Zeeuwsche S Turkije blijft bondgenoot van Engeland Hij „roddelde" over de regeering in Londen UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hongaarsche premier valt nabuurstaten aan Perzische volk verbitterd. Volgens radio Ankara heeft Recep Peker, de Turksche pre mier, aan de nationale verga dering medegedeeld, dat de re. gering de Russische nota in zake wijziging van het verdrag van Montreux in studie heeft. De regeering is bereid met de geallieerden en andere be langhebbende landen over deze wijziging te onderhandelen, waarbij Turkije echter zijn ter ritoriale Integriteit zal be schermen. Sprekende over do buiten- landsche politiek zeide Peker, dat het Turksc.h-Britsche bond genootschap de basis hiervoor zou blijven vormen. Hij sprak er zijn voldoening •over uit, dat de betrekkingen met de V.S. zich goed ontwik kelen. Het verdrag van Tur kije met de Sowjet-Unie is in Juli 1945 op verzoek van de laatste beëindigd. Het zou wor den vervangen door een ver drag, dat beter aan de eischen van het oogenblik zou voldoen Peker betreurde dat het, on danks de moeite door Turkije op dit punt gedaan, nog niet tot een nieuw verdrag is geko men. H\j hoopte echter, dat in de naaste toekomst de be trekkingen met de Sowjet- Unie zouden verbeteren en dat het wederzijds vertrouwen zou worden hersteld. INTERVIEW MET DEN PERZISCHEN PREMIER Ghavam es Soeltaneh de Perzische eerste minister, heeft tijdens een interview met een correspondent van Reuter ver klaard. dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Basra (Irak) de stemming van het Perzische volk zeer heeft ver bitterd. De regeering heeft nog geen besluit genomen wat be treft het al of niet voorleggen van de kwestie aan de ver Naties, In de provincies waar de olievelden zijn gelegen heerscht volmaakte orde en de nieuwe arbeidswetgeving zal in de toekomst stakingen vermijden. De buitenlandsche politiek blijft gebaseerd op' vriend schap met alle landen. Vriend schappelijke betrekkingen zijn echter alleen mogelijk, wan neer de groote mogendheden zich onthouden van bemoeiing met Perzië's binnenlandsche aangelegenheden. Over de verhouding tusschen de door hemzelf opgerichte de mocratische partij en de pro- Russische Toedeh-partij zeide Soeltaneh dat de doelstellin gen van beide partijen op pa pier niet zooveel uiteenloopen. Alleen bij de practische toe passing treedt echter een ver schil van opvatting op. „Lichte gevallen" niet zonder meer vrij. MINISTER LAAT ZIJN PLAN VAREN. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie, na over leg met de procureurs-fiscaal, wijziging gebracht in de door hem gegeven voorschriften be treffende de onvoorwaardelijke buiten vervolging stelling op uniforme w'yze van de zgn. „lichte gevallen" door officie ren-fiscaal in de kampen en de selectcering der overige zaken (zware en middelzware geval len) met behulp van de leden der bijzondere gerechtshoven en de presidenten en voorzit ters der tribunalen. Het plan om over te gaan tot de onvoorwaardelijke bui ten vervolgingstelling op uni forme wijze van de zgn. „lich te gevallen" heeft de Minister van Justitie geheel laten va ren. Deze gevallen zullen op de tot nu toe gebruikelijke wijze door de procureurs-fiscaal wor den afgedaan. Ook de selectee ring der zware en middel-zwa re gevallen zullen de procu reurs-fiscaal met hun officie ren-fiscaal ter hand nemen. VOOR 1 OCTOBER. De procureurs-fiscaal heb ben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 Oc tober de voorgenomen werk zaamheden zullen zijn voltooid en dat alsdan slechts liet door den minister genoemde aan tal dergenen, die