Journaal Holland-Zwitserland -•Bdlt een klein Paradijs LEZERS SCHRIJVEN.. Rusland en Australië blijven harrewarren UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche S eeuwsche unippers ZUID-BEVELAND. inzcna- Kousen, ijs en Chianti. n. NA Luzern rijden we het hooggebergte in. Doel: Bellinzona. Maar zoover is het nog niet en eerst zullen we dwars door Zwitserland moeten treinen, via Zug, Schwyz, Gó- schenen, St. Gotthard-tunnei, Airoio en Biasca Het land is sohoon, de watervallen worden onstuimiger en we passeeren die onnatuurlijk groen-getinte berg_ beken, waarvan de kleur sugge reert dat er een jongen met kleurkrijtjes in heeft zitten spe len. Er zijn nog andere erva ringen. Een breede Zwitsersche huismoeder diept uit de karbies een groot tablet melkchocolade en het verwisselt van eigenaar. Haar man zit naast haar en hij is niet gierig met zijn sigaretten als ik den lof van zijn land (een slinksche diplomatenstreek ove rigens..) niet onder stoelen en banken steek. De man wordt enthousiast. Hij vertelt van den oorlog die menigmaal een cen time op z'n kant geweest is. „Maar we hadden de Simplon- en de St. Gotthardtunnels, be- gri'^t U meneer en ze wisten dat die 10 min. na het binnentrek ken opgeblazen zouden worden Dat is de allesbeheerschende factor geweest dat de Mof onze grenzen respecteerde". En dan wijst de man me op de nauwe lijks zicht/bare forten en ver sterkingen. Op de bergen, in rotskloven, op onbegaanbare plateaux „We waren klaar, me neer" zegt hij, maar ik denk aan de Meidagen van '40 toen wy ook klaar waren. Het begint te onweren en in eens wordt het land hier een Wagner-décor, zóó somber, zoo noodlotszwaar. De bliksemstra len slangelen over de toppen en de regen klettert tegen de bree de trein-ruiten. Harde, vele ma len weerkaartsende donderslagen klinken in het gebergte. St. Gotbhard-tunnel10 Mi nuten razen we door het steenen hart van Zwitserland. Oorver- doovend is het leven van den trein in dit wonderwerk van midden-europeesch ingenieurs talent. Het suist in m'n ooren en men kan geen gesprek meer voeren, ook schreeuwend niet. IN BELLINZONA. De 44 uren zitten er op als we eindelijk in Bellinzona aan komen Het is al nacht en de donder rommelt na. Ik hoor Italiaansch spreken en merk op dat alle borden en aanwijzingen in die taal gesteld zijn. We zyn dicht by de grens. Dood-moe laten we ons het hotel aanwij zen: Casa del Popoio (camere, con acqua corrente) Ik wasch al het vuil, zweet en stof van twee dagen treinreis van me af en ruik dan het frissche laken van het brandschoone bed. Bui ten kreunt de wind en het weer licht speelt een flitsend spel met het glas van de groote ruiten. Doch het duurt geen 10 minuten of ik ben vertrokken naar de oorden der tijdelijke vergetel heid. De andere dag laait de zon over het dal waarin Bellinzona ligt en het stadje toont zich op haar voordeeligst. M'n eerste in drukken poog ik vast te hou den: tooveraclitig blinkende fietsen van gepolijst, chroom- staal. Heerencostumes in de etalages van 60 tot 100 gulden. Modieuze badpakken, vervaar digd uit een soort elastiek of tricot en die vandaag of mor- gen wel Europa zullen overstroo- men. Ze bezitten allerlei kleuren en tinten Dameskousen, kunst en natuurzijden. Prys: 2 tot 5 frank 1.30 tot 3.25). En na. tuurlyk alles distributievrij. Die dag is voor ons een openbaring en eerst dèn merken we hoe schraal het is in Holland en hoezeer we verarmd zyn. Het fjs vervaardigd in de geraffi neerde Italiaansche ijs-keuken, is een streeling voor iedere smaakzenuw engoedkoop. Maar eigenlijk is alles hier goedkoop, spotgoedkoop, omgere kend in Nederlandsche munt. Het is alleen maar bedroevend dat we zoo weinig