REISERVARINGEN Zwarte Pieten van Berlijn tot Sjanghai UIT DE PROVINCIE Breskens protesteert r Strijd om de Canadeesche vlag. WALCHEREN Zeeuwsch-VIaanderen Zeeuwsche Snippers Journaal HollandZwitserland. Geen vreugde In Frankrijk. NAAR het buitenland rei zen is in deze dagen, nog zoo kort na den oorlog, geen genoegen voor wat be treft het financieele budget, waarover men beschikking krijgt. Vele malen schreef ik brieven, nog vaker bezocht ik deviezen-instituten en derge lijke nstellingen, doch toen ik eindelijk in den Pullman aan het Amsterdamsche le perron wegdeinde, kon met recht ge- Segd worden, dat een kinder hand snel gevuld is. Het geld, dat Harer Majesteits Regee ring mij meegegeven had, was van een belachelijke futiliteit en ik maakte mij ernstige zor- 5 en over het beroep, dat ik op iverse Zwitschersche porte- monnaies zou moeten doen. Meen niet, dat het een klei nigheid is naar Italiaansch Zwitserland te reizen. De reis gaat via Brussel, Luxemburg en Bazel en de grenscontroles bleken hopeloos lang te moeten duren. Niet zoozeer vanwege het onderzoek naar contraban de als wel van wege de mate- looze nieuwsgierigheid met be trekking tot vreemde gelds waarden waarover de reiziger al dan niet beschikt. De lange trein dendert Zuid- Nederland door en daarna komt de Belgisch-Nederiand- grens: Esschen. Vol staan in Nederland te kleine kranten met politieke vraagstukken en beschouwingen. Het is in Bel gië niet anders. Enorme bor den op de stations: „Le Peu- ple, questions politiques et so- ciales". En de naam Van den Acker beheerscht alle headli nes. Naar Brussel: veel kapotge schoten huizen maar dat beeld kennen we. Verbrande huizen, huizen zonder daken, half-af- gebroken bunkers. Ook hier heerschte de Duitsche pest'. In Brussel laait 't leven en 't wordt genoten met volle diepe teugen door de massa, die blijkbaar tijd en geld bezit om zich aan de heerlijkheid des levens te laven. We hebben bij na 2 uur over alvorens de nachttrein naar bazel vertrekt en dus verlaten we het Gare du Nord en belanden op -de Place Rogier. Rijen oude en jonge vrouwen en jonge kerels. Ze bieden bananen, eieren, si garetten en patates frites aan. Zwarte handel? Ja, maar de gendarm kijkt hier zoo nauw niet. Leven en laten le ven, n'est ce pas? De overdadige lichtreclames enerveeren den bezoeker, die dit in Nederland na Mei 1940 nog niet aanschouwde. Hel stralen de lampen in de Grands Magasins, waar de fiinste dames-kleeding voor het grijpen li" t. Ewelals ge franken hebt, meneerke, en niet zoo berooid op reis moet gaan als die Neaerlandsche journalist, die zich afvraagt of hij zich de luxe wel kan per- mitteeren de koffers in depot te geven raison van 2% frank Brussel: goedgekleede vrou wen, stroomen bier op de ter rassen, formidabele porties ijs en kleine nerinkjes met patat ten. Een stel M. P.'s chanst met de vrouwelijke Brussel- sche spes patriae en daarna loop ik weer spitsroeden tus- schen de eieren-sigareten-ba- nanen en sinaasappel-vrouw tjes. De nachttrein Brussel-Bazel staat klaar. Een eindelooze sliert wagens maar er is slechts een rijtuig van de Wa gon Lits en dat beteekent, dat we den nacht zittend-hangend zullen moeten doorbrengen. Als het gevaarte Brussel- Nord verlaat, heb ik 16 uur voor den boeg. De stad zinkt weg. De gloed en de flikkering van de lichtreclames worden minder en daarna komt het wijde land van België. De wie len zetten het lied in dat vele uren zal duren. De groote lo comotief doet haar best en de .wielen gaan dat typisch gie- rend-loeiend geluid maken, dat wijst op groote snelheid. Het is een donkere nacht, slechts nu en dan verbroken door licht-flitsen van