Niets is zoo slecht als de Duitschers verwachtten LEZERS SCHRIJVEN.. Amerikaansch vliegtuig neergeschoten Zuid-Beveland Zeeuwsche Snippers Zeeuwsch Vlaanderen „Rapport over Duitschland" (I.). ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. James P. Warburg, de schrijver van het hiervolgenile artikel, was voor de oorlog lid van Pres. Roosevelt's be kende Brains Trust en gedurende .de oorlog plaatsver vangend directeur van de afdeeling psychologische oor logsvoering van het Amerikaansche departement van oorlog. Hij ls juist in de Ver. Staten teruggekeerd vau een bezoek aan alle vier de bezettingszones in Duitsch land en gaf in een rapport over Duitschland zijn indruk ken weer. ZUn verslag over de toestand in de Russische zóne verscheen vorige week ln de New Statesman" and Nation". sche provincie heeft een Russi- Behalve dat het heel wat ge duld kost en een hoop formu lierengedoe, zoo schrijft hij, is het niet moeilijker om achter 't ijzeren gordijn een kijkje te ne men in de Sowjet-zóne, dan om de andere zones binnen te ko men. Economisch staat de Russi sche zóne er het best voor, om dat de bodem voldoende op brengt om de bevolking te voe den en bovendien rijke lagen steenkool en andere delfstoffen bevat. Politiek gezien bestaat de bevolking uit conservatieve boe ren in Pruisen, de vooruitstre vende stadsbevolking in het ln- dustrieele Saksen en de drie mil- lioen bewoners van Thüringen, die voor de nederlaag voor on geveer 90 nationaal socialis ten waren. Thüringen immers was Hitiers meest geliefde Gau. Wat hebben de Russen nu ge daan in dit gedeelte van Duitschland? HET GEDRAG DER TROEPEN. Aanvankelijk, volgens de ge tuigenis van vele corresponden ten, hebben de troepen zich vrij beestachtig gedragen. Na de eer ste bszettingsweken eohter werd de discipline hersteld en thans gedragen zich de Russische troe pen over het algemeen zeker niet slechter dan de Amerikaan sche. Er is nu geen sprake meer van, dat de bevolking gemoles teerd wordt. DUITSCHERS WERKEN VOOR DE RUSSEN Aanvankelijk was het ook de gedragslijn van het Sowjet-op- perbevel om alles, wat niet na gelvast met den grond verbon den was, naai* Rusland te slee pen. De Russische politiek dien aangaande heeft zich echter langzamerhand gewijzigd thans wordt het meer en meer gebruikelijk om de productie middelen in Duitschland te la ten en ze daar te exploiteeren ten bate van de Russen In Thüringen bijv. zijn van de 6272 industrieel e ondernemingen er slechts 310 ontmanteld, terwijl de rest volop in bedrijf is. Hoe veel van de productie naar Rus land gaat is niet te zeggen. In de provincie Saksen, waar de suikerindustrie zeer belang rijk is, werden de installaties van slechts 14 van de 64 suiker fabrieken haar Rusland overge bracht. De Duitsche half-conser. vatieve president van deze pro vincie vertelde eohter, dat vol gens hem deze herstelbetalin gen, hoe pijnlijk ook, de suiker productie niet noemenswaard aantasten en hü voegde er aan toe: Wij Duitschers moeten niet vergeten, dat- we van geheele streken in Rusland een woestijn maakten. Bij een bezoek aan het indu striegebied bleek, dat de beken de Leuna-fabrlek weer volop synthetische gasoline produ ceert Buna maakt weer synthe tische rubber en Zeiss de be roemde optische instrumenten. Er is geen werkloosheid in de Russische zóne; integendeel is er een tekort aan werkkrachten en grondstoffen. Over het alge meen heeft de Russische zóne het minst te lijden van' het ge brek aan samenwerking tus- sohen de verschillende zónes. DE BODEM HE RVOR MINGEN. Op landbouwgebied zijn de Russen overgegaan tot de veel besproken bodem-hervormingen, hetgeen beteekent, dat de groo- te landgoederen in Pruisen ver deeld zijn onder de vroegere pachters. Deze hebben nu eigen boerderijen gekregen van 45 tot 60 