PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 90 der Duitsche jeugd nog Nazi! Vandaag... Dc oude Amsterdamsche Jodenbuurt gaat verdwijnen Soekarno's volmachten weer aan den ministerraad? Bevrijders van Walcheren veroverden ook Bremen! Hoofdredacteur O. BalHnÖjn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Ir.» Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch» Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Zaterdag 17 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 191 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel in (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. SPAREN Een lezer schrijft ons: INDIEN men minder uitgeeft dan men verdient, wordt dat sparen genoemd. Het heet zelfs dat het een landsbelang is. Ik heb ook gespaard, speciaal voor den ouden dag, omdat ik ook geen pensioen zal genieten, d.w z. wel op 65 jarigen leeftijd 3.— per week en ook mijn vrouw, waarvoor ik al jaren zuur verdiende dubbeltjes vrijwillig heb betaald en nu later 3. per week rente krijg. Met deze ƒ3.kan it minder doen, dan met de waardevolle centen van 1924 tot 1940 die wij als premie betaalde... Wij betalen de pre mie nog steeds, maar ik bedoel de premie is betaald met geld, dat veel meer waard was, en men krijgt geld van veel min der waarde terug. Reeds in 3 jaar heb ik geen rente op mijn Postspaarbank boekje bijgeschreven gehad. Een paar Amerikaansche stukjes zyn ingeleverd en ook daar zie je geen rente van. Een stuk van Nationaal Herstel ad 1000,pas gekocht, krijgt men zelf niet in handen, wordt z.g. gedeponeerd Ik vraag mij af, heeft sparen eigenlijk nog wel zin, kan ik niet beter zwarte roomboter voor dit geld koopen, inplaats van de boterham te „krabben" met margarine. Als U eens tijd heeft en plaats in Uw blad, geef dan eens een beschouwing over wat het beste is, alles maar opeten en laten waaien, of sparen. Tot zoover dit schrijven. Waardevermindering van geld is een oud zeer. De kleine spaar der wordt er steeds het slacht offer van. En er is geen enkel middel tegen. Er is alleen een troost. Niet alleen geld kan in waarde ver minderen, ook met vaste goe deren is dit het gevaL Maar ook dan wordt de spaarder gedu peerd. Wat echter te antwoorden op de vraag „Sparen of niet?" De spaarders verkeeren vaak in het nadeel Wie werkloos werd en gespaard had, moest eerst zijn spaarduitjes opmaken voor hij steun kreeg. Zelfs op het oogenblik is het in ons land nog altijd zoo, dat nabestaanden van oorlogsslachtoffers, die over spaargeld beschikken er slechter aan toe zijn, dan dege nen, die niet spaarden. Helaas! Daartegenover staat, dat de nadeelen van sparen zich alleen doen gevoelen in abnormale tij den. In noimale tijden is de spaaixler den nieUsp aarder ver vooruit Maar er is nog iets meer. Er zit aan het sparen een moreele kant Een mensch met zelfrespect vindt het niet eervol om zoodra het hem tegen loopt de hand op te moeten houden. Zoolang hij het voorkomen kan, zal hij weigeren om ten laste van de gemeen schap te komen. Als het eenigs- zins kan, zal hij zich zelf willen redden. En dat kan alleen degene, die gespaard heeft. Sparen is nog altijd een bur gerdeugd. Een land, waarvan de burgers sparen, is er beter aan toe. dan een land, waarin zij van de hand in de tand leven Het is beter in ótaat om tegenslagen op te vangen, zooals ook de spaarder dit beter kan, dan de niet-spaarder. Daarom, als men ons de vraag stelt, ~'at beter is, sparen of opmaken, dan luidt ons advies: sparen! Op den duur komt men daar mee het verst. Teveel „gewauwel" in Parijs. Vrijdag hebben de openings- bijeenkomsten plaats gehad van acht commissies, die de ontwerp vredesverdragen moe ten bestudeeren. De commissies kwamen