BEVRIJDERS VAN WALCHEREN VEROVERDEN OOK BREMEN UIT DE PROVINCIE EEN CHAUFFEUR VAN HET „REICHSVERKEHR- MIN1STERIUM" STAAT TERECHT. Finland dingt naar de vriendschap der Russen. DE MINISTER ONTKENT Zeeuwsch Vlaanderen Vervólg van pag. 1. Na Walccheren. In het midden van den win ter, lagen onmiddellijk na Wal cheren verdere zij het dan in den beginne minder sensa- tioneele taken voor den boeg van de 52ste division, die eerst sectoren van het front tus- schen 's-Heriogenbosch en Til burg bezetten en daarna het frontgedeelte tusschen Gelsen- kirchen en Sittard. In Januari 1945 nam zij deel 'aan de ope raties waardoor de vijand ver dreven werd uit den driehoek Roermond-Sittard-Gelsenkir- chen. Zij' was de eerste Britsche divisie, die op Duitsch gebied haar hoofdkwartier vestigde. In de tweede helft van Febru ari 1945 kwam zij nogmaals in actie, waarbij het gebied tusschen Maas en Rijn werd veroverd. Eerst baanden de Schotten zich een weg ten Z.-Oosten van Gennep, door Af- ferden en Kcvelaer, daarna zich richtende naar 't N.-Oos- ten in de richting van den Rijn en Wesel. Tot bij Kevelaer vocht de 52nd. division aan den rechterflank der Britten doch daar kruiste zij den weg met de 53nd division en drong door tot den Ryn, met haar rech terflank aan den weg Geldern -Wesel en in contact met de 9de Amerikaansche legergroep. Aan den eersten overtocht over den Rijn nam de 52ste di visie niet deel. maar zij volgde de 15de divisie, terwijl zij slechts sporadisch granaatvuur ontmoette. Ten Noordoosten van het Dortmund-Ems Kanaal, waar de Duitschers een van de sterkste verzetshaarden had den weten te vormen, geraak te de 52ste divisie wederom in zware gevechten, doch begin April wist zij den vijandelijken tegenstand te reduceeren ten Noordoosten van Ibbenburn. Zoo had men binnen enkele dagen kans gezien om zes ob stakels over het water te ne men en waren bruggenhoofden gelegd onder het. hevigste vij andelijke vuur. De laatste actie waaraan deelgenomen werd, was het Op de vergadering van den raad van de UNRRA heeft de directeur-generaal van die in stelling, Fiorello Laguardia, geschreeuwd, gesnikt en met zijn vuist op de tafel gesla gen toen de kwestie van de verplaatste personen ter spra ke kwam. Er is n.l. aan den raad voorgesteld na de liqui datie der UNRRA de vluchte lingenzorg in handen te geven van door de UNRRA aan te wijzen nationale lichamen. Vol gens Laguardia zou dit ramp zalige gevolgen hebben, niet alleen voor de verplaatste per_ sonen zelf, maar ook voor de feheele wereld. Het leger, al- us Laguardia, wil deze men- schen op de Duitsche maat schappij loslaten, hetgeen echter de voorbode van een nieuwe fascistische organisa tie zal beteekenen. Het pro bleem is te omvangrijk voor Eén jaar na de Japansche capitulatie. REDE VAN MINISTER JONKMAN. De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Z.Exc. Jonk man, heeft Donderdag in een radiorede via den P.(J.J._zen- der, welke rede via Hilversum I herhaald werd de Japansche capitulatie, welke één jaar ge leden plaats vond, herdacht. Spr. herinnerde daarbij aan de zware offers, welke ook Ne derland voor de overwinning bracht en welke ons land recht gaven op een deel van de vruchten der overwinning. Minister Jonkman ging de gebeurtenissen in Indonesië na, waarbij hij er op wees, dat op Java, Sumatra en Madoera nog altijd de oorlogsomstandighe den voortduren. Daar zijn vele Nederlanders nóg niet bevrijd en daar leven vele Nederlan ders in de door de Geallieerden bezette steden nog onder om standigheden, die weinig beter zijn dan ten tijde van de Japan sche overheersching. Daar lij den ook millioenen Indonesiërs en Chineezen