ha. groot. De nieuwe boeren behooren tot de weinigen in Duitschland. die er door de ne derlaag op vooruit zijn gegaan. Niettegenstaande het tekort aan landbouwwerktuigen zijn vol vertrouwen en er wordt dan ook een grootere bodem-op brengst verwacht dan ooit te voren. Het belangrijkste resul tant van de hei*vormingen is, dat de macht van de Junker klasse voorgoed gebroken is, ook al hebben sommige Junkers nog uitgestrekte bezittingen aan land in de Westelijke zóne. DE DENAZIFICATIE. De Russen gaan bij het nemen van denazificatie maatregelen volgens twee methoden te werk en handelen met ambtenaren anders dan met personen, werk zaam in handel en industrie. In de ambtenarenwereld is flink schoon schip gemaakt. In Thü. ringen bijvoorbeeld zijn 113.349 ambtenaren van allerlei rang ontslagen, waaronder 98 van de onderwijzers Op het gebied van handel en industrie hebben de Russen zich er mee tevreden gesteld, de groote Nazi's te ver- wijderen, waarvan de meesten trouwens reeds voor de komst der Russen naar het Westen wa ren gevlucht. De zóne wordt nu bestuurd volgens de aanwijzingen vanuit Karlshorst. het Russische hoofd kwartier in Berlijn. Elke Duit- schen militairen gouverneur en een Duitschen president. Deze president en de vier vice-presi. denten vormen het Praesidium, het uitvoerende lichaam, dat werkt onder toezicht der Rus- sische autoriteiten. Er bestaat een raad van advies, bestaande uit tien vertegenwoordigers van elk der drie politieke partijen en de vakvereeniging, vijf van de boeren-coöperaties, drie van de Kamers van Koophandel, drie van de Kerken en dertien indi- vidueele ellen. Voorloopig ls er nog geen gekozen volksvertegen woordiging, maar waarschijnlijk zullen deze herfst verkiezingen vorden gehouden. De gerechts hoven functionneeren onafhan kelijk van de uitvoerende macht. LAAT ZE MET RUST. De voornaamste stelregel van het Russische militaire bestuur schijnt te zijn: Zeg de Duit schers wat je wilt dat gedaan wordt en laat ze zelf uitzoeken hoe het gedaan moet worden Laat ze met rust zoolang als ze goederen leveren, want daar gaat het op het oogenblik bij de Russen in de eerste plaats om. Van het standpunt van de Duit sche bereiking bekeken doen de Russen het beter dan de andere drie bezettende mogendheden en zeker slagen zij er beter in hun doeleinden te verwerkelijken, Daar staat tegenover, dat zij de gemakkelijkste zóne hebben, de eenïge zóne met een voedsel- overschot. Bovendien hebben zij het psy chologische voordeel, dat niets wat zij doen zoo slecht is, of de Duitschers hadden het nog al tijd. erger verwacht. Ongetwijfeld wordt als ge volg van het feit, dat een be langrijk deel van de productie in de Russische zóne voor Rus sische doeleinden in beslag wordt genomen, Duitschlands economische positie in zijn ge heel belangrijk verzwakt. Franco levert Degrelle niet uit. De voormalige Belgische fascistenleider, Léon Degrelle, j die eenmaal aan het hoofd van de „Rex"-beweging heeft gestaan, zal door de Spaan- sche regeering niet worden uitgeleverd, maar slechts wor. den uitgewezen, aldus Radio Pary's. Degrelle vluchtte na de ineenstorting van Duitschland t het uniform van een uitsch soldaat naar Spanje. Russische critiek op Engelsche troepen in Denemarken. Radio Moskou heeft in een uitzending in het Engelsch, critiek geoefend op de aan wezigheid van Britsche er Amerikaansche troepen in De nemarken. Ondanks herhaalde verzekeringen, aldus de radio, aat zij zullen worden terug getrokken, blijven de troepen waar zij zrjn, Hun aanwezig heid beïnvloedt het politieke en economische leven in het land. De anglo-Amerikanen be moeien zich nog steeda met Deensche bestuurszaken, hoe wel zij het tegendeel beweren. De radio haalt Deensche bla. den aan en zegt, dat de aan wezigheid van de troepen waarschijnlijk heeft bijgedra- gen tot het aanvaarden dooi de Denen van de „zeer on- gunstige voorwaarden" van de onlangs gesloten handelsover. eenkomat met Engeland. VERPLAATSTE JODEN NAAR NOORWEGEN. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Oslo deelt het blad „Aften Posten" mede, dat 600 ver- laatste Joden uit kampen in •uitachland en Polen zich in Noorwegen zullen mogen ves- ;tigen, op voorwaarde, dat zrj werk zullen verrichten, waar voor Noorwegen menschen te kort heeft. HET VERMOGEN VAN MUSSOLINI. Alleen in Milaan bezat Mus solini al een fortuin van 700 millioen lire. waaronder twee groote moderne dukkergen, in een waarvan thans verschillen de dagbladen en een aantal buitenlandsche persbureaux zijn ondergebracht. Verder bezat de Duce een kostbare verzameling onder scheidingen, w.o. een hem door Victor Emmanuel geschonken halsketen, decoraties van het Vaticaan. Duitschland, Alba nië, Uruguay en Spanje, een met diamanten en robijnen be zette twee-koppige adelaar, een gouden scheermes. vier Japansche platen met Inscrip tie van den keizer van Japan en een groote collectie edel- steenen. Griezelig geschenk. Men kan tegenwoor dig de opperhoofden van de Dajakkers, in Sera- wak (Br. Borneo) van hun onderdanen herken nen, want het meeren- deel draagt een bril: oorlogsbuit op de 1500 Japansche koppen, die zij in de laatste oor log snelden. De brillen die niet gebruikt worden, bljjven op het hoofd van hun overleden eigenaars rusten, en de glazen worden iedere dag zorg vuldig schoongepoetat. Toen het Britsche Parlementslid Lt.-kolo- nel D. R. Rees-Williams onlangs de Dajakkers bezocht, toonde deze stam haar achting door hem een geprepareerd hoofd van den Japan- achen directeur van het onderwijs aan te bieden. Lt.-kolonel Reea-WiL liams weigerde dit ge schenk tactvol Laguardla over verplaatste personen. Elk land, aldus verklaarde La- guardia in een interview, moet een aantal verplaatste personen opnemen, anders zullen ernstige moeilijkheden het gevolg zijn. Mijn land, zoo vervolgde La guardia, heeft meer tranen ge stort en meer resoluties aange nomen met betrekking tot de verplaatste personen dan eenig ander land, doch tot dusver heeft het er nog niet veel toe gelaten Brazilië heeft zich be reid verklaard er 100.000 in een tijdsverloop van een jaar op te nemen. Andere Zuid-Amerikaan- söhe staten zullen ook mede werken. „Ik ben er van over. tuigd", aldus spreker, „dat als de V.S. eenmaal beginnen. Ca nada, Australië en Nieuw Zee. land zullen volgen." Desgevraagd ontkende La- guard ia de berichten dat de UNRRA haar werkzaamheden na 1 Januari 1947 nog een half jaar zal voortzetten. Joegoslavisch ambassadeur te Athene teruggeroepen. De Joego-Slavlsche regee ring heeft den ambassadeur van Joego-Slavlë te Athene, tsiclore Tsjangar, teruggeroe pen. Er is tot dusver te Londen geen reden voor de terugroe ping bekend, voegt Reuter hieraan toe, maar ze heeft plaats gehad na onvriendelijke uitlatingen ten opzichte van Griekenland ter conferentie te Parijs, waar de Joego-Slavi- sche afgevaardigde Grieken- lands aanspraken bestreed. DEBAT OVER NIEUWE FRANSCHE GRONDWET WEER GEOPEND. De partijleiders van de Fransche Assemblee zijn be gonnen met het debat over de nieuwe grondwet. Men ver wacht, dat dit debat twee drie weken zal duren. Er worden bg'na 150 amendemen ten ingediend, waarvan een groot aantal van de zijde der communistische partij komt. Deze communistische amende menten betreffen de bevoegd heden, welke zullen worden toegekend aan de twee Kamer en aan den president der repu bliek. AARDBEVING IN IRAK. Als gevolg van een aard beving in Noordoostelijk Irak zjjn honderd huizen, waaronder regeeringsgebouwen, vernield. Zes personen zjjn gedood en veertien gewond. De aard schokken zijn Maandag j.l. begonnen en werden