Journaal Holland-Zwitserland -•Sella a ai ze aan een klein Paradijs LEZERS SCHRIJVEN.. UIT DE PROVINCIE In haar trouwjapon voor het tribunaal Commissievergaderingen te Parijs. ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche S nippers Zeeuwsch Vlaanderen Kousen, ijs en Chianti. II. NA Luzern rijden we het Hooggebergte in. Doei; Bellmzona. Maar zoover is het nog niet en eerst zullen we dwars door Zwitserland moeten treinen, via Zug, Schwyz, Gö- eonenen. St. Gotthard-tunnel, Airoio en Biasca. Het land is schoon, de watervallen worden onstuimiger en we passeeren die onnatuurlijk groen-getinte berg. 'beken, waarvan de kleur sugge reert dat er een jongen met kleurkrijtjes in heeft zitten spe len. Er zijn nog andere erva ringen. Een breede Zwitsersohe huismoeder diept uit de karbies een groot tablet melkchocolade en het verwisselt van eigenaar. Haar man zit naast haar en hij is niet gierig met zijn sigaretten als ik den lof van zijn land (een slinksche diplomatenstreek ove rigens..) niet onder stoelen en banken steek. De man wordt enthousiast. Hij vertelt van den oorlog die menigmaal een cen time op z'n kant geweest is. „Maar we hadden de Simplon- en de St. Gotthardtunnels, be- griwt U meneer en ze wisten dat die 10 min. na het binnentrek ken opgeblazen zouden worden. Dat is is de allestoeheerschende factor geweest dat de Mof onze grenzen respecteerde". En dan wijst de man me op de nauwe lijks zichtbare forten en ver sterkingen. Op de bergen, in rotskloven, op onbegaanbare plateaux „We waren klaar, me neer" zegt hij, maar ik denk aan de Meidagen van '40 toen wij ook klaar waren. Het begint te onweren en in eens wordt liet land hier een Wagner-décor, zóó somber, zoo nood'lotszwaar. De bliksemstra len slangelen over-de toppen en de regen klettert tegen de bree de trein-ruiten. Harde, vele ma len weerkaartsende donderslagen klinken in het gebergte. St. Gotthard-tunnel. 10 Mi nuten razen we door het steenen hart van Zwitserland. Oorver- doovend is het leven van den trein in dit wonderwerk van midden-europeesch ingenieurs talent. Het suist in m'n ooren en men kan geen gesprek meer voeren, ook schreeuwend niet. IN BELLINZONA. De 44 uren zitten er op als we eindehjk in Bellinzona aan komen. Het is al nacht en de donder rommelt na. Ik hoor Itaiiaansch spreken en merk op dat alle borden en aanwijzingen In die taal gesteld zijn. We zijn dicht bij de grens. Dood-moe laten we ons het hotel aanwij zen; Casa dèl Popoio (camere con acqua corrente) Ik wasch al het vuil, zweet en stof van twee dagen treinreis van me af en ruik dan het frissche laken van het brandschoone bed. Bui ten kreunt de wind en het weer licht speelt een flitsend spel met het glas van de groote ruiten Doch het duurt geen 10 minuten of ik ben vertrokken naar de oorden der tijdelijke vergetel- 'heid. De andere dag laait de zon over het dal waarin Bellinzona ligt en het stadje toont zich op haar voordeeligst. M'n eerste in drukken poog ik vast te hou den; tooverachtig blinkende fietsen van gepolijst, chroom- staal. Heerencostumes in dc etalages van 60 tot 100 gulden. Modieuze badpakken, vervaar digd uit een soort elastiek of tricot en die vandaag of mor gen wel Europa zullen overstroo- men. Ze bezitten allerlei kleuren en tinten Dameskousen, kunst en natuurzijden. Prijs: 2 tot 5 frank (ƒ1.30 tot ƒ3.25). En na_ tuurlijk alles distributievrij. Die dag is voor ons een openbaring en eerst d&n merken we hoe schraal het is in Holland en hoezeer we verarmd zijn. Het ys vervaardigd' in de geraffi neerde Italiaansche ijs-keuken, is een streeling voor iedere smaakzenuw engoedkoop. Maar eigenlijk is alles hier goedkoop, spotgoedkoop, omgere kend in Nederlandsche munt. Het is alleen maar