onder de rampen van den feitelijk voortdurenden strijd. Daar herrees noch her nieuwde zich ons Koninkrijk doch verkeerde soms het edel streven van het Indonesisch na tionalisme zich in daden zijner onwaardig. Nederlanders Indonesiërs en Chineezen kunnen zich de te-' genwoordige twisten niet lan ger veroorloven. Zij moeten op korten termijn tot overeen stemming komen en brengen eenerziids het Rijksverband en anderzijds het Indonesisch vrij heidsverlangen. De rode van H.M, de Konin gin van 7 Dec. 1942 heeft daar. toe den weg gewezen en opge dragen de oude koloniale ver houding om t© zetten in een verder samengaan in volkomen gelijkwaardigheid. Het wordt hoog tijd, dat wij met Gods hulp vervullen, wat de ko ninklijke rede ons heeft opge dragen. REDE VAN DR. VAN MOOK. Ook de It. G.G.. dr. van Mook heeft een rede gehouden, waar in hü er op wees, dat de Japan sche nederlaag niet volledig is voor het gif geheel uit de be smette landen is verwijderd. In republikeinsche kringen zegt men, dat buitensporigheden het kenmerk van elke revolutie zjjn, doch die revolutie voltrok zich in een wereld, die haar doelstellingen vijandig gezind was. Nederland begroet de as piraties van de Indonesiërs naar een eigen nationaal ver band echter met sympathie. Spr. verzekerde, dat geen en kele Nederlandsche soldaat naar Indonesië is gekomen om te overheex-schen doch slechts om bescherming en veiligheid te brengen. De conferentie van Malino heeft bewezen, dat een grond slag voor onderling vertrouwen en vrijheid in vreedzame sa menwerking verwezenlijkt kan worden. Indien Java en Suma tra dit gezichtspunt deelden, zou het conflict gemakkelijk opgelost kunnen worden. Het Nederlandsche volk zal ver heugd zijn wanneer het teza men met de Indonesiërs de ne derlaag van de Japanners volle- oprukken naar Bremen langs den Oostelijken oever van de Weser. Het begon hiermede bij Verden a/d Aller, waar onge veer de Aller en Weser samen komen en de opmarsch werd doorgezet tot in het hart van de stad Bremen. Tegen 27 April 1945 was ge heel Bremen uitgezonderd een gedeelte van de dokken en eenige posities in het stads- Êark in Britsche handen, 'eze punten werden met vlam menwerpers aangevallen en spoedig daarop, nl. 28 April, brak alle weerstand. Nog werd er veel gevochten ten Noordoosten van Bremen en moest de Elbe worden over gestoken, doch de 52ste divi sie had haar actieve oorlogs- taak volbracht en was van be gin tot einde feilloos en snel opgerukt. nergens lang tot staan gebracht door den vij and. Materieel, schade. Het verhaal van de deftige „Times", die zich eenigen tijc geleden zoo zeer geblameerd voelde, door het feit, dat er in haar kolommen 'n regel van het zetsel onderste boven in den vorm was terecht gekomen, heeft thans zijn pendant ge vonden in een soortge- ljjke gebeurtenis in een provinciale krant in Frankrijk. Men deelt ons mee, aldus dit blad. dat de heer Vincent Auriol in een ziekenhuis is opge nomen, om er een lichte operatie te ondergaan. En onmiddellijk op dit hoogst ernstige bericht volgde dan deze zin: De materieele schade wordt —"hat op verschillende millioenen. Het is in ieder geval vleiend voor den heer Auriol. die toch zal moe ten erkennen, dat hij niet te laag wordt aan geslagen. laguardla schreeuwde Transjordanië op het matje. en snikte Nogmaals de „lichte gevallen". Naar bet A.N.P. thans ver neemt heeft de minister van justitie een bespreking gehad met (le procureurs-fiscaal over de uitvoering van het regee- ringsplan betreffende het in- vryheid stellen van politieke delinquenten. Daarby bleek, dat van de uniforme wijze van bulten vervolging stellen van de zgn. lichte