PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Crisis in Egypte voordedeur r Het speuren van de RRA brengt geld in het laatje De Zeeuwsche boerderij van de toekomst Optimistische geluiden uit Indonesië Hoofdredacteur G. Balllntljn :(m«t redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkarap). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Ir.» Vlisslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. Vlis slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 22 Aug. '46 189e Jaargang Nummer 194. ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal., Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2—7- Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren MAARSCHALK TITO BIJT VAN ZICH AF. Amerikaansche pers gaat fel te keer. Het is al weer enkele maan den geleden, dat de Britsche regeering het opzienbarende en door de Conservatieven fel bestreden besluit nam om Egypte te ontruimen. Niet op staanden voet natuurlijk, maar langzamerhand, over een tijds verloop van enkele jaren. Tegelijkertijd begonnen in Cairo moeizame onderhande lingen over de herziening van het oude verdrag van 1936 tusschen Engeland en Egypte, idat niet meer aan de huidige situatie voldeed. Van de aanvang af zijn deze onderhandelingen stroef ver- loopen en zelfs een tijdlang opgeschort geweest. In de eerste plaats nam de Egyp tische Wafd-partij, als verza- melbekken van alle vurige na tionalisten verreweg de mach tigste partij in Egypte, niet aan de besprekingen deel en haar aanhangers hebben steeds beweerd, dat alleen daardoor al de onderhandelingen tot mislukking gedoemd waren. Daarbij komt, dat de Egyp tische onderhandelaars niet meer tevreden waren met het Britsche besluit om Egypte te ontruimen en nog verder gaan de eischen stelden. Zij ver wierpen bij de bespreking over een nieuw verdrag een bepa ling, die de Britten het recht geeft om ingeval de interna tionale situatie dit noodig maakt de Britsche troepen weer naar Egypte te doen te- rugkeeren. Zij wenschten, dat met de evacuatie van Egypte onmiddellijk een aanvang zou worden gemaakt en dat zij geen drie jaar in beslag zou nemen. Bovendien wil Egypte het Soedan-gebied ten Zuiden van haar grenzen brj het land inlijven en op zijn minst de uiteindelijke beslissing over de status van het Soedan-gebied voorloopig uitstellen. Geen wonder, dat thans uit Alexandrië het overigens nog niet bevestigde bericht komt, dat de Egyptische delegatie de Britsche voorstellen voor een nieuw verdrag heeft ver worpen, Dat zou beteekenen, idat Egypte een binnenlandsche crisis tegemoet gaat, want de huidige premier, Sydky Pasja, heeft duidelijk doen uitkomen te zullen aftreden, indien hij zou falen in zijn opdracht een nieuw verdrag af te sluiten, Het beteekent ook, dat voor Engeland, dat in het Nabije C-:ten toch al handen vol heeft, thans weer nieuwe moeilijkheden in Egypte op doemen. Het incident betreffende het neerschieten van Amerikaan sche vliegtuigen boven Joego. Slavië en de protest-nota's van weerskanten, die er het gevolg van waren, zijn ken merkend voor de vrij slechte verhouding tusschen het nieu we Joego-Slavië en de Angel saksen. In normale gevallen Wordt zooiets langs diploma tieke kanalen opgelost en niet buiten zijn proporties opgebla zen. Zelfs maarschalk Tito heeft zich in het openbaar met het incident bezig gehouden en volgens radio Belgrado hier over een verklaring afgelegd. Elke dag vliegen niet alleen toestellen van de burgerlijke luchtvaart, maar ook militai re vliegtuigen in heele groe pen boven ons grondgebied, zoo sprak hij. Deze schendin gen van ons grondgebied zijn niet geëindigd, nadat ik de zaak ter sprake heb gebracht. Men vertelde mij, dat eerst de nummers van de vliegtuigen opgegeven moesten worden, maar hoe kan men de merk- teekens opnemen van een vliegtuig, dat twee k.m. bo ven de grond