De bevrijding van Parijs sport r LEZERS SCHRIJVEN.. UIT DE PROVINCIE. Puck en de konijnen De werkplaats kindergemeenschap Bilthoven Minister van Maarseveen over de politieke delinquenten Zeeuwsch Vlaanderen Walcheren Zeeuwsche S Hoe de Gaulle's triomftocht mogelijk werd. 25 Aug. '44, een historische dag. 25 Augustus 1944 Is een hoogtijdag geweest in de ge schiedenis van Frankrijk. Op deze dag hield de man, die de eer van het land had ge red zijn intocht in Parijs, om stuwd door een menigte, wier geluk weer vrij te zijn zich uitte in een golf van jubel jegens Charles de Gaulle. Parijs, de lichtstad, het centrum van de Europeesche cultuur. De 25ste Augustus was de bekroning van de opstand, die tot de bevrijding leidde. DE OPSTAND. Het waren bewogen dagen voor de verzetsbeweging, die sinds de landing van 6 Juni en vooral na de doorbraak bij Avranches, een opstand in Pa rijs beraamde, aldus vertelt de N.R.C. correspondent, die twee jaar geleden de gebeurtenissen van dichtbij meemaakte. De Amerikanen bezetten 12 Augustus Ohartres. Sindsdien denkt de Parjjzenaar, dat zijn bevrijding nog slechts een kwes tie van dagen is. Zoo snel gaat het echter niet. Laval, ijlings uit Vichy naar de hoofdstad gere- den, wordt met zijn trawanten 17 Augustus door de Duitsohers naar het Oosten weggevoerd. Met von Cholilz de Duit- sche commandant is wel te pra ten, maar de onstuimige extre misten in de binnenlandsche ver zetsbeweging, probeeren de be- vrij ding te verhaasten. De ver- trouwensmannen van De Gaulle manen hen tot voorzichtigheid en geduld, maar zonder succes. Reeds de 14de Juli waren er de monstraties in Parijs, 10 Aug. staken de spoorwegambtenaren en de politie gaat de 15de in staking. Twee dagen later zijn de Amerikanen nog 70 km van Parijs verwijderd. Zaterdag, de 18de, staken verschillende open bare diensten: Het is het sein van de opstand. EEN KORTE WAPEN STILSTAND. De stakende agenten bezetten de prefectuur van politie, de binnenlandsche strijdkrachten dringen gebouwen, waarin Duit sohers zitten, binnen, maken in garages auto's onklaar of nemen ze mee om hun effectief te versterken. Sommige moeten worden opgeheven. Duitsche pantserwagens openen het vuur op de prefectuur van politie. Intusschen maken de vertrou wensmannen van De Gaulle, die de extremistische bevrijders in spe niet meer kunnen remmen, zich ernstig ongerust. De komst van de Amerikanen zou wel eens vertraagd kunnen worden en de Duitsohers, numeriek in de meerderheid en beter gewapend, zouden dan ruimschoots gele genheid hebben de openbare ge bouwen te heroveren of te ver nietigen. In deze netelige situa tie brengt de Zweedsche consul, de heer Nordling, redding. Hij weet von Oholitz te bewegen met de opstandelingen te pra ten door den Duitschen generaal wijs te maken dat hier een zui vere binnenlandsche vete tus- schen aanhangers van De Gaulle en Pétain wordt uitgevochten. Het komt tot een wapenstil stand. De Amerikanen naderen, de F.P.I. wil tout prix vechten en de volgende middag om vier uur wordt de wapenstilstand, verbroken. De straatgevechten die trouwens nooit zijn opgehou den, winnen in hevigheid. Bar ricaden worden opgericht en met gebrekkige middelen, maar met groote moed en vindings- rijkheid voeren de Franschen 'n guerillastrijd. DE BEVRIJDING. Intusschen verandert generaal Eisenhower zijn plan, om de be vrijding van Parijs uit te stellen en geeft aan generaal Leclerc het bevel met zijn geblindeerde divisie naar de hoofdstad op te rukken. Woensdagavond zijn Leclerc en zijn keurbende Rambouillet, en de volgende middag bereiken zij de Parijsche voorsteden. Vrijdag de 24ste trekken drie groepen van Le- clerc's