gevallen kan worden afgeweken in die ge vallen, welke zich by onder zoek lilertoe biyken te leenen. De procureurs-fiscaal heb ben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 Oct. de voorgenomen werkzaamhe den zullen zijn voltooid en er ernstig naar te zullen streven, dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal diergenen, die voor berechting van het bijzonder gerechtshof of tribunaal In aanmerking komen, in de kampen zullen zijn achter gebleven. Met het oog op de aanvrage door Transjordanië van hei. lidmaatschap van de V.N. heeft de desbetreffende com missie van den Veiligheids raad den Transjordaanschen vertegenwoordiger te New York verschillende vragen ge steld met betrekking tot de onafhankelijkheid en de be grooting van het land. De vertegenwoordiger ant woordde, dat Transjordanië lid van de Arabische Liga Is en dat er geen gevaar bestaat dat eenig land zijn grondge bied zal schenden. Het bezit een goed geoefend leger van 20.000 man. Wat het budget betreft, aldus de vertegen woordiger, Transjordanië is niemand iets schuldig. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Aarden burg; 11 ds v. Roijen, Bed. H. D.. Biervliet: 10 de heer Ver- durjn; Cadzand: 14 ds ter Beek; Groede: 9 ds Pliester; Sc. Kruis: 9 ds van Roijen; Nieuwvliet. 10.45 ds Pliester; Oostburg 2.30 ds van Royen; Retranchement; 10 ds Bar- nouw; Schoondijke: 10.30 ds Hanneman; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 11 ds Schrale; Waterlandkerk je 10 ds van Yperen; Llzen- dyke: 14.30 ds van Yperen; Zuidzande: 10 ds ter Beek; Terneuzen. 10 en 2.30 ds J. C. Sickesz; Sluiskil: 10 ds. H. v. der Kllft, 2.30 leesdiensc; Sas van Gent: 9 ds J. van der Graaff; Philippine: 2.30 ds. J. van der Graaff; Kloosterzan- de: 10 ds J. J. Saraber; Hoek: 10 en 2.30 ds A. J. Kromhout. Het muziekgezelschap „Ex celsior" uit Kloetinge behaalde Donderdag op het groote con cours te Steenbergen den eersten orijs in de af deeling uitmuntend-: heid. Maandagavond geeft de ac cordeonver. „Crescendo", o.l.v M. P. Ventevogel, een concert opi het Bellamypark te Vlissingen. Smokkelarij bij de repatrieering. Vier man van het scheeps. personeel van het repatrlee- ringeschip „Ruys" dat deze week te IJmuiden binnenliep, zyn aldaar gearresteerd, die in de Golf van Biscaye een aantal kisten over boord hadden ge worpen, welke de kapitein, in het vermoeden dat er „een luchtje aan was" in een apart ruim had laten plaatsen. Men neemt aan dat de man. nen smokkel- dan wel gesto len waar in deze kisten ver voerden, doch het onderzoek heeft in deze aangelegenheid nog geen klaarheid gebracht. Ook op andere wijze wordt door de bemanning van de repatrieerlngsschepen gesmok keld. In de koffers van de repatrleerenden bevinden zich vaak onwaarschijnlijk groote hoeveelheden koffie, thee en tabak, die zy vrij mogen in voeren. Het schijnt dat de be manning van deze gelegenheid gebruik maakt om dezelfde waren, met toestemming, od naam van een passagier t*e laten stellen. Joodsch agentschap zal onderhandelen. Dr. Nahum Goldmann, voor_ zitter van de bestuurscom missie van het wereld-Joden- congres, heeft te Londen ver klaard, dat het Jewish Agency bereid is deel te nemen aan besprekingen over het „in kantons verdeelen" van Pales tina, mits de verzekering wordt gegeven, dat binnen re delijken tijd een autonome Joodsche staat zal worden op- Verbeterde veerdiensten. Terneuzen-Hoedekenskerke weer „provinciaal". Met ingang van 26 Augus tus als na het in gebruik ne men van de spoorbrug bij Moerdijk de nieuwe dienstre geling der spoorwegen zal in gaan, zal ook voor de veer diensten in Zeeland een nieu we dienstregeling worden