Journaal Holland-Zwitserland REISERVARINGEN TRIBUNAAL GOES Amerikaansch vliegtuig neergeschoten. UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche Snippers Geen vreugde in Frankrijk. NAAR het buitenland rei zen is in deze dagen, nog zoo kort na den oorlog, geen genoegen voor wat be treft het financieele budget, waarover men beschikking krijgt. Vele malen schreef ik brieven, nog vaker bezocht ik deviezen.instituten en derge lijke 'nstellingen, doch toen ik eindelijk in den Pullman aan het Amsterdamsche le perron wegdeinde kon met recht ge zegd worden, dat een kinder hand snel gevuld is. Het geld, dat Harer Majesteits Regee ring mij meegegeven had, was van een belachelijke futiliteit en ik maakte mij ernstige zor gen over het beroep, dat ik op diverse Zwitschersche porte- monnaies zou moeten doen. Meen niet, dat het een klei nigheid is naar Italiaansch Zwitserland te reizen. De reis gaat via Brussel, Luxemburg en Bazel en de grenscontröles bleken hopeloos lang te moeten duren. Niet zoozeer vanwege het onderzoek naar contraban de als wel van wege de mate- looze nieuwsgierigheid met be. trekking tot vreemde gelds. waarden waarover de reiziger al dan niet beschikt. De lange trein dendert Zuid- Nederland door en daarna komt de Belgisch-Nederland, grens: Esschen. Vol staan in Nederland te kleine kranten met politieke vraagstukken en beschouwinger. Het is in Bel gië niet anders. Enorme bor den op de stations: „Le Peu- ple, questions politiques et so- ciales". En de naam Van den Acker bëheerscht alle headli nes. Naar Brussel: veel kapotge schoten huizen maar dat beeld kennen we. Verbrande huizen, huizen zonder daken, half-af- gebroken bunkers. Ook hier heerschte de Duitsche pest. In Brussel laait 't leven en 't wordt genoten met volle diepe teugen door de massa, die blijkbaar tijd en geld bezit om zich aan de heerlijkheid des levens te laven. We hebben bii na 2 uur over alvorens d< nachttrein naar Bazel vertrekt en dus verlaten we het Gare du Nord en belanden op de Place Rogier. Rijen oude jonge vrouwen en jonge kerels. Ze bieden bananen, eieren, si- faretten en patates frites aan. warte handel? Ja, maar de gendarm kijkt hier zoo nauw niet. Leven en laten le ven, n'est ce pas? De overdadige lichtreclames enerveeren den bezoeker, die dit in Nederland na Mei 1940 nog niet aanschouwde. Hel stralen de lampen in de Grands Magasins, waar de fp ite damesukleeding voor het grijpen li Ewelals ge franken hebt. meneerke, en niet zoo berooid op reis moet gaan als die Nederlandsche journalist, die zich afvraagt of hij zich de luxe wel kan per- mitteeren de koffers in depót te geven raison van frank Brusselgoedaekleede vrou wen, stroomen bier op de ter rassen, formidabele porties ft3 en kleine nerinkies met patat ten. Een stel M. P/s chanst met de vrouwelijke Brussel- eche spes p: iae en daarna loop ik weer spitsroeden tus schen de eieren-sigaretten-ba nanen en sinaasappel-vrouw tjes. De nachttrein Brussel-Bazel staat klaar. Een eindelooze sliert wagens maar er is slechts een rijtuig van de Wa gon Lits en dat beteekent, dat we den nacht zittend-hangend zullen moeten doorbrengen. Als het gevaarte Brussel- Nord verlaat, heb ik 16 uur voor den boeg. De stad zinkt weg. De gloed en de flikkering van de lichtreclames worden minder en daarna komt het wijde land van België. De wie len zetten het lied in dat vele juren zal duren. De groote lo comotief doet haar best en de Wielen gaan dat typisch gie- rend-loeiend geluid maken, dat wijst op groote snelheid. Het is een donkere nacht, slechts nu en dan verbroken door licht-flitsen van de voorbij schietende stationnetjes. Soms een korte schaduw van een baanwacher, c.e met een lamp zwr f. Later in den nacht gaat het dwars