voor berech ting door bijzondere gerechts hoven en tribunalen in aan merking komen, in de kampen zal zijn overgebleven. Naar aanleiding van dit be richt heeft het AN.P. geïnfor meerd bij het directoraal-ge- neraal voor de bijz. rechtsple ging, waar men antwoordde, dat het tot de bevoegdheid van den Minister van Justitie behoort, verandering in zijn plannen te brengen. Berichten, als zou er eenig conflict tus schen het directoraat-generaal voor de bijz. rechtspleging en de procureurs-fiscaal bestaan, moeten als onjuist beschouwd worden, daar uiteraard het di rectoraat-generaal in dezen slechts tot taak heeft de door den minister te geven aanwij zingen en richtlijnen te for muleeren, doch zich niet bezig houdt met beleidskwesties. WIJZIGING UNIFORMEN. De leeuw op de mouw van de uniformen van het Neder- landsche leger, zal worden ver vangen door een heraldisch juiste leeuw, die niet op de banderol rust. Het woord Ne derland zal worden vervangen door „Je Maintiendrai". Het Britsche schip Pa- parao is te Londen aangeko men met 500 ton graszaad aan boord, waarvan een ge deelte naar Rotterdam zal worden verscheept. Volgens de News Chro nicle zou de mogelijkheid be. staan, dat de broodrantsoe- neering in Engeland in Oc tober of November a.s. weer wordt opgeheven. Amerikaansche hulp voor Nederland. WAT AMERIKA VOOR DE NEDERLAND SCHE „STILLE" ARMEN DOET. Tallooze verzoeken van Amerikaansche burgers om iets voor een Nederlandsch gezin in nood te mogen doen hebben er toe geleid, dat circa 2500 „stille" armen in Neder land door Amerikanen zijn ge. adopteerd. De Amerikanen zul len deze menschen pakketten zenden. Namen en adressen van deze in nood verkeerende Nederlanders zijn door Neder lands Volksherstel, in overleg met sociale instellingen, bijeen gebracht. Het zenden van nieuwe adressen is op verzoek van Amerika thans stopgezet, zoodat aan nieuwe aanvragen niet kan worden voldaan. KINDERZORG. Een andere belangrijke hulp uit Amerika is de verstrek king van allerlei noodzakelijke goederen aan instellingen, wer kend op het gebied van Kin- derzorg. De hiervoor door het American Relief for Holland aangekochte goederen zijn nu voor verzending gereed; zjj omvatten o.a.: -10.000 bedde- lakens, 9000 sloopen, 5000 de kens, 7000 handdoeken, 40 opvouwbare kinderbedjes met matras en grondzeil, 700 kus sens, vele tienduizenden stuk ken boven, en onderkleeding, zoowel voor de kinderen als voor hun verzorgers, kousen, zakdoeken, schorten, 5000 paar kinderschoenen, duizenden pon den breigarens en breiwol, ge- reedschapsdoozen voor han denarbeid en naaiwerk, dui zenden borstels bezems en andere huishoudelijke artike len, een aantal naaimachines, schrijfmachines en kinderwa gens, een volledige weck-in- stallatie enz. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN APELDOORN. Gezien het advies van de commissie van advies, bedoeld in het zuiveringsbesluit 1945. is wegens het doen blijken van ontrouw, gerekend met ingang van 20 Aug. 1942, overeenkom stig het advies van vorenge noemde commissie, ontslag verleend aan: mr. C. den Bes ten als burgemeseter van Apeldoorn. Krijgen is de kunst. De gemeente Amster dam heeft nog een vor dering van 33.690.63 op een vereeniging die van gemeentegebouwen ge bruik heeft gemaakt en nalatig is geweest in het betalen van de huur. De vordering heeft betrek king op verschillende tijdvakken, liggende tus schen Nov. 1940 en Juni 1945. De vereeniging is (wie heeft anders ver wacht!) de N.S. Jeugd storm. Ook op de Nat. Soc. Vrouwenorganisa tie heeft Amsterdam nog een vordering van 116,66. Voor de vroede vaderen van