PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COUPAHT STORM OVER DE DARDANELLEN OP KOMST. Er was glas beschikbaar Studenten op de bres voor Zeelands herstel. UIT DE PROVINCIE Walcheren Ieeuwsche Shippers Hoofdredacteur O. Baliintljn ;(met redactloneete medewerking van dr. .W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M. L. .W, Schoch, Vlls- singcn. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 20 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 192. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco fier post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vilssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuien: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-2.C- Middelburg. Hel Wereldgebeuren. VERSTATEN VERWERPEN RUSSISCHE EISCHEN. Turkije onder diplomatieken druk. Op 21 Juni 1936 kwamen te Montreux de afgevaardigden van tien landen bijeen ter be- spreking van de Turksche eischen inzake den status der Dardanelles de zeeëngte, die de Zwarte met de Middelland- sche Zee verbindt. De Turksche verlangens kwamen neer op herstel van hun souvereiniteit over deze wateren, die door de vredes verdragen van 1919 niet onbe langrijk waren ingekrompen. De Turken kregen na moeilij ke onderhandelingen, die een maand duurden, htm zin. Ze mochten opnieuw de oevers der Dardanellen bezetten en versterken, de passage van oorlogsschepen werd geregle menteerd en in tijd van oor log zelfs geheel verboden. Twintig jaar zou het verdrag gelden, waar bij om de vijf jaar voorstellen tot wijziging zouden kunnen worden inge diend. Tien jaar zijn sindsdien verloopen en er is in dien tijd een oorlog over de wereld ge raasd. De Turken, die een bondgenootschap met Enge land en Frankrgk hadden ge sloten, verzuimden tijdig de consequenties hieruit te trek ken toen het daarvoor nog de tijd was. In aanmerking dient echter te worden genomen, dat de Duitsche diplomatie geen middel onbeproefd liet om „dezen vriend en wapen broeder uit den vorigen oor log", naar haar hand te zet ten, desnoods met behulp van de militaire duimschroeven. In de oogen der Russen ech ter heeft deze houding geen genade kunnen vinden en thans zijn zij er toe over ge gaan om Turkije onder diplo matieken druk te zetten. Spe ciaal het feit dat de Darda nellen nog steeds onder uit sluitend Turksch beheer zijn is een doorn in het Sowjet-oog en vorige week is dan ook een nieuw diplomatiek offen sief geopend tegen het huidige verdrag van Montreux. In een nota, gericht tot Turkije, En geland en de Ver. Staten wer den voorstellen gedaan tot wijziging van dit verdrag. De voornaamste en meest ver gaande Russische eischen wa ren wel, dat Rusland, zij het in samenwerking met de Tur ken, militaire bases wil op richten aan de zeeëngten en een nieuwe conventie willen beperken tot de mogendheden, die rondom de Zwarte Zee zijn gelegen. Tegen den eersten eisch verzetten begrijpelijker wijs de Turken zich uit alle macht. De oprichting van ba ses beteekent immers, dat de Russen aan de Dardanellen zouden komen te staan en al dus een eeuwenoud verlangen bevredigd zouden zien. De tweede eisch, die inhoudt, dat Rusland met uitsluiting van de Westelijke geallieerden de Dardanellen-kwestie met Tur kije zal bedisselen, is vooral in Engeland weinig gunstig ont vangen. Men ziet er een voortzetting in van het Rus sische streven om den Invloed van de Sowj et-Unie in Oost- Europa uit te breiden en vas ten voet te krijgen in het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee. De Ver. Staten achtten een herziening van het verdrag van Montreux wel noodzake lijk, maar Zaterdag werden in een verklaring van Ache- son, den waarnemend minister van buitenlandsche zaken, de Russische eischen verworpen. Zij wenschen de herziening daartoe te beperken, dat de Dardanellen te allen tijde voor handelsschepen van alle lan den toegankelijk zijn en voorts voor oorlogsschepen van