De bevrijding van Parijs LEZERS SCHRIJVEN.. VOLGENDE WEEK NIEUWE BUSSEN MIDDELBURG—VLISSINGEN. SLECHTS DRIE WETHOUDERS GEKOZEN. UIT DE PROVINCIE. ZUID-BEVELAND. Hoe de Gaulle's triomftocht mogelijk werd. 25 Aug. '44, een historische dag. 25 Augustus 1914 is een hoogtijdag geweest in de ge schiedenis van Frankrijk. Op deze dag hield de man, die de eer van het land had ge red zijn intocht in Parijs, om stuwd door een menigte, wier geluk weer vrij te zijn zich uitte in een golf van jubel jegens Charles de Gaulle. Parijs, de lichtstad, het centrum van de Europeesche cultuur. De 25ste Augustus was de bekroning van de opstand, die tot de bevrijding leidde. DE OPSTAND. Het waren bewogen dagen voor de verzetsbeweging, die sinds de landing van 6 Juni en vooral na de doorbraak bij Avranohes, een opstand in Pa rijs beraamde, aldus vertelt de N.R.C. coiTespondent, die twee jaar geleden de gebeurtenissen van dichtbij meemaakte. De Amerikanen bezetten 12 Augustus Ohartres. Sindsdien denkt, de Parijzenaar. dat zijn bevrijding nog slechts een kwes tie van dagen is. Zoo snel gaat het echter niet. Laval, ijlings uit Vichy naar de hoofdstad gere den, wordt met zijn trawanten 17 Augustus door de Duitschers naar het Oosten weggevoerd Met von Cholitz de Duit- sche commandant is wel te pra- ten, maar de onstuimige extre- misten in de binnenlandsche ver zetsbeweging, probeeren de be vrijding te verhaasten. De ver trouwensmannen van De Gaulle manen hen tot voorzichtigheid en geduld, maar zonder succes Reeds de 14de Juli waren er de monstraties in Parijs, 10 Aug. staken de spoorwegambtenaren en de politie gaat de 15de in staking. Twee dagen later zijn de Amerikanen nog 70 km van Parijs verwijderd. Zaterdag, de 18de, staken verschillende open bare diensten: Het is het sein van de opstand. EEN KORTE WAPEN STILSTAND. De stakende agenten bezetten de prefectuur van politie, de binnenlandsche strijdkrachten dringen gebouwen, waarin Duit schers zitten, binnen, maken in garages auto's onklaar of nemen ze mee om hun effectief te versterken. Sommige moeten worden opgeheven. Duitsche pantserwagens openen het vuur op de prefectuur van politie. Intusschen maken de vertrou wensmannen van De Gaulle, die de extremistische bevrijders in spe niet meer kunnen remmen, zich ernstig ongerust. De komst van de Amerikanen zou wel eens vertraagd kunnen worden en de Duitschers, numeriek in de meerderheid en beter gewapend, zouden dan ruimschoots gele genheid hebben de openbare ge- jouwen te heroveren of te ver nietigen. In deze netelige situa tie brengt de Zweedsche consul, de heer Nordling, redding. Hij weet von Oholitz te bewegen met de opstandelingen te pra ten door den Duitschen generaal wijs te maken dat hier een zui vere binnenlandsche vete tus- schen aanhangers van De Gaulle en Pétain wordt uitgevochten Het komt tot een wapenstil stand. De Amerikanen naderen, de F.F.I. wil tout prix vechten en de volgende middag om vier uur wordt de wapenstilstand verbroken. De straatgevechten die trouwens nooit zijn opgehou den, winnen in hevigheid. Bar ricaden worden opgericht en met gebrekkige middelen, maar met groote moed en vindings- rijkheid voeren de Franschen 'n guerillastrijd. DE BEVRIJDING. Intusschen verandert generaal Eisenhower zijn plan. om de be vrijding van Parijs uit te stellen en geeft aan generaal Leclerc het bevel met zijn geblindeerde divisie naar de hoofdstad op te rukken. Woensdagavond zijn Leclerc en zijn keurbende in Rambouillet. en de volgende middag bereiken zij de Parijsche voorsteden. Vrijdag de 24ste trekken drie groepen van Le clerc's divisie langs verschillen de wegen Parijs binnen en von Cholitz krijgt om half twaalf 'n ultimatum in