de voorby- schietende stationnetjes. Soms een korte schaduw van een baanwacher, Uie met een lamp zwr-'t. Later in den nacht gaat het dwars door de Arden nen: donkere barricaden van zwart geboomte. Heuvels slui ten de spoorbaan in. De maan komt op* en werpt wat melan choliek scniinsel op de aarde. De douane aan de Luxemburg- sche grens is correct maar wil tcch alles graag weten. Grauw van slaap toon ik de papieren en het schamele hoopje geld. De man ziet er uit als Erich von Stroheim in een Weensch officiers-uniform. Hoe is het mogelijk, dat een zóó klein landje zijn ambtena ren zóó mooi kan kleeden Fransche grens: Thionville. Vies, zwart, groezelig, verla ten, droefgeestig. De eerste Fransche kranten! Overal do mineert de kop van Georges Bidault, die nu weer als vader des vaderlands optreedt. Felle politieke platen op de muren. De zon komt op en werpt haar licht over Frankrijk. Arm Frankrijk. Ik geloof niet, dat men er erg gelukkig is. Iedere Franschman dien ik sprak, zegt: „Als we dit nu gaan doenMaar men gaat niets doen en dat is het ergst van al. Metz... Strasbourg... enorm veel is kapotgeschoten. Rijen huizen liggen verpuind terneer. Opnieuw was het hier slagveld met nauvvelijks het puin weggeruimd van den vo- rigen wereldbrand. In de stad jes weinig leven. Op het land werkt de boer. Met een groo- ten bruin-vilten hoed op, ach ter de magere ossen. Ik zie voor het eerst goed het gezelschap in den trein. Wel zeer gemengd. Een con glomeraat van nationaliteiten en standen. Burgers, maar ock veel militairen. De laatsten zien er verveeld en moe uit. Ik loop den restauratiewagen binnen en ontbijt. Voor me zit een paar Franschen en ze la ten zich de Vieille Cure en Courvoisier best smaken. Maar als ik terugloop door dien slingerend-deinenden trein val ik in de gangen over de beenen van mannen en vrou wen enkinderen, die er vaal en onverzorgd en triest uit zien. Is dat Frankrijk Ik 'had er een andere herinnering aan, maar die dateert van voor den oorlog. De Elzas: alle namen van de steden, dorpjes en stations zijn Fransch geworden, geen woord Duitsch is overgeble ven. Thans voor goed Op 'n enkel emplacement ziet men wat leden van 't Herrenvolk werken, of doen alsof. Ik ben jaloersch op hun bruine door zonde ruggen en ze zien er kerngezond uit. Ik begrijp, dat ze het werk traineeren, want thuis is het ook niet alles De slapelooze nacht wreekt zich en de hitte doet de rest. Half slapend, half wakend la ten we ons meevoeren en om 4 uur in den middag rijden we Bazel binnen. Ik stap uit, graai m'n bagage bijeen en doe wat men als buitenlander moet doen. Pas toonen, kof fers openen, geld opgeven, distributiebonnen opnemen voor den dokter ko men. Iedere vreemdeling wordt, zij het zeer oppervlak kig, getest op ziekten, een lastige, doch begrijpelijke sa nitaire maatregel van de Zwitsers, wier land al zoo lang wereld-asyl is geweest. Op het station rust ik wat uit: rondom me automaten met sigaretten: Engelsehe, Amerikaansche en Zwitsersche. Prijzen varieeren van een hal ve frank tot 1 frank 10 ofte wel 30 cent tot 75 cent. Saus jes, bananen, eieren, noten,... als een fatum morganum ligt het alles uitgestald en auto matisch spelen m'n handen met de weinige franken van Harer Majesteits Regeering. Ik win het tenslotte van m'n begeerten, maar ik ben blij als ik in den eleetrischen trein zit, die me in snelle vaart naar het Zuiden zal voeren. Een schoone, zindelijke trein. Met geborduurde hoofdkleedjes. Geen gedrang. De trein rijdt zeer snel, naar ik later hoor 135 kilometer. Dat kan hier nog, want de Alpen beginnen pas na Luzern. Ik zie het hooggebergte al aan den hori zon. Witte en grijze toppen, waarover de zon glanst. De trein dbndert voort en de eerste bruisende bergkre- ken passeeren we. Via tunnels en viaducten rijden we naar het hart van Zwitserland. Ik zie jadegroene meren en ijs op de bergen. Watervallen storten langs de bergwanden. Het schemert als we Luzern bin nenjagen en m'n ooren zijn verdoofd van het gedaver der wielen. 