bijeen na telkens drie kwartier pauze om hun voor zitter. vice-voorzitter en rap porteurs te kiezen. De rappor teurs zijn verantwoordelijk voor het opstellen der rapporten, die ter plenaire ziting van dé conferentie in behandeling ko men. De eerste commissie, die vergaderde, was de politieke en territoriale commissie voor Roemenië. Hier had een inci dent plaats, nadat de Sowjet- afgevaardigde Wysjinsky vijf tig minuten lang gesproken had over de kwestie, dat Frankrijk behoorde deel te ne men aan de discussies, of schoon dit land niet in oorlog met Roemenië is geweest. De afgevaardigde van Nieuw Zeeland, L. J. Jordan, protes teerde daarna op emotioneele wyze tegen het feit, dat de vorige spreker een onderwerp, dat niet zake deed, had behandeld. „Ik zon bij mijn leven nog resultaten willen zien", zei hij, „We hebben we ken verknoeit, gaan we nu hier ook weken verknoeien?" Naar Jordans meening ging er te veel tyd verforen met redevoe ringen houden, „wauwelen" en vertalen. Wysjinsky diende Jordan van repliek en verklaarde o.m. dat een slecht humeur het werk nooit bevordert. Hij stel de zich op het standpunt, dat zijn (Wysjinsky's) opmerking correct en noodig waren ge weest, daar men alvorens met het werk te beginnen zeker moest weten, welke landen lid van de commissie waren. Het Wereldgebeuren BR1TSCHE BEZETTERS GEVEN EEN SLECHT VOORBEELD. Onjuiste opvoedingsmethoden. Wanneer straks de vredes verdragen, waarover in Parijs thans gedelibereerd wordt ge- teekend zijn, zullen alle vreem de troepen de voormalige as- staten verlaten en blijft in Europa alleen Duitschland be zet. Voor vele jaren nog on getwijfeld, want er kan geen sprake van zijn, dat het mo reel en materieel ontredderde Duitschland aan zijn lot wordt overgelaten. Officieel hebben de bezettingstroepen tot taak het Nazidom uit te roeien, het land militair te verlam, men en te trachten het tot een vreedzaam en democra tisch geheel op te voeden, dat de wereld niet opnieuw in »en militair avontuur zal storten. Dat is de theorie, maar nu de practijk. Een Canadeesch officier heeft onlangs een boekje opengedaan over de toestanden in de Britsche be zettingszone en wat hrj zegt klinkt niet hoopvol. Aan 't de- nazificatie-program ontbreekt nog wel 't een en ander. De of ficier zag met eigen oogen, hoe een aantal verplaatste per sonen uit een huis werd gezet om plaats te maken voor den oorspronkelijken bewoner, een SS-officier. Officieren immers ontneemt men hun huizen niet. Op de meeste scholen put ten de onderwijzers zich uit verontschuldigingen voor him lidmaatschap van de Par tij. Intusschen doen zij echter niets om de kinderen, opge groeid in de nationaal-socialis- tische leer, andere gedachten bij te brengen. Het gevolg is, dat 90 van de Duitsche kin deren nog Nazi's in den. dop zrjn, vergiftigd door rassen vooroordeel en militairisme en het slechte voorbeeld, dat de bezettingstroepen hun geven is allerminst geschikt hen daar van te genezen. De drank Is goedkoop en overvloedig en het schijnt, dat de officieren en manschappen er goed mee overweg kunnen. Dronkenschap en ruwheid zijn aan de orde van den dag en worden als een nu eenmaal noodzakelijk kwaad van een bezettingsleger beschouwd. Bij vele Duitschers heeft En geland de reputatie gekregen een natie van dronkaards te zijn. En dan de zwarte handel De waarheid is, dat zwart handelen niet alleen een alge- meene ondeugd onder de man schappen is, maar zelfs door velen als een deugd wordt be schouwd. Onder elkaar pochen officieren en manschappen op de bereikte zwarte resultaten, toonen zrj elkaar de verkregen camera's, verrekijkers en an dere goederen, vergelijken zij de gemaakte winsten en zijn er trots op de wet ontdoken en de