lan den rondom de Zwarte Zee en schepen, die onder gezag van de Ver. Naties staan. Verder staan zij een zekere modernisatie van het verdrag voor zooals de vervanging van het woord Volkenhond door Ver. Naties en het doen ver dwijnen van Japan, als onder- teekenende mogendheid. Eerlang zal een nieuwe con ferentie over de Dardanellen worden gehouden en dan zal nog wel het noodige worden rezegd. Het ziet er naar uit, lat een storm over <le Darda nellen op komst is. Bestrijding van den smokkelhandel in Indië. De Nederlandsch-Indische regeering heeft een bekendma king gepubliceerd, waarin zij een toelichting geeft op de maatregelen welke zij voorne mens is te treffen om verdere smokkelarij tusschen Neder- landsch-Indië en Malakka te voorkomen. De nieuwe regeling schrijft een permit voor voor allen ex port uit Nederlandsch-Indië, met uitzondering van bevol kingsproducten uit den Riouw Archipel. Onderzoekingscen tra zullen worden gevestigd op verschillende plaatsen welke schepen zullen moeten aan doen. De bekendmaking legt er den nadruk op, dat deze con trole is ingesteld om: den export van artikelen, die schadelijk zijn voor Je alge- meene welvaart van het land, te voorkomen; den export van geroofd goed te voorkomen, en de betaling van uitvoerrech ten in het geval van rechtma- tigen export te verzekeren. Deze maatregelen houden verband met de aanhouding van de 18 Chineesche schepen. HOE BORMANN HET GEBOORTECIJFER WILDE OPVOEREN. Radio Frankfort meldt, dat leden van den Amerlkaanschen geheimen dienst tusschen oude Naziarchieven een door Martin Bormann, indertijd Hitiers plaatsvervanger, ontworpen Slan hebben gevonden, volgens etwelk in Duitschland de po lygamie zou worden ingevoerd. Het plan is in 1944 gemaakt. Duitsche mannen zouden in staat moeten worden gesteld, met verschillende vrouwen op het huwelijk gelijkende betrek kingen aan te knoopen, terwjjl de vrouwen systematisch haar „preutschheid" en „onlogische opvattingen" moesten afleeren. Het woord „onecht" voor kin deren zou worden afgeschaft De V.S. erkennen de Indonesische republiek niet. Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Za terdag verklaard, dat de Ver- eenlgde Staten de Indonesische republiek niet erkennen. Hieruit valt ook te verklaren, dat men niet gereageerd heeft op den brief, dien Sjahrir in De cember van het vorige jaar aan president Truman had geschre ven. Ross, pers-secretaris van den president, verklaarde dat hy den brief niet had gezien dat hij er aan twijfelde of dit met president Truman wel het geval zou zijn. Klaarblijkelijk was de brief direct op het mi nisterie van buitenlandsche za ken terecht gekomen, maar had men den inhoud daarvan niet bekend gemaakt, omdat Ameri ka de Indonesische republiek niet officieel erkent De secre taris voegde hieraan nog toe, dat de brief geadresseerd zou zijn geweest aan den secretaris generaal der Vereenigde Naties. KLM. PROEFVLUCHT NAAR ZUID-AMERIKA. Op een verregend „Schip- hol" is Zaterdag de PH.-TCF na zijn eerste vlucht naar Zuid- Amerika weer veilig geland, begroet door dhr. Plesman en Veenendaal, directeuren der K.L.M. Het vliegtuig, dat weldra den naam „Friesland'1 zal voeren, had volgens gezagvoerder Frijns een vlotte reis gehad tijdens deze eerste proefvlucht. Er zullen nog enkele proef vluchten worden gemaakt en indien deze gunstig verloopen zal in October een geregelde dienst starten. Maar het ging niet naar Zeeland. De zeer onbevredigende glas. positie in de getroffen gebie den, o.m. in West-Brabant en Zeeland heeft, zooals wy eeni- gen tijd geleden meldden, het Tweede Kamerlid Dr. Chr. Mol uit Etten (K. /.P.) eenige vra gen doen richten aan den mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw. Dr. Mol wees er daarbij op, dat er groote ontevredenheid bestaat over de onvoldoende glasverstrekking, met name op het ergernisgevende feit, dat er op papier glas toewijzingen werden verstrekt, doch