10 Minuten rust. Anthony van Kamnen. DE TOESTAND IN CALCUTTA. Gisteren was de toestand in Calcutta heel wat kalmer. In het Zuiden van de stad kwam het hier en daar nog tot bot singen. Het aantal dooden wordt tusschen de 2 k 3000 feschat en het aantal gewon en is nog aanziend grooter. Een Nederlandsche heldin. Vorige week is in het Prince of Wales-hotel in Parijs een Neder- landsch meisje van 2. jaar, Johanna Maria Fomer, door de inlich tingendienst van het Am. leger gedecoreerd met de Amerikaansche Vryheidsmedaille met de gouden palmtakken. En zrj verdiende dit, want, hoewel jong (zij was 19 jaar toen zy tot de ondergrondsche be weging toetrad) heeft mej. Fomer veel ge daan. Zij hielp niet minder dan 320 Geal lieerde piloten, van wie de helft Amerikanen, uit het bezette Neder land ontvluchten. Een jaar voor de be vrijding werd zij ter dood veroordeeld, doch later werd dit vonnis gewijzigd in gevange nisstraf. Een vrouw om trots op te zijn! PRIJZEN VAN WIJN PER FLESCH. Teneinde te voorkomen, dat voor de nieuw geïmporteerde eenvoudige wijnen veel te hoo-, ge prijzen gevraagd worden, is een regeling getroffen. De bloedproef der S.S. Dr. de Kleyn In vrijheid gesteld. De Utrechtsche arts, dr. G. H. de Kleyn die er ondermeer van beschuldigd was op ver zoek der Duitschers geöxperi- menteerd te hebben met het bekende bloedgroepteeken, aan- febracht onder den arm van .S.-soldaten, is hedenmorgen door het tribunaal te Utrecht veroordeeld tot een internee- ring voor den tijd van tien maanden, met aftrek van den bijl, dien de beschuldigde sedert 15 October 1945 in voorinter- neering heeft doorgebracht. Dr. de Kleijn is dientenge volge heden in vrijheid gesteld. Van zijn vermogen werd een bedrag van 50.000 verbeurd verklaard. Voorts werd de ai'ts voor het leven uit de bei de kiesrechten en het recht tot bekleeden van openbare ambten ontzet. De veroordeelde had zich 14 dagen geleden, toen zijn zaak door het tribunaal behandeld werd, verdedigd door op te merken, dat hij de gewraakte operatie op den S.S.-er Strie ker slechts had toegepast, om tegenover den S.D.-er Proeb- sting te bewijzen, dat er na de operatie steeds een lidieeken zichtbaar bleef. Hij had hier voor geen honorarium ontvan gen. Hermann Fluckiger, de eerste Zwitsersche ambassa deur in de Sowjet-Unie se dert 1918, is naar Moskou ver trokken. New Yorksche familie trok aan de touwtjes. Agenten van de Amerikaan sche militaire politie hebben een internationale zwarte markt ontdekt, die naar men meent, geëxploiteerd wordt door één familie in New York, aldus meldt Reuter uit Berlijn. De leden van deze familie zijn verspreid over het leger en de marine en bevinden zich te Berlyn, New York en Sjang hai. Bij de transacties zijn millioenen dollars gemoeid. Er worden diamanten, sigaretten, deviezen, horloges en kleeding verhandeld. De militaire politie bezit een lijst van leden van deze ben de, waarop een 22-jarige oud luitenant-vlieger op voorkomt, die zich in Berlijn ophoudt, een oud-luitenant van de ma rine te Sjanghai, een andere luitenant van de marine in Parijs en een exporteur in New York voorkomen. Allen broers. Hun vader bevindt zich in New York. Twee personen in Berlijn en Parijs zijn reeds gearresteerd. De politie heeft een groote hoeveelheid brieven en tele grammen