Amsterdam zal het krijgen wel een zeer lastige kunst blij ken. RADIO -TOE STELLEN LEVEREN NEDERLAND CHELISALPETER OP. „Wanneer ergens in een zie kenhuis in Chili een Philips- radiotoestel naast een bed staat en men daardoor tracht een patiënt over zijn zorgen heen te helpen, dan beteekent dit, dat ons land weer een hoeveelheid Chili-salpeter kan impprteeren, die onze boeren zoo hard noodig hebben", al dus oud-minister ir. Tromp, lid van den raad van bestuur van de N.V Philips in een rede ter gelegenheid van de officieele opening van de Phi- lips-vertegenwoordiging te Sit~ tard. Spr. vestigde er de aan dacht op, dat het bedrijf op ziin gebied ook een verbree ding heeft gekregen door de vervaardiging van medische instrumenten. Hij wees erop, dat de K.L.M., zoowel als de walvischvaarder „Willem Ba- rentsz" gebruik maken van de radiobuizen, die thans in Sit- tard worden vervaardigd. TRIBUNAAL TE GOES Tweemaal vrijgesproken. Het tribunaal te Goes be handelde Woensdag eerst de zaak tegen de 25-jarige Maria W. Verboom uit Yerseke, die lid was van den jeugdstorm, omgang met Duitschers had, werkzaam was voor de weer macht te Kapelle en aan deze geschriften overhandigde, die zij vond in een kamer, waar vroeger zekere Fossen woonde. Besch. zei. o.at dat een Duit- scher die papieren vond. De verdediger, mr. F. W. Adriaan- se, vroeg zijn cliënte weer on der de opvoedkundige leiding van haar ouders terug te brengen. DRIE YER SE KEN AREN. De 69-jarige J. P. uit Yerse ke, was lid van de N.S.B., verspreidde de Zeeuwsche Stroom. Bij zijn verhoor bleek, dat hy na eerst bedankt te hebben, in 1940 weer lid werd, dat hij ook voor de Land wacht heeft gewerkt. Hn schaamt zich nu wat en zegt niet gevoeld te hebben dat de N.S.B. een Duitsch filiaal was. Naar aanleiding van vragen van het lid de Roo gaf besch. toe wel eens te veel geroddeld te hebben over de regeering te Londen. De verdediger, mr. Dirven, schetste dezen ouden man als een driftig iemand. Daar besch. voor een paar weken weduwnaar is gewor den, vraagt pleiter zijn invrij heidstelling, waartoe het tri- POSTVERKEER MET D U ITS CHLAND. Daar gebleken is, dat bij verzending van corresponden tie naar Duitschland niet vol doende rekening wordt ge houden met de verschillende bepalingen, die daarvoor gel den, wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat alleen brieven t.m 20 gram en niet geïllustreerde briefkaarten met uitsluitend mededeelingen van persoonlijken aard zijn toege laten. Ter voorkoming van vertra ging, wordt aangeraden deze in net Nederlandsch, Fransch, Duitsch (Latijnsch 9Chrift), Engelsch of Russisch te schrij ven, verder is o.m. het gebruik van gevoerde enveloppen ver boden. bunaal in raadkamer niet kon besluiten. Ook de derde beklaagde kwam uit Yerseke, n.l. de 28- j. oesterkweeker T. Daane, die lid is geweest van de N. S.B. en W.A. Voor dit laatste voelde hij spoedig niet veel, hij droeg geen pakje en is maar 3 keer op een oefening geweest. Hrj had gedacht in een sportorganisatie te ko men, maar merkte spoedig dat het een rotzooi was. Volgens mr. Dirven moet men dit zien als een der zeer lichte gevaL len Des middags kwam de laat ste Yersekscne zaak voor en wel die tegen den 34-j. mos selhandelaar D. Meijaard, die in 1939 tot de beweging toe trad, lid was van de W.A. en in 1941 bij de Pinkstermoei lijkheden het Kringhuis te Goes hielp bewaken; hy ging met den beruchten Duitscher Karl Emde mede naar Duitschland. Uit de langdurige ondervraging van besch. bleek, dat hy wel onder de zware jongens mag worden gerekend, ook al trachtte hij en zijn verdediger, mr. Dirven, uit