hotel Meurice, dat hij afwijst. Dan wordt het ho tel genomen, omstreeks drie uur in de middag, en vlak daarna teekenen von Oholitz en Leclerc de capitulatie op de prefectuur van politie. Nog dezelfde dag versohijnt generaal de Gaulle op het stadhuis, waar Georges Bidault in zijn hoedanigheid van voorzitter van de nationale verzetsraad hem ontvangt De bekroning van deze snelle, opeenvolgende feiten en gebeur- tenissen is Zaterdag 25 Augus tus. Diep ontroerd en gelukkig haalt Parijs Charles de Gaulle die de wedergeboorte van Frankrijk, in wezen een opstand, geïnspireerd en geleid heeft, wiens plaats in de geschiedenis verzekerd is. SPORT Europeesche athletiekkampioenschappen In het feestelijk versierde en met 30.000 menschen vol gepakte Bislet-stadion, in het centrum van Oslo, heeft ko ning Haakon van Noorwegen Donderdagavond de eerste Europeesche athletiekkampi oenschappen na de oorlog ge opend verklaard De uitslagen van de op de eerste dag der Europeesche athletiekkampioenschappen te Oslo verwerkte nummer lui den: Marathon joop: 1. Hleta- nen (Finland) 2 u. 24 min. 55 sec.; 2. Muinonen (Fin land) 100 m. dames: le serie: 1 Fanny Blankers-Koen 12.4 sec.; 2. S. Cheeseman (Gr. Brt.); 3. Drilhon (Frankrijk). 2e serie; 1. Setsjenova (Rus land) 12 sec.; 2. Netty Tim mer (Nederland). 3e serie: 1. Jordan (Gr. Brit.) 12.2 9ec. 4e serie: 1. Bressolies (Frankrijk) 12.2 sec.; 2. Ger- da Koudijs (Nederland). Kogelstooten dames finale: 1. Sevrjukova O (Rusland) 14.16 m. 6. Nleslnk (Neder land) 11.35 m. 10.000 m. heeren: 1. Vlljo (Finland) 29 min. 52 sec. Hlnkstapsprong finale: 1. Rautio (Finland) 15.17 800 m. Heeren: le serie: 1. Hustavsson '(Zweden) 1 min. 51.1 sec. 2e serie: 1. HolstSoren- sen (Denemarken). 400 m. horden: le serie: 1. Cros (Frankrijk) 54.7 sec. 2e serie: 1. Storskrub (Fin land). DE AANVANG VAN DE COMPETITIE. Naar de Sportkroniek mede deelt, zal de voetbalcompe titie van de beide Zuidelijke afdeelingen beginnen op 15 September a.s. Twee Europeesche kampioenschappen in ons land. Het belangrijkste deel vorm de gisteren de 5000 m voor heeren. De Engelschman Woo- dersen werd hier, na een span nende wedstrijd, in een tijd van 14 min. en 8 sec. no. 1, op 25 m gevolgd door onzen landge noot Slijkhuis, in de tijd van 14 min. 14 sec., waarmee hij dus een nieuw Nederlandsch record op zijn naam bracht. Het beste werk verrichtten ongetwijfeld onze dgjnes. Gerda Koudijs behaalde met een sprong van 5,67 m., heit Euro- peesch kampioenschap ver springen, terwijl Fanny Blan- kers Koen op de 80 m. horde loop eerste werd in 118 sec. en daarmee de Europeesche kampioenstitel veroverde. Het wereldschaak- tournooi. De uitslag van de 9de ron de van het Staunton-schaak- tournooi te Groningen luidt als volgt: BoleslafskiejVidmar, afgebroken, O'KellyDenker, afgebroken, Bernstein verliest van Botwinnik; Euwe wint van Steiner, StoltzSmislof, remise. FlohrLundln, remise, TartakowerSzabo, remise, KotovNajdorf, remise, Yanofsky wint van Guimard, Kotnauer wint van Christoffel. Botwinnik leidt nog steeds met 8% punt, gevolgd door Euwe met 7 punten. Vanmid dag wordt de lode ronde ge speeld en komen Euwe en Botwinnik tegen elkaar uit. Geeft Joego-Slavië een verklaring? De Joego-Slavische reeeering heeft volledige genoegdoening toegezegid aan de Amerikaan- sche regeering i.z. het vlieg- tuiginciaent. De Amerikaansche autori teiten verwachten, dat de Joe- go-Slavische regeering haar excuses zal aanbieden, een schadevergoeding zal ver strekken en de verzekering zal geven, dat dergelijke inciden ten niet meer zullen voorko men. In Belgrado werd echter verklaard, dat Tito de Ame rikaansche regeering niets te zeggen had- Toch verwacht men alj meen