dienst MiddelburgGrypskerke, over Oostkapelle en Aagtekerke, deze laatste voorloopig met een bellewagen. Binnen korte tijd zal op de dienst Middel burgDomburg een Chevrolet van de lyn MiddelburgGoes gaan ryden. Ten slotte zullen de bus diensten, zoodra het kantoor van de Stoomtram Walcheren op de markt in Middelburg klaar is hier hun begin- en eindpunt vinden, waarbij de standplaatsen op de markt door ..koeraborden" zullen wor den aangegeven. De bussen voor d-» dorpen zullen, evenals vroeger, doorryden tot het sta tion Middelburg. Predikbeurten Ned. Herv gcm. Retranche- ment: 10 ds. Barnouw, (H. Doop); Aardenburg: 11 ds. v. Roy en; Biervliet: 10 ds. v. d. Ham. (Bed. H. D.); Cadzand 10 ds. Enker; Groede: 9 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10.30 ds. Pllester; St. Kruis: 9 ds. v. Royen, (Bed. H. D.)Nleuw- vliet: 10.45 ds. Derksen; Oost- burg: 2.30 ds. Schrale; Schoon- dyke: 1.30 ds. v. d. Ham; Sluis: 9.30 ds. Schrale, (Bed. H. D-); St. Anna ter Muiden: ds. Schrale: Waterland- kerje: 2.30 da. Stol: IJzendy- ke: 9 ds. Pllester; Zuldzande: iQ da. Peek. Middelburg AANRIJDING. Donderdagmorgen ls de 76- jarige krantenlooper W. v. B. op ae Turfkaai te Middelburg door een motorfiets aangere den, waarbij hij aan het been werd verwond. Door een poli- tie-auto is het slachtoffer naar zgn huis vervoerd. Vlissingen VOORDRACHT VAN PATER HENRI DE GREEVE Op 19 September a.s., des avonds 8 uur zal pater Henri de Greeve voer de tweede maal in de Scheldehal zgn voor dracht „Het vierde Beest" houden. St Laurens VERKIEZING WETHOUDERS. In de gemeenteraad van St. Laurens zb'n tot wethouders gekozen de heeren P. Boon (A.R.) en K. Wouterse (Chr. Hist.). RAADSVERGADERING. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Domburg. De heer L. Dourlegn werd als raadslid geïnstalleerd. De nu volledige Raad benoemde tot wethouders de heer W. Brand en S. Boersma, bellen wethou ders van de noodraad. B. en W. werden gemach tigd ten behoeve van een geldleening van 120.000 in relatie te treden. Vervolgens betuigde de raad adhaesie aan oen adres van Handelsbelang te Middelburg i.z. 1 personen vervoer op Walcheren. B. en W. stellen voor een stukje grond bij de begraaf plaats te voegen ten einde daarop het monument voor de oorlogsslachtoffers te bou wen met bijbehoorende beplan ting. Nadat de heeren Dourleyn, Warners en Geldof bezwaren hadden geopperd besloot de Raad om het monument in het middenstuk te doen bouwen, indien na het onderzoek blijkt dat daartoe een mogelgkheld bestaat. De heer P. Wisse verzocht om in het vervolg de raads vergaderingen met gebed te openen en te sluiten. B. en W. zullen hierover een vol gende maal adviseeren. De heer Tichelaar informeerde naar de mogelijkheid van ver betering der straatverlichting. B. en W. beloven pogingen daartoe. De heer Dourlegn vroeg in lichtingen aangaande de be- bouwlsng van de Schuitvlot- straat en de roollyn aldaar. Hg zou ook gaarne een bestek van Ue bouw zien. Ook de heer Geldof waarschuwde tegen mogelyke verknoeiing van de straat. Goes BIJEENKOMST NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De Ned. Ver. v. Huisvr.. afd. Goes en Omstreken, opende Dinsdagmiddag 27 Aug. het nieuwe seizoen met de vertoo ning door den heer en mevr. de VliegerBroekstra van eenige mooie gekleurde films over Amerika. Nadat de presidente, mevr. v. Ballegoyen de Jong, alle aanwezigen welkom had ge- heeten, vertelde mevr. De Vlie ger vele interessante bizonder- heden over Amerika, alwaar zg met haar man, gedurende de oorlogsjaren, noodgedwon gen gewoond hadden. Het had haar getroffen dat men daar zoovele offers bracht om de vrede te doen winnen. Iedereen werkte mee en ve len hebben hun leven gegeven. Na deze inleiding werden gekleurde films vertoond, die een duidelijk beeld gaven van de schitterende natuur in Ame- rika. Het geheel viel bij alle aan wezigen zeer in de smaak, zoodat de presidente bij het einde wel de