franken be zitten. Maar vanavond ga ik een kennis bezoeken. We eten macaroni en spag. hetti en krijgen een bak met fruit toe, bevattende sausjes, bananen, perziken en kersen Later op den dag geniet ik voor het eerst weer na vele jaren van een half fleschje onvervalschte Chianti, terwyi m'n reisgenoote zich laaft aan een kostelyke Be nedictine De café's bezitten een over vloed van dranken en spyzen en de wynkaart is een boekje apart. Men wordt nergens „gesneden" en toen ik een dienster inplaats van 20 centimes 40 centimes fooi gaf, schoof ze 20 centimes terug en zei: „U betaalt te veel". PARADIJS VOOR VROUWEN. Voor Hollandsche vrouwen is dit land een paradys. Opvallend is dat men geen enkele vrouw op straat ziet rooken en bin nenshuis zeer met mate. De tas- sohen worden niet over den schouder gedragen en men maakt zich maar zeer beschei den op. Zwaar geverfde vrouwen met een dure make up zag ik wel 4 het mondaine Lugano. maarhet waren Engelsclie en Amerikaansche vrouwen. Het haar wordt lang gedragen en de japonnen kenmerken zich over 't algemeen door helle kleuren met opvallend groote bloemmo tieven. Veel overgooiers. Dames schoenen met gevulde hakken, doorgaans wit en opengewerkt. Als de avond over het da'., waarin Bellizona ligt, valt. wordt er een bladzijde openge slagen van een sprookjesboek. Op de bergen rondom Bellinzo na staan basteelen en burchten en met sohynwerpers worden deze verlicht. Dit is een onver getelijk romantisch beeld Ik loop dien avond terug naar het hotel en m'n oog valt op diverse bekende namen in eta lages. Philips-radio.. Van Hou- ten's chocolade Ziehier, de N°derlandsche af gezanten die de zoo bitter-noo dige deviezen moeten vormen voor het berooide en leeg gestolen Nederland. Maar het doet weldadig aan die na men te lezen aan de Zwitsersch Italiaansche grens. ANTHONY VAN KAMPEN. Het startpistool. In het eivolle stadion te Oslo zorgde tijdens ae Europeesche athletiek- kampioenschappen, de starter voor een gran dioos lachsucces toen het startpistool onver wacht in zijn zak af ging- In een poging om zijn waardigheid te redden wandelde de starter zoo onverschillig mogelijk weg doch brak bijna het Európeesch record hoog springen. toen hij ont dekte dat zijn pantalon in brand stond. Politierechter Middelburg. De 39-jarige C. R., landar beider'loonslager te Ovezande, slachtte op 26 April 1946 clan destien een varken, en werd veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en ,3Q bs. 10 dagen hechtenis, con form den eisch. Botwinnik en Euwe winnen weer. De uitslagen in de 11e ronde van het wereldschaaktournooi te Groningen luiden als volgt: BernsteinBolefslafskiej remi se. Kotov—Lundin, remise, O'KellyVidmar remise, Tar- takowerSmyslof remise, Ya- nowsky verliest van Szabo, Botwinnik wint van Stoltz, Euwe wint van Denker, Chris- toffel verliest van Guimard, FlohrSteiner en Kottnauer Najdorf afgebroken. In de 12e ronde speelt Euwe tegen den Rus Boleslawsky. Buiten vervolging gesteld. De Officieren-fiscaal by het Byzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor de Pro vincie Zeeland stelden de vol gende personen voorwaarde lijk bulten vervolging: E. de Regt, geb. Zegers, Terneuzen, onder toezichtstelling van de STPD en ontzetting rechten. J. Verlinde, geb. Meertens, Middelburg; M. Davidse, geb. Maas, Domburg; I. de Bruijn, St. Jansteen; E. v. d. Berg, Sas van Gent; A. v. d. Wey, geb. Slager, Haamstede; H. J. M. Maassen, Bergen op Zoom, allen onder toezichtstelling STPD en ontzetting rechten. P. C. de Meijer, geb. Bar tel son, IJzendrjke; M. de Bruijn, St. Jansteen; Ch. L. Cleeren, Terneuzen; W. M. C. Quesquerex, geb. Clerck, Oost- i~urg; J. C. Cortvrlendt