in gevoerd. Verscheidene verbeteringen zijn hiervan het resultaat. Zoo zal het aantal vaarten tusschen Vlissingen en Bres- kens wederom met één wor den vermeerderd. De eerste dienst vaart voortaan een half uur vroeger. te weten om half vyf. De laatste boot gaat een uur later, en wel om 22 uur inplaats van om 21 uur naar Breskens. Omgekeerd worden dus ook de afvaarten uit Breskens vervroegd en ver laat. Bovendien zullen de booten voortaan op het halve uur uit Vlissingen en uit Breskens vertrekken en niet meer, zoo als tot dusver op het heele. Op Zondag blijft het aantal afvaarten VlissingenBres kens 17. Een verdere verandering is, dat met Ingang van 26 Aug. de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke weer door de Prov. Stoombcotdiensten zal worden onderhouden^ De Ire ne, die tot dusver dienst deed tusschen Katsche Veer en Zierikzee, zal dan op deze lyn worden ingezet. Op dit tra ject kunnen echter nog geen auto's en vrachtgoederen ver voerd worden, doch uitslui tend passagiers en rijwielen. Per vaart kunnen ca. 80 pas sagiers meegenomen worden. Voor het veer Kruiningen Perkpolder is van beteekenis, dat de eerste afvaart om 5 uur in plaats van om 6 uur zal plaats hebben, de laatste om 21 in plaats "van om 22 uur. Reeds 20.000 boomen voor Walcheren. Toenemende belangstelling in het buitenland. De Boomenactie van Nieuw Walcheren is een groot succes. Hoewel het nog maar kort ge leden is, dat deze actie begon, is thans reeds een bedrag van 50.000 binnengekomen, zoodat ca. 20.000 personen gehoor heb ben gegeven aan den oproep „Plant 'n boom op Walcheren!" Dagelijks stroomen nieuwe be dragen binnen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal weldra voor de Nederlandsche jeugd de actie „Plant een struik op Walcheren' starten. In het buitenland, wordt een toenemende belangstelling aan den dag gelegd voor de Boomen - actie Niet alleen uit België, evenzeer uit Engeland, Canada en de V.S. komen bewijzen van medeleven en medewerking. Binnenkort zal begonnen wor den met het vaststellen der her- beplantingsplannen, zulks in sa_ menwerking met de bevoegde in stanties en de belanghebbenden. TRIBUNAAL TE GOES Lid der N.S.B. in bet belang doet het tribunaal aan dit verzszek. maar stelt de ult- van haar zoon. In de Donderdag gehouden zitting stond het eerst terecht de 20-jarige Eulalie Lens hoek te Goes, dochter van den vroegeren nazi-burgemees ter. die lid is geweest van de N.S.B, Zij verrichtte huishou delijke' bezigheden voor de Landwacht. Beschuldigde bekende op 18-jarigen leeftijd lid te zijn geworden van de N.S.B., wat voor haar vanzelfsprekend was, omdat èij niets anders had gehoord rond haar heen.v De verdediger mr. J. F. van Deinse, wee9 er op, dat zijn cliënte in haar omgeving van haar ouders niets anders hoorde, dan dat het N.S.B.sche de goede richting was. Van haar 12de jaar deden haar ouders haar reeds lid van den jeugdstorm zjjn en zij was steeds en is nog een lief, vriendelijk en bescheiden meis je. Thans wil besch. gaan stu- deeren in de heilgymnastiek en pleiter vraagt daarom haar in vrijheidstelling. Na in raad kamer te zyn geweest, vol- spraak vast op 29 Aug. AL 4 MAANDEN CELSTRAF. De 59-jarige Margrieta van de Visse, vrouw van M. Zout- welle te Goes, werd sympathi- seerend lid van de N.S.B., kocht Vova en ging vriend schappelijk om met leden van de weermacht. Zij verklaarde, dat de kostgangers, die zij had, fatsoenlijke menschen waren, nooit heeft een meisje in haar huis geslapen of kamers ge bruikt. Haar man was lid van de N.S.B. geworden in het be lang van nun zoon. Zij be grijpt niet, waarom zij te Scheveningen in een cel werd gezet. De verdediger mr. P. C. Adriaanse, had o;k reeds tij dens het verhoor er op gewe zen. dat besch. na eerst te Middelburg op de Heeren gracht geïnterneerd te zyn ge weest, in April naar Scheve ningen werd overgebracht. Te Scheveningen begreep men niet hoe men haar daarheen bracht en toen pleiter haar eens wilde spreken, wist men DE VREDESCONFERENTIE GEBIEDSAFSTAND STELT HET LAND VOOR GROOTE MOEILIJKHEDEN. Engeland op de bres voor Italië. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Karl Enckell, heeft Donderdagmid dag te Parys het standpunt van Finland uiteengezet. Enckell zeide, dat Finland aanstuurt op een nieuwe poli tiek van blijvende samenwer king met de Sovjet-Unie voor het bewaren van den vrede en do goede nabuurbetrekkin gen in dat deel van Europa. Hy uitte de hoop dat zekere territoriale verlichtingen van de wapenstilstandsvoorwaar den nu mogelijk zullen zijn met het oog op de economi sche moeilijkheden, die het af staan van grondgebied aan de SovjeUUnie voor Finland met zich meebracht. Het ontwerp-vredesverdrag heeft de Finsche grenzen pin dien zin gewijzigd, dat Finland het grootste deel van Finsch Karelië, een grond gebied van ongeveer 24.000 vierkante km. verliest. In de stad Viipuri was een groot export-, haven- en ver- keerscentrum, dat niet alleen de gebieden voorzag, die thans door Finland moeten worden afgestaan, maar te vens alle belangrijke gebieden, dit Finsch zullen blijven. Dit geeft aanleiding tot vele moei lijke problemen. Enckell besloot met te zeg gen, dat de Finsche regeering ernstig verlangt, dat de ko mende vrede een blijvende vriendschap zal brengen tus schen de volkeren van Finland en zijn grooter nabuur en een stevigen bodem zal bieden voor Finland's onafhankelijk leven in de familie der vrye naties. Hij bracht den overwinnenden mogendheden hulde voor de welwillende houding jegens zijn land na het sluiten van het wapenstilstandsverdrag; in het bijzonder kwam dit tot uiting in de houding van ge neralissimus Stalin en de re geering der Sovjet-Unie, De Britsche afgevaardigde, Alexander, verklaarde, dat de Britsche delegatie het volko men eens was met de woor den van Byrnes tijdens de ochtendvergadering en ook hij drong aan op welwillendheid. Hij uitte zijn verwondering over de bewering van Molotov. dat Italië geen democratische staat zou zijn. Groot-Brittannië heeft bij het opstellen van het vredes verdrag met Italië steeds het aandeel van dit land in de laatste stadia van den oorlog voor oogen. Het is zeker verkeerd, dat Bulgarije territoriale eischen tegen Griekenland zou mogen inbrengen, dat zoozeer van den Bulgaarschen indringer heeft geleden". Alexander drong er op aan het goedkeuren van de vijf ont_ werp-verdragen niet fi»»noodig uit te stellen en daardoor een einde te maken aan den st^at van oorlog met deze vijf lan den. Vervolgens sprak Bidault, die zeide, dat Frankrijk met Italië de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen wenscht te herstellen, hetgeen door het einde van de fascisti sche dictatuur thans mogelijk wordt gemaakt. De Grieksche minister-presi dent Tsaldaris zeide dat Grie kenland zich in staat van oorlog acht met Albanië; hij stelde voor dit land als een voormalig vijandelijk land te behandelen. Van Engelsche zijde werd me degedeeld, dat Engeland za. voorstellen. Oostenrijk ter con ferentie uit te noodlgen. De Sowjet-Unie verklaarde dat zij zich tegen een* dergelijk voorstel zou verzetten. Dr. Evatt (Australië) za3 voorstellen a.s. Dinsdag als uiterste datum voor het indie nen van amendementen te be schouwen. Dit plan schijnt bij veel delegaties instemming te ondervinden, 't Voorstel is reeds