Duitschers weer beetge nomen te hebben. Ontstellend is de hoeveelheid goederen, die uit de militaire opslag, plaatsen verdwijnt. Een ander hoofdstuk Is de verbroedering. Sinds Montgo mery het beruchte verbroede. ringsverbod verzachtte en de soldaten genadiglijk weer toe stond kleine kinderen op den arm te nemen is het snel bergafwaarts gegaan. Het is thans de gewoonste zaak ter wereld dat de „Frauleins" als gasten naar de hotels, waar de officieren verblijven, wor den uitgenoodigd. Daar mogen zij ontelbare Engelsche siga retten rooken, legio glazen champagne drinken en vroolijk met de Britsche officieren dan sen, etc. etc. Zij genieten daar een betere en vriendelijker be handeling, dan de Engelsche meisjes van de A.T.S. ooit in den oorlog gehad hebben. Waar de officieren voorgaan blijven de manschappen na tuurlijk niet achter en de ver broedering viert dan ook over al in al zijn vormen hoogtij. De manschappen raken langzamerhand Ingeburgerd en waar ledigheid en vervelin; in het troostelooze land vaal de eenige metgezellen zjjn i het begrijpelijk, dat 't moreel zakt Niemand had mogen verwachten, dat soldaten en officieren zich individueel stuk voor stuk als dienaren der gerechtigheid en aposte len der democratie zouden ge. dragen. Erger is, dat van bo. venaf elk plan voor Duitsch land ontbreekt en alleen de stelselloosheid stelsel is. De grenzen, de toekomst, de op bouw, het regiem van Duitsch land, alles zweeft nog in de ruimte. Noodzakelijk is, dat een al- gemeene vredesconferentie voor Duitschland niet lang meer op zich laat wachten en dat eindelijk orde op de Duit sche zaken wordt gesteld en de toekomstige plaats van onze Oosterburen in Europa wordt bepaald. De A.N.W.B.-wegenwacht gestart. Met ingang van 15 Aug. is de A.N.W.B.-wegenwacht in het Noorden gestart en medio September zullen ook het Oos ten en het Zuiden aan de beurt komen. Dan zullen dus de gele rijders van den A.N. W.B. het grootste deel van het land bestrijken. Sinds eenigen tijd zijn in het Zuiden reeds ingeschakeld de routes: DordrechtMoerdijk Breda ep VianenHedel, waar de wegenwachten reeds ver trouwde figuren zijn geworden. Binnen eenige maanden hoopt de A.N.W.B. alle solo- motoren door zijspan-combina_ ties te hebben vervangen. Zoo zal dus ook het gemotoriseer de verkeer in „de provincie" voortaan van snelle en practi- sche hulp bij „pechgevallen" verzekerd kunnen zijn. BRITSCHE TROEPEN UIT PERZIË. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren verklaard dat de Britsche troepen weer uit Perzië zullen worden terugge trokken. Ook werd verklaard dat de tijdelijke versterking van het Britsche garnizoen te Basra slechts verband hield met de noodige afwisseling van de daar gelegen troepen, Internationale valsche munlersbende ontmaskerd- Door den opsporingsdienst van het Amerikaansche leger is 'n uitgebreid valsche raun- terscomplot ontmaskerd. Er zijn reeds 22 Duitschers en 3 Amerikanen ontmaskerd; een van de Duitschers werd bo vendien door de Franschen als oorlogsmisdadiger gezocht. De bende maakte speciaal 50 dollar- en 5 ponds biljetten. Van het enorme bedrag, dat in Londen. Parijs. België en el ders in Dhitschland in omloop is gebracht, is slechts een klein deel achterhaald. EEN NIEUW KINDERVERHAAL. Nadat onze jeugdige lezers eerst hebben mee geleefd met de avontu ren van Jantje Kruize munt en daarna met de beleven: jen van meneer Pimpelmans, vangen wij heden aan met de publi catie van een nieuw ge ïllustreerd kinderver haal: De Avonturen van Donny en Ronny- Wij twijfelen er niet aan of Ronny en Donny zullen evenzeer in den smaak vallen als met de helden onzer vroegere kinderverhalen het geval wa3. KORTE PRED1CAT1E DE GROOTE TOEKOMST. leest deze