Sluis; A. S. C. Cuveljé, V. Kalle, E. Doeselaar, allen Westdorpe; A. Hoogesteger, C. Hoogeste- ger, beiden en W. Souburg; E. J. J. van Leeuwen, Middel burg; J. Schieman, M«J. Schie man, beiden Axel. allen onder toezichtstelling STDP, ver plichting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. A. Pieters, Hulst; J. C. D. Pieterse, Axel; C. van Doom. Terneuzen, onder toe zichtstelling STPD. een jaar verblyf houden in het Jeugd huis te Hansweert, verplich ting om te arbeiden en ont zetting rechten. J. Jansen van Roosendaal, geb. van Dixhoorn, Sluis, ontz. rechten. M. Cortvriendt, onder toe zichtstelling STPD, verplich ting tot arbeiden, 100 be talen en ontzetting rechten. H. Kievit, Terneuzen, on. der toezichtstelling STPD, ver plichting tot arbeiden, 600 betalen en ontzetting rechten. P. Mariman, Clinge, onder toezichtstelling STPD, arbei den. radio afstaan en ontzet ting rechten. Verder zijn de volgende per sonen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld: L. Ba- rentsen. A. C. J. Bijlevelt, bei den Middelburg; B. A. de Craene, Maldeghem, overwe gende, dat de gerezen verden kingen niet ongegrond zyn ge bleken, maar dat de schuld van betrokkene van zoodanige aard is, dat oplegging van een straf of maatregel inge. volge het besluit Buitenge woon strafrecht of het Tribu naal Besluit niet gerechtvaar digd is te achten; L. Danck- aert. St. Jansteen; J. A. Qua- quereur, Helmond en H. E. Heijse, 's-Gravenhage, alle'n gerezen verdenkingen niet on gegrond geoleken, doch be trokkene heeft geruime tyd in bewaring doorgebracht en daarom zijn er termen aan wezig om betrokkene bui ten verve'<rin<r te stellen. W. P. A. de Rooij, Terneu zen. gerezen verdenkingen on gegrond gebleken. Voor allen geldt deverplichting zich als goed Nederlander te gedra gen. GASBEPERKING. De heer A. J. te Middel burg schrijft ons: Het wil my toeschijnen dat 't publiek niet wordt ingelicht, omtrent de ware redenen voor de beperking van het gasver bruik 's Zondags en 's nachts. Het wil er niet bij mij in, dat, gegeven de beperkte rant soenen, het gasverbruik zal verminderen door concentratie van het gebruik op enkele uren, met veel ongerief voor de huisvrouwen. Daar zit iets anders achter, wat men niet wil zeggen. Een loonkwestie Waarom zyn er in de groote meerderheid der Nederlandsche plaatsen geen gaslooze uren meer en wel ln Middelburg? Is er wetenschap voor het ver moede gevaar, dat de Middel burgers zich minder dan el ders aan de beperkingen zul len houden? Men zegge precies waar het op staat en geen dooddoeners. (In Middelburg wonen nog altyd verscheidene gezinnen samen ln één woning. Nimmer is dus na te gaan, wie zijn rantsoen bovenmatig over schrijdt. Als in Middelburg geen gas-uren worden gehand haafd, is het hek van de dam en rantsoeneering ls nog steeds geboden in verband met de kolenpositie. Dit schynt de autoriteiten te nood zaken, de sper-uren te handha ven. De kermisweek, zonder sper-uren, gaf een aanzienlijk vergroot gasverbruik als re sultaat. Red.) Geruchten over nieuwe geldsaneering zijn onwaar. Naar aanleiding van onge gronde geruchten, dat er we derom een geldsaneering te verwachten is, deelt het minis terie van financiën het vol gende mede: „In een der dagbladen kwam dezer dagen het bericht voor, dat de regeering aan graphici opdracht zou hebben gegeven ontwerpen te maken voor nieu we bankbiljetten. Hierin zit een grond van waarheid. De opdracht evenwel kwam niet van de regeering, doch van de Ned. Bank. De aanmaak van nieuwe typen bankbiljetten heeft de bedoeling met het voorberei dend werk gereed te zyn, wan neer t.z.t. de oude exemplaren vervangen dienen te worden. Volkomen ten onrechte heeft men echter in bedoeld bericht oen aanleiding gezien, dat de vermoedens omtrent plannen voor 'n nieuwe geldzuiverings- actie op waarheid berusten. Dergelyke geruchten kweeken noodeloos onrust en onzeker heid. zy zyn onwaar en dus ongewenscht. Laatste nieuws Een Poolsche verrassing. Dinsdag zijn zes commissies der Vredesconferentie te Pa rijs bijeengekomen. Het groot ste aantal tot nu toe. De ccmmissie voor Italië be handelde de voorgestelde wij ziging vande grens met Frankryk. 