voerig verzachtende omstan digheden aan te voeren. BESCHULDIGING VER VALLEN. De laatste zaak was die tegen den 52_j. wachtmeester Pieter Slager uit Eikerzee, die vriendschappelyken om gang met den Ortskomman- dant zou hebben gehad en medegedaan zou hebben met feestavonden van weermachts mannen. Bij het uitvoerig ver_ hoor en het aanhalen van ver schillende ten laste leggingen, bleek, dat S. reeds eerder ver dacht werd 'doch na onderzoek in zy'n ambt was hersteld. Toch kwamen er weer klach ten van personen, die zich daarmede niet konden veree nigen. Deze werden op de zit ting echter niet gegrond be vonden, wat voor den verde diger mr. P. C. Adriaanse, aanleiding was het tribunaal te verzoeken direct vonnis te wijzen en den politieman vrij te spreken. Na in raadkamer te zijn geweest verklaarde het tribunaal de beschuldiging ver vallen. Nieuwe burgemeester van Yerseke. DE HEER A. C. WILLEM8EN VAN WEMELDINGE. By K.B. van 10 Aug. 1946 is, met ingang van 1 Sept. 1946 benoemd tot burgemeester der gmeente Yerseke, de heer A. C. Wlllemsen. thans burge meester van Wemeldinge. De heer Willemsen is gebo ren te Yerseke op 10 Juni 1900. Na 't doorloopen van de H.B.S. met 5-jarigen cursus, behaaldé hij het diploma staatsinrich ting M.O. Teneinde zich in de Fransche. Duitsche, Engelsche en Deensche taal te bekwamen verbleef hij geruimen tyd bui tenslands. Tevens nam hy ken nis van de oestercultuur in die landen. Daarna was hij gerui men tyd in de oestercultuur practisch werkzaam. Op 1 Maart 1938 volgde zyn benoe ming tot burgemeester van Wemeldinge. Tijdens de bezet ting werd hy door den bezet ter ontslagen. Boekenhuloactie van „die Nation". Tijdens zijn verblijf in Zwit serland heeft Jef Last in ver scheidene plaatsen lezingen fehouden over Zeeland en aardoor belangstelling ge wekt voor dit zoo zwaar ge troffen deel van ons land Het weekblad „Die Nation" heeft daarin aanleiding gevonden om een boekenactie op te zet ten voor de zwaarst getroffen gebieden van Zeeland. Deze actie heeft succes gehad; in enkele weken werden duizen den boeken voor dit doel by- eengebracht. gelijk wij reeds hebben gemeld. In hoofdzaak zijn dit werken van klassieke Duitsche schrij vers en van Duitsch-Zwitser- sche auteurs, maar ook is er een mooie collectie Fransche en Engelsche romans en stu dieboeken onder. Een Comité Boekenhulpac- tie „Die Nation" zal zich be lasten met Je verdeeling van deze boeken, die in de eerste plaats bestemd zy'n voor de middelbare scholen in Zeeland die tijdens den oorlog hun bi bliotheek geheel of gedeelte lijk verloren zagen gaan. Van dit comité is dr. P. J. Meer- tens voorzitter en mevrouw I. LastTer Haar (Nieuwendijk 36, Amsterdam-C.) secretares- De brandweer en de noodwoningen. De Oostburgsche brandweer heeft in de verschillende com plexen noodwoningen een spe ciale brandweer gevestigd, zulks met 't oog op 't groote gevaar van vlugge uitbreiding van een eventueelen brand in deze houten huizen. Zeer zeker een verstandige en voor de bewoners een geruststellende maatregel. Zoo zijn op het Le- delplein een tweetal materiaal wagens geplaatst, aan de Tra gel één en aan de Gratama-- straat ook één, terwijl ook voor andere complexen een zelfde maatregel zal werden getroffen. De bewoners van deze nood woningen vormen zelf de brandweer en hebben in ver band daarmede reeds oefenin gen gehouden. Woensdagavond had een oefening plaats in de Grata- mastraat. Onder deskundige leiding van den brandweercomman dant, werden een aantal be woners voorgelicht in het aan koppelen aan de brandkranen, slangen en spuiten, waarbij bevredigende