PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT „Medioburgum" jubileert Geen internationale justitie voor Franco-Spanje Vandaag UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsche nippers Hoofdredacteur G Ballintijn '(wet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch.Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 29 Aug. '46 189e Jaargang Stommer 200 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent AO'bK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie J 2—, Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg- Londensche Kaal 29. tel. 2077 en 2924. Ooes Turikade 15. tel- 2475. Oostburg Oratemaatraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P-Z.C„_Middelburg. Het Wereldgebeuren Demilitarisatie van Duitschland in een impasse. Oostenrijk beklaagt zich. de n^ionaiisatic. Dr. Grufeer 3 wees er op, dat Oostenrijk be- De Veiligheidsraad, welke gisteren weer te Londen bij eenkwam, krjjgt behalve de netelige Grieksche kwestie, nog enkele moeilijke kluifjes te verteren. In de eerste plaats heeft Polen 't Spaan- sche probleem weer aan de orde gesteld door het Indie nen van een resolutie, welke beoogt Spanje van de inter nationale justitie uit te slui ten. In deze resolutie wordt door de Regeering van War schau verzocht om de ont- werp-resolutle betreffende toelating tot het Internatio naal Gerechtshof van landen die geen lid van de Ver. Na ties zjjn. niet van toepassing te verklaren op het huidige Spaansche regiem. Met be langstelling kan men afwach ten hoe de andere delegaties op deze Poolsche suggestie zullen reageeren. Het probleem Spanje houdt overigens ook de afgevaardig den op het Internationaal so cialistisch congres te Parijs bezig. Daar wil men niets minder dan een algemeene socialistische politiek tegen over Franco-Spanje opstellen. Geen gemakkelijke taak, welke de heeren daar nog wel eenige hoofdbrekens zal kosten. Jammer, dat de zit tingen hier geheim zijn, zoo dat we alleen maar kunnen afwachten welk resultaat ten slotte uit de bus zal komen. De moeilijkheden zgn overi gens niet van de lucht. Ook inzake de demilitarisatie van Duitschland zijn de besprekin gen vastgeloopen. De waar nemend minister van bulten- landsche zaken der Ver. Sta ten, Dean Acheson, heeft na melijk verklaard, dat de be sprekingen tusschen de groote vier op dit punt in een im passe zijn geraakt. De zaak zou zelfs volkomen zijn vast geloopen. Men dacht in En gelsche, Fransche en Ameri- kaansche kringen zelfs reeds, dat overeenstemming was be reikt over een speciale com missie, welke alle aangelegen heden in verband met de de militarisatie van het Duitsche leger zou behandelen, toen de Russische afgevaardigde plot seling het bestaan van een dergelijke overeenstemming ontkende. Nu de voorgestelde commis sie niet gevormd kan worden, is Amerika ook niet in staat, aldus Acheson, de'berichten te controleeren, volgens welke in strijd met de overeenkomst van Potsdam in de Russische zone van Duitschland aanzien lijke hoeveelheden oorlogstuig zouden worden geproduceerd. In Parijs heeft de Oosten- rijksche minister van buiten- landsche zaken, dr. Gruber, tndens een persconferentie op nieuw de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, welke voor zijn land voortvloeien uit het in beslag nemen van de vroeger in Dultsch bezit ge weest zgnde fabrieken. Oosten rijk dreigt thans geheel be roofd te worden van zijn in dustrie, nu meer dan 150 van de belangrijkste fabrieken door de Sowjets worden ge ëxploiteerd zonder acht te slaan op de wet betreffende reid is schadeloosstelling uit te keeren, maar er toch aan moet blijven vasthouden, dat de fabrieken Oostenrijksch blijven. Voorts drong de Oosten rij k- sche minister aan op speciale commercieele faciliteiten voor zijn land in het gebied van Triëst, terwijl hjj voot Zuid- Tirol een volksstemming nood zakelijk achtte over de