bedroevend dat we zoo weinig franken be zitten. Maar vanavond ga Ik een kennis bezoeken. We eten macaroni en spag hetti en krijgen een bak met fruit toe, bevattende sausjes, bananen, perziken en kersen Het commissie-werk te Parijs. •Dinsdag zijn zes commissies der Vredesconferentie te Pa rijs bijeengekomen. Het groot ste aantal tot nu toe. De c:mmissie voor Italië be handelde de voorgestelde wij ziging van de grens met Frankrijk. Australië drong aan op de benoeming van een commissie voor onderzoek, welke verslag zou uitbrengen over ter zake dienende feiten met betrekking tot nog toe be twiste grenzen. Australië zou de beslissingen der groote vier niet ondersteunen, zonder vol doende op de hoogte te zijn. In de militaire commissie "begon men met de behandeling van een voorstel der V.S. be treffende de methoden voor het hooren van de gezichts punten der ex-vijandelijke sta ten. De V.S. stemden Maandag tegen een aanvaard gezamen lijk Brttsch-Sovjet voorstel, volgens hetwelk de bespreking van voorstellen der ex-vijande lijke staten beperkt wordt tot die, welke door een of meer leden des commissie worden gesteund. Later op den dag geniet ik voor het eerst weer na vele jaren van een half fleschje onvervalschte Chianti, terwijl m'n reisgenoote zich laaft aan een kostelijke Be nedictine De café's bezatten een over vloed van dranken en spijzen en de wijnkaart is een boekje apart. Men worcft nergens „gesneden" en toen ik een dienster inplaats van 20 centimes 40 centimes fooi gaf, schoof ze 20 centimes terug en zei; „U betaalt te veel". PRADIJS VOOR VROUWEN. Voor Hollandsche vrouwen is dit land een paradijs. Opvallend is dat men geen enkele vrouw op straat ziet rooken en bin nenshuis zeer met mate. De tas- schen worden niet over den schouder gedragen en men maakt zich maar zeer beschei den op. Zwaar geverfde vrouw en met een dure make up zag ik wel het mondaine Lugano, maarhet waren Engelsche en Amerikaansche vrouwen. Het haar wordt lang gedragen en de japonnen kenmerken zich over 't algemeen door helle kleuren met opvallend groote bloemmo tieven. Veel overgooiers. Dames schoenen met gevulde hakken, doorgaans wit en opengewerkt. Als de avond over het dal. waarin Bellizona ligt, valt, wordt er een bladzijde openge slagen van een sprookjesboek Op de bergen rondom Bellinzo na staan kasteelen en burchten en met schijnwerpers worden deze verlicht. Dit is een onver getelijk romantisch beeld Ik loop dien avond terug naar het hotel enm'n oog valt op diverse bekende naimen in eta lages. Philips-radio.Van Hou ten's chocolade Ziehier, de Nederlandsche af gezanten die de zoo bitter-noo- dige deviezen moeten vormen voor het berooide en leeg gestolen Nederland. Maar het doet weldadig aan die na men te leren aan de Zwitsersch- Italiaansche grens. ANTHONY VAN KAMPEN. 'Het startpistool. In het eivolle stadion te Oslo zorgde tijdens de Europeesche athletiek- kamploenschappen, de starter voor een gran dioos lachsucces toen het startpistool onver wacht in zgn zak af §1ng. In een. poging om zijn, waardigheid te redden wandelde de starter zoo onverschillig mogeljjk weg doch brak bijna het Európeesch record hoog springen. toen hij ont dekte dat zijn pantalon ln brand stond. HET N.V V.G. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Het heeft H. M. de Koningin behaagt de koninklijke goed keuring te verleenen aan het Nederlandsch verbond van ge- repatrieerden, dat de belan gen behartigt van ongeveer 400.000 Nederlandsche ex-ge- repatrieerden. Buiten vervolging gesteld* De Officieren-fiscaal btf het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor de Pro vincie Zeeland stelden de vol gende personen voorwaarde lijk buiten vervolging: E. de Regt, geb. Zegers, Terneuzen, onder toezichtstelling van de STPD en ontzetting rechten. J. Verlinde, geb. Meertens, Middelburg; M. Davidse, geb. Maas, Domburg; I. de Brugn, St. Jansteen; E. v. d. Berg, Sas van Gent; A. v. d. Wey, geb. Slager, Haamstede; H. J. M. Maassen, Bergen op Zoom, allen onder toezichtstelling STPD en ontzetting rechten P. C. de Meijer, geb. Bar- tejson, IJzendrjke; M. de Bruijn, St. Jansteen; Ch. L. Cleeren, Terneuzen; W. M. C. Quesquerex, geb. Clerck, Oost- Durg; J. C. Cortvriendt, Sluis; A. S. C. Cuveljé, V. Kalle, E. Doeselaar, allen Westdorpe; A. Hoogesteger, C. Hoogeste- ger, beiden O. en W. Souburg; 3. J. J. van Leeuwen, Middel burg; J. Schieman, M. J. Schie man, belden Axel. allen onder toezichtstelling STDP. ver plichting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. A. Pieters, Hulst; J. C. D. Pieterse, Axel; C. van Doom. Terneuzen, onder toe zichtstelling STPD, een jaar verblijf houden in het Jeugd huis te Hansweert, verplich ting om te arbeiden en ont zetting rechten. J. Jansen van Roosendaal, geb. van Dixhoorn, Sluis, ontz. rechten. M. Cortvriendt, onder toe zichtstelling STPD, verplich ting tot arbeiden, 100 be talen en ontzetting rechten. H. Kievit, Terneuzen, on der toezichtstelling STPD, ver dichting tot arbeiden, 600 jetalen en ontzetting rechten. P. Mariman, Clinge, onder toezichtstelling STPD, arbei den, radio afstaan en' ontzet ting rechten. Verder zgn de volgende per sonen onvoorwaardelijk bulten vervolging gesteld; L. Ba- rentsen. A. C. J. Bijlevelt, bei den Middelburg; B. A. de Craene, Maldeghem, overwe gende, dat de gerezen verden kingen niet ongegrond zgn ge bleken. maar dat de schuld van betrokkene van zoodanige aard is. dat oplegging van GASBEPERKTN'G. De heer A. J. te Middel burg schrijft ons: Het wil mg toeschijnen dat 't publiek niet wordt ingelicht, omtrent de ware redenen voor de beperking van het gasver bruik 's Zondags en 's nachts. Het wil er niet bij mij in, dat, gegeven de beperkte rant soenen, het gasverbruik zal verminderen door concentratie van het gebruik op enkele uren, met veel ongerief voor de huisvrouwen. Daar zit iets anders achter wat men niet wil zeggen. Een loonkwestie Waarom zijn er In de groote meerderheid der Nederlandsche plaatsen geen gaslooze uren meer en wel in Middelburg? Is er wetenschap voor het ver moede gevaar, dat de Middel burgers zich minder dan el ders aan de beperkingen zul len houden? Men zegge precies waar het op staat en geen dooddoeners. (In Middelburg wonen nog altijd verscheidene gezinnen samen in één woning. Nimmer ls dus na te gaan. wie zijn rantsoen bovenmatig over schrijdt. Als in Middelburg geen gas-uren worden gehand haafd, is het hek van de dam rantsoeneering is no[ steeds geboden in verband met de kolenpositle. Dit schijnt de autoriteiten te nood zaken., de sper-uren te handha ven. De kermisweek, zonder sper-uren, gaf een aanzienlijk vergroot gasverbruik als sultaat. Red.) volge het besluit Buitenge woon strafrecht of het Tribu naal Besluit niet gerechtvaar digd is te achten; L. Danck- aert, St. Jansteen; J. A. Qua- quereur, Helmond en H. E. Herjse, 's-Gravenhage, allen gerezen verdenkingen niet on gegrond ge Dieken, doch be trokkene heeft geruime tijd in bewaring doorgebracht en daarom zijn er termen aan wezig om betrokkene bui ten vervolging te stellen. W. P. A. de Rooij, Terneu zen, gerezen verdenkingen on gegrond gebleken. Voor allen geldt de verplichting zich als goed Nederlander te gedra- een straf of maatregel inge- gen. TRIBUNAAL TERNEUZEN Het publiek greep in, Maandag verschenen L. Ch. B. Kesbeke en zijn echtqenoote EJ- J- M. Kesbeke-de Wolf, wo nende te Terneuzen, voor het tribunaal. De man werd er van beschuldigd, als knecht in een