gisteren nog waargenomen. De havengeur In Goes. Enkele lezers uit Goes zijn het niet eens met hetgeen er in ons blad geschreven werd over de „weinig aangename geur", die er hangt in het havenge deelte tusschen Groot- en Klei ne kade Dat heb er niet prettig ruikt, daarover zgn zg liet eens. Dit zou evenwel te verhelpen zgn door een behoorlijk onderhoud. Het wordt tegengesproken, dat er kadebewoners zouden zijn, die hun afval in de haven wer- pen. In ieder geval wordt daar door de stank niet verwekt. Een lezer protesteert tegen 't denkbeeld Ie haven te dempen om er een parkeerterrein van te maken. Iedere stad., zoo zegt schrijver, die eerbied heeft voor zijn verleden, zal niet dan in alleruiterste noodzaak overgaan tot een demping, die aan een stadsdeel zijn schoonheid en zijn historisch karakter zou ontne men. Deze noodzaak is stellig niet aanwezig, aangezien er el ders even goed ruimte voor een parkeerterrein zal kunnen wor den gevonden. Ten slotte wijst een lezer ons op het feit, dat toen destijds het gemeentebestuur de vraag vaste brug of draaibrug aan de orde stelde, verreweg de meeste kade bewoners voor een draaibrug waren en tegen een vaste brug. Toen de gemeente toch een vaste brug voorstelde, hebben zij demping van de haven ge vraagd. De vaste brug won het evenwel en de kadebewoners gaan dv- vrij uit. De Walchersche boeren en de N.O. Polder. Een gedupeerde Walchersche boer schrift over het door ons gesignaleerde feit dat er bij de directie van de N.O. polder een voorkeur schijnt te bestaan voor vestiging van pioniers boven vestiging van Walchersche boe ren. Hij vindt het niet in de haak. dat een Walchersche boer, die zgn vruchtbaar land heeft zien overstroomen, achtergesteld wordt bij pioniers. De schrijver erkent het goed recht van de pioniers naar de N.O. polder te gaan, maar vindt, dat het de plicht is van het Nederlandsche volk eerst hen te helpen, die door de oorlog hun land en goe deren verloren. Hij doet daarom een beroep op alle instanties, die hieraan iets kunnen doen om het hunne er toe bij te dragen, dat de Wal- chersche boeren geen „verschop pelingen" worden, maar de vol ledige kans krijgen om zich in die N.O.-polder te vestigen. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VRAGEN STEUN. Naar wij uit Rheinberg (Did) vernemen heeft een 20- tal leden van de Nederland sche vereeniging aldaar zich tot H.M. de Koningin gewend met het verzoek een steun- actie voor de Nederlanders in Duitschland te willen bevor deren. In dit verzoekschrift wordt er op gewezen, dat de leden van de Nederlandsche kolonie in Rheinberg dermate kleine levensmiddelen-rantsoenen toe gewezen krijgen, dat „met recht van hongerlijden" ge sproken kan worden. Uit Milaan wordt ge meld, dat het lijk van Mus solini in een verzegelde stalen kist onder escorte van politie agenten naar een geheime be- graafplaats is vervoerd. Evenals dit vorige Vrij dag en Zaterdag het geval was zullen ook op 23 en 24 Aug. a.s. rijwielen op afstanden bo ven 40 km. alleen worden ver voerd in speciale rijwieltreinen dus niet naar keuze van de reiziger. Fel protest der V.S. tegen Joego Slavië. In 11 dagen tjjds is nu reeds het tweede Amerikaansche vliegtuig boven Joego Slavië neergeschoten. De Ver. Staten hebben de scherpst gestelde nota inge diend sinds het begin van de oorlog Ook naar aanleiding van net feit, dat Joego Slavi sche soldaten over de grens geschoten hebben op geallieer de militairen, is fel gepro testeerd. In het protest wordt o.a. schadevergoeding geëischt De Amerikanen verlangen doorgansrecht voor de Ameri kaansche vliegtuigen. De Joego Slavische regee ring heeft de nota aan de Amerikaansche regeering over. Reorganisatie van de U.N.R.R.A. Laguardia, de directeur- Seneraal van de UNRRA, eeft medegedeeld dat het thans mogelijk