PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rijstpositie van Ned. Indië onvoldoende Weer een nieuw plan voor Palestina Vandaag Masaryk dient Hongarije van repliek Het Roode Kruis in Zeelands zwaarste uren Hoofdredacteur O. Balüntfjn (met redactioneele medewerking van dr. w. h. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde |r.. Vlisslngen. Commissie van BijBtand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Sclioch, Vlis slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 16 Aug. 1946 189e Jaargang -— Nummer 100 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3,20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2—— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraal 58-60. tel 10 (2 lijnen» Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes: Tnrfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Qratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nt^5930Q_P:Z£^Jdiddelb^ - OPLEIDING VOOR HET BUITENLAND. Nederland is gelukkig nog altijd een staat, die vele betrekkingen met 't buitenland onderhoudt. Dit bracht echter zijn speciale moeilijkheden mee: het was vaak lastig om jongemannen te vinden, die behalve over de goede karaktereigenschappen ook over de juiste opleiding beschikten om ons land op waardige wijze in het buiten land te vertegenwoordigen. De weinigen, die zich tot deze taak geroepen voelden en inderdaad capabel waren, von den gemakkelijk hun weg. Zoo dra men evenwel voor de noodzaak stond om te zoeken naar geschi. i figuren, ver anderde de situatie en niet zel den heeft men in het verleden krachten moeten uitzenden, die in de practijk nog moesten be wijzen wat zij waard waren. Welnu: in dezen toestand komt verandering. De direc teur van de K.L.M., de heer Plesman, heeft het initiatief genomen tot de stichting van een speciale school, waar jon gelui kunnen worden opgeleid voor den bui'.enlandschen dienst. Kopstukken van handel en nijverheid, vertegenwoordi gers der universiteiten, als mede hooge ambtenaren zullen den raad van toezicht vormen en het bestuur en weldra zal! dit „Nederlandsch opleidings-j instituut voor den buitenland- schen dienst", kortweg NO. I.B. genoemd, zijn poorten ope_ nen in het kasteel Nyenrode te Breukelen aan de Vecht. Later zal het in Twente worden ge vestigd. In 7 groepen zullen de leer lingen worden verdeeld: handel, industrie, verkeer, bankwezen, diplomatieke dienst, hotelvak en journalistiek Het leerplan bouwt voort op het einddiploma H.B.S. of Gymnasium en omvat behalve kennis ook beschaving en li chamelijke ontwikkeling. Wijs. begeerte grondige talenkennis, economie, bedrijfsleer, boekhou den. stenografie, muziek, too- neei, literatuur en sport, zie daar de voornaamste vakken. Men zal moeten toegeven, dat voor een dergelijk oplei dingsinstituut een dankbare en nuttige taak is weggelegd. Gnze vertegenwoordigers in het buitenland zijn in veie op- Zichten de dragers van onze foede internationale reputatie. !en land, dat goede vertegen woordigers heeft, heeft een aanzienlijke voorsprong op an. dere staten. Dit doel zal ech ter slechts bereikt kunnen worden, als men tevens de leerlingen niet alleen kennis en handigheid bijbrengt, maar tevens zorgvuldig op hun ge schiktheid test. Toch rijst de vraag, of het niet betreurd moet worden, dat de jongelui, die op het N.O. I.B. hun opleiding zullen ont vangen. de universitaire vor ming zullen missen, terwijl omgekeerd de universitair ge- vormden de voordeelen van het N O.I.B. zullen moeten ontberen. Een combinatie zou toch eigenlgk het ideaal het meest benaderd hebben! Jeeps voor Nederland. Een gezelschap van 52 man vertrok dezer dagen naar Reims om wederom een aantal jeeps naar Nederland te rijden. Zooals reeds eerder gemeld is, zijn een tiental dagen gele den reeds 75 jeeps, eveneens bestemd voor de rijkspolitie, te Reims opgehaald en vandaar naar Nederland gereden. Toen Dinsdag na een vlotte reis de chauffeurs van de