Het begon met Eva*** Oorlogsellende over Tholen in Spaanschen tijd VASTE STEMMING OP DE BELEGGINGSMARKT. r GOOCHELAARS UIT VELE LANDEN BIJEEN De psychologie van hei goochelen. EEN doodgewoon uitziende heer kwam de zaal van Krasnapoisky te Amster. dam binnenstappen. Hg gaf zijn jas af aan de vestiaire en betaalde een dubbeltje, maar werd er echter op attent ge maakt, dat het maar een 2%- centstuk was. Met een veront schuldigend gebaar vroeg de bezoeker of de juffrouw het geldstuk even in haar vuist wilde stoppen, even knijpen, simsalebimDe heer liep weg en de juffrouw staarde verbaasd naar een dubbeltje in haar hand. Lang tgd om zich erover te verwonderen had ze niet, want er kwamen nieuwe menschen om hun jas kwijt te raken. Onze heer passeerde inmiddels een groep menschen, waaruit er één naar voren echoot en aan hem vroeg even een hoofdhaar van hem te mo. gen leemen. Na een haar kwijt geraakt te zgn. vervoegde de heer zich bij een bureau, waar hem een kleurig insigne en een programma uitgereikt werden aldus lezen wg in „De Gooi en Eemlander". Om twee uur wemelde de zaal van menschen met deze insignes en kon het Interna tionale Congres voor de Goo chelkunst door den president den heer J. H. Vermeyden, ge opend worden, die in het bij zonder de vele buitenlanders hartelijk welkom heette. Nadat de heer Bakhuizen, voorzitter van den vakbond voor artisten, eveneens allen welkom geheeten had, bedank ten de leiders der verschillende delegaties voor hun invitaties en spraken den wensch uit, dat het congres mocht slagen. De Engelsche delegatie-leider voegde hier nog aan toe. dat 19 September as. in Londen een nationaal congres zal wor den gehouden, en dat alle aan wezigen hierbij uitgenoodigd werden om er eveneens aan deel te nemen. Hierna kwam de wetenschap aan het woord. De psychologie van het goochelen kon pas be ginnen. toen er menschen op de wereld waren en vangt dus aan by Adam en Eva. Aldus was het begin van de causerie door Dr. van Wieringen. De oudste vorm van goochelkunst welke ons bekend is. is die, welke door de oude priesters toegepast werd om aan hun geesten en goden een geloof waardiger tint te geven. 2300 JAAR GELEDEN. Als tastbaar bewijs voor het magisch bedrijven der oude priesters, was op het congres een vaas aanwezig, die men leeg kon toonen, om er daarna vloeistof te doen uitfetroomen. Geleerden schatten den ouder dom van deze vaas op 2300 jaar. De moderne mensch echter weet, dat bij bij het goochelen gefopt wordt en daarin ligt ook juist de charme. Want één oogenblik, al is het maar een tiende van een seconde, gelooft hij, wat. hij ziet. om het daarna als onmogelijk te verwerpen en zich er vroolnk over te maken, dat hij zoo bij den neus is genomen. Kleine kinderen daarentegen vinden in het goochelen niet3 won derlijks. dagelijks zien ze de groote menschen immers won deren doen. Moeder schept soep op uit een schaal, een gooche laar haalt bloemen uit zijn hoed. Hoogstens maken de kleuren en de vorm, dat de kinderen geamuseerd toekij ken. Om een wonder ten volle te kunnen genieten moet men ook weten, wat mogelijk is -»n wat niet. Een individueele geest schept er een genoegen in om voor den gek gehouden te wor den Geloofde hij in een won der, dan was de verbazing weg. en daarmede het genot. DE GOOCHELAARS. Er heerschte een ongekende spanning onder de aanwezigen in de volle zaal van Krasna poisky, toen het doek open. zwaaide en de eerste gooche laar James Austin Charles- worth voor 't publiek zichtbaar werd. Hij bracht op magische wijze hulde aan Nederland en toonde hoe hij een leeg post zegelalbum binnen de tien tel len volplakte. Tot slot plaatste hij een melkglas op zijn hand. Hokus Spocus, Weg! In bonte rij volgden de goo chelaars