is. Ons volk heeft de vrede lief, aldus ging Tito dreigend verder, al zullen sommige im perialistische mogendheden ons van het tegendeel beschul digen. Maar wij willen geen Vrede- tot elke prijs. Ten slotte beklaagde hij zich over de zonderlinge hou ding van zekere staten die in de oorlog naast Joego-Slavië hebben gevochten. De incidenten hebben er niet toe bijgedragen Tito's regiem, dat door de terecht stelling van Michailowitsj toch al veel crediet in de Ver. Sta ten heeft verloren, in Amerika aan populariteit te doen win nen. De reacties over het ge beurde van de Amerikaansche pers zijn fel en scherp- Een New Yorks blad sprak van bestudeerde campagne van vijandelijkheid en van een on verklaarde oorlog. Een ander blad ging nog verder en noemde Tito 'n onbeschaamden bandiet, waartegen maatrege len genomen dienen te worden. Tegelijk waarschuwde het blad echter, dat men Tito voorzichtig aan moest pakken, wil men niet het gevaar loo- pen, dat Tito's groote broer zich met het geval gaat be moeien. Gen. Spoor weer vertrokken De legercommandant. Lt. Gen. S. H. Spoor, is Woens dagmorgen om 12 uur van het vliegveld Valkenburg naar Ba tavia vertrokken. Op het vliegveld Valkenburg as, naast vele hoogwaardig- heidsbekleeders, ook Z.K.H. Prins Bemhard aanwezig. Generaal Spoor, verklaarde voor zijn vertrek, dat hij vol vertrouwen naar Indië terug keert en dat hij dat vertrou wen vestigde op de weten schap, dat het overgroote deel van ons de regeeringspolitiek in Indië steunt. Men verwacht dat het gezel schap Zaterdag te Batavia zal arriveeren. MUZIEKCORPS SPEELDE „CLANDESTIEN". Weinnigen zullen het incident je bemerkt hebben, dat tijdens de voetbalwedstrijd Feijenoord Curasao zich buiten de krijt, lijnen afspeelde. Het harmonie corps S.H.V., dat zoo kranig het volkslied had gespeeld en tijdens de rust pittige mar- schen liet hooren. speelde blijk baar ..clandestien" en kreeg op last van hooger hand een proces-verbaal van een rijks rechercheur uit Den Haag. Be. doeld muziekgezelschap was n.l. wegens zijn optreden tij dens de oorlog voor eenigen tijd het spelen verboden. DE EVACUATIE ZAL HERVAT WORDEN. Verklaring BRITSCH PROTEST BIJ RUSSEN IN BERLIJN. Tijdens een vergadering van ce plaatsvervangers van de le den van de geallieerde be stuursraad. is een officieel Bntsch protest tegen anti- Britsche artikelen, welke on langs in dagbladen van de Sowjet-sector van Berlijn zijn Verschenen, ingediend. Oostenrijk ziet af van Zuid-Tirol. De minister van buitenland- söhe zaken van Oostenrijk heeft «U zün aankomst in Parijs ver klaard, dat zijn land niet de terugkeer van Zuid-Tirol tot Oostenrijk zal eischen Wel zal Oostenrijk opkomen voor de rechten van de Duitsch sprekende bevolking in dit ge- hied,. dat zooals bekend aan Italië is toegewezen. van Pieter 't Hoen. Op een persconferentie wel ke Dr. van Mook heeft belegd heeft hij zich zeer optimistisch betoond en hij vertrouwde er op, dat, nog voor dat de toe komstige onderhandelingen zouden zijn begonnen (de re- publikeinsche publicaties van de laatste dagen hieromtrent zijn zeer hoopvol) de evacuatie uit het binnenland zou zijn hervat. Dr. van Mook verklaarde voorts dat men verwacht, dat de Commissie-generaal in de eerste helft van September in Indonesië zal arriveeren en Dr. van Mook ging van de veron derstelling uit dat de Commis sie-generaal wel voldoende van de algemeene toestand in Ne derland op de hoogte zal zijn om te weten welke overeen komst voor de meerderheid van de Staten Generaal aan vaardbaar zal zijn. DE CONFERENTIE TE PANGAL PINANG. Dr. van Mook verklaarde tenslotte, dat hij persoonlijk bij de conferentie te Pan gal Piang tegenwoordig zou zijn. Op de conferentie zou de mogelijkheid geschapen wor den om op georganiseerde wij ze van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van die bevolkingsgroepen, die