Turkije blijft bondgenoot van Engeland DE MINISTER ONTKENT Hij „roddelde'over de regeering in Londen UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Finland dingt naar de vriendschap der Russen. Zeeuwsche nippers Perzische volk verbitterd. Volgens radio Ankara heeft Recep Peker, de Turksche pre mier, aan de nationale verga dering medegedeeld, dat de re. gering de Russische nota in zake wijziging van het verdrag van Montreux in studie heeft. De regeering is bereid met de geallieerden en andere be langhebbende landen over deze wijziging te onderhandelen, waarbij Turkye echter znn ter ritoriale integriteit zal be schermen. Sprekende over de buiten- landsche politiek zeide Peker, dat het Turksch-Britsche bond genootschap de basis hiervoor zou blijven vormen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de betrekkingen met de V.S. zich goed ontwik kelen. Het verdrag van Tur kije met de Sowjet-Unie is in Juli 1945 op verzoek van de laatste beëindigd. Het zou wor den vervangen door een ver drag, dat beter aan de eischen van het oogenblik 4ou voldoen Peker betreurde dat het, om danks de moeite door Turlcye op dit punt gedaan, nog niet tot een nieuw verdrag is geko men. Hg hoopte echter, dat in de naaste toekomst de be trekkingen met de Sow jet. Unie zouden verbeteren en dat het wederzyds vertrouwen zou worden hersteld, INTERVIEW MET DEN PERZISCHEN PREMIER Ghavam es Soeltaneb, de Perzische eerste minister, heeft tydens een interview met een correspondent van Reuter ver klaard, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Basra (Irak) de stemming van het Perzische volk zeer heeft ver bitterd. De regeering heeft nog geen besluit genomen wat be treft het al of niet voorleggen van de kwestie aan de ver. Naties. In de provincies waar de olievelden zyn gelegen heerscht volmaakte orde en de nieuwe arbeidswetgeving zal in de 'toekomst stakingen vermyden. Eén jaar na de Japansche capitulatie. REDE VAN MINISTER JONKMAN. De Minister van Overzeesche. Gebiedsdeelen. Z.Exc. Jonk man, heeft Donderdag in een radiorede via den P.C.J.-zen- der, welke rede via Hilversum I herhaald werd de Japansche capitulatie, welke één jaar ge leden plaats vond, herdacht. Spr. herinnerde daarbij aan de zware offers, welke ook Ne. derland voor de overwinning bracht en welke on3 land recht gaven op een deel van de vruchten der overwinning. Minister Jonkman ging de gebeurtenissen in Indonesië na, waarbij hij er op wees, dat op Java, Sumatra en Madoera nog altyd de oorlogsomstandighe den voortduren. Daar zijn vele Nederlanders nóg niet bevrijd en daar leven vele Nederlan ders in de door de Geallieerden bezette steden nog onder om standigheden, die weinig beter zijn dan ten tijde van de Japan sche overheersching. Daar lij den ook millioenen Indonesiërs en Chineezen onder de rampen van den feitelijk voortdurenden strijd. Daar herrees noch her nieuwde zich ons Koninkrijk, doch verkeerde soms het edel streven van het Indonesisch na tionalisme zich in daden zijner onwaardig. Nederlanders. Indonesiërs en Chineezen kunnen zich de te genwoordige twisten niet lan ger veroorloven. Zij moeten op korten termyn tot overeen stemming komen en brengen eenerzjjds het Rijksverband en anderzijds het Indonesisch vrij heidsverlangen. De rede van H.M. de Konin gin van 7 Dec. 1942 heeft daar_ toe d®n weg gewezen en opge dragen de oude koloniale ver houding om te zetten in een verder samengaan in volkomen gelijkwaardigheid. Het wordt hoog tyd, dat wy met Gods holp vervullen, wat de ko ninklijke rede ons heeft opge dragen. REDE VAN DR. VAN MOOK. Ook de It. G.G., dr. van