rijkspolitie te Reims aankwamen, stonden een veertigtal jeeps reeds buL ten de dump te Suippes start klaar. Des middags werden de jeeps van de dump te Suippes. die vijftien kilometer buiten Reims gelegen is, naar Reims gere. den. De dump zelf is gelegen temidden van een schilderach tig landschap en beslaat een ruimte van tien vierkante kilometer. Naar schatting be draagt het aantal auto's, dat zich in deze dump bevindt, 30.000 .trailers trucks, jeeps, enz. Juist op het oogenblik dat de verschillende jeeps' op het terrein buiten de dump wer den geprobeerd, arriveerde een twintigtal Fransche chauf feurs, belast met het rijden van de trailers en jeeps die be stemd zijn voor Ned.-Indië. Tweemaal per dag wordt van Suippes naar Reims gereden, vanwaar deze wagens naar Parijs worden vervoerd. Zij worden daar gereviseerd door de Hotchkiss-fabrieken. De jeeps, die naar Neder land worden verscheept, rgden met tachtig tegelijk naar Reims, worden dan per trein vervoerd naar Chevais,, waar zij ingescheept worden om bin nendoor naar Nederland te worden vervoerd. Ook van de in de dump aan wezige trailers is een klein ge deelte voor Nederland besterad. Tweehonderd ieeps zijn be stemd voor de Nederlandsche marine, die ze met eigen per soneel ophaalt. Prins Bernhard inspec teert op het oogenblik de eerste divisie, welke in Sep temberOctober naar Incüë zal vertrekken. Het Wereldgebeuren MOETEN DE BRITTEN DE KASTANJES UIT HET VUUR HALEN? De Groot-Moefti actief. Het drama, dat zich dezer dagen rondom het „beloofde land" afspeelt, toont nog eens de vastbeslotenheid van de Britsche regeering om haar positie in het Nabije Oosten te handhaven zonder daarbij voor harde maatregelen terug te deinzen. De klopjacht op illegale Joodsche immigranten en het besluit om alle wegen van ontsnapping voor Joden uit Midden- en Oost-Europa af te sluiten, hebben niet al leen groote verontwaardiging en verbittering in de Joodsche wereld teweeg gebracht, maar ook in niet-Joodsche kringen, voor zoover niet aangetast door het anti-semietische kwaad. De maatregelen van de Britsche regeering kunnen en mogen niet slagen aldus de Joodsche leiders in een reso lutie aan de vredesconferentie. Men kan van geen volk ver wachten, dat het zijn eigen vernietiging goed vindt. In de V.S. voeren verscheidene orga nisaties een felle campagne tegen de Britsche politiek, die ze als onwettig en een navol ging van Nazi-pr ac tij ken be stempelen. Een groot Ameri- kaansch dagblad drukte, deze week over de volle lengte van een pagina een advertentie af, waarin om bij dragen ten be hoeve van de Joodsche immi gratie werd gevraagd, met vermelding', dat der-gelijke bij dragen vrij van belasting zou den zijn. De Engelsche regee ring heeft de Amerikaansche hierop attent gemaakt en deze zal de zaak nu onderzoeken, Uit Washington werd be richt, dat President Truman een nieuw compromis-voorstel inzake Palestina naar Attlee heeft gezonden, met de toevoe. ging, dat, indien deze voor stellen als basis voor discussie tusschen Joden en Arabieren zouden worden gebruikt, de V.S. hun moreelen steun zou den verleenen. Volgens dit Slan zouden de Joden geheel alilea en Negeb krijgen, de Arabieren de Jordaan-provin- cie met de haven van Jaffa. De nieuwe Joodsche staat zou volledige onafhankelijkheid krijgen, hetgeen derhalve be ëindiging van het Britsche mandaat inhoudt. Het plan voorziet er echter in, dat de Britten bases aan de Middel- landsche Zee behouden. Belangrijk is hoe de Ara bische wereld op het nieuwe plan zal reageeren. Hier blijft de gevluchte Moefti van Jeru zalem op actieve wijze den rol van kwade genius spelen. Merkwaardigerwijs gedraagt deze vluchteling zich als een. vooraanstaand Arabisch leider en houdt hg' voortdurend be langrijke besprekingen. De Britsche regeering heeft' hier omtrent haar ambassadeur stappen laten ondernemen bij den Egyptischen premier, maar deze schijnt koeltjes ge antwoord hebben: „Ik ben eerste minister