krant; ik ook. En wanneer wij enkele vacantieda- gen in den kring van familie- leden, die andere dagbladen in huis hadden, doorgebracht heb ben, is het in eigen huis lezen van het eigen vertrouwde blad weer een dubbele vreugde. Dit hier op te merken is geen kwestie van propaganda, maar het constateeren van een feit Soms kan een mensch, die er een poosje uit is, zoo genoeg van krantenlezen hebben, dat hij deze alle ongeïnteresseerd laat liggen. Mis je dan veelStaar er niet een massa in de courant, waar door ik geen spaan wijzer of rijker of blijder of geestelijk sterker wordt? De journalist in mij en rond. om mij protesteertNatuurlijk. Wat hier links en rechts van deze overdenking staat, moet u lezen, want het is wetenswaar dig. En toch. Het Evangelie zegt, dat u, als u deze krant uit hebt, moet weten, dat er tenslotte maar één gebeurtenis van waar lijk groot formaat gepubliceerd kan worden en dat is het alle andere nieuws en alle andere geschiedenis overschaduwende feit van den glorieuzen terugkeer van den Heer der Heeren, Jezus Christus op aarde. Alle gebeurlijkheden van de vaderlandsche en algemeene ge schiedenis, in de provinciale nationale en internationale pers met groote, vette kopletters of in een snipperrubriek medege deeld, hebben te maken met een voorloopig, voorbijgaand tus- schentiidvak tusschen Jezus" af scheid van de aarde en zijn we derkomst ten oordeel. Van deze groote toekomst be lijdt de Christelijke Kerk: HU zal wederkomen met heerlijkheid om te oor- deelen de levenden en de dooden. Daar loopt geheel de geschie denis op uit. Daarop spitst alles zich toe. Jezus komt er aan! Daarmee moeten wij rekenen. Daar moe ten wij allen veel meer dan voorheen op ingesteld zijn. Want Jezus zei zélf, dat zijn verschij ning even verblindend en ver bijsterend onverwacht zal zijn als de bliksemschicht, die verba zingwekkend te voorschijn schiet en het geheéle uitspansel ver licht. Zoo komt Hij! Zoo grootsch en zoo verrassend is zijn groote toekomst. U leeft als op een brug. Wij zijn er zoo over. Hecht u niet te veel aan deze aarde. Zij gaat voorbij. De beste gaarde is niet op aarde. Waar dan? Jezus roept u binnen in zijn Koninkrijk, dat komt en eeuwig blijft. B. - De vooroorlogsche lucht- verbinding tusschen Singapore en Malakka is met de herope ning van het KL.M.-bureau te Singapore weer hersteld. WEEKBLAD DE PRINS, Naar aanleiding van vragen van den heer van der Goes van Naters, in verband met het we der verschUnen van het week blad De Prins, heeft de minister van binnenlandsche zaken me degedeeld, dat die door den vra gensteller gewraakte brief van den hoofdredacteur moest wor den beschouwd als een carnou- flagebrief, die ten doel had de Joodsche werknemers zoo veilig mogelijk gedeeltelijk ten zij nen hui2e te doen onderdui ken. De minister is niet bereid om de wederverschijning van De Prins ongedaan te maken. De 700 ton wegende zandzuiger bij Westkapelle wordt over de speciaal aangelegde helling den dijk opgetrokken om het natte element weer op te zoeken. wordt te Tilburg het 50-jarig bestaan gevierd van den Noord-Brabant- schen Christelijken Boe renbond; viert gep. generaal H. G. Winkelman, oud op perbevelhebber over land_ en zeemacht, zijn 70sten verjaardag. MORGEN wordt te Dixmuide de jaarlijksche Ijzer bedevaart gehouden. Een nieuwe wijk zal herrijzen. De Amsterdamsche Joden buurt, voor den oorlog een der meest typische en karak teristieke plekjes van de oude binnenstad, de „Oostersche w\jk" met zijn straathandel en winkeltjes waar van alles te koop was, een echt brokje Amsterdamsch volksleven, gaat een nieuwe toekomst te gemoet. De bezetting maakte aan zijn typische sfeer een eind, de bewoners werden ge deporteerd