Journaal Holland - Zwitserland -•Sella UIT DE PROVINCIE een klein Paradijs LEZERS SCHRIJVEN.. Rusland en Australië blijven harrewarren Zeeuwsche Si eeuwsche unippers WALCHEREN avazencm- Kousen, ijs en Chianti. n. NA Luzern rijden we het hooggebergte in. Doel; Bellinzona. Maar zoover is het nog niet en eerst zullen we dwars door Zwitserland moeten treinen, via Zug, Schwyz, Gö- sohenen, St. Gotthard-tunnei, Airoio en Biasca Het land is schoon, de watervallen worden onstuimiger en we passeeren die onnatuurlijk groen-getinte berg. •beken, waarvan de kleur sugge reert dat er een jongen met kleurkrijtjes in heeft zitten spe len. Er zijn nog andere erva ringen. Een breede Zwitsersche huismoeder diept uit de karbies een groot tablet melkchocolade en het verwisselt van 'eigenaar. Haar man zit naast haar en hij is niet gierig met zijn sigaretten ais ik den' lof van zijn land (een sünksche diplomatenstreek ove rigens..) niet onder stoelen en banken steek. De man wordt enthousiast. Hij vertelt van den oorlog die menigmaal een cen time op z'n kant geweest is. „Maar we hadden de Simplon- en de St. Gotthardtunnels, be- grimt U meneer en ze wisten dat die 10 min. na het binnentrek ken opgeblazen zouden worden Dat is de allesbeheerschende factor geweest dat de Mof onze grenzen respecteerde". En dan wijst de man me op de nauwe lijks zichtbare forten en .ver sterkingen. Op de bergen, in rotskloven, op onbegaanbare plateaux „We waren klaar, me neer" zegt hy, maar ik denk aan de Meidagen van '40 toen wij ook klaar waren. Het begint te onweren en in eens wordt het land hier een Wagner-décor, zóó somber, zoo noodlotszwaar. De bliksemstra len slangelen over de toppen en de regen klettert tegen de bree de trein-ruiten. Harde, vele ma len weerkaartsende donderslagen klinken in het gebergte. St. Gotthard-tunnel. 10 Mi nuter razen we door het steenen hart van Zwitserland. Oorver- doovend is het leven van den trein in dit wonderwerk van midden-europeesch ingenieurs talent. Het suist in m'n ooren en men kan geen gesprek meer voeren, ook schreeuwend niet. IN BELLINZONA. De 44 uren zitten er op als we eindelijk in Bellinzona aan komen Het is al nacht en de donder rommelt na. Ik hoor Itaüaansoh spreken en merk op dat alle borden en aanwijzingen in die taal gesteld zijn. We zijn dicht bg de grens. Dood-moe laten we ons het hotel aanwij zen: Casa del Popoio (camere con acqua corrente) Ik wasch al het vuil, zweet en stof van twee dagen treinreis van me af en ruik dan het frissche laken van het brandschoon© bed. Bui ten kreunt de wind en het weer licht speelt een flitsend spel met het glas van de groote ruiten. Doch het duurt geen 10 minuten of ik ben vertrokken naar d; oorden der tijdelijke vergetel heid. De andere dag laait de zon over het dal waarin Bellinzona ligt en het stadje toont zich op haar voordeeligst. M'n eerste in drukken poog ik vast te hou den: tooverachtig blinkende fietsen van gepolijst, chroom staal. Heerencostumes in de etalages van 60 tot 100 gulden. Modieuze badpakken, vervaar digd uit een soort elastiek of tricot en die vandaag of mor- gen wel Europa zullen overstroo- men. Ze bezitten allerlei kleuren en tinten Dameskousen, kunst en natuurzijden. Prijs: 2 tot 5 frank (ƒ1.30 tot 3.25) En na_ tuurlijk alles distributievrij. Die dag is voor ons een openbaring en eerst d&n merken we hoe schraal het is in Holland en hoezeer we verarmd zijn. Het Üs vervaardigd in de geraffi neerde Italiaansche ijs-keuken, is een streeling voor iedere smaakzenuw engoedkoop. Maar eigenlijk is alles hier goedkoop, spotgoedkoop, omgere kend in Nederlandsche munt. Het is alleen maar bedroevend dat we zoo weinig franken be zitten. Maar vanavond ga ik een kennis bezoeken. We eten