elkaar nu op. De 'eene kleurige show na de an dere. Voor de zooveelste maal gaat het doek open, het too- neel is volkomen leeg. Er be weegt iets in de coulissen en daar komt een klein dik man netje. met opgestroopte mou wen 'en een hoogen hoed aan wandelen. John Ramsey, de Schot. In zijn hand heeft hg een meter lange goochelstok, deze wordt rechtopgezet, krijgt pootjes, de hooge hoed erbo ven op en een „tafeltje" is ge fabriceerd. Een greep in de lucht, een gulden, twee gul den, een sigaret, tien sigaret ten. Om en door de vingers van deze onverstoorbaar zwij gende figuur zwermen de munten en sigaretten, terwijl het publiek als gebiologeerd toekijkt. Dan gaat de hoed weer op het hoofd en her neemt de goochelstok weer zijn normale proporties. Het kleine mannetje schuifelt weg. Dit is niet gewoon meer, net pu bliek vergeet van verbazing te applaudiseeren. Het licht gaat over in zacht rood en daar walsen een man in witte rok en een ranke vrouw in avondtoilet het too- neel op. Flezki's. Beweging, muziek en figuren snellen sa men tot één zalige melodie, waarin de meest wonderlijke dingen gebeuren. Niemand ver wondert zich er echter over. In deze sfeer kan alles MET EEN GROOTE G. De conferencier kondigt schertsenderwijs aan: „En ter afwisseling krijgen we nu een Goochelaar." Inderdaad kwam er nu een goochelaar met een groote G. Op het tooneel staat een ge zellig uitziende heer in een lichtbruin zomerpak, Jean Val- ton. De Franschman pakt een spel kaarten en dan begint het spel met den duivel, iedere kaart wordt een levend wezen. Ze vliegen door de lucht, ko men weer terug, kruipen over de armen en beenen, verande ren van kleur, verdubbelen zich, vormen zich om tot een kaartenwaaier, deze splijt zich tot twee, drie waaiers, om dan als pakjes kaarten op den arm gelegd te worden. Ze worden in de lucht geworpen. Tik-tik-tik de drie hoopjes met één hand gevangen. Een be geesterd applaus dondert los, iedereen gaat op zijn stoel staan, leuningen worden kraakt, het orkest wordt ;en het tooneel platgedrukt. )e orkaan van enthousiasme is overweldigend, en iedereen voelt: hier staat de „King of Magie". Later werden de prijswin naars bekend gemaakt. Jean Valton eerste prgs (Fransch. man), John Ramsey, tweede prgs, (Schotland), De Flezki's, derde prgs, (Holland). Mussolini's lijk. De kist met het stofcfetyk overschot van Mussolini is Woensdagmorgen in het lij kenhuis van Milaan geopend. Het ülk bevindt zich in een vèrgaanden staat van ontbin ding. Het kon echter geïden tificeerd worden, doordat zich op den schedel sporen bevin den, veroorzaakt door het uit halen van de hersenen. Deze werden, zooals men zich zal herinneren ter onderzoek naar de V.S. opgezonden. De pries- ters Zucca en Pari, die be schuldigd werden van pogin gen tot wederoprichting van de fascistische partij, zijn in de gevangenis San Vittone opgesloten. Het liik van Mus solini zal aan zijn weduwe teruggegeven worden. Dit wera besloten tijdens een bij eenkomst onder voorzitter schap van Nenni, plaatsver- *ftn$end eersten minister. Op onze bureaux te Mid delburg, Vlissingen. Goes en Oostburg, ligt thans de passagierslijst van de ,,Ko- ta Agoeng" ter inzage die, met ruim 800 repatriee- renden aan boord, vermoe delijk 19 Augustus te Rot terdam zal arriveeren. Op gemelde kantoren ligt eveneens de passa gierslijst van de „Johan van Oldenbarneveldt" ter inzage, die, met ruim 1900 repatrieerenden, vermoede, lijk 23 Augustus te Am sterdam zal aankomen. FRANSCH GEZANT. De Fransche gezant in ons land zal binnenkort worden opgevolgd door den heer Jean Rivière, tot dusver Fransch gezant te Dublin. De stroomlevering uit Duitschland. Sedert eenigen tijd ontvangt Nederland gelijk wij reeds eerder rheladen, electrische