tot nu toe nog niet zgn ge hoord. Deze vertegenwoordigers zouden worden gekozen door politieke partijen of ande re erkende organisaties bin nen elke z.g. minderheidsgroep. De besprekingen zouden zoo wel betrekking hebben op de algemeene politieke toestand als op alle vraagstukken be treffende die groepen zelf. De vertegenwoordigers zul len alle gebieden omvatten, die onder geallieerde of Neder- landsche contróle staan. Amerikaansche nota over de Dardanelles Sowjet-eischen verworpen. De Amerikaansche regee ring heeft in de nota, welke de waarnemend minister van buitenlandsche zaken, Ache- son, Maandag j.L aan den Sovjet-zaakgelastigde te Wash, ington Orechef, overhandig de, het verzoek der Sov jet-Unie om een nieuwe over eenkomst voor de Dardanellen, welke alleen de Zwarte-Zee- mogendheden zouden teekenen, en om vestiging van gemeen schappelijke Turksch-Sovjet- Russische basis aan de zee. engten verworpen. Ten aanzien van de vesti ging van gemeenschappelijke Turksóh-Sovjet-Russische ba ses wordt in de Amerikaan sche nota verklaard, dat Tur kije de eerste verantwoorde lijke moet zijn voor de verdedi ging van de zeeëngten. Indien de engten worden aangevallen of bedreigd, zou de internatio nale veiligheid worden be dreigd en de ontstane situatie onder de competentie van den veiligheidsraad der V.N. val len. De regeering der V.S. heeft een nota. waarvan de strek king overeenkomt met die der nota aan de USSR aan alle onderteekenaars van het ver drag van Montreux, behalve Japan, doen toekomen. Winston Churchill zal Vrijdag met eebtgenoote en dochter met vacantie naar Zwitserland vertrekken. Het vertrouwen dat dr. van Mook had inzake de evacuatie wordt intusschen niet door de feiten beschaamd, want uit betrouwbare bronnen werd Dinsdag verklaard, dat de overgebleven 654 geallieerde krijgsgevangenen, wier evacua tie uit 't binnenland was opge schort, zeer spoedig naar de onder geallieerde contróle staande gebieden zullen wor den overgebracht. PIETER 'T HOEN AAN 'T WOORD. Intusschen laat niet alleen Dr. van Mook een optimistisch geluid hooren. Zoo heeft bijv. de Ned. journalist P. J. Goed hart (Pieter 't Hoen) bij zijn bezoek aan Djogjakarta ter gelegenheid van de verjaardag van de republiek verklaard, dat het onwaar was, dat de toestand in het binnenland on geregeld was. .,Ik heb zelf de omstandig heden gezien. Er hebben noch schietpartijen, noch plundering van huizen, noch moordpar tijen noch wanordelijkheden plaats", zeide hij. Optimistische geluiden, die wij niet anders dan met vreug- kunnen begroeten! HOE KOMEN WIJ VAN DE MAAN AF? Waren het tot nu toe Jules Veme-achtige fan tasieën, die ons uitstap jes naar de maan voor spiegelden, de techniek is thans zoo ver, dat een interplanetaire ver binding binnen het be reik van het mogelijke dreigt te komen. De Duitschers hebben met de V 2's een hoogte van 60 mijl weten te berei ken, de Amerikanen met hun rackets 75 mijl en een snelheid van 3000 mijl per uur. Men bere kent, dat deze bij de huidige stand der tech niek tot 8000 mijl kan worden opgevoerd. Maar om een lichaam buiten de aantrekkingskracht van de aarde te bren- fen, is een snelheid van 4.000 mijl noodig. Bin nen 10 jaar zal men, zoo zegt de „Manch. Guard." zoover zijn; het eenige probleem dat nog niet is opgelost, is dat van de terugreis. Mis schien dat tegen die tijd velen dit geen pro bleem meer zullen, vin den. PRIJSREGELING VOOR PETTEN. De prijsregeling voor petten is gepubliceerd. De gewone pet zal de gebruiker van 4. tot 5.kosten. De duurste gewone pet kost 7.50. Wan- Vrijdag en Zaterdag zal neer men zelf stof en voering de minister van economische levert mag het maken niet zaken. dr. G. W. M Heymans, meer dan 3.50 kosten. 