wan een onaf. hankelijk land". En de Britten vatten de Arabieren met zach te handschoenen aan uit vrees de betrekkingen met de Ara bische landen al te zeer te verstoren en daardoor Rusland in de kaart te spelen. Hier vindt men tevens den sleutel van de huidige Britsche- houding. Stalin is degroote tegenspeler van John Buil in het Nabije Oosten en Engeland moet alle diplomatieke militai re zeilen bijzetten om haar positie daar te handhaven. Voorloopig heeft de Sovjet-re- geering haar hand nog niet in het Palestgnsche wespennest gestoken. Commentaar uit Moskou doet echter wel duide- lijk blijken, dat vandaar uit de Britsche politiek bestreden zal worden. Zij staat zeer veraf van het Handvest der Ver. Naties, zoo heette het, en het nieuwe plan voor Palestina is in geen e"!:el opzicht in over eenstemming met de belangen van de bevolking. Het is geen gemakkelijke taak voor Bevin, om heenla- veerend tusschen Joden en Arabieren, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, de kastanjes in Palestina uit het vuur te ha len. DUTTSCHE VAKVEREE NI- GING WEER LID VAN WERELDBOND. Voor het eerst sinds 1933 is een Duitsche vakvereeniging weer als volwaardig lid toege- laten tot den wereldbond van vakvereenigingen. Het dage- lijltsch bestuur van de interna tionale transportarbeidersfede ratie heeft namelijk op een bijeenkomst te Stockholm be sloten de toetreding als lid van den Duitschen gemeen' schappelgken bond van trans portarbeiders in de Britsche zone goed te keuren. De bond heeft 300.000 leden. ZWARE GEVECHTEN IN CHINA. De Washing tonsche corres pondent van de Londensche Ti mes berioht, dat in Ohina de, strijd weer hevig ontbrand is. De Chineesche communisten maken gewag van zware ge vechten in Noord-Kiangsoe, waar zij successen behaald zou den hebben. Men meldt ook he vige botsingen nabij een knoop punt-spoorweg in Oostelijk Ho nan. ORGANISATIE VAN DE BURGERLIJKE VERDEDIGING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, overweegt de mi nister van binnenlandsche za ken te komen tot een organi satie van de burgerlijke ver dediging, waarin is opgenomen de regeling van de werkzaam, heden, bedoeld in de wet be treffende bescherming tegen luchtaanvallen van 1936 en de hulpverleening bij rampen. De lussie tusschen N.V.V. en E.V.C. In vefband met het antwoord, dat de E.V.C. onlangs heeft ge geven op de haar t.a.v. de fusie-besprekingen door het N.V.V. gestelde vragen, heeft het N.V.V. thans aan de E.V.C. doen weten, dat in dit antwoord nog niet concreet werd mede gedeeld of het E.V.C.-congres het fusie-rapport, voor zoover hier overeenstemming werd be reikt, heeft aanvaard. Het N.V.V. neemt aan, dat dit wel het geval is, doch zou gaarne schriftelijke bevestiging ontvangen. Zoodra deze is ont vangen, zal het N.V.V. de E.V.C. uitnoodigen voor een verdere bespreking. Twee arbeiders doodgevallen. Bij den bouw van een 60 1 ter hoogen koeltoren voor het Twentsch centraal station voor electrische stroomlevering te Hengelo brak 12 meter boven dien grond een steiger, waardoor vier bouwvakarbeiders omlaag stortten Twee van hen verloren hierbij het leven. De twee andere slachtoffers verkeeren in levensgevaar. In het najaar zal Edu- ard van Beinum gedurende eenige weken als gastdirigent van het London Philharmonie Orchestra in Engeland optre den. Politie-agenl schiet zijn schoonvader neer. Te Kunrade bij Heerlen heeft een 27-jarige hulpagent van politie den vader van zijn meisje, den caféhouder Jansen, met revolverschoten gedood De hulpagent Bouwman leefde reeds geiuimen tijd op gespan nen voet met- zijn a.s. schoon vader. omdat deze hem niet genoeg bewegingsvrijheid zou gunnen met de dochter. De heer Jansen was raadslid van de gemeente Voerendaal en vader van een gezin van twaalf kinderen. De dader is gearresteerd. Dorpen gaan verhuizen. Brj de gevechtshandelingen aan de Maas, tusschen Bra bant en Gelderland, is een aantal plaatsjes zoo goed als geheel van den aardbodem