groente- en fruitzaak bij de verkoop voorrang gegeven te hebben aan Duitschers, zich op de veiling erg onvaderlandslie vend te hebbén gedragen en daarbrj te dreigen met den Ortskommandant. Hij ging ook vrijwillig naar Duitschland. De vrouw ontving geregeld Duitschers ln haar huis, die daar feestjes hielden en met haar dochters omgingen. Na de bevrijding kon deze familie ongestoord in Terneu zen blijven, doch toen de man uit Duitschland was terugge keerd en ook bij ongestoord werd gelaten, heeft het publiek Australische afgevaardigde over herstelbetalingen door de Balkanlanden. In de economische commis- e voor de Balkan stelde Beasley (Australië) voor, dat herstelbetalingen zouden wor den gedaan uit de loopende productie en wel door middel van „een regelmatige toewij zing van een deel van de bui- tenlandsche valuta van het betalende land. verkregen door verkoop van zijn productie." Hij zeide, dat Australië het niet eens is met het voorstel, dat aan de Sowjet-Unie door Roemenië 75 millioen p. st. zouden worden betaald of dat herstelbetalingen zouden be staan uit bepaalde handelsar tikelen. De Sowjet-minister van bui- tenlandsche zaken, Molot'ov, ci teerde in een lange rede offi. cleele Sowjetberichten over de verwoesting door de Duitschers met de hulp der Roemenen op het grondgebied der Sowjet- Unie aangericht. Hij maakte de opmerking dat Australië zich meer bezorgd maakt over de Roemeensche belangen dan Roemenië zelf. Het amende ment zou beteekenen, dat Roe- 25.000 werkwilligen ingesloten. Bij de Canadeesche Staal-Mg. te Hamilton zijn 25.000 arbei ders, die ondanks een staking aan de arbeid wilden blgven nu reeds 6 weken op de fa brieksterreinen' ingesloten door een cordon, dat de stakers om het complex hebben gesloten. De politie wilde aanvankelijk versterkingen laten aanrukken om de mannen te ontzetten, doch zij heeft hiervan voor- loopig afgezien, aangezien de stakers verklaarden zich hier tegen te zullen verzetten. Ook hebben andere organisaties met sympathiestakingen ge dreigd. menië afhankelijk zou zijn van dollars en ponden, met andere woorden van de V.S. en Enge land, aldus Molotov. Hg drong er op aan, dat Australië het amendement zou intrekken. Hierna werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Berroeta probeert het weer. De Chileensche zwemkam- pioen Berroeta, wiens poging om het Kanaal over te zwem men Zondag mislukte, heeft verklaard a.s. Zondag of Maandag een nieuwe poging te willen ondernemen. VER. STATEN AANVAAR DEN INTERNATIONALE ARBITRAGE. President Truman heeft ln een schrijven aan Trygve Lie, den secretaris der Ver. Naties, doen weten, dat de Ver. Sta ten de verplichte arbitrage door het Internationale Ge rechtshof aanvaarden. GOERING MOCHT BACTERIBNOORLOÜ VOEREN. Een Duitsche krggsgevange_ ne, in de handen der Sowjets, generaal-majoor Schreiber heeft het tribunaal te Neuren berg medegedeeld, dat Hitier tijdens een conferentie van de Wehrmacht ln Juli 1943 Goe- ring „alle noodzakelijke be voegdheden" gaf voor de lei ding en voorbereiding van een bacteriënoorlog. Meer ontbijtkoek. Van begin September af zal meer ontbijtkoek verstrekt kunnen worden. De positie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met Ingang van 1 September grootere toewij zingen te verstrekken voor de fabricage hiervan. Ingegrepen, zoodat zij in het ziekenhuis moesten worden op genomen. Voor het tribunaal verklaar, de het echtpaar zich niet be. wust te zijn verkeerd te heb ben gehandeld en speciaal de vrouw ontkende alles. Het blijkt intusschen dat zij voor abortus thans een straf uitzit. De verdediger, mr. Kurtz, wees er op, dat, toen Kesbeke uit Duitschland was terugge keerd, ln Terneuzen 't praatje ging, dat hij bewaker in Bu- chenwalde geweest zou zijn. waardoor dit volksgericht ls ontstaan. Zonder dit praatje zou er vermoedelijk niets ge beurd zijn en zouden deze menschen wellicht nooit ge ïnterneerd zijn geworden. Spr. vroég geen verdere lnternee- ring op te leggen. VOOR TIJDVERDRIJF. Het 41 j. kameraadske El. Riemens-geb. Verpoorte, even eens uit Terneuzen, was lid van de N.S.B. en van de N.S. V.O., bezocht trouw vergade ringen van de partij, pronkte met het N.SB.