dat het conflict op 1 vredlgende wijze opgelost zal worden. De Amerikaansche piloten die vrijgelaten zijn verklaar den goed te zijn behandeld. Strijd in Mandsjoerije opnieuw losgebrand. Na twee maanden rust is de strijd tusschen communis ten en nationalisten in Mand sjoerije weer in volle hevig heid losgebrand. Ten N.O. van Moekden zijn 5 communisten een rivier overgetrokken. In andere provincies boeken de nationalisten weer succes sen. O-a. hebben zij een stra tegisch punt bij Kalfing her overd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft nu voorgesteld het betwiste gebied onder mandaat van de V.S. of de U.N.O. te plaatsen. Hitler's huisbediende klapte uit de school... Hitler's huisbediende Arthur Kannenberg. heeft bij zijn ver hoor het een en ander over het {irlvé leven van zijn voorma lgen meester verteld. Volgens Kannenberg was Hitier en gel en duivel tegelijk. De „Führer" was bang dik te wor den en leefde volkomen vege tarisch. Bij z|jn ontbijt at hij enkel een sneedje roggebrood met honing- Het keukenmeisje moest eerst proeven, voordat Hitier zich aan het diner waagde. Mussolini had Hitier zeer teleurgesteld. Hij had ver wacht een soort Nero te zul len zien, maar het was een doodgewoon mannetje. Holle bolle Gijs. Het oude verhaal van Hollebolle Gijs blijkt heusch niet zoo fan tastisch als het heeft geheeten. Drie knapen van 9 tot 17 jaar hebben het in Rotterdam n.l bestaan een pakhuis binnen te sluipen en daar in een oogenblikje tflds elf ki logram jam mitsgaders zes flesschen bier te consumeeren. En nog konden zij niet slapen. Dit evenwel was het ge volg van het feit dat het trio de nacht op het po litiebureau moest door brengen. Het nieuwe schoenen nummer is 4. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in de loop van de maand September 1946 diegenen voor een schoe nenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 4 eindigt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ont vangen. De plaatselijke distributie- diensten zullen na 1 Septem ber bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn/haar stamkaart met bijbehoorend inlegvel de bon nen kan afhalen. MAANDAG FRUIT OP DE BON. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede. dat van 26 Augustus of op de reeds ingeleverde bonnen 476 en 976 per bon twee kg. appelen, peren of pruimen zal worden afgeleverd. Deze twee kilo gram zal gedeeltelijk uit hand- fruit en gedeeltelijk uit stoof- fruit kunnen bestaan. Van 26 Augustus af mogen appelen peren cf pruimen niet meer zonder bon worden verkocht. 3 Paragrafen aangenomen. Nadat er 3 weken was ge praat was men in Parijs gis teren zoo ver, dat de commissie voor het vredesverdrag met Italië, met haar bijeenkomst kon beginnen. De eerste paragraaf van de inleiding werd na 5 minuten aangenomen. In paragraaf 2 stelde Nederland een wij ziging vcor die, na 2 uur dis cussie met 11 tegen 9 stem men werd aanvaard. Na drie uur vergaderen waren drie pa ragrafen aangenomen en 9 woorden veranderd. DE NOODTOESTAND VAN DE OüD-GEPENSION- NEERDE MILITAIREN VAN LAND-, ZEEMACHT EN KOLONIËN. Er is een categorie van oud gedienden van vóór 1920. die met een volgens ©en verouderd stelsel (standpensioenen) toe gekend pensioen, in zeer ar moedige omstandigheden ver- keeren In 1922 bjj de invoering van de nieuwe pensioenwetten, heeft men dan ook bedragen vastgesteld, die de regeering noodig en billijk acht voor hen die wegens ouderdom behooren te worden verzekerd, voor een eervolle rust ten laste van den staat. De regeering heeft toen de schrijnende onbillijkheid be- faan de reeds gepensionneer- en buiten deze wetten te hou den. De oud-gepensionneerden ge nieten met hun beslag uit de stichting