PROVIMCIAIE ZEEUWSCHE COUDAKT Oostenrijk toegelaten tot Vredesconferentie Vele artikelen blijven schaars Vandaag... Eerste schip met Canadeesche bruidjes vertrokken Vlissingen speelde gelijk tegen Bromley UIT DE PROVINCIE. Hoofdredacteur O. Balllntfjn '(met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissinpen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds- M. L- W. Schoeit. ,VliS- singen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 19 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 192 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per nm., minimum per advertentie 1 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Poes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P;Z.C:i_Middelhur£. Het Wereldgebeuren HITLER'S INVASIEPLAN GEVONDEN. Rumoer in Palestina en op Cyprus. De plenaire zitting van de Parysche Vredesconferentie heeft zich Zaterdagochtend onder meer bezig gehouden met het Oostenryksche ver zoek om deel te mogen nemen aan de besprekingen, als het vredesverdrag met Italië aan de orde komt, zulks in ver band met de groote beteeke- nis die het verdrag met Italië ook voor Oostenrijk heeft. En geland steunde dit verzoek, er o.m. op wijzend, dat ook de voormalige as-satellieten ter conferentie mogen verschenen om hun belangen te bepleiten, maar Wisjinski teekende er namens Rusland protest tegen aan en wel omdat Oostenrijk tot het laatste toe Hitier heeft gesteund. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, kwam het Oostenryksche verzoek in stemming en Weenen had zoo waar succes: met 156 stem men besloot de plenaire zit ting om Oostenrijk tot de be sprekingen toe te laten. Ook Iran werd tot deelneming aan de besprekingen toegelaten. Vermoedelijk zal Woensdag de vertegenwoordiger van Oos tenrijk aan het woord komen. Terwijl in Parijs de Vredes conferentie by een is, komt uit Washington een herinnering aan den tijd, waarin Hitier oppermachtig scheen. In Washington is thans een geheim document gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Hitier wel degelijk van plan is geweest om in Engeland te landen, tusschen Wight en Ramsgate. De invasie-actie droeg den co de-naam Zeemeeuw en moest worden uitgevoerd onmiddellyk na den aftocht der Engelschen uit Duinkerken. Bij verrassing zouden de Duitschers het Ka naal oversteken. Gordels van mijnen moesten de Britsche vloot op een afstand houden en voordat de operatie begon moest de Duitsche luchtmacht de bombardementen op Enge land sterk verhevigd hebben en de R.A.P. definitief heb ben overwonnen. Tot deze laatste zege heeft de Duitsche luchtmacht het nimmer gebracht en de invasie in Engeland is uitgebleven.., In Palestina blijft het ru moerig. Reeds Zaterdag de monstreerden in Haifa 10 15.000 Joden tegen de uitzet ting van de Joden, die clan destien naar het beloofde land zyn gekomen. Aan boord van een der schepen, waarmede 1400 Joden Zondag van Haifa naar Cy prus werden gebracht, deed zich daarna Zondagochtend een explosie voor, toen in een zaklantaarn verborgen spring, stof ontplofte. De schade was gering en niemand werd ge wond. Hoewel de Joden zich verzetten werden zb Zondag naar Cyprus gebracht. Op Cyprus zelf kwam het Zondagochtend tot een op stand, juist toen de pers werd rondgeleid. De Palestijnsche vlag werd ontplooid en de Jo den renden naar den uitgang. Ongeveer 100 slaagden erin te ontsnappen. Toen de Britsche soldaten over hun hoofden be gonnen te schieten, keerden de meesten terug. Heden zouden de Joden in hongerstaking gaan als pro. test tegen de behandeling.., Koop geen distributie artikelen op Donderdag. De Nederlandsche moderne Middenstandsbond deelt het volgende mede: De distributiebonnen voor een aantal distributie-arti kelen zyn, zooals een ieder bekend, pas geldig op Vrijdag morgen. Er is echter een steeds grooter wordende groep menschen die reeds Donderdag of eerder hun artikelen