Mook heeft een rede gehouden, waar in hij er op wees, dat de Japan sche nederlaag niet volledig is voor het gif geheel uit de be smette landen is verwijderd. In republikeinsche kringen zegt men, dat buitensporigheden het kenmerk van elke revolutie zijn, doch die revolutie voltrok zich in een wereld, die haar doelstellingen vhandig gezind was. Nederland begroet de as piraties van de Indonesiërs naar een eigen nationaal ver band echter met sympathie. Spr. verzekerde, dat geen en- kele Nederlandsche soldaat naar Indonesië is gekomen om te overheerschen doch slechts om bescherming en veiligheid te brengen. De conferentie van Malino heeft bewezen, dat een grond slag voor onderling vertrouwen en vrijheid in vreedzame sa menwerking verwezenlijkt kan worden. Indien Java en Suma tra dit gezichtspunt deelden, zou het conflict gemakkelijk opgelost kunnen worden. Het Nederlandsche volk zal ver heugd zyn wanneer het teza men met de Indonesiërs de ne derlaag van de Japanners volle dig kan maken. De buitenlandsche politiek blijft gebaseerd op vriend schap met alle landen. Vriend schappelijke betrekkingen zijn echter alleen mogelijk, wan neer de groote mogendheden zich onthouden van bemoeiing met Perzië's binnenlandsche aangelegenheden. Over de verhouding tusschen de door hemzelf opgerichte de mocratische partjj en de pro- Russische Toedeh-partii zeide Soeltaneh dat de doelstellin gen van beide partijen op pa pier niet zooveel uiteenloopen. Alleen bij de practische toe passing treedt echter een ver schil van opvatting op. Nederland en Spanje. De Haagsche correspondent van het Sowjet-persbureau Tass seint, dat volgens be richten, die de Nederlandsche pers bereiken, de Nederland sche regeering aan het onder handelen is over een nieuw handelsverdrag met Franco. „In verband hiermee" zegt hij, „zijn de rechtsche bladen be gonnen het fascistische Span je in elk opz ht op te heme len. „De Volkskrant" heeft een serie artikelen gepubli ceerd. waarin het fascistische Spanje wordt voorgesteld als een paradijs. Onlangs is vanwege de de mocratische vakvereenigingen en jeugdorganisaties, de Com munistische partij en de Partij van den Arbeid een verzoek tot de regeering gericht de betrekkingen met Franco te verbreken". De correspondent haalt ver volgens „De Waarheid" aan, die o.m. heeft opgemerkt, dat in 1945 Katholieken het dur ven voorstellen, als zou het fascistische Spanje Europa ge red hebben, waardoor men den indruk krijgt Hitler of Goebbels te hooren. Men tracht tevens te bewijzen, dat het regiem van Franco door God is ingesteld en niet gecriti- seerd mag worden. „De Waar. heid" voegt er aan toe, zoo faat de correspondent van ass verder, dat 't vafx algemee ns bekendheid is, dat Spanje koortsachtig aan de atoom bom werkt e dat dit een be wijs te meer is van het ge vaar, dat Franco's regiem op levert. PENSIONNEERING TUINDERS. Een door de tuindersorgani satie aan den Langendyk inge stelde studiecommissie inzake onderzoek naar de mogelijk heid van een „verzorgden ouden dag" van de zelfstandige tuinders komt in haar rapport tot de conclusie dat gestreefd moet worden naar een collec tieve verzekering, verbonden aan het lidmaatschap der vei lingen, in eigen beheer onder bestuur en leiding van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland. Teneinde te komen toe eenigs- zins behoorlijke eigen en we- duwenpensioenen wordt een f>remie van 2 pet. van een vei- ingsomzet van ten minste 3300 en ten hoogste 10.000 noodzakelijk geacht. De bedoe ling is niet alleen de Noord- Hollandsche tuinders maar ook die van de andere provincies