PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nota op nota van Engeland aan Polen Vandaag De Ned. regeering erkent in principe de republikeinsche regeeringsvorm Zal Joego-Slavië inbinden? Een nieuw Ziekenhuis in Goes gewenscht 7 ttoofdredaeteur Q, BalHntifa (met wdacfló'neele medéwerking Van oir. W. H. Bcekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: ilrnia F. vaa de Velde Jr.. Vlissingen. tomraissle van Bijstand J. L. van euwén, Ds. M L. W. Schoch, Vlia- y,erschljijt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT en feestdagen. Zaterdag 24 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 196 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco post, f 3.45 per kwartaal, e nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per nm., minimum per advertentie j per Lossi Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuxen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C- DE POLITIEKE DELINQUENTEN. DE minister van justitie, mr. J. H. van Maarse- veen, heeft in zijn radio- fcede nog eenmaal het probleem der politieke delinquenten de revue laten passeeren. In feite heeft hij daarbij weder- pm de machteloosheid der re geering erkend om dit pro bleem op bevredigende wijze tot een oplossing te brengen en uiteindelijk komt zijn be toog zelfs neer op een beroep pp de barmhartigheid der goede Nederlandera. Er zal inderdaad een mas sale vrijlating plaats vinden. Ongeveer 25.000 politieke de linquenten zullen de kampen verlaten en weer opgenomen óvorden in de maatschappri. Gevraagd wordt hen zoo te bejegenen, dat zij niet tot paria's worden, maar zich Weer een plaats zullen kun nen veroveren in onze samen leving. Zou men deze vrijlating niet doorvoeren, dan zouden de politieke delinquenten nog éindeloos op hun berechting moeten wachten en in dat ge val zou voor zeer velen de ptraf te zwaar worden. Overigens is het goed dat fl'e minister er de aandacht op vestigde, dat de invrijheid stelling in vele gevallen ge paard gaat met niet aanzien lijke boeten en verbeurd ver klaringen, terwijl de politieke 'delinquenten bovendien een lange interneeringstijd achter de rug hebben. De minister deed bovendien nog een andere belangrijke toezegging en wel, dat nie mand, van wie bewezen kan worden, dat hij zich aan ver laad1 van Nederlanders schul dig heeft gemaakt, of aan andere ernstige vergrijpen, aan zqn straf zal ontkomen. Deze toezegging is belang rijk en men mag slechts ho pen dat het mogelijk zal zijn er de hand aan te houden. Bevredigen doet de oplos sing, die door de regeering ge kozen is niet, maar we staan nu eenmaal voor de noodzaak van doortasten. De destijds in Londen getroffen maatregelen bleken onuitvoerbaar: het ap paraat om een rechtvaardige uitvoering te garandeeren, ontbrak volledig en het re sultaat, waartoe dit leidde, is bekend. Het ontbreekt aan tempo en dit heeft weer tot gevolg, dat velen, wier mis draging niet van ernstige aard is, nog altijd op behandeling van hun zaak wachten. De regeering kiest nu van •twee kwaden de minste en wij meenen, dat men daaraan ver. standig doet. Met spoed moe ten evenwel de onbillijkheden, die deze vrijlating mede kan brengen ten opzichte van per sonen, die reeds terecht heb ben gestaan, worden opgehe ven. Het scheppen van nieuwe misstanden dient vermeden te worden, want daarmede komt men dieper in het moeras in stede van op vasten grond. En dat kan nimmer de bedoe ling zqn van de thans be oogde maatregelen. Hel Wereldgebeuren Poolsehe regeering blijft haar eigen gang gaan. zich niet. Waartegen Miko- lajczyk zich wel verzet zijn de pogingen van de commu nisten om ejke oppositie, als zijnde fascistisch, uit te scha kelen en in Polen een één- partq-reglem volgens Sowjet- model in te voeren. Bq dit verzet geniet Mikolajczyk de diplomatieke en moreele steun van de Angelsaksen, waardoor hij in Polen en in het buiten land de reputatie heeft ver worven pro-Westersch en anti-Russisch te