niet eens de helft, die zij zouden gehad hebben, in dien zij volgens de nieuwe wet ten waren gepensionneerd. Is door de prijsstijging met meer dan 70 pet. de toestand voor de nieuwe gepensionneer- den reeds onhoudbaar, dan is het te begrijpen, hoe schrikba rend slecht het is gesteld met de oud-gepensionneerden, die niet in de nieuwe wetten zijn opgenomen. Van sociale rechtvaardig heid is voor deze categorie ge- pensionneerden nog geen spra ke. Hoogachtend, Oud-gepensionneerde. Bij beschikking van den minister van Verkeer is Mr. J. L. Nieuwenhuis, adjunct-inspec teur van het verkeer in vaste dienst te Middelburg bevorderd tot rijksinspecteur van het ver- keer. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. In November betere stadsverlichting. Voor de twaalfde en laat ste maal kwam Vrijdagmiddag de tijdelijke gemeenteraad van Middelburg bijeen. Ofschoon de agenda niet groot was, le verden enkele punten toch stof voor bespreking op. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Ver. „Handelsbelang", waarin het gemeentebestuur steun werd verzocht bij de actie tot het verkrijgen van betere busver bindingen op Walcheren. In antwoord op een opmer king van den heer Sulkers deelde de voorzitter, de wnd. burgemeester J. \V. Kögeler mede, dat volgens inlichtingen van den Directeur van de Stoomtram Walcheren" op 26 of 28 Augustus twee groote bussen met een capaciteit van 80 tot 85 personen op de ljjn MiddelburgVlissingen in ge bruik zullen worden genomen. Bovendien in October waar schijnlijk nog twee bussen. Deze bussen werden voor heen door de Spoorwegen ge bruikt op de zgn. Pullman- treinen en koinen vrij door het herstel van de Moerdijk- brug. Hierdoor kan tevens ..het aantal bussen op de l|jnen naar de dorpen worden uitge breid, al kunnen voorloopig nog geen betere bussen voor GEMEENTERAAD VLISSINGEN Een dagschool voor Nijverheidsonderwijs. De raad kwam Vrijdagmid dag vcor het eerst in zijn nieuwe samens:elling bijeen. De raadsleden werden be- eedigd. De voorzitter installeerde vervolgens de nieuw gekozen raad en drukte er zijn voldoe ning over uit, dat de raad thans weer op normale wijze werkzaam kan zijn. Goede sa menwerking, aldus spr., met het college van B. en W. en ook onderling zal noodig zijn vo:r het groote werk dat wacht. Overgegaan werd tot de be noeming van wethouders, waarbij de raad zich had uit te spreken over de samenstelling van 3 of 4 wethouders- De heer Schillemans (comm.) sprak zich uit voor 4 wethou ders. Spr. betreurde het, dat de P.v.d.A. zich neer wil leg gen bij den wensch der recht- sche partijen, voor 2 woth. van de partij van de Arbeid en 1 van rechts. De heer van Poelje (P.v.d. A.) zegt, dat de P.v-d.A. op het standpunt stond, dat er 4 wethouders zouden komen, nl. 3 van de P.v.d.A. en 1 van rechts. De rechtsche partijen wilden onder geen beding op 3 wet houders van de P.v.d.A. stem men en stelden een compromis voor, nl. 2 P.v-d.A., 1 van rechts en de heer Knoop. Hierop kon de P.v.d.A. on mogelijk Ingaan, vandaar hun besluit om te volstaan' met een college van 3 wethouders, waarvan 2 van de P.v.d.A. en 1 zetel van rechts. Verkeer tusschen Britsche en Amerikaansche zóne open gesteld. Het verkeer tusschen de Britsche en Amerikaansche zönes wordt per 1 Sept. vrij gegeven. Deze maatregel is ge nomen om het handelsverkeer te bevorderen, Duitschers er niet-Duitschers, behalve ver plaatste personen, kunnen vrij reizen, voor zoover hun reis een goede reden heeft en het doel van him reis is goedge keurd. Alleen voor Berlq'n is voor het betreden van de vier zönes nog een pas vereischt. Verklaring admiraal Blandy Admiraal Blandy heeft ver klaard, dat wil Amerika zijn nationale