is geworden generaal Sir Frederick Mor gan van zijn functie als hoofd van het UNRRA-werk in Duitschland te ontheffen. Hg noemde Myer Cohen, directeur van de UNRRA-repatrieerings- afdeeling te Washington, als tijdelgk opvolger van Morgan. Een permanente opvolger zal na den terugkeer van Laguar dia r-aai de Ver. State'; dooi door dezen worden benoemd in overleg met vertegenwoordi gers van de Ver. Naties. Voorts zeide Morgan, dat, indien de Engelschen Bevin zouden ontslaan en r.em be noemen hg binnen 3 maanden dat zaakje in Palestina wel leens op zou knappen. handigd waarin zij beweert aan het vliegtuig verzocht te hebben te landen en toen daar. aan geen gevolg werd gegeven gedwongen te zijn geweest het vliegtuig te doen dalen. Joego Slavië verzoekt Amerika haar grondgebied niet te schenden Aan Amerikaansche piloten is nu de opdracht gegeven Joego Slavisch grondgebied te mij den. Invoer uit de Ver. Staten. Nederland zal voor het loopende jaar ter waarde van ongeveer 300 millioen dollar uit de V. S. invoeren. Het geld daartoe zal verkregen worden uit de Am. leening aan Neder land en uit Ned, activa in de Vereenigde Staten. Italiaansch memorandum verworpen. De politieke en territoriale commissie voor het vredes verdrag met Italië neeft het Italiaansche memorandum verworpen. Het wilde in de in leiding van het vredesverdrag zien beschreven, dat het fas cistische regiem in Italië ver antwoordelijk was voor het kiezen van de Duitsche zijde en niet het Italiaansche volk. Engelsche en Ameri kaansche nota's aan Polen Engeland en Amerika heb ben aan Polen nota's doen toekomen, waarüi zg er op wijzen, dat alle democratische partgen in Polen vi*U moeten zijn ln het ontplooien van po litieke activiteit gedurende de periode voorafgaande aan de algemeene verkiezingen, die in November in Polen zullen worden gehouden. KOLENRANTSOENEN 1946/47 VOOR WERKPLAATSEN E.D. Zrj, die door omstandigheden niet in de gelegenheid waren vaste brandstoffen aan te vra gen voor de verwarming van ruimten, bestemd voor de uit oefening van hun beroep, be drijf of dienst, zullen lilertoe nog eenmaal en wel van 22 tot en met 30 Aug. a.s. in staat worden gesteld. Het hiervoor te gebruiken formulier MD 393—05 is bö de distributie- dienst verkrijgbaar. Aanvra gen ingediend na 30 Aug. a.s. worden niet meer in behande ling genomen. In bovenvermeld tUdvak kunnen eveneens brandstoffen worden aangevraagd door ex ploitanten van pensions, waar in 10 of meer gasten vertoe ven. Het bouwen van een huis. De heer Andriessen heeft aan den minister ren openbare wer ken en wederopbouw de volgen de vragen gesteld Heeft de minister kennis ge nomen van het bericht, dat hij, die op dit moment een huis wil bouwen, daarvoor eerst bij 33 instanties de noodage vergun ningen moet halen? Wil de minister mededeelen of het in vraag I genoemde aantal instanties juist of nage noeg juist is? Wü de minister mededeelen, welke instanties bij het afgeven van de vergunningen, voor het doel als in vraag 1 aangegeven zgn betrokken? Is de minister van oordeel, dat dit aantal, ter bevordering van een goeden gang van zaken, moet worden gehandhaafd? Is de minister verder van oor deel, dat in de huidige organi satie de positie van het depar tement van openbare werken en wederopbouw een zoodanige is dat een vlotte gang van za ken, den wederopbouw betref fende, gewaarborgd wordt? Is de minister van oordeel, dat de wederopbouw een vlotter verloop kan hebben, indien de decentralisatie, door oprichting van streekbureaux. in het bij zonder voor de getroffen ge bieden, in ruime mate wordt voortgezet en daarbij aan de ge meentebesturen in deze bureaux medezeggenschap wordt ven. waardoor deze besturen mede verantwoordelijk worden gestéld voor de beslissingen van deze bureaux? We moeten toch