resultaten wer den bereikt Waar blijven de schuurtjes? Niet alleen de bewoners van de noodwoningen in Oostburg, maar ook die in de andere ge teisterde W. Z. Vlaamsche ge meenten, zien nu al vele maan. den reikhalzend uit naar het schuurtje dat bij hun woning gebouwd zou worden- Er is den vorigen winter ge woekerd met bergruimte, men wist geen raad met brandstof, fietsen etc. Er werden schuur tjes beloofd. Er was 'n bedrag voor uitgetrokken. Maar wat men zag, geen schuurtjes! We hebben reeds brandstof voor den a.s. winter toegewezen gekregen, maar de .noodwo ningbewoners hebben hun bon nen bij hun kolenhandelaar in geleverd, met het verzoek met de levering te wachten tót de schuurtjes er zouden zijn. De kolenhandelaar wil nu echter de kolen leveren, maar de noodwoningbewoners weten hun brandstof niet to bergen. Straks is het weer winter en zal het getob nog grooter wor den. Wanneer men thuiskomt met de fiets, waaraan de noo- dige klei en modder kleeft, mag men zijn stalen ros weer opbergen in keuken of slaap kamer. Is het te verbazen dat deze» noodwoningbewoners niet veel geloof meer hechten aan be loften Laat men hen, die toch al zoo klein behuisd zyn, nu toch eindelijk eens helpen aan het veelbeloofde schuurtje. Schoondijke DE VREDESCONFERENTIE Steun van de Ver. Naties gevraagd. De Hongaarsche minister president dr. Janos Gyon- gyoesy heeft Woensdagavond te Parijs het woord gevoerd. Gyoengyoesy gaf toe, dat Hongarije aan de zijde van de as aan den oorlog heeft deel genomen, doch desondanks or ganiseerden vele Hongaarsche patriotten verzet. Omdat Hon garije zoo klein was, achtte spreker het niet juist, dat dit land dezelfde verantwoording zou dragen als de Nazi's en fascisten. TRANSSYLVANIË. In verband met het terug geven van noordelijk Transsyl- vanië aan Roemenië, zeide spr.: „Deze handeling heeft in geen enkel opzicht het pro bleem tusschen Hongarije én Roemenië opgelost. Ik ben ech ter gedwongen te zeggen, dat de zonder twijfel uitstekende bedoelingen van de Roemeen- sche regeering teniet gedaan worden door het chauvenlsme van de autoriteiten en de anti- Hongaarsche gevoelens van de nat. organisaties. Laat de con ferentie een commissie van on derzoek naar de betrokken ge bieden sturen. Hongarije eiseht slechts teruggave van 22.000 vlerk, km van het geheele ge bied van Transsylvanlë, dat voor den eersten wereldoorlog aan Hongarije behoorde en een oppervlakte heeft van 103.000 vierk km. AANVAL OP TSJECHO-SLAWAKIJE. Vervolgens deed de Hongaar sche minister een aanval op Tsjecho-Slowakye, welk land hij ervan beschuldigde de Hon gaarsche minderheid te onder drukken. Aan 650.000 Honga ren zou 't burgerschap zijn ontnomen en van velen de be zittingen geconfisceerd. Hy noemde dat zeer betreurens waardige maatregelen en ver zocht de conferentie ook hier een commissie van deskundi gen een onderzoek te doen in stellen. STEUN GEVRAAGD. De eerste blik op de econo mische clausules van het ont- werp-tractaat toont, dat zij nog zwaarder wegen dan den reeds zwaren last van het wa penstilstandsverdrag. Zij be vatten een aantal nieuwe toe voegingen die de moeilijkhe den, die Hongarije reeds onder vindt, zouden vergrooten. Gyoengyoesy liet de factoren foed uitkomen, die geleid had- en tot wat hy „een inflatie, bijna zonder weerga in de eco nomische geschiedenis" noem de. Hij deed een beroep op de Ver. Naties om steun te ver- leenen tot herstel van het eco nomische leven. Britsch parlementslid in Spanje. EEN CLANDESTIENE BEIS Engeland's jongste parle- menlslid, Francis Noel Baker, zoon van den Brltschen mi nister van staat, is van een