willen hebben. Deze stroom is zoo groot geworden, dat er vooral m de sigarenwinkels geen ver schil meer is tusschen den Donderdag of den Vrijdag. Het publiek wordt dringend ver zocht om in de toekomst voor al niet eerder te koopen op de nieuwe bonnen dan s Vrij dags. Vaak uit angst om klan ten kwijt te raken wordt er door winkeliers vaak eerder verkocht, maar men vergete niet dat zij steeds de kans loo- pen een groote boete te krij gen en bovendien dat de voor raad distributieartikelen in be slag wordt genomen. Productie moet opgevoerd. De Nederlandsche bevolking zal er goed aan doen, niet al te sterk te hopen op een ruimere voorziening: met binnenland- sOhe goederen, aldus verklaar de de minister van economi sche zaken, dr. Huysmans. Zaterdag op een persconferen tie in den Haag. Aan vele goederen zal gebrek blyven be staan, er zal voor verschil lende doeleinden nog onvol doende steenkool en grondstof fen zijn, het herstel van de Belgische tramstaking geëindigd. De tramstakingen in België zyn geëindigd en op alle lijnen behalve in Henegouwen, zyn de diensten hervat. In Ostende dreigt een staking op de scheepswerven. Na Neurenberg. Vermoedelijk zullen de Duit sche oorlogsmisdadigers, die te Neurenberg ter dood wor den veroordeeld, in Berlijn te recht worden gesteld. Men vex-wacht de uitspraken half September. Keizer van de droevige figuur. Poe Jy, de vroegere keizer van Mandsjoekwo, heeft zich te Tokio voor een tribunaal te verantwoorden gehad. Deze ridder van de droevige figuur verontschuldigde zich door te verklaren, dat de Jappen hem gedwongen hadden het keizer, schap te aanvaarden, maar dat hij letterlijk niets te ver tellen had. Het ergste vond hij, dat de Japanners zelfs getracht hadden, hem een Ja- pansche vrouw op te dringen. Aan dezen druk had hy echter weerstand weten te bieden. 250 DOODEN IN CALCUTTA Te Calcutta voeren de Mos lims thans een zgn. directe actie, die Vrydag begonnen is. Zaterdagavond waren er al 250 dooden en 1600 gewonden. Nieuws in een notedop Zaterdagochtend heeft H.M. de Koningin een onverwacht bezoek gebracht aan de rei zende marinetentoonstelling in de van Kinsbergenschool te Apeldoorn. Zondagmiddag om onge veer drie uur is Mej. Borgman, wonende te Schiermonnikoog, bij het baden in zee verdron ken. De vroegere Japansche marinecommandant van Nw. Guinea heeft zelfmoord ge pleegd na eerst zijn zoon en dochter van het leven te heb ben beroofd. BEROUW I De „Daily Mail" weet te vertellen, dat profes sor Arthur Compton, de Amerikaansche geleerde aan wien President Truman de verantwoor delijkheid opdroeg te be slissen over het uitwer pen van de eerste atoom, bom, om boete te doen, ontslag heeft genomen als professor in de na tuurkunde aan het Vas- sar.college in de V.S. De professor heeft de bedoelmg de nog restee- rende levensjaren te ge bruiken om pogingen te doen, strekkende tot het herstel van de schade door het werpen van de eerste atoombom aan 't menschdom berokkend, door zich enkel met de moreele aspecten van de wetenschap onledig te houden. markt wordt vertraagd ten be hoeve van den export en we zul len met een groot aantal arti kelen van de hand in de tand moeten blijven leven. De ex port is ten achter bn de plan nen en moet gestimuleerd wor den, we moeten hem aantrek kelijker maken en er wordt zelfs overwogen om de export geheel vrij te geven. Vele ex porteurs klagen: Waarom kan ik met my'n deviezen niet doen wat ik wil? Er wordt over wogen hen tegemoet te ko- men.Opvoering van de arbeids productiviteit noemde de mi nister de sleutel voor de op lossing van al deze problemen. De minister besprak voorts de wrijving tusschen prijzen en loonen. De pry'zen moeten zoo mogelyk naar beneden. Het ambtelijk apparaat zal worden ingekrompen, maar men dient er daarbij wel reke ning mede te houden, dat ver scheidene instellingen dan niet zoo goed zullen function- neeren. De prijsbeheersching zal echter in geen geval wor den ingekrompen. De begroo- ting voor het volgend jaar zal daarvoor eenzelfde bedrag be vatten, als die voor dit jaar. Eerlang zal een wetsontwerp worden ingediend voor de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie, waarbij rekening zal worden gehouden met de op de plannen uitgeoefende critiek. Reünie te St. Michielsgestel. 