'de mijnstreek bezoeken. Duitsche ijzerindustrie onder Britsch beheer. Meesie fabrieken onbeschadigd. Sir Sholto Douglas, de Brit. sche opperbevelhebber in Duitschland, heeft de gealli. eerde bestuursraad van het Britsche besluit, de geheele Duitsche ijzer- en staalindus trie in de Britsche zone over te nemen, in kennis gesteld. Een Britsche woordvoerder van de geallieerde bestuurs raad verklaarde: „Deze stap is in overeenstemming met artikel 12 van het Berlijnsch protocol ter vestiging van een stevige contróle op de groot ste Duitsche industrieën. Het doel van het militair bestuur is, de capaciteit der indus trieën tot de behoeften in vre destijd te reduceeren, de con centratie van economische macht in handen van groote concerns te verijdelen en de industrie nimmer meer aan hun vroegere Duitsche eige naars terug te geven, Voorloopig zullen de huidige directie en het personeel van de ijzer, en staalbedrijven in de Britsche zóne hun werk moeten voortzetten onder lei ding van het militair bestuur. Een aantal fabrieken van de Vereinigte Stahlwerke zullen gesloopt worden. Vier staalfabrieken in de Britsche zóne z\jn aan de Sowjet-Unie als herstelbeta ling aangeboden. Drie z(jn ge accepteerd, de vierde werd ge weigerd. Ofschoon de Krupp- fabrieken door bombardemen ten zjjn vernietigd is er be- trekkelgk weinig schade aan gericht in andere gzer- en staalfabrieken in de Britsche zóne. Vrijaf op 31 Augustus. In verband met blykbaar gerezen misverstand wordt van officieele zijde onder de indacht gebracht, dat de re geering het op prijs zal stel len wanneer op de verjaardag van HJVI. de Koningin zoo mogelijk de geheele dag vrijaf wordt gegeven. Zooals reeds gemeld zal, voor zoover c. dienst het toe laat, het overheidspersoneel op die dag verlof worden ge geven. GEEN MOTORRIJWIELEN UIT DUMP. Bjj velen leeft nog de ver wachting. dat binnen afzienba. ren tijd motorrijwielen uit dumps ter beschikking zullen komen voor particulieren. Van bevoegde zijde deelt men ons hieromtrent mede, dat deze verwachting niet verwerkelijkt kan worden Wat er aan bruik bare motorrijwielen uit de veel besproken „dump deelen" komt, is meer dan noodig yoor militaire doeleinden, voor po litie. brandweer, enz. Het heeft dus geen zin. bij de rijksver keersinspecties bereidverkla ringen aan te vragen voor "e aankoop van een ,,dump"-mo- torrijwiel". Wereldschaaktournooi, BOTWINNIK MAAKT REMISE. Onder zeer groote belang stelling van het publiek is Dinsdag de zesde ronde van het wereldschaaktournooi ge speeld. De uitslagen waren: Euwe wint van Szabo, Yanowsky van Vidmar, Flohr van Gui- mard, Bernstein van Lundin, Boleslafskiej van Steiner, Kottnauer van Kotov en Smis lof van O'Kelly. De partijen Botwinnik—Den ser phri stoffelTartokower en NajdorfStolz werden re mise. Euwe en Botwinnik leiden nu met 5% punt uit 6. Vele N.S.B.-eigetidommen „ondergedoken". f Voor millioenen kwam te voorschijn. Er wordt veel geklaagd over de hooge kosten, die de bijzondere rechtspleging met zich brengt en daarom kan het wellicht nuttig zijn eens de aandacht te vestigen op een kant van deze zaak, die een compensatie biedt voor het vele geld, dat aan de bewa ring en berechting der poli tieke misdadigere ten koste moet worden gelegd. Wij be doelen hier het opsporen en in beslag nemen van de bezittin gen, die deze lieden, als vrucht van hun politieke foute ac tiviteit, hebben verworven. Het tribunaalbesluit houdt in, dat het vermogen van de veroordeelden geheel of ge deeltelijk kan worden verbeurd verklaard. Wil deze bepaling echter eenige uitwerking heb ben, dan moet er worden ge zorgd, dat er hangende de be rechting geen eigendommen verdwijnen, waartoe de arres tanten onder beheer worden gesteld. Velen van hen hebben echter reeds vóór het einde van hun „heerlijkheid" gezorgd, dat zrj na hun vrijlating nog iets achter de hand zouden heb ben. Het zijn deze weggestop te eigendommen, waarnaar door verschillende organen ge zocht wordt. Deze diensten zijn