macaroni en spag hetti en krijgen een bak met fruit toe, bevattende sausjes, bananen, perziken en kersen. Later op den dag geniet ik voor het eerst weer na vele jaren van een half fleschje onvervalschte Chianti, terwijl m'n reisgenoote zich laaft aan een kostelijke Be nedictine De café's bezitten een over vloed van dranken en spijzen en de wijnkaart is een boekje apart Men wordt nergens „gesneden" en toen ik een dienster inplaats van 20 centimes 40 centimes fooi gaf. schoof ze 20 centimes terug en zei: „U betaalt te veel". PARADIJS VOOR VROUWEN. Voor Hollandsche vrouwen is dit land esn paradijs. Opvallend is dat men geen enkele vrouw op straat ziet rooken en bin nenshuis zeer met mate. De tas- schen worden niet over den schouder gedragen en men maakt zich maar zeer beschei den op. Zwaar geverfde vrouwen met een dure make up zag ik wel het mondaine Lugano, maarhet waren Engelsclie en Amerikaansche vrouwen. Het haar wordt lang gedragen en de japonnen kenmerken zich over 't algemeen door helle kleuren, met opvallend groote bloemmo tieven. Veel overgooiers. Dames- sohoenen met gevulde hakken, doorgaans wit en opengewerkt. Als de avond over het dal, waarin Bellizona ligt, valt, wordt er een bladzijde openge slagen van een sprookjesboek Op de bergen rondom Bellinzo na staan kasteelen en burchten en met schijnwerpers worden deze verlicht. Dit is een onver getelijk romantisch beeld Ik loop dien avond terug' naar het hotel en m'n oog valt op diverse bekende namen in eta lages. Philips-radio.. Van Hou- ten's chocolade Ziehier, de Nederlandsche af gezanten die de zoo bitter-noo- dige deviezen moeten vormen voor het berooide en leeg gestolen Nederland. Maar het doet weldadig aan die na men te lezen aan de Zwitsersch- Italiaansche grens. ANTHONY VAN KAMPEN. Het startpistool. In het eivolle stadion te Oslo zorgde tgdens de Europeesche athletlek- kampioensehappen, de starter voor een gran dioos lachsucces toen het startpistool onver wacht in zijn zak af ging. In een poging om zijn waardigheid te redden wandelde de starter zoo onverschillig mogelijk weg. doch brak bijna het Európeesch record hoog springen. toen hij ont dekte dat zgn pantalon in brand stond. Politierechter Middelburg. De 39-jarige C. R., landar- beider/loonslager te Ovezande, slachtte op 26 April 1946 clan destien een varken, en werd veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 30 bs. 10 dagen hechtenis, con form den eisch. Botwinnik en Euwe winnen weer. De uitslagen in de 11e ronde van het wereldschaaktournooi te Groningen luiden als volgt: BernsteinBolefslafskiej remi se. KotovLundin, remise, O'KellyVidmar remise, Tar- takowerSmyslof remise, Ya- nowsky verliest van Szabo, Botwinnik wint van Stoltz, Euwe wint van Denker, Chris- toffel verliest van Guimard, FlohrSteiner en Kottnauer Najdorf afgebroken. In de 12e ronde speelt Euwe tegen den Rus Boleslawsky. Buiten vervolging gesteld. De Officieren-fiscaal bij het Byzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor de Pro vincie Zeeland stelden de vol gende personen voorwaarde lijk buiten vervolging: E. de Regt, geb. Zegers, Terneuzen, onder toezichtstelling van de STPD en ontzetting rechten. J. Verlinde, geb. Meertens, Middelburg: M. Davidse, geb. Maas, Domburg; I. de Bruijn, St. Jansteen; E. v. d. Berg, Sas van Gent; A. v. d. Wey, geb. Slager, Haamstede; H. J. M. Maassen, Bergen op Zoom, allen onder toezichtstelling STPD en ontzetting rechten. P. C. de Meijer, geb. Bar- tejson, Uzendijke; M. de Bruijn, St. Jansteen; Oh. L. Cleeren, Terneuzen; W. M. C. Quesquerex, geb. Clerck, Oost- t-urg; J. C. Cortvrlendt, Sluis; A. S. C. Cuveljé, V. Kalle, E. Doeselaar, allen Westdorpe; A. Hoogesteger, C. Hoogeste- ger, beiden O. en