800 ex-gij ze laars uit de kam pen St. Michielsgestel en Haa- ren zijn Zaterdag in reünie bij een geweest. Het was de eer ste reünie na de bevrijding. Onder de aanwezigen bevon den zidh oud-premier Soher- merhorn, min. Lieftinck vele geestelijke hoogwaarc heidsbekleeders. Er zullen vol gend jaar eenige gedenktee- kenen worden onthuld. NIEUW KAMERLID. Tot lid van de Tweede Ka mer in plaats van den heer J. W. Rengelink (P.v.d.A.) is benoemd de heer L. J. Zim merman te Amsterdam. Krijgsgevangenen ontsnappen. De laatste tijd zijn uit Frankrijk 2000 Duitsche krijgsgevange nen ontsnapt. Het totaal aan tal ontsnapten bedraagt reeds 25000 en de productie in de Fransche kolenmijnen loopt daardoor achteruit. Voor lede ren gevangene die voortaan ontsnapt krijgen de bewakers 50 fr. boete, voor iederen vluchteling, die gegrepen wordt, 50 fr. premie. De gevangenen worden door een geheime Duitsche organi satie bij hun ontsnapping ge holpen. 700 patiënten gedood. Vier Duitsche verpleegsters staan te Berlijn voor een bur gergerechtshof terecht. Zij hebben 700 patiënten in een Berlijnsch ziekenhuis door in jecties van het leven beroofd onder de nat. soc. leuze, dat de zwakken opgeruimd moeten worden. Nieuwe postzegels. Van 16 September tot en met 31 October zullen op de post- inrichtingen bijzondere postze gels, met een toeslag boven de frankeerwaarde, verkrijg baar zijn. De zegels dragen de beeltenissen van de drie prin sesjes. De prijs van een complete serie bedraagt 50 cent. De netto-opbrengst van den toeslag komt ten bate van het hulpbehoevende kind en van de fcuberculose-bestrijding. Sjahrir niet erg hoopvol Eenjarig bestaan republiek herdacht. Op den eersten verjaardag van de onafhankelijkheidsver klaring door lr. Soekarno heeft Soetan Sjahrir Zaterdag het volgende verklaard: „De Indonesische republiek zal niet ineenstorten en niet door mili taire actie worden vernie tigd 1" „Onze moeilijkheden met de Nederlanders 6chynen zich te vermeerderen", zoo ging h\j verder. „Ik hoop, dat de Ne derlanders hun standpunt niet verslechterd hebben. De recen te verklaringen van Neder landsche ambtenaren klinken niet erg hoopvol. Ik neem aan, dat de betrokken partijen leen vredelievende regeling wen- schen en om dit te Dereiken moeten wü sportief en be- heerscht ryn en een bezonken oordeel behouden. Wanneer men vooropgestelde meeningen zou hebben over den mogel\jken uiteindelyken uitslag tengevolge van bepaal de verlangens of te opgewon den denken, hetgeen aanlei ding zou kunnen geven tot overdrijving van machtsge voel, dan vrees ik, dat we niets zullen bereiken. De republiek zal niet uit zichzelf ineenstorten en niet door njilitaire actie worden vernietigd". In verband met den onaf hankelijkheidsdag zijn door Sjahrir boodschappen ontvan- ;en van professor Harold Las- ii, den vroegeren voorzitter van de Britsche Labourparty en van 4 Britsche parlements leden. Te Batavia kwam het tot kleine demonstraties. viert Amsterdam siy'n traditioneelen hartjes dag; begint in Friesland de Elfstedenwandeltocht. SMOKKELAARSBENDE ONTMASKERD. Een half mlllloen koffie voor Dultschland. Een groote party koffie, in den zwarten handel een waar de van een half millioen gul den vertegenwoordigende en bestemd voor Dultschland, kon door activiteit van een tweetal jonge politiebeambten in beslag genomen worden. Tevens wera e amokkelaar^bende, die deze koffie zou vervoeren, ontmas kerd. By Ede wekte een langzaam rijdende vrachtwagen de arg waan van de politie. De wagen bleek koffie te vervoeren. Behalve de hoofdschuldigen, bleken twee zwarte handela ren, benevens een drietal afge zwaaide militairen van de ge- zagstroepen by de smokkel- affaire betrokken als leveran ciers van groote en kleine par tijtjes koffie, die ten deele ge stolen waren. Puin van den Haag kost 5 millioen. B. en W. van Den Haag hebben medegedeeldl dat het ruimen van het pum 5 mil lioen gulden zal kosten. Voor- loopig is er een bedrag van een millioen voor uitgetrokken. 