zijn. Dit heeft er toe geleid, dat in tal van districten de activiteit van zijn partij aan banden is ge legd of zelfs geheel is verbo den. Het staat te bezien of de protesten daartegen van En geland en Amerika resultaat zullen opleveren. De Poolsehe regeering heeft ze tot nu toe steevast als een ongeoorloofde Inmenging in binnenlandsche aangelegenheden van de hand gewezen. En de Russische pers schrijft eenigszins sma lend over de Engelsche be zorgdheid over de democratie van Polen en verwijst vervol gens naar de toestanden in Griekenland en Spanje. BOERENPARTIJ IN OPPOSITIE. De nota's die Engeland en de Ver. Staten deze week weer aan Polen hebben ver zonden, waarin voor de zoo- veelste keer werd aangedron gen op het houden van vrije verkiezingen, hebben de aan dacht weer gevestigd op de binnenlandsche toestand in Polen. Zooals bekend is op het oogenblik in Polen een regee ring aan het bewind, die zich in pers en propaganda een „democratische volksregee- ring" noemt. Het merkwaar dige geval doet zich echter voor, dat het juist een lid van deze regeering is, de vaak genoemde Mikolajczyk, die het met deze betiteling allerminst eens is. Mikolajczyk, thans nog minister van landbouw, tevens de onbetwiste leider van de boerenpartij, die op het oogenblik 800.000 leden telt en in feite de sterkste oppositieparty in Polen is. De werkejijke macht in Po len ls in handen van de com munisten en in mindere mate van de socialisten. Deze beide partijen hebben nu aan den boerenleider voorgesteld om bij de komende verkiezingen een gezamenlijke lijst in te dienen, die dan tevens de eenige lijst zou zijn, waardoor de verkie zingen volkomen het karakter van een referendum zouden krijgen. De kiezers immers hebben dan slechts de keus tU3schen stemmen op het re- geeringsblok of eenvoudig thuis blijven. Ofschoon de andere partijen aan Mikolajczyk een ruim ge deelte van de beschikbare ze tels hadden toegezegd, heeft deze geweigerd op het aan bod in te gaan. De tegenstellingen tusschen de boerenpartij en de commu nisten zijn te diep om samen gaan mogelijk te maken. Niet ten opzichte van de buiten- landsche koers van Polen, want ook de boerenleider ziet de huidige situatie, waarin Po]en verkeert, zeer realis tisch in en meent, dat oriën tatie op de Sowjet-Unie on vermijdelijk is. Met stelligheid wijst hij dan ook de beschul digingen van de hand, dat zijn aanhangers iets te maken heb ben met de terroristenbenden, die nog steeds vele streken van Polen onveilig maken. Ook tegen de agrarische hervormingen en tegen de grootscheepsche nationalisatie plannen verzet de boerenpartij r- FOOLSCB ANTWOORD. Een officieele woordvoer der voor Polen te Londen heeft de Britsche nota aan de Poolsehe regeering betreffende het houden van vrije verkie zingen in Polen gekenschetst als een Inmenging ln Pool sehe binnenlandsche aange legenheden, vooral omdat het Britsche standpunt slechst door geruchten en met door feiten gesteund wordt. KRUPP EN THYSSEN ZULLEN TERECHTSTAAN. Alfred Krupp, de voormali ge president van de Krupp- werken en de groot-industrieel Fritz Thysseni, de grootste fi- ranciers van de Nazi-bewe ging voor 1943, zullen in het najaar voor een internationaal gerechtshof te Berlijn terecht staan. Krupp en Thyssen zijn de eerste industrieelen, die zich voor hun medewerking aan de opkomst van de Nazi partij en daardoor indirect voor hun aandeel aan de voor bereiding van den oorlog zullen moeten verantwoorden. MANOEUVRES VAN AMERIKAAN SCHE VLOOTSTRIJD KRACHTEN IN MIDDELLAND SCHE ZEE- Admiraal Hewitt, bevelheb ber van de Amerikaansche vlcotstrijdkrachten in Europa, heeft medegedeeld, dat net 45.000 ton metende vliegtuig- moederschip „Franklin D. Roosevelt een bezoek zal brengen aan Gibraltar, Malta, Napels en Tanger. Ook zal het deelnemen aan manoeuvres in de Middellandsche Zee teza men met andere eenheden van de Amerikaansche vlootstrqd- krachten. Uit liberaal-democra tische kringen te Berlijn wordt