aan de oprichting van het pen sioenfonds te doen deelnemen Krijgen is de kunst. De gemeente Amster dam heeft nog een vor dering van 33.690,63 op een vereeniging die van gemeentegebouwen ge bruik heeft gemaakt en nalatig is geweest in het betalen van de huur. De vordering heeft betrek king op verschillende tijdvakken, liggende tus schen Nov. 1940 en Juni 1945. De vereeniging is (wie heeft anders ver wacht!) de N.S. Jeugd storm. Ook op de Nat. Soc. Vrouwenorganisa tie heeft Amsterdam nog een vordering van f 116.66. Voor de vroede vaderen van Amsterdam zal het krijgen wel een zeer lastige kunst blij ken. Geen wijziging van de invrijheidstelling? Naar aanleiding van het door het A.N.P. verspreide bericht, als zou de minister van justitie na overleg met de procureurs-fiscaal wijziging gebracht hebben in de door hem gegeven voorschriften be treffende de onvoorwaardelijk bulten vervolgingstelling op uniforme wijze van de zgn. „lichte gevallen" en de selec teering der overige zaken, deelde de minister Donderdag avond telefonisch aan de hoofdredactie van het A.N.P. mede, dat dit bericht onjuist was. Desgevraagd kon de minis ter geen aanleiding vinden de ze mededeeling nader te rao- tiveeren TRIBUNAAL TE GOES Tweemaal vrijgesproken. Het tribunaal te Goes be handelde Woensdag eerst de zaak tegen de 25-jarige Maria W. Verboom uit Yerseke, die lid was van den jeugdstorm, omgang met Duitschers had, werkzaam was voor de weer macht te Kapelle en aan deze geschriften overhandigde, die vond in een kamer, waar vroeger zekere Fossen woonde. Besch. zei. o.a^ dat een Duit- scher die papieren vond. De verdediger, mr. F. W. Adriaan. se, vroeg zijn cliënte weer on der de opvoedkundige- leiding van haar ouders terug te brengen. DRIE YERSEKENAREN. De 69-jarige J. P. uit Yerse ke, was lid van de N.S.B., verspreidde de Zeeuwsche Stroom. Bij zijn verhoor bleek, dat hy na eerst bedankt te hebben, in 1940 weer lid werd, dat hy ook voor de Land wacht heeft gewerkt. Hy schaamt zich nu wat en zegt niet gevoeld te hebben dat de N.S.B. een Duitsch filiaal was, Naar aanleiding van vragen van het lid de Roo gaf besch. toe wel eens te veel geroddeld te hebben over de regeering te Londen. De verdediger, mr. Dirven, schetste dezen ouden man als een driftig iemand. Daar besch. voor een paar weken weduwnaar is gewor den, vraagt pleiter zijn invrfl. heldstelling, waartoe het tri bunaal in raadkamer niet kon besluiten. Ook de derde beklaagde kwam uit Yerseke, n.l. de 28- j. oesterkweeker T. Daane, die lid is geweest van de N. S.B. en W.A. Voor dit laatste voelde hij spoedig niet veel, hij droeg geen pakje en is maar 3 keer op een oefening geweest. Hy had gedacht in een sportorganisatie te ko. men, maar merkte spoedig dat het een rotzooi was. Volgens mr. Dirven moet men dit zien als een der zeer lichte geval len Des middags kwam de laat ste Yersekscne zaak voor en wel die tegen den 34-j. mos selhandelaar D. Meyaard, die in 1939 tot de beweging toe trad, lid was van de W.A. en in 1941 by de Pinkstermoei- lijkheden het Kringhuis te Goes hielp bewaken; hy ging met Óen beruchten Duitscher Karl Emde mede naar Duitschland. Uit de langdurige ondervraging van besch, bleek, dat hij wel onder de zware jongens mag worden gerekend, ook al trachtte hij en zijn verdediger, mr. Dirven, uit- voerig verzachtende omstan digheden aan te voeren. BESCHULDIGING VER VALLEN. De laatste zaak was die tegen den 52-j. wachtmeester Pieter Slager uit Eikerzee, die vriendschappelyken om gang met den Ortskomman- dant zou hebben gehad en medegedaan zou hebben met feestavonden van weermachts