22 Babies aan boord. TOCH NOG TRANEN. Zaterdagochtend is het eer ste schip met Canadeesche bruidjes uit Rotterdam ver trokken. Het schip heet de „Lady Rodney" en de 372 bruidjes, die zich aan boord bevinden, verkeerden <n een vroolijke stemming. De 22 babies, die tot het gezelschap behooren, slaagden er nog niet in hun oordeel over het schip en de reis kenbaar te maken. Hoe goed de stemming echter ook was, toch vloeiden er, op het moment, dat het schip wegvoer, de noodige traantjes in de Merwehaven. De „Lady Rodney" gaat naar Londen, vandaar gaan de bruidjes per trein naar Liverpool en dan aan boord van de „Mauretania." naar Canada. De meesten hunner hebben eenvoudig geen notie van hun nieuwe vadei'land en de levensomstandigheden, waarin zy daar zullen verkee- ren. Het jongste bruidje is 16, het oudste ongeveer 40 jaar oud. De meesten echter behooren tot de leeftijdsgroep van 20 tot 25 jaar. Het vertrek geschiedde nog tamelijk onverwacht. Pas op het laatste oogenblik kon aan vele bruidjes mededeeling wor. den gedaan van het nabije ver trek, sommigen hadden slechts enkele uren om zich reisvaar dig te maken en de posteryen hadden dan ook een nood- postkantoor aan boord van de „Lady Rodney" ingericht om de vertrekkende vrouwen en meisjes in de gelegenheid te stellen, nog een aantal af scheidsbrieven en telegrammen te verzenden. Als de bruidjes in Canada arriyeeren, is hun verdere transport zoo in de puntjes ge regeld, dat zij als het ware als postpakketjes by hun echt- genooten worden thuisbezorgd. Het merkwaardige is, dat de meeste echtgenooten in Cana da niet weten, dat hun vrou wen Zaterdag vertrokken zijn, Nat. Brandweerdag. Te Utrecht werd Zondag een Nationale Brandweerdag ge houden. Er werden op het Vreeburg behendigheidswed- stryden gehouden, aan de plaatselijke voorwedstrijden waarvan 4000 brandweerlieden hadden deelgenomen. In den eindstrijd van 16 ploegen uit alle oorden des lands werd Tilburg no. 1. Er behoorden geen Zeeuwsche ploegen tot de pröswinners. Nieuw sportveld in gebruik genomen. PROJECTIELEN BOVEN DENEMARKEN. Ook hoven Denemarken heeft men nu de eerste raket- projectielen waargenomen. Zy vlogen op 5000 meter hoogte over Kopenhagen. Zondag werden opnieuw projectielen waargenomen. Een spannende wedstrijd. Ter gelegenheid van de ope ning van het sportveld op het vliegveld, kwam het Bromley- clftal Zaterdag in het veld te gen een Vlissingsch elftal, sa mengesteld uit spelers van de V.C. Vlissingen en De Zeeuwen. Hoewel het sportveld nog niet geheel klaar is, kon de wedstrijd toch doorgang vin den. Het was, ondanks den re gen van de laatste dagen, wel zwaar, maar goed bespeelbaar. Het zeer talryke publiek, er waren plm. 3000 toeschouwers, is getuige geweest van een fraaien en uiterst spannenden wedstrijd en het gelijke spel is een allen bevredigenden uit slag. Het was Mr. B. Kolff. bur gemeester van Vlissingen, die met een forschen trap het brui ne leder aan het rollen bracht en daarmee in feite het nieuwe Vlissingsche sportveld officieel opende. De Engelschen zaten reeds dadelyk voor het doel van Har. ting en wisten na 5 min. te scoren, maar scheidsi'echter Faas kende dit doelpunt te recht niet toe, wegens buiten spel- Na 10 min. nam Brmley de leiding. De linksbuiten wist den bal goed voor het doel te plaatsen en de mede ten aanval getrokken rechtshalf Mc. Nally gaf Harting het na- kjjken (0—1). Het leek alsof de Vlissingers hierop