PH0VIHCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Voorstellen inzake Gasthuis aangenomen De Russen krijgen de bal teruggekaatst Vandaag Waarom de K,LM. op Zuid-Amerika gaat vliegen Nieuwe Britsche zuiveringsactie. Hoofdredacteur O. Ballintijn '{reet redactioneele medewerking van dr; W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch."Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 28 Aug. '46 189e Jaargang Nummer 199 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg* Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg Qratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P Z.C-. Middelburg. Hel Wereldgebeuren Het Albaneesche leger zou invallen in Griekenland ondernemen. Zullen Joden en Arabieren naar Londen komen? De Veiligheidsraad, welke vandaag te New York bijeen komt, krijgt in de behandeling van de Grieksche kwestie, welke door de Oekraïne aan- hangig werd gemaakt, een niet-gemakkelgke taak. De Oekralnsche afgevaardigde ter Vredesconferentie Manoellsky, die met zijn beschuldigingen jegens Griekenland de bal aan het rollen heeft gebracht, zal zich mogelijk persoonlijk van Parijs naar New York begeven om het standpunt van zijn land en van de Russen! daar uiteen te zetten. Uit Athene wordt inmiddels ge meld, dat de republikeinsche oppositie zich daar solidair met het officieele Grieksche stand punt heeft verklaard. Inmiddels krijgen de Russen de Oekrainische bal prompt teruggekaatst. Reuter bericht, te uit Londen, dat volgens in- lichtingen van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken reeds eenige malen Albanee sche invallen op Grieksch ge bied zouden zijn voorgekomen. In Downlngstreet worden de terzake ontvangen berichten op het oogenblik ernstig bestu deerd. De zaak wordt overigens nog gecompliceerder door be richten uit Grieksche bron, volgens welke militaire krin gen te Athene inlichtingen zou den hebben ontvangen over het Albaneesche leger, dat door Sovjet officieren opgeleid zou worden. Men schat de sterkte van dit leger op 75.000 man met inbegrip van 10.000 offi cieren en ".2.000 onderofficie ren. Zelfs zouden te Tirana reeds huizen zijn ontruimd ten behoeve van Russische instruc teurs. Ook in de Turksche hoek van de Balkan botert het nog niet. De Sovjet-berichten over een Enqelsche aanvoerbasis aan de Dardanellen zijn inmid. dels met de meeste klem te gengesproken zoowel in Tur kije als in Londen. De woord voerder van het Britsche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken legde er daarbij de na druk op, dat Engeland geen miiltaire of andere bases bij de zeeëngten van de Zwarte Zee heeft. De hulp, welke Engeland in de laatste jaren aan Turkije heeft verleend bij het aanleggen en uitrusten van vliegvelden, werd geboden in de gemeenschappelijke strijd tegen de as-mogendheden krachtens het Anglo-Turksche verdrag van 1939. Overigens heeft Turkije na het einde van de oorlog, evenals andere lan den, surplus-radarapparaten gekocht, maar Engeland ls niet op de hoogte gesteld van het gebruik hiervan. Ongetwijfeld zal aan dit ge harrewar geen einde komen voor men het eens is gewor den over een herziening van het vedrag van Montreux, maar voor het zóóver is, zal er nog heel wat water door de Dardanellen moeten vloeien. Inmiddels is, gelijk wij in een groot deel van onze vorige oplage nog konden berichten, de datum voor de Palestijnsche conferentie bepaald. De bespre kingen zullen op 9 Sept. a.s. te Londen beginnen. Volgens een woerdvoerder van het Brit_ sche Ministerie van Buitenland, sche Zaken is is het Jewish Agency thans officieel door Engeland uitgenoodigd om de Palestijnsche Joden te verte genwoordigen. Reuters diplomatieke corres pondent verneemt hieromtrent dat het Jewish Agency is uit genoodigd een lijst van verte genwoordigers in te dienen. Engeland zou zich echter het recht voorbehouden