Commissie - Generaal moet zuivere verhoudingen herstellen LAATSTE NIEUWS. Goede kansen voor de Nederlandsche kustvaart Hij zat in een slecht „Lager" UIT DE PROVINCIE. Walcheren Zeeuwsche Snippers Regeering beantwoordt de Kamerleden. Beslaan van de Repoeblik kan niei ontkend worden! Aan de memorie van ant woord van den minister-presi dent en den minister van overzeesche gebiedsdeelen op het voorloopig verslag betref fende het wetsontwerp tot in stelling van een commissie- generaal voor Ned. Indië is het volgende ontleend: De wetgever is ongetwijfeld bevoegd bepalingen te geven betreffende de uitoefening van de Koninklrjke macht. De Kroon blijft, gelijk voor heen, hare functie van opper bestuur uitoefenen noch in hare verhouding ot den land voogd als drager van het al gemeen bestuur in Ned. Indië, noch in de uitoefening van hare eigen bevoegdheid, noch daarmede gepaard gaande mi- nisterieele verantwoordelijk heid komt verschil. GEEN DREIGEMENT. Hoe blijkens het voorloopig verslag een opvatting kon ont staan als zou de regeering een dreigement tegenover de volksvertegenwoordiging heb ben geuit door te kennen te geven dat zij, in geval van onverhoopten tegenspoed bij de behandeling van het ontwerp, vrijheid behield om op andere wijze informeel (derhalve niet door uitzending van een com missie-generaal) naar een op lossing te streven, is den min. president en den min. van overzeesche gebiedsdeelen niet verklaarbaar geworden. Wanneer de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indië onverwachts een climax zou den hebben bereikt en indien het opperbestuur daarby door een bijzondere missie verte genwoordigd had moeten zijn, zou 't Je regeering leed hebben gedaan indien de Kamer on voorbereid van zulk een voor ziening kennis had moeten ne men terwy'l de behandeling van het ontwerp bij haar aan hangig was. DE PLAATS VAN DE REPUBLIEK. Ten aanzien van de Repu bliek Indonesia blyft het stre ven erop gericht, deze staat kundige organisatie na zuive ring van de feiten van haar oorsprong de voor haar ge- eigende plaats te doen innemen in de rechtsorde van het nieuwe Indië en het nieu we koninkrijk, waarvan de grondslagen in de bekende rede van Dec. 1942 zyn aan geduid. Het zou moeilyk val len, voor te wenden dat de Republiek Indonesia niet be staat. De meening der tegenstan ders als zoude het wetsont werp in tegenspraak met de memorie van toelichting een volledige vermenging van de bevoegdheden van het opper bestuur en die van het alge meen bestuur van Ned.-Inaië tot gevolg hebben, schijnt den min.-pres. en den min. van overzeesche gebiedsdeelen in zekeren zin een miskenning van de werkelijkheid. Het is juist het wetsontwerp, dat be oogt den toestand geleidelijk te verbeteren door de consti- tutioneele verhoudingen te her stellen In dit verband moge nog worden medegedeeld, dat in het bijzonder in aansluiting op de conferentie te Maüno een wettelijke regeling wordt voor bereid betreffende het alge meen bestuur in Ned.-Inaië gedurende de overgangsphase tot aan de komende rechtsorde in het koninkrijk. Zuiveringsactie bij het kamppersoneel. In verband met de vrijla ting van een groot aantal po litieke delinquenten in het na jaar, zullen eenige bewarlngs- en interneeringskampen wor den opgeheven. Vooral gebou wen, welke van vitaal belang zijn, zullen dan kunnen wor den vrijgegeven. Ook zal een niet onbelang rijk aantal mutaties bij het personeel van het directoraat- generaal voor bijz. rechtsple ging, dat werkzaam is in de kampen, plaats vinden. Mede omdat men zich brj het direc toraat-generaal niet ontveinst, dat zich onder het