weten hoe laat het (s. Tgd is geld, zegt een goed oud spreekwoord en aangezien de Nederlander van oudsher de loffelijke gewoonte heeft zrjn tijd degelijk te besteden, haast ieder zich deze af te meten met een horloge dat hij tracht te bemachtigenuit de Zwit- sersche zendingen Er werden voor dit jaar twee contingen ten, elk voor 1 millioen fran ken. uit 't Alpenland verwacht. Het eerste is binnen, wordt verdeeld op distributiebasis aan de bevolkingsgroepen, die er de grootste behoefte aan hebben. Bijvoorbeeld de con ducteurs, die den trein op tijd moeten laten vertrekken, de postboden die op de buslichtin gen hebben te letten, de agen ten, die het park moeten slui ten en allerlei andere lieden, die iets op de klok moeten doen. Maar nu schijnen er plotseling zooveel menschen te zijn, die met het horloge in de hand staan. dat de betreffen ie vakgroep geen raad weet met de talrijke aanvragen, aldus de Leeuwarder Koerier. Het tweede contingent uit Zwitserland zal waarschijnlijk niet in distributie komen maar in den vrijen verkoop worden gebracht. Het ziet er echter naar uit, dat van dit contingent heel wat minder onder de bur gerij terecht zal komen, aan gezien de Marine 30 procent voor haar mannen heeft ver langd. De verdeeling onder de taillisten is hierdoor een tikje in de war geloopen en men weet niet, of er nog niet an dere officieele instanties een deel komen halen. Maar ja, ook dezen moeten weten, hoe laat het is. Intusschen kunnen misschien aankoopen uit Frankrijk de te korten aanvullen. Het is geen eenvoudige zaak. iets uit Frankrijk te krijgen. Maar de Nederlandsche zakenman is niet gauw uit het veld gesla gen en heeft hij een fabrikant Ln Frankrijk gevonden, die wel bereid is iets te leveren, dan stapt hij naar het ministerie van Handel en Nijverheid en tracht de benoodigde invoerfa- ciliteiten los te krijgen. Zoo kunnen wat reiswekkertjes uit Frankrijk worden verwacht. Wekkers vormen een graag gewild artikel. Men berekent, dat er alleen voor de gefroffen gebieden al 275.000 noodig zgn. Daar komen dan nog bij de ge zinnen, die niet tot de oorlogs slachtoffers gerekend kunnen worden maar toch op de een of andere manier hun wekker zijn kwijtgeraakt en op tgd willen opstaan Vervolgens de jonggehuwden, die er ook heel wat zyn. Dit jaar zullen echter niet meer dan 100.000 wekkers worden ingevoerd Er blijven dus nog heel wat menschen over. die met een redelgk ex cuus te laat op kantoor kunnen komen. Op de kwaliteit van de ingevoerde horloges valt niets aan te merken: de prijzen va- rieeren tusschen de twintig en negentig gulden. UIT DE PROVINCIE. 1000ste Rotterdammer op Walccheren. Woensdag heeft de 1000ste Rotterdammer van de door de Hulpactie Scheldemonden, afd. Rotterdam en de Stichting Nieuw Walcheren, in samen werking met het Rotterdamsch Nieuwsblad en de V.V.V. Mid delburg, georganiseerde trips naar Walcheren, dit eiland be zocht. Het aantal inschrijvers voor deze trip benaderd reeds de 2000. De 1000ste bezoeker was de heer A. J. Kruis, een zeer be kende figuur in Rotterdam. Tijdens de lunch werd de heer Krui toegesproken door de heer Gaanderse, leider van de trips en bestuurslid van de hulpactie Scheldemonden en door de heer G. Ballintijn, be stuurslid van de Stichting Nieuw-Walcheren. en de V.V. V., afd. Middelburg. Bg deze toespraken werden geschen ken overhandigd, terwijl de gérant van de sociëteit „De Vergenoeging" bloemen aan bood. Buitenlandsche werkkrachten op de Schelde Naar w(J uit betrouwbare bron vernemen, worden door de directie van de „Schelde" pogingen in het werk gesteld om in het nijpend tekort aan personeel te voorzien door de tewerkstelling van buitenland sche werkkrachten. De kans is niet uitgesloten, dat, hoewel vele moeilijkheden dienen te worden opgelost, deze pogingen met