W. Souburg; J. J. van Leeuwen, Middel burg; J. Schieman, M. J. Schie man, beiden Axel. allen onder toezichtstelling STDP, ver plichting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. A. Pieters, Hulst; J. C. D. Pieterse, Axel; C. van Doorn. Terneuzen, onder toe zichtstelling STPD, een jaar verblijf houden in het Jeugd huis te Hansweert, verplich ting om te arbeiden en ont zetting rechten. J. Jansen van Roosendaal, geb. van Dixhoorn, Sluis, ontz. rechten. M. Cortvriendt, onder toe zichtstelling ,STPD, verplich ting tot arbeiden, 100 be talen en ontzetting rechten. H. Kievit, Terneuzen, on der toezichtstelling STPD, ver plichting tot arbeiden, 600 betalen en ontzetting rechten. P. Mariman, Clinge, onder toezichtstelling STPD, arbei den, radio afstaan en ontzet ting rechten. Verder zijn de volgende per sonen onvoorwaardelijk bulten vervolging gesteld: L. Ba- rentsen, A. C. J. Bijlevelt, bei den Middelburg; B. A. de Craene, Maldeghem, overwe gende, dat de gerezen verden kingen niet ongegrond zijn ge bleken, maar dat de schuld van betrokkene van zoodanige aard is, dat oplegging van een straf of maatregel inge- volge het besluit Buitenge woon strafrecht of het Tribu naal Besluit niet gerechtvaar digd is te achten; L. Danck- aert, St. Jansteen; J. A. Qua- auereur, Helmond en H. E. Herj'se, 's-Gravenhage, allen gerezen verdenkingen niet on gegrond gebleken, doch be trokkene heeft geruime tyd in bewaring doorgebracht en daarom zijn er termen aan wezig om betrokkene bui ten vp- ~in°- te stellen. W. P. A. de Rooij, Terneu zen, gerezen verdenkingen on gegrond gebleken. Voor allen 'geldt de verplichting zich als goed Nederlander te gedra gen. GASBEPERKING. De heer A. J. te Middel burg schrgft ons: Het wil mij toeschijnen dat 't publiek niet wordt ingelicht, omtrent de ware redenen voor de beperking van het gasver bruik 's Zondags en 's nachts. Het wil er niet bij mij in, dat, gegeven de beperkte rant soenen, het gasverbruik zal verminderen door concentratie van het gebruik op enkele uren, met veel ongerief voor de huisvrouwen. Daar zit iets anders achter, wat men niet wil zeggen. Een loonkwestie Waarom zijn er ln de groote meerderheid der Nederlandsche plaatsen geen gaslooze uren meer en wel in Middelburg? Is er wetenschap voor het ver moede gevaar, dat de Middel burgers zich minder dan el ders aan de beperkingen zul len houden? Men zegge precies waar het op staat en geen dooddoeners. (In Middelburg wonen nog altjjd verscheidene gezinnen samen ln één woning. Nimmer is dus na te gaan. wie zijn rantsoen bovenmatig over schrijdt. Als in Middelburg geen gas-uren worden gehand haafd, is het hek van de dam en rantsoeneering is nog steeds geboden in verband met de kolenpositle. Dit schijnt de autoriteiten te nood zaken. de sper-uren te handha ven. De kermis week, zonder sper-uren, gaf een aanzienlijk vergroot gasverbruik als re sultaat. Red.) Geruchten over nieuwe geldsaneering zijn onwaar. Naar aanleiding van onge gronde geruchten, dat er we derom een geldsaneering te venvachten is, deelt het minis terie van financiën het vol gende mede: „In een der dagbladen kwam dezer dagen het bericht voor, dat de regeering aan graphici opdracht zou hebben gegeven ontwerpen te maken voor nieu we bankbiljetten. Hierin zit een grond van waarheid. De opdracht evenwel kwam niet van de regeering, doch van de Ned. Bank. De aanmaak van nieuwe typen bankbiljetten heeft de bedoeling met het voorberei dend werk gereed te zijn, wan neer t.z.t. de oude exemplaren vervangen dienen te worden. Volkomen ten onrechte heeft men echter in bedoeld bericht een aanleiding gezien, dat de vermoedens omtrent plannen voor 'n nieuwe geldzuiverings- actie op waarheid berusten. Dergelijke geruchten kweeken