en velen keerden niet terug. Tijdens hun afwe zigheid zijn de leegstaande Chineesche beschuldiging ongegrond. Naar aanleiding van het feit, dat Sjahrir opgedragen een nationaal kabinet te formeeren, verwacht men in republikeinsche kringen, daj Soekarno de volmachten., wel ke tijdelijk by hem berusten, weer aan den ministerraad zal overdragen. In dit verband kan er nog aan toegevoegd worden, dat hef Centraal Nationaal Comi té op een vergadering op 13 Augustus een motie heeft aan genomen, behelzende, da<- de buitengewone binnenlandsche toestand, die tof de overdracht der volmachten aan Soekarno aanleiding heeft gegeven, op gehouden heeft te bestaan, zoodat het weder instellen van een parlementair kabinet, het welk aan 't Centr. Nationaal Comité verantwoordelijk is, ten volle gerechtvaardigd zou zijn. DE CHINEESCHE HANDELSSCHEPEN. In aansluiting op de onlangs geuite Chineesche beweringen, dat de Nederlandsche autori teiten de schepen, die tusschen Java, Sumatra, de andere Ne- derlandsch-Indische eilanden en Singapore varen, aanhouden en de lading in beslag nemen, heeft de voorzitter van de Chineesche in- en exportmij. de Nederlandsche autoriteiten rondweg beschuldigd door te verklaren, dat de 18 schepen, die door hen vastgehouden werden, te Singapore geregis treerd staan. De Nederlandsche autoritei ten te Singapore hebben ver klaard, dat de schepen in be slag genomen waren, omdat zij, hetzij wapens, hetzij ille gale goederen, w.o. geroofde machines vervoerden. Betref fende de bewering der Chinee sche kooplieden, dat de waar de der in beslag genomen goe. deren 16.000.000 straits dollars bedraagt, verklaren de Neder landsche autoriteiten: „Dit ctffer is schromelijk overdre ven. Er moeten twee, zoo niet drie nullen af". WAT HAKEWILL SMITH EN ZIJN MANNEN PRESTEERDEN. Vla den Rijn naar N.W. Duitschland. NA de onthulling der een voudige gedenkteekens in Zeeland op al die plaat sen, waar de bevrijders van Walcheren, de mannen van de 52ste Schotsche Lowland-divi- sie in actie zijn geweest, weet iedereen in Zeeland, dat de operaties aan de Westkust van Walcheren, bij Baarland en Hoedekenskerke werden uit gevoerd onder leiding van maj.-gen Hakewill Smith. Onwillekeurig zal nu bij ve len de vraag rijzen, wat deze Schotten, die bewezen hebben te behooren tot de beste troe pen van het Britsche Rijk de verovering van Walcheren was waarlijk geen kinderspel nog meer hebben gepres teerd. De heer C. P. Olyslager uit Middelburg wist ons daarom trent eenige bizonderheden mede te deelen. In September 1944 werd de 52ste Lowland divisie, na veel wederwaardigheden, ingezet in België en toen de Canadeezen den toegang tot Zuid-Beveland hadden geforceerd bij Rilland, maar daar niet verder konden komen, werd opdracht gege ven de Duitschers op Beve land over de Schelde in de flank aan te vallen. Dit ge schiedde in den vroegen mor gen van 25 .October en de Duitschers zagen zich toen genoodzaakt om terug te trek ken in de richting van Wal cheren en bij den Sloedam wer den de Canadeezen dan ook bloedig afgeslagen. Het bleek noodzakelijk om Walcheren vanuit het Westen aan te vallen. Nu kwamen de Schotten in actie De 4de Commando-Brigade onder bevel van maj.