gewacht hadden, althans nu begonnen zij zich geducht te roeren, terwijl de midden linie zich verder van het doel waagde. Reeds dadelyk kreeg Leijnse een kans, maar keeper Barron wist het harde schot vallende te stoppen en n juist voor de voeten van v. Schraaf hoekschop te werken. Deze plaatste den bal goed voor het doel en Barron was reeds door het .chot van Leijnse ge slagen, maar op het nippertje wist een der backs nog redding te brengen. De snelle rechts buiten van Bromley liep nogal eens in de buitenspelval, welke de gebr. Burgerhor met succes toepasten. Harting moest dan ook weinig in actie komen. Zijn collega daarentegen kreeg het steeds drukker. Na 35 min. heeft Vlissingen eindelijk suc ces, wanneer v. d. Kasteele zuiver naar Hendrikse plaatst en deze na nog enkele tegen standers te hebben gepasseerd, laag in den hoek schiet (11)- Met dezen stand brak de rust aan. De eerste aanvallen in de 2e helft waren wederom voor Bromley. Thans duurde het overwicht vry kort. Uit een door Hendrikse genomen hoek schop weet v. d. Kasteele den keeper opnieuw te passeeren, maar nu kan Stevens den bal nog wegwerken. De rechter vleugel ScottMartin is zeer actief en vooral de laatste is een doorloopend gevaar. De gebr. Burgerhof en A. Leijnse worden zwaar op de proef ge steld. Vrij onverwacht weet Vlissingen de leiding te nemen, wanneer v. d. Schraaf, die naar binnen is gekomen, den bal juist over den back voor de voeten van de Smit speelt en deze met een vry veld voor zich den keeper geen kans feeft (21). Een goed door en spil Aldous naar den linksbuiten afgegeven bal, stelt dezen in de gelegenheid een hooge voorzet te geven, welke Martin juist over kopt. Even later krygt dezelfde speler, door een fout in de Vliss- ver dediging, een goede kans. Zyn schot ging via de handen van Harting in de richting van het doel, waar K. Burgerhof nog juist kon redden. Het betee- kende slechts uitstel, want na goed werk van den rechtsbuiten, wist Scott Harting opnieuw te passeeren (22), terwijl hy een minuut later dit nog eens herhaalde (23). Er waren nog enkele minuten te spelen en het publiek had zich reeds met een nederlaag verzoend. Maar een minuut voor het einde belandt een mislukte uit trap van den keeper bij de Smit, die, na eerst nog een speler gepasseerd te hebben, den gelijkmaker in de touwen jaagt (3—3). By Bromley trad de rechts buiten het meest op den voor grond. Kats was vooral voor de rust zwak, terwijl Hendrik- se het laatste half uur uitge speeld was. Ook de Smit waa niet byzonder op dreef. De overige spelers waren hun plaats ten volle waard. Na dezen wedstryd waren de spelers de gaat van het ge- kneentebestuu'' van Vlissingen en genoten van een goede Hol- landsche koffietafel, die zeer zeker niet alleen door de En gelschen gewaardeerd zal zijn. Ook het gezellige bal. dat hier op volgde heeft er toe byge- dragen dat men dezen eersten dag, die onze Engelsche gasten hier doorbrachten in alle op zichten geslaagd kan noemen, De wedstryd GoesBromley wordt Dinsdagavond in Goes gespeeld, daar de toestand van het nieuwe sportveld dit wen- schelyk maakt. De korfbaldemonstratie wel ke Zaterdagmiddag op het Van Nispenplein z^j worden gehou den, kon door den regen geen, doorgang vinden. Overmoed met dood bekocht. MAN SPRONG VAN VLISS. BOULEVARD, Zondagmiddag bevonden zich 3 jongemannen, werkzaam bij den wederopbouw, op den Boulevard de Ruyter ter hoog te van het standbeeld van de Ruyter. Een hunner, de onge veer 24-jarige F. K., afkom stig uit Dokkum, deed het „overmoedige" voorstel om van den muur in het water te springen. Zijn kameraden waarschuwden hem zulks niet te doen, omdat dit tè gevaar lijk was in verband met de ,ch onder water bevindende palen. De jongeman antwoord, de, hiervoor niet bang te zijn en vóór iemand er erg in had, had hy zich reeds gedeel telijk ontkleed en sprong over den muur. Hij kwam met de borst op