'Australië drong aan op de benoeming van een commissie voor onderzoek, welke verslag zou uitbrengen over ter zake dienende feiten met betrekking tot nog toe be t-wiste grenzen. Australië zou de beslissingen der groote vier niet ondersteunen, zonder vol doende op de hoogte te zijn. Wisjinski verzette zich te gen dit voorstel. Ten slotte werd een compromis aanvaard, volgens hetwelk een subcom missie zal worden opgericht, wanneer de noodzakelijkheid hiervan mocht blijken. Ook ln de commissie voor de Balkan kregen Rusland en Australië het met elkaar aan de stok. Beasley (Austr.) be schuldigde de Russen van po gingen tot intimidatie. Hij noemde de Russische machts politiek ondragelyk en ver klaarde, niet „uitgekafferd" of „aangeblaft" te willen wor den. In de militaire commissie begon men met de behandeling van een voorstel der V.S. be treffende de methoden voor het hooren van de gezichts punten der ex-vyandelijke sta ten. De V.S. stemden Maandag tegen een aanvaard gezamen- lyk Britsch-Sovjet voorstel, volgens hetwelk de bespreking van voorstellen der ex-vijande lijke staten beperkt wordt tot die, welke door een of meer leden des commissie worden gesteund. Nadat van verschillende zy- den bezwaar was gemaakt te gen het Amerikaansche voor stel, werd de zitting verdaagd. De Economische Commissie voor de Balkan en Finland behandelde het Amerikaansche VERHOOREN TE NEUREN BERG DEZE WEEK TEN EINDE. Rechter Lawrence heeft me degedeeld, dat de verhooren te Neurenberg waarschynlyk op zijn laatst a.s. Zaterdag be ëindigd zullen zyn. De zittin gen zullen dan 2 a 3 weken worden verdaagd ten einde de rechters gelegenheid te geven hun uitspraak te overwegen. voorstel inzake de herstelbe talingen, dat door de Tsjecho. Slowaaksche afgevaardigde werd bestreden. Aan het slot van de zitting zorgde Polen nog voor een verrassing door zyn eisch tot herstelbetalingen van Roeme nië in te trekken. VIER-MINISTER- CONFERENTIE? Byrnes en Bevin hebben een vier-ministerconferentie voorgesteld om de werkzaam heden te Parys te bespoedigen. Sovjet-ambassadeur te Athene teruggeroepen. De Grieksche radio heeft be kend gemaakt dat de Sovjet ambassadeur te Athene door zyn regeering is teruggeroepen DE HOUDING TEGENOVER FRANCO-SPANJE. Zeventien landen zijn ver tegenwoordigd op het inter nationaal socialistisch congres, dat momenteel te Parijs wordt gehouden ter vaststelling van een algemeen socialistische politiek tegenover het Franco, regiem in Spanje. De zittingen zijn geheim. INKTVISSCHEN BIJ BLARITZ. Te Biaritz kan thans niet in den Atlantischen Oceaan ge baad worden doordat groote scholen inktvisschen zich vlak voor de kust ophouden. Des kundigen meenen, dat de inkt visschen door de atoombom-ex perlmenten bij Bikini uit de Zuidelyke zeeën zyn opgedre ven. LORD KILLEARN WIL SJAHRIR SPOEDIG ONTMOETEN. Lord Killearn heeft gister ochtend dr. v. Mook voor de tweede maal ontmoet. Voorts heeft hij Sjahrir doen weten, dat hy het op prys zou stellen, hem zoo spoedig mogelijk te ontmoeten. Hij verklaarde vol gende week weer naar Batavia te zullen terugkeeren, indien hy voor zyn vertrek Sjahrir niet zou ontmoeten. In een artikel van de „Ti mes" over het bezoek van Lord