door de Arden nen: donkere barricaden van zwart geboomte. Heuvels slui ten de spoorbaan In. De maan komt op en werpt wat melan choliek sc..iinsel op de aarde. De douane aan de Luxemburg- eche grens is correct maar wil tc alles graag weten. Grauw van slaap toon ik de papieren en het schamele hoopje geld. De man ziet er uit als Erich von Stroheim in een Weensch officiers-uniform. Hoe is het mogelijk, dat een zóó klein landje zijn ambtena ren zóó mooi kan kleeden Fransche grens: Thionville. Vies, zwart, groezelig, verla ten, droefgeestig. De eerste Fransche kranten! Overal do mineert de kop van Georges Bidault, die nu weer als vader des vaderlands optreedt. Felle politieke platen op de muren. iDe zon komt op en werpt haar licht over Frankrijk. Arm Frankrijk. 1 Ik geloof niet, dat men er erg gelukkig is. Iedere Franschman dien ik sprak, zegt: „Als we dit nu gaan doenMaar men gaat niets doen en dat is het ergst van al. Metz... Strasbourg... enorm veel is kapotgeschoten. Rijen huizen liggen verpuind terneer. Opnieuw was het hier slagveld met nauwelijks het puin weggeruimd van den vo- rigen wereldbrand. In de stad jes weinig leven. Op het land werkt de boer. Met een groo- ten bruin-vilten hoed op, ach ter de magere ossen. Ik zie voor het eerst goed het gezelschap in den trein. Wel zeer gemengd. Een con glomeraat van nationaliteiten en standen. Burgers, maar oc veel militairen. De laatsten zien er verveeld en moe uit. Ik loop den restauratiewagen binnen en ontbot. Voor me zit een paar Franschen en ze la ten zich de Vieille Cure Courvoisier best smaken. Maar c.ls ik terugloop door dien slingerend-deinenden trein val ik in de gangen over de beenen van mannen en vrou wen en kinderen, die er vaal en onverzorgd en triest uit zien. Is dat Frankrijk? Ik had er een andere herinnering aan, maar die dateert van voor den oorlog. De Elzas: alle namen van de steden, dorpjes en stations zijn Fransch geworden, woord Duitscn is overgeble ven. Thans voor goed? Op 'n enkel emplacement ziet men wat leden van 't Herrenvolk werken, of doen alsof. Ik ben jaloersch op hun bruine door zonde ruggen en ze zien er kerngezond uit. Ik begrijp, dat ze het werk traineeren, war.t thuis is het ook niet alles De slapelooze nacht wreekt zich en de hitte doet de rest. Half slapend, half wakend la ten we ons meevoeren en om 4 uur in den middag rijden we Bazel binnen. Ik stap uit, graai m'n bagage bijeen en doe wat men als buitenlander moet doen. Pas toonen, kof fers openen, geld opgeven, distributiebonnen opnemen voor den dokter ko men. Iedere vreemdeling wordt, zij het zeer oppervlak kig, getest op ziekten. een lastige, doch begrijpelgke sa nitaire maat-egel van de Zwitsers, wier land al zoo lang wereld-asyl is geweest. Op het station rust ik wat uit: rondom me automaten met sigaretten; Engelsche, Amerikaansche en Zwitsersche. Prijzen varieeren van een hal ve frank tot 1 frank 10 ofte wel 30 cent tot 75 cent. Saus jes, bananen, eieren, noten,... als een fatum morganum ligt het alles uitgestald en auto matisch spelen m'n handen met de weinige franken van Harer Majesteits Regeering. Ik win het tenslotte van m'n begeerten, maar ik ben blij als ik in den electrischen trein zit, die me in snelle vaart naar het Zuiden zal voeren. Een schoone. zindelijke trein. Met geborduurde hoofdkleedjes. Geen gedrang. De trein rijdt zeer snel, naar ik later hoor 135 kilometer. Dat kan hier nog, want de Alpen beginnen pas na Luzern. Ik zie het hooggebergte al aan den hori zon. Witte en grijze toppen, waarover de zon glanst. De trein dondert voort en de eerste bruisende bergkre- ken passeeren we. Via tunnels en viaducten rijaen we naar het hart van Zwitserland. Ik zie jadegroene meren en ijs op de bergen. Watervallen storten langs de bergwanden. Het schemert als we Luzern bin nenjagen en m'n ooren zijn verdoofd van het gedaver der wielen. 