vernomen, dat de plaatselijke leider der partij, Kottbus, door de Sow jet-autoriteiten is ge arresteerd. Hij zou in de éta lage van zijn winkel een op roep aan de Berlijnsche moe. ders hebben geplaatst om hem alle inlichtingen aangaande verdwenen kinderen te ver strekken. „Zwemmende paling" en de U.N.O. „Zwemmende paling", het hoofd van een Ame rikaansche Indianenstam heeft om toelating tot de Vereenigde Naties verzocht. In een nota die hq, zoowel aan me vrouw Roosevelt als de Amerikaansche regeering heeft gezonden, dringt „zwemmende paling" er op aan, dat „de groote blanke Broeder" zijn in het verdrag met zijn stam neergelegde ver plichtingen zal nako men. anders zal hij de grond die hij afstond terug vorderen. „Zwemmende Paling" beweert, dat hij de be wijzen heeft, dat de blanken het verdrag met zijn stam meer dan eens geschonden hebben en vraagt een zetel in de U.N.O. waarvoor hij reeds een vertegenwoor diger heeft aangewezen. Autobus met 30 passagiers omgeslagen. Op de smalle en bochtige Lopiker Voordijk is Donder dagmorgen om half elf een autobus op weg naar Schoon hoven nabij Cabauw in een der tallooze gevaarlijke boch ten van de weg gereden, om geslagen en in een sloot te recht gekomen Daar de wa gen met het portier omlaag kwam te liggen konden, de ongeveer dertig inzittenden slechts met groote moeite door ijlings toegeschoten om wonenden uit de modderpoel, waarin de bus eensklaps was herschapen, door de ramen van de bus naar buiten getrokken worden. Een twaalftal passa giers. die verwondingen door glassplinters aan gelaat, ar men en beenen hadden opge- loopen, konden na ter plaatse te zijn verbonden, huiswaarts keeren. De regeering van T3jecho-SIowakije heeft be. sloten diplomatieke betrekkin gen met de Spaansche regee ring in ballingschap aan te knoopen. In Portugal zqn drie vooraanstaande politieke per soonlijkheden gearresteerd. Ook het leger zou van demo cratische invloeden gezuiverd worden. Reeds 5618 ambtenaren afgevloeid. Bezuinigd: 15 millioen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat in de zes maanden van 1946 het per soneel ln rijksdienst terugliep met 5618 personen. Deze ver mindering voltrok zich in hoofdzaak bij het ministerie van landbouw, vissciherij en voedselvoorziening met 1354, bij het min. van sociale zaken met 1094 en bij het landbouw crisisfonds met 2981 man. Hiertegenover staat een uit breiding bij het min. van ju stitie met 698 personen. Het flnancieele resultaat van deze bezuinigingsmaatre gelen mag zeer bij benadering worden gewaardeerd op 15 millioen gulden. Nieuwe spelling nog niel ingevoerd. Naar vernomen wordt zal de nieuwe spelling bij het be gin van het nieuwe schooljaar verplicht zijn, aangezien de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het spellingsontwerp nog niet is ingekomen en de Kamer op reces gaat. Doodelijk ongeluk bij militaire oefeningen. Bq militaire oefeningen met lnfanterie-wapenen op het schietterrein van de „Hars kamp" is Donderdagmiddag de sergeant W. J. Tilanus, een zoon van het Tweede Kamer lid. door een kogel in het hoofd getroffen, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. De oorzaak van het ongeluk wordt thans door de militaire autoriteiten onderzocht. KORTE PREDICATIE BLIJDSCHAP Na Zondag hervatten verschil lende scholen dl weer hun les senEn de leerlingen, die nog even langer vrijaf hebben, tellen toch ook hard af. Wat is het heerlijk om uit gerust en blij van vacantie thuis te komen en vroolijk en met ver nieuwde toewijding een nieuw stuk van de omvangrijke levens taak aan te vatten. Ja, wij allen, wij moesten veel blij der zijn! Ik kan soms zoo bizonder ge- nieten, als ik kinderen een lange poos opgeruimd verdiept zie in liun samenspel, waarbij de wan klank uitblijft. Zoo nu en dan moest er een groote omroepwagen door heel onze stad of dorp gaan om op élke hoek van de straat deze eene zin van Paulus met ver rukte geestdrift uit te roepen. Verblijd