dat de ze toewijzingen niet werden gedekt door beschikbaar glas, terwijl wèl glas verkregen kon worden in den zwarten handel. Uit het antwoord, dat mi nister Ringers thans op de vragen van Dr. Mol geeft, blijkt, dat er inderdaad veel bon nen voor de getroffen gebieden beschikbaar zyn gesteld, maardat d°or den han del het ingevoerde glas op an dere wijze over het land is af geleverd en wel naar gelang de omzetten der betrokken firma's in vroegere jaren. Het gevolg hiervan is geweest, dat er glas beschikbaar was in gebieden waar geen bonnen waren en dat er bonnen wer- den aangeboden in gebieden waar geen glas in voorraad was. Zwarte handel is mede door deze omstandigheden mogelijk geworden, zoo zegt de mi nister. Hy voegt er echter aan toe, dat hij in samenwerking met zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken maatregelen gaat treffen om in dezen toe stand verandering te brengen. Vader verdronken bij pogingen om zijn kind te redden. Drie agenten van politie heb ben uit zee ter hoogte van de strandpost 46 gehaald den 37- jarigen S. H. uit Twisk (N.H.) en diens zoontje, die beiden in levensgevaar verkeerden. De vader had zich in zee be geven om zijn kind te redden, dat niet kon zwemmen. Hg werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hg even later overleed. Het jon getje kwam met den schrik vrij. Smokkelaarsbende ontmaskerd. Dank zij een tip uit Am sterdam heeft de politie te Salzburg een organisatie van smokkelaars ontdekt, welke bestond uiit oud-leden van de nazi-party. Sedert 1944 smokkelde de ze organisatie partijen schil deryen van Nederlandsche meesters en andere kunst schatten naar Oostenrijk. Botsing veroorzaakt één doode en twee zwaar gewonden. Zondagavond is op den Hel- derscheweg by Alkmaar de bus uit Den Helder, waarvan de bestuurder verblind werd door de lampen van een te genligger, met groote snelheid ingereden op een met paarden bespannen rijtuig, waarin vier personen uit Egmond-Binnen zaten. Het rytuig werd totaal vernield. Van de inzittenden werd de heer Zendveld uit Rennegom vrijwel op slag ge dood. De gebroeders de Wit, eveneens tut Rennegom, wer den zwaar gewond naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Alkmaar overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. De vierde inzittende, de heer Val- kering, werd licht gewond. Kind door leeuw gegrepen. Op het Afrikaanderplein in Rotterdam-Z. staat tydelgk het „Nouveau Cirque de Fran ce". Zondagavond, omstreeks half acht wist het te Rotter dam logeerende 4-jarige meis je H. Struys uit Amsterdam, dat onder begeleiding het cir cus aan den buitenkant in oogenschouw nam, aan de aandacht van haar begeleiders te ontsnappen. Zy wrong zich door de omheining heen, liep naar de leeuwenkooi en gluur de door de tralies heen. Een van de leeuwen sloeg met zyn klauw door de tralie-opening en gaf een haal over gelaat, borst en linker arm van het meisje, diepe wonden achter latend. Ijlings toegeschoten hulp kon erger voorkomen. Per auto van den G.G D. is het deeriyk gehavende kmd naar hét Zuiderziekenhuis ver voerd, waar het ter verpleging yerg opgenomen. OOK EEN KUNST. Een Amerikaansch millionnair heeft een journalist opdracht gegeven zijn familie historie tot in den der den graad nauwkeurig te beschrijven. Het werd een pijnlgke geschiedenis voor onzen journalist toen hg tot de ontdekking kwam dat een neef van zyn op drachtgever op den elec. trischen stoel was be land. Hy is er toch in ge slaagd de zwarte blad zijde uit de familiege schiedenis zoo fraai mo gelijk voor te stellen en schreef dat de neef „een zetel in het toegepaste electriciteitswezen van een groote openbare in stelling heeft bezet". Bespoediging uitbetaling invasie-voorschot aan onderwijzers. Teneinde de uitbetaling van het zoogenaamde invasie-voor schot en de uitkeering-ineens ten behoeve van het onderwy- zend personeel te bespoedigen, heeft de minister