verdwenen, o.a. Ammerzoden, Hedel, Empel en Alem. Bg dè plannen voor den wederopbouw is het ideë naar voren geko- men sommige dorpen te ver plaatsen, d.w.z. ergens anders een dorp op te bouwen en dit den naam van het verwoeste dorp te geven. Dit plan ontmoet echter be zwaar bij vele boeren, die bij een „verhuizing" van hun dorp verder van hun landerijen zou den komen te wonen. Veel is er te doen geweest om de toekomst van het oude Bra- bantsche dorpje Alem, dat men vroeger reeds bij Gelder land had willen voegen. Thans doet men opnieuw pogingen daartoe, maar de bewoners hebben een protestmeeting ge organiseerd en een request op gesteld tegen dit plan. arriveeren de sport- menschen uit Bromley te Vlissingen. herdenkt Prins Frans Joseph H, vorst van lich- tenstein, zijn 40sten ver jaardag; is het 100 jaar gele den, dat de Nederland sche tooneelschrijver en novellist, Justus van Maurik, te Amsterdam werd geboren; beginnen te Neuren berg de zwemwedstrij den om het „intergeal- lieerd" zwemkampioen- schap. Sjahrlr moet een kabinet vormen. omstandigheden Spoedig weer normaal. Radio Djokjakarta heeft be kend gemaakt, dat Soekarno in een op 14 Augustus te Djokjakarta gehouden voltalli ge kabinetszitting aan Sjah ru de opdracht heeft verstrekt een nationaal kabinet te vor men, daar „de omstandigheden spoedig weer normaal zullen zijn". DE VREDESCONFERENTIE Amerika wil zich niet verrijken. De eerste spreker ter ple naire zitting van Donderdag was dr. Jan Masaryk, minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije. Hij" gaf ant. woord op de door Hongarije geuite beschuldigingen. Tsjecho-Slowakije heeft, zoo verklaarde hij, altijd getracht zijn minderheden, zooals Duitschers en Hongaren, recht te verschaffen. In zijn regee ring nam het Duitschers op. De Hongaarsche burgers had den veel meer rechten, dan öngyösy voor hen opeischte. Jh deden de Hongaren voort durend hun beklag bij de sec tie minderheden van den vol kenbond. Masaryk stelde vervolgens de vraag, wat er terecht is ge komen van de zeer groote Joodsche minderheid in Hon garije. Hij wilde weten, welk land een antisemietische cam pagne in Europa was begon nen, lang voordat Hitier de macht kreeg. Masaryk voegde eraan toe, dat Hongarije na de bezetting- van Zuidelgk Slowakije duizen den Slowaken en Tsjechen voL gens de methoden van de as behandeld heeft. Na de onder- teekening van het wapenstil standsverdrag hebben de Hon garen de Duitschers gesteund door vernielingen aan te bren gen. Het gevolg is geweest, dat Tsjecho-Slowakye t laatst be- vryd werd. „Is het te verwonderen dat wij na al deze onbeschrijfelijke ervaringen den Hongaren niet alle rechten en voorrechten te rug hebben gegeven waarvan zij zoolang misbruik hebben ge maakt?" Masaryk ging niet in op het Hongaarsche voorscel om een commissie van onderzoek te benoemen, maar hij wilde de conferentie volkomen in de ge legenheid stellen de Tsjeeho- Slowaaksche gedragslijn te volgen. Masaryks rede werd gevolgd door een krachtig applaus. BYRNES ANTWOORDT RUSLAND. Byrnes, die na Masaryk het woord voerde verklaarde, dat de V.S. gezwegen zouden heb ben, indien dit een stap op den weg naar den vrede zou heb ben beteekend. Hij maakre be zwaar tegen de bewering van de USSR, als zou de regeering van Ilaiie minder democratisch zijn dan die van andere voor malig vijandelijke staten. Byrnes teekende vervolgens protest aan tegen een verkeerd weergeven van de Amerikaan sche opvattingen. Wij maken, zoo zei Byrnes, kleine naties niet tot satellieten van de groo te. Naar aanleiding van Molo- tofs bewering, dat andere mo- Indonesiërs vinden „documenten". Het republikeinsche persbu reau An taxa bericht, dat eenige Indonesische jongelieden, die in het geheim strgden te midden van de Ned. strijdkrachten, de hand hebben weten te leg gen op een bundel documenten. Deze documenten zouden zeer belangrijke gegevens bevatten, waaruit het Ned. plan van ac tie voor Java zou