energie, welke uit het groote Duitsche koppelnet, via Bel gië te Lutterade wordt gele verd aan het 150.000 volt-net, dat Limburg met Noord-Bra_ bant (met Tholen en Schou wen en Duiveland) en Zuid- Holland verbindt. Voor deze levering wordt gebruik gemaakt van de door de Duitschers tijdens de bezet ting gebouwde 220.000 volt- lijnen van Keulen naar Luik met een aftakking naar de staatsmijn Maurits te Lutte rade. welke lijnen door de oor logshandelingen 1944-'45 zwaar beschadigd werden. In overleg met geallieerde autoriteiten, België en Nederland zijn deze lijnen weer zoo spoedig moge. lgk hersteld. Dank zij een groote krachtsinspanning, waarbij speciaal de staatsmij nen mogen worden genoemd, is het gelukt deze verbinding tot stand te brengen. Op 24 Juni j.l. kon een eerste proef worden genomen, waarbg de Nederlandsche centrales in Limburg en Zuid-Hclland pa rallel werden geschakeld met het volledige Belgische net en het groote Duitsche koppelnet, waarmede nog waterkracht centrales in Vorarlberg (Oos tenrijk) verbonden zijn, aldus een schakel vormende, welke van Bludenz over West- Dultschland-Luik-Lutterade_ Rotterdam tot Leiden loopt." De kwaliteit van aezen stroom is helaas niet van zoo- danigen aard als men in Ne derland gewend is. Tengevolge van een tekort aan centrale capaciteit is men er in de ons omringende landen van West Europa noodgedwongen toe over moeten gaan de frequen tie gedurende de uren van de hoogste belasting te laten zak ken, hetgeen onder meer ten gevolge heeft, dat de syn- chroon-tgd-aanwijzing niet meer betrouwbaar is Het is echter aan te bevelen deze klokken niet „bij" te zetten, daar een eventueel achterloo- pen op andere tijdstippen weer wordt ingehaald. - Van 24 t.m. 31 Augus tus zal voor de tweede maal de Internationale signifische conferentie te Naarden bijeen komen. Het congres zal ge richt zijn tegen het ondoor dachte taalgebruik, waarvan zelfs de vakwetenschappen hebben te lijden en welke ook het politieke leven van het volk ondermijnt. KUNNEN NAD.OFFICIEREN GOEDE NEDERLANDERS ZIJN? Voor het Haagsche tribunaal stond terecht de voormalige hoofdarbeidsleider van den Ned. Arbeidsdienst, de heer A. Duitgenius, die tot Sept 1944 in deze functie dienst had gedaan. Maioor Veld, hoofd van de afd. politieke zaken van het bureau afwik keling Ned. Arbeidsdienst, verklaarde, dat talrijke voor malige N.A.D.-officieren thans weer, na gezuiverd te zijn, in werkelijken dienst zgn. De voorzitter van het tri bunaal was van meening, dat verdachte niet gehandeld had als een goed vaderlander door tot de liquidatie van den Ar beidsdienst in dienst te blij ven. De verdediger, mr. Barents, gaf diverse voorbeelden om aan te toonen, dat diverse ar- beids. en hoofdarbeidslelders, die tot Sept. 1944 in dienst waren, ook thans weer een leidende functie bekleeden. Zelfs de huidige minister van oorlog is geruimen tijd bij den N.A.D. werkzaam geweest. Het tribunaal bepaalde de uitspraak op 28 Augustus. DE JAMPRIJZEN. Zooals bekend zullen de jam- prijzen worden verhoogd. Deze verhooging staat in geen enkel verband met de hooge prijzen voor het versche fruit. Voor de onderscheidene ver pakkingen van huishoudjain II zijn de volgende kleinhandels prijzen vastgesteld: Glazen potten, met een inhoud van 460 gram 0.58; Cartonnen bekers, met een inhoud van 450 gram 0,60; Perga's, met een inhoud van 450 gram 0.54; Los uitgewogen jam per 100 gram 0.12%. Huishoudjam I wordt uitslui tend in potten van 450 gram verkocht tegen een winkelprijs van 71 cent Nieuws In een notedop Op 17 Aug. a.s. wordt te Utrecht en landelijke wed strijd gehouden van leden der brandweer. Hierin zullen de 16 hoogst geklasseerde groe pen van de afdeelingswed- strg'den tegen elkaar uitko men. Begin November a.s. zal de Al gem. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te New York een eigen bureau openen ten behoeve van de toeristi sche propaganda van Neder land in de Ver. Staten. BEURSOVERZICHT, EEN KALME DAG. De effectenbeurs te Amster dam had Woensdag een zeer kalm voorkomen. Het meest opvallende verschijnsel was de vaste stemming die zich op de beleggingsmarkt openbaarde en die klaarblgkelijk weer ver_ band hield met de aflossing van 50.000.000 van de 4 Nederland 1941. De 4 staatsobligatiën waren met uit zondering van de le leening 1940 allen wat hooger. De 3% jongere staatsleeningen konden zich eveneens weer iets verheffen. De oude schuld lag zeer vast in de markt. Integra len werden afgedaan tegen 33% bg een vorigen prijs van 83%, terwijl de 2% groot- boekobligatiën 84 konden be dingen. De staffelleening waa mede niet onbelangrijk beter, terwijl ook de Indische leenin gen boven de vorige prgzen werden afgedaan. Voor pand brieven bestond vraag en er was bgna geen aanbod. Waar noteeringen tot stand kwamen waren deze hooger dan de vo rige prgzen. In doorsnee bewo gen de 3 pandbrieven zich tusschen 101 en 101%. Ook voor de gem. en prov. obliga- tiën waren koopers in de markt. De 3% leeningen bewogen zich globaal tusschen 102 en 102% De affaire in aandeelen was klein. Koninklgken waren wat beter en gingen een tweetal Sunten omhoog tot 392, terwijl e claims monteerden van 763 tot 769. In industrieelen was heel weinig te doen. Van de toonaangevende aandeelen waren Unilever een vijftal pun ten beter. De scheepvaart markt was stil. bijna onveran derd en waar veranderingen voorkwamen, waren deze slechts gering. De bankaan- deelen bleven op peil. Evenals den laatsten tijd, bestond voor cultuuraandeelen bgna geen belangstelling. Prolongatie 2% Churchill en de sigaren. By een bekend Rot- terdamsch restaurateur was onlangs een kistje sigaren terechtgekomen uit d© „nalatenschap" van Herman Goering. Het was een luxe kistje met 10 sigaren en voor zien van de mededeeling „Spezial angefertigt für Reichsmarschall Herman Goering". De restaurateur com bineerde het begrip si gaar onmiddellgk met den naam Churchill en via een van Churchill's stafofficieren werd het exceptioneele kistje si garen aan den beroem den Britschen staatsman aangeboden, die het in dank aanvaardde... en een eigenhandig onder- teekende brief terug zond waarin hij zei dit kistje sigaren als een in teressante curiositeit te zullen bewaren. Churchill kan dus blgkbaar ook van siga renafblijven Sport Hel Bromley-elltal. Het Bromley-elftal, dat Za terdag a.s. tegen Vlissingen speelt, is als volgt opengesteld: Doel: G. Barron; achter: R. Holder (aanvoerder) en G. Stevens; midden: E. Fright, S- Aldous en M. Mc. Nally; voor: S. Reece, E. Viles, G. Brown, L. Scott en C. Martin, Scheidsrechter is 'de heer Faas uit Bergen op Zoom. VAN VLIET WON IN ZURICH. Dinsdagavond vonden te Zürioh wederom internationale wielerwedstrijden plaats. In het middelpunt der belangstel ling stond wel de internatio nale sprintwedstrijd voor pro fessionals, welke op fraaie wijze door Arie van Vliet werd gewonnen. Tweede was Gerardin en derde Scherens. Bij de amateur-sprint speel, de de strijd zich hoofdzakelgk af tusschen Hgzelendoorn en den Zwitser Plattner. Plattner wist onzen landgenoot in de finale tweemaal te slaan. POSTDUIVENVER. ,DE VOORWAARTS". Dezer dagen bestond de postduivenvereeniging „De Voorwaarts" te Arnemuiden 10 jaar. De voorzitter, H. van Belzen, sprak een welkomst woord, waarna de secretaris, A. W. de Graaff, een kort verslag gaf over de afgeloopen 10 jaar, waarin hg o.a. de moeilijke oorlogsjaren in her innering bracht, waarna de voorzitter de diploma's uit reikte. Ter