noodeloos onrust en onzeker heid. Zij z\jn onwaar en dus ongewenscht. SCHILDWACHT LOSTE HET DOODELIJK SCHOT. De toedracht van het ongeval te Goes. De reeds in een deel van onze vorige editie vermelde schietpartij in cafe „Slot Ostende" te Goes, heeft een schaduw geworpen op de ker- misweek- Een clubje militairen van de Bomb Disposal, in garni zoen te Middelburg, was naar Goes gekomen, om zich te vermaken. Eén hunner, de 34- iarige gehuwde korporaal M. 1. Hagman, afkomstig uit Delft, geraakte .daarbij, door het gebruik van sterken drank, in een opgewonden stemming. In die toestand kwam hg ln de omgeving van café ,,Slot Os tende", waar hij In een woor dentwist geraakte met andere personen. De kwestie liep hoog en H. werd zoo woest, dat men besloot de wacht van de Ge- zagstroepen en de politie te waarschuwen. De schildwacht van het kwartierln de Singelstraat kwam met zyn geweer naar het café en waarschuwde den korporaal, die hem het geweer wilde afnemen. Toen hem ge zegd werd, dat hij dit moe» laten, luisterde H. niet, waar op de schildwacht, na nog maals gewaarschuwd te heb ben, schoot. De kogel ging door het lichaam van H. en trof daarna den ongeveer 50-iari- gen koopman M. Schrijver, wonende aan de Westsingel te Goes, in de hartstreek. De heer Schrijver was direct dood, doch de militair leefde nog en werd naar het Gasthuis vervoerd, waar men trachtte hem door een bloedtransfusie in het leven te houden. Dit mocht evenwel niet baten. Beide slachtoffers laten een vrouw en kinderen achter. De heer Schrijver ls enkele jaren geleden, toen de toren van de Gereformeerde kerk aan de Westwal werd ge bouwd, al eens van een steiger gevallen met het gevolg, dat hg een been moest missen. Laatste nieuws Een Poolsche verrassing. Dinsdag zijn zes commissies der Vredesconferentie te Pa rijs bijeengekomen. Het groot ste aantal tot nu toe. De commissie voor Italië be handelde de voorgestelde wij ziging van de grens met Frankrijk. Australië drong aan op de benoeming van een commissie voor onderzoek, welke verslag zou uitbrengen over ter zake dienende feiten met betrekking tot nog toe be twiste grenzen. Australië zou de beslissingen der groote vier niet ondersteunen, zonder vol doende op de hoogte te zijn." Wisjinskl verzette zich te gen dit voorstel. Ten slotte werd een compromis aanvaard, volgens hetwelk een subcom missie zal worden opgericht, wanneer de noodzakelijkheid hiervan mocht blyken. Ook in de commissie voor de Balkan kregen Rusland en Australië het met elkaar aan de stok. Beasley (Austr.) be schuldigde de Russen van po gingen tot intimidatie. Hij noemde de Russische machts politiek ondragelijk en ver klaarde, niet „uitgekafferd" of „aangeblaft" te willen wor den. In de militaire commissie begon men met de behandeling van een voorstel der V.S. be treffende de methoden voor het hooren van de gezichts- Euniten der ex-vijandelijke sta- en. De V.S. stemden Maandag tegen een aanvaard, gezamen lijk Britsch-Sovjet voorstel, volgens hetwelk <le bespreking van voorstellen der ex-vijande lijke staten beperkt wordt tot die, welke door een of meer leden des commissie worden gesteund. Nadat van verschillende zij den bezwaar was gemaakt te gen het Amerikaansche voor stel, werd de zitting verdaagd. De Economische Commissie voor de Balkan en Finland behandelde het Amerikaansche VERHOOREN TE NEUREN BERG DEZE WEEK TEN EINDE. Rechter Lawrence heeft me degedeeld, dat de verhooren te Neurenberg waarschijnlijk op zijn laatst a.s. Zaterdag be ëindigd zullen zijn. De zittin gen zullen dan 2 a 3 weken worden verdaagd ten einde de rechters gelegenheid te geven hun uitspraak te overwegen. .