bij het secretariaat der confe- rentie ingediend Nederlandsche soldaten krijgen oefenterrein In de Ardennen. In een radiouitzending van Radio Brussel werd meege deeld, dat de Belgische regee ring een strook in de Arden nen als oefenterrein voor ds Ned. militairen ter beschik king heeft "gesteld. Deze maatregel is genomen, omdat Nederland niet over een terrein beschikt waarop met alle wapens, welke voor een modernen oorlog vereischt zijn, volledig kan worden ge oefend. Het Wereld- schaaktournooi. EUWE EN BOTWINNIK LEIDEN. De uitslagen van de derde ronde waren: Euwe wint van Christoffel, Botwinnik van Smislof, Denker van Lundin, Szabo van Boleslavsky, Flohr van Janowsky, Stoltz van Kottnauer. De partijen tus schen Tartakower en Kotov, Steiner en idmar, O' Kelly en Najdorf werden remise, die tusschen Bernstein en Guinard afgebroken. Tante nam de baby mee. Donderdagmiddag is in het Hyppolitusziekenhuis te Delft een kinderwagen met een jon getje van vier weken oud erin verdwenen. De moeder van de baby bezocht haar man in het ziekenhuis en liet den wagen met de baby in de hall achter. Even later kwam er een juffrouw in de hall, die tegen een verpleegster zeide: „Ik zal maar met de baby weggaan, omdat mijn zuster nog een poosje by haar man blijft." „Tante" is met baby en wagen vertrokken en nog niet teruggekeerd. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. BABY TEREHCT. Vannacht is de bab gevon den, die op een stoep was neergelegd De vrouw, die de baby had meegenomen, is sa men met haar man gearres teerd. De kinderwagen hadden zy in Den Haag verkocht. De baby was ongedeerd. Geen wij'ziging van de invrijheidstelling? Naar aanleiding van het door het A.N.P. verspreide bericht, als zou de minister van justitie na overleg met de procureurs-fiscaal wijziging gebracht hebben in de door hem gegeven voorschriften be treffende de onvoorwaardelijk buiten vervolkingstelling op uniforme wijze van de zgn. „lichte gevallen" en de selec- Teering der overige zaken, deelde de minister Donderdag avond telefonisch aan de hoofdredactie van het A.N.P. mede, dat dit bericht onjuist was. Desgevraagd kon de minis ter geen aanleiding vinden de ze mededeeling nader te mo- tiveeren. Britsche troepen gaan Indië verlaten. Binnenkort zal de Britsche regeering aan de Nederland sche regeering doen weten, dat zy 30 November (de li miet, die tydens de bespre kingen in liet voorjaar tus schen den Ned. premier en Attlee is vastgesteld) haar troepen op Java en te Bata via niet meer zal kunnen handhaven, aldus verneemt A.F P. uit doorgaans welinge lichte bron. Een verschil in gezichts punt tusschen Den Haag en Londen vindt zijn oorzaak in het feit, dat volgens de mee ning der Nederlanders de na tionalistische beweging over haar hoogtepunt heen is en aan belangrijkheid heeft ver loren, terwy'l de berichten van den Britschen berichtendienst willen aantoonen, dat de in- heemsche beweging machtig blyft en dat, indien een defi nitief accoord met de gema tigde elementen uitblijft, de extremisten binnenkort aan de macht zullen komen. JOODSCHE HONGER STAKING. Uit Tel Aviv werd bericht, dat meer dan 1400 Illegale Joodsche immigranten, die zich op schepen ter hoogte van Haifa bevinden, een honger staking begonnen zyn. niet waar zjj zat. Met dit al heeft de vrouw 4 maanden cel straf achter zich en pleiter meent, dat er nu toch wel alle reden is, deze besch. haar vrij heid terug te geven. Het tribunaal heeft haar in vrijheid gesteld op de gronden door den verdediger naar vo ren gebracht, doch onder de mededeeling, dat men niet aanneemt dat verdachte on schuldig is en later uitspraak volgt. VRIJWILLIG NAAR