divisie langs verschillen de wegen Parijs binnen en von Cholitz krijgt om half twaalf 'n ultimatum in hotel Meurice, dat hij afwijst. Dan wordt het ho tel genomen, omstreeks drie uur in de middag, en vlak daarna teekenen von Cholitz en Leclerc de capitulatie op de prefectuur van politie. Nog dezelfde dag verschijnt generaal de Gaulle op het stadhuis, waar Georges Bidault in zijn hoedanigheid van voorzitter van de nationale verzetsraad hem ontvangt De bekroning van deze snelle opeenvolgende feiten en gebeur tenissen is Zaterdag 25 Augus tus. Diep ontroerd en gelukkig haalt Parijs Charles de Gaulle die de wedergeboorte van Frankrijk, in wezen een opstand reïnspireerd en geleid heeft, CLANDESTIENE SLACHTER SNEL EN STRENG GESTRAFT. Kortgeleden hielden contro leurs van de C.C.D. in Am sterdam een wielrijder aan, die twee rundertongen en twee runderlevers vervoerde. Tij dens het onderzoek ontdekten zij bij een slager een geslachte koe, die op een veemarkt van een onbekenden veehouder voor 950 zou zijn gekocht. De verdachte wera twee da gen later veroordeeld tot een maand gevangenisstraf drie maanden tewerkstelling in een rijkswerkinrichting. MAANDAG FRUIT OP DE BON. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede. dat van 26 Augustus of op de reeds ingeleverde bonnen 476 en 976 per bon twee kg. appelen, peren of pruimen zal worden afgeleverd. Deze twee kilo gram zal gedeeltelijk uit hand- ruit en gedeeltelijk uit stoof- fruit kunnen bestaan- Van 26 Augustus af mogen appelen, wiens plaats in de geschiedenis peren Cf pruimen niet meer verzekex-d is. I zonder bon worden verkocht. Europeesche athletiekkampioenschappen. In het feestelijk versierde en met 30.000 menschen vol gepakte Bislet-stadion, in het centrum van Oslo, heeft ko ning Haakon van Noorwegen Donderdagavond de eerste Europeesche athletiekkampi oenschappen na de oorlog ge opend verklaard De uitslagen van de op de eerste dag der Europeesche athletiekkampioenschappen te Oslo verwerkte nummer lui den: Marathonjoop: 1. Hieta- nen (Finland) 2 u. 24 min. 55 sec.; 2. Muinonen (Fin land). 100 m. dames: le serie: 1. Fanny Blankers-Koen 12.4 sec.; 2. S. Cheeseman (Gr. Brt.); 3. Drilhon (Frankrijk). 2e serie; 1. Setsjenova (Rus land) 12 sec.; 2. Netty Tim mer (Nederland). 3e serie: 1. Jordan (Gr. Brit.) 12.2 sec. 4e serie: 1. Bressolles (Frankrijk) 12.2 sec.; 2. Ger- da Koudgs (Nederland) Kogelstooten dames finale 1. Sevrjukova O (Rusland) 14.16 m, 6. Nieslnk (Neder land) 11.35 m. 10,000 m. heeren: 1. Viljo (Finjand) 29 min. 52 sec. Hinkstapsprong finale1. Rautio (Finland) 15.17 m. 800 m. Heeren: le serie: 1. Hustavsson (Zweden) 1 min. 51.1 sec. 2e serie: 1. HolstSoren- sen (Denemarken). 400 m. horden: le serie: 1. Cros (Frankrijk) 54.7 sec. 2e serie: 1. Storskrub (Fin land). DE AANVANG VAN DE COMPETITIE. Naar de Sportkroniek mede deelt, zal de voetbalcompe titie van de beide Zuidelijke afdeelingen beginnen op 15 September a s. Holle bolle Gijs. Het oude verhaal van Hollebolle Gijs blijkt heusch niet zoo fan tastisch als het heeft geheeten. Drie knapen van 9 tot 17 jaar hebben het in Rotterdam n.l bestaan een pakhuis binnen te sluipen en daar in een oogenblikje tijds elf ki logram jam mitsgaders zes flesschen bier te consumeeren. En nog konden zij niet slapen. Dit evenwel was het ge volg van het feit dat het trio de nacht op het po litiebureau moest door brengen. DE NOODTOESTAND VAN DE OUD-GEPENSION- NEERDE MILITAIREN VAN LAND-, ZEEMACHT EN KOLONIËN. Er Is een categorie van oud gedienden van vóór 1920. die met een volgens een verouderd stelsel (standpensioenen) toe gekend pensioen, in zeer ar moedige omstandigheden