Niets is zoo slecht als de Duitschers verwachtten LEZERS SCHRIJVEN.. LAATSTE NIEUWS. ZUID-BEVELAND. „Rapport over Duitschland" (I.). ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. James P. Warburg, de schryver van het hiervolgende artikel, was voor de oorlog lid van Pres. Roosevelt's be kende Brains Trust en gedurende de oorlog plaatsver vangend directeur van de afdeellng psychologische oor logsvoering van het Amerikaansche departement van oorlog. HU is juist ln de Ver. Staten teruggekeerd van een bezoek aan alle vier de bezettingszones in Duitsch land en gaf in een rapport over Dultsclüand zUn Indruk ken weer. Z\jn verslag over de toestand in de Russische zóne verscheen vorige week in de „New Statesman and Nation", Behalve dat het heel wat ge duld kost en een hoop formu- lierengedoe, zoo schrijft hi), is het niet moeilijker om achter 't ijzeren gordijn een kijkje te ne men in de Sowjet-zöne, dan om de andere zónes binnen te ko men. Economisch staat de Russi sche zóne er het best voor, om dat de bodem voldoende op brengt om de bevolking te voe den en bovendien rijke lagen steenkool en andere delfstoffen bevat. Politiek gezien bestaat de bevolking uit conservatieve boe ren in Pruisen, de vooruitstre vende stadsbevolking in het in- dustrleele Saksen en de drie mil lioen bewoners van Thüringen, <Le voor de nederlaag voor on geveer 90 nationaal sodalis ten waren. Thüringen immers was Hitiers meest geliefde Gau. Wat hebben de Russen nu ge daan in dit gedeelte van Duitschland" HET GEDRAG DER TROEPEN. Aanvankelijk, volgens de ge tuigenis van vele corresponden ten, hebben de troepen zich vrij beestachtig gedragen. Na de eer ste bezettingsweken echter werd do discipline hersteld en thans gedragen zich de Russische troe- pen over het algemeen zekei niet slechter dan de Amerikaan- sche. Er is nu geen sprake meer van. dat de bevolking gemoles teerd wordt. DUITSCHERS WERKEN VOOR DE RUSSEN. Aanvankelijk was het ook de gedragslijn van het Sowjet-op- perbevel om alles, wat niet na gelvast met den grond verbon den was, naar Rusland t^ slee pen. De Russische politiek dien aangaande heeft zich echter langzamerhand gewijzigd thans wordt het meer en meer gebruikelijk om de productie middelen in Duitschland te la ten en ze daar te explditeeren ten bate van de Russen In Thüringen bijv. zijn van de 6212 industrieele ondernemingen slechts 310 ontmanteld, terwijl de rest volop in bedrijf is. Hoe veel van de productie naar Rus- land gaat is niet te zeggen. In de provincie Saksen, waar de suikerindustrie zeer belang rijk is, werden de Installaties van sleohts 14 van de 64 suiker fabrieken haar Rusland overge bracht. De Duitsche half-conser- vatieve president van deze pro vincie vertelde echter, dat vol gens hem deze herstelbetalin. gen, hoe pijnlijk ook, de suiker productie niet noemenswaard aantasten en hij voegde er aan toe: Wil Duitschers moeten niet vergeten, dat we van geheele streken in Rusland een woestijn maakten. BIJ een bezoek aan het indu striegebied bleek, dat de beken- de Leuna-fabriek weer volop synthetische gasoline produ ceert Buna maakt weer synthe tische rubber en Zeiss de be roemde optische instrumenten. Er is geen werkloosheid in de Russische zóne; integendeel is er een tekort aan werkkrachten en grondstoffen. Over het alge meen heeft de Russische zóne het minst te lijden van het ge brek aan samenwerking tus- sohen de verschillende zónes. DE BODEMHERVOR- MINGEN. Op landbouwgebied zijn de Russen overgegaan tot de veel besproken bodem-hervormingen, hetgeen beteekent, dat de groo- te landgoederen in Pruisen ver deeld zijn onder de vroegere pachters. Deze hebben nu eigen boerderijen gekregen van 45 tot 60 ha. groot. De nieuwe boeren behooren tot de weinigen in