blijken. De inhoud van deze docu menten zou op het volgende neerkomen. Ie, West-Java zal gemaakt worden tot het militaire cen trum der Nederlanders; 2e. de strijdgeest vein het vclk van West-Java zal on dermijnd worden, door aan het volk datgene te verstrekken, waaraan het behoefte heeft; 3e. met behulp van de mili taire macht en met gebruik making van de onder hun in vloed staande bevolking zullen dan de Nederlanders hun mili taire actie beginnen met een landing in Bantam; daarna zal de actie worden uitgestrekt tot midden-Java door een landing te Cheribon. Ten slotte een militaire actie op Oost-Java, door een landing te Banjoe- wangi. DE RIJSTPOSITIE. Hoewel Ned.-Indië niet was vertegenwoordigd op de con ferentie van verbindingsoffi cieren van Zuid-Oost-Azië, wordt in het slotcommuniqué geconstateerd dat in het O. deel van den Ned.-Indischen Archipel door droogten en be- stuursmoeilijkheden de rant soenen verlaagd zg'n moeten worden. Op Java, Sumatra en de andere W. eilanden heerscht voor den aanvoer naar Soera- baja, Semarang en andere plaatsen een tekort, daar geen rijst uit het binnenland wordt ontvangen. HET BUREAU VAN SJAHRIR. Volgens het Republikeinsch persbureau Antara zal Sjahrir gendheden economische voor deelen in Itali trachten te be reiken, zei Byrnes: „Welke groote mogendheid heeft zich nu gedurende dezen oorlog verrykt? Ik ken er gocn. Pk hoop, dat de vertegen woordiger der Sowjet-Unie niet heeft gezinspeeld op de V.S. De Ver. Staten, zoo ging Byrnes verder, streven niet r.aar gebiedsuitbreiding of naar oplegging van oorlogs- schatting, maar zij eischen slechts vergoeding van 9chade, geleden door leden der Ver. Naties als gevolg van activiteit van voormalig vijandelijke sta ten. Byrnes achtte dit verlangen niet onbillijk en hij wees de meening van de Sowjet-Unie, dat de door de V.S. voorgestel de economische clausules zou den neerkomen op exploitatie van den voormaligen vijand, van de hand. HET STOND PAL IN HET NAJAAR VAN 1944 Opoffering tegen geweld. „Waar de belangstelling ver dwijnt, verdwijnt de herinne. ring", heeft Goethe eens ge zegd. Belangstelling is noodig wil men zich blijven herinne ren. Maar moet, omgekeerd, een herinnering de belangstelling niet wekken? We herinneren ons het Roo de Kruis-werk in Zeeland, in het bijzonder op Walcheren, in de bewogen weken vooraf gaande aan de bevrg'ding. We denken aan dat ploegje van 20 vrijwilligers, dat g< stationneerd in Middelburg, drie kwart van het eiland on der zijn hoede nam, en onder omstandigheden, waarbij ieder ander het veegc lijf trachtte te redden, het gevaar regel recht tegemoet liep, om een medemensch te heipen. Het is goed zich de dingen te herinneren in dagen, dat op onze belangstelling een be roep wordt gedaan Laat ons in gedachten een oogenblik terugkeeren tot dien anderen zomer, nu 2 jaar geleden, toen het in de verte steeds duidelijker begon te rommelen en het geluid van den naderenden stnjd langs den horizon heen en weer schoof; toen in de vesting Wal. cheren de Duitschers de han den vrg moesten hebben en het eene evacuatiebevel het andere opvolgde. Toen langs den zwaar be stookten Sloedam, behalve Duitschers, ook evacueerende burgers trokken een stoet angstige moeders met kinde ren uit Souburg o.m., die smeekte onder Roode Kruis- vlag over den dam te worden gebracht en middenop werden beschoten en opgepikte mannen en jongens de gebom bardeerde verbinding moesten herstellen, terwgl de ratelende jagers over hen heen scheer den; toen was het Roode Kruis op zijn post langs de wegen en op den Dam! POSTVERBINDING. Terzelfder tgd werd ook op andere wijze de hulp van het Roode Kruis ingeroepen. Dagelijks kwamen van het naderende front de gewonde soldaten, waaronder ook En gel schen en Canadeezen, met wie beestachtig werd omge sprongen en die den hemel dankten, wanneer het Roode Kruis zich over hen ontferm de en ze niet zonder meer in het hospitaalschip werden ge slingerd, dat de