bepaalde afgevaardigden van deze lijst te schrappen. Dc conferentie zal waar schijnlijk in twee gedeelten worden gehouden: het ééne deel zal door Arabische ver tegenwoordigers worden bijge woond, het andere door Jood- sche. De voorzitter van het Jewish Agency handhaafde het s-and- punt, dat het Jewish Agency verleden week aan het eind der bijeenkomsten heeft inge nomen, namelijk dat de op het oogenblik door Engeland ge- INTERN ATION AAL CONGRES VAN HAVENARBEIDERS. In ,het gebouw van de „Bel gische Transport-Arbeiders bond" te Antwerpen werd Maandag een internationaal congres van havenarbeiders geopend. Tijdens de eerste zit ting, waaraan afgevaardigden uit de Nederlandsche, Fran- sche, Engelsche en Duitsche havens deelnamen, werden de loonen van de arbeiders in de West-Europeesche havens be sproken. legde basis voor besprekingen niet aanvaardbaar ls en dat men niet op de uitnoodiging zal Ingaan, tenzij een nieuwe basis wordt gevonden. Trouwens, ook met de Ara bieren vlotte het nog niet. Lt.- Gen. Sir Alan Cunningham, de Engelsche Hooge Commissaris in Palestina heeft aan den Arablschen Hoogen Commissa ris meegedeeld, dat het inwilligen van de eisch, dat de Moefti van Jeruzalem de komende besprekingen moet bijwonen, „moeilijkheden" met zich meebrengt. Dr. Hoessein Nhalidl, secre taris van de Arabische Hooge Commissie, heeft daarop ge antwoord, dat indien de Moefti niet wordt uitgenoodigd, de Arabische delegatie zich van deelneming zal onthouden. Men ziet dus. dat niet al leen in Parijs en New York, maar straks ook te Londen nog harde en moeilijke noten gekraakt zullen moeten wor den. Spaak over de ontsnapping van Degrelle. Minister Spaak heeft, naar aanleiding van de ontsnap ping van den voormaligen Belgischen Rexisten-lelder Leon Degrelle uit Spanje, te Brussel een onderhoud gehad met den Spaanschen zaakge lastigde. Hij heeft dezen de ontsteltenis niet verzwegen die de laatste gebeurtenisseri in België hebben veroorzaakt en bevestigd, dat zij wellicht de betrekkingen tusschen Bel gië en Spanje nóg moeilijker zouden maken. Spaak heeft den Spaanschen zaakgelastigde verzocht hem onverwijld be kend te maken langs welke grens Degrelle, ter uitvoering van het bevel dat hem gege ven werd, het Spaansche grondgebied verlaten heeft. Sit-down staking. Het is niet uitgesloten dat bij de volgende ver gadering van de U.N.O. welke in New York zal worden gehouden, de vertegenwoordigers der 51 naties de grond als zitplaats moeten nemen. Er ls namelijk, op grond van looneischen een staking uitgebroken Ln de meubelfabriek die de stoelen voor deze bg- senkomst zal leveren. Natuurlgk doen in New York nu al tallooze grapjes de ronde over deze „sit-down" staking. DE B.B.C. EN RADIO LETLAND. De B.B.C. zal een onderzoek instellen naar de situatie, die ontstaan is als gevolg van de verklaring van radio Moskou, dat een krachtige middelgolf- zender van Riga uit op de zelfde golflengte zal uitzenden als die, welke de B.B.C. voor haar nieuwe derde programma (514.6 meter) heeft gekozen. Volgens Moskou zal men de zender „over geheel Europa" kunnen hooren. Verslag wetsontwerp Commissie-Generaal. Aan het voorlooplg verslag van de commissie van rappor teurs over het ontwerp van wet, houdende instelling van een Commissie-Generaal voor Nederlandsch-Indlë is het vol gende ontleend: Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de druk, van wege de regee ring op de Staten-Generaal be oefend, wat de wgze van be handeling van de ontworpen regeling betreft. Hierdoor ls het aan de Kamers vrijwel on mogelijk, haar grondwettelijke taak op juiste wrjze te vervul len. Andere leden stelden hier tegenover, dat de huidige si tuatie, Internationaal zoowel als nationaal, de grootst mo gelijke spoed bij de behande ling van deze aangelegenheid wettigt. Eenige leden zouden het toejuichen, Indien de uitzen ding