u! Ik herhaal wees blij te allen tijde! Let u wel eens op, hoeveel menschen, die u voorbijgaan, de straatsteenen loopen te tellen of bij wie slechts bittere ernst op het gezicht te lezen staat? En waarom? Predikte Jezus Zwartgallig heid? Integendeel! Jezus betreurde het juist zoo in de Farizeeën, dat zij met breed-gerimpelde voorhoofden over hun wetsrollen zaten te tu ren en zoo goed als nooit hun wettenuitpluizerij onderbraken met het zingen van luidklinkend lofgezang. De derde Evangelist, de arts Lucas, de man, die dus in zijn werk van de eene narigheid in de andere viel en het tranendal van deze aarde wei doorkruiste, ziet de blijdschap als de diep ste kern van Jezus' opbeurende boodschap. En volgens den diep- schouwenden discipel Johannes zei Jezus zelfs op het oogenblik van het weemoedig afscheid, waarbij de band tusschen Her der en schapen verbroken werd: Laat mijn blijdschap in u blij ven en uw blijdschap vervuld worden. En wie mij vraagt, wat wij in de hemel eens zullen vinden en ivaarom wij pelgrim op weg daarheen willen zijn, antwoord ik: Daar is blijdschap. Want tot hen, die er willen en mogen ko men, zegt de HeerTrouwe dienstknecht, ge zljt trouw ge weest; ga in in de vreugde des Heer en. Ik wensch u morgen een blij de Zondag! B. wordt de Moerdijk- brug officieel geopend; is het 250 Jaar geleden, dat in Ned1. Oost Indië een verbod werd uitge vaardigd tegen het uit- leenen van geld aan in lander^ onder verband van hun lichamen Der gelijke schulden werden veranderd ln een „simpele civiele schuldibekentenisse en obligatie'; viert S. de Graaff, oud minister van koloniën, zijn 85e verjaardag; viert Prinses Alice van Luxemburg haar 17de verjaardag. SJARIFOEDIN MÏN. VAN PROPAGANDA. Geen Chineezen op de conferentie van Pangkal-Pinang. MINDER RITST, MAAR MEER BLOEM VOOR DE BABIES. In verband met de slechte rqstpositie zal op 1 September het rantsoen rijst, kindermeel of kinderbiscuits voor de leef tijdsgroepen van 0 t.m. 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veertien dagen. Het is evenwel mogelijk op die datum het rantsoen bloem voor de babies te verhoogen van 100 tot 300 gram per twee weken, zoodat de waarde van het levensmiddelenpakket voor de jongste kinderen door deze verlaging van het rrjstrantsoen slechts weinig verandering on dergaat. Het doel van Lord Killearn's bezoek aan Batavia wordt ln de kringen der Indonesiërs met instemming begroet. Sjahrir verklaarde gisteren, dat een bijeenkomst onder voorzitterschap van Lord Kil- learn, indien dat verwezen lijkt zou worden naar zijn ge voelen tot beslissende resul taten zou kunnen leiden, in het bijzonder, indien de Ne derlanders een vaste politieke lijn zouden volgen, waarover geen wijdloopige en gedetail leerde raadplegingen met de regeering in Nederland noo- dig zouden zqn. Er bestaat, zoo wijst men er in officieele Nederlandsche kringen op, reeds een vaste lijn in de Nederlandsche poji- tiek, die gebaseerd ls op at verklaring van 2 Februari en op het feit, dat in principe de republikeinsche regeerings vorm in Indonesië door Ne derland niet verworpen wordt. Zij is bereid aan de Indone siërs het zelfbeschikkings recht te verleenen, al zal ge- Tito spreekt van Ameri- kaansch machtsvertoon. In New York Is bekend ge worden. dat de 9 Inzittenden van het op 9 Aug. neergehaal. de Amerikaansche vliegtuig op het hoofdkwartier van de Amerikaansche 88e divisie de nabijheid van Gorizia zijn aangekomen. Tot dusver zijn leden van het Joego Slavische vierde le ger er niet in geslaagd een spoor te vinden van de twee inzittenden van het tweede in Joego Slavië neergehaalde Amerikaansche vliegtuig, die zich met behulp van hun parachute in veiligheid zouden hebben gesteld. Schorpioen voor Artis. De directeur van Artis heeft 10 Schorpioenen uit Batavia mee laten brengen door een monteur van de K.L.M. alles ging goed tot Cairo waar de beestjes uit hun kartonnen doos wisten te ontsnappen. Bq ontstentenis aan