PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het gymnasiale onderwijs in Zeeland Braken de satellieten met het fascisme? Vandaagi De man die zich"hamer„ noemde Ook Bulgarije vocht tegen Hitier D Hoofdredacteur Q. Ballfntffn :<net redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 15 Aug. '46 189e Jaargang Nummer 189 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartaal* osse nummers 5 cent. ADVERT TENTIEPRIJS 12 cent per ram-, minimum per advertentie f 2—* Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Poe» Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het Wereldgebeuren Of vergieten zij krokodillentranen Verzend-fruit ook op den bon. Om misverstand te vermijden worden de consumenten er aan herinnerd, dat voor bestellingen b»j verzendhuizen geen uitzon dering wordt gemaakt op de ge- distributievoorschriften Fascistisch Portugal wil bij de V. N. Traag maakt de conferentie in Parijs voortgang en wan neer het tempo niet versneld wordt, is de vrees gewettigd, dat men niet klaar zal komen voor den 23sten September, den dag waarop de algemeene vergadering van de ver. Na ties begint. Deze week wordt besteed om de vertegenwoordigers der verslagen landen hun pleidooi en te doen houden voor het gezelschap der overwinnaars. Na de hartstochtelijke De Gasperi en de bezadigde Roe meen Antonescu is gisteren de leider van de Hongaarsche partij der kleine bezitters Gheorghief aan het woord ge weest. Merkwaardig is, dat de klaagliederen, die de advoca ten voor him land aanheffen steeds variaties zijn op het zelfde thema. Hun verklarin gen beginnen" steevast met er op te wijzen, dat hun landen in de laatste maanden van den oorlog toch hard aan de zijde der geallieerden hebben ge vochten en cijfers van gesneu velden en vermisten moeten dit illustreeren. In het betoog worden dan verder de vredes voorwaarden ondragelijk zwaar genoemd en tot slot wordt een beroep gedaan op de overwin naars de voormalige satellieten nieuwe levenskansen te geven. Merkwaardig is ook de wij ze, waarop de overwinnaars hierop reageeren. Oorspronke lijk lag het geenszins in de bedoeling over elke verdedi gingsrede een breedvoerig de- Dat te houden. Dat was echter niet naar den zin van den heer Molotov, die erop stond, dat voorzitter Byrnes gelegenheid zou geven de zaak ook van de andere zijde te belichten. Ten aanzien van Italië toonde hij zich weinig tegemoetkomend en niet geneigd om verzach ting van de voorwaarden te steunen. Aan Italië moest wel iswaar een plaats onder de Europeesche zon worden ge gund, maar dan diende het land eerst volkomen te breken met het verleden en haar eischen ten opzichte van Tri est en Venetië volledig op te geven. Er dienden volgens Mo lotov nog heel wat resten van fascisme en imperialisme op geruimd te worden in Italië, voor het de Sovjets te vriend zou krijgen. Heel anders klonken de to nen uit het Oosten over het Balkanland Roemenië. Dit land had volgens Wisjinsky, die de taak van Molotov overnam, werkelijk met bet fascisme ge broken en vergoot niet zooals Italië krokodillentranen, maar toonde oprecht berouw. Waar-' om zou men dit land niet zoo mild mogelijk behandelen Hier komt de Sovjet-aap uit den mouw en krijgen we een kleine aanwijzing over het ver dere verloop van de conferen tie. De Westelijke mogendhe den zullen trachten om Italië, dat immers in de Westel. sfeer is opgenomen, in bescherming te nemen, de Sovjet-delegratie werpt zich op als verdedigster van Oost-Europeesche staten, die in het Sovjet-blok zijn op genomen. Precies zooals het ook toe gaat op de bij eenkomsten van de commissie voor het lidmaat schap van de Ver. Naties. De ze commissie, gezeteld in New- York, houdt zich bezig met de verzoeken tot toelating van candidaten voor dit lidmaat schap en het zijn juist die landen, die minder goede be trekkingen onderhouden met bepaalde gegadigden, die zich tegen toelating ervan verzet ten. Afghanistan is tot 't be loofde land van internationa le samenwerking toegelaten, maar tegen Ierland, Transjor- danië en Portugal rees verzet van de zijde der Sovjet-Unie. Vooral de toelating van Por tugal, een land dat volgens de Sovjet-afgevaardigde, gesteund door Polen en Mexico, nauw verbonden is met het Spanje van Franco, zal heel wat voe ten in de aarde hebben. Tegen de toelating van Slam verzette Frankrijk, dat op het oogenblik immers op vrij ge spannen voet met dit land ver keert, zich heftig. Men ziet, niet alle gegadig den worden even broederlgk opgenomen in het gezelschap der Ver. Naties. Burgerij gaat zelf prijzen controleeren. Te Rijswijk heeft zich uit de burgerij een commissie voor de prijscontróle gevormd, die zich ten doel stelt haar medebur gers te overtuigen van het al gemeen belang van een goede toepassing der prijsvoorschrif- Jen. De commissie, kortweg C. P.C. genaamd, samengesteld uit inwoners van Rijswijk. die f eacht kunnen worden het ver- rouwen van de bevolking te genieten, is er van doordron gen, dat als sluitstuk van de