ver- keeren. In 1922 bij de invoering van de nieuwe pensioenwetten, heeft men dan ook bedragen vastgesteld, die de regeering noodig en billijk acht voor hen die wegens ouderdom behooren te worden verzekerd voor een eervolle rust ten laste van den staat. De regeering heeft toen de schrijnende onbillijkheid be gaan de reeds gepensionneer- den bulten deze wetten te hou den. De oud-gepensionneerden ge nieten met hun bijslag uit de stichting niet eens de helft, die z|j zouden gehad hebben, dien zg volgens de nieuwe wet ten waren gepensionneerd. Is door de prijsstijging met meer dan 70 pet. de toestand voor de nieuwe gepensionneer- den reeds onhoudbaar, dan is het te begrijpen, hoe schrikba rend slecht het is gesteld met de oud-gepensionneerden, die niet in de nieuwe wetten zijn opgenomen. Van sociale rechtvaardig heid is voor deze categorie ge- pensionneerden nog geen spra ke. Hoogachtend, Oud-gepensionneerde. De staking gaat door. - Bij beschikking van den minister van Verkeer is Mr. J. Nieuwenhuis, adjunct-inspec. teur van het verkeer in vaste dienst te Middelburg bevorderd tot rijksinspecteur van het ver keer. VOOR DE JEUGD De School der Prinsesjes. OENERAAL LATTRE DE TASSIGNÏ NAAK NEDERLAND. Gen. Lafctre de Tas3igny bevelhebber van de Fransche zóne in Duitschland, zal op 5, 6 en 7 September een be- Boei; brengen aai; Nederland- Sedert Prinses Juliana Prins Bernhard de prinsesjes Beatrix en Irene aan de lei ding van den heer Kees Boeke hebben toevertrouwd is diens Werkplaats Kindergemeen schap te Bilthoven in het middelpunt der belangstelling van het Nederlandsche volk komen te staan. Ofschoon dit alleszins begrijpelijk is ver dient deze school toch in de eerste plaats alle aandacht op grond van eigen verdienste omdat zy een van de weinige .g. progressieve scholen in Nederland is. De grondslag werd nu twin tig jaar geleden gelegd, toen Kees en Betty Boeke, die zich met de methodes van het ge wone lagere onderwijs niet konden vereenigen, begonnen, hun eigen kinderen zelf te on derwijzen. Langzamerhand kwamen er kinderen van vrienden en bekenden bij zoo ontstond de Werkplaats. Het onderwijs is zeer indivi dueel, maar tegelijkertijd wordt er, veel meer dan op de gewone lagere school naar ge streefd de kinderen gemeen, schapszin bij te brengen. Zon. der met zooveel woorden een bepaalde levensbeschouwing te propageeren wil Kees Boe ke, die zich op humanitair standpunt stelt, bij zijn leer lingen naastenliefde, gemeen schapszin, ijver en zelfstan digheid aankweeken. GEEN KLASSEN, GEEN RAPPORTEN. Klassen zijn er niet en cij fers of rapporten worden niet gegeven. Kees Boeke heeft n.l willen breken met het gebrui kelijke systeem, waarbij vijftig kinderen van geheel verschil lende aanleg en karakter en bloc door dezelfde molen wor den gemalen, waarbg de vlug gen worden tegengehouden en de langzamen zich voortdu rend boven hun krachten moe ten inspannen. Zoodra het leerplan van de lagere school doorgewerkt is, krijgen de leerlingen uiteraard nog meer vrijheid in de keuze van de te bestudeeren onder werpen. Het schooljaar is ver deeld in drie trimesters, n.l. van September tot de Kerst- vacantie, van Januari tot Pa- schen en van de Paaschvacan- tie tot aan de groote vacan- tie. Aan het begin van ieder trimester kiezen de leerlingen in overleg met de leerkrach ten de vakken, die zij in de komende maanden willen be studeeren. Het maximum is acht vakken, maar zij mogen er ook minder kiezen. Aan het eind van het trimester leggen de leerlingen in elk der door hen gekozen vakken een proef af, waarvoor geen cijfers wor den toegekend, maar slechts het praedicaat „geslaagd" of „gezakt". In het laatste ge val wordt hun dan tevens me degedeeld, over hoeveel tijd zij opnieuw een proef mogen afleggen. NIET ALLEEN STUDIE. De kinderen in de Werk plaats hebben echter naast hun studie nog andere plich ten, want wat hier gebeurt is opvoeden en niet alleen het inpompen van kennis. 