•oorstel inzake de herstelbe talingen, dat door de Tsjecho- Slowaaksche afgevaardigde werd bestreden. Aan het slot van de zitting zorgde Polen nog voor een verrassing door zijn eisch tot herstelbetalingen van Roeme nië in te trekken. VIER-MINISTER- CONFERENTIE Byrnes en Bevin hebben een vier-ministerconferentie voorgesteld om de werkzaam heden te Parijs te bespoedigen, Sovjet-ambassadeur te Athene teruggeroepen. De Grieksche radio heeft be leend gemaakt, dat de Sovjet ambassadeur te Athene door zijn regeering ls teruggeroepen DE HOUDING TEGENOVER FRANCO-SPANJE. Zeventien landen zgn ver tegenwoordigd op het inter nationaal socialistisch congres, dat momenteel te Parijs wordt gehouden ter vaststelling van een algemeen socialistische politiek tegenover het Franco, regiem in Spanje. De zittingen zijn geheim. INKTVISSCHEN BIJ BIARITZ. Te Biaritz kan thans niet ln den Atlantischen Oceaan ge- baad worden doordat groote scholen inktvisschen zich vlak voor de kust ophouden. Des kundigen meenen, dat de inkt visschen door de atoombom-ex perimenten bij Bikini uit de Zuidelijke zeeën zijn opgedre ven. LORD KILLEARN WIL SJAHRIR SPOEDIG ONTMOETEN. Lord Killearn heeft gister ochtend dr. v. Mook voor de tweede maal ontmoet. Voorts heeft hij Sjahrir doen weten, dat hg het op prijs zou stellen, hem zoo spoedig mogelijk te ontmoeten. Hij verklaarde vol gende week weer naar Batavia te zullen terugkeeren, indien hij voor zijn vertrek Sjahrir niet zou ontmoeten. In een artikel yan de „Ti mes" over het bezoek van Lord Killearn aan Batavia wordt geconcludeerd, dat er thans een redelijke kans bestaat voor het slagt.i van de besp: ekln- gen. Gratie geweigerd en verleend. Door H.M. de Koningin ls af wijzend beschikt op gratiever zoeken van J. E. Feenstra en C. Moolengzer, die door het Byz. Gerechtshof resp. te Arn hem en Amsterdam ter dood veroordeeld werden. Wèl verleer.de de Koningin gratie aan C. Kooiman. M. v. d. Kuur en S. Bakker. Voor hen werd de doodstraf veran derd in levenslange gevange nisstraf. Leerling-vlieger levend verbrand. Op het vliegveld „Nerhoven" te Gilze-Rijen ls Dinsdagmor gen een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool bij het dalen neergestort en ln brand geraakt. De vlieger is levend verbrand. Het was de 19-jarige leerling-vlieger P. Sodderland uit Den Haag. Hondje van Prinses Beatrix weggeloopen. Panda, het hondje van Prin ses Beatrix, een jonge ter rier, is weggeloopen, toen het1 bij de fam. Feith op de Aru- balaan in Hilversum logeerdê. Freule Feith is gouvernante van de Prinsesjes. Ook per radio is opsporing van Panda, die in Hilversum de weg nog niet kent en blijk- baar verdwaald is, gevraagd. BAKKERIJEN OP KONINGINNEDAG. De bakkerijen mogen Zaterdag reeds om 2 uur met bakken beginnen, groote zelfs te middernacht met het voor werk. De verkoop van brood is van 8 uur af toegestaan. De Prawda beschuldigt Nederland. De Prawda beschuldigt in een scherp artikel de Neder landsche autoriteiten van te genwerking bij de repatrlee- ring van Sowjet-burgers. Het blad wijst er op, dat uit Rus- land 35681 Nederlanders ge repatrieerd zrjn, terwijl uit Nederland slechts 248 Sowjet- burgers terugkeerden. De Ne derlandsche Regeering wordt aansprakelijk gesteld door de Prawda, die beweert, dat de Russische openbare meening thans resolute maatregelèn verlangt. GEVANGENEN ONTSNAPT'. Naar eerst thans bekend wordt, zijn op 18 Aug. uit het kamp „De Polderweg" te Am sterdam tien gevangenen ont snapt. Zeven zgn spoedig ach terhaald drie zijn nog voort vluchtig.' Jo Vincent komt naar Zeeland. Onder auspiciën van de Zeeuw sche Volksuniversiteit zal de bekende zangeres Jo Vincent in September vijf lie- derenavonden in Zeeland ko men geven. Op Maandag 9 September zingt zrj ln de Hervormde kerk van Terneuzen. Dinsdag 10 Sept. in de St. Jacobskerk