vraag of dit gebied in de toekomst Italiaansch of Oostenrijksch zal zijn. Spanje Duitschland Oostenrijk. Allemaal kwesties die nog steeds dc weg naar de vrede versperren. In de conferentiezalen redetwisten de afgevaardigden der naties, maar zoolang zjj het daarbin nen nog niet eens kunnen wor den, blijft de vrede buiten. Hoe lang nog Doodvonnis voltrokken. Het doodvonnis van J. E. Feenstra is Donderdagmorgen 6 uur te Arnhem voltrokken. Deviezenbepaling. In de Staatscourant is een deviezenbepaling gepubliceerd, krachtens welke buitenland- sche vorderingen op particu lieren in België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zwe den of Zwitserland en op in het binnenland gevestigde ban ken en dergelijke Instellingen, rechtstreeks op de tusschen- komst van een deviezenbank aan Nederlandsche banken moeten worden aangeboden en op verlangen in eigendom moeten worden overgedragen Bij eigendomsoverdracht zal de Nederlandsche bank de te genwaarde in binnenlandsche geldsoort vergoeden. Deze de viezenbepaling treedt 2 Sept. a.s. in werking. FRANSCH PLAN VOOR NIEUWEN STAAT IN DUITSCHLND. Na het Britsche voorbeeld overweegt de Fransche regee ring een plan voor een nieu wen staat welke het Rjjnland en de Palts omvat, terwijl de hoofdstad Mainz zou worden. Dit plan wordt onvermrjde- ltfk geacht, daar de Sowjet- oppositie het onmogelijk maakt alle vier zönes in Duitschland te vereenigen. Het is de bedoeling, zooals in de Britsche zóne, een dooi de Franschen te benoemen Duitsche regeering in te stel len. Binnenkort vierde atoombom-proef. Volgens een Amerikaansch radiobericht zou binnenkort een vierde atoombomproef worden genomen. BU dit experiment zouden twee ontploffingen tegelijker tijd, namelijk één onder wa ter en één in de lucht, ver oorzaakt worden, om de uit werking van de samenpersing tusschen de twee ontploffings sferen op een aantal sche pen te kunnen nagaan. De in de lucht tot ontploffing te brengen bom zou daarbij aan een ballon worden opgehan gen. Geruchten over aanslag op Bevin. Volgenens Engelsche ochtend bladen zouden Joodsche terro risten een plan. voorbereiden om Bevin te vermoorden. De Engelsche ambassade zou opge beld zijn met de mededeeling, dat het gebouw zou worden op geblazen. Zoowel Scotland Yard als de Engelsche. ambassade spreken deze geruchten echter tegen. Op het wereldcongres van studenten dat te Praag gehou den is, werd besloten, om de zetel dezer organisatie in bo vengenoemde stad te vestigen. De spanning tusschen loonen en prijzen. De nieuwe bonnen. voor de le helft van de 10e periode (1 t.m. 14 Sept. '46). BONKAARTEN KA. KB, KO 610. Brood: 541 t.m. 545 Brood 800 gr., 546 brood 400 gr., B13 Reserve 1600 gr., C 13 Re serve 800 gr. Boter: 549 Boter enz. 125 gr. Margarine: 550 Boter enz. 375 gr. margarine of 300 gr. vet. Suiker enz.: 560 Suiker 750 gr. suiker, boterhamstrooisel of 1500 gr. jam. stroop enz. Kaas: 551 Alg. 200 gr., B14 Reserve 100 gr. Waschpoeder: 552 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 610. Vleesch: 513 Vleesch 100 gr., 514 Vleesch 400 gr. Melk: A01 Melk 2 liter, B01, C01 Melk 3 y2 liter. BONKAARTEN KD, KE 610. Brood: 041, 042 Brood 800 gr., D13 Reserve 800 gr. Boter: 049 Boter enz. 250 gr. boter. Margarine: 050 Boter enz. 125 gr. margarine cf 100 gr. vet.. Suiker enz.: 060 Suiker, 061 Alg., 062 Alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. Kaas: 051 Alg. 100 gr. Waschpoeder: 052 Alg. 250 gr. RflBt enz.: E13 Reserve 250 gr. rijst, kindermeel of kinder- biscult. BONKAARTEN LD. LE 610. Vleesch: 013, 014 Vleesch 100 Direct noodzakelijke maatregelen. Op het congres van het N.V. V. heeft de secretaris. A. Ver meulen, medegedeeld, dat de Stichting van de Arbeid, ln verband met de huidige moei lijkheden en de spanning, die ontstaan is tusschen loonen en prijzen, de volgende maatre gelen direct noodzakelijk acht: 1. Een prijs- en