van een Commissie-Gene raal meer vertrouwen in het Indische beleid medebracht. In dit verband werd de vraag ge steld, of de regeering thans positieve mededeelingën kan doen omtrent de samenstelling der Commissie-Generaal. Heeft zij zich aan bepaalde personen reeds gebonden. Een der leden meende name lijk te weten, dat reeds bfl de kabinetsformatie voorloopige overeenstemming zou zijn be reikt, over degenen, die in het te benoemen Commissariaat- Generaal zouc'en worden opge nomen en dat met name van de zijde der Parttf van de Arbeid te dezen zeer catego rische voorwaarden zijn gesteld. Een oplossing voor Triëst Het nationale bevrijdings comité van Venezia Julia heeft aan de vredesconferentie te Parus een memorandum ge zonden, waarin een oplossing voor het probleem Triëst wordt voorgesteld- Geheel Venezia Julia met Inbegrip van Fiume, de eilan den Cherso, Lussino en Za- ra, zcu een in autonome kan tons verdeelde speciale zóne vormen. Italië en Joego-Slavlë zouden resp. het bestuur voe ren over de gemeenten, waar de meerderheid Italiaansch of Joego-Slavisch is. De rechten der minderheden zouden door een speciaal instituut worden gegarandeerd. De havens van Triëst en Fiume en de ver bindingswegen hiermee zouden onder een internationaal be stuur komen, waarin Italië, Joego-Slavië en andere belang hebbende landen vertegen woordigd zouden zgn. Tenslotte zou het geheele gebied gedemilitariseerd neutraal verklaard worden. Duitsche militaire instellingen onwettig. Volgens de Britsche nieuws dienst In Duitschland heeft de „wet op ontbinding Wehr- macht" betrekking op het Duitsche Oppercommando der Wehrmacht het Ministerie van luchtvaart, het oppercom mando van Duitsche marine staven en -instellingen, mili taire academies, organisaties van oud-militairen en alle an dere militaire of seml-militaire organisaties, alsmede op ver- eenigingen met het doel de militaire traditie ln Duitsch land te handhaven. Al deze In stellingen zijn onwettig ver klaard. De Russen gaan moderniseeren. Te Moskou wordt medege deeld, dat in overeenstemming met het nieuwe Sowjet-vijfja- renplan, is begonnen met de volledige technische her-uit rusting der ondernemingen in de voedselindustrie. Geduren de de laatste drie maanden is voor een even groot bedrag aan nieuwe machines voor de voedselfabrieken besteed als gedurende de drie onmiddellijk aan de oorlog voorafgaande jaren. RUSSISCHE ZORGEN VOOR DUITSCHE SCHOOL KINDEREN. Generaal Kutikof, de mili taire bevelhebber van Berlijn, heeft aan de Duitsche onder- wgsautoriteiten medegedeeld, dat 26 scholen voor Duitsche kinderen in de Russische zóne van de winter verwarmd zul len zijn, dat de ramen van glas zullen worden voorzien en dat den kinderen maaltij den zullen worden verstrekt, omdat de kinderen niet verant woordelijk zijn voor de misda den van Nazi-Duitschland. Bovendien zullen schoolgebou wen, welke thans voor andere doeleinden zijn ingericht, weer hun oude bestemming krijgen, In October zal het feit worden herdacht, dat Czaar Peter de Groote vóór 250 jaar bevel gaf tot het bouwen van Ruslands vloot. wordt te Groningen wederom het ontzet van de stad, dat in 1672 plaats vond, herdacht. wordt in het Feye- noord stadion te Rotter dam in tegenwoordigheid van Prins Bernhard, een voetbal wedstrijd ge speeld tusschen een Ne- derlandsch en Belgisch militair elftal. 7 jaar R.W-I. voor inspecteur van politie. De Amsterdamsche inspecteur van politie, Douwe Bakker, te gen wie vanwege zijn werk voor de S.D. tijdens de bezetting 2C jaar gevangenisstraf was ge- eischt, is door het Amster- damsch bijzonder gerechtshof veroordeeld tot 7 jaar Rijks Werkinrichting, daar hij ook nog versohillende Nederlanders heeft geholpen en sinds '42 niet meer voor de S'.D heeft ge werkt. DOODSTRAF GEËISCHT TEGEN SS.-ER. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amster dam, mr. M. H. Gelinck, heeft tegen den Amsterdammer G. W. A. Mulder, die vanaf 1941 tot aan de bevrijding dienst heeft gedaan bij het legioen Nederland, de doodstraf ge- eischt. Mulder was er o.m. ln Ï945 op uitgestuurd om achter de IJsellinie in de inmiddels be vrijde Oostelijke provincies van ons land, spionnage. of sabo- tagediensten te verrichten. HARING-INVASIE IN YMUIDEN. De laatste weken wordt' Ymuiden als het ware met ha ring overstroomd, in versche toestand aangevoerd door stoomtrawlers, die soms na een reis van minder dan een week met een vangst van 50 tot 100 ton aan de afslag ko men.. Vorige week bedroeg de vangst niet minder dan 820.000 kg De geheele aanvoer vindt zijn afzet in het binnenland. TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Gedurende <Je maand Juli werden 5934 processen-verbaal opgemaakt tegen ondernemers, wegens overtredingen op het gebied van de voedselvoor ziening. In 2386 einduitspra ken werd ln totaal 207.070 aan boeten opgelegd. In 16 zaken werd een vergunning ingetrokken en 10 bedrijver, werden gesloten. In totaal werd 95.881 aan schikkingen betaald. In 58 zaken werd vonnis in hooger beroep gewezen. BEZOEK VAN GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY. Generaal de Lat.tre de Tas- signy zal op 5 Sept. a.s. niet op Schiphol arriveeren, maar met een eigen vliegtuig op Valkenburg landen. De ..Volendam" kan reeds omstreeks 10 October met re- patrieerenden in Nederland worden verwacht. De militaire oefeningen. De minister van oorlog heeft op desbetreffende vragen van den heer Koejemans (C.P.N.) geantwoord. dat bij leger- oefenlngen, ter gelegenheid van de lustrumfeesten in de buurt van Utrecht, 3 perso nen lichte inwendige verwon dingen opliepen doordat springstoffen e.d. werden ge bruikt. Een dergelijke oplei ding is aldus dé minister noodzakelijk opdat anders de soldaten de demoraliseerende invloeden van de oorlog eerst op het gevechtsveld zullen on dervinden. De minister verklaarde ver volgens, dat hij geenszins het voornemen koestert om oefenin gen, zooals die te Utrecht wer den gehouden, voor de toe komst te verbieden. Nochtans heeft hij reeds eerder de op dracht gegeven, dat oefenin gen, waarbij van scherpe mu nitie en springstoffen gebruik wordt gemaakt, zoodanig die nen te worden gereglemen teerd, dat eenerzijds de waar de dezer oefeningen niet ver loren gaat. anderzijds het voorkomen van ongelukken tot het uiterste wordt beperkt. MINISTER HUYSMANS NAAR STOCKHOLM. De minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, zal Donderdag te Stockholm de Nederlandsche dag van de al daar gehouden jaarbeurs bij wonen. Zaterdag keert de mi nister naar Nederland terug. Openbreken der Amerikaansche markt. Nu de K.L.M. in October een geregelde dienst op Zuid- Amerika gaat openen is het misschien interessant eenige aandacht te schenken aan de betrekkingen, die reeds eeuwen tusschen Nederland en Zuid-Amerika bestaan. Reeds in de 17e eeuw trok ken Nederlanders als koop vaarders voor rekening van Portugal naar Brazilië en Argentinië. Later toen Lissa bon door de Spanjaarden werd hezet. veranderden de koopers in kapers en als Piet Hein zijn reputatie niet had gevestigd door zijn verovering van de zilvervloot, zou hij nu onge twijfeld bekend zijn door de vele kapervloten, die hij, vóór de kust van Z.