gelegenheid van dit 10- jarig bestaan werd een jubi- leumvlucht gehouden vanuit Vilvoorde (B.) over een af stand van 83/141 km. De uit slag luidt als volgt: 1 en 9 B. de Ridder; 2 Gebr. Schroe- vers; 3 C. de Nooijer; 4 A. W. de Graaff; 5, 10 en 12 G. de Nooger; 6 KI. van Bel zen; 7 Jac. de Noog'er; 8 Jac. de Ridder; 11 B. van Belzen Azn.; 13 Job Theune; over- duif J. Siereveld. De diploma's, die beschik baar gesteld waren door de vereeniging, werden gewonnen door: Groot diploma: B. de Ridder; Middel diploma gebr. Schroevers; diploma 3e prijs C de Nooijer; diploma 4e prgs A. W. de Graaff; 2. E. get. diploma B. de Ridder. WEDVLUCHT. Zondag 11 Augustus hield de postduivenvereeniging „De Bonite Duif te Aardenburg een wedvlucht met 82 duiven vanuit Arras (Fr.) afstand 119 km. De uitslag luidt als volgt: 1 en 4 O. de Wispelaere, 2 Fr. Maenhout 3 en 8 A Baarde- maeker, 6 en 10 A. de Clerck^ 6 en 22 M. Baardemaeker, 7 18 en 19 J. Reijniers, 9 R. de Windt, 11 Ar. de Vos, 12 M. de Smet, 13 P. Biaeke, 14 Gebr. de Rijcke, 15, 16 en 20 Fr. Staelens, 17 A. Aalbregtse, 21 en 27 E. Blaecke, 23 en 26 Fr. Leekens 24 K. Mornout. 25 C. Marclé. De Postduivenvereeniging „De Posthoorn" te Vlissingen hield Zondag jongstleden een wedvlucht met jonge dut- ven vanuit Qvrain, afstand 115 km. De prgzen werden als volgt behaald: 1, 7 P. v. Duyn; 2, 8 J. Aarsens; 3, 19 F. de Noorjer; 4 C. Mommaas; 5, 20, 24 B. de Ridder; 6 Ingelse; 9, 12, 14, 17 W. de Ruijter; 10, 16 A. v. Keu len; 11, 13, 18, 22 L v. Sorge; 15, 25 J. v. d. Weêle; 21, 23 J. v. Gemert. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aange nomen naar Adorp (toez.) E. J. F. Smits te Loppers'um n. Huizum (Fr.) J. Uiten- tuis te Borculo; naar Makkin- ga c.a. P. A, de Ridder, cand. en hulppred. aldaar. Benoemd tot hulppred. te Appelscha A. Oieman9, cand. te Pernis, dié deze benoeming ook aannam. Geref. kerken n. art. 31 K.O. Aangenomen naar BerkelRodenrijs M. J. C. Blok te Onnen. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Steenwrjk mej da. J. H. v. d. Slooten te ÏJlst. INTREDE Ds. F. L. VAN 'T HOOFT. Op Zondag 18 Augustus 's avonds 5 uur, hoopt ds. F. L. van 't Hooft, gekomen van LJzendrjke. intrede te doen in de Ned, Herv. Gem. van Bie- zelinge," na in den morgen, dienst in zijn nieuwe gemeente bevestigd te zijn door zijn va der ds. N. J. van 't Hooft, em. pred. en hulpprediker te Asten (N. Br.). VRIJZINNIG CHRISTENDOM EN GELOOFSVRIJHEID. De eerste conferentie na den oorlog van het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en Geloofsvrijheid vo rige week te Cambridge ge houden. werd bijgewoond door afgevaardigden uit: de Ver. Staten, Engeland, Tsjecho-Slo- wakije, Nederland. Zweden Zwitserland. Frankrijk. België en Denemarken. Als resultaat van de besprekingen over de verhouding der vrijzinnige ker ken tot ae problemen van na den oorlog, nam de conferen tie volgens de N.R.Ct. de vol gende resoluties aan: Moreel en geestelijk wereld- herstel; „Wij, afgevaardigden van de vrijzinnige kerken in Europa en Amerika, in confe rentie vereen igd door het IV VC. geven uitdrukking aan on ze diepe verontrusting over de verzwakking van den invloed, door zedelijke en geestelijke beginselen op het leven van den mensch uitgeoefend. Wy verbinden ons tot uiterste krachtsinspanning teneinde den ernstigen religieuzen nood van dezen tyd te lenigen en ver klaren ons bereid samen te werken met alle menschen van goeden wille, die de waardig heid van den mensch en het recht op menschelgke vrijheid hooghouden en voor wie het leven en de geest meer betee- kenen voor den wederopbouw der maatschappg, dan eenige bepaalde kerkelijke vorm." Doelstelling: „Het IWC, in aanmerking nemende dat de Wereldraad van Kerken