Duitschland, die er door de ne derlaag op vooruit zijn gegaan Niettegenstaande het tekort aan landbouwwerktuigen zijn zij vol vertrouwen en er wordt dan ook een grootere bodem-op brengst verwacht dan ooit te voren. Het belangrijkste resul taat van de hervormingen is, dat de macht van de Junker klasse voorgoed gebroken ls. ook al hebben sommige Junkers nog uitgestrekte bezittingen land in de Westelijke zóne. DE DENAZIFICATIE. De Russen gaan bij het nemen van denazificatie maatregelen volgens twee methoden te werk en handelen met ambtenaren anders dan met personen, werk zaam in handel en Industrie. In de ambtenarenwereld is flink schoon sohip gemaakt. In Thü ringen bijvoorbeeld zijn 113.349 ambtenaren van allerlei rang ontslagen, waaronder 98 van de onderwijzers Op het gebied van handel en industrie hebben de Russen zich er mee tevreden gesteld, de groote Nazi's te ver wijderen, waarvan de meesten trouwens reeds voor de komst der Russen naar het Westen wa ren gevlucht. De zóne wordt nu bestuurd volgens de aanwijzingen vanuit Karlshorst, het Russische hoofd kwartier in Berlijn. Elke Duit- sohe provincie heeft een Russi- schen militairen gouverneur en een Dultschen president. Deze president en de vier vice-presi- denten vormen het Praesidium, het uitvoerende lichaam, dat werkt onder toezicht der Rus sische autoriteiten. Er bestaat een raad van advies, bestaande uit tien vertegenwoordigers van elk der drie politieke partijen en de vakvereeniging, vijf van de boeren-coöperaties, drie van de Kamers van Koophandel, drie van de Kerken en dertien indi- vldueele ellen. Voorloopig ls er nog geen gekozen volksvertegen woordiging. maar waarschijnlijk zullen deze herfst verkiezingen worden gehouden. De gerechts hoven functionneeren onafhan kelijk van de uitvoerende macht LAAT ZE MET RUST. De voornaamste stelregel van het Russische militaire bestuur schijnt te zijn: Zeg de Duit schers wat je wilt dat gedaan wordt en laat ze zelf uitzoeken hoe het gedaan moet worden Laat ze met rust zoolang als ze goederen leveren, want daar gaat het op het oogenbllk bij de Russen in de eerste plaats om. Van het standpunt van de Duit sche bevolking bekeken doen de Russen het beter dan de andere drie bezettende mogendheden en zeker slagen zij er beter in hun doeleinden te verwerkelijken. Daar staat tegenover, dat zij de gemakkelijkste zóne hebben, de eenige zóne met een voedsel- overschot. B#ovendien hebben zij het psy- cho.ogische voordeel, dat niets wat zij doen zoo slecht is, of de DuitsGhers hadden het nog al tijd erger verwacht. Ongetwijfeld wordt als ge volg van het'feit, dat een be langrijk deel van de productie in de Russische zóne voor Rus sische doeleinden in beslag wordt genomen, Duitsehlands economische positie in zijn ge heel belangrijk verzwakt. Triëst niet onder beheer van de Veiligheidsraad? Evatt de Australische af gevaardigde, heeft op de vre desconferentie het voorstel ge daan Triëst niet onder toezicht van de veiligheidsraad te stel len, maar onder een super visie-commissie, waarin de vier grooten en nog drie an dere landen medezeggenschap zullen hebben. De bedoeling van dit voor stel is om ook de kleinere landen op deze wijze eenige invloed op het bestuur te ge ven. Russische critiek op Engelsche troepen in Denemarken. Radio Moskou heeft in een uitzending in het Engelsch, critiek geoefend op de aan wezigheid van Britsche en Amerikaansche troepen in De nemarken. Ondanks herhaalde verzekeringen, aldus de radio, dat zij zullen worden terug getrokken, blijven de troepen waar zij zrjn. Hun aanwezig heid beïnvloedt het politieke en economische leven in het land. De anglo-Amerikanen be moeien zich nog steeds met Deensche bestuurszaken, hoe wel zy het tegendeel beweren. De radio haalt Deensche bla den aan en zegt, dat de aan wezigheid van de troepen waarschijnlnk heeft bygedra- gen tot het aanvaarden door de Denen van de „zeer on gunstige voorwaarden" van de onlangs gesloten handelsover eenkomst met Engeland. VERPLAATSTE JODEN NAAR NOORWEGEN. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" te Oslo deelt het blad „'Aften Posten" mede, dat 600 ver plaatste Joden uit kampen in Duitschland en Polen zich in Noorwegen zullen mogen ves tigen, op voorwaarde, dat zij werk zullen verrichten, waar voor Noorwegen menschen te kort heeft. HET VERMOGEN VAN MUSSOLINI. Alleen ln Milaan bezat Mus solini al een fortuin van 700 millioen lire. waaronder twee groote moderne dukkerijen, ir een waarvan thans verschillen de dagbladen en een aantal buitenlandsche persbureaux zyn ondergebracht. Verder bezat de Duce een kostbare verzameling onder scheidingen, w.o. een hem door Victor Emmanuel geschonken halsketen, decoraties van het Vatlcaan. Duitschland. Alba nië, Uruguay en Spanje, een met diamanten en robijnen be zette twee-koppige adelaar, een gouden scheermes. vier Japansche platen met inscrip tie van den keizer van Japan en een groote collectie edcl- steenen. Griezelig geschenk. Men kan tegenwoor dig de opperhoofden van de Da jakkers, in Sera- wak (Br. Borneo) van hun onderdanen herken nen. want het meeren- deel draagt een bril: oorlogsbuit op de 1500 Japansche koppen, die zij in de laatste oor log snelden. De brillen die niet gebruikt worden, blyven op het hoofd van hun overleden eigenaars rusten, en de glazen worden iedere dag zorg vuldig schoongepoetst. Toen het Britsche Parlementslid Lt.-kolo- nel D. R. Rees-Williams onlangs de Dajakkers bezocht, toonde deze stam haar achting door hem een geprepareerd hoofd van den Japan- schen directeur van het onderwijs aan te bieden. Lt.-kolonel Rees-WiL liams weigerde dit ge schenk tactvol Laguardia over verplaatste personen. Elk land, aldus verklaarde La guardia in een interview, moet een aantal verplaatste personen opnemen, anders zullen ernstige moeilijkheden het gevolg zijn. Mijn land, zoo vervolgde La guardia, heeft meer tranen ge stort en meer resoluties aange nomen met betrekking tot d€ verplaatste personen dan eenig ander land, doch tot dusver heeft het er nog niet veel toe gelaten Brazilië heeft zich be- reid verklaard er 100.000 in een tijdsverloop van een jaar op te nemen. Andere Zuid-Amerikaan- sohe staten zullen ook mede werken. „Ik ben er van over tuigd". aldus spreker, „dat als de V.S. eenmaal beginnen. Ca nada, Australië en Nieuw Zee land zullen volgen." Desgevraagd ontkende La guardia de berichten dat de UNRRA haar werkzaamheden 1 Januari 1947 nog een half laar zal voortzetten. Joegoslavisch ambassadeur te Athene teruggeroepen. De Joego-Slavische regee ring heeft den ambassadeur si Joego. Slavië te Athene, sidore Tsjangar, teruggeroe pen. Er is tot dusver te Londen geen reden voor de terugroe ping bekend, voegt Reuter hieraar toe, maar ze heeft olaats gehad na onvriendelijke uitlatingen ten opzichte van Griekenland ter conferentie te Parijs, waar de Joego-Slavi sche afgevaardigde Grieken, lands aanspraken bestreed. DEBAT OVER NIEUWE FRANSCHE GRONDWET WEER GEOPEND. De partijleiders van de Fransche Assemblee zijn be gonnen met het debat over de nieuwe grondwet. Men ver wacht. dat dit debat twee a drie weken zal duren. Er werden büna 150 amendemen ten ingediend, waarvan een groot aantal van de zijde der communistische partij komt. Deze communistische amende menten betreffen de bevoegd heden, welke zullen worden toegekend aan de twee Kameri en aan den president der repu. bliek. AARDBEVING IN IRAK. Als gevolg van een aard beving in Noordoostelijk Irak zijn honderd huizen, waaronder regeeringsgebouwen, vernield. Zes