'Zoo moeten zij bijv. zelf de school gebouwen schoonhouden. Iede re week wordt er een dienst- ploeg aangewezen, bestaande uit 7 8 leerlingen, die na schooltijd al het huishoudelijk werk als vloeren vegen, stof afnemen, ramen zeemen enz. zelf verrichten. Hun zelfstan digheid wordt verder aange kweekt door de z.g. bespre kingen. Op gezette trjden ko men zjj in officieele vergade ring bijeen, compleet met voor zitter en secretaris en zoo er al een leeraar aanwezig is dan heeft hy' in geen enkel opzicht de^ leiding en onthoudt hij zich geheel van op. of aan merkingen, tenzij hem zijn meening wordt gevraagd. De kinderen bespreken hier aller lei problemen henzelf en de school betreffende en komen soms met voorstellen omtrent wijzigingen in de organisatie, die, indien eenigszins moge- ïy'k, dan ook werkelijk worden uitgevoerd. Bovendien oefenen de kinderen hier critiek op elkanders gedrag, wat van groote opvoedkundige waarde Er wordt in de Werkplaats geen afzonderlijk bijbelonder richt gegeven, doch er zijn van tijd tot tijd wij dingsbrj een komsten en de jaarlijksehe uit voering van de Matthëus- passion, waarvoor het geheele jaar door wordt gerepeteerd, vormt een voornaam religieus element in het schoolleven. Puck was een elfje, dat zoo ondeugend was, dat het van school gestuurd werd en uit sprookjesland verbannen. Dat was heel erg. Nu zwierf het door het bosch, maar het was nog vroeg in het voorjaar en de nachten waren heel koud en Puck probeerde een onder komen te zoeken, maar dat viel niet mee. De egel was nog niet uit zijn winterslaap ontwaakt, de vogels hadden nog geen nes ten gebouwd en verschillende vogels waren nog niet terug uit de warme landen, waar ze de winter hadden doorge bracht. De eekhoorn stuurde hem weg met de verontschul diging, dat zijn wintervoor raad bgna op was en dat hij er dus geen kostganger eigenlijk zei hij: opeter by kon hebben. Eindelijk vroeg hg hulp bij een konijnenfamilie. Moeder konijn had een goed hart, zij kon er niet toe komen den zwerver weg te zenden. Zij nam hem dus maar op. Va der konijn bromde wat er vroeg of Puck iets doen kon voor de kost en dat maakte hem doodverlegen. Hij ant woordde dat hg alles wilde doen wat hem opgedragen werd. maar dat klonk een beetje vaag. Zoo kreeg Puck een hoekje in het kongnenhol en hij voel de zich al gauw thuis. Hij speelde met de kleine konijn tjes, vertelde ze verhalen uit sprookjesland, blies voor ze op een rieten fuitje en zong ze in slaap. De zomer ging voorby en de jachttijd brak aan. Dat is al tijd een angstige tijd voor de konijnen. Ze durven dan nau welijks uit hun hol te komen. Maar zg moeten toch eten en dus Op een kwade dag kwam Vader kongn kreupel thuis. Hg had een schot in zijn ach terpoot gekregen en de hcele poot was verlamd. Met groo te moeite had hij nog juist het hol kunnen bereiken, achter volgd door de felle jachthon den. Nu kon Puck zich ver dienstelijk maken. Hij wist iets van kruidkunde en hij ging er op uit om allerlei bla deren te zoeken, die hij op de zieke poot legde. De schrik zat er nu bij de konijnen in. Zg durfden, heele- maal niet meer naar buiten. Ik zal wet eten voor jul lie halen, beloofde Puck. Op mg schieten zg niet. Dat was een prachtig idee. Puck ging uit en kwam terug met een arm vol groenten. Maar dat is niet veel voor een konijnenfamilie. Wat Puck in twee uur plukte, werd in een paar