succes zul len worden bekroond. FESTIVAL. Ter gelegenheid van het ge houden festival op Donderdag 15 Augustus j.l. te Axel, heeft de harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen aldaar op die datum een uitvoering gegeven Dit gala concert werd door de bevolking van Axel en om liggende dorpen op prijs gesteld. Het stond dan ook op muzikaal hoog peil, zoodat onze Harmonie op een goed geslaagde avond kan terug zien. De Harmonie „Concordia" te Axel had op Woensdag d,v. de muzlekvereeniging uit Biervliet aangezocht een concert te ge ven. Dit festival werd te Axel ge houden ter gelegenheid van het "1-jarig bestaan van de muziek vereniging „Concordia" al daar. Zaterdag 24 Augustus a.s. geeft de harmonie „Ons Genoe gen" wederom een concert op de tent in het Bellamypark te Vlissingen, aanvang des avonds 8 uur. TENTOONSTELLING ONTWERPEN „ZEEUWSCHE BOERDERIJ". De Stichting voor de Land bouw schreef eenige maan den geleden een studieprijs vraag uit voor de Zeeuwsche boerderijen. De uitslag van deze prijs vraag, waarop 109 ontwerpen binnenkwamen, publiceerden wg in ons blad van 1 Augus tus jl. 's-Gravenpolder RAADSVERGADERING. In het verslag van de verga dering van de gemeenteraad te 's-Gravenpolder zijn., naar de waarnemende burgemeester ons mededeelt een paar onjuisthe den geslopen. De dubbele barak, die aan de Sohuitweg wordt ge bouwd, is niet 1% geleden, doch in Februari 1946 aangekomen. Niet de heer Tissing doch B en W. achtten het beter, dat de noodslachtingen in de gemeen te zelve plaats hebben De zes te bouwen woningen zijn per manente en de plaatselijke aan- nemers hadden geen tijd deze te bouwen door de vele répara- tiewerken. De raad nam het besluit om den schipper, die zijn schip ver loor bij het vervoer van klokken 50 uit te keeren met algemee ne stemmen, op voorstel van B.' en W.; en de Ned. Herv. kerk zal daarvan 25 dragen. Ten slotte zg opgemerkt, dat naast 's-Gravenpolder alleen Kapelle protesteerde tegen het besluit van B. en W. van Goes om aan de randgemeenten geen vleesoh van de noodslachtingen af te staan. De harmonie „Ons Genoe gen" gaf Zaterdagavond ln het Bellamvpark te Vlissingen een concert. Het publiek stelde het keurige programma, dat werd uitgevoerd, zeer op prijs. In de week van 12 t.m. 17 Augustus werd te Veere 1797 kg consumptie garnalen en 2697 kg visch aangevoerd Op 31 Aug*, neemt de P. D. V. „De Noordster" uit Yer- seke deel aan het Nationaal liefdadigheidsconcours van Parkestone, (Engeland), ten bate van. de Stichting '40 '45. Het muziekgezelschap „Con Amore" van Hcedekenskerke gaf Zaterdagavond te Oudelande een concert. Dit gezelschap zal ook deelnemen aan het groote muziekfeest te Hansweert. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de O. L. school te IJzendijke hebben zich zes sollicitanten aange meld. Aan de Zondag j.l. te Arn hem gehouden nationale atle tiekwedstrijden werd ook deelge nomen door J. Fliers van „Ma rathon" uit Vlissingen. Hoewel hij voor het eerst op de 5000 m uitkwam, wist hij bij de B.- klassers als le te eindigen. De collecte van het Neder landsche Roode Kruis van 15 17 Augustus heeft te Arnemui- den opgebracht 301.50. Dinsdagmiddag werd te Goes een tentoonstelling van deze ontwerpen geopend. Na een inleidend woori van den voorzitter van de Stichting, den heer R. van Waes, waar aan de winnaars prijzen wer den uitgereikt, gaf prof, ir. H T. Zwiers, voorzitter van de jury, een korte technische uiteenzetting betreffende de ontwerpen in het algemeen en de acht bekroonde in het bg- i' T'der. Het aantal inzendin gen was bené'teü vervvacnting irer.