-Amerika. op de Spanjaarden wist te verove ren. Een halve eeuw laier kre gen de Hollanders vaste voet ir. Amerika en sinds dien da teeren onze relaties met de West Indische gebieden. Voor de oorlog was Neder land een groote afnemer van Zuid-Amerikaansche stapel goederen als koffie, granen en salpeter. Hiertoe .bevoeren de scheepvaartmaatschappijen geheel Zuid-Amerika. Ook de Hollandsche Bank-Unie, ge specialiseerd op Latijnsch Sjahri zal Lord Killearn ontmoeten. Britsche strijdkrachten van de 23ste divisie zijn Dinsdag morgen een zuiveringsactie begonnen in het gebied tus schen de lijn Tandjong Priok- Meester Cornells, de weg Meester Cornelis-Bekassl en de rivier de Kali Bekassi. Dit gebied behoort, tot de gealli eerde zóne. In de laatste weken is er een groot aantal terroristen hier binnengedrongen en de zuiveringsactie op groote schaal heeft 4 uren geduurd. Er is hierbij geen gebruik ge maakt van Nederlandsche troepen. HET NIEUWE KABINET. Generaal Soebidijo, zal, naar men uit welingelichte bron verneemt, waarschijnlijk be noemd worden tot minig:er van oorlog in Sjahrirs nieuwe kabinet, terwijl mr. Sjarifoe- din waarschijnlijk minister van voorlichting zal worden. Zoodra Sjahrir met de vor. ming van zijn nieuwe kabinet gereed is, zal hij waar9chijn- lgk naar Batavia vertrekken om daar Lord Killearn te ont moeten, die Inmiddels reeds aan dr van Mook zijn bemid deling schijnt te hebben aan geboden. Ook in de kringen der Indo nesiërs is men optimis.isch ten aanzien van de figuur van Lord Killearn: zoo wijst bijv de „Merdeka" in een artikel erop, dat Lord Killearn bij het verdrag van Lokarno, de eere naam „Vredekoning" verwierf. Lord Killearn heeft inmid- RAADSVERGADERING GOES Tarieven voor patiënten van buiten verhoogd. Nieuwe verkeersregeling goedgekeurd. DE tijdelijke raad van Goes heeft, zooals reeds kort ge meld, Maandag een om vangrijke agenda afgewerkt Daarbij werd het voorstel van B. en W. om een verordening en reglementen betreffende de instelling van een gemeentelijke gymnasium-afdeeling aan de R H.B.S., vast te stellen, zh.s. aangenomen. Daarna kwam aan de orde het benoemen der cu ratoren. De heer Haverhoek vond het daarbij niet geheel in de haak, dat B. en W maar een persoon voor iedere cura torplaats candldaat hadden getsteld en de raad dus geen keus heeft gesteld. De voorzitter antwoord de, dat er in Goes maar weinig personen zijn met gymnasiale opleiding. Ten slotte merkte de heer De Roo (P.v.d.A.) op, dat men ook op een ander mocht stemmen. Tenslotte werden zooals ge meld, de door B. en W. gestelde candidaten benoemd. Opge merkt dient te worden, datds. C. Stam had medegedeeld een canditatuur niet te kunnen aan vaarden. Bij het voorstel, inzake het Gasthuis, stelde de heer Haver hoek (P.v.d.A.) de vraag of de geneesheer-directeur wel een volle dagtaak zal hebben. De heer Stoel Feuerstein (P.v. d.V. zei, dat dit niet 't geval zal zijn, maar dat men iemand zal zoeken, die specialist is in een deel der geneeskunde, die nog niet te Goes aanwezig is. De raad vereenigde zich daar na z h.s. met het eerste deel van het voorstel nl de wijziging van de verordening op het bestuur van het Gasthuis, omvattende de benoeming van een genees heer-directeur en een adjunct- directrice door B. en W. Bij 't tweede deel, omvatten de het verzoek aan 't bestuur om te trachten te komen tot goedkeuring van tarieven van verpleging, waardoor het moge lijk zal zijn te komen tot 'n slui tende exploitatie, waarbij voor verpleegden afkomstig uit an dere gemeenten minstens 50 c. per dag meer zal worden ge vraagd, was 't de heer Roose (K.V.P.), die er op wees, dat de gemeenten toch niet kunnen betalen voor le klasse of 2e klasse patiënten althans niet tegen het tarief. De voorzitter zeide, dat het bedoelde bedrag ook alleen be doeld is voor derde klasse pa tiënten. De heer Roose wees er op, dat 't ziekenhuis St. Joanna daar niet toe over zal gaan want dit zou zijn tegen de bedoeling van hen, die 't stichten mogelijk maakten en het ziekenhuis zou dan r.iet te veel geld komen te zitten Het mag de tarieven niet. verhoogen uit hygiënisch oogpunt. De heer De Roo zeide. dat het hier slechts een bescheiden1 poging is er om 'n onbillijkheid weg te nemen.» De raadsleder vereenigden zich met dit deel van het voorstel. Het derde onderdeel was ai-een die strikt noodzakelijke maatregelen voor te