minuten opgegeten maar beter iets dan niets en moeder konijn zorgde dat alles goed verdeeld werd. Puck zocht het lekkerste uit, wat hij vinden kon en al was het dan niet veel, de konijnen kregen bijzonder goed eten: spruitjes en boerenkool wortels, allemaal heerlijkheden voor hen die ze zelf nauwe lijks durfden zoeken, omdat het alles in de tuinen van de menschen groeiden. En toen er in de winter sneeuw viel was dat voor Puck geen be zwaar, hg wist'tuinen waar de boerenkool en de spruitjes in lange rijen groeiden en hij bleef maar slepen Nog nooit hadden de kongnen zoo'n rus tige winter gehad. Aan het eind van de winter was de poot van Vader konijn geheel genezen en Puck zei dat hij, nu zijn taak ten einde was, weer ging zwerven. Hg dankte de konijnenfamilie voor de gastvrijheid, maar daar wil den ze niet van hooren. We zouden niet weten hoe we zonder jou de winter hadden moeten doorkomen, zeiden ze. En toen kwam vader konijn met een prachtig plan. Hij wilde met Puck samen naar Sprookjesland trekken en daar wilde hij aan koning Oberon vertellen wat Puck voor hen gedaan had en vragen of hij weer in genade mocht worden aangenomen De jachttijd was nu gesloten en de tocht, hoe wel lang, was zoo gevaarlijk niet. Moeder konijn juichte het plan toe en zoo trokken de twee op weg en bereikten tenslotte het rijk van koning Oberon. Zij werden bij den ko ning toegelaten en die luister de geduldig naar wat het ko nijn vertelde. En toen hg hoor de hoe goed Puck zich bij de konijnen gedragen had, 'hief hij de verbanning op en nam hem weer in genade aan. Zandzuiger staat „huizen hoog". De zandzuiger, die over de nieuwe dgk bij Westkapelle zijn weg naar zee zoekt, is het hoogste punt van de dgk thans gepasseerd. Het gaat nu, hoe wel langs een zeer vlakke helling, weer bergafwaarts, zoodat het werk van de man nen aan de lieren aanzienlijk verlicht is. Van de reis boven water heeft men gebruik gemaakt om de romp van de zuiger schoon te maken, getuige ook de schelpen en het wier, die op de afgelegde weg te vin den zijn. Wanneer de zuiger weer in het water zal glijden is moeilijk te zeggen; behalve het goede tij, zal men ook kalm weer moeten afwachten om het gevaarte tusschen de verdronken bunker, het wrak van een motorboot en de golf brekers, waarmee de West- kappelsche kust gegarneerd door te brengen. Op het oogenblik staat het gevaarte nog bovenop de dijk, zoodat men het reeds op groo te afstand boven de huizen ziet uitsteken en het, met de vuurtoren, het silhouet van het dorp een oogenblik be- heerscht. LADY BADEN POWELL BEZOEKT ZEELAND. Het destijds uitgestelde be zoek van Lady Baden Powell, de echtgen-oote van den overle den Chief Scout Sir Robert den Powell, aan Zeeland, is thans bepaald op 5 en 6 October s Het ligt in de bedoeling dat de Padvindsters en Padvinders uit deze provincie den Chief Guide te Middelburg een mas sale huldebetooging zullen bren- gen. DE KINDERUITWISSELING MET ENSCHEDE. In Hoedekenskerke keerden Donderdag de ongeveer 15 kinderen terug, die eenige tgd Enschede hebben doorge bracht, terwijl Vrijdag de 40 kinderen uit de Twentsche stad huiswaarts trokken. Voor beide groepen is het een pret tige vacantie geweest. U.N.O.-commissie bezoekt Walcheren. Heden zal een aantal leden ongeveer 10 van een sub commissie van de U.N.O. een bezoek brengen aan Walche ren. Het gezelschap zal zich omstreeks 12 uur bij de ,,Hoo- ge Brug" te Middelburg ver zamelen en van daar, onder leiding van hoofding-direct. Th. Heijblom en de hoofdinge nieurs P. Ph. Jansen en A. Wiebes, eenige waterstaats werken bezoeken, o.m. de nieuwe dijk in Westkapelle en de herstelwerkzaamheden aan de oude zeedijk. In Domburg zal de lunch gebruikt worden. Omstreeks 5 uur zal het ge zelschap weer uit Middelburg vertrekken. SLECHTS 25.000 GEDETINEERDEN VRIJ. Gisteravond hield de min. van justitie, mr. J. H. v- Maarseveen, een radio-rede over de vrijlating van politie ke delinquenten. Spreker ontkende, dat dit besluit zou zijn genomen on der pressie van den min.