te Vlissingen, Woensdag 11 Sept. in de Oostkerk te Middelburg. Donderdag 12 Sept. in de Kleine Kerk te Zierikzee en Vrijdag 13 Sept. in de Groote kerk te Goes. Het programma bevat liede ren, o.m. van Bach. Handei, Purcell. Fauré en Chausson De etalage-wedstrijd te Middelburg. Het bestuur der Vereeniging „Uit het Volk Voor het volk" te Middelburg heeft eenige tijd geleden besloten een poging te doen om in de. week, vooraf gaande aan de Koninginnedag, een etalagewedstrijd te organi seeren. Het was zich daarbij be wust, dat de winkeliers nog met onnoemelijk veel moeilijkheden te kampen hebben Er is nog eds een zeer geringe bevoor rading, er zijn nog te veel „sur rogaten" en in het algemeen is er nog zoo weinig behoorlijks te koop. Toch meenden wij het plan ten uitvoer te moeten brengen. Elke poging die gedaan kan worden, onze stad weer fleur en levendigheid te geven, moet in dit tijdsgewricht ondernomen worden. Onze stad is door de oorlogshandelingen zwaar ver minkt, en krg'gt nu boven dien naast en door deze ver minking nog het droevig lot te dragen, ook in aanzien, in aan trekkelijkheid als woon- en win keicentrum, achteruit te gaan en door andere plaatsen over- vleugeld te worden, Met de hardnekkigheid, ons Zeeuwen eigen, willen wij ons daartegen verzetten. Wij zijn aai Middelburgs verleden ver plicht ons uiterste best te doen. onze stad te behouden en we der te maken tot wat ze eeuwen 1-ng geweest is: De hoofdstad, het centrum van Zeeland. Om die redenen juicht het bestuur onzer vereeniging het zoo van harte toe. dat deze eerste poging zooveel instem- ming heeft gevonden, dat de etalage-wedstrijd, zij het op be. scheidener sohaal dan in vroe- ger jaren wel het geval is ge weest. kan doorgaan. Moge hif loffelijk streven der deelnemers, hieraan hun mede werking te vsrleenen. beloond worden door een groote belang stelling van het publiek en een stimulans zgn voor 't weer op leven van Middelburg's oude bloei en welvaart. L. A. SCHENK. De nieuwe bussen zijn er Dinsdagavond zijn te Mid delburg de twee nieuwe bussen gearriveerd, welke bestemd zijn voor de autobusdienst MiddelburgVlissingen. Deze bussen bieden elk plaats aan 80 personen. Men hoopt ze nog deze week in dienst £e stellen. Binnenkort zullen nog twee gelijke bussen volgen. Kampcommandant ontslagen De commandant van het interneeringskamp Haamstede is ontslagen. Het was reeds eenige tijd bekend, dat de op voedingsmethoden van dezen commandant niet deugden. Vloeken en krachttermen zijn nu eenmaal niet de meest ge schikte middelen om N.S.B.'ers weer tot goede Nederlanders te maken. Groote belangstelling voor het openluchtspel. De belangstelling voor het groote openluchtspel „Ont worsteld", dat a.s. Zaterdag en Maandag te Vlissingen zal worden opgeveerd, blijkt zeer groot te zgn. Niet alleen van Walcheren, maar ook van Be veland en uit Zeeuwch-Vlaan- deren worden grootere en klei nere groepen venvacht, terwgl ook velen op eigen gelegen heid naar Vlissingen willen komen om het spel van Zee- land's strijd tegen de overwel digers en de bevrijding bij te wonen. De verschillende ver voersondernemingen werken ook mede, zoodat ieder na af loop van de opvoeringen nog weer thuis zal kunnen komen. Ook gaat er na afloop een extra-boot naar Breskens, aan sluitende op tram en bus. Zaterdagmiddag verzorgt de A.V.R.O. een reportage van de opvoeringen, waartoe Vrijdag avond tgdens de generale re petitie gramofoonöpnamen zul len worden gemaakt. Onder opperleiding van den heer W. Abeleven verloopen de voorbereidingen overigens vlot. Er werken meer dan 500 personen mede. Het probleem der figuranten dat aanvanke lijk nog eenige bezwaren scheen op te leveren, is thans afdoende opgelost door het doubleeren