loonpolitiek, die een verhooging van de ar beidsproductiviteit voor een belangrijk deel tot uitdrukking brengt 'in een verhooging van het reeële loonpeil; het bevor deren van de arbeidsproducti viteit mede ten behoeve van prijsverlaging en ruimere goe derenvoorziening Verklaring van Sjahrir. „ABRAHAM CRYNSEN" ACTIEF. Sjharir zou, aldus een cor. respondent van Antara, ver klaard hebben, dat er nog geen aanwijzingen bestaan voor een hervatting van de besprekin- fen met de Nederlanders. Met >etrekking tot het nieuwe ka binet zeide Sjahrir, dat voor het nemen van een definitieve beslissing nog eenige punten met Soekarno moeten worden besproken. Waarschijnlijk zal Sjahrir hem in Oost-Java ont moeten, waar Soekarno mo menteel vertoeft. Tenslotte ver klaarde Sjahrir, dat er geen definitieve tijdslimiet was be paald voor de vorming van het nieuwe kabinet. GEEN AANSLAG OP SOEKARNO- Volgens het republikeinsche „Nieuwsblad" zijn de geruch ten. die eenige tijd geleden de ronde deden over een moord aanslag op Soekarno, van alle grond ontbloot. Deze berichten berusten waarschijnlijk op ten dentieuze berichtgeving. De heer Zimmerman, han delsattaché aan de Ned. Staten Ambassade in de V.S. heeft meegedeeld, dat de copra-over- eenkomst met de V.S. in geen enkel opzicht de Ned. vet-po- sitie in gevaar brengt. Verder wordt nog gemeld, dat bij de recente verhoogde activiteit nabij Semarang. Hr. Ms. „Abraham Crynseir' op verzoek van den brigade-com mandant, de daar gelegerde troepen assistentie heeft ver leend. LORDKILLEARN NAAR DJOG JAKARTA. Lord Killearn zal heden naar Djogjakarta vliegen, daar Sjahrir hem heeft laten weten hem niet in Batavia te kunnen bezoeken, en Lord Killearn uitnoodigde hem in Djogjakarta te ontmoeten. ZUIVERINGSACTIE BIJ SOERABAYA. Bij een zuiveringsactie in de omgeving van Soerabaya tus schen Nederlanders en extre misten zijn 92 Indonesiërs ge dood. De repatrieering van Sovjet-burgers. Naar aanleiding van het ar tikel in de ,Prawda" over het niet-repatrieeren van Sovjet burgers door Ned. autoriteiten, wordt er van offlcleele zijde op gewezen dat eind December de Ned. regeering reeds in een nota aan de Sowjet-ambassade heeft verklaard, bereid te zijn alles te doen om Sowjet-bur- gers, die willen repatrieeren. ter hulpe te zijn. Er hebben zich eenige moeilijkheden voor gedaan, omdat de Sowjet-offi- cieren niet met de Nederland sche wettelijke bepalingen op de hoogte bleken. De „Prawda" heeft deze moeilijkheden ech ter opgeblazen. 2. Het openen van mogelijk heden voor het uitbetalen van collectieve prestatiepremies in gevallen, welke zich hier voor leenen; 3. Verruiming van de moge lijkheden om iets extra te ver dienen bij het werken in ta rief; 4. Voldoende garantie, dat de extra inkomsten als gevolg van hoogere arbeidsprestatie niet door een niet-technisch verantwoorde tariefsherziening ongedaan gemaakt worden; 5. De instelling van een al gemeene raad van overleg, waarin het georganiseerde be drijfsleven zal zjjn ingescha keld bij het Directoraat-Gene raal voor de Prijzen in verband met de prijsvorming; 6. Het instellen van plaatse lijke centrale commissies met Inschakeling van organisaties van belanghebbenden voor de uitoefening van de prijscontrö- le. zoo meldt het „Vrije Volk" Een belastingpolltiek, ge richt op de koopmogelijkheid van de groote massa. Het toepassen van inciden- teele looncorrecties in gevallen, die daartoe aanleiding geven. Verbetering van de kinder bijslagregeling. Terugbrenging van de leef tijdsgrens bij de wettelijke kin derbijslagregeling van 18 tot 16 jaar. Al deze maatregelen, die voor een deel als tijdelijk ge dacht zijn, dienen genomen te worden in afwachting van een definitieve herziening van de loon- en prijspolitiek. r8£- i liter. Melk: D01, E01 Melk TABAKS- EN VERSNAJPERINGSKAARTEN Tabaksart.: T45 2 rants., X45 2 rants. Versnaperingen: V45 200 gr. chocolade en/of suikerw. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 7 Sept. Voor de week van 8 t.m. 14 Sept. zullen nog bennen wor den aangewezen voor: aard appelen, melk, koffie, zuid vruchten, bloem, tabak en ver snaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kun nen koopen, desgewenscht ge deeltelijk suiker gedeeltelijk jam. Bovendien kan men bijv. 500 gram boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug verlangen Op deze wijzze kan men ook 250 gram margarine of 200 gram vet koopen en een bon voor 125 gTarh margarine of 100 gram vet terugverlangen. Bovengenoemde bonnen kun nen met het oog op de feest dag op 31 Augustus a.s. reeds Donderdag 29 Augustus a.a. wox-den gebruikt met uitzon dering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 2 September mag worden ge kocht. BON VOOR SCHEERZEEP. Op de bon „Textiel A.M." der textielkaart V.A. 605 voor mannen worden 2 rantsoenen scheerzeep beschikbaar gesteld. Men moet de bon bij een de taillist inleveren. De zuivering van de heeren Vogt en Speet. De commissie-Drost, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de gedragingen tijdens de bezetting o.a. van den heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., heeft dezer dagen haar rapport aan den minister van O., K. en W. doen toekomen. De commissie is tot de con clusie gekomen, dat de heer Vogt niet ongeschikt is geble ken voor het vervullen van een leidende functie in het radio- bestel. Ten aanzien van den heer Speet, directeur van den K.R. O., ig de commissie tot dezélf- de conclusie gekomen. Kamers worden ingelicht. In de memorie van antwoord op het afdeellngsverslag der Eerste Kamer inzake het wets ontwerp Commissie-Generaal verklaarde de Regeering zich bereid de Kamers vertrouwe lijk in te lichten over de taak der Commissie. Indien het wetsontwerp mocht worden verworpen, zal geen uitzending krachtens een Kon. Besluit geschieden. EUWE WON VAN BOLESLAFSKY. De uitslagen van de 12e ron de van het Wereldschaaktour- nool te Groningen luiden: Vid- mar verliest van Guimard, Najdórf wint van Christoffel, Szabo wint van Kottnauer, Lundin wint van Yanofsky, SmislofKotov en Steiner- - Tartakower remise, Bolefslafs- ky verliest van Euwe, O'Kelly Bernstein, DenkerStoltz en BotwinnikFlohr afgebro ken. Aangezien BotwinnikFlohr waarschijnlijk remise wordt, maakt Euwe kans zijn achter stand op Botwinnik tot 1 punt te verkleinen. Baanbreekster voor de rhythmische gymnastiek Het werk van voorzitter Chr, Mazure. WIE dezer dagen „Medio burgum" zegt, denkt aan de lange en schit terende loopbaan van een gym nastiekvereeniging, die meer was dan een gymnastiekvereeni- ging alleen. Bij de naam „Medioburgum" denkt men niet alleen aan tal rijke uitvoeringen en feesten in de Zeeuwsche hoofdstad, waar de vereeniging thuis hoort en waaraan zij haar naam ont leent, maar daarnaast flitsen op namen als Ostende, Brussel, Antwerpen, Amsterdam, Nice. Monte Carlowaar „Medio" de naam van Middelburg hoog hield „Medio..", dat voor het Koninklijk Huis en buitenland, solie vorsten, op congressen en via de film, met haar rhythmi sche dansen, folklore en hoog staande gymnastiek bewonde ring wekte. „Medioburgum" werd opge- rloht op 21 Augustus 1891. Van de oprichters is alleen de heer D. J. van der Jagt te Dordrecht nog ln leven en deze oud-voor zitter, de eerste van de drie, welke „Medio" slechts ge kend heeft, maakte de feestelijk heden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan mede. Van deze eerste tijd af. toen men onder de meest primitieve omstandigheden optrad, alle successen van „Medio" te me moreeren is ondoenlijk; een ter gelegenheid van het Jubileum uitgegeven en den voorzitter, den heer Chr. Mazure, aange boden boekje getuigt ervan, te zamen met de meer dan 100 medailles, legpenningen, bekers en kransen, die de vereeniging ln de loop der jaren verwierf en waaronder er zijn van H, M. de