personeel lieden bevinden, die den naam van het directoraat-generaal veel schade berokkenen, is men onlangs een groote zuive- rings.actie begonnen. Te dien einde is sinds eenige weken opdracht gegeven aan alle kampcommandanten om van ieder lid van hun personeel inlichtingen in te winnen. De antecedenten van de comman danten en adjunct-commandan ten, zullen door het directo raat-generaal zelf worden in gewonnen. Tegen personeels leden, die bij hun Indiensttre ding onjuiste gegevens hebben verstrekt, zullen strenge maatregelen worden genomen. VOORINLEVERING SBON SINAASAPPELEN. Aan kinderen, geboren in 1942 of later zal 500 gram si- naahappelen worden verstrekt. Bon 007 alg. moet bij een de taillist in groente en/of fruit ingeleverd worden uiterlijk op Donderdag 22 Aug. Razzia's op Duitsche kinderen ontkend. Het officieele Sowjet- nieuwsbureau te Berlijn heeft de berichten van Britsche cor respondenten in Duitschland, dat de Sowjet-troepen en ge heime politie een razzia zou den hebben gehouden op een groot aantal Duitsche kinde ren in de Sowjet-zone en de#e naar opleidingskampen zou den hebben gezonden, tegen gesproken. Het nieuwsbureau verklaar de, dat de eigenlijke toedracht was, dat 48 personen tusschen 16 en 23 jaar in Juli in de provincie Brandenburg wegens verscheidene misdaden werden gearresteerd. Aigemeene tramstaking in België. De Belgische vakbond van trampersoneel heeft aange kondigd, dat een aigemeene staking van het tramperso neel over heel België zal worden uitgeroepen. De bond verklaart, dat de staking, die sinds Zondag is uitgebreid tot alle tramwegen in Brussel, Antwerpen en Gent zal worden voortgezet, totdat aan de eischen van het trampersoneel tot hoogere loonen en betere arbeidsom standigheden voldaan is. Vóór 1940 bestreek de Ne- derlandsche kustvaart een ge bied, dat zich uitstrekte van Bergen in Noorwegen tot Lis sabon, waarbij zich de vaart op de Britsche eilanden en de Oostzee aansluit. Van de 470 schepen, die in de kustvaart voeren, ging tij dens den oorlog één derde deel verloren Op het' oogenblik zijn er nog 300 voorhanden, waar van 50 in reparatie. Behalve de verliezen aan materiaal berokkende de oorlog schade in de vaar-mogelijkheden. In afwachting van de valuta en bezettingsvraagstukken kunnen de Duitsche binnen- en zeehavens niet bevaren wor- Vereenvoudiging van 'grens-formalileiten. De Ver. Naties zullen trach ten zoo spoedig mogelijk tot een vereenvoudiging van alle douane- en paspoortformalitei ten te komen. De 51 aange sloten landen zijn uitgenoodigd deskundigen te zenden naar een in den a.s. herfst tot dit doel te New York te houden conferentie. Oproep lol algemeenen opstand in Palestina. De geheime Joodsche zender van Palestina heeft de Joden opgeroepen tot algemeenen op stand, het vormen van een on afhankelijke Joodsche regee ring en een Joodsch bevrij dingsleger. het boycotten van alle Britsche maatregelen en volledige bestrijding der „be zettende mogendheid". Zuid-Afrika wenscht immigranten. Zuid-Afrika ia een zeer ac tieve en intensieve campagne begonnen om de immigratie naar dit land te bevorderen. Er zullen overal in het bui tenland wervingsbureaux wor den ingesteld. Wij willen onze bevolking opvoeren, zeide generaal Smuts, anders visschen w|j achter het net. Wij kunnen duizenden, ja millioenen im migranten gebruiken. Laat ons de deur wijd openzetten. Toestand in Oost-Europa nog niet gunstig. Duilsche grensbevolking ongerust. Volgens berichten, die de Duitsche pers vandaag lanceert, zou er onder de Duitsche be volking b|j de Nederlandsche grens zekere onrust zijn te con- stateeren