DUITSCHLAND. De laatste zaak in de mor genzitting was die tegen den 26-jarigen magazijn-bediende in een automobielbedrijf, W. Pannekoek uit Goes. Deze man heeft volgens de dag vaarding gewerkt als chauf feur bij het Reichsverkehrmi- nisterium te Berlijn; als loon- boekhouder te Remscheid en Düsseldorf; bij de Duitsche firma Ways en Freitag te Haamstede en os een gasge- neratorenfabriek te Keulen. Het lid van het tribunaal de heer Buijs, wees er op. dat besch. toch zeker veel geld heeft verdiend met zijn wer ken in Duitschland, waarheen hy vrijwillig ging. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse zeiae, dat moeilijk heden, waarin P. was geraakt, voor hem aanleiding waren om voor de Duitschers te gaan werken. In Duitschland heeft P. verschillende menschen ge holpen en gesaboteerd bij herstel van werktuigen. Spr. wil niet op vrijspraak aan dringen, maar meent, dat de maanden genoeg zijn. Verbouwt geen koolzaad Gewas lijdt van insecten en schaadt de bieten. De Rijkslandbouwconsulent in Z.-Vlaanderen schrijft ons In de achter ons liggende jaren was ongeveer 10% van het bouwland in Z.-Vlaanderen met koolzaad bezet. Ziender- oogen nam het aantal van de op dit gewas voorkomende in secten toe. Vooral de laatste 2 jaar was de beschadiging daardoor zeer ernstig; zoo zelfs dat menigmaal van mislukking van het gewas kon worden ge sproken. Van de dierlijke vijanden van het koolzaad noemen wy de koolzaad-aardvloo (springers)-, de glanskever, de snuitkever en de galmug. Beide eerstgenoemde insec ten zijn zeer wel te bestrijden met Derris- en DDT prepara ten b.v. Gesarol. waarvan eerstgenoemde thans niet ver krijgbaar zijn. De snuitkever is helaas niet met Gesarol te bestrijden- Waar bestrijding van deze tevens Indirecte be strijding van de galmug betee- kent, staan wij dus tegenover beide machteloos. Vooral dit jaar is de schade èn van den snuitkever èn van de galmug zeer aanzienlijk ons zijn zelfs opbrengsten be kend. die beduidend beneden de 1000 kg. per ha. bleven. Hoewel niemand mej- zeker heid voorspellen kan. dat er volgend jaar van een omvang rijken stand van deze insecten weer sprake zal zyn, meenen wij toch de teelt van koolzaad! ten zeerste te moeten ontra den. Daar komt nog by dat uit onderzoekingen der laatste ja ren is gebleken dat op de wor tels van het koolzaad en ver schillende andere kruisbloemi- gen, het bietenaaltje, hetwelk bietenmoeheid veroorzaakt, zich in ruime mate voortplant. Vooral winterkoolzaad is een gunstige waardplant voor de zoo zeer gevreesde bietenaal tjes. Waar de suikerbietenver- bouw veer een grooteren om vang heeff gekregen en op verschillende plaatsen meer aaltjes voorkomen dan men zou vermoeden, is het dus ook om deze reden van belang zoo weinig mogelijk, ja, liever geen koolzaad te verbouwen. Bietenverbouw in een kool zaadstoppel is enveneens uit den booze, BENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf van den calamiteu- zen Oud K em penshof stedenpol- der, H. Smits Hz. te Stave- nisse; dijkgraaf van het waterschap Rieden c.a., A. de Waele en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf. J. Janssens, beiden te Koewacht; gezworene van den calamiteu- zen Oud Kempenshofstedepol- der, J. K Droogendijk te Sta- venisse; lid van den Dfjkraad van de waterkeering van de calamiteu- ze polders Oud Kenmenshofste- de en Moggershil, als vertegen woordiger van den calami teuzen Oud Kempenshofstedepolder, B. M. Suurland te Stavenisse. Tribunaal Terneuzen. VOOR DE DUITSCHERS GEWERKT. De 34 j. arbeider R. Aude- naert, te Zulddorpe, werd be schuldigd hulp aan den vijand te hebben verleend, door in 1942 vrijwillig in Duitschland te gaan werken. Het was de tweede maal dat deze voor het tribunaal ver scheen. Beriep hij zich de vorige maal op een machine, die hij zoo graag uit Duitschland wilde hebben, thans deed hij weer een ander verward verhaal en be weerde brieven aan den land stand te hebben geschreven om van deze N.S.B.