-pres. en/of den min. van financiën, en zeide dat hij deze maatre gel uitsluitend had getroffen in het belang van ons volk. Hij schetste het regeerings- beleid en verklaarde, dat het vraagstuk der politieke delin quenten zonder barmhartig heid niet kan worden opge lost. De straf, die de staat toepast moet. aldus de minis ter, nuttig zijn voor het alge meen welzgn. Spreker drong er dan ook op aan in de be straffing van landverraders matiging te betrachten. Min- Maarseveen gaf daar na een uiteenzetting over het vrijlatlngsplan en zei o.m. dat het verkeerd is te meenen dat zg die buiten de 21 ge- noemue categoriën vallen al leen dan vrijgelaten kunnen worden, indien zij tot de min der schuldigen behooren. De genoemde castegorleën komen niet voor vrijlating volgens de uniforme regeling in aanmer king. Volgens min. van Maarse veen was een der belangrijk ste voordeelen van het vrijla tlngsplan de ontlasting van de tribunalen, de parketten en de bijz. gerechtshoven. Hij zeide voorts dat om h.L aantal van 25.000 politiek ge detineerden te bereiken er slechts 25.000 delinquenten dignen te worden vrggelaten en niet 45 000, zooals eerst werd gemeld. Min. v. Maarseveen zeide voorts dat wij allen er naar zullen moeten staan, de vrg- gelatenen weer in de normale maatschappelijke verhoudingen in het arbeidsproces op te ne men. Hg deed een beroep op de ex-illegalen om, hoe moei- lijk het juist voor hen is, och de noodige barmhartigheid ten opzichte van deze politieke de linquenten te betrachten. VERHOOGING ZAKGELD DIENSTPLICHTIGEN. De minister van oorlog heefl des gevraagd geantwoord, dat het zakgeld van de gewone dienstplichtigen van 3.50 tot 5,25 is verhoogd, van mili tairen. die in drie maanden geoefend zijn werd het zak geld verhoogd tot 7. Het is nu ook mogelgk de Cadi- rantsoenen in gedeelten te koopen. WERELD-SCHAAK- TOURNOOI. De resultaten van de Sste ronde van het Schaakiour- nool te Groningen zijn als volgt: Vidmar-Kotnauer re mise; Christoffel-Yanofsky re mise; Guimard verliest van Kotov; Najdorf-Tartakower remise; Szabo-Flohr remise; Lun'din-Stoltz remise; Smyslof wint van Euwe; Steiner-Bem- steln afgebroken; Botwinnik wint van O'kelly; Denker ver liest van Boleslafskiej. Botwinnik heeft thans 7V2 p., terwgl dr. Euwe en Smys- of ieder 6 punten hebben. GESPANNEN SFEER IN PARIJS. Op de vredesconferentie te Parijs heerscht een gespan:..i toestand in verband met nc ultimatum van de Vei Statei. aan Joego-Slavlë. De redev.r ngen van niet-leden van vergadering werden met wei nig aandacht gevolgd. In zgn antwoord op de cri tiek van Tsaldax'is ten aanzien van Albanië beschuldigde de üekraïnlsche afgevaardigde dr. Manoeilsky den Griekschen afgevaardigde van het veroor zaken van moeilgkheden en verwarring. AMERIKAAN SCHE VLIEGERS VRIJGELATEN. Het Fransche persagent schap A.F-P. meldt uit Bel grado, dat de inzittenden van het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat op 9 Augustus in Slovenië tot landen werd gedwongen, zijn vrggelaten. DEGRELLE VERDWENEN De Belgische Rexistenleider Degrelle, wien was aangezegd. Spanje te verlaten, is spoor loos verdwenen. De burge meester van San Sebastian heeft verklaard, dat Degrelle zijn eerewoord heeft gebroken door zich niet Iedere 24 uur aan te melden. RUSSISCHE SPIONNE IN AMERIKAANSCHE