mannen. Bij het uitvoerig ver hoor en het aanhalen van ver schillende ten laste leggingen, bleek, dat S. reeds eerder ver dacht werd (loch na onderzoek in zijn ambt was hersteld. Toch kwamen er weer klach ten van personen, die zich daarmede niet konden veree nigen. Deze werden op de zit ting echter niet gegrond be vonden, wat voor den verde- diger mr. P. C. Adriaanse, aanleiding was het tribunaal te verzoeken direct vonnis te wijzen en den politieman vry te spreken. Na in raadkamer te zyn geweest verklaarde het tribunaal de beschuldiging ver vallen. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes deed uitspraak i.z. A. M, Paarde- kooper, kokkin in Wemelin- ge, F. W. Kooman, koopman uit Goes, W. B, van den Burg. zonder beroep, uit Rilland BatH en J. G. Wattez, banketbakker uit Goes werden in vrijheid ge steld. Allen werden ontzet uit de rechten, van Wattez werd het radiotoestel verbeurdver klaard. A. Kant. boomkwee- kersknecht. uit Kapelle en P. J. Clement, meubelmaker uit Goes werden ontzet uit de rechten. C. J. Mallekote geb. van Doorn uit Goes. Onder zoek buiten de zitting wordt hervat. Nieuwe burgemeester van Yerseke. DE HEER A. C. WILLEMSEN VAN WEMELDINGE. By K B. van 10 Aug. 1946 is, met Ingang van 1 Sept. 1946 benoemd tot burgemeester der gmeente Yerseke, de heer A. C. Willomsen. thans burge meester van Wemeldinge. De heer Willemsen is gebo ren te Yerseke op 10 Juni 1900. Na 't doorloopen van de H,B,S. met 5-jarigen cursus, behaalde lyj het diploma staatsinrich ting M.O. Teneinde zich in de Fransche. Duitsche, Engelsche en Deensche taal te bekwamen verbleef hij geruimen tijd bui tenslands. Tevens nam hy' ken nis van de oestercultuur in die landen. Daarna was hij gerui men tijd in de oestercultuur practisch werkzaam. Op 1 Maart 1938 volgde zyn benoe ming tot burgemeester van Wemeldinge. Tijdens de bezet ting werd hij door den bezet ter ontslagen. Loodswezen krijgt weer een tonnenlegger. Dezer dagen is de directeur van het loodswezen per loods boot naar Engeland vertrokken om daar een tonnenlegger voor het Nederlandsch loodswezen te halen. Aan boord van de loodsboot bevindt zich een bemanning, die den tonnenlegger welke in Vlissingen gestationneerd zal worden, naar Nederland over zal brengen. Wanneer deze nieuwe aan winst voor het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen zal aankomen, "is nog niet met.ze kerheid te zeggen. De loods boot die de bemanning heeft overgebracht, wordt echter he den weer terugverwacht. Boekenhulpactle van „die Nation", Tijdens zijn verblijf in Zwit serland heeft Jef Last in ver, scheidene plaatsen lezingen fehouden over Zeeland en aardoor belangstelling ge wekt voor dit zoo zwaar ge troffen deel van ons land Het weekblad „Die Nation" heeft daarin aanleiding gevonden om een boekenactie op te zet ten voor de zwaarst getroffen gebieden van Zeeland. Deze actie heeft succes gehad; in enkele weken werden duizen den boeken voor dit doel bij eengebracht. gelijk wij reeds hebben gemeld. In hoofdzaak zijn dit werken van klassieke Duitsche schrij vers en van Duitsch-Zwitser- sche auteurs, maar ook is er een mooie collectie Fransche en Engelsche romans en stu dieboeken onder. Een. ComitTé Boekenhulpac- tie „Die Nation" zal zich be lasten met de verdeeling van deze boeken, die in de eerste plaats bestemd zijn voor de middelbare scholen in Zeeland die tydens den oorlog hun bi bliotheek geheel of gedeelte lijk verloren zagen gaan. Van dit comité is dr. P. J. Meer- tens voorzitter en mevrouw I. LastTer Haar (Nieuwendyk 36, Amsterdam-C.) secretares se. Installatie burgemeester