een der palen terecht en werd zwaar gewond. Door den geneesk. dienst der Vliss. brandweer werd het slacht offer opgehaald en naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. De patiënt is nog dienzelfden middag overleden. Arbeiders bij Wederopbouw prolesleeren. Zaterdagochtend is een be langrijk deel van de arbeiders van buiten Zeeland die bij den Wederopbv op Walcheren werkzaam ~;jn, van het werk weggebleven, als protest tegen het feit, dat op Walcheren, in tegenstelling met andere dee- len van Nederland de geïmpor teerde arbeiders den Zaterdag morgen niet geregeld vry kry- gen. Tot nu toe gingen de arbei ders beurtelings Vrijdags avonds en Zaterdagsmiddags naar huis. Hun bezwaar is echter, dat zij Zaterdags te laat thuiskomen dan dat hun weakgeld nog in boodschap pen kan worden omgezet. Hun wensch is: elke week op den Zaterdagochtend naar huis. Dit zou per week l1/* uur ar beid scheien. Doodelijk ongeluk. Granaten blijven gevaarlijk, Zaterdagmiddag was de 29- arige militair G. d. O., af komstig uit Rotterdam, be- hoorende tot de 7e Comp. Ge- zagstroepen, nabij Dishoek bezig met het demonteeren van een handgranaat. Plotse ling ontplofte het projectiel, waardoor de man zijn linker hand werd afgerukt en hij ver der zwaar werd gewond aan felaat en borst. De geneesk. ienst van de Vliss. brand weer vervoerde den patiënt naar het St. Joseph-zieken huis, waar hy nog dienzelfden avond aan de bekomen ver wondingen is overleden. Uit den trein gevallen. Zaterdagmorgen is de 17- jarige mej. B. Viedeler uit Bergen op Zoom uit den trein gevallen, die om 11.21 te Ril land aankomt. De trein kwam uit de richting Bergen op Zoom. Vermoedelyk is het on geval ontstaan doordat mej, V. in de opening van den bagagewagen srtond, terwijl de trein door het wissel reed. Dokter Nanningó. verleende de eerste hulp. Het meisje is daarna per luxe wagen naar het Algemeen Burger zieken huis te Bergen og Zoom over gebracht, waar zij' vrij ernstig gewond is opgenomen. Padvindersbedevaart. Voor den tweeden keer na de bevryding is Zaterdag en Zon dag door de R.K. Padvinders de bedevaart naar O.L. Vrouw van den Polder gemaakt. Ca. 400 padvinders uit alle dee- len van Zeeland, alsmede ver scheidene groepen uit Brabant en Holland namen er aan deel. Zaterdagmiddag werd een marsch door Middelburg ge maakt waarna op de Markt een vlaggenparade werd ge houden. Tevens werden de pad vinders daar toegesproken. Vervolgens werd een lof bij gewoond in de R.K kerk. Des avonds vertrokken de bedevaartgangera naar Ber kenbosch waar een kampvuur werd gehouden. Ook de Zondag werd door de padvinders op prettige wij. ze doorgebracht onder meer met een groot buitenspel van hopman Rogier. De oogst op Walcheren. De Rijksdienst Landbouw- herstel heeft thans een beroep fedaan op de boeren van Ne erland om ten behoeve van Walcheren dorschmachines en wagens ter beschikking te stel len tegen vergoeding. Daar er gebrek aan schuren Ts, moet nl. zoo snel mogelyk worden ge- dorscht. J. A. PIETERSE. Bij K.B. van 10 Aug. 1946 is de inspecteur van 's Rrjks belastingen, hoofd van de in spectie der belastingen te Mid. delburg, J. A. Pieterse, be noemd tot hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen ter be schikking standplaats Middel burg. ONTSLAG VERLEEND. Op grond van het Zuive ringsbesluit 1945 is met in gang van 1 September 1944 ontslag verleend aan F. J. Brevet, directeur bijkantoor Oostburg van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg. Brulale inbraken. In den nacht van Donder dag op Vrijdag is te Oostburg op een tweetal plaatsen inge broken. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde hebben dieven zich toegang verschaft tot de nissenhut van de firma P. v. d. Plas en Zoon aan de Brouwerijstraat, waarin is ge vestigd een winkel in kruide nierswaren en manufacturen. Er wordt een partij sigaren, tabak, chocolade en dameskou sen vermist, terwijl tevens een groot aantal bonnen voor le vensmiddelen en textielpunten werden buitgemaakt. Opval lend is, dat men alleen datgene heeft meegenomen, wat weinig bergruimte vereischt, terwijl men lappen stof, kleeding e.d. onaangeroerd heeft gelaten. In denzelfden nacht heeft men zich door verbreking van een ruit en een deur, eveneens aan de achterzijde van een nissenhut, toegang verschaft tot den noodwinkel van den meubelhandelaar Belderok aan |de Markt. Hier hebben de inbrekers zich in het bezit gesteld van twee fietsen. Vermoedelijk zijn hier dezelfde personen aan het werk geweest. De politie stelt een ernstig onderzoek in, maar heeft nog geen spoor kunnen ontdekken. Installatie Burgem. Amemuiden. Zijn werkprogramma. Zaterdag vond de installa tie plaats van den heer J. Langebeeke als burgemeester van Arnemuiden. De nieuwe burgemeester werd door de feestcommissie afgehaald aan de Amebrug, waar hij werd toegesproken door den voor zitter van de commissie, den heer J. J. C. van der Graaff. Hierna begaf men zich in op tocht naar Kleverskerlte, w^r de burgemeester werd toege sproken door den heer P. Brasser. Vexvolgens ging de stoet naar Ax*nemuiden, waar de burgemeester werd begroet door den voorzitter van de muziekvereeniging „Ame's Genoegen", den heer J. J. Hurjssen, waarna hem ver schillende bloemstukken wer den aangeboden. De muziek- en zangvereenigingen brachten een ovatie. 's Middags werd de burge meester geïnstalleerd in de vergadering van den gemeen teraad. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burge meester van Koudekei'ke, Vrouwepolder, Wissekerke, de secretaris van Dombui-g enz. Wethouder J. Polderdijk open de de vergadering met gebed, waarna de secretaris het be noemingsbesluit voor las. Ver volgens sprak wethouder Pol- derdy'k den nieuwen burge meester toe, die in Amemui den is geboren en Amemui den en Kieverskerke kent. Spr. wenschte den burgemeester een voorspoedige loopbaan toe en hoopte dat ook Kieversker ke niet zou worden vergeten. Hierna hing hij den burge meester de ambtsketen om. In zyn antwoord schetste de burgemeester den grooten geestelijken en stoffeiyken nood der gemeente. Op het gebied der volksgezondheid moet o.m. nog veel gedaan worden. Een algemeen onder zoek naar t.b.c. werd in het vooruitzicht gesteld. Er is een tekort van ongeveer 120 wo ningen, wat ongewenschte sa menwoningen in de hand werkt. De rioleering is totaal onvoldoende. Ook de visscherij is een zorgenkind door het groot aantal slachtoffers, dat reeds is gevallen tengevolge van mijnongelukken en het groot aantal schepen, dat nog niet terug is. De kade moet inoodig vernieuwd worden, ter wijl de haven nog niet is te gebruiken door de vaste brug gen over het Amekanaal. Vervolgens werd de burge meester toegesproken door wethouder B. J. la Soe, door den heer J. J. van Horssen namens den raad en door den secretaris, tevens namens het personeel en de afgevaardig den van plaatselyke vereeni- gingen. Hierna voerde o.a. nog het woord ae burgemeester van Koudekerke en Biggekerke, de heer J. L. Dregmans voor de vereeniging van burgemeesters en seci'etarissen der voorma lige plattelandsgemeenten op Walcheren en wethouder van Oorschot van Vlissingen, wel ke laatste den heer Lange beeke prees voor zyn houding tydens de bezetting. De voorzittershamer werd den burgemeester door wet houder Polderdijk overhandigd waarna hy die vergadering sloot met dankgebed. Vervolgens was er gelegen heid tot feliciteeren waarvan druk gebruik werd gemaakt, terwijl buiten volksspelen wer den gehouden, 's Avonds speel de de muziek op de markt, afgewisseld door zang van de zangvereenigingen. Middelburg RIJWIEL VAN ARTS ONTVREEMD. Vrydag is uit de gang van een kantoorgebouw aan de Londensche kade te Middel burg een heerenrijwiel onV vreemd, toebehoorend aan G. J. S„ arts te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1