als gevolg van den door Nederland aangekondigden eisch tot een bescheiden grens correctie bij wijze van herstel betaling voor de in bezettings tijd bij ons aangerichte vernie lingen, aldus meldt de N.R. Crt. Zoo zou in de gebieden van Kleef en Geldern en in het zoo genaamde Heinsberger Zipfe! b|j de Duitschers de tendentie bestaan naar het Oosten in de richting van den Rijn te ver trekken. Zelfs zou men reeds doende zijn fabrieken naar el ders te verplaatsen. Aan den anderen kant echter zijn er aanwijzingen, dat vooral bij de boeren de idee aansluiting bij Nederland niet zonder aantrek kingskracht is. Doch volgens de Duitsche pers betreft het hier in hoofdzaak nationaal-socialis tische elementen, die een gun stige gelegenheid ontwaren zich aan een eventueele straf te ont trekken. Feestmaal in interneeringskamp. Het Tweede Kamer-lid, de heer Van Poll, heeft aan den Minister van Justitie vragen gesteld paar aanleiding van een diner, dat in Juli jl. in het interneeringskamp ,',Vi. anda" te Hoek van Holland zou zrjn gegeven ter vie ring" van het éénjarig be staan van dit kamp. De vra gensteller meent, dat een feestmaaltijd hier niet op zijn plaats was en vraagt, welke maatregelen in dit verband tegen den kampcommandant zijn genomen. Bovendien wordt den minister verzocht een onderzoek in te stellen naar de zeer ernstige klach ten over de behandeling van de geïnterneerden in dit kamp. Het wereldschaak- tournooi. El'WE WINT WEER. De uitslagen van de tweede ronde van het wereldschaak- tournooi in Groningen luiden: Euwe wint van Kottnauer; Smyslov van Steiner; KotoV van Plohr; Denker van Sza- bo; Christoffel van Bernstein; Najdorf van Boleslavsky; Tar- takower van Vidmar, Botwin- nik van Lundin. De partijen GuimardO' Kelly en YonawskyStolz werden remise. Vier partijen werden verloren door tijds overschrijding. Bernstein ver loor onder protest. De partij uit de eerste ronde tusschen Nagdorf en Denker werd remise gegeven. den. Ook met de onder Russi sche controle staande gebie den z|jn nog geen overeenkom sten afgesloten, terwijl het Ruhrgebied nog voor alle bui- tenlandsche schepen afgeslo ten is. Indien de industrie zich daar herstelt, maakt Nederland een goede kans. Naast Duitsch land bezit alleen Nederland de schepen, die geschikt zrjn om de producten van hier naar alle Europeesche havens te bren gen. De kustvaart past zich lang zamerhand aan bij de gewij zigde omstandighedende vaart op Portugal wordt uit gebreid, in Marseille kan een reederijkantoor geopend wor den, de kansen op geregelde vaart op Zuid Afrika, de Cara. lbische Zee en Zuid Amerika worden onderzocht. Voorloopig heeft men echter nog met allerlei moeilijkheden te kampen, zooals het tekort aan schepen. De bouw en de prijs van nieuw te bouwen kustvaarders bedraagt het drie- tot viervoudige van voor den oorlog- De arbeidsvoor waarden passen zich eveneens aan bij de bijzondere omstan digheden. Zoo is een acht-uren- dag onmogelijk door de be perkte accommodatie. Extra verlof compenseert het teveel aan werkuren. Voor acht uur overwerk krijgt de zeeman één dag etxra verlof. Nederland staat nog steeds met de beste schepen en be manningen vooraan en men mag verwachten, dat de Ne derlandsche kustvaarders ook in de toekomst met eere de driekleur naar alle havens zul len dragen. Fruilproductie daalde. OVER ENKELE JAREN WEER VOLDOENDE. De oorlog is ook aan de fruitteelt in Nederland niet ongemerkt voorbijgegaan, Groote oppervlakten boom gaard z|jn door inundaties verwoest, andere door gra- naatvuur en bommen ernstig gehavend. Erger is |*5g de verwaarloozing van de boom