10 Minuten rust. Een Nederlandsche heldin. Vorige week is in het Prince of Wales-hotel in Pargs een Neder- landsch meisje van -l jaar, Johanna Maria Fomer, door de inlich tingendienst van het Am. leger gedecoreerd met de Amerikaansche Vryheidsmedaille met de gouden palmtakken. En zij verdiende dit, want, voewel jong (zij was 19 jaar toen zij tot de ondergrondsche be weging toetrad) heeft mej. Fomer veel ge daan. Zij hielp niet minder dan 320 Geal lieerde piloten, van wie de helft Amerikanen, uit bet bezette Neder land ontvluchten. Een jaar voor de be vrijding werd zy ter dood veroordeeld, doch later werd dit vonnis gewijzigd in gevange nisstraf. Een vrouw om trots op te zijn! PRIJZEN VAN WIJN PER FLESCH. Teneinde te voorkomen, dat voor de nieuw geïmporteerde eenvoudige wijnen veel te hoo- ge prijzen gevraagd worden is een regeling getroffen. De bloedproef der S.S. Dr. de Kleijn in vrijheid gesteld. De Utrechtsche arts, dr. G. H. ae Kleijn. die er ondermeer van beschuldigd was op ver zoek der Duitschers geëxperi menteerd te hebben met het bekende bloedgroepteeken, aan- ebracht onder den arm van S.-soldaten. is hedenmorgen door het tribunaal te Utrecht veroordeeld tot een internee- ring voor den tijd van tien maanden, met aftrek van den tyi, dien de beschuldigde sedert 15 October 1945 in voorinter- neering heeft doorgebracht. Dr. de Kleijn is dientenge volge heden in vrijheid gesteld. Van zijn vermogen werd een bedrag van 50.000 verbeurd verklaard. Voorts werd de arts voor het leven uit de bei de kiesrechten en het recht tot bekleeden van openbare ambten ontzet. De veroordeelde had zich 14 dagen geleden, toen zijn zaak door het tribunaal behandeld werd, verdedigd door op te merken, dat hij de gewraakte operatie op den S S -er Strie ker slechts had toegepast, om tegenover den S.D.-er Proeb- sting te bewijzen, dat er na de operatie steeds een lidteeken zichtbaar bleef. Hij had hier voor geen honorarium ontvan gen. Hermann Fluckiger, de eerste Zwitsersche ambassa deur in de Sowiet-Unie se dert 1918, is naar Moskou ver. trokken. OP LAST VAN HOOGER HAND. Voor het Goessche Tribunaal verscheen Donderdagmiddag als besch. de 60-j. koopman in fruit en groenten W. de Witte uit Goes, die in gesprekken zich als pro-Duitsch zou heb ben uitgelaten, op de veiling met Vova zou hebben gecolpor teerd, verkocht zou hebben aan de Verwalters van Jood- sohe zaken en medewerking verleende om den auto der vei ling aan den Duitscher Reins- bergen ter beschikking te stel len. Besch. kwam tegen verschil lende beschuldigingen op, ten eersce zegt hg wel voor den oorlog N.S.B.-er te zijn ge weest, maar toen reeds be dankte en sindsdien nooit meer met Vova te hebben ge colporteerd, hij heeft gevan gen gezeten, cmdat hg niet aan ;e Duitschers wilde verkoo- pen. Aan de Verwalters moest hg op last van boven af le veren, maar aan de weer macht deed hg het nooit, wat daarvoor bestemd was ging naar Middelburg Vlissingen en den Haag. Hij' heeft zeker wel eens gezegd, dat Duitsch- land zou winnen en dat dit goed zou zijn, maar later be grepen, dat dit niet zoo was Reinsbergen was volgens heni geen Duitscher. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse. zegt, dart velen wel eens gedacht en gezegd had den, dat Duitschland zou win nen en later zeiden, dat nooit gedacht te hebben. De 38-jarige Maatje A. Groenenberg. geb. Lorier. uit Gees, was lid der N.S.B. en der N.S.V.O., had een portret van Hitler in haar kamer, hing de N.S.B. vlag uit en had omgang met leden van de weermacht. Besch. zeide dat haar man ook lid der N.S.B. was. Zg had geen advocaat, maar vooral Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Brandwgk (toez.) Ds. W. Vroegindewey te Poortvliet. Beroepen te Wissekerke A. v. Roon uit O. en N. Wetering. GEREF. GEM. Beroepen te Goes H. Ligten- Anthony van Kamnen. berg te Vlaaxdingen. voor de 7 kinderen meende het tribunaal besch. niet langer in het kamp te moeten houden en liet haar huiswaarts gaan. De laatste zaak was die te- §en de 37-jarige Cornelia D. chipper, geb. Luyendgk, uit Kloetinge, die lid is geweest van de N.S.B., vergaderingen bezocht en collecteerde voor W.H.N. en Duitschers in haar woning ontving. Ook deze besch. had geen verdediger en na ondervraging werd de uitspraak ook in deze, evenals in de andere zaken, bepaald op 29 Augustus. Politierechter Middelburg. De 32-jarlge W- Th de Rujj- ter, schilder te Amsterdam, nam op 29 Mei 1946 uit een noodwo ning aan den Singelweg te Vlis singen een eetservies weg, toe- behoorend aan M. Slootmans. Daartoe had hij eerst een ruit weggenomen en een raam ge opend en door de aldus ontstane opening was hg naar binnen ge klommen. Eisch 1 jaar gevange nisstraf met aftrek preventief. Mr. P. C. Adriaanse, als raadsman van verdachte, noemt zjjn cliënt een slachtoffer van de omstandigheden. Gevange nisstraf helpt bil dezen ver dachte niet want hij is reeds meerdere malen veroordeeld. Hij zag gaarne dat er een gedeelte lijk voorwaardelijke straf zou worden opgelegd Uitspraak in deze zaak Woensdag 21 Augustus v.m. 11 uur. De 35-jarige P. Th. Ottjes transportarbeider te Terneuzen, nam op 24 Febr. 1946 aldaar een waschmand weg. inhoudende waschgoed, toebehoorend aan K. Eekman. Bovendien nam hij op 27 Juni 1946, twee kippen en een konijn weg. toeb. aan C. L. Verhage. De eerste diefstal ontkende Ottjes en daarom zijn 3 getui gen gedagvaard. De tweede diefstal bekende hij dadelijk. De Off. van Justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. W. H. Vermaas, als raads man van verdachte vraagt de straf gedeeltelijk voorwaardelijk op te leggen met onder toezicht- stelling Uitspr. In deze zaak Woens dag 21 Aug. v-m. 11 uur. Laatste nieuws Fel protest der V.S. tegen Joego Slavië. In 11 dagen tijds is nu reeds het tweede Amerikaansche vliegtuig boven Joego Slavië neergeschoten. De Ver. Staten hebben de scherpst gestelde nota inge diend sinds het begin van de oorlog. Ook naar aanleiding van nét feit, dat Joego Slavi sche soldaten over de grens geschoten hebben op geallieer de militairen, is fel gepro testeerd. In het protest wordt o.a. schadevergoeding geëischt. De Amerikanen verlangen doorgansrecht voor de Ameri kaansche vliegtuigen. De Joego Slavische regee ring heeft de nota aan de Amerikaansche regeering over. handigd waarin zij beweert aan het vliegtuig verzocht te hebben te landen en toen daar aan geen gevolg werd gegeven gedwongen te zijn geweest het Engelsche en Ameri kaansche nota's aan Polen. Fingeland en Amerika heb ben aan Polen nota's doen toekomen, waarin zg er op wijzen, dat alle democratische partijen in Polen vrg moeten zijn in het ontplooien van po litieke activiteit gedurende de periode voorafgaande aan de algemeene verkiezingen, die in November in Polen zullen worden gehouden. Italiaansch memorandum verworpen. De politieke en territoriale commissie voor het vredes verdrag met Italië heeft het Italiaansche memorandum verworpen. Het wilde in de in leiding van het vredesverdrag zien beschreven, dat het fas cistische regiem in Italië ver antwoordelijk was voor het kiezen van de Duitsche zijde en niet het Italiaansche volk. vliegtuig te doen dalen. Joego Slavië verzoekt Amerika haar grondgebied niet te schenden Aan Amerikaansche piloten is nu de opdracht gegeven Joego Slavisch grondgebied te mij den. Reorganisatie