van onder- wys, kunsten en wetenschap pen besloten het netto-voor schot op ae rgksvergoeding aan de gemeentebesturen en de besturen van de bijzondere „igere scholen voor het loo- pende jaar te verhoogen met 20 procent van het netto- voorschotbedrag. Overval op Taxichauffeur. DADERS GEGREPEN. Zaterdagmiddag hebben drie Hagenaars een aanslag ge pleegd op den chauffeur van een taxi, toen hij in Halfweg op hun verzoek een stille straat in was gereden om af te rekenen. Een der passagiers heeft met een revolverschot den chauffeur ernstig gewond, waarna de drie passagiers in snelle vaart met de taxi weg reden. De gewonde chauffeur heeft kans gezien een nabylig- gende villa te bereiken, waar hij de politie heeft gewaar schuwd, Later kreeg de ge- Stolen wagen een ongeluk door te groote snelheid. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren en achterdocht kreeg door het nerveuze gedoe van de passa giers, stuurde zgn zoon op den motor naar de politie in Bad- hoevedorp. Deze was snel ter plaatse en kon na een korte achtervolging de drie autoban dieten inrekenen. Het bleken drie jeugdige Hagenaars te zijn, nl. de 19-j. magazgnbe- diende H. B. W„ de 22-j. win kelbediende W. G. L. en de 24-j. chauffeur J W. S. EEN VOORSTEL VAN DR. EVATT. Dr. Evatt, de Australische afgevaardigde op de vredes conferentie, heeft verklaard, dat hij aan de conferentie zou voorstellen de vorming van een „hof voor de rechten van den mensch" in de vredesver- dragen voor te schryven, op dat de fundamenteele rechten en vrijheden van personen en groepen in de betrokken lan den, ongeacht stand, ras of geloof, zouden kunnen worden gewaarborgd. Morphine uit blauwmaanzaadkaf. De voorraad morphine in ons land is uiterst gering. In verband hiermede is het oog der pharmaceutlsche wereld gevallen op de doppen van het jlauwmaanzaad. uit ongeveer 1000 kg. van deze doppen kan naar schatting 1 kg. morphine worden bereid. Wanneer dit artikel uit het buitenland moet worden ingevoerd, is de prys daarvan ruw geschat 10 x zoo hoog als wanneer dit in het binnenland wordt bereid. Waar in Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar zeer veel maanzaad is verbouwd, zou dus ons district een zeer belangrijke bydrage in de binnenlandsche productie kunnen leveren, Vliegtuig maakt noodlanding Zaterdagmiddag steeg van het Belgische vliegveld „Het Zoute" by Knocke een twee motorig vliegtuig op. Nauwe- lyks was het vliegtuig van den grond los, of de rechtsche mo tor viel stil. Direct verloor het vliegtuig hoogte en scheerde over de dijken, af en toe de toppen der boomen rakend. Het belandde tenslotte op een stuk land van de wed. Ver- couteren te Retranchement. In het toestel bevonden zich tien personen, die allen met den schrik vrykwamen. Het toestel bleek het eigendom te zijn van den heer John Mahieu te Brussel. De materieele schade is vry aanzieniyk. Ook aan de te velde staande gewassen is schade toegebracht. Het was de bedoeling om met het toe stel deel te nemen aan de vliegfeesten welke den volgen, den dag te Knocke gehouden zouden worden. DIENST VOLKSHUISVESTING. Te rekenen van 1 Augustus jl. af is by K.B bevorderd tot hoofdingenieur-cirecteur van de volkshuisvesting in vasten dienst de inspecteur van de volkgezondheid (volkshuisves ting): jhr. ir. J. de Ranitz in Zeeland. WEDEROPBOUW DWINGT BEWONDERING AF Vruchtbaar contact voor de toekomst. Studenten uit het buitenland helpen Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen! Met ingang van 1 Aug. is. geiyk wy reeds meldden, een nieuwe ploeg aan het werk ge gaan. bestaande uit Tsjechen, Belgen, Zwitsers, Denen en Nederlanders, nadat in Juli de eerste proef reeds goed ge slaagd was. De arbeiders, die aanvankeiyk eenigszins scep tisch stonden tegenover de studenten, zijn vol waardeering over den gver van de studen ten. Zg ruimen puin, fatsoeneeren de plantsoenen en heien te Westkapelle palen in het strand ter