gaarden gedurende den laat-1 sten oorlogswinter en het eerste seizoen na de bevrij ding, aldus de heer ir. G. de Bakker, rijkstuinbouwconsu- lent voor Zeeland en West- Noord.Brabant in een radio causerie. Voor den oorlog werd in Nederland voldoende fruit ge teeld om eiken consument te vreden te kunnen stellen. Wil het Nederlandsche fruit echter kunnen concurreeren tegen den weer te verwach ten invoer van buitenlandsch fruit, dan zal de fruitkweeker al zijn krachten moeten in spannen om met iets goeds zoo mogelijk het beste aan de markt te komen. De gemiddelde fruitproduc- tle per h.a. bedraagt thans In Nederland nog slechts 4.000 kg, terwijl de opbrengst die gemiddeld in een modern, goed verzorgd fruitbedrijf wordt verkregen, ongeveer 12.000 kg bedraagt. Verbetering van de teelt levert niet alleen den eigenaar van het bedr|jf voor deden, maar ook het publiek. Naarmate de productie st|jgt, zal het publiek immers goëa- kooper fruit kunnen eten. zonder dat dit ten koste gaat van den fruitkweeker. Het ziet er naar uit, dat het over enkele jaren wel mogelijk zal zijn geheel aan de vraag ook in de wintermaanden te voldoen. Het peil van den Nederland- schen tuinbouw en in het bijzonder van de fruitteelt wordt vr|jwel nergens ter we reld geëvenaard. Vredesconferentie. Hongaarsch premier valt nabuurstaten aan. STEUN VAN DE VER. NATIES GEVRAAGD. De Hongaarsche minister president dr. Janos Gyon- gyoesy heeft Woensdagavond te Parijs het woord gevoerd. Gyoengyoesy gaf toe, dat Hongarije aan de zijde van de as aan den oorlog heeft deel genomen, doch desondanks or ganiseerden vele Hongaarsche patriotten verzet. Omdat Hon garije zoo klein was, achtte spreker het niet juist, dat dit land dezelfde verantwoording zou dragen als de Nazi's en fascisten. TRANSSYLVANIË. In verband met het terug geven van noordelijk Transsyl- vanië aan Roemenië, zelde spr.: „Deze handeling heeft in geen enkel opzicht het pro bleem tusschen Hongarije en Roemenië opgelost. Ik ben ech ter gedwongen te zeggen, dat de zonder twijfel uitstekende bedoelingen van de Roemeen- sche regeering teniet gedaan worden door het ehauvenisme van de autoriteiten en de antL Hongaarsche gevoelens van de nat. organisaties. Laat de con ferentie een commissie van on derzoek naar de betrokken ge bieden sturen. Hongarije eischt slechts teruggave van 22.000 vierk. km van het geheele ge bied van Transsylvanië, dat voor den eersten wereldoorlog aan Hongarije behoorde en een oppervlakte heeft van 103,000 vlerk km. AANVAL OP TSJECHO-SLAWAKIJE. Vervolgens deed de Hongaar sche minister een aanval op Tsjecho-SlowakHe, welk land h|j ervan beschuldigde de Hon gaarsche minderheid te onder drukken. Aan 650.000 Honga- ren zou 't burgerschap zijn ontnomen en van velen de be zittingen geconfisceerd. Hjj noemde dat zeer betreurens waardige maatregelen en ver zocht de conferentie ook hier een commissie van deskundi gen een onderzoek te doen in stellen. STEUN GEVRAAGD. De eerste blik op de econo mische clausules van het ont- werp-tractaat toont, dat zij nog zwaarder wegen dan den reeds zwaren last van het wa penstilstandsverdrag. Zij be vatten een aantal nieuwe toe voegingen die de moeilijkhe den, die Hongarije reeds onder vindt, zouden vergrooten. Syoengycesy ilet de factoren goed uitkomen, die geleid had den tot wat h|j „een inflatie. b|jna zonder weerga in de eco nomische geschiedenis" noem de. Hij deed een beroep op de Ver. Naties om steun te ver- leenen tot herstel van het eco nomische leven. Britsch parlementslid in Spanje. EEN CLANDESTIENE REIS Engeland's jongste parle mentslid, Francis Noel