bereiden, welke voor n goed functionnee. ren vi-n de exploitatie onont beerlijk riin en een en ander tot uiting te deen komen in supple- toire begreotingen voor 1946. De heer De Roo wees er op. dat lit laatste aantoont, dat de maatregelen toch ook weer in den raad ter sprake zullen kö men. Dit deel werd ook aangeno men. Het vierde deel, om het Gasthuisbestuur uit te noodi- gen, onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van de oprichting van een nieuw ziekenhuis, gaf den heer Roose (K.V.P.) aanleiding tot de waag ook St. Joanna daar bij te betrekken De heer De Roo had daar tegen geen bezwaar. De heer Haverhoek (P.v.d.A.) meende, dat feitelijk B. en W. en het Gasthuisbestuur een on derzoek moeten instellen. De heer Vingerling (A.R.) wil de in ieder geval eerst een rap port van het Gasthuisbestuur afwachten De heer De Roo voelde wel iets voor het standpunt van den heer Haverhoek. Ten slotte werd ook dit deel van het voorstel z.h.s. aange nomen. De voorstellen van B. en W. om de verordening op de straat- politie te wijzigen en 'n nieuwe verkeersregeling voor de bin nenstad vast te stellen, lokten geen bizondere discussies uit en werden eveneens aange nomen. dels ook reeds een onderhoud gehad met den republikein- schen onderminister van bui tenlandsche zaken Hadji, Agoes Salim. DE COMMISSIE- GENERAAL. Van officieele zijde.wordt er op gewezen, dat de benoeming van de leden der commissie- generaal niet kan geschieden voor de Eerste Kamer over het betreffende wetsontwerp heeft beslist. Momenteel wor den slechts informatorische besprekingen ter zake gehou den. Alle berichten hierom trent zijn dus voorbarig! Xieuws in een notedop Deze week zal te Berlijn het proces beginnen tegen 50 bewakers van het kamp Ora- nienburg. die worden beschul digd van het vermoorden van meer dan 100.000 gedetineer den, grootendeels Russen. Negen leden van het z.g. executiecommando van de Os- lische politie zijn te Hamburg wegens het neerschieten van zes Engelsche krrjgsgevange- nenen elk tot 14 iaar gevan genisstraf veroordeeld. Vier andere beschuldigden werden vrijgesproken. Volgens de ,.Quotidlen' zou de Belgische bezettingszo ne in Duitschland per 15 Octo ber worden uitgebreid. Een di visie zou in Sauerland worden elegerd. In de Fransche zone van Duitschland zal het broodrant- ioen met 50 gram per dag worden verhoogd. Het komt dan op 300 gram per dag. Herbert Hoover, voorzit ter van de Amerikaansche noodvoedseleommissie. heeft verklaard, dat de V. S. bet zenden van voedselvoorraden naar Joego-Slavië zullen stop zetten, totdat aldaar vrge ver kiezingen overeenkomstig het te Yalta genomen besluit kunnen worden gehouden. Uit Amerikaansche amb telijke kringen verluidt, dat de regeering van de V S. er niet in geslaagd is luchtvaartover eenkomsten met de meeste der onder Russische invloed staan de landen in Oost-Europa te sluiten. Tsjecho-Slowakije maakt hierop de eenige uit zondering. Voor het Hooggerechts hof der Sowjet-Unie Is het verhoor begonnen van acht lei ders van de organisaties der .Witte Garde" in het Verre Oosten. In Amsterdam is Vrijdag een bespreking gehouden, waarbij men in principe over een is gekomen in November een groote Nederlandsche kermis-show naar Cairo te zenden, die gedurende de win termaanden een reis door Egypte zal maken. Na een onderzoek door Britsche troepen is de geheele mannelijke bevolking (94) van een kleine Joodsche nederzet ting ten Zuiden van Haifa op gepakt en naar een Internee- ringskamp overgebracht. Maandagavond omstreeks kwart voor zeven arriveerde mevrouw van Mook op Schip hol. Het doel van haar reis was haar dochtertje naar Ne derland te brengen. De opvoe ding van haar zal hier te lan de worden voltooid. Amerika, bewees belangrijke diensten. In Buenos Aires werd een Nederlandsche Kamer van Koophandel gesticht en in. 1932 werd het