versterking van den Zeedylc. In Vlissingen hebben o.a. technische studenten in de haven gewerkt. „GOODWILL". Het is dan ook een goed idee geweest van het Neder- landsch bureau voor Buiten landsche Studentenbetrekkin gen te Leiden jonge buitenlan ders op deze wijze iets van ons land te. laten zien. Met de week-ends worden uitstapjes naar Holland georganiseerd en ook de aannemersfirma's de gemeentebesturen doen het noodige om de studenten eeni ge ontspanning te bezorgen Op deze wijze wordt een vruchtbaar contact gelegd tus schen studenten van vele na tionaliteiten. en wordt een .goodwill" gekweekt b« de jonge intellectueelen, waar ons land in de toeko veel nut van kan hebben. De studenten zgn onderge bracht in barakken en scho. len (in Vlissingen in een woon ark) en werken in de volgen- de gemeentenMiddelburg. Vlissingen, St. Laurens e Westkapelle. Aardenburg. Sluis, Oostburg. IJzendyke e_ Breskens. Zij vormen een ide ale gemeenschap, waar de na tionaliteiten volkomen mengd zijn. Zij houden zelf him kwartleren schoon en verrich ten corveediensten, terwyi er 's avonds een prettige kamp geest heerscht. HET „SCHOONE' NEDERLAND De reacties van de buiten landsche studenten op hetgeen zij in ons land zien zyn soms zêer merkwaardig. De Tsjechen zgn enthousiast over de zee, die zg als landbouwers nog niet vaak gezien hebben, terwijl zg voorts vol lof zijn over de hygiënische toestanden in Ne derland. De Denen roemen on ze gastvrijheid. Allen helpen vrywilllg en be langeloos mede; eenige gelde lijke vergoeding van beteeke- nis ontvangen zij niet 5 zak geld per week). Door hun werk ook in Zeeland wordt een mooie bijdrage geleverd tot den wederopbouw van ons land en tot de verbetering van de in ternationale betrekkingen tus schen de volkeren. LOF! De voor Nederland en spe- Het ongeluk op den boulevard. De man die Zondagmiddag over den muur aan den boule vard de Ruyter sprong en la ter zgn overmoed met den dood moest bekoopen, werd door den schipper L. de Rid der, die op het hoofd stond, uit het water gehaald en op het hoofd aan land gebracht, vanwaar hy door den geneesk. dienst van de Vliss, brandweer naar het St. Joseph zieken huis werd vervoerd. Het is jammer voor den moedigen redder dat zgn hulp niet meer heeft mogen baten. Fruit- en groente handelaren in staking. De Goesche groente- en fruithandelaren hebben beslo ten met ingang van 26 Aug. In staking te gaan. Z\j zullen dan niet alleen geen fruit meer verkoopen, dat dan op den bon komt, maar ook geen aardappelen en groenten. Voor de consumenten gaat dit natuurlijk veel moeiiykhe- den opleveren en het is dan ook te hopen dat nog in den loop van deze week deze sta king voorkomen kan worden. De nieuwe dier.;:regeling. De nieuwe dienstregeling die 26 Aug. a.s. ingaat brengt voor Zeeland een aanzienlijke verbetering. De treinen loo- pen volgens onderstaande tabel Vlissingen Roosendaal A'dam Ambtenaar van Britsch ministerie van oorlog vermoord. Leonard R. Warrens, een 64-jarige ambtenaar by het Britsche ministerie van oorlog (geheimen dienst) is met twee kogels in het hoofd gevonden tegenover het huis van sir Ed ward Appleton, een pionier op het gebied der atoomonderzoe kingen en de voornaamste we tenschappelijke adviseur der Britsche regeering gedurende den oorlog. Treedt Morgan af? La Guardia heeft meege deeld dat er is komen vast ie staan, dat zich Russische spionnen in de Westersche zone bevinden. Desgevraagd verklaarde hg, dat het niet onmogeiyk was dat Morgan, directeur der UNRRA Duitschland, vandaag nog zou aftreden. DE TOESTAND IN CALCUTTA. Gisteren was de toestand in Calcutta heel wat kalmer. In het Zuiden van de stad kwam het hier en daar nog tot bot singen. Het aantal dooden wordt tusschen de 2 3000 feschat en het aantal gewon en is nog aanzienly'k grooter. 