-gen. Ha- kewill-Smith voerde de lan ding bij Westkapelle uit en on dervond daar heftigen tegen stand, waarover 't onnoodig is ver uit te wijden. Er zijn daar duizenden van onze bevrijders gevallen. Na de landing der overlevenden, werd opgerukt a-h.w. over den rand van het theeschoteltje Walcheren, waarvan alleen Middelburg in het midden boven het water uitstak. Op 1 November landde toen de I55th Brigade van de 52nd division met 'n commando-ba taljon van Breskens uit in Vlis singen. Straatgevechten volg den; al spoedig waren de nauwe straten van het oude stadsge deelte van vijanden gezuiverd In den morgen van den 3den November 1944 werd een aan val gedaan door het over stroomde stadsgedeelte, waar bij het water tot borsthoogte reikte, op het hoofdkwartier van het Duitsche garnizoen, .dat verblijf hield in de kel ders van Grand Hotel „Britan nia". waar tevens de laatste belangrijkste tegenstand in Vlissingen werd geboden. Een klein aantal manschappen drong de gebouwen binnen, waar de verzetshaarden zich bevonden, zoowel tot boven op het dak als onder het gebouw in de bunkers. Met vlammen werpers moesten tenslotte de Duitschers eruit gebrand wor den. Nu restten nog Middelburg, de batterijen in het Noordelijk duingebied en Veere. Van de Oostzijde beschermd door het breede kanaal door Walcheren en voor de rest omgeven door geïnundeerd gebied, zou Mid delburg een harde noot zijn om te kraken.! Intusschen had men ook wei nig voortgang kunnen maken over den Sloedam, zoodat be sloten werd de stad aan te vallen. Indien mogelijk zou dit geschieden van het Zuid-Wes ten uit. Deze operatie werd uitgevoerd door een eskadron van het 11de Royal Tank Re giment, dat in zijn Buffaloes troepen van de 52nd. division medenam. De Buffaloes staken bet on- dergeloopen gebied over op 6 Nov. 1944, gedekt door het noodige storingsvuur, dat aan hield lang nadat de tanks tenslotte zich uit het water hadden opgericht. De moffen werden totaal verrast, door dat zij uitsluitend de Ooste lijke en Zuidelijke toegangen tot de stad bewaakten. Voor dat de hoofdmacht had kun nen landen, hadden de Duit schers zich reeds overgegeven. Andere troependeelen, allen onder bevel van generaal Ha- kowill Smith, veroverden daar na Domburg en Veere en daar mede waren de operaties te gen Walcheren voltooid. Wat presteerden de Schot ten nu verder Zie vervolg pag. 3. Tweede Kamer Wetsontwerp Commissie- Generaal behandeld. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd behandeld het wetsontwerp tot vaststelling van een Commissie-Generaal voor Ned-Indië. De heer Schouten (A.R.) wees erop, dat in het voorloo pig verslag opgemerkt is, dat men het ontwerp moeilijk kan bezien als men de instructie van de Commissie-Generaal niet kent. De heer Wagenaar (C.P.N.) sloot zich daarbij aan en dien de een motie rer zake in. De heer Van Poll (K.V.P.) merkte op, dat eenzelfde moeL lijkheid rijst ten aanzien van de personen die in de Commis sie-Generaal benoemd zullen worden. De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonk man, zeide, dat de instructie nog niet gereed is. Ze moet nog in den ministerraad wor. den behandeld. De heer Tilanus (C.H.) ver. klaarde, dat zich hier de te groote snelheid wreekt, welke men bij de voorbereiding heeft betracht. De Kamer ging over tot stemming over de motie van orde van den heer Wagenaar. Deze motie wordt verworpen met 62 tegen 19 stemmen. Daarna wordt het wetsont werp in behandeling genomen. De heer Vonk (P.v.d.V.) gt, dat uit niets beter kan blijken dan uit dit ontwerp, in welke hachelijke omstandighe den het koninkrijk zich be. vindt. Duizenden Nederlanders er Indonesiërs zijn in Indië door de extremisten afgeslacht Tienduizenden zijn hun leven niet zeker. Vele duizenden In donesiërs zullen nog vallen on der verdenking dat zij trouw zrjn gebleven aan het wettig gezag. De instelling eener Commissie-Generaal kan niet slechts doelmatig, maar ook noodzakelijk worden genoemd. Spr. betoogde, dat er twijfel in den lande en in Indië is, over de rol welke Engeland speelt. De heer Meyerink (A.R.) verklaarde, dat velen in het parlement teleurgesteld zijn door de politiek welke in In dië Is gevoerd. Spr. betoogde dat de luit.-gouv.