personen zijn gedood en veertien gewond. De aard schokken zijn Maandag J.l. begonnen en werden gisteren iog waargenomen. De havengeur in Goes. Enkele lezers uit Goes zijn het niet eens met hetgeen er in ons blad geschreven werd over de „weinig aangename geur", die er hangt in het havenge deelte tusschen Groot- en Klei ne kade Dat het er niet prettig ruikt, daarover zijn zü het eens. Dit zou evenwel te verhelpen zijn door een behoorlijk onderhoud. Het wordt tegengesproken, dat er kadebewoners zouden zijn, die hun afval in de haven wer pen. In ieder geval wordt daar door de stank niet verwekt. Een lezer protesteert tegen 't denkbeeld de haven te dempen om er een parkeerterrein van te maken. Iedere stad, zoo zegt deze schrijver, die eerbied heeft voor zijn verleden, zal niet dan in alleruiterste noodzaak overgaan tot een demping, die aan een stadsdeel zijn schoonheid en zijn historisch karakter zou ontne men. Deze noodzaak is stellig niet aanwezig, aangezien er el ders even goed ruimte voor een parkeerterrein zal kunnen wor den gevonden. Ten slotte wijst een lezer ons op het feit, dat toen destijds het gemeentebestuur de vraag vaste brug of draaibrug aan de orde stelde, verreweg de meeste kade bewoners voor een draaibrug waren en tegen een vaste brug. Toen de gemeente toch een vaste brug voorstelde, hebben zij demping van de haven ge- vraagd. De vaste brug won het evenwel en de kadebewoners gaan d'*- vrij uit. De Walchersche boeren en de N.O. Polder. Een gedupeerde Walchersche boer schrift over het door ons gesignaleerde feit dat er bij de directie van de N.O. polder een voorkeur schijnt te bestaan voor vestiging van pioniers boven vestiging van Walchersche boe ren. Hij vindt het niet in de haak, dat een Walchersche boer, die zijn vruchtbaar land heeft zien overstroomen, achtergesteld wordt bij pioniers. De schrijver erkent het goed recht van ds pioniers naar de N.O. polder te gaan, maar vindt, dat het de plicht is van het Nederlandsche volk eerst hen te helpen, die door de oorlog hun land en goe deren verloren. Hij doet daarom een beroep op alle instanties, die hieraan Iets kunnen doen om het hunne er toe bij te dragen, dat de Wal chersche boeren geen „verschop pelingen" worden, maar de vol ledige kans krijgen om zich in de N.O.-polder te vestigen. KOLENRANTSOENEN 1946/47 VOOR WERKPLAATSEN E.D. Zij, die door omstandigheden niet in de gelegenheid waren vaste brandstoffen aan te vra gen voor de verwarming van ruimten, bestemd voor de uit oefening van hun beroep, be drijf of dienst, zullen niertoe nog eenmaal en wel van 22 tot en met 30 Aug. a.s. ln staat worden gesteld. Het hiervoor te gebruiken formulier MD 393—05 is bij de distributie- dienst verkrijgbaar. Aanvra gen ingediend na 30 Aug. a.s. worden niet meer in behande ling genomen. In bovenvermeld tijdvak kunnen eveneens brandstoffen worden aangevraagd door ex ploitanten van pensions, waar in 10 of meer gasten vertoe ven. Het bouwen van een huis. De heer Andriessen heeft aan den minister van openbare wer ken en wederopbouw de volgen de vragen gesteld Heeft de minister kermis ge nomen van het bericht, dat hij. die op dit moment een huis wil bouwen, daarvoor eerst bü 33 instanties de noodige vergun ningen moet halen? WU de minister mededeelen of het in vraag 1 genoemde aantal instanties juist of nage noeg juist is? Wil de minister mededeelen, welke instanties bij het afgeven van de vergunningen, voor het doel als in vraag 1 aangegeven zfjn betrokken? Is de minister van oordeel, dat dit aantal, ter bevordering van een goeden gang van zaken, moet worden gehandhaafd? Is de minister verder van oor deel, dat ln de huidige organi satie de positie van het depar tement van openbare werken en wederopbouw een zoodanige