5.00 6 13 7.34 10.35 13.24 15.34 17.03 21.17 7.20 8.35 9.20 13.20 15.20 17.20 19.20 23.20 10.40 12!40 16.40 18.40 20.40 22.40 A'dam Roosendaal Vlissingen 5.45 7.50 10.00 13.50 15.50 17.50 19.50 21.50 De trein die om 0.12 te Vlis singen aankomt zal nu ook door de week rijden, hetgeen een belangryke verbetering beteekent. 6.35 10 35 12.35 14.35 16.35 17.35 8.04 9.57 11.53 15.54 18.13 19.43 21.43 0.12 ciaal voor Zeeland aange. naamste opmerking, die de studenten maken, is wel, dat men in Nederland zoo krach tig werkt aan den wederop bouw. Zondag jl. maakte een aan tal studenten een excursie naar Zierikzee. Aan boord van de Koningin Wilhelmina, waar mede de tocht gemaakt werd, bevonden zich Tsjechen, Bel gen Zwitsers en Denen. De Zwitsers en Belgen had den ook Frankrgk bezochit, met name de verwoeste gebie den aan de Westkust. Zg wa ren in staat om een vergelg'- king te maken met Nederland en zij waren vol bewondering voor wat hier tot stand is ge bracht. Arm Frankrijk, zelden zij. Er gebeurt daar niets. Alles ligt er nog precies, zooals het er in 1944 uitgezien moet heb ben na de bevryding. Slechts hier en daar is iets gedaan... De droogmaking van Wal cheren daarentegen komt Tsjechen, Denen Zwitsers en Belgen als 'n wónder voor, dat hen met diepen eerbied ver vult. Dat de oogst al weer kan worden binnengehaald be schouwen zij als een bewys van door niets te schokken doorzeittirigsvermogen. En dajt de schade al zóó ver is her steld aan woningen en panden, wekt hun onverholen bewon dering. Zie, wö Zeeuwen en Zeeuwsch-Vlamingen, wg zit ten diep in de zorg en we ver geten zoo gemakkelijk wat er al tot stand is gebracht, dat we af en toe eens van buiten staanders moeiten hooren, hoe zg Zeeland zien om te besef fen. dat er inderdaad veel ver beterd is. Laat ons niet ver geten. dat in November het eiland nog voor een groot deel onder water stond! Middelburg ZANGUUR OP DEN DAM. De Hervormde Jeugdraad te Middelburg organiseerde Za terdagavond op den Dam een zangbgeenkomst, met mede werking van 't Middelburgsch Muziekkorps. Het geheel stond onder lei ding van den heer Joh. H. Caro. De bedoeling van dit „Com- munity-singing" in de open lucht legde dr. W. H. Beeken kamp tijdens de pauze uit: er wordt in dezen tgd te weinig gezongen en te weinig met elkaar gezongen. Wat het eer ste betreft kan men zich af vragen of men behalve zin. eigenlgk nog wel reden tot zingen heeft. Laten dan ech ter vcoral de jonge men- schen opnieuw in de leegte van de na-oorlogsche wereld een lied met karakter, met in houd, uitzingen. Laten we het samen zingen, om onze een heid als jonge menschen, als inwoners van Middelburg, als Nederlanders te beleven. En er is gezongen! Niet al leen door de opgekomen jeugd verenigingen, maar ook door de vele honderden omstan ders; met werkelgk enthousi asme en zoo dat de dirigent zijn goedkeuring kon uitspre ken over deze prestatie. Vol daan over deze eerste; zang- bijeenkomst, die zeker door meerdere gevolgd zal worden, zijn de zanglustige inwoners van Middelburg naar huis ge trokken. Westkapelle Opening cantine Dat de arbeid van het comité „Walcheren boven water", een voortzetting van „Walcheren moet droog", nog niet jeëin- digd is. bleek Woensdagavond toen een nieuwe cantine voor de arbeiders van Westkapelle Noord, die aan den zwaar be schadigden ouden zeedyk wer. ken, in gebruik werd genomen. Deze cantine. afkomstig vcji Rammekens én weer geheel ge. restaureerd en keurig opge knapt, werd door den heer Westhoeve namens den Rijks waterstaat aan het Comité overgedragen. De heer L. Onderdyk, voor zitter van „Walcheren boven water", wees erop, dat de can tine het gemis aan hulsel Uk leven een weinig zal vergoe den. Het feestelgk gedeelte van den openingsavond werd ver zorgd door de Baryton-'.and en de Middelburgsche cabaret- vereenigingen, o.l v. den heer P. Castemiller. Het gebodene viel zeer in den smaak. Het Comité Walcheren bo ven water" zal binnenkort noj slechts de zorg hebben over cantines in Westkaoelle, daar de* cantine in