-gen. gegaan is buiten het gezagskader bij zijn onderhandelingen. Welke methode zal de re geering en straks de Commis sie-Generaal volgen? Wij we ten het niet. Wat denkt de woningen door de Amsterdam mers gesloopt. Thans la de Jodenbuurt een vervallen en ten doode gedoemde wijk. De bedoeling van een verbou wingsplan is van dit stadsge deelte een moderne en fraaie wyk t« maken. Van de 1700 woningen en 730 bedrijven waren er na den hongerwinter nog 1100 wo ningen en 370 bedrijven, 330 perceelen, d.w z, 600 woningen en 360 bedrijven zijn totaal verdwenen. Het grootste gedeelte is door de Amsterdamsche be volking zelf gesloopt en het hout is in de noodkachels ver dwenen. Een zeer klein ge deelte is in het kader van de saneeringsmaatregelen omver gehaald. Breede straten, nieuwe ge bouwen, een weer opnieuw te graven gracht en een fraaie beplanting zullen dit verval len stadsgedeelte in een mo derne en frissche wijk her scheppen. Of het project, dat een uitgave van zeven millioen zal vragen, geheel ten uitvoer gebracht zal kunnen worden, hangt af van vele factoren. Het is te hopen dat de raad het plan zal aannemen en Am sterdam in de toekomst ver lost zal zijn van dit thans ontsierende stadsgedeelte. HET VERKEERSPROBLEEM. Een van de allerbelang rijkste problemen in een groo te stad is altijd het verkeers probleem. Men heeft bg het plan terdege rekening gehou den met de eischen, welke het moderne, speciaal het auto verkeer stelt. Groote en breede straten zijn geprojecteerd zoo- dat o.a. de verbinding van het Gooi, met het centrum der stad in het plan is verwerkt, DE VERBOUWING. In het plan heeft men ge tracht de bestaande gebouwen, welke nog in goeden staat ver keeren te laten staan. Toch zullen 370 woningen moe ten worden afgebroken, welke echter op een andere plaats weer worden opgebouwd. De Muiderstraat de beken de Jodenbreestraat, waar het grootste gedeelte van de wo ningen reeds door de bevol king is gesloopt, zal een ra_ dicale verandering ondergaan. De huizen worden afgebroken en in plaats hiervan wordt een breede straat aangelegd. Ruimte, licht en lucht, de eischen waaraan een moderne woon- en zakenwijk moet vol doen, liggen aan dit plan ten grondslag en maken dat deze nieuwe wijk in het centrum der stad een charme zal kun nen verkrijgen, welke voor die der ouden Jodenwijk niet be hoeft onder te doen. Distributiefraude in Helden. Een door den C.C.D. in sa menwerking met de rijkspolitie, ingesteld onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een viertal ambtenaren van het distributie kantoor te Helden (Limburg). Dit viertal zou zich in het be zit hebben weten te stellen van een groot aantal inlegvellen, die bij de tweede distributies taal kaart behooren, waardoor zij talrijke bonkaarten, rookkaar- ten, versnaperingskaarten en andere distributiebescheiden ver duisterd. zouden hebben. Een deel van deze bonkaarten ging a raison van 20.per stuk in den zwarten handel. De sporen van deze transacties leidden naar Venlo en A'dam Gebleken is, dat deze malversaties reeds in 1945 zün begonnen. De arres tanten riin in het huis van be waring te Roermond ingesloten* HANDELSACCOORD TUSSCHEN NEDERLAND EN CHILL De minister van buitenland sche zaken heeft aan de leden der Tweede Kamer doen toeko men den tekst van een nota wisseling met de republiek Ohili, houdende de verlenging van het handelsaccoord van 13 Juli 1939 voor een termijn van een jaar. regéering van de Republiek Indonesia? Wordt de republiek met haar fascistischen vorm erkend, terwijl zg geen erken ning vindt in de bevolkings groepen. Wij blijven in den mist rondtasten en inmiddels wil men een commissie naar Indië zenden. (Zie vervolg pag. 2.)j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1