bemachtigd. Volgens een van deze brieven heeft een lid van de familie alleen te Sjanghai reeds 10.000 dollar in dë „zaak" ver diend. HET WERELD. SCHAAKTOURNOOI. Gisteren zijn de afgebroken partijen uit de vorige ronden uitgespeeld. Kottnauer won van Bernstein en behaalde daarmee zijn eerste overwinning. De par. tijen Flohr—Tartakower en BernsteinGuimard werden re mise. DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. Engeland en de V.S. hebben bekend gemaakt geen toezicht te zullen uitoefenen op het plebisciet over de toekomst van de monarchie. De con trole op de kiezerslijsten is thans door Engeland en de V.S. geëindigd. Het „oprollen" van deze bende heeft reeds twaalf ar restaties onder de douane, leger, marine en postdienst ten gevolge gehad. De New Yorksche papa van het stelletje beroemt er zich in een brief in, dat hy 2000 Saar Nylon kousen naar janghai heeft gezonden! Den Haag gaat uit. BIOSCOOP FAVORIET. Opvallend is de grsote toe name van het bedrag, dat in 's-Gravenhage na den oorlog aan verms&elijkheden is uit gegeven. In 1945 werd hier aan bijna 10.000.000 besteed, tegen 4.500.000 voor den oorlog. Nog steeds blijkt de bioscoop favoriet. Sinds jaren wordt hieraan meer uitgege ven, dan aan alle andere ver makelijkheden tezamen. Voor tooneel en muziek is de belang stelling zeer gering. In 1945 bedroeg het aantal bezoekers van de bioscoop ruim 6% milHoen tegenover 353.000 voor sportwedstrijden, 355.000 voor tooneel cn 170.000 voor opera en concert. WERELDVOEDSEL- SITUATIE VERBETERT. Door het Amerikaansche de partement van landbouw is voor dit jaar een aanzienlijk grootere tarwe-oogst dan het vorige jaar voorspeld, en wel op grond van uit twaalf lan den ontvangen voorloopige rapporten. Volgens die rappor ten verwachten de volgende landen tezamen een meer-op- brengst van dertig procent: Spanje, Portugal, Italië. Frankrijk België. Nederland Oos'.enryk, Tsjechó-Slowakrje. Hongarije, Griekenland, Roe menië en Eire. Treedt Morgan af? La Guardia heeft meege deeld dat er is komen vast te staan, dat zich Russische spionnen in de Westersche zóne bevinden. Desgevraagd verklaarde hij, dat het niet onmogelijk was dat Morgan, directeur der UNRRA in Duitschland, vandaag nog zou aftreden. UNION JACK OF MAPLE LEAF. Veel strubbelingen. In Canada, sedert den oorlog in West-Europa de populair ste van alle Britsche domi nions, woedt thans een heftige discussie over de vraag, hoe de nieuwe, officieele vlag er uit zal zien. Hierbij spelen trouw aan het Empire, ras- en groeiend nationaal bewustzijn de voornaamste rollen en men is zelfs bevreesd, dat er een verbitterde politieke strijd uit voort zal vloeien. Tot dusver bestond de Ca nadeesche vlag uit een rood veld, welks linkerbovenkwar tier wordt ingenomen door de vlag van het Britsche Gemee- nebest, de „Union Jack", ter wijl rechts beneden het wapen van Canada prijkt. In tegen stelling tot veler verwachting, aldus lezen wy in het „Bin nenhof", komt het populaire Canadeesche ahornbfad „Maple leaf" niet in de vlag voor. Eenigen tijd geleden is een commissie benoemd, sa mengesteld uit de beide hui zen der volksvertegenwoordi- ;ing, die een voorstel moet in- lienen voor 'n nieuwe „eigen" Canadeesche vlag. De commis sie schreef een prijsvraag uit voor het beste ontwerp en ontving 2400 inzendingen, waaromtrent thans in het openbaar bijzonderheden zijn medegedeeld. De uitslag gaf eenige verrassende resultaten. Nog geen vierhonderd inzen dingen wilden de Union Jack in de Canadeesche vlag behou den. Byna tweehonderd gaven uiting aan den nationalen trots van het Fransche gedeelte der Canadeesche bevolking en wilden de Fransche