thans samengebracht in de centrale vermogensop- Wetsontwerpen tot grondwetswijziging. Veranderingen in Art. 203 en 192. Bij de Tweede Kamer zijn in gediend twee wetsontwerpen tot verandering van de artike len no. 203 en 192 der grond wet. In het eerste ontwerp wordt o.m. voorgesteld artikel 203 der grondwet aldus te lezen ,Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maan den een verkiezing gehouden voor een kamer voor grond wetsherziening. Deze kamer overweegt dat voorstel en kan niet dan met de stemmen van drie vijfden van het aantal le den de aan haar overeenkom stig voornoemde wet voorge stelde verandering aannemen". Voorts wordt voorgesteld na artikel 203 drie artikelen in te voegen. Daarin o.m. wordt vastgelegd, dat de kamer voor grondwetsherziening niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet tenminste drie vijfden van het aantal leden tegenwoordig is en dat de leden der kamer voor grondswetsherziening af treden op de dag, volgende op dien, waarop tot aanneming of niet-aannemen van het voor stel is besloten. In het tweede ontwerp wordt voorgesteld artikel 192 der grondwet als volgt te lezen „De dienstplichtigen, niet vallende onder artikel 191, mogen zonder hunne toestem ming niet dan krachtens eene wet naar Nederlandsch-Indië, Suriname en CuraQao worden gezonden". De tekst van het huidige ar tikel 192 luidt aldus „de dienstplichtigen te land mo gen niet dan met hunne toe stemming naar Nederlandsch- Indië. Suriname en Curagao worden gezonden". Artikel 191, waarnaar in art 192 wordt verwezen, luidt als volgt,.de dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te die nen in en buiten Europa. Aan de dienst, door hen in Neder landsch-Indië, Suriname en Curagao te vervullen, worden door de wet voordeeien ver bonden". De Atheensche politie heeft vierhonderd personen ge arresteerd in verband met de moord op twee nationaliste/. Voorts zijn weer twee dood vonnissen uitgesproken, waar mee het aantal executies tot zesendertig is gestegen. GOED ZEEUWSCH EN TOCH PRACTISCH. Uitslag van een studieprijsvraag. WA.T is het kenmerkende van een Zeeuwsche boerderij Zijn het de zwarte muur vlakken met de witte deur- omlgstingen, is het de dwars- deel, of zijn het de specifiek Zeeuwsche kleuren? De Stichting van de Land bouw in Zeeland heeft bij het uitschrijven van haar studie prijsvraag voor 2 Boerderijen een omvangrijke opgaaf op zichzelf de bepaling ge maakt, dat het ontwerp een Zeeuwsdh type boerderij moest zijn; en een groot deel van de inzenders heeft in uitwen dige bijzonderheden datgene, wat- zoo in het algemeen de toerist opvalt, het kenmerken de voor de Zeeuwsche boerde rij gezien. Een ontwerper hield zelfs zoo angstvallig aan de traditie vast, dat hg, zich de breede schuren van zwart geteerde planken herinnerend, voorschreef, dat een gebouw, bij gebrek aan hout, opgetrok ken uit baksteen, zwart ge schilderd moest worden. Een niet zeer voor de hand liggend en logisch procédé. Anderzijds kan ook een mo derne Wieringermeerboerderij, angstvallig in de Zeeuwsche kleuren uitgevoerd, niet als de Zeeuwsche boerderij van de toekomst beschouwd worden. Wanneer men de toekom stige richtlijnen zoekt voor de boerdergbouw in Zeeland, zal men de Zeeuwsche boerderij de eerste plaats moeten zien als en enkel of een com plex bedrijfsgebouwen bestemd voor een typisch gemengd be drijf; daarbij natuurlijk reke ning houdend met de geleide lijke vervorming, die dit be drijf in de toekomst zal onder gaan in verband met de me chaniseering. Het was deze zijde van het boerderijenprobleem, waarop door prof. ïr. H. T. Zwiers uit Delft, voorzitter van de jury, en den heer A. D. van Eek, directeur van het Bureau We deropbouw Boerderijen, die eveneens deel van de jury uitmaakte, de nadruk werd gelegd- Een gemakkelijke op gaaf bood het probleem, zoo f ezien zeker