tiendaags geheim bezoek aan de ondergrondsche leiders van Spanje's republikeinsche ver. zetsbeweging in Frankrijk te ruggekeerd. Hij heeft onder een valschen naam en met valsche papieren gereisd. Met vertegenwoordigers van alle anti-Franco-groepen heeft hy kennis gemaakt. Het doel van Baker's reis was een indruk te krijgen van de sterkte en organisatie van de Spaansche republikeinen. Hij stelt zich voor een verslag van zy'n reis aan zijn colle ga's in het Britsche Lager huis aan te bieden. Volgens Baker bestaat er in Spanje een goed georgani seerde republikeinsche bewe ging. Tegenstanders van het regime Franco worden streng onderdrukt. PROJECTIELEN BOVEN FINLAND. Geheimzinnige projectieier, naar men aanneemt van de zelfde soort als de onlangs boven Zweden waargenomene. zijn thans ook boven de Fin- sche hoofdstad Helsinki ge zien. Vereenvoudiging van grens-formaliteiten. De Ver. Naties zullen trach ten zoo spoedig mogelijk tot een vereenvoudiging van alle douane- en paspoortforinalitei. ten te komen. De 51 aange sloten landen zyn uitgertoodigd deskundigen te zenden naar een in den a.s. herfst tot dit doel te New York te houden conferentie. Zuld-Afrlka wenscht Immigranten. Zuid-Afrika is een zeer ac tieve en intensieve campagne begonnen om de immigratie naar dit land te bevorderen. Er zullen overal in het bui tenland wervingsbureaux wor den ingesteld. Wij willen onze bevolking opvoeren, zeide generaal Smuts, anders visschen wy achter het net. Wy kunnen duizenden, ja millioenen im migranten gebruiken. Laat ons de deur wijd openzetten, Zuiveringsactie bij het kamppersoneel. In verband met de vrijla ting van een groot aantal po litieke delinquenten in het na jaar, zullen eenige bewarings- en intemeeringskampen wor den opgeheven. Vooral gebou wen, welke van vitaal belang zijn, zullen dan kunnen wor den vrijgegeven. Ook zal een niet onbelang rijk aantal mutaties bij het personeel van het directoraat- generaal voor bijz. rechtsple ging, dat werkzaam is in de kampen, plaats vinden. Mede omdat men zich by" het direc toraat-generaal niet ontveinst, dat zich onder het personeel lieden bevinden, die den naam van het directoraat-generaal veel schade berokkenen, is men onlangs een groote zuive- rings.actie begonnen. Te dien Binde is sinds eenige wenen opdracht gegeven aan alle kampcommandanten om van ieder lid van hun personeel inlichtingen in te winnen. De antecedenten van de comman danten en adjunct-commandan ten, zullen door het directo raat-generaal zelf worden in gewonnen. Tegen personeels leden, die bij hun indiensttre ding onjuiste gegevens hebben verstrekt, zullen strenge maatregelen worden genomen. VOORINLEVERINGSBON SINAASAPPELEN. Aan kinderen, geboren in 1942 of later zal 500 gram si- naahappelen worden verstrekt. Bon 007 alg. moet by een de taillist in groente en/of fruit ingeleverd worden uiterlijk op Donderdag 22 Aug. Het wereldschaak- toumooi. EUWE WINT WEER. De uitslagen van de tweede ronde van het wereldschaak- tournooi in Groningen luiden: Euwe wint van Kottnauer; Smyslov van Steiner; Kotov van Fiohr; Denker van Sza- bo; Christoffel van Bernstein; Najdorf van Boleslavsky; Tar- takower van Vidmar, Botwin- nik van Lundin. De partijen GuimardO' Kelly en YonawskyStolz werden remise. Vier partijen werden verloren door tyds- overschrijd'-*g. Bernstein ver loor onder protest. GEMEENTERAADS VERGADERING. De tijdeliike gemeenteraad van Schoonayke kwam Dins dagavond in openbare verga dering byeen. Bij de opening deed de Voor zitter een aantal mededeelin gen, o.a. betreffende de aan besteding van de 27 definitieve woningen bouwplan 