is dat een vlotte gang van za ken, den wederopbouw betref fende, gewaarborgd wordt? Is de minister van oordeel, dat de weder op douw een vlotter verloop kan hebben, indien de decentralisatie, door oprichting van streekbureaux. in het bij zonder voor de getroffen ge bieden, in ruime mate wordt voortgezet en daarbij aan de ge meentebesturen in deze bureaux medezeggenschap wordt gege ven, waardoor deze besturen mede verantwoordelijk worden gesteld voor de beslissingen van deze bureaux? NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VRAGEN STEUN. Naar wy uit Rheinberg (Did) vernemen heeft een 20- tal leden van de Nederland sche vereeniging aldaar zich tot H.M. de Koningin gewend met het verzoek een steun- actie voor de Nederlanders in Duitschland te willen bevor deren. In dit verzoekschrift wordt er op gewezen, dat de leden van de Nederlandsche kolonie ln Rheinberg dermate kleine levensmiddelen-rantsoenen toe. gewezen krijgen, dat „met recht van hongerlijden" sproken kan worden. Uit Milaan wordt ge meld. dat het lijk van Mus solini in een verzegelde stalen kist onder escorte van politie agenien naar een geheime be graafplaats is vervoerd. Evenals dit vorige Vrij dag en Zaterdag het geval was zullen ook op 23 en 24 Aug. a.s. rijwielen op afstanden bo ven 40 km. alleen worden ver voerd in speciale rtjwieltreinen dus niet naar keuze van de reiziger. Amerlkaansch ultimatum. De regeering van de Ver. Staten heeft aan Joego Slavië een nota doen toekomen, vol gens welke zy binnen 48 uur een bevredigende verklaring eischt voor het neerschieten van de Amerikaansche vlieg tuigen. Amerika eischt het onmid dellijk op vrije voeten stellen van vllegtuigbemanningen en verder dat zij ongedeerd Joe go Slavië zullen verlaten. De nota luidt verder: Indien binnen 48 uur de Joego Slavi sche regeering aan de eischen heeft voldaan, zal de regee ring van de V. S. handelen volgens de door haar verkre- fen bewyzen en de haar door e Joego Slavische regeering gegeven verklaring. Zoo niet. dan zal Amerika de Veiligheidsraad verzoeken onmiddellijk byeen te komen en de noodige maatregelen te nemen. Lord Klllearn tusschen- persoon In Ned. Indië? Lord Killearn, de bijzondere gezant voor Zuid Oost Azië, komt waarschijnlijk Maandag naar Batavia. Er zal onderzocht worden of hij wellicht als tusschen- persoon voor belde partijen zou kunnen optreden, zyn eerste bezoek zou slechts enkele dagen duren. Mocht zyn tus9chenkomst aanvaard wor den, dan komt Lord Klllearn binnen afzienbaren tijd terug in Batavia. Het wordt ont kend, dat zyn bezoek in ver band zou staan met de terug- trekking der Britsche troepen, men. Niel-leden bepleitten hu belangen. De vredesconferentie te Pa rijs stond voor het eerst onder voorzitterschap van Bevin. Ook Gen. Smuts nam deel aan de besprekingen. Er werden verschillende Ie- den gehoord. De afgevaar digde van Albanië beklaagde zich over het feit, dat dit land op één lijn wordt gesteld met Oostenrijk. Albanië heeft de geallieerden groote diensten bewezen. Het land heeft zich zelf van de vijand bevrijd. De Grieksche beschuldigingen van collaboratie werden van de hand gewezen. Griekenland kan dan ook, volgens den Al- baneeschen afgevaardigde, geen. aanspraken doen gelden op Albaneesch gebied. De Mexicaansche afgevaar. digde vond het verder niet juist, dat Mexico niet ten vol le aan de conferentie mocht deelnemen. Het land had im mers deelgenomen aan de ope raties tegen Japan en het had de oorlog verklaard op een zeer hacheiyk moment. Dui zenden Mexicanen hadden aan geallieerde zyde gevochten. Egypte, dat eveneens voor zijn belangen opkwam en evenals Albanië en Mexico, herstelbe talingen van Italië eischte, vroeg bovendien gebiedsuit breiding ten Oosten van de voormalige Itallaansche