-insigne, las ,Vova" en ging nagenoeg uit sluitend om met N.S.B.-ers. Zij verklaarde bij de N.S.B. ge gaan te zijn voor tijdverdrijf. Manlief, een Oostfrontstrij der, verklaarde nu dat hij be drogen was, maar dat hij en zijn vrouw bij de N.S.B. zijn gegaan als gevolg van een sociaal denkende drang. IN HAAR TROUWJAPON. De 28 j. Ma. de Krijger-v. d. Heuvel, te Hoofdplaat, was eveneens lid van de N.S.B. en de N.S.V.O. geweest, had bij den groepsleider der N.S.B. een aanklacht ingediend tegen een dorpsgenoot. Toen zij trouwde met een W.A.-man in W.A.-uniform, was zij in het rood gekleed en had op haar bruidsDouquet een rood-zwart strikje bevestigd. Besch., die in de bewuste trouwjapon was verschenen, ontkende natuurlijk en beweer de ln 1942 als lid van de N.S.B. bedankt te hebben. Zij beweerde zelfs veel goed ge daan te hebben, door jongens te waarschuwen, als er ge vaar dreigde. Nadat haar man, een trouw N.S.B.-er, was komen getuigen dat zgn vrouw niets voelde voor de N.S.B. pleitte mr. Kurtz geen verdere internee- ring. Zaterdag stonden nog te recht Jozina Oppeneer, lid van N.S.B., N.V.D. en N.S.V.O., F. de Smet, die met Duitschers gecollaboreerd had en de 60 j. vischhandelaar B. W. v. Kolk, die lid was van N.S.B., N.V.D. en Economisch Front. UITSPRAKEN C. J. Warrens, Terneuzen: verbeurdverklaring radiotoestel en ontzetting reenten. Ne. Ja. Brugge, Uzendrjke: ontzetting rechten. Ge. Fr. v. Kolk-Bootsgezel, Terneuzen; Blijft geïnterneerd tot 26 Dec. 1946, verbeurdver klaring van 200, ontzetting" rechten, Jo Vincent komt naar Zeeland. Onder auspiciën van de Zeeuwsche Volksuniversiteit zal de bekende zangeres Jo Vincent in September vijf lie- derenavonden in Zeeland ko men geven. Op Maandag 9 September zingt zij in de Hervormde kerk van Terneuzen. Dinsdag 10 Sept. in de St. Jacobskerk te Vlissingen, Woensdag 11 Sept. in de Oostkerk te Middelburg. Donderdag 12 Sept. in de Kleine Kerk te Zterlkzee Vrijdag 13 Sept. in de Groote kerk te Goes. Het programma bevat liede ren, o.m. van Bach. Handel, Purcell. Fauré en Chausson Groote belangstelling voor het openluchtspel. De belangstelling voor het groote openluchtspel „Ont worsteld", dat a.s. Zaterdag en Maandag te Vlissingen zal worden opgeveerd, blijkt zeer groot te zgn. Niet alleen van Walcheren, maar ook van Be veland en uit Zeeuwch-Vlaan- deren worden grootere en klei nere groepen verwacht, terwijl ook velen op eigen gelegen heid naar Vlissingen willen komen om het spel van Zee- land's strijd tegen de overwel digers en de bevrijding bij te wonen. De verschillende ver voersondernemingen werken ook mede, zoodat ieder na af loop van de opvoeringen nog weer thuis zal kunnen komen. Ook gaat er na afloop een extra-boot naar Breskens, aan sluitende op tram en bus. Zaterdagmiddag verzorgt de A.V.R.O. een reportage van de opvoeringen, waartoe Vrijdag avond tijdens de generale re petitie gramofoonopnamen zul len worden gemaakt. Onder opperleiding van den heer W. Abeleven verloopen de voorbereidingen overigens vlot. Er werken meer dan 500 personen mede. Het probleem der figuranten dat aanvanke lijk nog eenige bezwaren scheen op te leveren, is thans afdoende opgelost door het doubleeren van eenige rollen. Op den Oprit is men inmid dels reeds begonnen met