lelie in de vlag vertegenwoordigd zien. Meer dan 1600 ontwerpen be vatten echter het ahornblad. Het is dus duidelijk, dat de meerderheid der Canadeezen het Maple leaf verre prefe reert boven de Engelsehe Union Jack of de lelie der vroegere Fransche koningen. Zag het er oorspronkelyk naar uit, dat de discussies over de nieuwe vlag voornamelijk zou den gaan over de grootte van het gedeelte, dat de Union Jack er van in beslag zou nemen, deze uitslag doet ver moeden, dat het er veeleer om zal gaan of de Union Jack in het geheel nog wel op het Canadeesche nationale sym bool zal voorkomen. Tegen stander van de Union Jack zijn de Fransche Canadeezen, de uiterste nationalistische vleugel. De populaire premier Ma ckenzie King, heeft verklaard, dat hjj persoonlijk het meest voelde voor een roode vlag met de Union Jack op de ge bruikelijke plaats en instede van het Canadeesche wapen een gouden ahornblad. Men dacht aanvankelijk, dat het parlement wel zonder meer aan zijn wensch tegemoet zou komen. Doch inmiddels nam de oppositie tegen de Union Jack steeds heftiger vormen aan, tot zrj het huidige sta dium heeft bereikt. De com missie heeft zich inmiddels zooals dat meestal gaat met commissies uitgesproken voor een compromis-ontwerp, bestaande uit een rood veld met links boven een kleine Union Jack, die slechts een zevende van het totaal zou beslaan (in tegenstelling tot het huidige vierde) en rechts onder een gouden ahornblad, Het laatste op een wit veld om het Fransche aandeel in de Canadeesche bevolking de ver diende referentie te be toonen. Het ahorn blad zou overigens in dit ontwerp demineeren bo ven de Union Jack. De commissie kon echter nog niet eens tot deze beslis sing komen met alle stemmen; eenige Fransch-Canadeesche leden onthielden zich van sterrfming, bij wijze van pro test. Wanneer nu het debat in het Canadeesche Lagerhuis begint, dan wordt Mackenzie Kings liberale partij reeds aanstonds bedreigd door een scheuring en als de opinie der Fransch-Canadeezen zoo scherp blijft, als nu het geval is, dan zal 30 van de bevol king tegen de door de com missie aanbevolen vlag zyn. Onder dergelijke omstandig heden kan er natuurlek nau welijks sprake zyn van een „nationaal" symbool. In dat geval veronderstelt men, dat de kwestie aan een volks stemming zal worden onder worpen, of dat Canada in het vervolg twee vlaggen zal be zitten: één welke het Cana deesche volk als natie sym. boliseert en één, de Union Jack, die den band met het Britsche Gemeenebest tot uit drukking brengt. De nieuwe dienstregeling. De nieuwe dienstregeling die 26 Aug. a.s. ingaat brengt voor Zeeland een aanzieniyke verbetering. De treinen loo. pen volgens onderstaande tabel Vlissingen Roosendaal A'dam 5.00 6.13 7.34 10.35 13.24 15.34 17.03 21.17 7.20 8.35 9.20 13.20 15.20 17.20 19.20 23.20 10,40 12A0 16.40 18.40 20.40 22.40 A'dam Roosendaal Vlissingen 5.45 8.04 7.50 9.57 i.35 10.00 11.53 10.35 13.50 15.54 12.35 15.50 18.13 14.35 17.50 19.43 16.35 19.50 2143 17.35 21.50 0.12 De trein die om 0.12 te Vlis singen aankomt zal nu ook door de week ryden, hetgeen een belangrijke verbetering beteekent. Bescherm Uw rijwiel. Maandag deed opnieuw een inwoner van Middelburg, de heer A. J. v., by de politie aangifte van de vermissing van zyn rywiel, dat hy eenige minuten voor het kan toor van de Polder Walche ren in de Abd\j had laten staan; het was niet op slot. De politie merkt in dit ver band op, dat het onbeheerd laten staan van rywielen ver boden is. Een rijwiel, dat on beheerd werd aangetroffen is een dezer dagen door de po litie meegenomen. Men kan het op het bureau terug be komen.. Tegen de eigenaar zal echter