kolo niën. Ook Bulgarije eischte her stelbetalingen van Italië. Naar het secretariaat van de Vredesconferentie gisteren mededeelde zijn er reeds 250 amendementen op de ontwerp- vredes-verdragen binnengeko- Conferentie over de economische samensmelting van bezettingzöne's. Britsche, Amerikaansche en Russische afgevaardigden zrjn in Minden (Duitschland) by- eengekomen om de economi sche samensmelting van de Britsche en Amerikaansche zo. nes te bespreken. Desbetref fende plannen zullen aan Washington en Londen worden voorgelegd. Ondertusschen neemt de onderlinge uitwisse ling van goederen toe tus schen de Westersche en Rus sische bezettingszones. Uit Weimar wordt gemeld, dat ln de 2 de helft van Juni voor 6.000.000 R.M. aan goe deren is uitgewisseld. Leon Degrelle uitgewezen. Leon Degrelle, de Belgische facistenleider moet binnen 8 dagen Spanje verlaten. Men neemt aan, dat dit het gevolg is van een klacht die België by de Uno heeft ingediend, markt In beslag neemt, bravht Britsche radar-experts naar Zweden. De Zweedsche regeering heeft Britsche radar-experts uitgenoodigd naar Zweden te komen, teneinde te onderzoe ken van waar de V-projectie len, die over Zweden vliegen, afkomstig zijn. Eveneens heeft Zweden radar-installaties ter leen gevraagd en van Enge land gekregen. U.N.O. vergadering niet uitgesteld. De algemeene vergadering der vereenlgde naties, welke op 23 September zou worden gehouden, zal niet worden uit gesteld, evenmin als de Vre desconferentie te Parijs. Er zal op 23 September een huishoudelijke vergadering worden belegd, met waar schijnlijk een verdaagde zit ting later in het jaar, waarop belangryke internationale vraagstukken besproken zul len worden. Ned. kaas naar Zuid-Afrika Nederland zal een kleine hoeveelheid kaas naar Zuid- Afrika gaan uitvoeren. Hoe wel de Afrikaansche regeering in principe geen voedsel uit de nood-lijdende gebieden in voert, zal zy dit aanbod waar- schijniyk accepteeren, daar zy inziet, dat Nederland deze de viezen noodig heeft voor ande re goederen. HET STAUNTON- TOURNOOI. Gisteren won Bolwinnik van Boleslafs, terwijl Euwe na een afwisselende stryd met Lundin remise speelde, zoodat thans Botwinnk met 6 V-, punt opnieuw de leiding heeft', gevolgd door Euwe met 6 punten. De verdere uitslagen zijn: Denker—V idmar remise O'Kelly verliest van Steiner; BernsteinSmyslof remise: Stoltz verliest van Szabo. FlohrNajdorf remise; Tar- takower wint van Guimard. Kotov verliest van Christof- fel; Yanofsky verliest van Kotnauer. Vandaag zal Euwe uitkomen tegen Smyslof. UIT DE PROVINCIE. 1000ste Rotterdammer op Walcheren. Woensdag heeft de 1000ste Rotterdammer van de door de Hulpactie Scheldemonden, afd. Rotterdam en de Stichting Nieuw Walcheren, in samen werking met het Rotterdamsch Nieuwsblad en de V.V.V. Mid delburg, georganiseerde trips naar Walcheren, dit eiland be zocht. Het aantal inschrijvers voor deze trip benaderd reeds de 2000. De 1000ste bezoeker was de heer A. J. Kruis, een zeer be kende figuur ln Rotterdam. Tijdens de lunch werd de heer Kruit toegesproken door den heer Gaanderse. leider van de trips en bestuurslid van de hulpactie Scheldemonden door den heer G. Ballentin, be stuurslid van de Stichting Nieuw-Walcheren en de V.V. V., afd. Middelburg. Btf deze toespraken werden geschen ken overhandigd, terwijl de gérant van de sociëteit „De vergenoeging" bloemen aan bood. Buitenlandsche werkkrachten op de Schelde Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, worden door de directie van de „Schelde" pogingen in het werk gesteld om in het nijpend tekort aan personeel te voorzien door de tewerkstelling van buitenland sche werkkrachten. De kans ls niet uitgesloten, dat, hoewel vele moeilijkheden dienen te worden opgelost, deze