Killearn aan Batavia wordt geconcludeerd, dat er thans een redelijke kans bestaat voor het slagen van de besprekin gen. Gratie geweigerd en verleend. Door H.M. de Koningin is af wijzend beschikt op gratiever zoeken van J. E. Feenstra en J. C. Moolenijzer, die door het Bijz. Gerechtshof resp. te Arn hem en Amsterdam ter dood veroordeeld werden. Wèl verleende de Koningin gratie aan C. Koolman. M. v. d. Kuur en S. Bakker. Voor hen werd de doodstraf veran derd ln levenslange gevange nisstraf. Leerling-vlieger levend verbrand. Op het vliegveld „Nerhoven" te Gilze-Rijen is Dinsdagmor gen een lesvliegtuig van de Ryksluchtvaartschooï by he. dalen neergestort en in brand geraakt. De vlieger is levend verbrand. Het was de 19-jarige leerling-vlieger P. Sodderland uitJDen Haag. Hondje van Prinses Beatrix weggeloopen. Panda, het hondje van Prin ses Beatrix, een jonge ter rier, is weggeloopen, toen het by de fam. Felth op de Aru- balaan in Hilversum logeerde. Freule Feith is gouvernante van de Prinsesjes. Ook per radio is opsporing van Panda, die in Hilversum de weg nog niet kent en blyk- baar verdwaald is, gevraagd. BAKKERIJEN OP KONINGINNEDAG. De bakkeryen mogen a.s. Zaterdag reeds om 2 uur met bakken beginnen, groote zelfs te middernacht met het voor- Werk. De verkoop van brood is van 8 uur af toegestaan De Prawda beschuldigt Nederland. De Prawda beschuldigt in een scherp artikel de Neder landsche autoriteiten van te genwerking bij de repatriee- ring van Sowjet-burgers. Het blad wijst er op, dat uit Rus land 35681 Nederlanders ge repatrieerd zijn, terwijl uit Nederland slechts 248 Sowjet- burgers terugkeerden. De Ne derlandsche Regeering wordt aansprakelijk gesteld door de Prawda, die beweert, dat de Russische openbare meening thans resolute maatregelen verlangt. GEVANGENEN ONTSNAPT. Naar eerst thans bekend wordt, zyn op 18 Aug. uit het kamp „De Polderwegte Am sterdam tien gevangenen ont snapt. Zeven zijn spoedig ach terhaald drie zijn nog voort vluchtig.' SCHILDWACHT LOSTE HET DOODELIJK SCHOT. De toedracht van het ongeval te Goes. De reeds in een deel van onze vorige editie vermelde schietparty in cafe „Slot Ostende" te Goes, heeft een schaduw geworpen op de ker misweek- Een clubje militairen van de Bomb Disposal, in garni zoen te Middelburg, was naar Goes gekomen, om zich te vermaken. Eén hunner, de 34- jarige gehuwde korporaal M. J. Hagman, afkomstig uit Delft, geraakte daarby, door het gebruik van sterken drank, in een opgewonden stemming. In die toestand kwam hy in de omgeving van café „Slot Os tende", waar hij ln een woor dentwist geraakte met andere personen. De kwestie liep hoog en H. werd zoo woest, dat men besloot de wacht van de Ge- zagstroepen en de politie te waarschuwen. De schildwacht van het kwartier ln de Singelstraat kwam met zyn geweer naar het café en waarschuwde den korporaal, die hem het g%weer wilde afnemen. Toen hem 'ge zegd werd, dat hy dit moe» laten, luisterde H. niet, waar op de schildwacht, na nog maals gewaarschuwd te heb ben, schoot. De kogel ging door het lichaam van H. en trof daarna den ongeveer 50-jari- gen koopman M. Schryver, wonende aan de Westsingel te Goes, in de hartstreek. De heer Schryver was direct dood, doch de militair leefde nog en werd naar het Gasthuis vervoerd, waar men trachtte hem door een bloedtransfusie in het leven te houden. Dit mocht evenwel niet baten. Beide slachtoffers laten een vrouw en kinderen achter. De heer Schrijver ls enkele jaren geleden, toen de toren van de Gereformeerde .kerk aan de Westwal werd ge bouwd, al eens van een steiger gevallen met het gevolg, dat hy een been moest missen. Jo Vincent komt naar Zeeland. Onder auspiciën van de