Vlissingen eind Augustus wordt opgeheven en de cantine in Vrouwenpolder, waar teen vast werfc&mp meer is, niet langer onder de bemoeiingen van het comité valt. Donderdagavond werd de cantine van het Zwitsersch ba rakkenkamp te Westkapelle feestelijk geopend. De heer Braat, hoofd van den cultu- reelen dienst van den Weder opbouw. voerde eerst het woord. Daarna sprak Burge meester jhr. mr. A. F. C. de Casembroot enkele woorden van dank tot de arbeiders voor hun medewerking: aan den wederopbouw in Westka pelle. De avond was verder aan ontspanning gewgd. revue, muziek en zang. Ook de blinde accordeonnist nad veel waar deering. In de pauze werd con sumptie aangeboden en vond een verloting plaats, waarvan de opbrengst bestemd was voor het T.B.C.-fonds. O.- en W.-Souburg JUBILEUMFEE ST „VLIJT EN VOLHARDING", SOUBURG. Zaterdag was het voor de leden en genoodigden van de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" te Souburg een feestdag. Na afloop van de muzikale wandeling werd er in het gymnastieklokaal eén gezelli ge bijeenkomst gehouden, voorafgegaan door een recep tie, waaraan door verschillen de corporaties deelgenomen werd. Onder hen merkte men o.m. den heer J. Goedbloed, waarnemend burgemeester en den heer F. Laroes namens den Zeeuwschen Bond van Harmo nie en Fanfare in Zeeland. De heer J. J. v. Soelen werd als directeur gehuldigd door den voorzitter Kasteleijn, na mens bestuur en leden met zgn 25-jarig directeurschap. Vervolgens werden ook de heeren A. Baljeu en L. Kaste- legn gehuldigd met hun 25- jarig jubileum. De avond werd verder door gebracht met zang en muziek. Ritthem VERGADERING BOERENLEENBANK Vrydag hield de Boerenleen bank te Ritthem haar alge- meene vergadering. De heer H. M, van ae Putte, voorzitter, opende de vergadering, waar na de notulen werden gelezen. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een be stuurslid om in de vacature van wijlen den heer J. Melief- ste te voorzien. Gekozen werd de heer W. Boogaard. Hier door ontstond een vacature in den. raad van toezicht zoodat in dien plaats werd gekozen de heer Joh. Cevaal wz. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap „Euterpe" een concert te Heinkenszand. De belangstelling van het pu bliek was groot. Tot brievenbesteller in vasten dienst is benoemd de heer C. P. van Putten te Yerseke, thans hulpbesteller. Het dubbel-mannenkwartet „Octavo" te Goes behaalde bij een veldconcours te Doetinchem den 2en prijs met 285 punten. De heer A. Buys, Gods- dienstonderwyzer der Ned. Hen', gemeente te Middelburg, is door den Herv. kerkeraad van Voorburg benoemd tot jeugdleider aldaar. De heer Buys heeft bedankt voor de benoeming als voorganger der Evangelisatie te Rockanje. /erkoop van wekkers vrij. Door de Unie van Bedrgfs- organisaties in de Uurwerk branche is besloten, dat wek kers met ingang van Maandag vrij mogen worden verkocht. De deviezenpositie van Ne derland laat nog geen grooten invoer van uurwerken toe. De winkeliers dienen de wekkers dan ook te verkoopen aan hen, die er het meest be hoefte aan hebben, nl. aan oorlogsslachtoffers, arbeiders in continue-bedrgven spoor- en trampersoneel personeel van transportondernemingen, aan bakkers, landbouwers en schippers. De door den oorlog getrof fen gebieden hebben voorrang gekregen bij de bevoorrading met wekkers. De verkoop van horloges kan voorloopig pog niet worden vrygegeven. HET WERELD. SCHAAKTOERNOOI. Gisteren zyn de afgebroken partyen uit de vorige ronden uitgespeeld. Kottnauer won van Bernstein en behaalde daarmee zyn eerste overwinning. De par tyen FlohrTartakower en BernsteinGuimard werden re mise. DE GREEKSCHE VERKIEZINGEN. Engeland en de V.S. hebben bekend gemaakt geen toezicht te zullen uitoefenen op het plebisciet over de toekomst van de monarchie. De con- tróle op de kiezerslysten is thans door Engeland en de Vf geëindigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1