1946. Hier voor waren 10 inschrijvingen waarvan de laagste was dié van de N.V. Nea. Bouwsyndi- caat te 's-Gravenhage voor de som van 231.000,— aan wel ken inschrijver het werk in middels is gegund. De onteige ning van den grond waarop deze woningen zullen worden gebouwd (Pr. Beatrixstraat) heeft reeds plaats gehad. Op het bunkerterrein 'wor den nog een 20-tal noodwonin- Ten gebouwd, nl. 10 steenen en 0 houten woningen, terwijl bo vendien in de Losserstraat nog een 4-tal steenen noodwo ningen in aanbouw zyn. De herstellingen, die nog noodig zijn aan de reeds bewoonde noodwoningen, verderen tot ieders teleurstelling slechts zeer langzaam, terwijl het bij vele gevallen tot op heden nog maar by toezeggingen is gebleven. By een kort geleden door den burgemeester gebracht bezoek aan de Bilt en Biltho- ven werd hem een bedrag van 11.000,door deze adoptee- rende plaatsen geschonken voor een cultureel doel. De wensch bestaat, dat voor dit bedrag een gebouwtje gesticht zal worden, dat voor verschil lende cultureele doeleinden benut wordt. De bedoeling is om voor het beheer hiervan een stichting in het leven te roepen, aangezien het bedrag "•eschonken is aan de bevol ing. Op voorstel van den Voorzitter zal namens den raad dank betuigd worden voor deze mooie gift. De gemeent'e-begrootingen vóór de dienstjaren 1944, 1945 en 1946 worden door het Col lege van B. en W. aangeboden Op voorstel van B. enW. wordt aan het Ingenieursbu reau van Hasselt en de Koning te Nijmegen opgedragen het maken van een gedetailleerd plan voor bestrating en riolee ring. De door B. en W. gevraag de machtiging tot aankoop van een lijkwagen (ter vervan ging van de dcor oorlogsge weld vernietigde) voor een prijs van ruim 2300,wordt verleend. Een verzoek van de P.Z.E.M. om een bijdrage uit de ge meentekas van f 1500,in de kosten van aansluiting van een 5-tal boerderijen op het elec- trisch net geeft aanleiding tot eenige discussie, waarbij blykt, dat de meerderheid van den raad huiverig is om hierop in te gaan, omdat 'dit ook in de toekomst nog voor andere aan sluitingen gevraagd zou kun nen werden. Besloten wordt om de bijdrage voorloopig niet verleenen en nader te on- deizceken of de betrokken boerderijen toch van electrici- teit voorzien kunnen worden. nippers Mej. M. Minderhoud te Middelburg slaagde te Amster dam voor het examen l.o. Duitsch en niet voor M.O. zoo als dezer dagen abusievelijk werd gemeld. Voor het examen Fransch M.O.A slaagde de heer M, Vleugel te Goes. Loodswezen krijgt weer een tonnenlegger. Dezer dagen ia de directeur van het loodswezen per loods boot naar Engeland vertrokken om daar een tonnenlegger voor het Nederlandsch loodswezen te halen. Aan boord van de loodsboot bevindt zich een bemanning, die den tonnenlegger, welke in Vlissingen gestationneerd zal worden, naar Nederland over zal brengen. Wanneer deze nieuwe aan winst voor het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen zal aankomen, is nog niet met ze kerheid te zeggen. De loods boot die de bemanning heeft overgebracht, wordt echter he den weer terugverwacht. Het personen-vervoer op Walcheren. TOESTAND ONHOUDBAAR. Het bestuur van de Ver. „Handelsbelangen" te Middel burg heeft zich met het vol gende adres gericht tot den Minister van Verkeer en Ener gie. „Het Bestuur van boven ver. melde Vereeniging neemt hier bij eeébiediglyk de vrijheid zich met het navolgende tot Uwe Excellentie te richten. Het mege Uwe Excellentie bekend zijn, dat sinds jaar en dag de verbinding tusschen MiddelburgVlissingen en tus- schengelegen plaatsen op zeer bevredigende wijze werd on derhouden