van de U.N.R.R.A. Laguardia, de directeur- generaal van de UNRRA, heeft medegedeeld dat het thans mogelijk is geworden generaal Sir Frederick Mor gan van zijn functie als hoofd van het UNRRA-werk in Duitschland te ontheffen. Hg noemde Myer Cohen, directeur van de UNRRA-repatrieerings- afdeeling te Washington, als tijdelijk opvolger van Morgan. Een permanente opvolger zal na den terugkeer van Laguar dia i-a at de Ver. Staten door door dezen worden benoemd in overleg met vertegenwoordi gers van de Ver. Naties. Voorts zeide Morgan, dat, indien de Engelschen Bevin zouden ontslaan en cem be noemen hij binnen 3 maanden dat zaakje in Palestina wel eens op zou knappen. Invoer uit de Ver. Staten. Nederland zal voor het loopende jaar ter waarde van ongeveer 300 millioen dollar uit de V. S. invoeren. Het geld daartoe zal verkregen worden uit de Am. leening aan Neder land en uit Ned. activa in de Vereenigde Staten. Wel of geen oorlog met Italië? Een vertegenwoordiger van Italië heeft verklaard dat Italië en Nederland niet in oorlog zijn geweest. De Ned. vertegenwoordiger heeff er toen op gewezen dat de Ned regeering Italië bij monde van den Zweedschen fezant, de oorlog heeft ver- laard. Italië weigerde echter deze oorlogsverklaring aan te nemen, daar Nederland vol gens haar niet meer bestond, HET STAUNTON- TOURNOOI. Daar Euwe gister weer wist te winnen en Botwinnink Denker remise speelden, zijn Euwe en Botwinnink opnieuw de leiders, met ieder pt. uit 6 partijen. Den Haag gaat uit. BIOSCOOP FAVORIET. Opvallend is de groote toe name van het bedrag dat in 's-Gravenhage na den oorlog aan vermakelijkheden is uit gegeven. In 1945 werd hier aan bijna 10.000.000 besteed, tegen 4.500.000 voor den oorlog. Nog steeds blijkt de bioscoop favoriet. Sinds jaren wordt hieraan meer uitgege ven. dan aan alle andere ver makelijkheden tezamen. Voor tooneel en muziek is de belang stelling zeer gering. In 1945 bedroeg het aantal bezoekers van de bioscoop ruim 6% millioen tegenover 353.000 voor sportwedstrijden, 355.000 voor tooneel en 170.000 voor opera en concert. Breskens protesteert. Tegen vertrek N.V. v. Melle. De raad van Breskens heeft Vrgdag een voorstel aangeno men van de heeren A. Ver meulen en W. Carels, waarin met klem geprotesteerd wordt bij regeering en Tweede Ka mer tegen het toestemming verleenen aan de N.V. van Melle om haar bedrijf elders te vestigen. In dit adres wordt er o.m. op gewezen, dat de vroegere wnd. burgemeester van Bres kens, de heer Maas, niet ge rechtigd was om aan het Cen traal Instituut voor Industria lisatie kenbaar te maken, le dat de gemeente Breskens geen gunstige vestigingsplaats voor genoemde firma was en 2e, dat eventueele verplaatsing van N.V. van Melle geen on overkomelijke bezwaren voor de gemeente Breskens zou hebben, door welke verklaring het besluit van den minister genomen is. Gevraagd wordt te bevor deren, dat Breskens op eco nomisch gebied zgn oude plaats weer zal kunnen innemen. Bescherm Uw rijwiel. Maandag deed opnieuw een inwoner van Middelburg, de heer A. J. v., by de politie aangifte van de vermissing van zyn rywiel, dat hy eenige minuten voor het kan toor van de Polder Walche ren in de Abdij had laten staan; het was niet op slot. De politie merkt in dit ver band op, dat het onbeheerd laten staan van rijwielen ver boden Is. Een rijwiel, dat on beheerd werd aangetroffen ls een dezer dagen door de po litie meegenomen. Men kan het op liet bureau terug be komen. Tegen de eigenaar zal echter proces verbaal wor den opgemaakt. ZUIVERING. Bg beschikking van den mi nister van Sociale zaken is, op grond van de desbetreffen de bepalingen van het Zuive ringsbesluit, ontslag verleend aan M. W. Welleman, direc teur van. het Gewestelg'k Ar beidsbureau Middelburg, te rekenen van 16 Augustus 1943 en aan F. J. Brevet, directeur van het bykantoor Oostburg van het Gewestelgk Arbeids bureau te Middelburg en M. v. d. Velde, ambtenaar van het bgkantoor te Goes van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, te rekenen van 1 September 1944. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 22 Aug. a.s. zal niet doorgaan, in plaats daarvan op Woensdag 21 Augustus. Uitkeering aan provinciepersoneel. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten aan per sonen in vasten of tgdelijken dienst of op arbeidscontract in dienst van de provincie werk zaam, die zoowel op 1 Sept. 1944 ais op 15 October 1945 in dienst waren, een uitkeering te verleenen. Dit besluit is bij Ko- ninklgk Besluit van 3 Juni 1946 goedgekeurd. Voor personen, die een jaar- of maandloon genieten bedraagt de uitkeering een bedrag gelijk aan het loon, dat in de maand September 1944 is genoten. Voor personen, die een week loon genieten bedraagt de uit keering vier maal het loon, dat over de eerste loonweek in Sep tember 1944 is genoten, Op de uitkeering wordt geen vermindering toegepast ter zake van het genot van vrije woning enz., terwyi de uitkeering niet zal worden verleend aan hen die na 1 Sept 1944, op wacht geld of non-activiteit zyn ge steld. of die krachtens eenig zui veringsbesluit geschorst of ont slagen werden. DE GRENSSTROOK IN Z—VLAANDEREN. De smokklhandel naar Bel gië neemt groote afmetingen aan, nu de cogst in Zeeuwsch- Vlaanderen is begonnen. Om dit euvel afdoende te kunnen bestrgden, is in overleg met het ministerie van financiën en de Centrale Contróledienst een uitvoeringsbesluit Grens strook granen, zaden, peul vruchten en aardappelen 1946 vastgesteld. In dit besluit is langs de Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen een strook van 500 m. diepte vastgesteld, waarbinnen geen granen, zaden en peulvruchten mogen worden vervoerd, zon der door de plaatselgk bureau houders afgegeven vervoers- vergunningen. BENOEMINGEN. Benoemd is tot dgkgraaf van de calamiteuze Marga- rethapolder de heer J. Ver- poorte te Zaamslag; tot lid van de Dgkraad voor de waterkeering van de ca lamiteuze Oost Bevelandpolder en als vertegenwoordiger van deze polder is benoemd de heer J. Buèeijn te Wilhelmi- nadorp (Kattendijke). INSPECTIE VOLKSHUISVESTING. Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot Adjunct-inspecteur voor de Volkshuisvesting in Zeeland met standplaats Middelburg benoemd door den Minister van Openb. Werken en Wederop bouw de heer A. J. de Wit. Goes Bromley F.C. 2 9. Woensdagavond vond de ontmoeting plaats tusschen Goes en Bromley F.C., welke in een 92 overwinning voor de Engelsche gasten eindigde. Ofschoon Bromley niet het goede spel te zien gaf, het welk tegen Vlissingen werd vertoond, waren hun capaci teiten de Goes-spelers toch te machtig. Linksbinnen Bonders wist zich ongeveer op gelgke hoogte te stellen van de En- gelschen. Met de rust hadden deze reeds een 40 voor sprong, waarvan de midvoor Brown de eerste drie voor zgn rekening nam. Na de rust werd de stand tot 60 opgevoerd. Hierna ge lukte het Goes pas door twee goede doelpunten van v. Sab- ben en v. d. Sluis hun achter stand tot 62 te verkleinen. Toen was Bromley weer aan bod en voerde zg de stand op tot 92, zonder zich bgzonder in te spannen. Het conflict over de fruit-verkoop. Aan versdhillende winkels, aangesloten bg den bond va* kleinhandelaren in groenten, fruit en aardappelen, is thans een groot biljet aangeplakt waarin wordt gemeld dat ge noemde artikel na Maandag a.s. door hen niet meer zullen worden verkocht Intusschen heeft het ge meentebestuur c:ntact ge zocht, wat echter mislukte. Het gemeentebestuur