het opstellen van het podium, waardoor deze straat voor het rgverkeer afgesloten moest worden. Aangezien de „Mauer- muur" aan het einde van de Glacisstraat nu geheel ls op. geruimd, kunnen alle rg- en voertuigen nu door deze straat de boulevards bereiken. Gezondheidsdienst voor rundvee. Op 1 Maart besloot de alge- meeue vergadering van de Ver- eeniging tot bestrijding der T.B.C onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeiana. de vereeniging om te zetten in een provinciale stichting, zooals ook in de meeste andere pro vincies is geschied, zulks met de bedoeling de mogelijkheid te scheppen om bestrijding van de ook voor de mensch zoo gevaar lijke ziekte als de runder T.B.C intensiever te kunnen uitvoeren niet alleen, doch ook andere ziekten van paarden, rundvee en kleinvee zoo krachtig moge lijk te bestrijden. Thans heeft de minister van landbouw de statuten goedge keurd en de Stichting erkend. Deze kan dus het werk der ver eeniging, dat door de oorlogs omstandigheden gestagneerd was, weer opnemen. De gezondheidsdienst komt on der leiding van een directeur te staan, die een laboratorium tot zijn beschikking krijgt, waarvoor de fondsen aanwezig zijn oprichtings- en exploitatiekosten riet ten laste van de aangeslo tenen komen. Nu is het woord aan de veehouders. Geen hun ner mag zich afzijdig houden en ieder dient zich aan te sluiten, ook de medewerking van de kringsecretarissen, dierenartsen en andere Instanties kan en moet in Zeeland vrijwillig zijn Drente geeft een mooi voor beeld, daar heeft 94% van de veehouders zioh vrijwillig bij de Gezondheidsdienst aangesloten. Het bestuur hoopt, dat het niet noodig zal zijn den minis ter te verzoeken de veehouders de verplichting op te leggen tot het laten tuberculineeren van hun vee. Als voorloopig bestuur van de Stichting fungeert het bestuur van de opgeheven vereeniging en als secretaris der verschil lende districten, die der vroe gere lokale afdeelingen. Het algemeen secretariaat der Stichting is gevestigd in het Landibouwhuis te Goes. De mosselexport. De uitvoer van mosselen naar België, vanouds onze bes te afnemer, gaat in vlot tem po verder, groote hoeveelhe den worden doorloopend afge leverd, tot 10.000 ton per week. Dit zijn tonnen van 100 kg. Bg mosselen rekent men niet met tonnen van 1000 kg., zoo als in het algemeen gebruike lijk is. Naast België hebben echter ook andere landen de aandacht. Het is nu wel vrij zeker dat dit seizoen ook 80 duizend ton mosselen naar Frankrijk geëxporteerd zullen worden. Met Engeland ls nog geen overeenstemming bereikt. Men wil daar namelijk niet meer betalen dan 12 shillings per 100 kg., franco Londen. De vraagprijs is 15 shilling vanaf Rotterdam. Misschien wordt omtrent den prijs nog overeenstemming bereikt. Dit zou voor onze deviezenpositie zeer belangrgk zijn, vooral in- dien omtrent een belangrgk Su. Ca. Kolijn-Michielsen, contingent zou kunnen worden Terneuzen: Ontzetting rechten.gecontracteerd. SCHILDWACHT LOSTE HET DOODELIJK SCHOT. De toedracht van het ongeval te Goes. De reeds in een deel van onze vorige editie vermelde schietpartn in cafe „Slot Ostende" te Goes, heeft een schaduw geworpen op de ker misweek- Een clubje militairen van de Bomb Disposal, ln garni zoen te Middelburg, was naar Goes gekomen, om zich te vermaken. Eén hunner, de 34- jarige gehuwde korporaal M. J. Hagman, afkomstig uit Delft, geraakte daarbij, door het gebruik van sterken drank, in een opgewonden stemming. In die toestand kwam hij ln de omgeving van café „Slot Os tende", waar hij in een woor dentwist geraakte met andere personen. De kwestie liep hoog en H. werd zoo woest, dat men besloot de wacht van de Ge- zagstroepen en- de politie te waarschuwen. De schildwacht