niet. En het is ypeerend, dat in Engeland een, in verband met dezelfde vraag, benoemde commissie van onderzoek, niet heeft kun nen uitvinden, hoe de boerderij van de toekomst, die o.m. ge bouwd zal zijn met het oog op concurrentie met soortgelijke bedrijven in alle deelen van de wereld en met de voortgaande mechanisatie iets van een fa briekje zal krijgen, er zal uit zien. Ook de Nederlandsche architecten, waarvan er wellicht door de groote drukte in het bouwbedrgf te wei nig aan de studie-prijsvraag deelnamen, hebben niet dat project geleverd, dat men voor de toekomst als richtgevend kan beschouwen. Niettemin kan men in de 109 ontwerpen die zijn binnen gekomen wel aanwijzingen vinden voor de toekomstige boerderij in Zeeland. Variatie was er in de modellen overi gens wel te vinden. Naast het bekende stolpmodel. geïnspi reerd op de boereribehuizing van Schouwen, zag men inge wikkelde complexen van be drijfsgebouwen. Naast hout en baksteen,, werd beton en staal voorgeschreven. Men zag groote daken en kleine daken, gedekt met pannen, stroo of golfplaten. Er was zelfs een boerderij geheel in geteerde stalen golfplaten uitgevoerd, een landbouwfabriek in groot- schen stijl, waarin men van het traditioneele Zeeuwsche „hof" niets meer terug vond, een ontwerp onder het motto „keet", dat vooral wegens het nieuwe tot de bekroonde be hoorde. In het algemeen was er echter een tikje te weinig ori ginaliteit en durf in de ont werpen- Zeeuwsche details zonder een frisch idee. Een vasthouden aan de traditie, ook wanneer dit economisch niet langer verantwoord is. Voor de afdeeling kleinbe drijf hadden verscheidene in zenders de oplossing gezocht in een groote breede schuur, met de tas in het midden eri terweerszijden de stal en de deel. Een oplossing, die alleen goede resultaten geeft bij een bepaalde verhouding van landbouw en veeteelt in het bedrijf, wanneer de inhoud van de tas en de lengte van de stal met elkaar in overeen stemming zijn. Als basis was een dergelijk ontwerp dan ook niet geschikt. Een andere mogelijkheid bleek een smaller type boer derij, waarbij schuur en wo ning onder een kap gebracht waren met hier achter de tas- ruimte. Dit type is voor alle verhoudingen geschikt en kan een aanwijzing bevatten voor de richting waarin het mengd bedrijf van kleiner formaat zich mogelijk zal ont wikkelen. Enkele van de ontwerpen voor het grootbedrijf waren zonder meer een verf voor die voor het drijf. Andere projecten lieten de aard van het gemengde bedrijf sterk naar buiten blijken in afzonderlijke gebouwen of aparte vleugels voor de ver schillende afdeelingen. Van de 8 bekroonde ontwer pen sloten de projecten voor het kleinbedrijf zich tamelijk bij het gangbare type boerde rij aan: één ervan had zelfs het typische kleine deurtje in de groote mendeuren, in de traditioneele vorm gehand haafd. De ontwerpen voor hét grootbedrijf vertoonden behal ve het reeds genoemde voor gebouwen in gegolfd plaat ijzer, om. boerderijen, die zich met haar lage scihuurdak en kleine ramen sterk bij het Zeeuwsche type aansloot, met open schuren in hangarmo del; een bedrijf ondergebracht in een complex van aparte ge bouwen. Ontwerpen, die allen hun voor en tegen hadden en die in de practgk getoetst zul len moeten worden. Of de geprojecteerde boer derijen in het Zeeuwsche land schap zullen verschijnen, zal voor een belangrijk gedeelte bepaald worden door de rege ling van de schadevergoedin gen. In ieder geval zullen binnen de algemeene normen door het Bureau Wederopbouw Boerde rijen gesteld, de boer en de architect samen moeten wer ken om ten slotte te komen tot een boerderij, die aan de eischen van een modem bedrijf voldoet, een boerderij waarop men met bedrijven ih Austra lië en Canada kan concurree- ren en die toch een Zeeuwsch „hof" is. Een opgaaf, aan de oplos sing, waarvan deze studie- prijsvraag