zal achter pas blgven staan om de belangen der consumenten, speciaal wat betreft de ver koop van aardappelen en groenten. Hansweert 60-JARIG JUBILEUM VAN „SCHELDEGALM". Op 14 September a.s. hoopt het muziekgezelschap van Hansweert zijn 60-jarig bestaan te vieren. In samenwerking met de gansche burgerij zal een festival worden gehouden. Reeds 24 vereenigingen beloof den hun medewerking. Het uitgebreide programma bevat o.a. aan de vooravond van het festival opening met een con cert van „Scheldegalm". Tij dens het festival zal een marsch-concours worden geor ganiseerd. terwgl des avonds het festival zal worden beslo ten met een groot vuurwerk. Zooals in de meeste dorpen is ook in Hansweert de mu- ziekvereeniging altgd het po pulairst geweest. Opgericht in 1886 onder voorzitterschap van den heer de Grooff, oogst te het jonge muziekgezelschap reeds spoedig, vooral onder de kundige leiding van den direc teur, den heer J. Wolf, oud stafmuzikant, successen. Opge richt als fanfare-corps veran derde het in 1936 in een har monie. Als fanfare-corps op geldommen tot de eere afdce- ling begon de „Scheldegalm" in 1936 weer in de tweede af- deeling, met het prachtige re sultaat dat dit jaar al weer in de eere-afdeeling kon wor den uitgekomen. Op het oude vaandel prijken 'dan ook talrij ke medailles, al heeft de ver- eeniging natuurlijk ook wel haar moeilgkheden gekend. Onder de leiding van den te- genwoordigen directeur, den heer J. H. Polderman, die steeds als devies nam ,,Excel- cior" ging net steeds goed vooruit. Niet ten onrechte is ..Scheldegalm" populair. De burgerij heeft ook steeds getoond mee te leven met de muziek en zoo kon het gebeu ren dat „Scheldegalm" thans een eigen tuin heeft met een repetitielokaal en een muziek tent. s Heer Abtskerke VERNIETIGIN G RAADSBESLUIT. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het beroep van G. Braam Gzn. te 's Heer Abtskerke gegrond verklaard en het raadsbesluit tot niet- toelating als raadslid, wegens het bestaan van bloedverwant schap in de 2e graad met den waarnemend burgemeester vernietigd, aangezien naar hun meening de vereischte van bloedverwantschap e.d. niet geldt ten aanzien van den waarnemend burgemeester. Van dit besluit staat de be trokkene en de raad in zgn geheel beroep op de Kroon open. Yerseke GEMEENTERAADS VERGADERING. De Yerseksche gemeenteraad vergaderde onder praesidium van den wnd. burgemeester, weth. P. de Koeijer. Na beëe- diging der leden werd de heer de Koeger (C.H.) herkozen tot wethouder met 8 stemmen te gen 3 op den heer C. Pekaar (P. v. d. A.) In de vacature Pekaar werd gekozen de heer C. Cornelisse (A.R.) met 6 sternen tegen 3 op den heer Pekaar en 2 op den heer M. Butijn (S.G.P.) De heeren D. van Boven (P. v.d.A.) en M. Butgn protes teerden tegen deze verkiezing, aangezien huns inziens een evenredige en democratische vertegenwoordiging der raads leden in het college van B. en W. thans niet is verkregen. De heer Koppe meende dat deze opmerkingen thuis behooren bij de a.s. behandeling van de ge- meente-begrooting. Tot leden der gas-commissie werden herkozen de heeren M. C. Eckhardt, M. Butgn en C. Pekaar. Tot leden der stichting volks huisvesting Yerseke werden be noemd de heeren de Koeijer, Cornelisse, Pekaar en Koppe en tot plaatsvervangende le den de heeren Eckhardt en Sandee. Tot vertegenwoordiger der gemeente Yerseke bg de Wa- terleiding-Mg. werd gekozen de heer de Koeijer met den heer Cornelisse als plaatsver vanger. Bij de rondvraag verzocht de heer Sandee verbetering van de rioleering tusschen Ha ven- en Scheldestraat. De voorzitter antwoordde dat er reeds 200 rioolbuizen besteld zgn en dat deze zaak in orde zal komen. De heer van Boven merkte op dat er grond