Zeeuwsche Volksuniversiteit zal de bekende zangeres Jo Vincent in September vyf lie- derenavonden ln Zeeland ko men geven. Op Maandag 9 September zingt zij ln de Hervormde kerk van Terneuzen. Dinsdag 10 Sept. in de St. Jacobskerk te Vlissingen, Woensdag 11 Sept. In de Oostkerk te Middelburg. Donderdag 12 Sept. in de Kleine Kerk te Zlerikzee Vrijdag 13 Sept. in de Groote kerk te Goes. Het programma bevat liede ren, o.m. van Bach. Handel. Purcell. Fauré en' Chausson. INSTALLATIE BURGE MEESTER VAN YERSEKE. De installatie van den nieuwen burgemeester van Yerseke, den heer A. C. Wil- lemsen, zal op Maandag 2 September a.s. plaats vin den. De mosselexport. De uitvoer van mosselen naar België, vanouds onze bes. te afnemer, gaat in vlot tem po verder, groote hoeveelhe den worden doorloopend afge leverd, tot 10.000 ton per week. Dit zyn tonnen van 100 kg. By mosselen rekent men niet met tonnen van 1000 kg., zoo als in het algemeen gebruike lijk is. Naast België hebben echter ook andere landen de aandacht. Het is nu wel vry zeker dat dit seizoen ook 80 duizend ton mosselen naar Frankrijk geëxporteerd zullen worden. Met Engeland ls nog geen overeenstemming bereikt. Men wil daar namelijk niet meer betalen dan 12 shillings per 100 kg., franco Londen. De vraagprijs is 15 shilling vanaf Rotterdam. Misschien wordt omtrent den prys nog overeenstemming bereikt. Dit zou voor onze deviezenpositie zeer belangrijk zijn, vooral in dien omtrent een belangryk contingent zou kunnen worden gecontracteerd. De nieuwe bussen zijn er Dinsdagavond zyn te Mid delburg de twee nieuwe bussen gearriveerd, welke bestemd zijn voor de autobusdienst MiddelburgVlissingen. Deze bussen bieden elk plaats aan 80 personen. Men hoopt ze nog deze week in dienst te stellen. Binnenkort zullen nog twee gelyke bussen volgen. Kampcommandant ontslagen De commandant van het interneeringskamp Haamstede is ontslagen. Het was reeds eenige tijd bekend, dat de op voedingsmethoden van dezen commandant niet deugden. Vloeken en krachttermen zijn nu eenmaal niet de meest ge schikte middelen om N.S.B.'ers weer tot goede Nederlanders te maken. Gezondheidsdienst voor rundvee. Op 1 Maart besloot de alge meene vergadering van de Ver eeniging tot bestrijding der T.B.C onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland, de vereeniging om te zetten in een provinciale stichting. zooals ook in de meeste andere pro vincies is geschied, zulks met de bedoeling de mogelykheid te scheppen om bestrijding van de ook voor de mensch zoo gevaar lijke ziekte als de runder T.B-C intensiever te kunnen uitvoeren Tot ontvanger-griffier van het waterschap Euewoutsdijk is benoemd de heer A. W. Nieuwenhuize te Oudelande. De in de gemeente Kort- gene gehouden collecte voer de Prins Bernhard Stichting bracht 112.65 op- Donderdag j.l bracht de Gezinsbond van het Leger Heils uit Yerseke een bezoek aan Breda en Tilburg. De heer F. Wisse kwam te Goes in botsing met een motorrijwiel. Met een gebro ken been werd hij naar zyn woonplaats Biezelinge ver voerd. De collecte voor het Roo- de Kruis bracht te Goes 1407,89 op. De heer A. L. van den Berge, rijks gediplomeerd hoefsmid te Kattendpe, is door de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard' be kroond voor geleverd hoefbe slag op de Z.L.M.