Baker, zoon van den Britschen mi nister van staat, is van een tiendaags geheim bezoek aan de ondèrgrondsche leiders van Spanje's republikeinsche ver zetsbeweging in Frankrijk te ruggekeerd. H|j heeft onder een vaJschen naam en met valsclie papieren gereisd. Met vertegenwoordigers van alle anti-Franco-groepen heeft h|j kennis gemaakt. Het doel van Baker's reis was een indruk te krijgen van de sterkte en organisatie van de Spaansche republikeinen. Hij stelt zich voor een verslag van zijn reis aan zijn colle ga's in het Britsche Lager- luis aan te bieden. Volgens Baker bestaat er in Spanje een goed geprgani- seerde republikeinsche bewe ging. Tegenstanders van het regime Franco worden streng onderdrukt. PROJECTIELEN BOVEN FINLAND. Geheimzinnige projectieier, naar men aanneemt van de zelfde soort als de onlangs boven Zweden waargenomene. zijn thans ook boven de Fin- sche hoofdstad Helsinki ge zien. -\ Eén gulden voor Uw kwartje. Velen zullen zich de oogen hebben uitgekeken op den slagzin van het Roode Kruis: „Voor één kwartje één gulden te rug!" De oplossing van dit raadsel is eigenlijk heel eenvoudig en heeft niets met zwart te maken. U krijgt, doodgewoon voor een kwartje dat U te Vlissingen neertelt een gulden terug. Zo maar open en bloot bij de kiosk op de Nieuwe Markt, aan het badstrand en bij het nieuwe voetbalveld. En het behoeft niet een zilveren kwartje te zijn Het zijn weliswaar cho colade guldens, maar U kimt in ieder geval weer echt vooroorlogsch en bonloos smullen. De nieuwe bonnen. voor de 2e helft van de 9e periode van 18 t.m. 31 Aug, BONKAARTEN KA, KB, KC 608. Brood: 486 t.m. 490 800 gr.; 491 brood 400 gr. Boter: 494 boter enz. 125 gr. Margarine: 495 boter enz. 375 gr. margarine of 300 gr. vet. Suiker: 505 suiker 500 gr. Bloem: 496 alg. 100 gr. Kaas: 497 alg. 200 gr Jam, stroop, enz.: 4Ö8 alg. 250 gr. Cacao 499 alg. 50 gr. Thee: 500 alg. 50 gr. Koffie: 501 alg. 100 gr. Zachte zeep: 502 alg. 250 gr. Brood: B 94 res. 1600 gr.; C 94 res. 800 gr. Kaas: B 95 res. 100 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 608. Vleesch: 413 Vleesch 100 gr., 414 vleesch 400 gr. Melk: A 76 melk 2 1-; B 76 en C 76 melk 3% 1. BONKAARTEN KD, KE Brood: 986 987 brood 800 gr. Boter: 994 boter enz. 250 gr. Margarine: 995 boter enz. 125 gT. margarine of 100 gr. vet, Suiker: 005 suiker 500 gr. Bloem: 996 alg. 100 gr. Kaas: 997 alg. 100 gr. Jam, stroop enz.: 998 alg. 250 gr- Cacao: 999 alg. 50 gr. Zachte Zeep: 001 alg. 250 gr. Brood: D 94 res. 800 gr. R|jst, Kindermeel of Kinderbis. cuit; E' 94 res. 500 gr. BONKAARTEN LE. LD 608. Vleesch: 913, 914 vleesch 100 g. Melk: D 76, E 76 melk 6 1. TABAKSKAARTEN. T 43 2 rantsoenen tabaksart. en twee rants. 3igaren van minder dan 18 et- of een pakje Pax, kerftabak van 40 gr. V 43, V 44 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 43 2 rants, tabaksartikelen. X 44 100 gr. chocolade en /of suikerwerken. Margarine en vet zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. Desgewenscht kan men op één bon mowel margarine als vet koopen (250 gram margarine en 100 gram vet öf 125 gram marga rine en 200 gram vet). Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschik baar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. BONNEN VOOR METALEN KEUKENGEREI. Met ingang van 18 Aug. a.s. geven de bonnen 506 en 006 Algemeen recht op het koopen van metalen keuken gerei De bonnen hebben een waarde van twee punten. De speciale punten „keuken gerei extra" (roode of blauwe) blijven nog t.m. 14 Sept. gel dig. Thans kunnen zij, die voor 18 Febr. j.l. in het huwelijk zijn getreden of zich zelfstan dig hebben gevestigd voor een aantal punten voor metalen keukengerei in aanmerking komen, voor zoover zij nog geen punten hebben ontvan- *U3 2 TRIBUNAAL MIDDELBURG Dom en opvliegend. W. D. P. de Voogd, zonder beroep te Vlissingen. was lid geweest van de Technische Noodhulp. Met N.S.B.