ZÓNE GEARRESTEERD. Naar het hoofdkwartier van de Amerikaansche strijd krachten in Duitschland me dedeelt is in de Amemkaati- sche zóne een spionne gearres teerd. Het is dr. Lena Hei'tz- Krupenko, een UNRRA-werk- ster. Zij heeft toegegeven een medewerkster van de Russi sche geheime politie te zgn. JOEG O-SLAVISCH SCHIP GEBOMBARDEERD. De Britsche ambassade te Athene heeft bekend gemaakt, dat het Joego-Slavisch schip ..Kralj Alexander" door een misverstand beschadigd la door de R.A.F- Deze hield het gestrande vaartuig voor een vex'loren Duitsch schip. De Joego-Slavische regeering had de Gxieksche hierover een nota doen toekomen. HET JOEGO-SLAVISCH CONFLICT TEN EINDE Het onderhoud, dat de Ame rikaansche ambassadeur in Joego-Slavië, Patterson, heott ehad met Tito wettigt de verwachting dat Joego-Slavic aan de Ver. Staten genoegdoe ning zal geven. Tito heeft de foego-Slavische militairen ten strengste verboden op vreem de vliegtuigen te schieten. CHEF-BEUL VAN HITLER GEARRESTEERD. Naar gemeld wordt, zou de uhef-beul van Hitier, Butler, zijn gearresteerd. Hij zou o.a. de daders van de aanslag op Hitier hebben opgehangen. De groente, en fruithande laren te Goes hebben niet wil len ingaan op een door het gemeentebestuur voorgestelde regeling en de staking van de verkoop van fruit, groente en aardappelen gaat Maandag ..s. door. Intusschen zit het gemeen tebestuur niet stil. Het stelde zich in verbinding met den voedselcommissaris en de Vak groep in Den Haag en hoopt ten spoedigste de consumenten aan de noodige artikelen te kunnen helpen. Hei monument voor de vermoorde Schouwenaren. Op de begraafplaats te Re- nesse is thans de grafbedek king gereed gekomen van de op 10 December 1944 door den vijand vermoorde tien Schou wenaren. Het ontwerp is van den beeldhouwer H- J. J. Dannen- borg te Amsterdam. Eenigen tgd geleden werd reeds op de dreef van slot Moermond. waar de schand daad plaats had, een zwerf steen geplaatst, waarop de fa tale datum staat gegraveerd. Door de Nederlandsche beeld houwerskring te Amsterdam werd een prijsvraag uitge schreven voor het maken van. een monument voor de geval lenen. De ontwerpen hier voor zullen van 15 November af worden tentoongesteld ip. het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er zal dan een keuze worden gemaaktdoo rde leden van het „Comité Monu ment 10 December 1944" te Renesse. JAARVERGADERING ZIEKENHUIS VERPLEGIN G. Onder leiding van haar voor zitter Jhr Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, burgemeester van Westkapelle, hield de Vereeni- ging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" haar eerste jaarver gadering sinds de bevrijding. Hij nerinnerde aan de moeilgke ja ren gedurende de oorlog en hei heugelijke feit dat de vereeni- ging zoo levenskrachtig is geble ven en zooveel heeft kunnen doen voor haar groot aantal le den. De jaarvei-slagen van den Secretaris-Penningmeester, den beer L. Onderdijk, over 1943 en 1944, werden zonder op of aan merkingen goedgekeurd. De fi- nancieele commissie adviseerde zich aansluitend bij het accoun tantsrapport, den Secr.-Penning meester decharge te verleenen voor het gehouden beheer. Df vergadering ging hiermede ac- coord. Wgj geen tegencandidaten waren gesteld werd het aftre dende bestuur herkozen en als nieuw bestuurslid in de vacature van der Harst van Oostka xelle, gekozen Dr. J. S Bloos van Oost en West-Souburg. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld Jhr, Mr. A. F. C. de Casem broot, Voorzitter te Westkapelle; L. Ondei'dijk, Secretaris-Pen ningmeester, te Middelburg; H J van Geuns, lid van het Dage- lijksch Bestuur en Wiskundig adviseur te Middelburg; H. Ol deman, Directeur Rotterdam- sche Bank te Middelburg; Dr- W. Feikema. te Middelburg; A. Kcets te Grijpskerke; Dr. J. S. Bloos te Oost en West-Souburg. Als leden van de financieele commissie werden gekozen de heeren: H. Fliemxan te Mid delburg, J. Langebeeke, Burge meester van Arnemuiden en A. Provoost te Domburg. AANBESTEDING Do Polder Walcheren heeft Donderdag j.l. aanbesteed het maken van een verbindingsdam tusschen een nol van de voor malige zeedijk en de nieuwe zee dijk tusschen Veere en Vi-ouwen- polder. Het werk werd gegund aan de fa. K, W. Dekker, aan. nemers te Veei'e, voor de som van f 23.800,—. Er waren 5 in schrijvers, waarvan de hoogste 34.640,—. Het tweede werk, het oprui men van de duiker no. 25 en de afdammingen in de westelijke Oudehavendijk te Middelburg werd gegund aan de fa. Gebr van Oort te Werkendam, voor de som van 15.384.Hiervoor waren 12 inschrijvingen binnen gekomen waarvan de hoogste 32.500, Zuidzande GEMEENTERAADS VERGADERING. De tgdelgke gemeenteraad van Zuidzande kwam op 21 dezer in vergadering bijeen. Aan het Ingenieursbureau van Hasselt de Koning te Nxj- megen werd opdracht ver strekt tot het ontwerpen van een rioleerings- en wegenplan voor de gemeente. De Nissen- hut welke de gemeente thans van het Rijk in bruikleen heeft, werd aangekocht. Er werd wgziging gébracht in het toetredins-sbesluit tot de N.V. Waterleiding-maatschappij Z. Vlaanderen te Terneuzen. De Verordening op de heffing van besmettellijke ziektengelden werd gewijzigd. B. en W. bo den de raad' de gemeentereke ning aan over liet jaar 1944, met een batig slot op den ge wonen dienst van ruim 1900 gulden en een batig slot op de kapitaalsdienst van 350 gulden. Een commissie zal de rekening onderzoeken. Tot onderwijzeres van bg'stand in vaste 'dienst aan de O.L.- school werd benoemd mevr. H. M. Catsmanle Grand. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevon den. zoodat tot toelating van de nieuw benoemden werd be sloten. De voorzitter, weth. A. J. Risseeuw. die door den Com missaris der Koningin tot waarnemend burgemeester is benoemd tot in de waarneming- van het burgemeestei'sambt zal zijn voorzien, constateerde dat bij het totstandkomen van de nieuwe raad veel minder eensgezindheid aan de dag is Telegd dan bij het vormen van ;en tgdelijke raad. Spr. spoor de aan om eendrachtig samen te werken, zonder nijd en at- gunst. en hoopte dat de nieu we raad in het belang van de emeente zou werkzaam zijn. NIPPERS Op Maandag 26 Augus tus houdt de Provinciale Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele- Cruis" een jaarvergadering in hotel „Pays Bas" te Terneu zen. Te Oudelande bracht de bijzondere Augustus-collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis de som van 81.— op. De collecte voor de Prins Bernhard Stichting heeft te Wolphaartsdijk ruim 150.— opgebracht. De collecte voor het Roode Kruis bracht in Waarde 84.78 op. Het tweejarig dochtertje van den heer- A Rooze te Rilland Bath viel tgdens het spel in een sloot. Dank zij het moedig op treden van den heer C. van dei- Griet kon het kind gered woi- den. Predikbeurten Ned. Herv. Gem.: Aarden- bui-g 11, Ds. van Royen; Bier vliet 9, Ds. van Yperen; Cad- zand 9, Ds ter Beek; Groede 9, Dhr. I. Verduijn; Hoofdplaat 10, Ds. I. Pliester; St. Kinis 9, Ds- v. Royen; Nieuwvliet 10.45, Dhr. I. Verduijn; Oostburg 11,Ds. ter Beek; Retranchement 10, Ds. Barnouw; Schoondijke 13 30 Ds. Pliester; Sluis 9.30, Ds. Goedhals; St. Anna Ier Muiden 11.Ds. Goedhals; Waterland kerkje 14.30, Ds. van Yperen; IJzendijke 11, Ds. van Yperen; Zuidzande 2,—, Ds, ter Beek,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10