van het kwartier In de Singelstraat kwam met zijn geweer naar het café en waarschuwde den korporaal, die hem het geweer wilde afnemen. Toen hem ge zegd werd, dat hij dit moest laten, luisterde H. niet, waar op de schildwacht, na nog maals gewaarschuwd te heb ben, schoot. De kogel ging door het lichaam van H. en trof daarna den ongeveer 50-jari- gen koopman M. Schrijver, wonende aan de Westsingel te Goes, in de hartstreek. De heer Schrijver was direct dood, doch de militair leefde nog en werd naar het Gasthuis vervoerd, waar men trachtte hem door een bloedtransfusie in* het leven te houden. Dit mocht evenwel niet baten. Beide slachtoffers laten een vrouw en- kinderen achter. De heer Schrgver ls enkele jaren geleden, toen de toren van de Gereformeerde kerk aan de Westwal werd ge bouwd, al eens van een steiger gevallen met het gevolg, dat ig een been moest missen. De etalage-wedstrijd te Middelburg. Het bestuur der Vereeniging „Uit het Volk Voor het volk" te Middelburg heeft eenige tijd geleden besloten een poging te doen om in de. week, vooraf gaande aan de Koninginnedag, een etalagewedstrijd te organi- seeren. Het was zich daarbij be wust, dat de winkeliers nog met onnoemelijk veel moeilijkheden, te kampen hebben Er is nog steeds een zeer geringe bevoor rading, er zijn nog te veel „sur rogaten" en in het algemeen is er nog zoo weinig behoorlijks te koop. Toch meenden wij het plan ten uitvoer te moeten brengen. Elke poging die gedaan kan worden, onze stad weer fleur en levendigheid te geven, moet in dit tijdsgewricht ondernomen worden. Onze'stad is door de oorlogshandelingen zwaar ver minkt, en krijgt nu boven dien naast en door deze ver minking nog het droevig lot te dragen, ook in aanzien, in aan trekkelijkheid als woon- en win kelcentrum, achteruit te gaan en door andere plaatsen over vleugeld te worden. Met de hardnekkigheid, ons Zeeuwen eigen, willen wij ons daartegen verzetten. Wij zijn aan Middelburgs verleden ver plicht ons uiterste best te doen, onze stad te behouden en we der te maken tot wat ze eeuwen leng geweest is: D e hoofdstad, het centrum van Zeeland. Om die redenen juicht het bestuur onzer vereeniging het zoo van harte toe, dat deze eerste poging zooveel instem ming heeft gevonden, dat de etalage-wedstrijd, zij het op be scheidener schaal dan in vroe ger jaren wel het geval is ge weest. kan doorgaan. Moge het loffelijk streven der deelnemers, hieraan hun mede werking te verleenen, beloond worden door een groote belang stelling van het publiek en een stimulans zijn voor 't weer op leven van Middelburg's oude bloei en welvaart. L. A. SCHENK. Goes Borssele WIJDINGSAVOND. De b'jccr.k jmst, welke Vrij dagavond in de Groote Kerk te Goes wordt gehouden ter inleiding tot de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin zal na orgelspel door den heer Theo Luisterburg, organist der R.K. kerk, ge opend worden door ds. A. M. W. Odé. Een koor o.l.v. den heer Adr. Kousemaker zal zich enkele malen doen hooren. De heêr J. I. van Ballegooijen de Jong, voorzitter van de Oranjevereenlglng, zal een toe spraak houden en dr. N. J. Hommes, Ger. predikant te Middelburg, spreekt over „De herontdekking van het vader land". Dudelande RAADSVERGADERING, Vrijdag 23 Aug. is -de tijde lijke raad voor de laatste maal bijeengekomen. De geloofsbrie ven der nieuwe leden worden onderzocht en in orde bevon. den. De gemeenterekening 1944 werd voorloopig vastge steld voor de gewone dienst: ontvangsten 56.015,68 en uit gaven 56.652,12, dus met een nadeelig slot van 635,44. Voor ae kapltaaldienst aan ontvangsten 16.006,27 en aan uitgaven 15.706,50, met een batig slot dus van 299,77. I.v.m. deze laatste vergade ring richt de voorzitter zich tot