van eenige rollen. Op den Oprit is men inmid dels reeds begonnen met het Het Ritthemsch fanfare corps „Oefening na de Arbeid" geeft Zaterdagavond 31 Au- Sustus een concert in de 'orpstraat. Het muziekgezelschap ,,Öns Genoegen" geeft Woens dagavond in het Bellamypark te Vlissingen een concert. In de week van 19 t.m. 24 Augustus werd te Veere 4980 kg. consumptiegarnalen 3241 kg. viscn aangevoerd. opstellen van het podium, waardoor deze straat voor het rijverkeer afgesloten moest worden. Aangezien de „Mauer- muur" aan het einde van de Glacisstraat nu geheel is op geruimd, kunnen alle rij- en voertuigen nu door deze straat de boulevards bereiken. Gezondheidsdienst voor rundvee. Op 1 Maart besloot de alge- meene vergadering van de Ver eeniging tot bestrijding der T.B.C onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland, de vereeniging om te zetten in een provinciale stichting, zooals ook in de meeste andere pro vincies is geschied, zulks met de bedoeling de mogelijkheid te scheppen om bestrijding van de ook voor de mensch zoo gevaar lijke ziekte als de runder T.B.C. intensiever te kunnen uitvoeren niet alleen, doch ook andere ziekten van paarden, rundvee en kleinvee zoo krachtig moge lijk te bestrijden. Thans heeft de minister van landbouw de statuten goedge keurd en de Stichting erkend. Deze kan dus het werk der ver eeniging, dat door de oorlogs omstandigheden gestagneerd was, weer opnemen. De gezondheidsdienst komt on der leiding van een directeur te staan, die een laboratorium tot zijn beschikking krijgt, waarvoor de fondsen aanwezig zijn en oprichtings- en exploitatiekosten niet ten laste van de aangeslo tenen komen. Nu is het woord aan de veehouders. Geen hun ner mag zich afzijdig houden en ieder dient zich aan te sluiten, ook de medewerking van de kringsecretarissen, dierenartsen !en andere instanties kan en moet in Zeeland vrijwillig zijn. Drente geeft een mooi voor beeld, daar heeft 94% van de veehouders zich vrijwillig bij de Gezondheidsdienst aangesloten. Het bestuur hoopt, dat het niet noodig zal zijn den minis ter te verzoeken de veehouders de verplichting op te leggen tot het laten tuberculineeren van hun vee. Als voorloopig bestuur van de Stichting fungeert het bestuur van de opgeheven vereeniging en als secretaris der verschil lende districten, die der vroe gere lokale afdeelingen. Het algemeen secretariaat der Stichting is gevestigd in het Landbouwhuis te Goes. Vlissingen Schepenen en ambtenaren van Ostende op bezoek. Nadat onlangs het gemeen' tebestuur van Vlissingen uit- genoodlgd was geweest bij de feesten ter viering van 't 700- iarig bestaan van Ostende, Pracht Dinsdag het gemeente bestuur van die stad een te genbezoek aan Vlissingen. In iet gezelschap, dat onder lei ding van den eersten schepen, den heer de Vroome, stond, bevonden zich de vier sche penen, de secretaris en een aantal hoofdambtenaren. Ten stadhuize werd het ge zelschap ontvangen door Bur gmeester en Wethouders. Na lat de heeren eenige kaarten betreffende de vernieuwing en uitbreiding van de gemeente waren getoond werd een wan deling door de stad gemaakt. Ook de oud-wethouder Knoop en de directeur van Gemeente werken, de heer Ouwehand waren hierbij aanwezig, even als de heer Verhagen, voor zitter van de stichting „Nieuw Walcheren". In het Strandhotel werd daarna een koffiemaaltijd aan geboden. In de middag werd per auto bus een tocht naar Westka- pelle en Domburg gemaakt, in welke laatste gemeente ten slotte het avondmaal werd ge nuttigd, waarbij ook de burge meesters van Domburg en Westkapelle jhr. Bogaard en jhr. de Casembroot aanzaten. ESPERANTISTEN VEREEN. OPGERICHT. Te Vlissingen is een afdeeling van de Ned. Esperantistenver. eeniglng „La Estonto