van Arnemuiden. De installatie van den bur gemeester van Arnemuiden aen heer J. Langenbeeke, is bej paald op .a.s Zaterdagmiddag, 2 uur. BENOEMING- By beschikking van den Mi nister van Landbouw, Vissche- ry en Voedselvoorziening van 9 Augustus 1946, is, te rekenen van 16 Juli 1946, benoemd aan de Rykslandbouwwinterschool te Goes tot vast leeraar J. Eversdyk. te Kortgene. Wemeldinge Bruggen gelicht. Gisteren ziin in opdracht van den Rijkswaterstaat te Wemel dinge twee bruggen gelicht, nl. de Bonzybrug, die per schuit naar Vlaardingen wordt ver voerd, en de hefbxmg over de lOostsluis, die eveneens per schuit, naar Utrecht gaat. Aangezien voor de reparatie het materiaal nog uit Amerika moet aankomen, zal daarmede nog geruimen tó'd gemoeid zyn. 's-Gravenpolder GROENE KRUIS. In de Woensdagavond te s-Gravenpolder gehouden ver gadering van de afdeeling van het Groene Kruis werden de rekening, met een batig slot van 292,18 en het jaarver slag goedgekeurd. Tot be stuurslid werd gekozen de heer W. v. d. Velde. PROTEST. Door de gemeentebesturen van 's-Gravenpolder, Kapelle, Kloetinge en 's-Heer Arends- kerke i3 geprotesteerd tegen het niet aan genoemde gemeen ten bekend gemaakte besluit van B. en W. van Goes om aan de randgemeenten geen vleesch van de noodslachtingen meer toe te kennen, hoewel het grootste deel van de nood-ge- slachte dieren uit deze rand gemeenten afkomstig is. Laatste nieuws GEBIEDSAFSTAND STELT HET LAND VOOR GROOTE MOEILIJKHEDEN. Engeland op de bres voor Italië. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Karl Enckell, heeft Donderdagmid dag te Parijs het standpunt van Finland uiteengezet. Enckell zeide, dat Fimand aanstuurt op een nieuwe poli tiek van blijvende samenwer king met de Sovjet-Unie voor het bewaren van den vrede en de goede nabuurbetrekkin gen in dat deel van Europa. Hij uitte de hoop dat zekere territoriale verlichtingen van de wapenstilstandsvoorwaar den nu mogelyk zullen zyn met het oog op de economi sche moeilijkheden, die het af. staan van grondgebied aan de Sovjet-Unie voor Finland met zich meebracht. Het ontwerp-vredesverdrag heeft de Finsche grenzen in dien zin gewyzlgd, dat Finland het grootste deel van Finsch Karellë, een grond gebied van ongeveer 24.000 vierkante km. verliest. In ,de stad Viipurl was een groot export-, haven- en ver- Keerscentrum, dat niet alleen dc gebieden voorzag, die thans door Finland moeten worden afgestaan, maar te vens alle belangryke gebieden, die Finsch zullen blyven. Dit f reeft aanleiding tot vele inoei- yke problemen. Enckell besloot met te zeg gen, dat de Finsche regeering ernstig verlangt, dat de ko mende vrede een biyvende vriendschap zal brengen tus schen de volkeren van Finland en zyn grooter nabuur en een stevigen bodem zal bieden voor Finland's onafhankelyk leven in de familie der vrye naties. Hy bracht den overwinnenden mogendheden hulde voor de welwillende houding jegens zyn land na het sluiten van het wapenstilstandsverdrag; in het byzonder kwam dit tot uiting in de houding van ge neralissimus Stalin en de re geering <jer Sovjet-Unie. De Britsche afgevaardigde. Alexander, verklaarde, dat de Britsche delegatie het volko men eens was met de woor den van Byrnes tydens de ochtendvergadering en ook hij drong aan op welwillendheid. Hy uitte zijn verwondering over de bewering van Molotov. dat Italië geen democratische staat zou zijn. Groot-Brittannië heeft by het opstellen van het vredes verdrag met Italië steeds het aandeel van dit land in de laatste stadia van den oorlog voor oogen. Het is zeker verkeerd, dat Bulgarije territoriale