-ers ging zij nooit om, alleen met een vrouw van een N.S.B.-er, die zelf geen lid was. Zij was zelfs tegen de N.S.B. Toen zij ru zie kregen met hun beneden buren, omdat die N.S.B.-bladen voor hen bestemd, zóu hebben verscheurd, heeft niet zij, doch haar man, een landwachter aangeroepen en was zij als ge tuige verhoord. Wel had zy er de hand in gehad, dat de Ned. en D. politie bij L. E. Meijers v. Laarschot huiszoeking kwamen doen. Mr. Anne Bolle noemde be- sch. opvliegend en zeer dom. Toch had zij niet de bedoeling gehad de menschen in een moeilijk parket te brengen. Met het oog op haar zeven jarig dochtertje vroeg zij de grootste clementie. De laatste zaak was die te gen P. Lefèvre, schilder te Middelburg, beschuldigd van lid N.S.B., lid N.A.F., vrijwillig werken in Duitsche munitie fabriek, wachtsman bij de an- ti-sabotagewacht en werkzaam in Polen bij de Oost Compag- Lid van de N.S.B. was hij in Duitschland geworden, toen hij daar in een slecht Lager zat. Hij was niet vrijwillig naar Duitschland gegaan, doch om dat hij groote huwelijksmoei lijkheden had, wilde hij hier weg. Tegen uitzending had hij zich niet verzet. Mr. Anne Bolle wees op het slappe karakter van bescn. en verzocht ontslag uit de inter- nfering. Uitspraak 26 Augustus a.s. UITSPRAKEN. Martina Cornelia van Bo vende Visser, zonder oeroep, Goes. 16 mnd. interneering te rekenen vanaf 10 April '46. Ontzetting rechten. Johannes Jan Maas, bank werker, Domburg. Geen verde re interneering, verb, verkl. van radiotoestel van besch. Ontz. rechten. Anna Maria GroolFrede- riks, zonder beroep, Middel burg: 2% jaar interneering. te rekenen vanaf 22 Mei '45. Ontz. rechten. De beschuldiging tegen Mar tina M. de Jonge Baas—van Zweden, zonder beroep, Rot terdam. werd vervallen ver klaard. De Dordtsche pont op de Schelde. In een flinke zuidwsterstorm en bij z.g. vliegende eb, zoodat de Scheïdewateren in heftige beroering waren, vertrok Dins dagochtend de veerboot van uur uit Vlissingen. Vanaf het promenadedek van deze uit Dordrecht afkom stige veerpont, waarvan in de zitting van de Prov. Staten was verondersteld, dat hij niet zeewaardig was, heeft men, zich schrap zettend achter een der twee stuurhutten, de eeni ge beschutting op het gansche schip, de geschiktheid van de boot voor zijn nieuwe functie kunnen beoordeelen. Het schip bleek zich zoo in de wilde zee thuis te gevoe len, dat het regelmatig een duik in de golven nam, waar bij dan ongeveer een decime ter water over het onderste dek en de zich daarop bevin dende voeten der passagiers stroomde. Hadden de verbouwereerde reizigers dan een toevlucht op het promenadedek gezocht, dan werden ze besproeid door de brekers die tegen den boeg stuk sloegen. Eén van de omhoogschieten- de golven, een geweldig exem plaar, die door den wind over het geheele schip vaagde, sloeg een groot deel van de passagiers in één slag door nat, zoodat van deze reis ten slotte slechts enkele geheel drege personen in Breskens werden afgeleverd. Van de padvindertjes, die over het dek van het caprio- lenmakende schip tolden en de wonderlijke dronkemanstoeren van de andere passagiers wil len me maar niet eens spre ken. De pont is behouden aan gekómen, en derhalve zeewaar dig. maar een geschikt onder komen voor de passagiers in dergelijke vochtige omstandig heden zou