pogingen met succes zul len worden bekroond. TENTOONSTELLING ONTWERPEN „ZEEUWSCHE BOERDERIJ", De Stichting voor de Land bouw schreef eenige maan den geleden een studieprijs vraag uit voor de Zeeuwsche boerderijen. De uitslag van deze prijs vraag, waarop 109 ontwerpen binnenkwamen, publiceerden «ij in ons blad van 1 Augus tus jl. BLOEMEN TENTOONSTELLING Liefhebbers van bloemen zul len 14 Sept. hun hart kun nen ophalen, als de afdeeling Goes en omstreken van de Ko ninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde een dahlia-wedstrijd organiseert Men hoopt tevens daar vele andere soorten bloemen te kun nen tentoonstellen. GROOTHANDEL IN MOSSELEN. Het bestuur van de Vereeni ging Groothandelaren in Mos selen is als volgt samengesteld: Zuydweg, voorzitter D. J 3inke, vice-voorzitter Jeroen Vette Jr., secretaris P. J. de Leeuw, penningmeester en C. de Roov, commissaris. Dinsdagmiddag werd te Goes een tentoonstelling van r'ere ontwerpen geopend. Na een inleidend woori van den voorzitter van de Stichting, den heer R. van Waes, waar aan de winnaars prijzen wer den uitgereikt, gaf prof. ir. H T. Zwiers, voorzitter van de jury, een korte technische uiteenzetting betreffende de ontwerpen in het algemeen en acht bekronde in hel bij- T>óer. Het a»mtal inzendin gen was beneden verwaenting gegeven, waarschijn! y a in Vei band me», da huidige druk te voor de arcai'.jctenburerAX nn wellicht was het hieraan te wyten dat geen onbwerp uit de bus was gekomen dat voor honderd procent voldeed- De heer A. D. van E:ck. di recteur van het bureau we deropbouw boerderijen, be lichtte vervolgens nog enkele practische punten van het boerderyen-probleem. Hierop werd de tentoonstel ling geopend. Stillwater (U.S.A.) adopteert Schoondijke. Het dorp Schoondijke bU Breskens in Zeeuwsch-Vlaande- ren is op advies van mevrouw Roosevelt (wier verre neef, de heer F. A. van Roosevelt, bur gemeester van het plaatsje is), uitgekozen als de gemeente, die gedurende een jaar voeding en kleeding zal ontvangen vla de Amerikaansche organisatie „United Council of Churohwo- men", zoo meldt de .Stillwater Daily News-Press" Men zoekt n.l. voor dit doel een plaatsje in hongerig Europa, dat niet meer dan 50 tot 100 gezinnen telde. Omvangryke gif ten in levensmiddelen, textiel- goederen en -benoodigdheden zijn reeds geschonken door de inwoners van Stillwater (Okla homa), die liet plaatsje Schoon- dyke hebben geadopteerd. In Stillwater wonen verscheidene personen van Nederlandsche af komst Benoeming Burgemeester Sint Philipsland. By Koninklijk besluit van 17 Augustus 1946, no. 6, Ls be noemd tot burgemeester van Sint Philip9land, ingaande 1 September a.s., de neer L. J. de Jonge, thans secretaris der gemeente Bruinisse. Sedert 1927 is in de gemeen te St- Philipsland het secre tarisschap met het burgemees tersambt vereenigd geweest. Hierin is door de benoeming van den heer de Jonge geen wy'ziging gebracht, zoodat de ze naast het burgemeesters ambt der gemeente St. Phi lipsland ook het gemeentese cretariaat zal vervullen. U.N.O.-COMMISSIE KOMT ONS LAND BEZOEKEN. Vandaag arriveert de „sub commissie der geteisterde ge bieden" van de economische en sociale raad van de.U.N.O, voor een 3-daagsch bezoek aan Ne derland- De commissie is voornemens besprekingen te voeren met verschillende autoriteiten. Zy zal o.a. een bezoek brengen aan Rotterdam en aan Wal cheren. LOONEN DORSCHBEDRIJF ZEELAND. Voor de dorschmachine-ar beiders in de provincie Zeeland hebben de betrokken werkge vers- en werknemers-organisa ties onder nadere goedkeuring van het college voor de vaste arbeiders een weekloon bepaald van f 42.