eischen tegen Griekenland zou mogen inbrengen, dat zoozeer van den Bulgaarschen indringer heeft geleden". Alexander drong er op aan het goedkeuren van de vyf ont werpverdragen niet t— noodig uit te stellen en daardoor een einde te maken aan den staat van oorlog met deze vyf lan den. Vervolgens sprak Bidault. die zeide, dat Frankryk met Italië de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen wenscht te herstellen, hetgeen dcor het einde van de fascisti sche dictatuur thans mogelyk wordt gemaakt. De Grieksche' minister-presi dent Tsaïdaris zeide dat Grie kenland zich in staat van oorlog acht met Albanië; hij stekW ning der Nederlanders de na. voor dit land als een voormalig vijandelijk land te behandelen. Van Enigelsche zijde werd me degedeeld, dat Engeland za voorstellen, Oostenrijk ter con ferentie uit te noodigen. De Sowjet-Unie verklaarde dat zy zich tegen een dergelijk voorstel zou verzetten. Dr. Evatt (Australië) zal voorstellen a.s. Dinsdag als uiterste datum voor het indie nen van amendementen te be schouwen. Dit plan schijnt by veel delegaties instemming te ondervinden, 't Voorstel is reeds bij het secretariaat der confe rentie ingediend Nederlandsche soldaten krijgen oefenterrein in de Ardennen. In een radiouitzending van Radio Brussel werd meege deeld, dat de Belgische regfee. ring een strook in de Arden nen als oefenterrein voor de Ned. militairen ter beschik king heeft gesteld. Deze maatregel is genomen, omdat Nederland niet over een terrein beschikt waarop met alle wapens, welke voor een modernen oorlog vereischt zijn, volledig kan worden ge oefend. Britsche troepen gaan Indië verlaten. Binnenkort zal de Britsche regeering aan de Nederland- sche regeering doen weten, dat zy 30 November (de li miet, die tydens de bespre kingen in het voorjaar tus schen den Ned. premier en Attlee Is vastgesteld) haar troepen op Java en te Bata via niet meer zal kunnen handhaven, a'dus verneemt A.F P. uit doorgaans welinge lichte bron. Een verschil in gezichts punt tusschen Den Haag en Londen vindt zyn oorzaak in het feit, dat volgens de mee- tionalistische beweging over haar hoogtepunt heen is en aan belangrykheid heeft ver loren, terwijl de berichten van den Britschen berichtendienst willen aantoonen, dat de in- heemsche beweging machtig blijft en dat, indien een defi nitief accoord met de gema tigde elementen uitblyft, de extremisten binnenkort aan de macht zullen komen. Het Wereld- schaaktournooi. EUWE EN BOT WIN NIK LEIDEN. De uitslagen van de derde ronde waren: Eu we wint van Christoffel, Botwinnik van Smislof, Denker van Lundin, Szabo van Boleslavsky, Flohr van Janowsky, Stoltz van Kottnauer. De partijen tus schen Tartakower en Kotov, Steiner en idmar, O' Kelly en Najdorf werden remise, die tusschen Bemstein en. Guinard afgebroken. Tante nam de baby mee. Donderdagmiddag is in het Hyppolitusziekenhuis te Delft een kinderwagen met een jon. getje van vier weken oud erin verdwenen. De moeder van de baby bezocht haar man in het ziekenhuis en liet den wagen met de baby in de hall achter. Even later kwam er een juffrouw in de hall, die tegen een verpleegster zeide: „Ik zal maar met de baby weggaan, omdat myn zuster nog een poosje bij haar man blijft." „Tante" is met baby en wagen vertrokken en nog niet teruggekeerd. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. BABY TEREHCT. Vannacht is de bab gevon-| den, die op een stoep was neergelegd. De vrouw, die de baby had meegenomen, is sa men met haar man gearres teerd. De kinderwagen hadden zij in Den Haag verkocht. De baby was ongedeerd. RAADSVERGADERING. Woensdagavond kwam de tydelijke gemeenteraad van 's-Gravenpolder voor de laatst* maal byeen. De voorzitter deel de mede, dat de dubbele barak welke l^s jaar geleden aan gekomen is, thans eindelijk ge. bouwd zal worden en wel aan den Schoorweg. Van de drie aannemers in de gemeente was alleen Dekker bereid deze ba rak voor 3465 op te bouwen en zal daaraan ten spoedigste beginnen. Naar aanleiding van het feit, dat B. en W. van Goes weige ren het vleesch van de nood- slachtingen aan de randge meenten te verstrekken meen de de heer Tissing. dat het be ter zou zyn de noodslachtingen in de gemeente zelf te doen plaats hebben. De aannemers van 's-Graven polder zagen geen kans zes noodwoningen te bouwen. De begrooting voor 1946 werd foedgekeurd. De voorzitter eelde mede, dat de gemeente raad aan den schipper die zijn schip verloor toen hij o.a. aan de Duitschers weigerde de klok van de gemeente -over de Zuiderzee te vervoeren, waar door deze klok thans terug kwam, 50 uit te keeren, waaraan de Herv. Kerk nog 25 zal toevoegen. Na rondvraag bracht de voorzitter dank aan den tijde- lijken gemeenteraad voor de samenwerking en richtte zich speciaal tot de he eren Huissen en van Damme, die niet meer in den raad terugkeeren. Kattendijke Zilveren jubileum als schoolhoofd. Kattendhke was gisteren in feestkleedy ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer W. R. Louwerse als hoofd der Openbare School, 's Avonds hebben het gemeentebestuur en het huldigingscomité met het muziekgezelschap ..Oefening en Uitspanning" den jubilaris met echtgenoote en familie aan de woning afgehaald, waarna men naar de school marcheer de. waarvoor de huldiging van den jubilaris plaats vond. Burgemeester ihr. mr. van Doorn richtte zien tot den heer Louwerse en bracht hem eerst namens het gemeentebestuur dank voor zyn toewijding, on der aanbieding van een mooie ets van het Middelburgsche stadhuis. Namens alle ingezetenen bood spr. den jubilari3 een ge schenk onder couvert aan. Uit naam van onderwijzers, personeel en leerlingen sprak mej. Meyaard, die o.a. een boekwerk en een ets van de Abdypoort aan de zyde van de Balans aanbood. Voorst werden manden bloe men en fruit overhandigd en een bouquet aan mevr. Lou werse die eveneens in de hulde werd betrokken. Onder hen, die den jubilaris verder nog toespraken, bevond c!t ds. Breek, die namens kerkeraad en' kerkvoogden hulde bracht voor het werk van den jubilaris als kerkelijk ontvanger der Ned. Hervormde Gemeente en voor zijn goed be grip voor de noodzakelijkheid van samenwerking van school en kerk, waardoor men ter plaatse geen „schoolstryd" kent. De heer Louwerse heeft allen uitvoerig dank gezegd en den kinderen een feestdag na de vacantie toegezegd. Ten slotte trok men weer naar de ondcrwijzerswoning, Het personen-vervo°r Walcheren. TOESTAND ONHOUDBAAR. Het bestuur van de Ver. „Handelsbelang" te Middel» burg heeft zich met het vol gende adres gericht tot den Minister van Verkeer en Ener gie. „Het Bestuur van bovenver, melde Vereeniging neemt hier- by eerbiediglyk de vrijheid zich met het navolgende tot Uwe Excellentie te richten. Het moge U>ve Excellentie bekend zijn, dat sinds jaar en dag de verbinding tusschen Middelburg—Vlissingen en tus- schengelegen plaatsen op zeer bevredigende wyze werd on derhouden door rn electrischen tramsdienst, laatstelijk ge ëxploiteerd door de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electricl- teits Maatschappij. Oorlogshandelingen haven den materiaal en een klein ge deelte der iyn en bovenleiding, zoodat deze dienst, mede aTs gevolg der inundatie van