veiligheid waarbor gen, de atoombomproeven die nen te worden voortgezet, ten zij de atoombom als oorlogs wapen wordt verboden. De voorbereiding voor de volgende atoombomproef gaan intus schen voort. De heer Knoop (P.v.d-V.) is er zoozeer van overtuigd, dat er in onze gemeente vier wethouders behooren te zijn, dat hij tegen het voorstel van 3 wethouders zal stemmen. De heer Van Rooijen (C.H.) zette het standpunt der recht sche fralties uiteen. Deze kon den geen vrijheid vinden 3 wethouders van de P.v.d.A. te stemmen. Het voorstel 2 recht sche en 2 linksche wethouders te kiezen werd, evenals het compromis-voorstel in de per soon van den heer Knoop, niet aanvaard, zoodat de oplossing in 3 wethouders werd gezocht. De voorzitter adviseert het voorstel van den heer Van Poelje niet aan te nemen, ge zien het groote belang voor Vlissingen van vier wethou ders. Het voorstel om 3 wethou ders te benoemen werd daarna aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. De heeren Schille mans en Knoop stemden tegen. Tot wethouders werden hier na gekozen de heeren L. P. van Oorschot en M. A. van Pope- ring (beiden P.v.d.A.) en W. Poppe (A.R.) De voorzitter wenschte de drie gekozen wethouders van harte geluk met hun herbe noeming en richtte zich ver volgens tot den heer Knoop, die niet als wethouder tenig- keert. Spr. roemde zijn groote werkkracht en bekwaamheid als wethouder- Hierna werden verschillende raadscommissies benoemd. Het eenige voorstel dat aan leiding gaf tot eenige discussie was dat tot oprichting van een dagschool voor nijver heidsonderwijs. De heer Van Schijndel (P.v. d.A.) wil de school geen ,Schelde"-school zien, de neer Marys (A.R.) drong aan op contróle voor het praotisch werk en de heer Van Poelje (P.v.d.A.) wil ook handhaving van de Avondschool. Dit werd door alle leden gesteund en dan ook aangenomen. Het voorstel tot stichting van een dagnijverheidsschool werd daarna met alg. st. aan genomen. Van de rondvraag werd door vele leden gebruik gemaakt. Verschillende leden drongen aan op betere verlichting van de stad en Havendorp. een af doende rioleering en een bus verbinding met Havendorp De voorzitter beantwoordde de vragers en deed toezeggin gen. Begin Septeenber zal een bus naar het Havendorp gaan rijden voor de schoolkinderen. Ook komen er enkele groote trailors tusschen Vlissingen en Middelburg om. het vervoer te ontlasten. Waarschijnlijk ko men er in het Havendorp straatnamen en aan de verlich- cing en rio'eering zal de noo- dige aandacht worden schonken. deze lijnen in het vooruitzicht worden gesteld. Op voorstel van den heer Schenk werd besloten aan het adres van de Ver. „Handels belang" adhaesie te betuigen. EEN LANDBOUW- HUISHOUDSHOOL. Een drietal andere agenda- Êunten werd vlot afgewerkt. <e commissie belast met het onderzoek van de geloofsbrie ven der nieuw benoemde le den rapporteerde deze volko men in órde. Het voorloopig vastgestelde bedrag der uitgaven voor openbaar onderwijs over 1945 werd z.h.s. goedgekeurd. Eveneens verklaarde de Raad zich z.h.s. in principe be reid medewerking te verlee- nen aan het tot stand komen van een school voor landbouw- huishoudonderwijs in Middel burg. Het betreft hier een bij zondere school, te stichten door de Zeeuwsche afdeellng van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in antwoord op een vraag van den heer I. van Loo mede. dat in November de straatverlichting aanzien lijk zal worden verbeterd. Wethouder van 't Westende deelde in antwoord op een vraag van den heer L. A. Schenk mede. dat de speruren van de gaslevering voorloopig nog gehandhaafd moeten wor den. In de kprmisweek steeg het gasverbruik aanzienlijk. Ten slotte drong de heer G. H. Luyendyk