estas Nia" opgerient. De afdeeling bestaat voorloo pig nog uit 9 leden. In October zalmet een nieuwe cursus wor den begonnen. OPBRENGST COLLECTE. De op 17 Aug. te Vlissingen gehouden Rood* Kruis-collecte heeft 2159.69 opgebracht. RAAD VAN OVERLEG. De Raad van Overleg te Vlissingen heeft aan B. en W. het verzoek gericht het initia tief te willen nemen tot op. richting van een pryzencon- trole-commissie uit de burgerij Verder benoemde de Raad tot zrjn vertegenwoordiger in de te vormen districtsraad consumentencrediet den heer J. M. C. de Roo. Middelburg BRAND OP SCHIP. Maandagavond laat brak brand uit aan boord van het motorschip „Hema" uit Rot terdam, toebehoorend aan den heer H. van Moolenwijk, dat voor de Loskade te Middelburg boomen laadde. De brand, die in de ma chinekamer door kortsluiting was ontstaan, werd spoedig door de brandweer gebluscht. De schade is gering. WINKELWEEK Ook Lunchroom Petersen, Dam I rood en F. Sanderse, Bloemenmagazijn. Nieuwstraat leden, voor wat zij in het be ll, nemen aan de winkelweek!lang van de gemeente hebben deel. gedaan. REVEILLE. Doordat de meeste fabrieken werken, was het niet mogelijk de reveilles, die Zaterdag te Middelburg zouden worden ge, nouden, ite laten doorgaan. Het Tamboers- en Pijperscorps Juliana heeft aan het bestuur van Uit bet VolkVoor het Volk aangeboden op 31 Aug. s. een reveille te houden. Deze reveille zal nu gehou den worden, vertrek v.m. 8 uur in de volgende route: Sln- Eelstraat, Schultvlotstraat, •am N.Z., Korte Delft, St. Pieterstraat, Balans, Wage- naarstraat, Balans, Bagijnhof, Koningstraat, Zuidsingel, Pen- ninghoeksingel, Kromme Wee- Ie, Bedde wijkstraat, 4 Lange- viele, Markt. Bodenplaats, Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Nieuwe Haven. Turfkaai, Koningsbrug, Sta- tionsstrat, Loskaai. Goesche Korenmarkt, Eigenhaardstr., Nleuwepoortstraat, Korendijk, Kinderdijk. Beatrixbrug, Rot- terd. kaal, Brakstraaf, Bree- straat, Oostkerkplein, Verwe- rijslraat. Koepoortstraat. Sin gelstraat. Nieuw- en St. Joosland CONCERT TEN BATE VAN WESTKAPELLE. Zaterdagavond gaf het mu ziekcorps uit Arnemuiden te Nieuw- en Sint Joosland een concert op het Kerkplein. Tij dens dit concert werd gecol lecteerd voor het zoo zwaar getroffen muziekcorps te West kapelle, dat tijdens de oorlogs ramp zoo goed a's al haar be zittingen, instrumenten, enz. had verloren. Deze geste mag met eere worde-i genoemd en verdient navolging ook in an dere gemeenten. RAADSVERGADERING. De tijdelijke Raad van Nw. en Sint Joosland kwam voor het laatst in openbare verga dering bijeen. De Burgemees ter was met ingang van 1 Mei 1946 herbenoemd als Burge meester. Wethouder Kwekke- boom feliciteerde den herbe noemde namens de raadsleden, waarvoor de burgemeester dank bracht. Bericht was bin nengekomen, dat de spoorbrug over de Arne op I September a.s. weer draaibaar zal zijn. Verschillende collectelijsten van de leden van de tijdelijke raad voor een nieuwe toren klok waren binnengekomen. Niet minder dan 858,was opgehaald, hetgeen een succes voor het scheidende college be- teekent, al zal voor een nieu we klok een bedrag van circa 1500,gemoeid zijn. De ge loofsbrieven der nieuw be noemde leden van de Raad werden in orde bevonden. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmën beslo ten een gedeelte van het dorp en wel de Molendijk, Korte- weg, Van Akenstraat en Mo lenweg van eleetrisch licht te voorzien. Hiermee is een be drag van 1500,gemoeid. De heer Crucq besprak de on houdbaarheid van de oprit van de Molenweg naar de Molen dijk. Getracht zal worden hier verbetering in te brengen. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan de scheidende raads-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2