een andere gevangenis werden ze toen in een gereedschapkist opgeslo ten. Op Schiphol werden ze ver geten en enkele monteurs, die de kist openden, kozen het hazenpad. Het gelukte echter toch de dieren te vangen, waarna ze aan de directeur van Artis werden overhandigd. In het zand liggen ze nu heerlijk te soezen na hun vermoeide en wonderlijke reis. VERKLARINGEN TITO. VAN In een A.P. bericht, aange haald door de Times, wordt egd, dat maarschalk Tlto verklaard had aan de bevel hebbers van het Joego Slavi sche leger „strikte orders" ge- THE BATTLE OP ARNHEM. Op 16 en 17 Sept. a s. zal in Arnhem de slag om Arn hem plechtig worden herdacht. Aan deze plechtigheid zullen iok nabestaanden van de bij Arnhem gesneuvelde militairen en een deputatie van de First Airborne Division deelnemen. Ook de wereld-première van de film „Battle op Arnhem" zal dan plaats vinden. Verwacht wordt dat H.M. de Koningin een gedeelte der plechtigheid zal bijwonen. Gasthuis-probleem in de Raad aan de orde. Voorstellen van B. en W. REEDS geruime tqd ver keert de gemeente Goes wat de ziekenhuisverple- ging aangaat in weinig be nijdenswaardige omstandig heden omdat het Gasthuis de gemeente voor zeer moeilijke problemen stelt. In de komende raadsverga dering zal de geheele Gast huiskwestie nu aan de orde komen. B. en W. richten zich n.l. tot de Raad met een schrij ven inzake het Gasthuis en wel allereerst met het verzoek een wijziging in de verorde ning voor het Gasthuis door te voeren, waarbq' de functie van geneesheer-directeur ln het leven wordt geroepen. Bovendien komt nog een tweede vraag naar voren en wel wat tot het huren der ba rakken heeft geleld, zoomede de financieele consequenties van een en ander. Een over zicht bereikte B. en W. dezer dagen in de vorm van een rapport inzake de toestand van het Gasthuis, waarvan de be schouwingen ver uit gaan bo ven de beide genoemde zaken en wijzen ln de richting van een te bouwen nieuw zieken huis. De bestaande outillage is n.l. totaal onvoldoende en brengt infectiegevaar mede. Gevreesd moet echter worden, dat èn financieele èn bouw technische bezwaren het met spoed verwezenlijken van deze gedachte ln de weg staan. Voorloopige maatregelen vergen een aanzienlijke kapl- taalinvesteerlng in een gebou wencomplex, dat ln afzienbare tijd zal moeten worden verla ten. Hiervoor is geraamd 37.772; waardoor de exploi tatierekening gedurende 5 ja ren met 7.554.40 zou moeten worden belast en een bedrag van 17.600, waardoor de exploitatierekening gedurende 10 jaren met 1760 zou moe ten worden belast. Het rapport geeft ook aan, dat er bij de huidige tarieven noodzakelqk met verlies moet worden gewerkt. Hoe grooter het aantal verpleegden, des te grooter is het verlies. Dit ver lies is echter in hoofdzaak veroorzaakt door de opname van patiënten uit de buiten gemeenten, wier aantal dat der te Goes wonende verre overtreft. Het is geenszins de bedoe ling, dat voortaan Ingezetenen der buitengemeenten uit het ziekenhuis zullen worden ge weerd, evenwel dient aan de geschetste ongezonde toestand zoo spoedig mogelqk een einde te worden gemaakt. Dit zou volgens het rapport kunnen door toepassing van een hoo- ger tarief voor patiënten van elders, terwijl een algemeene tariefsverhooging zal moeten plaats hebben teneinde het Gasthuis wederom self-sup porting te maken. Het ls nog niet gelukt van de Instantie, die de prqsbeheersching re gelt, toestemming tot verhoo ging te verkrijgen tot het vol ledige bedrag, hetwelk nood zakelijk zou zijn tot volledige dekking van het tekort. Een-, ter al het mogelqke dient te worden gedaan om deze toe stemming alsnog te verkrij gen. De regeering heeft voor de barakken inmiddels een huur koopsysteem ingevoerd, waar door het Gasthuis door 10 achtereenvolgende jaren tel kens 2000 per stuk voor de barakken te betalen, daarna eigenaar der barakken wordt, welke het rijk zelf 40.000 per stuk kosten. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Na diepgaande besprekin gen stellen B. en W. de raad voor om de verordening op het Bestuur van het Gasthuis te wqzigen en te bepalen, dat een Geneesheer-Directeur i adj.-directrice benoemd worden, ontslagen en schorst door B. en W., doch dat beide terzake van de uit oefening van hun functie ver antwoording schuldig zijn aan het bestuur. Verder om het Gasthuis-be stuur te verzoeken met alle kracht pogingen aan te wen den teneinde te komen tot goedkeuring van tarieven van verpleging, waardoor het mo gelijk zal z\jn te komen tot een sluiten.de exploitatie, waar bij het tarief, te heffen van uit andere gemeenten afkomstige verpleegden, minstens 0.50 per dag hooger zal zijn dan dat hetwelk Ingezetenen van Goes betalen. Verder het bestuur te ad- viseeren met de meeste spoed alleen die strikt noodzakelijke maatregelen voor te bereiden, welke voor een goed function- neeren van de exploitatie on ontbeerlijk zijn, opdat de me dici de verantwoordelijkheid voor hun taak kunnen dragen, en het uit te noodlgen, on middellijk over te gaan tot een onderzoek in hoeverre het er- richten van een nieuw zieken huis te Goes tot de mogelijk heden behoort. geven te hebben om niet meer te vuren, op vreemde vliegtui gen, hetzij militaire of „bur gerlijke". Maarschalk Tito verklaarde ln antwoord op vragen van journalisten, dat hij gemeend had, dat de schending van de Joego Slavische grenzen met opzet was geschied en bedoeld was geweest om bij de Joego Slaven den indruk te wekken dat de macht van de regee ring der Ver. Staten zoo over weldigend was, dat de Joego Slavische regeering zich „alles zou moeten laten welgevallen". Dit zou „speciaal tot uiting zijn gekomen in de gevallen, waarbij geheele eskaders tege lijk overvlogen". Hij beschouw de het verschijnen van oen vliegend fort boven Ljoebleja- na, enkele dagen nadat de eerste Amerikaansche machi ne tot dalen gedwongen was, als „een zuivere demonstratie van dergelijk machtsvertoon' GEEN DIRECTE ACTIE. In Parijs achtte men het niet uitgesloten, dat het ant woord van Joego Slavia onbe vredigend is. Men verwacht evenwel geen directe actie van de zijde van de V. S. indien de gang van zaken niet het gewenschte verloop voor Amerika zou heb ben. In Washington bespreekt men de mogelijkheid van het afbreken van diplomatieke be trekkingen met Joego Slavië, indien Belgrado niet op bevre digende wijze reageert of in dien de Veiligheidsraad zulks niet doet. Intusschen zouden Ameri kaansche vliegtuigen zich wel licht door jagers lat^n bege leiden. indien ze gevaar loo pen nabij Joego Slavisch ge bied de koers kwijt te raken. durende een begin-periode de verantwoordelijkheid over In donesië ten aanzien van het buitenland tijdelijk binnen het Koninkrijk der Nederlanden moeten blijven. Indien Lord Killearn werke lijk als tusschenpersoon bq de besprekingen zou fungee- ren, zal hq de derde Brit zijn die een poging doet om het doode punt te doorbreken. En wij kunnen slechts ho pen, dat men er ditmaal ook in zal slagen. DE CONFERENTIE TE PANGKAL-PINANG. Intusschen is tijdens een te- Soerabaja gehouden bq een komst, bijgewoond door afge vaardigden van 20 Chlneesche vereenigingen en 26 afgevaar digden van verschillende groe pen besloten, dat Chineezen niet aan de conferentie te Pangkal-PInang deel zullen nemen. Dit besluit is genomen om dat het de bedoeling der Chi neezen is in het conflict tus schen Nederlanders en Indo nesiërs neutraaj te blijven; ter wijl zij bovendien vreezen dat betrekkingen tusschen In donesiërs en Chineezen on gunstig worden beïnvloed zoo lang de onderhandelingen tus schen de Nederlanders en In donesiërs nog niet zqn be ëindigd. Dit besluit houdt niet in, dat de Chineezen van Soera baja niet vertegenwoordigd zullen zqn. Toch hebben ook de Chinee zen belang bij de uitslag van de komende besprekingen en zoo zal begin September in Djogjakarta een conferentie tusschen Indonesiërs en Chi neezen worden belegd. De afdeeling