-tentoonstel- ling in Juli j.l. Een certificaat en jubileummedaille zullen aan hem worden uitgereikt. niet alleen, doch ook andere ziekten van paarden, rundvee cn kleinvee zoo krachtig moge lijk te bestryden. Thans heeft de minister van landbouw de statuten goedge keurd en de Stichting erkend. Deze kan dus het werk der ver eeniging, dat door de oorlogs omstandigheden gestagneerd was, weer opnemen. De gezondheidsdienst komt on der leiding van een directeur te staan, die een laboratorium tot zyn beschikking krijgt, waarvoor de fondsen aanwezig zijn en oprichtings- en exploitatiekosten riet ten laste van de aangeslo tenen komen. Nu is het woord aan de veehouders. Geen hun ner mag ach afzydig houden en ieder dient zich aan te sluiten, ook de medewerking van de kringsecretarissen, dierenartsen en andere instanties kan en moet in Zeeland vrijwillig zyn. Drente geeft een mooi voor beeld, daar heeft van de veehouders zich vrijwillig by de Gezondheidsdienst aangesloten. Het bestuur hoopt, dat het niet' noodig zal zyn den minis ter te verzoeken de veehouders de verplichting op te leggen tot het laten tuberculineeren van hun vee. Als voorloopig bestuur van de Stichting fungeert het bestuur van de opgeheven vereeniging en als secretaris der verschil lende districten, die der vroe gere lokale afdeelingen. Het algemeen secretariaat der Stichting is gevestigd in het Landibouwhuis te Goes. Goes WIJDINGSAVOND. De bijeenkomst, welke Vrij dagavond in de Groote Kerk te Goes wordt gehouden ter inleiding tot de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin zal na orgelspel dooi den heer Theo Luisterburg, organist der R.K. kerk, ge opend worden door ds. A. M. W. Odé. Een koor o.l.v. den heer Adr. Kousemaker zal zich enkele malen doen hooren. De heer J. I. van Ballegooyen de Jong, voorzitter van de Oranjevereeniglng, zal een toe spraak houden en dr. N. J. Hommes, Ger. predikant te Middelburg, spreekt over „De herontdekking van het vader land". DE DJIOUÏTEN KOZAKKEN. Zaterdagmiddag en Zaterdag avond gaven ae bekende Ko- zakkenruiters, behoorende tot de families, die in 1918 naar Frankrijk uitweken, op het gemeentelijk sportterrein te Goes voor een belangstellend en des middags talrijk, publiek een demonstratie in het berij den van paarden met pyrami- des als hoofdnummer. Het door de negen ruiters vertoonde werd terecht zeer gewaardeerd. <rabbendijke SPORTTERREIN GEOPEND. Zaterdagmiddag is het nieu we sportterrein door den bur gemees.er officieel gecpend. Hierna werden verschillende wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslag is als volgt: Voetbal: Hoofdplaat IKrab- bendyke 21; Hoofdplaat n Krabbendijke 17. KorfbalMiddelburgKrab bendijke 20. Verder werden door „Sparta" fraaie gymnastische oefenin gen uitgevoerd. De muziekver- eenigingen van Krabbendyke en Waarde luisterden deze groote sportdag op met pittige marschmuziek. De belangstel ling was groet. Borssele ONGEVAL- In de garage van de firma de Muynck te Borssele moest een monteur een motor aan draaien. De slinger sloeg te rug, waardoor de pols van den man zwaar werd verwond. Doker Volmer verleende ge neeskundige hulp. /erseke BEGRAFENIS J. PH. BOM. Zaterdag had op de algem begraafplaats te Yerseke de ter aardebestelling plaats va'n wij len den heer J. Ph. Bom. Na de plechtigheid herdacht de heer C. Pekaar het werken dat de overledene in het belang der visschery vereeniging „Yerseke" had gedaan, o.a. in zijn functie als voorzitter. Hierna hield ds de Zwart een korte toespraak Mede aanwezig waren het be stuur der Visschersvereeniging en de kolenvereeniging DEL. waarvan de overledene bestuurs lid was. alsmede de heeren Hei- merinck en De Waal van het Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom. Een zoon van den overledene dankte allen voor de laatste eer den overle dene bewezen. FEESTPROGRAMMA OP KONINGINNEDAG. De Yerseksche Oranjeveree niglng heeft voor Zaterdag 31 Augustus het volgende feest programma vastgesteld: 8 uur opening door herauten; 9—10 uur kinderoptocht en trac- tatie; 10—12 kinderspelen in de Julianastraat