gewonden naar Dordrecht overbracht. Steeds ging met zoo'n boot een Middelburgsch verpleger mee ende post. Tenslotte werd er van de Roode Kruis postverbinding, die de eenige mogelijkheid vormde om con tact te behouden met het Noorden, zoo'n druk gebruik ;emaakt, dat men reeds eind .eptember ertoe overging hier voor een speciale afdeelmg op te richten. Ook deze tak van het menschlievende werk heeft echter zijn óffer geëlscht; bg de beschieting van een dezer hospitaalscheepjes kwam een Middelburgsch Roode Kruis- verpleger om het leven WESTKAPELLE.. In nacht en ontij, bg elk luchtalarm moesten de leden opkomen, vaak voor niets, maar niet altijd: Torenvliet, Alberts, de Veiling, de Pgp- straaten het afgelegen Westkapelle, waar eveneens onmiddellijk hulp werd ver leend. Direct na het eerste bom bardement, toen er nog tijd bommen ontploften, werden uit de ravage, die Westkapelle heette, de dooden en gewon den weggevoerd. Onder de be schietingen van de Engelschen moesten de helpers zieken en ouden van dagen van de zol derkamertjes halen; en in den korten tijd, dat het dorp droog viel, borgen zij de lijken uit den beruchten molen, tot het water weer met geweld kwam opzetten en de wervelende stroom de dooden greep Transporten, waartegen ve len zich verzetten: een vader, die weigerde zijn oude moeder en kleine kinderen mee te ge ven, opdat ze in veiligheid ge bracht konden worden! transporten. Maar het water rees en van alle zijden bereikte het Roode Kruis het S.O.S. Kom ons halen, en dat ter wijl er slechts 2 booten be schikbaar waren. Door stroomversnellingen het water stroomde nog steeds met kracht binnen over mijnenvelden, vaak in den nacht, terwijl de jagers einde loos rondcirkelden. hebben de bemanningen van deze 2 booten hun weg gezocht naar de eenzame huizen, vanwaar alarmteekens waren uitgezon den; meer dan eens, om deze na een eindeloozen tocht, reeds verlaten te vinden, daar voor alle zekerheid naar ver schillende kanten tegelgk om hulp was gevraagd. tusschen granaat. splinters door. Intusschen naderde het front! Domburg werd beschoten en in een kano, in den storm, onderweg dekking zoekend tegen het mitrailleurvuur, brachten twee helpers vanuit Middelburg medische instru menten naar het zwaar ge troffen dorp en hielpen er ge durende een uur, waarna één van hen terugkeerde in den storm naar Middelburg, waar hij 80 minuten later in zijn kano aankwam, om voor Domburg hulp te halen! Hulp, die ook in Middelburg niet gemist kon worden; reeds vloog de eerste granaat over de overvolle stad en eisch- te zg'n slachtoffers. De ploe gen, die klaar stonden voor Domburg, werden meer dan noodig in de naaste omgeving. De Roode Kruïs-post zelf ver huisde met de geheele Mid- delburgsche bevolking naar de kelders en rukte vandaar uit, tusschen de granaatsplin ters door. Ook in Nieuwland, dat inmiddels in het front lag, werd hulp gevraagd. En men stelle zich den tocht voor, die de Roode Kruis-menschen maakten langs den Nieuw- landschen dijk. Met een brancard, waarop een zwaar gewonde, over op geblazen boomen, tusschen wild weggeworpen mijnen door, tezamen met zenuwach tige Duitschers, onder mitrail- leurgeratel en het fluiten van granaten, waarvan er rond om hen ontploften, terwijl ze met een gewonde bezig waren. Met een brancard loopend door deze hel, om een mensch te redden! De arbeid van het Roode Kruis bleef doorgaan, ook na dat het moment van de be vrijding was aangebroken, in noodziekenhuizen en met transporten over het water. En toen het gevaar in Zeeland geweken was trok een team naar het Noorden en stond daar klaar. Een Róode Kruis, dat het gevaar tegemoet ging en er mee mee trok, zoolang het om een medemensch ging. Dit alles zullen we ons her inneren wanneer ons vandaag of morgen een collectebus voorgehouden wordt, of we een inschrijvingsformulier ont vangen. We zullen ons herinneren, opdat onze belangstelling daardoor verlevendigd wordt, en omdat er dankbaarheid