-instantie maar wat gedaan te krijgen. Mr. Tichelman achtte dezen man genoeg gestraft met de VA maand intemeering, die hij heeft ondergaan. De tweede, reeds eerder be handelde zaak, was die tegen den 26 jarigen schilder G. G. Pieters uit Aardenburg, die in 1943 vrijwillig naar de Ukraine was gegaan als schilder, doch zich daar had aangesloten bij een rondreizend Ukrainer mu ziekgezelschap. Verder had hij zich aangesloten bij het N.A.F. en was werkzaam in de afdee- ling „Vreugde en Arbeid" Daarbij werd hy beschuldigd een anti-N.S.B. gezinde vrouw by de Duitsohers te hebben aan gegeven. Z'n vroegere verloofde kwam nu onder eede haar eerder afge legde verklaring bevestigen, doch besch. blijft ontkennen ver raad gepleegd te hebben. Mr. Tichelman verzoekt besch. die 1 jaar is geïnterneerd ge weest, niet verder te straffen. Tenslotte stond terecht de 26 d' -.i'tbode Lv. Em, de Paepe. ie Zuiddorue, die zich in 1943 als sympathiseerend lid bij de N.S.B. had aangesloten en by de moffen had gewerkt, zoowel in Zoutelande ais in Duitsch land. Deze besch. trad zeer brutaal op en toonde geen enkel be rouw. Uitspraak in deze zaken 29 Augustus a.s. UITSPRAAK. J. P v. d. Heijden, winkelier te Hulst: beschuldiging verval len verklaard Het dubbel-mannenkwartet „Octavo" te Goes behaalde bij een veldconcours te Doetinchem den 2en prijs met 285 punten. Axel KONIJNENFOKKERIJ ACHTERUITGEGAAN. Gedurende de oorlogsjaren nam de konijnenfokkerij in O.. Zeeuwsch Vlaanderen een voor name plaats in. Niet alleen de arbeiders doch' ook talrijke middenstandera en burgers legden zich op deze fokkerij toe. Hoofdzakelijk gold toen het fokken van slachtkonynen, ter aanvulling van het vleesch- rantsoen. Thans is van deze fokkerij niet veel meer over gebleven; de meeste konijnen zijn opgeruimd. Slechts de fok_ kerij van raskon\jnen is op peil gebleven. Bij de landarbeiders heeft de fokkerij van slachtkonijnen meer plaats gemaakt voor het mesten van een varken of kippenhoudery. Muziekfestival te Axel. Ter gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van de Harmo niever. „Concordia" te Axel vond; Donderdag een groot muziek festival plaats, waaraan door niet minder dan 21 vereenigin- gen uit geheel Zeeland werd deelgenomen. Het mag gezegd worden, dat Axel deze vereeni- gingen een hartelijke ontvangst bereidde, waarvoor het een dag van muziek heeft ontvangen, waarvan ieder volop genoot. Woensdagavond werd dit groote festival geopend door het muziekkorps van Biervliet Donderdagmiddag werd een groote muzikale promenade door Agel gehouden, waaraan alle ge. zeischappen deelnamen. Onmiddellijk hierna werden afgevaardigden van de deelne mende vereenigingen ten Stad- huize ontvangen, waar zy door burgemeester P. L. D. J. van Oeveren en namens het bestuur der jubileerende vereeniglng hartelijk werden toegesproken. Tijdens de aanbieding van den eerewün en de receptie werden de herinneringsmedailles uitge reikt en de premies verloot. In totaal werd aan premies 615 verloot. De eerste premie van f 100 was voor „Eikels worden boomen" te Westdorpe. 's Avonds werd nog een extra concert gegeven door de Ork.v. „Inter Nos" uit Biezelinge. ter wijl het groote feest werd beslo_ ten met een uniek gala-avond concert, uitgevoerd door de Har monie „Ons Genoegen" van Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10