en tractatie aan de inwoners van „Vrede- lust"; 1.306 uur fietswed strijd, volksspelen, ringrijde- rij, motor- en behendigheids wedstrijd, zeil- en zwemwed strijd; 7.157.45 gecostumeer- de korfbalwedstrijd; 89.30 concerten door muziekvereeni- ging ..Mozart" en zangveree- niging „Nieuw Leven"; 9.30 uur lichtstoet met ketelmuziek. Mej. J. D. C. J. van Oos ten te Yerseke slaagde voor het Staatsexamen Gymnasium A. Oudelande RAADSVERGADERING, Vrydag 23 Aug. is de tijde lijke raad voor de laatste maal bijeengekomen. De geloofsbrie ven der nieuwe leden worden onderzocht en in orde bevon den. De gemeenterekening 1944 werd voorloopig vastge steld voor de gewone dienst: ontvangsten 56.015,68 en uit gaven 56.652,12, dus met een nadeelig slot van 635,44. Voor de kapitaaldienst aan ontvangsten 16.006,27 en aan uitgaven 15.706,50, met een batig slot dus van 299,77. I.v.m. deze laatste vergade ring richt de voorzitter zich tot de leden, in 't byzonder tot den heer Van Nieuwen- huyzen, die in de nieuwe raad geen zitting heeft, de heer v. N. spreekt daarna eveneens enkele woorden. Voorts wordt de wensch naar voren gebracht de straat verlichting weer volledig in te schakelen, waarover met de P.Z.E.M. in contact getreden zal worden. Hoedekenskerke RAAD S VERG ADERIN G. Vrijdagavond kwarq de ty- delijke gemeenteraad van Hoedekenskerke in vergade ring bijeen. Een verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim om vergoeding voor vergaderbezoek werd af gewezen. Een verzoek om ver betering rioleering bij den heer M. van Dalen werd aangeno men en goedgekeurd. Besloten werd echter met het ten uit voering brengen der* werk zaamheden te wachten tot het geheele rioleeringsplan der ge meente bekend zal zyn. Uit het urgentieprogramma van de woningbouw 1947 blijkt, de de gemeente 38 woningen zijn toegewezen. Verminderd met de 8 die dit jaar in aan bouw zyn, bedraagt het aan tal te bouwen woningen in 1947 dus 30, terwyl ook par ticulieren de gelegenheid meer en meer krijgen om te bouwen. Na onderzoek werden de ge loofsbrieven der nieuwe raads leden in orde bevonden. Hierna richt de voorzitter een hartelijk woord tot de scheidende raadsleden die door ieder lid werden beantwoord. Bij de rondvraag informeert de heer Boone naar de mo torbrandspuit die nog al een3 weigert. De voorzitter zegt dat de spuit thans is nagezien en weer in orde is. De heer Louis- se wyst op enkele klachten betreffende de vuilnisophaal dienst en de nog steeds niet goed functionneerde straat verlichting. De voorzitter zegt bij de betreffende instanties de noodige informaties te zul len inwinnen. Vervolgens wyst dezelfde spreker op de slech te weg naar de steiger. Daar deze weg van de provincie is zal er nogmaals op gewezen worden dat deze weg niet al leen slecht is, maar tevens le vensgevaarlijk. Wemeldinge ORGEL IN GEBRUIK GENOMEN. Vrijdagavond had in het kerkgebouw der Gereformeer de gemeente te Wemeldinge de ingebruikneming van het voor het eerst in dit gebouw geplaatste orgel plaats, onder leiding van ds. van Stuiven- berg te Yerseke. Spr. sprak naar" aanleiding daarvan over Ps. 89 16. Aan het einde van de dienst bracht spr. dank aan den burgemees ter, den heer A. C. Willem- ser voor zyn tegenwoordig heid, H. J. Meijaard voor de werkzaamheden, J. Benschop Knook, de firma A. S. J. Dek ker (i.b.) en de organist van deze avond A. Mol. Het lie. 'tgebouw was in ver band met deze plechtigheid geheel gevuld. Zaterdag reed ter hoogte van de hofstede der familie Rouw aan de 's-Heer Hen- drlkskinderendijk te Goes, door een remdeiect, een auto van de dijk. Gelukkig bleef het bij materieelc schade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6