Wal-» oheren, tydeiyk stagneerde. Men paste zich echter aan dezen noodtoestand aan in de hoop, dat spoedig de rioodige maatregelen zouden worden genomen om den alouden, zeer bevredigenden tramdienst we derom te doen functionneeren. Aangenomen werd, dat her stellingen aan lyn en materiaal zonder bezwaren hadden kun nen geschieden. Verschillende rytuigen zyn althans naar elders vervoerd om daar dienst te doen. Intusschen ging het vervoer op de boven aangegeven primi tieve wyze voort, de ontevre denheid groeide! FAIT ACCOMPLI Tot nu een korte tijd spanne geleden het publiek door een simpel berichtje in. de nieuwsbladen werd kon ge daan, dat de P.E.Z.M. de exploitatie plus de concessie van den tramdienst had over gedaan aan de N.V. Stoom tram Walcheren. Een fait-accompli dus! Het publiek begreep en be grijpt deze geste nog niet en ziet haar verwachtingen, bin nenkort weer eenigszins vei lig en comfortabel te reizen in rook vervliegen. De N.V. Stoomtram Walche ren gaat dus door met de hui dige exploitatie, een vervoer* dat niets met een behooriyk vervoer gemeen heeft. Ver voerscapaciteit zoowel als do inrichting der' wagens schie ten in alle opzichten tekort; met wet en verordening op het vervoex*, ook met betrek king tot het aantal mede te nemen passagiers wordt in geen enkel opzicht rekening gehouden en by 't vertrek van iederen wagen is het en thans vooral in dezen vacantietyd een stormloop en biedt de ver trekplaats een „Wild-Westta- fereel". In één woord, een chaos die zeer binnenkort wel eens tot een massaal ongeval aaxxleiding zou kunnen geven. De N.V. Stoomtram Walche ren exploiteert bovendien ook alle andere lijnen op het eiland Walcheren en deze diensten lijden op bijna nog ernstiger wijze door dezen onoixbaren toestand. Vooral de lynen op Vlissingen-Westkapelle-Zou- telarfde zyn Immer overbelast. Resumeerend: de toestanden op het gebied van personen, vervoer zyn op het eiland Wal cheren onhoudbaar. Redenen waarom ons be stuur Uwe Excellentie eerbie diglyk verzoekt wel een onder, zoek te willen instellen naar de oorzaak, c.q. noodzakelijk heid van het opheffen der be staande tramverbinding Mid- delburg-Vlissingen en zoo deze niet weder in functie kan wor„ den gesteld, t'CC'h te willen .be vorderen, dat op korten ter myn de vervoergelegenheden op ons eiland worden verbe terd in die richting, dat de thans bij dit vervoer bestaan de misstanden, onveiligheid en andere bezwaren voor het rei zend publiek grondig worden weggenomen." Waarde RAADSVERGADERING. Vrydag vergaderde te Waar de voor het laatst de noodge- meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester van Burg. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot een leening van 18.000 voor den herbouw van hét gemeente huis. De voorzitter sprak voorts woorden van dank tot de leden M. A. van Weele, Jacs. Peper. Johs. Zuidweg en J. Griep voor de aangename wyze waarop men steeds had samengewerkt. De heer M. A. van Weele beantwoordde deze korte toespraak. Mej. M. Minderhoud te Middelburg slaagde te Amster dam voor het examen l.o, Duitsch en niet voor M.O. zoo als dezer dagen abusievelijk werd gemeld. Voor het examen Fransch M.O.A slaagde de heer M. Vleugel te Goes. 1 By de examens van het nijverheidsonderwys behaalde lae heer P. J. van Stee uit Goes de acte N.E. (schilderen). w. Het muziekgezelschap waar de genoodigden nog eeni-|.,Con Amore" van Hoedekens- gen tijd samen bleven, terwijl kerke zal a.s. Zaterdag te Ou- het muziekcorps op de tent een delande haar jaariyksch con- concert gaf. 'eert geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6