van de Zeeuwsche Stichting voor de Landbouw zeker voor een belangrijk deel zal hebben bijgedragen. sporingsdienst en ook de P. R.A-agenten zullen, wanneer de omstandigheden ertoe lei den, beslag leggen op derge lijke eigendommen, om ze dan over te dragen aan de ver mogensopsporingsdienst. Op deze wijze werden in de afgeloopen tijd zeer aanzien lijke bedragen opgespoord en in beslag genomen. Bij dit zoeken hebben zich vele interessante gevallen voorgedaan. HET GEVAL BOER. Boer had jarenlang zijn beste krachten gegeven aan het veilen en wegwerken van goederen, toebehoorende aan Joden en buitenlanders. Hierbij heeft hij kans gezien een en ander „achterover te druk ken". Na veel speuren en vragen kwam men er achter waar. Hij had het verstopt en toen kwam voldoende voor de dag om er 'n klein warenhuis mee te bevoorraden, afgezien van goud en zilver, benevens kostbare camera's, die men gewoonlijk in warenhuizen niet vindt. Alles bij elkaar bedroeg dit spaarpotje eenige tonnen gouds. 2 MILLIOEN „ONDER GEDOKEN". Van geheel anderen aard; was de zaak van een collabo rateur, die aan de Duitschers enorme hoeveelheden camou- flageverf heeft geleverd en daaraan zeer veel geld heeft verdiend. Aanvankelijk bleef dit geld onvindbaar. Geduldig speuren en ondervragen leidde het spoor naar familieleden van den betrokkene en ten slotte slaagde een rechercheur er in thuis te komen met een trommel, waarin voor ander half millioen gulden (beurs waarde) aan uitstekende Ne derlandsche aandeelen waren geborgen, een buit, die later werd aangevuld met nog eens een half millioen, die eveneens bij een relatie was „ondergedo ken". EEN SPROOKJE UIT DUIZEND-EN-EEN NACHT. Een van de sensationeelste gevallen was dat van het lee- ge huis in Den Haag, waarin de buren 's nachts geklop hoorden. Zij vertrouwden de zaak niet en waarschuwden eenige rechercheurs van de P.R.A., die een onderzoek in stelden. Zij vonden iemand, die bezig was de vloer op te breken, om daaronder verstop te zaken te voorschijn te bren gen. In het bewuste huis had namelijk een N.S.B.'er ge woond, die zijn „verdiensten" belegd had in juweelen en deze waren het, die onder de vloei: verborgen lagen. Deze buit was werkelijk min of meer fantastisch. Er was vrijwel geen artikel uit de juwelierswinkel, dat niet ver tegenwoordigd was, van das spelden tot horloges, van arm banden tot oorknoopen, kort om een stroom edel metaal en gesteente, een sprookje uit duizend-en-één-nacht waardig. Alles bijeen genomen mag men waarlijk niet zeggen, dat de bijzondere rechtspleging al leen maar geld kost, er ko men ook gelukkig aanzienlijke bedragen binnen. EEN BLINDE KAN WEER ZIEN. In Engeland woont een 23-jarig meisje, dat sinds haar 14e jaar zeer slecht zag en soms zelfs maanden geheel blind was. Zij kan nu weer zien en'weldoor de oogen van een op D- day gesneuvelden sol daat. In het oogheelkundig ziekenhuis te Manches ter is namelijk het hoornvlies van den sol daat in het oog van het meisje overgebracht. Zg kan thans weer de klein ste letters lezen! Goering nogmaals in de getuigenbank. Hermann Goering is In Neu renberg weer in de getuigen bank verschenen. Het tribu naal had zijn verzoek, opnieuw te getuigen, ter weerlegging van de verklaringen van een SS-arts, ingewilligd. De arts beweerde, dat Goering toege stemd had in, of afgeweten had van experimenten, waarbij menschen uit concentratiekam pen als proefkonijnen moesten dienen. Goering zeide o.m.: „Duizen den bevelen zijn namens mij uitgevaardigd, zoodat ik niet alle bijzonderheden weet". Met trots vervolgde hrj: „Men wist in Duitschland heel goed, dat, wilde men iets be reiken, men eenvoudigweg moest zeggen: „De rijksmaar schalk wil het hebben". Ik had een bijzonder departement gevormd, dat misbruik van mijn naam moest verhinderen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1