-.even, waars chgnlQK in velband me>. de huidige druk- voor de arcar jcienbureaux wellicht was het hieraan te wijten dat geen ontwerp uit de bus was gekomen dat voor honderd procent voldeed- De heer A. D. van Eek, di recteur van het bureau we deropbouw boerdergen, be lichtte vervolgens nog enkele practische punten van het boerderijen-probleem. Hierop werd de tentoonstel ling geopend. Stillwater (U.S.A.) adopteert Schoondijke. Het dorp Sohoondijke bU Breskens in Zeeuwsch-Vlaande ren is op advies van mevrouw Roosevelt (wier verre neef, de heer F. A. van Roosevelt, bur gemeester van het plaatsje is), uitgekozen als de gemeente, die gedurende een jaar voeding en kleeding zal ontvangen via de Amerikaansche organisatie „United Council of Churohwo- men", zoo meldt de Stillwater Daily News-Press" Men zoekt n l. voor dit doel een plaatsje ln hongerig Europa, dat niet meer dan 50 tot 100 gezinnen telde. Omvangrijke gif ten in levensmiddelen, textiel- goederen en -benoodigdiheden zijn reeds geschonken door de inwoners van Stillwater (Okla homa), die het plaatsje Schoon dijke hebben geadopteerd. In Stillwater wonen verscheidene personen van Nederlandsche af komst Benoeming Burgemeester Sint Philipsland. Bjj Koninklijk besluit van 17 Augustus 1946, no. 6, is be noemd tot burgemeester van Sint Philipsland, ingaande I September a.s., de heer L. J. de Jonge, thans secretaris der gemeente Bruinisse. Sedert 1927 is in de gemeen te St- Philipsland het secre tarisschap met het burgemees tersambt vereenigd geweest. Hierin is door de benoeming van den heer de Jonge geen wijziging gebracht, zooaat de- naast het burgemeesters ambt der gemeente St. Phi lipsland ook het gemeentese cretariaat zal vervullen. U.N.O.-COMMISSIE KOMT ONS LAND BEZOEKEN. Vandaag arriveert de „sub commissie der geteisterde ge bieden" van de economische en sociale raad van de.U.N.O. voor een 3-daagsch bezoek aan Ne derland. De commissie is voornemens besprekingen te voeren met verschillende autoriteiten. Zg zal o.a. een bezoek bréngen aan Rotterdam en aan Wal cheren. LOONEN DOKSCHBEDRIJF ZEELAND. Voor de dorsclimachüie-ar- beiders in de provincie Zeeland hebben de betrokken werkge vers- en werknemers-o'*gdiuóa- ties onder nadere goe Ikeuring van het college voor de vaste arbeiders een weekloon bepaald: van f 42.- en voor de seizoenar beiders van 85 cent per uur. De algemeene bepalingen zul len vrijwel gelijk zgn aan die vastgelegd in het z.g. mantel contract voor het landbouwbe drijf voor het geheele land. BLOEMEN TENTOONSTELLING Liefhebbers van bloemen zul len 14 Sept. hun hart kun nen ophalen, als de afdeeling Goes en omstreken van de Ko ninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde een dahlia-wedstrijd organiseert Men hoopt tevens daar vele andere soorten bloemen te kun nen tentoonstellen. GROOTHANDEL IN MOSSELEN. Het bestuur van de Vereeni ging Groothandelaren in Mos selen is als volgt samengesteld: B. Zuijdweg, voorzitterD. J. Slnke, vice-voorzitter Jeroen Vette Jr., secretaris P. J. de Leeuw, penningmeester en C. de Rooy, commissaris. DE EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN IN WEST-ZEEUWS.CH- VL A AN DEREN. Naar aanleiding van de mede- deeling van de stiohting voor de Landbouw inzake de export van pootaardappelen in West Zw.- Vlaanderen en waarin werd be weerd, dat in de vergadering van de bond van W. Zeeuwsoh- Vlaamsche pootaardappel expor teurs voor de Overheid belee- digende uitdrukkingen zouden zjjn gebezigd, deelt men ons van de zgde van de bond van W, Z.- Vlaamsche pootaardappel ex porteurs mee, dat geen beleedi- gende uitdrukking zijn gebezigd. Verder spreekt de bond haar verwondering er over uit, dat de Stichting voor de Landbouw op deze wijze op de vergadering reageert, terwijl vertegenwoordi gers van haar, niet alleen mede ter vergadering aanwezig waren, maar ook mele de telegrammen aan H.M. de Koningin en den minister van landbouw goed keurden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10