gevoelens van al le aanwezigen vertolkte door den heer en mevr. de Vlieger hartelijk te danken voor het geen zg geboden hadden, waar na zij als stoffeiyk bink van waardeering aan mevr. de Vlie ger een boek aanbood. VERGADERING OORLOGSGEDUPEERDEN De Stichting Vereeniglng voor oorlogsgedupeerden op Zuid Beveland, gevestigd te Goes, besprak in de vergade ring van Donderdagmiddag de financieringsregeling en het door de gedupeerden te tee kenen contract bg herbouw van boerderijen. De vergade ring was eenparig van oor deel, dat de betreffende rege ling onaanvaardbaar is en dat het teekenen van bedoeld con tract hoogst riskant is voor de betrokkenen. Besloten werd de Stichting Herstel Zeeland 1945 te ver zoeken de bezwaren tegen deze regeling en bedoeld contract te willen publlceeren, zoo mo gelijk met het advies aan de gedupeerden een afwachtende houding aan f De collecte voor het Roode Kruis bracht te Wemeldinge 126.26 op. De accordeonvereniging „Crescendo" te Vlissingen geeft o.l.v. van den heer M. P. Ventevogel Zondag haar laat ste concert in dit seizoen in het Bellamypark van 810 uur. Benoemd bij de Dienst der benedenrivieren de heer J. van Schaik te 's-Heer Hendrikskin deren, leerling der Z.T.I. Op uitnoodiging van het Oranje Comité te 's-Heer Arendskerke zal de Orkestver- eeniglng „Inter Nos" te Bieze- linge op Zaterdag 81 Augus tus een concert geven. Geslaagd ls voor het twee de deel van het notarieel examen de heer J. de Die Goes. te nemen. *VemeIdlnge AANRIJDING. Dezer dagen viel op de Wemeldingsche Zandweg ter hoogte van het Nissewegje een aanrgding voor met de uit Goes komende autobus van de firma Baar-Leendertse en een vrachtauto, bestuurd door Joh. Noussen. Laatstgenoemde auto kwam uit voornoemd Nisse wegje, vanwaar geen uitzicht is op de verkeersweg. Beide autors bleken weinig bescha digd en persoonlijke ongeluk ken hadden hierbij niet plaats. De politie heeft de zaak in Waarde ONGELUK. He>t dochtertje van A. d. W., dat dezer dagen met een vrachtauto meareed naar Krabbendijke had het ongeluk er af te vallen. Na eerst by dr. Nieuwenhuizen verbonden te zijn, werd zij met een ge broken arm naar Bergen op Zoom vervoerd. Nisse RAADSVERGADERING. De Raad van Nisse kwam Woendagavond voor het laatst bgeen, ter afwerking van het eenige agendapunt n.l. de toe lating van de nieuw gekozen leden. Aangezien terzake geen bezwaren werden gemaakt was de vergadering vlug afge- loopen en dankte de Voorzitter de leden voor al hetgeen zij ten behoeve van deze gemeente hadden gedaan en voor de prettige samenwerking. Schoondijke RAADSVERGADERING. De tijdelijke raad van Schoondijke kwam Woensdag avond in openbare vergadering by een. Bg de opening deelde de voorzitter mede, dat de N.V. Nederlandsche Bouwsyndicaat de opdracht voor het bouwen van net le contingent defini tieve woningen voor de in schrijvingsprijs van 231.600 heeft aanvaard en volgende week met het grondwerk voor deze bouw begonnen zal wor den. Voor 1947 zgn weer bouwmaterialen ter beschik king gesteld waardoor weer eenige tientallen woningen ge bouwd kunnen worden. De geloofsbrieven van de nieuwe leden worden goedge keurd. De gemeentebegrotingen voor de dienstjaren 1944, 1945 en 1946 worden vastgesteld met voor inkomsten en uitga ven voor de onderscheidene ja ren, resp. de volgende cyfers: Gewone dienst 214.672,71 (onvoorz. uitg. 17.390,88); 173.152.76 (onvoorzien 12.756.10) en 143.475.49 (onvoorzien 16.116,06). Bij deze ramingen is voor 1945 en 1946 rekening gehou den met een van het r(jk te verwachten uitkeering voor mindere belastingopbrengst als gevolg van oorlogsverwoesting (belastingsuppletie) Bij de rondvraag informeer de de heer de Feyter naar het te verwachten vertrek van den gemeente-geneesheer en bleek uit het antwoord van den voorzitter, dat de opvolger :ei half September a.s. de artsen- te praktijk in deze gemeente zou overnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10