Nederland-Zuld- Amerikaansch Instituut opge richt, alles ter stimuleering van onze handelsbetrekkingen. De ruime goodwill, die ons land op historisch cultureele gronden in Zuid-Amerika be zit, heeft men zich nooit vol doende ten nutte gemaakt, om dat men hier te weinig bekend was met de eigenaardigheden van de Zuid-Amerikaansche markt. Gedurende de oorlog vielen de meeste Europeesdhe afne mers van Zuid-Amerika uit een. Het gevolg was voor Zuid- Amerika niet alleen een sterk ingekrompen uitvoer, maar ook een verminderde invoer, want ook als leveranciers van machinerieën en andere voor Zuid-Amerika onmisbare pro ductiemiddelen konden de oor logvoerende landen niet lan ger fungeeren. De neutrale landen konden de vroegere le veranciers en afnemers niet vervangen, en zoo bleef er voor Zuid-Amerika niets an ders over, dan een eigen in dustrie te stichten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor op de internationale markt verschuivingen plaats vonden, die verschillende mogelijkhe den openden. Hoewel Europa door eigen goe- derennood voorlooplg slechts in bescheiden mate aan even- tueele aanvragen zal kunnen voldoen, hebben de vroegere re laties van Zuid-Amerika te recht begrepen, dat het met het oog op de toekomstige handel noodig is, nu reeds voeling te houden met aan staande afnemers. Men be seft ook in ons land, dat Z. Amerika een onmisbaar afzet gebied voor ons en voor Euro pa ls, en dat zooveel moge- lgk geconcentreerd aan de verovering van deze markt moet worden gewerkt. De K.L.M. heeft dan ook het initiatief genomen om Zuid- Amerika door een geregelde luchtdienst met ons land te verbinden. Tweemaal per week zullen de 4-motorige vliegtui gen voor 40 passagiers de Oce aan oversteken en Rio de Ja neiro, Sao Paulo en Buenos Aires aandoen. Men heeft contact gezocht met een willekeurige groep personen uit de Nederlandsche zakenwereld om-te trachten te Zuid-Amerikaansche markt open te breken. Het ls uitermate belangrijk dat de handel en de K.L.M eik- steunen want, ook ten aanzien van Zuid-Amerika zal de handel de vlag wel volgen. EEN RAAD VOOR DE PACIFIC. Te Canberra wordt van of ficieele zijde medegedeeld, dat Australië aandringt op het in stellen van een plaatselijke raad der V. N. betreffende de Pacific met hoofdkwartier in Australië. Engeland en Nieuw- Zeeland zouden het voorstel, dat deelneming van de V S.. Frankrijk, Nederland en Por tugal beoogt, sterk steunen. Australië had oorspronkelijk alleen de verdediging op het oog. Op voorstel van Engeland zou de raad echter tevens al gemeen gezag hebben in eco nomische vraagstukken, onder het charter der V. N. ROTTERDAM—MONTREAL- Met ingang van September a.s. opent de „Canada Conti nental Line" een permanente veertiendaagsche dienst van Rotterdam op Montreal. De dienst zal worden uitgevoerd met snelvarende schepen, met een laadvermogen van plm. 10.000 ton. FRANKRIJK BREEKT ONDERHANDELINGEN AF. Naar officieel te Parijs wordt medegedeeld heeft Frankrijk besloten de onderhandelingen af te breken, die begonnen zijn met liet doel het Fransch-Sl- ameesche dispuut voor het Int. Gerechtshof in Den Haag te brengen. RADIO-ACTIEVE STRALEN EN VOORTPLANTING. De muizen, die tijdens de atoombomproef te Bikini ge bruikt zgn voor experimentee- le doeleinden, hebben gejongd. De Amerikaansche marine en het nationale kankerinstituut stellen een onderzoek in naai de inwerking der radio-actieve stralen in verband met de voortplanting. De thans gebo ren muisjes zijn normaal, maar de onderzoekers behouden hun oordeel, totdat het tweede kroost geboren zal zijn. Te Gyllebo in Zweden is vischtuig gevonden, dat volgens deskundigen uit de Ancylusperiode, dat wil zeg gen tusschen 6000 en 7000 jaar vóór Christus, dateert. Het tuig was vervaardigd van twijgen, samengehouden door boomwortels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1