de leden, in 't bijzonder tot den heer Van NieuWen- huijzen, die in de nieuwe raad geen zitting heeft, de heer v. N. spreekt daarna eveneens enkele woorden. Voorts wordt de wensch naar voren gebracht de straat verlichting weer volledig in te schakelen, waarover met de P.Z.E.M: in contact getreden zal worden. /erseke BEGRAFENIS J. PH. BOM. Zaterdag had op de algem begraafplaats te Yerseke de ter aardebestelling plaats van wij len den heer J. Ph. Bom. Na de plechtigheid herdacht de heer C. Pekaar het werken dat de overledene in het belang der vissoherijvereeniging „Yerseke' had gedaan, o.a. in zijn functie als voorzitter. Hierna hield ds de Zwart een korte toespraak Mede aanwezig waren het be stuur der Visschersvereeniging en de kolenvereeniging D.E L.. waarvan de overledene bestuurs lid was, alsmede de heeren Hei merinck en De Waal van het Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom. Een zoon van den overledene dankte allen voor de laatste eer den overle dene bewezen. Op 31 Augustus zal het 70 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. van Hoeve en G. de Kraker uit Hoek, ln het huwelijk trad- Het muziekgezelschap ,Ons Genoegen" geeft Woens dagavond in het Bellamypark te Vlissingen een concert. In de week van 19 t.m. 241 Augustus werd te Veere 4980 kg. consumptiegarnalen en 3241 kg. visch aangevoerd. ONGEVAL* In de garage van de firma de Mugnck te Borssele moest een monteur een motor aan draaien. De slinger sloeg te rug, waardoor de pols van den man zwaar werd vërwond. Doker Volmer verleende ge neeskundige hulp. Axel HERSTEL STADHUISTOREN De toren van het stadhuis te Axel, die tijdens de beschieting in Sept. 1944 ernstig door gra naat vuur werd getroffen, zal, thans eindelijk hersteld worden. Vooral de spits heeft zwaar ge leden. TENTOONSTELLING Z.P.M. De Zeeuwsche Plattelands Meisjes, afd. Axel. zullen op 29 Aug. a.s. in „Het Centrum'' te Axei een tentoonstelling or- ganiseeren van eigengemaakte kleedingstukken. sierkleedjes, enz. Deze jonge afdeeling toont rich zeer actief in deze streek. Schoondijke BOM GEVONDEN. Bij puiniuimingswerk- zaamheden voor het weder bouwrijpmaken van terreinen in het centium dezer gemeente stuitte men dezer dagen op een niet-ontplofte bom van naar schatting 250 kg. Gezien het groote gevaar moesten de werkzaamheden on middellijk worden gestaakt. Ge lukkig is het ding inmiddels op geruimd en alles zonder onge- ukken afgeloopen. Politierechter Middelburg. De 39-jarige C. R., landar beider,loonslager te Ovezande, slachtte op 26 April 1946 clan destien een varken, en werd veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelgk met 2 jaar proeftijd en 30 bs. 10 dagen hechtenis, con form den eisch. J. L. A. C„ vlashandelaar uit IJzendijke, had op 16 April 1946 in strijd met de voor schriften 10 stuks vrouwelijk rundvee voorhanden. Eisch of ficier van justitie 1000, bs. 3 maanden hechtenis met verb, verkl. Uitspraak 500 b.s. 2 mnd. h.s met verbeudrver- klaring. De 23-j. P. J. H., slagers knecht te St. Annaland, slachtte 20 Juni 1946 clan destien een stiertje. Dit kostte hem conform de eisch van den Officier van Justitie 1 mnd. gev.straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 150 b. s. 30 d. h. De 42-j. C. A. V., koopman te Axel, had op 19 April 1946 in Breskens in voorraad, ter wijl hij zich niet in hoofd- of nevenbedrgf bezig hield met de handel in textielpro ducten, verschillende klossen garen en kaartjes garen zon der schriftelijke vergunning van de Directie van het Rijks bureau voor Textiel. Eisch 1 week gev.straf voor waardelijk met 2 jr. proeftijd en 20 b. s. 10 d. h. Uit spraak 20 b. s. 10 d. h. met verbeurdverklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10