op meer parkeer plaatsen. Aan het einde der zitting bracht de voorzitter dank aan de tijdelijke rsaad voor de aangename en vruchtdragende samenwerking in de afgeloo- Den periode. Speciaal richtte hij zich tot de leden, die in de nieuwe raad met tp rugkeeren, de heeren mr. Th. Portheine, smr. W. F. S. ba. ron v. d. Feltz, L. S. J. Sul kers, ir. A. Rothuizen en J. J. Rey. Tot slot spraken mr. Portheine en de heer Sulkers een kort woord ten afscheid Het monument voor de vermoorde Schouwenaren. Op de begraafplaats te Re- nesse is thans ae grafbedek king gereed gekomen van de op 10 December 1944 door den vyand vermoorde tien Schou wenaren. Het ontwerp is van den beeldhouwer H- J. J. Dannen- borg te Amsterdam. Eenigen tijd geleden werd reeds op de dreef van slot Moermond. waar de schand daad plaats had, een zwerf steen geplaatst, waarop de fa tale datum staat gegraveerd. Door de Nederlandsche beeld houwerskring te Amsterdam werd een prijsvraag uitge schreven voer het maken van een monument voor de geval lenen. De ontwerpen hier voor zullen van 15 November a.s. af worden tentoongesteld in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er zal dan een keuze worden gemaakt door de leden van het „Comité Monu ment 10 December 1944" te Renesse. LADY BADEN POWELL BEZOEKT ZEELAND. Het destijds uitgestelde be zoek van Lady Baden Powell, de echtgenoote van den overle den Chief Scout Sir Robert Ba den Powell, aan Zeeland, is thans bepaald op 5 en 6 October s Het ligt in de bedoeling dat de Padvindsters en Padvinders uit deze provincie den Chief Guide te Middelburg een mas sale huldebetooging zullen bren gen. U.N.O.-commissie bezoekt Walcheren. Heden zal een aantal leden ongeveer 10 van een sub commissie van de U.N.O. een bezoek brengen aan Walche ren. Het gezelschap zal zich omstreeks 12 uur bij de „Hoo- ge Brug" te Middelburg ver zamelen en van daar, onder leiding van hoofding-dlrect. Th. Heijblcm en de hoofdinge nieurs P. Ph. Jansen en A. Wiebes, eenige waterstaats werken bezoeken, o.m. de nieuwe dijk in Westkapelle en de herstelwerkzaamheden aan de oude zeedijk. In Domburg zal de lunch gebruikt worden. Omstreeks 5 uur zal het ge- zeischap weer uit Middelburg vertrekken. Cultureele commissie arbeiders wederopbouw Vr|jdag werd te Middelburg geïnstalleerd de Provinciale Commissie voor de Cultureele Verzorging van de Arbeiders b|j de Wederopbouw in Zee land. De installatie werd verricht door mr. A. M. Joekes, voor zitter van de Centrale Com missie voor deze verzorging Nederland, die hiertoe, met den secretaris, den heer J. Lleftinck, naar Zeeland was gekomen- De samenstelling van de ge- installeerde commissie is als volgt: de heer L. Onderdrjk, Middelburg (als commissielid aangewezen door Ged. Staten), voorzitter; de heer VM^ H. Braat te Nieuw- land. secr.; ds. F. Breukelmatt te Ritthem (namens 't IKO), vice-voorzitter; leden: pastoor W. Froger te Schoondijke (voor het Episcopaat), mr. dr. R- Graaf van Lynden te Mid delburg (voor de Wederop bouw); de heer J. J. Kaan te Terneuzen (mioderne arbei dersbeweging); de heer Hub, Broeders te Sluiskil (R.K. ar beidersbeweging); de heer A. Vingering te Goes (C.N.V.);. de heer H. van Eesteren. aan nemer te Den Haag (werk gevers). Op de bemoeiingen van deze commissie, die zoowel de zorg voor de ontspanning, als het scheppen van een mogelijkheid tot ontwikkeling van de arbei ders in de kampen, tot taak heeft, hopen wij nog terug te komen. De staking gaat door. De groente- en fruithande laren te Goes hebben niet wil len ingaan op een door het gemeentebestuur voorgestelde regeling en de staking van de verkoop van fruit, groente en aardappelen gaat Maandag a.s. door. Intusschen