is ge sticht qs *en dogmatische ba sis en qmï dientengevolge zoo wel het Protestantisme als he+ Roomsch Katholicisme be grensd worden door bindende geloofso mschrgvingen, beves tigt opnieuw zijn vrijzinnig Christelgk standpunt en spreekt voor allen in de ge- heele wereld, die Christeiyke broederschap verlangen, als zgn overtuiging uit. dat de re constructie van 'n verbrijzel de wereld een Christelgke ge meenschap vereischt, die geen uitsluiting kent en allen toe laat. die het Christendom aan hangen en belijden." Over het Joolsche vraagstuk: „Erkennende de moeilijkheden, die ontstaan wanneer menschen van verschillenden cultureelen en religieuzen aard in nauw ver., band met elkander leven, spreekt het IWC opnieuw zijn overtuiging uit, dat elke wan de algemeene maatstaven af wijkende behandeling van Joodsche en andere dergelijke minderheden noodlottig is, zoo wel voor vervolgers als voor vervolgden. Het verwerpt de houding van sommige Christe nen. die de Joden in de eerste plaats beschouwen als een ob ject van zending en dringt er bg al zyn ledengroepen op aan. de menschen op te voeden in den waren Christelgken geest van broederschap en weder- zijdsch begrip." WERKGEMEENSCHAP. GEREF. JONGEREN. Tal van bladen, die als uit gaven der Gereformeerde Ker sen in Nederland verschgnen, maken den laatsten tgd mel ding van de oprichting van de „Werkgemeenschap van Gere formeerde Jongeren" (W.G.J.L De titel van een geschrift, dat deze werkgemeenschap in het licht gaf, is: De Gereformeerde jongeren en hun Kerk Opval- .ena in het werkprogramma dezer jongeren is, dat zy blgkbaar geen voldoenden steun vinden in en genoegen nemen met de bestaande 3 groote jeugdorganisaties op Gerefor meerden Grondslag; bovendien gaat hun verlangen uit naar nauwer contact met anders denkenden. waarvan rij den grooten zegen ervaren nebben in de illegale beweging in de oorlogsjaren; tenslotte schroo- men zg niet, gedreven door hun liefde tot de Kerk, aan wier opvoeding en prediking zij zooveel te danken hebben, krasse dingen te zeggen over de verstarring, die naar hun meening in hun kerkelgk le ven dreigt. Adviseurs der W. G. J. zgn de hoogleeraren Ba- vinck, Berkouwer, Brillen» burg Wurth en Waterink OOK DE WATERGEUZEN MAAKTEN HET EILAND ONVEILIG. DOOR M. D. LAMMERTS. n. Het zgn niet alleen de Span jaarden, die den pachters het leven ondrageina maakten, ock de vijanden van den koning van Spanje, nl. de Watergeu zen. maakten zich aan hetzelf de euvel schuldig, alhoewel niet in zoo groote mate. Cornelia de Zoete is de pach ter, die het eerst wordt ge noemd. De soldaten hadden al zyn koren van zijn land ge roofd, uitgedorscht en wegge voerd. De volgende pachter was er veel slechter afgeko men, niet alleen zyn koren en graan was weggevoerd, ook zyn schapen en vee hadden zij geroofd. Hy was geheel ver armd en van armoede en ver driet gestorven, nalatende zes of zeven jonge kinderen. Van G. W. Brabander was behalve zyn koren, ook nog zyn huisraad gestolen, zoodat hij geen bed meer overhield voor zgn vrouw en kleine kin deren om op te slapen. Jacob Souckwech en zijn zoon waren in 't begin der troebelen gevangen genomen en naar Den Briel weggevoerd, zy moesten vier honderd caro- lus gulden aan rantsoen beta len voor verteerde kosten Van deze familie waren met den vloed van het jaar 1570 nl hun beesten verdronken, terwijl de soldaten nu meer dan vier hon derd schapen van hun gors hadden gestolen. ROOF EN BRAND STICHTING Met Arent Comelis Arentss. was het ook slecht gesteld. De Albaneesche soldaten, gelo geerd in zyn huis", hadden het vuur in zijn schuur gebracht, waardoor al zgn vruchten, die hg in 1575 had gewonnen, ge heel verbrandden. Ook zgn vee en verdere roerende goederen werden