Koningin, Z.K.H Prins Hen drik en H.M. Koningin-Moeder, werd gemaakt. Wie „Medio" zegt, denkt aan succes -ndengene, die 45 van de 55 jaar de drijvende kracht der vereeniging was, aan haar directeur-voorzitter, den heer Chr. Mazure. Onder zijn leiding deed de uitbeeldings- en rhythmische gymnastiek haar intrede: „Medioburgum" was in Nederland voor deze wijze van werken de baanbreekster. Tegen alle tegenstand en vooroordeel in heeft de heer Mazure door gezet; de successen van „Me dio" werden zijn successen; de huldiging van „Medio" deze week is ook voor hem bestemd. Mazure met zijn rhythmische composities, zijn bewegingsspe len, zijn volksdansen, zijn feest- reien, die hij tezamen met dien anderen bekenden Middel burger. Jan Morks, opvoerde. En v/ie denkt niet aan de „Kleppemarsoh", door 3000 kinderen in de abdij uitge voerd Groots opgezette folklore- feesten waren het gevolg van de sympathie, welke de heer Mazure voor de folklore had. Gedurende de feestavond, Dinsdag Jl. ter gelegenheid van het jubileum gegeven, zijn weer enkele van die oude bekende nummers van Mazure opge voerd; de vlinderdans, de Spaansche dansSucces nummers uit de schitterende loopbarn van „Medio", dat thans onder de grootste belang stelling haar jubileum viert ge tuige am. de receptie, waarop behalve de vertegenwoordigers van vele zusterverenigingen en sportautoriteiten, ook de Commissaris der Koningin en het gemeentebestuur van Mid delburg de jubileerende vereeni ging en haar talentvollen en energieken directeur-voorzitter kwamen gelukwenschen en de hulde die ham- werd gebracht uoor de bevolking van de Zeeuw sche hoofdstad, Middelburg, waarvan de naam door >tMedio" 'OI tan uc iiaaiu uuui „mtuiu binnen- en buitenland bekend is het 10 jaar gele den, dat het vliegveld Ypenburg feestelijk werd geopend; viert de oud-presi dent van Frankrijk A. F. Lebrun, zg'n 75ste verjaardag. De Zeevaartschool terug naar Vlissingen. Op 1 September zal de Vlissingsche Zeevaartschool haar cursussen weer in Vlis singen zelf gaan geven. Voor- loopig gedeeltelijk in het oude schoolgebouw aan de Boule vard en in het Burger Wees huis. Maar in de toekomst zal er een nieuw gebouw aan de boulevard verrrjzen. Alle leeraren en leerlingen komen dus weer terug in Vlissingen. Nu ook deze ocbool in de oude, vertrouwde omgeving terugkeert, is er weer een belangrijke stap gezet op de weg naar volledig herstel in Vlissingen. „VACANTIE 1946". Tijdens de vacantieperiode 29 Juli—10 Augustus werden door het Walchersch Werkco mité „Vacantie 1946" voor de arbeidende bevolking van Walcheren een aantal boot- en autobustochten georganiseerd Laatste nieuws Goes DE KERMIS. Dinsdag, de laatste dag van de Goessche kermis, was niet zoo druk als velen hadden verwacht. Het weer en het werk op het hielden vele buitenmenschen ervan terug naar de stad te komen. Om elf uur was het aantal ker misbezoekers reeds zeer ver minderd, en niettegenstaande tot één uur kennis gevlei mocht worden waren een aantal inrichtingen reeds ge sloten en gedeeltelij'k met de afbraak begonnen. In de loop van de avond betrapten twee controleurs van de C.C.D. een pindaman wegens het tegen veel te hooge prijzen verkoopen van chocolade en andere artikelen. De man wilde vluchten, doch werd gegrepen en naar het politiebureau overgebracht. Verder verliep de dag rus tig! IN DE KLEM GERAAKT. Woensdagmorgen is een 22- jarige knecht van een der ker- misinrichtingen op het z.g.n. Kerkplein te Goes tusschen twee auto's geraakt. Hg is met kneuzingen van enkele ribben Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad begon Woensdag te Londen met de behandeling van de Oekralnl- sche aanklacht tegen Grieken land. De Nederlandsche gedele geerde, mr. van Kleffens, ver zocht de aanklacht te verwer pen omdat deze slechts onbe wezen beschuldigingen bevat; hij werd hierbij geéteund door Sir Cadogan (Eng.). De Rus