proces verbaal wor den opgemaakt. ZUIVERING. By beschikking van den mi nister van Sociale zaken is, op grond van de desbetreffen de bepalingen van het Zuive ringsbesluit, ontslag verleend aan M. W. Welleman, direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg, te rekenen van 16 Augustus 1943 en aan F. J. Brevet, directeur van het bijkantoor Oostburg van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg en M. v. d. Velde, ambtenaar van het bykantoor te Goes van het Gewestelyk Arbeidsbureau te Middelburg, te rekenen van 1 September 1944. INSPECTIE VOLKSHUISVESTING. Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot Adjunct-inspecteur voor de Volkshuisvesting in Zeeland met standplaats Middelburg benoemd door den Minister van Openb. Werken en Wederop bouw de heer A, J. de Wit, AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 22 Aug. a.s. zal niet doorgaan, in plaats daarvan op Woensdag 21 Augustus. Uitkeering aan provinciepersoneel. Gedeputeerde Staten van Zee land. hebben besloten aan per sonen in vasten of tijdelijken dienst of op arbeidscontract In dienst van de provincie werk zaam, die zoowel op 1 Sept. 1944 als op 15 October 1945 in dienst waren, een uitkeering te verleenen. Dit besluit is bij Ko ninklijk Besluit van 3 Juni 1946 goedgekeurd. Voor personen, die een jaar- of maandloon genieten bedraagt de uitkeering een bedrag gelyk aan het loon, dat in de maand September 1944 is genoten. Voor personen, die een week loon genieten bedraagt de uit keering vier maal het loon, dat over de eerste loonweek in Sep tember 1944 is genoten, Op de uitkeering wordt geen vermindering toegepast ter zake van het genot van vrye woning enz., terwijl de uitkeering niet zal worden verleend aan hen die na 1 Sept 1944, op wacht geld of non-activiteit zijn ge steld, of die krachtens eenig zui-_ veringsbesluifc geschorst of ont slagen werden. DE GRENSSTROOK IN Z.-VLAANDKREN. De smokklhandel naar Bel« gië neemt groote afmetingen aan, nu de oogst in Zeeuwsch- Vlaanderen is begonnen. Om dit euvel afdoende te kunnen bestrijden, is in overleg met het ministerie van financiën en de Centrale Controledienst een uitvoeringsbesluit Grens strook granen, zaden, peul vruchten en aardappelen 1946 vastgesteld. In dit besluit is langs de Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen een strook van 500 m. diepte vastgesteld, waarbinnen geen granen, zaden en peulvruchten mogen worden vervoerd, zon der door de plaatselijk bureau houders afgegeven vervoers- vergunningen. BENOEMINGEN. Benoemd is tot dijkgraaf van de calamiteuze Marga- rethapolder de heer J. Ver* poorte te Zaamslag; tot lid van de Dykraad voor de waterkeering van de ca lamiteuze Oost Bevelandpolder. en als vertegenwoordiger vani deze polder is benoemd de heer J. Buteijn te Wilhelmi-i nadorp (Kattendykc). Middelburg SPEELTUINEN GEOPEND. Zaterdagmiddag werden op feestelijke wijze ae twee speel tuinen van de buurt Kaein- Vlaanderen en omgeving te Middelburg in gebruik geno men. De opening werd o.m. bijge woond door den heer J. C. F. van Hamer, directeur van So ciale Zaken en den heer J. A. Schenk, voorzitter van ,Uit het Volk, Voor het Volk" De voorzitter van de büurt- vereeniging bracht in zyn ooe- ningsspeech dank aan „Ge meente werken" en eenige fir ma's, met wier medewerking de speeltuin werd ingericht en het openingsfeest grootscheeps kon worden opgezet. 