geroofd, zoodat hij met zgn vrouw en kleine kinderen niet meer had overgehouden dan de kleeding, die zij aan hadden. Uit een kantteekeuing blijkt, dat de ouders van ar moede en verdriet waren over leden, achterlatende drie of vier jonge kinderen, die dage- lgks bij de bewoners aan de deur om brood vroegen. Ook van een anderen pach ter was alles geroofd. Hij was van armoede buiten landts" vertrokken, nadat hy brood ,voor der goede lulden door3) had gebeden". Van Merten Adriaen wordt verhaald, dat hg zgn schuld zonder twgfel zou hebben be taald gezien het goede en vele gewas. Maar ook by hem wa ren al zgn vruchten, koren, beesten door de soldaten ge roofd. Zg werden door Z M. niet betaald. Hij was zoo ge plunderd. dat hy niet langer kon dragen de wreedheden door de soldaten en andere vyanden begaan aan de schamele onder zaten. hij met zijn vrouw en kleine kinderen sedert Aug. 1575 zgn woonplaats heeft moeten verlaten met al zijn overgebleven goederen. De sol daten hebben daarna zgn huis afgebroken en geheel ver brand. Door het onderhoud van de heen en weer trekkende soldaten was hy geheel ver armd. Mr. Sijmon Hubrechts kan de pacht niet betalen, aangezien hij met zgn vrouw binnen den tgd der troebelen met zijn goe deren was gevlucht tot Ber gen4), waar rij beiden door de pestziekte waren overleden. De laatstgenoemde pachter nl. Jan Claes de Oude, werd al heel slecht behandeld. Hg had zijn land liggen bij den zeedgk in de onmiddeliyke nabyheid van de oorlogsschepen van Z. M. Daardoor kon hg in de ja ren 1574 en 1575 zgn land niet gebruiken. De soldaten hadden hem beroofd van al zyn beesten, koeien, paarden, scha pen en andere goederen. Bo vendien staken zij zhn huis en schuren, waarin zijn koren was geborgen, in brand. Dit alles was nog niet voldoende. Daar na wera Jan Claes gevangen genomen, naar de schepen ge voerd, vervolgens met touwen of koorden gebonden, in 't wa ter geworpen en onder voor den kiel van 't schip getrok ken en gesleept8), zoodat hij nauwelijks nog in leven was. Tenslotte is hij ..moedernaakt" op 't land gezet. Van eenige pachters waren zoo veel hoornbeesten en scha pen afgenomen, dat zij hierdoor niet in staat waren voldoende mest bij elkaar te krygen om hun land, dat niet van beste kwaliteit was, te bemesten Zg konden in vier jaren het land niet behooriyk bewerken en nauwelijks hun broodkoren verbouwen. Het kwam ook voor dat men gedwongen werd als „bootsj zelle" op de schepen van Z. dienst te doen. Vooral de soldaten, die te Sint-Annaland lagen, maakten zich zoowel by dag als bij nacht schuldig aan het af breken of in brand steken van huizen. In Sint-Annaland wa ren al de inwoners door de sol daten verjaagd na eerst alies te hebben geroofd. „Geen drie dorpsluiden waren biyven wo nen". EEN STRENGE WINTER. De pacht van den accgns van het jaar 1572 te Sint-Maar- tensdyk ten bedrage van één honderd en acht pond gulden kon door den pachter niet wor den afgedragen. Door den strengen en langdurlgen winter in dat jaar, die duurde van Slnt-Maarten«) tot half Maart, was het niet mogelijk, dat er schepen uit Holland kwamen om als naar ouder gewoonte bier te brengen. Kort daarna, met 1 April, kwamen de troebe len in Holland en Zeeland en de scheepvaart uit Holland naar Sint-Maartensdyk werd toen geheel belet. Dit wat be treft de pachters Nu nog een enkel woord over den rent meester zelf. Op 18 Juli 1572 had deze bgeen een som van zes honderd carolus gulden, die hg had ontvangen van de pach ters. Hy was van plan om dat pachtgeld af te dragen aan den rentmeester-generaal Stee- landt. De vijanden zijn toen ge- komen op 't kasteel van Sint- Maartensdyk en hebben aldaar den Baljuw Henrick van Baexen gevangen genomen en naar Den Briel weggevoerd