zit het gemeen tebestuur niet stil. Het stelde zich in verbinding met den voedselcommissaris en de Vak groep in Den Haag en hoopt ten spoedigste de consumenten de noodlge artikelen te kunnen helpen. Zandzuiger slaat „huizen hoog". De zandzuiger, die over de nieuwe dijk bij Westkapelle zijn weg naar zee zoekt, is het hoogste punt van de dijk thans gepasseerd. Het gaat nu, hoe wel langs een zeer vlakke helling, weer bergafwaarts, zoodat het werk van de man nen aan de lieren aanzienlijk! verlicht is. Van de reis boven water heeft men gebruik gemaakt om de romp van de zuiger schoon te maken, getuige ook de schelpen en het wier, die op de afgelegde weg te vin den zijn. Wanneer de zuiger weer in het water zal glijden is moeilijk te zeggen; behalve het goede tij, zal men ook kalm weer moeten afwachten om het gevaarte tusschen de verdronken bunker, het wrak van een motorboot en de golf-* brekers, waarmee de West- kappelsche kust gegarneerd! is, door te brengen. Op het oogenblik staat het gevaarte nog bovenop de dijk,; zoodat men het reeds op groo te afstand boven de huizen ziet uitsteken en het, met de vuurtoren, het silhouet van het dorp een oogenblik be- heerscht. DE KINDERUITWISSELING MET ENSCHEDE. In Hoedekenskerke keerden Donderdag de ongeveer 15 kinderen terug die eenige tijd in Enschede hebben doorge bracht, terwijl Vrijdag de 40 kinderen uit de Twentsche stad huiswaarts trokken. Voor beide groepen ls het een pret- en St. Joos- tige vacantie geweest. Predikbeurten Ned. Herv. gem- Goes: 9.30 ds. de Roos, 5.30 ds. Schoch; s-Heer Abtskerke: 9.30 ds. v. d. Waa, 2 ds. Breek: 's Heer Arendskerke: 10 ds. Smits. 2.30 ds. v. d. Waa; 's-H H. Kinderen: 10 ds. van Dijk, 2 ds. de Roos: Kattendijke: 9.30 ds. Breek. 2 ds. v. Zanten van Ouderkerk a.d. Amstel; Kloe- tinge: 10 en 2.30 ds. Elderen- bcsch; Leeuwedorp: 6 de heer C- Otte (theol. cand.); Wilhel- helminadorp: 10 de heer v. d. Vreede, 6 ds. Versteeg; Wol- phaartsdijk: 10 de heer L. Kraak, 2.30 ds. van Dijk. Vrijz. Godsd. Goes: 7 ds. E. P. Borgman uit Westzaan- Ned. Herv. Gem. Rilland- Bath: 2.30 ds. de Bruijn, 6 ds. Jansen: Kapelle 10 en 2.30 dr. Schmidt; Kamperland vm. en nm. ds- P. Sixtra; Kortgene: 10 ds. Versteeg, 6.30 de heer Kraak; Colijnsplaat: vm. en nm. de heer C. Hoogschröder; Kats: 2 ds. G. Mol; Waarde: 9.30 en 2 de heer C. P. Klap; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds- lag; Bor9sele: 9.30 lees- dienst, 2 ds. Heijmans; Baar land: 9.30 geen dienst, 2 ds. Beneder; Driewegen: 2 de heer Otte; 's-Gravenpolder: 9.30 en 2 ds. van Hoogstraten; Hein- kenszand: 10 en 2.30 dr. J. van Dorp; Hoedekenskerke: 9.30 ds. Beneder, 2 de heer Over- gaauw; Lewedorp: 6 ds- van der Waa; 's-Heerenhoek: 2.30 de heer D. H. v. d. Vrede; Nieuwdorp: 10 en 2.30 de heer Heijboer: Nisse: 9.30 en 2 ds. Lely; Oudelande: 9.30 ds. Heij mans, 2 geen dienst; Ovezan- de: 9.30 de heer Otte. Geref. Gem- Hoedekensker ke: 9.30, 1.30 en 5 leesdienst; Nisse: 3 m. leesdienst; Bors- sele: 9.30, 2 en 5.30 leesdienst; Yerseke: 9.30. 2 en 6 ds. van Stuyvenberg; Wolphaartsdrjk leesd.; Krabbendijke: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Rilland-Bath 10, 2 en 6 leesdienst. Geref. kerk. Borssele: 10 ds. N. J. Trenning, 2.30 leesdienst; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin; Kapelle: 10 en 2.30 ds. Oussoren uit Middelburg; Rilland-Bath: 10 en 2.30 ds. Kuiper. Leger des Heils: Yerseke 10 Heil. dienst. 