Gromyko noemde de voorstel ling van zaken door mr. van Kleffens een verdraaiing van de waarheid. Hierna werd gesproken over de verzoeken tot toelating tot het lidmaatschap der Ver. Na ties van 9 landen. Siam heeft zijn verzoek voorloopig inge trokken tot het Fransch-Sia- meesche grensgeschil geregeld zal zjjn. Amerika, Brazilië en Mexico bevalen aan alle verzoeken in te willigen. Trygve Lie wees er nog op, dat de Ver. Naties slechts één land als lid wei geren: Snanje. De Riis Gromyko, ditmaal gesteund door Australië, maakte bezwaren. Besloten werd de aanvragers één voor één te behandelen met als eerste Albanië. Fransch Italiaansche grenswijziging. Te Parijs woi-dt in de poli tieke en territoriale commissie voor Italië de voorgestelde wij ziging aan de Fransch-Itali- aanscne grens besproken. De Italiaanscne afgevaardigde Sa- rageat meende, dat de oude grenzen als de natuurlijke ge handhaafd dienen te wordfen. Bovendien vreesde hij, dat als het krachtstation van de Mont Cents in Fransche handen komt de Franschen door het doorsteken van de stuwdam eventueel een gedeelte van Noord-Italië onder water zou den zetten. Hierop, antwoord de de Fransche afgevaardigde, dat Italië het krachtstation kan blnven gebruiken. Frank rijk wil samenwerken met Italië en daarom zgn verdedi- gingsgrenzen onnoodig. Vier ministers vandaag bijeen. Thans is definitief besloten tot een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandsche za ken der Groote Vier, welke hedenmiddag 4 uur op de Quai d'Orsie zal aanvangen. Bezetten Engelschen Khoeristan? Het Sowjet-Nieuwsbureau meldt uit Teheran, dat 10.000 Sikhs van de Pendsjaabsche divisie in de haven van Basra (Irak) aan land zouden zijn gegaan en dat Britsche offi cieren ronduit zeggen, dat zij gezonden zijn om Khoesistan (Z.W. provincie van Perzië) te bezetten. naar GentAntwerpen en Hulst. Gezien de korte tijd van voorbereiding kunnen deze tochten alleszins geslaagd ge noemd worden. De deelnemers hadden van zelfsprekend graag de beschik king gehad over meerdere francs, doch het kan voor het comité een succes genoemd worden, dat de betrokken in stantie per deelnemer 50 fran ken beschikbaar stelde tegen de dagkoers. Een woord van lof voor het algemeen Belgisch Vakver bond te Antwerpen, wiens vertegenwoordigers, de heeren Robion, Galliaert. Claessens en S-legers op voortreffelijke wijze de deelnemers door Antwerpen hebben rondgeleid. Wat niet onvermeld gelaten mag worden is dat in een café bij .,De Steen" de serveuse geen fooi wenschte te aanvaar den daar de deelnemers toch al over zoo weinig francs be schikten. Een aardig gebaar, dat door het comité zeer op prijs werd gesteld. ZUID-BEVELAND. naar het ziekenhuis St. Joan na overgebracht. .ANRIJDING. Bij het begin van de L. van de Spiegelstraat kwam een meisje in aanraking met een voorbijrijdende auto. Zij moest, vermoedelijk met een .lersenschudding. naar het zic- :enhuis worden overgebracht. HET KADEKLOKJE TERUG. Woensdag is het Kadeklokje, dat steeds in het torentje van de soepkokerïj aan de Kleine Kade te Goes heeft gehangen en dat door de bezetters was medegenomen, weer op zijn oude plaats teruggebracht. Baarland RAADSVERGADERING. Vrijdag kwam de tijdelijke gemeenteraad van Baarland in vergadering bijeen. Na onderzoek werden de ge loofsbrieven der Ineuwe raads leden goedgekeurd. De ge meenterekening werd voor loopig vastgesteld met een na- deelig slot op de gewone dienst van 9826.71 en op de kapl- taaldienst met een batig slot van 10.000. De noodzakelijke uitgaven voor het lager onder wijs werden over 1944 vast gesteld op 514.70. Hierna richt de voorzitter enkele woorden tot de schei dende raadsleden, we;ke door wethouder J. Traas worden beantwoord. Bij de rondvraag wordt nog teïnformeerd naar de uitbrek ing der straatverlichting, waarop de voorzitter ant woordde. dat hiervoor contact met de P.Z.E.M. zal worden gezocht- Driewegen RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Drie wegen kwam jn vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede dat er bericht was binnengekomen, dat de twee nieuw te bouwen woningen gfegund worden aan den laag- sten inschrijver C. F. Schijf alhier voor de som van 18110. Ook is aanzegging binnengekomen voor de grondonteigening van deze woningen. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden zijn door de commissie van onderzoek in orde bevonden, Van de Provinciale Griffie is bericht binnengekomen, dat Gedeputeerde Staten een voorstel hebbenverzonden aan het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken, om de gemeente Driewegen aan te wijzen als gemeente, waar de bediening van secretaris en ontvanger door één persoon wordt bekleed. Bn de meer derheid der raadsleden vond dit geen instemming en na een uitvoerige discussie acht ten zij het gewencht om te gen dit heslult in beroep te gaan. Kloetinge RAADSVERGADERING. De nieuwe gemeenteraad van Kloetinge kwam Vrijdag avond voor het eerst bijeen. Na beëediging der leden wer den tot wethouders gekozen de heeren J. S. C. Lenshoek en J. Straub. De heer J. Wal- rave, werd beëedigd als wnd. gemeentesecretaris. De ver zekeringssom der gemeente eigendommen werf verhoogd van 374.400 op f 549.600. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek werd be sloten een noodlantaarn te I taatsen aan de Willem Zelle- weg. s-Gravenpolder RAADSVERGADERING. Vrijdagavond kwam te 's-Gra venpolder de nieuwe gemeente raad byeen. De raadsleden wer den beëedigd. Tot wethouder werden benoemd de heeren Joh. de Schipper (C H.) en A. Hoo- gesteger (St. Ger De voorzit ter, de wnd. burgemeester de heer T. L de Klerk, deelde me de, dat de kosten van de zes te bouwenwoningen thans f 64.780 bedragen. In 1946 en 1947 mogen te 's-Gravenpolder 25 woningen .worden gebouwd van 250 M3 inhoud per stuk. De heeren Hoogesteger (St. Ger.), Op 't Hof (A.R.) en De Schip per (C.H.). vonden het ge- wenscht dat deze woningen door den burgemeester werden ver deeld De heer Tissing (A.R.) treur de het, dat de gekozen wethouders beide werkgevers zijn. Spreker had liever ook een werknemer benoemd gezien. 's Heer Abtskerke RAADSVERGADERING. In de Maandag jl. gehou den raadsvergadering van 's-Heer Abtskerke werden vijf toegelaten leden beëedigd, waarna de voorziter hun zijn gelukwenschen aanbood en in het bijzonder den heer W. Minnaard welkom heette, die nog niet eerder raadslid was. De voorzitter wees erop dat de raad zich aanvankelijk in hoofdzaak zal moeten bezig houden met wegenverbete ring. Ook zal deze raad een secretaris moeten benoemen. Er zal binnenkort een burge meester aangesteld worden. Ta.v. de vernietiging van het raadsbesluit tot met-toe lating van den heer G. Braam Gzn. door Gedeputeerde Sta ten, werd besloten niet in hooger beroep te gaan bij de Kroon. Daarna werf de geloofs brief van den heer J. Blok onderzocht. Met algemeene stemmen werd tot toelating besloten. De voorzitter deelde nog mede, dat in 1946 en 1947 tezamen 7 woningen in deze gemeente gebouwd mogen worden. Tot dijkgraaf van de ca- lamiteuze Ser Li^nenspolder is benoemd de heer F. Dekker Fz. te Terneuzen. Tot notabel van de Ned. Herv. kerk te Nieuw- en. St. Joosland wex*d in de plaats van den heer C. A. Walraven, die naar elders Is vertrokken, door het kiescollege benoemd de heer P. W. de Lange. De collectes, die gehouden werden ten bate van net Ned. Roode Kruis brachten te 's-H. Arendskerke 171.58, in Le- wedorp 77.08 en in 's-Heer Hendrikskinderen 45.47 op. De heer J. Slabbekoorn, uit Wolphaartsdijk heeft te Amsterdam het diploma vak bekwaamheid voor het smede- rijbedrijf behaald. Met ingang van 1 Septem ber 1946 is benoemd tot per- soneelchef bij de distributie- dienst te Terneuzen, de heer A. A. van der Linde uit IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3