Vervolgens hebben de vyanden de kist en het kantoor van den Rentmeester, waarin het pachtgeld was geborgen, open gemaakt en dit bedrag, bene vens zyn ringen en andere kostbaarheden, en het contante geld ter waarde van één hon derd carolus gulden, buitge maakt. Het volgende jaar hebben zg den baljuw naar Zierikzee overgebracht; de rentmeester werd ook hierheen gevoerd. Hg had zyn geld ter waarde van vgftig pond „in de aerde" be graven. Dit geld is later op zyn verzoek door den pastoor en den secretaris van Sint-Maar tensdyk opgegraven. Doch de soldaten hebben zich met ge weld meester gemaakt van een gedeelte van dit opgegraven geld. het restant moest aan den kolonel Mondragon worden overgeleverd. De rentmeester heeft zich verscheidene keeren tot dien kolonel gewend om het geld te mogen terug ontvan gen. doch steeds zonder suc ces. ONDRAGELIJKE LASTEN. Teneinde de ondragelijke lasten en kosten tegen te gaan of te verminderen, hadden de baljuw, schout. schepenen, dykgraaf en gezworenen van de genoemde heerlijkheden don graaf van Barlaymont verzocht om „eenige remedie oft ver- troostinge" en voor het geval, dat hierin niet zou worden voorzien, zy dan ieder in zijn eigen functie zouden verzoe ken daaruit te worden ontsla gen. Deze pogingen hebben echter geen resultaat opgele verd. Ook nk 1575 waren de kosten en lasten, welke de ingezetenen te dragen hadden, zeer groot dit blgkt uit het volgende „de ductie van de seer sware ende excessive costen en de lasten bg die gemeynten van St. Mar- tensdyck ende Scherpenisse ge- supporteert bynnen den tyde deser troublen tot den Jaere deser rekening Incluys alleen- lick, die daer nae noch veel meerdere geweest syn die dese Rendant hier gestelt heeft' 8) Deur. Bergen-op-Zoom. 8) Het z.g. kielhalen. e) U November, Weerbericht AFNEMENDE BUIIGHEID. Weersverwachting medege deeld door het K.NJM.I. geldig van Donderdagavond tot Vrij dagavond. In den ochtend en voormid dag plaatselgk mist. Overigens meest licht tot halfbewolkt met voornamelijk in het bin nenland nog hier en daar een regenbuitje. Zwakke wind. Iets hoogere temperatuur dan gis teren. ZON EN MAAN. De zon komt op om 5.26 en gaat onder om 20.02. De maan komt op om 22.08 en gaat onder om 10.36. HOOG- EN LAAG WATER. Zaterdag is het hoog water om 4.44 en 16.59, resp. 2.04 en 1.92 N.A.P Laag water om 11.11 en 23.49, resp. 1.78 en 2.13 N.A.P. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen op den 15den de „Paraat" van Antwerpen. Vertrokken uit Vlissingen op den 14den de „Constant" naar Aberdeen. „Gruno" naar Methyll, „Zeus" naar Londen, „Wolf" naar Portugal. Gepasseerd van Antwerpen de „Rica" naar Goole, „Vase" naar Rotterdam en „Fream" naar Goole. Radioprogramma's Zaterdag 17 Aug. Hilvers. I (K.R.O.) f.— Ber.; 7.45 Gram.; 8.Ber.; 8.20 Pluk den dag; 10.Radio Onderwijs Congres; 11Zonnebloem; 12.03 Ballet- muz.; 12.3013.20 Lunchconc.; 14 Eng. platen; 14.45 Marsch- muz.; 15.Voor de jeugd; 16 Pianoconc. Chopin; 17.Ra- dio-ondervvgs; lï.15 Jonge Kun stenaars; 18.Klaas van Beeck; 19Ber.; 19.20 Klaas van Beeck; 20.Ber.; 20.30 Gram.; 20.40 Voor de jeugd; 21.Zweedsch progr.; 22. Ber.; 22.40 Conc.; 23.Amus- muz.; 23.15 Reportage. 17 Aug. Hilversum II (V.A. R.A.) 7Ber.; 7.30 Ontbgt- muz; 8 Ber.; 8.20 Gram.; 9.50 Conc.; 10.Morgenwijd.; 10.35 Pianorecital; 11Met vacan- tie; 12.— Gram.; 12.35 Eddy Walis; 13.Ber.; 13.25 Matro zenkoor; 13.45 Strykkwartet; 14.15 Sport; 14.30 Phüharm.. orkest; 15.15 Boekbespr.; 15.30 Militaire kapel; 16.30 Men vraagt...; 17 Om en nabij de twintig; 18.Ber.; 18.15 Miller Sextet; 19.— Conc.: 20.Ber.; 20.05 En nu... oké! 21.30 Blnnenl. pol.; 21.45 Luis terspel; 22-15 Metropoleorkest: 23.— Ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 7