toch geen overbo dige weelde z|jn. COMITÉ BOOMENACTIE S.D.OA. OPGERICHT. Toen bij de mobilisatie van het leger de S.D.O.A. (School voor dienstplichtige onderoffi cieren-administrateur) te Mid delburg moest worden opge heven, beteekende dit ook voor hen, die daaraan werkzaam waren of er hun opleiding ont vingen een moeilijk afscheid, want velen hadden zich op Walcheren geheel thuis ge voeld. Dit blijkt thans weer nu onder voorzitterschap van den adjudant-onderofficier M. P. Be|jl te Den Haag een co mité „Boomenactie Walche ren S.D.O.A." is opgericht. Dit comité heeft zich thans met een circulaire tot alle oud- leeraren en oud-leerlingen ge wend, waarin het groote waar deering uitspreekt voor het streven van de Stichting „Nieuw Walcheren" en voor haar boomenactie. Het comité wekt allen op een of meerma len 2,50 te sterten op de giro rekening 406548 van den pen ningmeester van het comité, den heer A. J. Dekkers te Dordrecht. De oud-commandant der S.D.O.A., Kol. G. Berghuijs en de oud-leeraren die allen sym- pathiseeren met de boomenac tie. bevelen dezen warm in aller belangstelling aan. EXAMENS. Op 31 Juli, 1 en 2 Augustus jl. werden te Middelburg dooi de Nationale vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groo te" examens gehouden in ste nografie en machineschrijven. Typist. Aangemeld 88 candi dates Geslaagd de dames: E. M. Scherpenisse, A. M. Bouma. M. J. Timmer mans, T. B. J. B. Philipse, A. M. Louwerse, A. A. Blind (m. lof), M. P. Verburg, P. H. de Rijke, T de Nooyer, S. J. de Kiewit, C G. Paauwe, M. A. Bukkens, 'L. van Belzen, M. M. de Smidt. A. F. J. Janssen. M. A. Scherpenisse, A. van Gent, C. Everaers, C. Stroo, C. J. A. v. d. Berg, J. M. Geljon H. J. Swint, G v. Löunen. de heeren J. M. Gunst. J. Alewijnse en J. J. van Broekhoven uit Vlis singen; de dames E. M Back, M K. Dobbelaar. P. Drost (m. lof), F. J. Langejan, M. Roel- se J. C. de Ruyter, E. A. de Rijk. N. J. Jobse, M. J. Gouds waard. J. M. J. Timmermans, C. Willeboordse. A. W. J. Wak- kee. P. A. Kasse, A. Bernard. F. Meertse, F. v, d. Harst- Rootlieb. de heeren L. Louwer se, J. v. Sluis, N. Janse, T. Snijders," A. v. d. Ven, H. J. Schouwenaar (met lof). J. Geers, H. J. Buurman. A. Cle ment, W. P v. d. Bogaardt, J. Pieterse. G. C. Janse, J. J, den Boer,. I. v. d. Hoek, L. W. Boon, W. Cal jouw, A P. Leer en J. Poppe, Middelburg; P. Sander- se. St. Laurens; R. v. Vliet. Nieuw- en St. Joosland; de da mes C. M. Suurmond, L. de Visser en N. v. d Velde, Sou burg; M. C. Filius. M. E. J. Joziasse en C. Hovijn, Koude- kerke; T. Dronkers, Grjjpsker- ke; M. N. Simpelaar, Bigge- kerke; L v. Sluys, Domburg; J. L. Walhout, Nieuw- en St. Joosland; D. Sinlte, Seroos- kerke. Bewys van vaardigheid: B. J. v. Belzen, Arnemuiden, L. Harpe, Serooskerke en J. M. v, Weele, Vlissingen; 8 afgewe zen. Typist 75 lgr/m. Aangemeld 2. Geslaagd de dames: M. P. Castel en H. A. Janssen, Vlis singen. Steno-typist. Aangemeld 5. Geslaagd de dames: T. W. Steketee en C. Dingemanse. Middelburg. M. H. Push. Vlis singen en de heer J. C. Kooy- man, Koudekerke. 1 afgewe zen. Nederlandsche boeren helpen Walcheren. De oproep, gericht tot alle boeren in Nederland, om gedu rende één week of veertien dagen trekker-zelfblnders of Eaarden-zelfbinders beschik- aar te stellen voor het zoo zwaar geteisterde gebied van Walcheren, is 'n groot succes geworden. Bij den Rijksdienst voor Lanabouwherstel te Goes zijn eenige honderden aanbiedingen binnen gekomen uit alle deelen van het land. Het aantal aan biedingen was zoo groot, dat slechts van een beperkt aantal gebruik kon worden gemaakt. BENOEMING. Bij