's Avonds had in de buiten lucht een filmvoorstelling plaats, waarbij behalve de 160 buurtkinderen oo'k heel vele oudere toeschouwers menig vroolijk oogenblik beleefden, Er bestaan plannen de a :t-i ac ties van de speeltuinen nog met een carroussel uit te brei den. Vlissingen EEN BLIK DEXTRIMALTHOSE OP BON GE 306. De afd. Vlissingen van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat op bon GE 306 van de bonkaart extra 30C' Walcheren, 1 blik dextrimal. those zal worden uitgereikt op 24 Aug. a.s van 2 tot 6 uur in de Seheldehal, van Dishoeckstr. )omburg AANRIJDING. Zaterdagmiddag kwam een uit Vlissingen afkomstige luxe auïio, toebehoorend aan den heer F. S„ te Domburg in bot sing met een auto van den Rijkswaterstaat. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De auto van den heer S. kon langzaam rijdend Vlissingen bereiken. De wagen van den Waterstaat moest worden weggesleept. KONINGINNEDAG. Voor 31 Augustus a.s. heeft de Dcmburgsófie Oraniever. een aardig feestplan ontwor pen en eenige vermakelijkhe den bedacht, cjiie alhier nog niet gezien werden en wel een ringryden met sjeezen of twee- elska: TEGEN VERTREK N.V. VAN MELLE. Raadsvergadering. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. Daar het in de vorige vergadering genomen besluit om pen bellenwagen te koopen voor het vervoer van schoolkinderen van de Nieuwe Sluis, die dan tevens zou dienen als trekker voor de brandweer, niet is uitge voerd kunnen worden wegens weigering van een aankoop vergunning door de Rijksver keersinspectie, vraagt de heer Carels, of er geen andere we gen openstaan om aan zoo'n bellenwagen te komen. De voorzitter antwoordt, dat hij zich rechtstreeks tot den mi nister van verkeer zal wenden. Het ontwerp van een nieuw rioleeringsplan wordt opgedra gen aan het Ingenieursbureau van Hasselt en de Koning te Nijmegen, Een wijziging van de begrooting 1946 wordt on veranderd vastgesteld. De geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden worden goedgekeurd en allen mits dien als lid van de raad toe gelaten. Bij de rondvraag komt de heer Carels nogmaals terug de kwestie vertrek van lelie. Hij is van meening, dat het op de weg van de gemeenteraad ligt, zich actief tegen het besluit van de re geering te verzetten, waarby van Melle ontheffing werd ver leend van zyn herDouwplicht te Breskens. Hy stelt, samen met den heer A. Vermeule, mitsdien voor aan de Ministerraad en de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal een request tzen den, waarby de gemeenteraad ztfn teleurstelling uitspreekt over dit door de regeering ge nomen besluit, waarbij Bres kens de mogelijkheid wordt ontnomen om zyn oude po sitie als industrieplaats te her nemen. In dit adres wordt er o.m. op gewezen, dat de vroegere wnd. burgemeester van Bres kens, de heer Maas, niet ge rechtigd was om aan het Cen traal Instituut voor Industria- lalisatie kenbaar te maken, le dat de gemeente Breskens geen gunstige vestigingsplaats voor genoemde firma was en 2e, dat eventueeL verplaatsing van N.V. van Melle geen. on- overkomenlijke bezwaren voor dp gemeente Breskens zou hebben, door welke verklaring het besluit van den minister genomen is. Na een uitgebreide discus sie over deze kwestie wordt het voorstel van den heer Carels aangenomen, behoudens dat daarin een kleine redactie wijziging wordt aangebracht, werischelijk geacht door den voorzitter en wethouder van Haneghem. De heer van Hootegem vraagt of er niets gedaan kan worden om de herstelkosten der woningen te beperken, i.v. m. doe „welstandseischen", die de supervisor aan die wonin gen stelt. De voorzitter ant woordt, dat hij de eischen van den supervisor niet overdreven vindt. De heer de Vuyst vraagt, of de wrakken in de havens niet opgeruimd kunnen wor den. De voorzitter antwoordt, dat dit werk door de Rijks waterstaat is aanbesteed en dat binnen afzienbaren trjd hiermee een begin zal worden gemaakt. Als