verkocht is, die had kunnen dienen voor doortrekking van de van Randwgckstraat en vroeg of de gemeente nu niet had kun nen ingrypen. De voorzitter antwoordde dat er erfpacht op dezen grond rust. zoodat er momenteel nog niets gedaan kon worden. Bovendien moet de gemeente niet al te veel hooi op haar vork nemen, de verbinding Rijkswegstation en de havenplannen zullen al veel offers vragen. De heer Dominicus infor meerde of de verbetering van de van Randwgckstraat niet door ruiling van grond kan worden opgelost. Verder verzocht hij verdere verbetering voor de Langevie- le die in slechten staat ver keert. De voorzitter deelde mede dat verbetering van de Lan ge viele zal plaats hebben, zoo dra hiervoor klinkers zgn. De heer Koster verzocht verbetering van den te steilen oprit naar den Zanddgk; er gebeuren hier n.l. nogal eens ongelukken. Hg vroeg voor de nieuwe raadsleden kennisname van al de gemeentelijke verordenin gen. Tenslotte verklaarde hij de nieuwe plannen tot verbetering van de gemeente toe te juichen, doch drong daarnaast met klem aan op een zuinig beheer om de tegenwoordige begrootingstekorten in Yerse ke zoo mogelgk weg te wer ken, althans zooveel mogelgk te verminderen. De voorzitter merkte op dat de Zanddgk een bestraat rg- vlak zal krijgen van 5 M. Alle gemeenten hebben te kampen met begrootingstekor ten, maar ondanks alle zui nigheid, moeten de belangrijke werken toch uitgevoerd wor den. Driewegen VERGADERING COöP. BOERENLEENBANK. Zaterdagmiddag vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank te Driewegen. De voorzitter, dhr. J. Timmerman, herdacht in zyn openingsrede het overleden lid der bank wyien den heer J. G. Nieuwenhuize, die vanaf de op richting tot aan zijn dood het voorzitterschap bekleedde. Vervolgens sprak hg woorden van dank tot den oud-kassier, den heer G. A. van Noort, die ook vanaf de oprichting tot aan de geldsaneering onafgebroken als kassier optrad, doch door overstelpende drukte ziek werd en nadien zijn functie niet meer kon waarnemen en aan een ander moest overdragen. De kassier, de heer M. A. Slaak- _f, gaf een uitvoerig verslag over het afgeloopen jaar. Het omzetcijfer van ontvangsten en uitgaven bedroeg 4,347.401.51. De winst, groot 1884,64 werd in het reservefonds gestort. Her kozen werd tot bestuurslid de heer J. Timmerman. Gekozen werd in de vacature van wijlen den heer J. G Nieuwenhuize, de heer W van Loo. In de raad van toezicht werd herkozen de heer W. Westveer. Ovezande. ORANJE VEREENIGING. Zaterdagavond j.l. had de eerste vergadering plaats van de nieuw-opgerichte Oranje- vereeniging te Ovezande. De voorzitter opende de ver gadering met de mededeeling dat door de actie van de be stuursleden in de afgeloopen dagen ongeveer 400 leden ge worven zgn. Ondanks het geringe aantal aanwezigen werd besloten om op Koninginnedag kinderspe len te organiseeren. een ge- costumeerde wielerwedstrijd op fietsen met anti-plof ban den te houden, gevolgd door stoeltje rijden op voornoemde vehikels. Aangezien de tyd te kort is, meende het bestuur dat het onmogelgk is een grootsch feest op touw te zet ten; temeer omdat de in houd van de kas daartoe on toereikend is. Ter voorbereiding en rege ling van een en ander zal een uitvoerend comité in het le ven geroepen worden. De le den hiervoor zullen door het bestuur uit de diverse buurt verenigingen aangezocht wor den. Verder zal de gelegenheid opengesteld worden om het openlchtspel „Ontworsteld" te Vlissingen bij te wonen. Op Zaterdag 17 Augustus gaf het muziekgezelschap ..Prin ses Juliana" van Baarland een concert te Hoedekenskerke. Te Utrecht behaalde de heer P. K. Nagtzaam uit Ove zande het diploma schildersge zel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6