in ons leeft voor wat het Roode Kruis presteerde in Zeelands zwaarste uren. tijdelijk zg'n bureau buiten Ba tavia vestigen, hetzg te Djog- jakarta, hetzg' te Cheribon. Volgens een officieelen repu_ blikeinschen woordvoerder zou dit gebeuren, omdat Sjahrir in het binnenland is opgehouden. Hij zou echter zoo spoedig mogelijk naar Batavia terug keeren voor de voortzetting van de besprekingen met de Nederlanders. CHINEESCHE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Achttien Chineesdie schepen, die goederen uit Indonesia aan boord hadden, zijn aangehou den door Nederlandsche sche pen die ook de lading van deze schepen in beslag hebben geno men. De ladingen, die voorname lijk uit suiker en rubber be stonden, hadden een waarde van ongeveer 16.000.000 dollar. Éénjarig bestaan van de Repoebllk. De Perhimpoenan Indonesia maakte bekend dat op Zater dag 17 Aug. door alle Indone siërs uit Nederland het éénja_ rig bestaan van de Indonesi sche republiek wordt herdacht. De viering zal plaats vinden in Amsterdam. Het program ma bevat een herdenkingsbg- eenkomst in het Piccadilly- theater in de Plantage-Midden, laan en een nachtvoorstelling voor genoodigden in „Royal", waar verschillende Indonesiërs het woord zullen voeren- VERBODEN. De P. I. was oorspronkelijk voornemens 's avonds eet» folkloristische optocht door Amsterdam te houden, gevolgd door een groote openbare ver gadering op het IJscIubterrein. Voor deze manifestatie heeft men echter geen toestemming kunnen verkrijgen. Tevens zou tijdens de nachtvoorstelling een Engelschman het woord voe ren, doch ook hiervoor is geen vergunning verleend. „Lichte gevallen" niet zonder meer vrij. MINISTER LAAT ZIJN PLAN VAREN. Naar wrj vernemen heeft de Minister van Justitie, na over leg met de procureurs-fiscaal, wijziging gebracht in de door hem gegeven voorschriften be treffende de onvoorwaardelijke buiten vervolging stelling op uniforme wg'ze van de zgn. „lichte gevallen" door officie ren-fiscaal in de kampen en de selecteering der overige zaken (zware en middelzware geval len) met behulp van de leden der bijzondere gerechtshoven en de presidenten en voorzit ters der tribunalen. Het plan om over te gaan tot de onvoorwaardelijke bul ten vervolgingstelling op uni forme wijze van de zgn. „lich te gevallen" heeft de Minister van Justitie geheel laten va ren. Deze gevallen zullen op de tot nu toe gebruikelijke w|jze door de procureurs-fiscaal wor den afgedaan. Ook de selectee ring der zware en middel-zwa re gevallen zullen de procu reurs-fiscaal met hun officie ren-fiscaal ter hand nemen. VOOR 1 OCTOBER. De procureurs-fiscaal heb- ben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 Oc tober de voorgenomen werk zaamheden zullen z|jn voltooid en dat alsdan slechts het door den minister genoemde aan tal dergenen, die voor berech ting door bijzondere gerechts hoven en tribunalen in aan merking komen, in de kampen zal zijn overgebleven. Naar aanleiding van dit be richt heeft het A.N.P. geïnfor meerd bij het directoraal-ge- neraal voor de brjz. rechtsple ging, waar men antwoordde, dat het tot de bevoegdheid van den Minister van Justitie behoort, verandering in zijn plannen te brengen. Berichten, als zou er eenig conflict tus schen het directoraat-generaal voor de btjz. rechtspleging en de procureurs-fiscaal bestaan, moeten als onjuist beschouwd worden, daar uiteraard het di rectoraat-generaal in dezen slechts tot taak heeft de door den minister te geven aanwij zingen en richtlijnen te for muleeren, doch zich niet bezig houdt niet beleidskwesties. ITALIAAN SCHE AANDEELEN. De Ver. voor Effectenhandel deelt mede, dat aandeelen van in Italië gevestigde onderne mingen. die op het oogenblik buiten Italië in omloop zijn, teneinde hun geldigheid te be houden, voor den SOsten Sep tember 1946 bij een Italiaansch diplomatiek of consulair bu reau ter afstempeling dienen te worden aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1