door 'n electrischen tramsdienst, laatstelijk ge ëxploiteerd door de N.V. Pro. vinciale Zeeuwsche Electrici- teits Maatschappij. Oorlogshandelingen haven den materiaal en een klein ge deelte der lijn en bovenleiding, zoodat deze dienst, mede als gevolg der inundatie van Wal cheren, tijdelijk stagneerde. Een bootjesdienst door het kanaal voorzag in deze periode geruimen tijd gebrekkig in de verbinding. Later werd een dienst tus schen Middelburg en Viissin- ■en ingesteld door de N.V. Itcomtram Walcheren, die do hand kon leggen op een aantal zoogenaamde bellenwagens en Dodge-vrachtwagens, waarme de deze dienst, zij het dan ook op zeer primitieve wijze, over land werd herbegonnen. Het publiek, rekening hou dende met de door den oorlog geschapen omstandigheden, schikte zich zoo goed moge lijk naar dezen toestand, hoe wel het vervoer meer geleek op het vervoer van vee dan op personenvervoer. Men paste zich echter aan dezen noodtoestand aan in de hoop, dat spoedig de noodige maatregelen zouden worden genomen om den alouden, zeer bevredigenden tramdienst we derom te doen functionneeren. Aangenomen werd, dat her stellingen aan lijn en materiaal zander bezwaren hadden kun nen geschieden. Verschillende rijtuigen zijn althans naar elders vervoerd om daar dienst te doen. Intusschen ging het vervoer op de boven aangegeven primi tieve wijze voort, de ontevre denheid groeide! Fait acclompi! Tot nu een korte tijd spanne geleden het publiek door een simpel berichtje in de nieuwsbladen werd kon ge daan, dat de P.E.Z.M. de exploitatie plus de concessie van den tramdienst had over gedaan aan de N.V. Stoom tram Walcheren. Een fait-accompü dus! Het publiek begreep en be grijpt deze geste nog niet en ziet haar verwachtingen, bin nenkort weer eenigszins vei lig en comfortabel te reizen in rook vervliegen. De N.V. Stoomtram Walche ren gaat dus door met de hui dige exploitatie, een vervoer, dat niets met een behoorlijk vervoer gemeen heeft. Ver voerscapaciteit zoowel als de inrichting der' wagens schie ten in alle opzichten tekort; met wet en verordening op het vervoer, ook met betrek king tot het aantal mede te nemen passagiers wordt in geen enkel cpzicht rekening gehouden en bij 't vertrek van iederen wagen is het en thans vooral in dezen vacantiety'd een stormloop en biedt de ver trekplaats een „Wild-Westta- fereel". In één woord, een chaos die zeer binnenkor£ wel eens tot een massaal ongeval aanleiding zou kunnen geven. De N.V. Stoomtram Walche ren exploiteert bovendien ook alle andere lijnen op het eiland Walcheren en deze diensten lijden op bijna nog ernstiger wijze door dezen onoirbaren toestand. Vooral de lijnen op Vlissingen-Westkapelle-Zou- telande zijn immer overbelast. Als aparte bijlage nemen wy de vrijheid bij te voegen een dezer dagen in verschillende nieuwsbladen verschenen be richt, hetwelk wel zeer jifist de bestaande tekortkomingen accentueert. Resumeerend: de toestanden op het gebied van personen, vervoer zyn op het eiland Wal cheren onhoudbaar. Redenen waarom ons be stuur Uwe Excellentie eerbie- diglyk verzoekt wel een onder, zoek te willen instellen naar de oorzaak, c.q. noodzakelijk heid van het opheffen der be staande tramverbinding Mid- delburg-Vlissingen en zoo deze niet weder in functie kan wor. den gesteld, t*cch te willen be vorderen, dat op korten ter mijn de vervoergelegenheden op ons eiland worden verbe terd in die richting, dat de thans bij dit vervoer bestaan de misstanden, onveiligheid en andere bezwaren voor het rei zend publiek grondig worden weggenomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10