- en voor de seizoenar beiders van 85 cent per uur. De algemeene bepalingen zul len vrijwel geiyk zyn aan die vastgelegd in het z.g. mantel contract voor het landbouwbe drijf voor het geheele land. Goes Naer de Goessche Mart". De eerste dag van de Goes sche kermis, die de geheele markt en een deel van de Vlas- markt in beslag neemt, bracht Dinsdag reeds veel menschen op de been, al was vooral 's avonds de regen een spelbreker. Er is voor oud en jong heel wat varia tie. In het Schuttershof is Dinsdag- en Woensdagavond door de plaatselijke vereeniging „Kunstvrienden" het Zeeuwsche blyspél '„Naer de Goessche Mart" opgevoerd. Dit vroolyk spel in het Zuid-Bevelandsche dialect heeft zeer voldaan en de vertolkers verdienen een woord van lof voor spel, gesproken woord en zang, terwyi de too neelverzorging uitstekend was. Vooral de roi van Louwtje Poo- pus die vervuld werd door P. Blondel, viel in de smaak. „The Jolly Boy's" zorgden voor muziek tijdens voorstelling en baL Woensdag wonen de leden van de Zeeuwsche Vereeniging te Apeldoorn de avond by, om dat het plan bestaat aldaar ook een opvoering te geven Voorstellen aan de gemeenteraad. Vaststelling van reglementen voor gymnasium en curatoren. Burgemeester en wethouders van Goes stellen de tydeliike gemeenteraad voor tot leden van het college van curatoren der afdeellng Gymnasium te verbinden aan de R.H.B.S., te oenccmen de heeren Mr. H. H. B. Bouwman, secretaris der grondkamer voor Zeeland, R. M. A. Nleveen van Dyke, de ken en pastoor bij de R.K. Kerk, A. W. M. Odé, predi kant bij de Ned. Herv. Gem., J. Pilaar, voorzitter der com missie van toezicht op M.O. C. Stam, predikant bjj de Ge ref. Kerk, allen te Goes, die zich bereid hebben verklaard een eventueele benoeming te aanvaarden. Naar aanleiding van de naar voren gebrachte wensch om 't Burgerlyk arm bestuur, om te zetten in een dienst voor Sociale Zaken deelden burgemeester en wet houders mede, dat zij niet sympathiek tegenover dit standpunt staan, daar dit spe ciaal te Goes groot bezwaar kan opleveren, omdat het bur gerlyk armbestuur belangryke inkomsten heeft uit goederen, welke in hoofdzaak in voorby- gegane eeuwen zijn gelege- teerd, hetzy ten behoeve van de armen, hetzy voor onder houd der weezen uit de ge meente. Door de opbrengst van de goederen een andere bestemming te geven, zal dit wellicht in de toekomst aan leiding kunnen geven tot pro cedures, waarvan de uitslag op zyn minst twyfelachtig is. B. en W. stellen daarom voor het burgerlijk armbestuur te behouden, doch daaraan naast de bestaande afdeelin- gen van armenzorg en wee zen-verzorging, toe te voegen een nieuwe afdeeling voor so ciale zaken. Hiervoor is een nieuw reglement ontworpen. Daarin komt o.a. een afdee ling voor, die alle verzoeken om ondersteuning behandelt. Andere afdeelingen vervul len alle werkzaamheden be treffende Sociale Zaken met name werkloozenzorg, medi sche verzorging der bevolking, huisvesting, woninginspectie, distributie van goederen en contact met overige instellin gen van weldadigheid in de gemeente. B. en W. stellen voor het ambtenaren-reglement voor de gemeente ten opzichte van het gelijktydig genot van burger- lyke en militaire belooning in overeenstemming te brengen met de rijksregeling. Overge legd wordt een opgave van de vlottende schuld der gemeente, die thans in totaal bedraagt 685.474. Tot dekking van dit bedrag zyn kasgeldtermynen gesloten voor een totaal van 368.000, terwyi het restant is opgenomen in rekening-cou rant by de Incassobank. B. en W. stellen voor om de ambtenaren, die lange tijd op arbeidsovereenkomst werk zaam zijn geweest en nu in vaste dienst zyn aangesteld, de inkoop van de diensttijd op arbeidsovereenkomst doorge bracht, op de ambtenaren te verhalen met de bepaling, dat deze in tien jaar zal kunnen worden betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6