beschikking van den Mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw van 7 Augustus 1946, is, met ingang van 1 Sep tember 1946, benoemd tot ad junct-inspecteur van de Volks gezondheid (Volkshuisvesting) in tijdelyken dienst, ten bureele van den inspecteur van de Volkshuisvesting te Middelburg, de heer A. J. de Wit. Middelburg KAMERVERGADERING CHR. BESTURENBONDEN. Dinsdagavond kwamen de Chr. Besturenbonden op Wal* cheren te Middelburg in kader vergadering bijeen. Voor het Chr Nat. Vakverbond was aan lig de secretaris, de heer J„ Schipper, die een inleidende be* spreking hield over de proble men, waarvoor de vakbeweging in ons land in dezen na-oorlog* schen tijd rich riet geplaatst. Besproken werd o.m. de loon stop en de nog steeds verder gaande stijging der prijzende noodzakelijke herziening der pensioenen voor ouden van da gen, enz. de gisting in de bouwbedrijven de moderne vakbeweging en de E.V.C. de plannen voor bedrijfsorganisatie en de sociale scholing voor de leden der Chr. vakbeweging. Vlissingen De Roode Kruis-wedstrijd. De afd. Vlissingen van het Ned. Roode Kruis is het door papierschaarschte niet moge lijk geweest,voldoende wed^ stry dfolder s te verspreiden. Voor diegenen in Vlissingen, die geen folder hebben ontvan gen. bestaat toch de mogelijk heid, aan den wedstrijd deel te nemen. Z|j kunnen zich dan op een gewoon velletje papier als lid opgeven en daarop hun schatting vermelden en dit dan met de contributie in een ge sloten enveloppe in de stem bussen werpen- Voor diegenen, die reeds lid zijn. is dit natuur lijk ook mogelyk. Zij moéten dan op hun stembiljet vermel den, dat z|j hun contributie be taald hebben, of ook hun jaar contributie insluiten. WAARNEMEND- ONTVANGER BEËEDIGD. Tydens de Dinsdag gehou den raadsvergadering is de heer R. J. Zijlstra beëedigd als waarnemend-gemeente-ont vanger van Vlissinger. WETHOUDER VAN VOLKS HUISVESTING. Het spreekuur van den wethouder van Volkshuisves ting is deze week niet op Donderdag-, maar Vrijdag middag van 35 uur. O - en W.-Souburg SOUBURGSCHE OR AN JE VEREENIG1N G. Tijdens een gecombineerde vergadering van de Oranje- vereeniging en den Centralen Bond van buurtvereenigingen werd tot fusie besloten. De aaneengesloten vereenigingen dragen den naam van „Sou- burgsche Oranjevereniging". Op den verjaardag van H; M. de Koningin zullen feeste lijkheden plaats hebben en wel op 30 Aug. herdenkingsavond op 31 Aug. een aubade van ae schoolkinderen, kinder spelen, ringrijderij te paard, historische optocht, turnoefe ningen, zwemwedstrijden, mu ziek- en zanguitvoeringen, étalagewedstrijd, gevelversie ring en 's avonds lichtstoet, DE MUZIEK WEEK. Hedenavond geeft de Chr. fanfare „O.N.D.A." uit Mid delburg, directeur de heer P. H. Broerse. een concert op de tent op het Oranjeplein. Voor af wordt echter een muzikale wandeling gemaakt. Vertrek Loskade, Kanaalstraat Braam straat. Nieuwstraat," Vliss.- straat, Paspoortstraat, Oranje plein. De ^belangstelling van het publiek voor Westkapelle is op het oogenblik groot. Voor al de tanks in de Zuidstraat en de zandzuiger, die zich langzamerhand zeewaarts be geeft, trekken de aandacht. Het sotomschip ..Meer kerk", dat voor Westkapelle op een mijn geloopen is, is thans bijna in zee verdwe nen. Alleen een stuk schoor steen en een paar masten zijn nog waar te nemen. Geslaagd is voor het examen Engelsch l.o de heer E. M. Bakker te Middelburg. Een onderwijzer van de Chr. school te Westkapelle, de heer J. Vrijhoef, is met de hoogste klas voor een week een bezoek aan Rotterdam gaan brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2