slot van deze laatste vergadering van de tijdelijke gemeenteraad neemt de voor zitter van hem afscheid, al zullen 9 van de 11 leden in de nieuwe raad terugkeeren. Waterland kerkje FANFARE „NUT EN GENOEGEN" IN ACTIE. Op 11 Aug. heeft de mu- riekvereeniging „Nut en Ge noegen" te Waterlandkerkje deelgenomen aan het festival te Watervliet (B.) en op 15' Aug. j.l. aan het festival te Axel. Op beide festivals werd een goeden indruk achtergela ten. In de maand September is deze vereeniging bezet met de organisatie van de Vlaam- sche kermis en daarna is het de beurt aan de tooneelafdee- ling van „Nut en Genoegen" om een tooneelstuk in studie te nemen. De opbrengst van de collec te, welke vorige week in Schoon- dljke werd gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis, bracht f 219.20 op. wielskarren, een ringryi voor paren (dame en heer) een stoelendans te paard. •ydenj Woensdagavond 8 uuij eeft 't muziekcorps „St. CaecL ia" te Vlissingen een concert op het Bellamypark. De dochter van den land bouwer Jac. Dekker uit Melis* kerke had. het ongeluk van haar fiets te vallen, zy brak daarbij haar pols. Op Zaterdag 17 Augustus gaf het muziekgezelschap „Prin ses Juliana" van Baarland een concert te Hoedekenskerke. De harmonie „Ons Genoe gen" gaf Zaterdagavond in het Bellamypark te Vlissingen een concert. Het puibliek stelde het keurige programma, dat werd, uitgevoerd, zeer op prijs. Te Utrecht behaalde dê heer P. K. Nagtzaam uit Ove- zande het diploma schildersge zel. In de week van 12 t.m. 17 Augustus werd te Veere 1797 kg consumptie garnalen en 2697 kg visch aangevoerd Zaterdagavond gaven in Borssele de harmonlevereeni- ging „Excelsior" uit 's-Heer Arendskerke en de plaatselijke vereeniging uit Borssele een concert. Er bestond groote be langstelling van de zijde van het publiek. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van de Indische kerken bracht te Baarland op 60.26, te 's- Gravempolder f 179.33, te Nieuw- dorp 146.en te Oudelande 115.25 De in andere gemeenten op 17 Augustus gehouden col lecte ten bate van het Roode Kruis is in 's Heer Abtskerka niet gehouden. In plaats daar van hebben de leden van het voormalige H.A.R.K.-comité een ledenwerfactie voor het Roode Kruis georganiseerd. Politierechter Middelburg. De 32-jarige W. Th de Ruij- ter, schilder te Amsterdam, nam op 29 Mei 1946 uit een noodwo ning aan den Singelweg te Vlis singen een eetservies weg, toe* behoorend aan M. Slootmans. Daartoe had hij eerst een ruit weggenomen en een raam ge opend. en door de aldus ontstane opening was hij naar binnen ge klommen. Eisch 1 jaar gevange nisstraf met aftrek preventief. Mr. P. C. Adriaanse, als raadsman van verdachte, noemt zijn cliënt een slachtoffer van, de omstandigheden. Gevange nisstraf helpt bij dezen ver dachte niet want hij is reeds meerdere malen veroordeeld. Hy zag gaarne dat er een gedeelte lijk voorwaardelijke straf zou worden opgelegd Uitspraak in deze zaak Woensdag 21 Augustus vjh. 11 uur. De 35-jarige P. Th. Ottjes transportarbeider te Terneuzen, nam op 24 Febr. 1946 aldaar een waschmand weg, inhoudende wasohgoed, toebehoorend aan K. Eekman. Bovendien nam hij op 27 Juni 1946, twee kippen en een konijn weg. toeb. aan C. L< Verhage. De eerste diefstal ontkende Ottjes en daarom zajn 3 getui gen gedagvaard. De tweede diefstal bekende hy dadelijk. De Off. van Justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. W. H. Vermaas, als raads man van verdachte vraagt de straf gedeeltelijk voorwaardelijk op te leggen met onder toezicht- stelling Uitspr. in deze zaak Woens dag 21 Aug, v-ro, 11 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10