6 Verloss. samen komst. Goes De woningbouw aan de Tulpstraat. DEN HAAG DRINGT AAN OP SPOED. De directeur van gemeente werken te Goes heeft in Der. Haag een onderhoud gehad, naar aanleiding van de be zwaren, die er in de gemeen teraad van Goes z|jn gerezen tegen de bouw van woningen in de Tulpstraat. Er werd in Den Haag op gewezen, dat het bouwen van de bedoelde wo ningen gehoel is voorbereid en dat uitstel van de uitvoering financieel te kostbaar wordt. Reeds het projecteeren als bo ven- en benedenwoningen geeft aan, dat het tekort groot ls. Het zou ook niet verant woord zijn 9 inplaats van 18 woningen te bouwen. De be zwaren van de gemeenteraad moeten ondergeschikt ge maakt worden aan het beoog de doel, in het woningtekort zoo snel mogelijk te voor zien. AUTOBOTSING. Vrndag viel op de kruising van Oostsingel en Voorstad te Goes een botsing voor tus schen twee auto's. Er werden geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt en ondanks eeni ge materieele schade, konden de auto's toch op eigen kracht verder rijden. Rilland-Bath GEMEENTERAADS VERGADERING. Woensdagmiddag kwam de tijdelijke raad der gemeente Ril- land-Bath in laatste vergadering bijeen. H:L vermenigvuldigingscijfer inzake heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs wordt met ingang van het jaar 1946- '47 vastgesteld op 2. Vervolgens komt in behande ling een tweetal verzoeken van het bestuur van de bijzondere school aan de Hoofdweg en de R.K. school ver eeniging om ver- góeding uit de gemeentekas voor de aanschaffing van gym- nastiekmateriaal. Besloten wordt de gevraagde gelden toe te ken nen. Het verzoek van W. Tref fers om eervol ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school wordt met algemeene stemmen inge willigd. Vervolgens komt aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het> dienstjaar 1944. De commissie van onderzoek der rekening brengt rapport uit en stelt voor de rekening over 1944 voorloopig vast te stellen met een totaal in ontvangsten van de gewone dienst van 198.634,50 en in uitgaven 203.285,86 met een nadeelig slot ad 4651.36 en een totaal in ontvangsten van de Kapitaaldienst van 32.704,25 en in uitgaaf van 32.516,75 met een batisg slot van 187.50 Met algemeene stemmen wordt de rekening over 1944 vastgesteld. Eveneens wordt de begrooting voor het dienstjaar 1945 gewij zigd. De rekening van het burger lijk armbestuur over 1944 en over 1945 alsmede een begro tingswijziging van het burger lijk armbestuur over 1945 wor den eveneens met algemeene temmen goedgekeurd. Betreffende de aankoop van een motorbrandspuit zegt de voorzitter, dat in de vorige ver gadering in beginsel is besloten tot de aankoop van de door den Inspecteur voor het Brandweer wezen naar deze gemeente ge brachte Engelsche motorspuit. Bij de proefdraaiing is gebleken dat de spuit in alle oprichten voldoet. Met algemeene stem men wordt besloten tot aankoop van de Engelsche motorspuit en het aangaan van een geldlee- ning ad f 6000. Vervolgens komt ter tafel het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsle- den. Voor onderzoek worden aangewezen de heeren Meulen- bei-g en Windhorst. De vergade ring wordt gesohorst. Bij de voortzetting wordt door dhr, Meulenberg gerapporteerd dafc alle stukken in orde zijn bevon den en met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. Bij de rondvraag vraagt dlir< Windhorst of er van gemeente wege aandrang kan worden uit geoefend op een betere gas- voorriening, waarop geantwoord wordt, dat dit over het geheel© land vermoedelijk uniform gere geld zal worden doch technische bezwaren te Goes maakten een betere regeling tot nu toe nieb mogelijk. Er zal in ieder geval op verbetering worden aange* drongen. Voorts vraagt dhr. Windhorst nog of er een verma kelijkheidsbelasting kan worden ingevoerd, waarop geantwoord wordt, dat dit t.z.t moet gebeu ren. Er wordt echter niet veel opbrengst van verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6