Soerabaja van de democratische bond in In donesië heeft het volgende te legram aan den minister van overzeesche gebiedsdeelen ge zonden, waarin zij de regee ring dringend verzoekt een In donesiër en een Chinees in de commissie-generaal op te ne men en ir. Schermerhorn niet als lid te benoemen. HET NIEUWE KABINET. Een republikeinsche bron verwacht, dat mr. Amir Sja- rifoedin in het nieuwe kabi net, dat door Sjahrir zal wor den samengesteld, wellicht tot minister van propaganda zal worden benoemd. Varkenshandel protesteert legen overheidsbemoeiing Men schrijft ons van de zijde der vakgroep „Groothan del in vee": Nadat in Januari j.l. de han del in biggen was vrijgegeven, heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor Vee Vleesch besloten met Ingang van 26 Augustus a.s. over te gaan tot het her-invoeren van aankoopvergunningen en ver- voerbewijzen voor deze cate gorie varkens. Een en ander op aandrang van de C.C.D., die meent deze maatregel niet te kunnen missen bij de be strijding van de clandestiene slachting. De vakgroep wijst dan op de rompslomp van formulieren, registers e.d. De practq'k heeft bovendien ge leerd, dat vergunningen slechts povere hulpmiddelen zijn bij de bestrijding van de zwarte handel. Op grond van deze overwegingen heeft het bestuur van de vakgroep ge adviseerd niet tot deze maat regel over te gaan. JACQUES VAN EGMOND GEDOOD. De bekende1 ex-wielrenner en Olympisch kampioen Jacques van Egmond is Zaterdag door een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Omstreeks 5 uur reed van Egmond als duo-passagier op een motor, bestuurd door K. Toen K. in een bocht van de Rijksweg te Loenen een vrachtauto wilde passeeren, vloog hij in volle vaart tegen een uit tegenovergestelde richting komende personenwa gen. Van Egmond werd over een afstand van negen meter door de lucht geslingerd en op slag Collaborateurs worden niet aan berechting onttrokken. Op vragen van het Tweede Kamerlid Burger, betreffende de berechting door Tribunalen heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat het niet juist is. dat zwaardere collaborateurs op groote schaal onttrokken zullen worden aan berechting door de tribunalen, noch dooü voorwaer- delijke buitenvervolgingstelling. noch door behandeling van hun zaken door de zuiveringsraden voor het bedrijfsleven. Wel zal in de meeste gevallen het ad vies dezer raden door de procu reurs-fiscaal worden ingeroepen. Deze adviezen laten den procu- reurs-fiscaai alle vrijheid tot vervolging of tot verwijzing naar het tribunaal. Het is niet onmogelijk, aldus het antwoord op een desbetref fende vraag, dat sommige kamp commandanten ten onrechte correspondentie met het tribu naal begrepen achten onder de particuliere correspondentie der gedetineerden, waaromtrent ze kere beperkende regelen zijn gesteld. Op de onjuistheid dezer opvatting zal den kampcom mandanten gewezen worden. MOBILISATIE-SLACHT OFFERS 19141918, Op vragen van het Tweede Kamerlid betreffende verbe- ring van de financieele positie der z.g. mobilisatie-slachtoffers 19141918 heeft de minister het volgende geantwoord Een ontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur, o.m. strekkende om aan z.g. mobilisatie-slachtoffers 1914 1918 over 1945 een uitkeering ineens ad 25 pet. te verleenen, zal een dezer dagen aan de Koningin ter bekrachtiging worden aangeboden. WORDEN NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN Naar het A.N.P. uit de grens streek verneemt zou sedert een week in Duitschland een gezelschap Nederlanders wor den vastgehouden, in hoofd zaak afkomstig uit Twenthe, die onlangs de grens zijn over gegaan om zakenrelaties aan te knoopen en inkoopen te doen. Enkele leden van het gezel schap zqn reeds teruggekeerd, doch het meerendeel zou wor den vastgehouden in Gronau. In Nantes (Bretange) zijn als protest tegen de hooge kosten van levensonderhoud luxe bars en hotels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1