prijspolitiek niets beter kan dienen, dan een door het pu bliek zelf uitgievoerde prijs controle. De Distributie moet bezuinigen. By beschikking van den Mi nister van Economische Zaken is ingesteld een commissie welke in de eerste plaats tot taak heeft op korten termyn een onderzoek in te 6tellen naar de mogelijkheden tot be zuiniging op de uitgaven van !het Centraal Distributiekan toor en van de plaatseiyke dis tributiediensten. Benoemd zijn: fcot voorzitter van de commissie de heer L. F. Verwoerd, te Blaricum, en tot leden de heeren E. C. van Noordwijk. te Wassenaar; H. A. van der Ven, te 's-Graven- hage en F. N. Glavimans, te Rotterdam. Arabieren naar Londen. De ministers van buiten- landsche zaken der Arabische staten hebben in een bijeen komst te Alexandrië besloten, dat iedere Arabische staat vertegenwoordigers naar Lon den zal zenden om vrijelijk met Engeland over de Pales- trjnsche kwestie te onderhan delen". Azzam Pasja, algemeen se cretaris der Arabische Liga, deelde echter de pers mee, dat er geen sprake is van een rondetafelconferentie, waaraan de Zionistische leiders zouden deel nemen. Demonstraties In Tel Avlv. In Tel Aviv zh'n door de Jo den demonstraties gehoudei\ Zij droegen spandoeken met het opschrift „Dë Britsche ma rine moest zich schamen" en trachtten een voertuig van de Palestijnsche mobiele politie in brand te steken. De Joden lie ten een bioscoopvoorstelling staken onder het motto: .,Het is nu geen tijd voor amuse ment". Hij vroeg er zelf om. Toen een jaar gele den een Amerikaan af scheid nam van zijn Australischen vriend in Melbourne vroeg hij hem gekscherend hem in de States eens een keer te komen opzoe ken en dan vooral een kangeroe mee te bren gen. Verleden week debar- keerde de Australiër in San Francisco, en ge volg gevend aan het Amerikaansch verzoek, inderdaad met een kan geroe Het blijft een open vraag of de gastheer zijn tweeden Australi schen gast erg op prijs zal stellen. en dat dus uitsluitend tegen in levering van de voor fruit aan gewezen nieuwe bonnen op basis van de aangegeven hoeveelheid mag worden afgeleverd. De zwarte borrel en de kater. Voor den Tuchtrechter voor de prijzen, uit Den Bosch werd Dinsdag de zaak behandeld tegen den Helmondschen café houder K., die 100 liter jenever had gekocht voor 25.per liter, en tegen den makelaar in onroerende goederen, L., die bij den verkoop zrjn bemidde ling had verleend. K. werd veroordeeld tot een geldboete van 6000 en sluiting van zijn café voor den duur van een half jaar, terwijl hem het recht ontzegd werd het beroep van café-houder uit te oefenen voor den duur van 2 jaar. L. werd gestraft met een geld boete van 3000. De beschuldigden teekenden hooger beroep aan. Vrijstelling dienstplicht. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat zij, die als dienst plichtigen voor de lichting 1945 en 1946 wenschen te worden vrijgesteld van opkomst op grond, omdat zij na de bevrij ding 6 maanden of langer als vrijwilliger militairen dienst bij de landmacht hebben verricht, een verzoek moeten indienen om vrijstelling aan het Min. van Oorlog. De dienst van' 6 maanden of langer moet aan eensluitend zijn verricht. Dienst vervuld bij een depót B.S. wordt eveneens als militairen dienst beschouwd. Na verkregen vrij stelling blijven betrokkenen wel verplicht deel te nemen aan herhalingsoefeningen en bij op roep ingeval van oorlog, oor logsgevaar en buitengewone om standigheden. Rijwielen en banden blijven zorgenkinderen. In een vraaggesprek voor de radio heeft de waarnemend di recteur van het Centraal Dis- tributde-kantoor de heer E. C. van Noordwijk het een en ander medegedeeld aangaande de dis tributie van rijwielen en rijwiel banden. Dit probleem noemde spreker het zorgenkind van de distributie. Van imfJort van Fransche rijwielen is nog niet veel terechtgekomen. Maande lijks worden ruim 200.000 bui tenbanden en een iets kleiner aantal binnenbanden in omloop gebracht. Er worden voorrangs- groepen aangewezen b.v. dok ters, verpleegsters en landar beiders. doch lang niet ieder een kan worden voorzien. In dien het voorstel van den A. N. W. B., dat voorziet in de leve ring van één stel banden per gezin doorgevoerd werd, zou het twee jaar duren, voordat ieder gezin een stel banden heeft, tenzij de productie van banden zou worden verhoogd. EEN IRENE-HAL IN HET JAARBEURSGEBOUW. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben toestemming verleend om aan de hal, gelegen tusschen Beatrix-hal en derde jaarbeurs-gebouw den naam van Prinses Irene te verbinden, zoodat deze voortaan Irene-hal zal heeten. Mlllioenen-zwendel met huiden. DE JAPANNEEZEN WISTEN ER VAN. Het had reeds eenigen tijd de aandacht getrokken, dat te Batavia na de capitulatie van Japan geen huiden uit de groote voormalige Japansche voorraden ter beschikking van het gouvernement waren ge. steld. Een onderzoek leidde tot verrassende resultaten. Het bleek nl. dat na de capitulatie door diverse Japansche instel lingen uitverkoop van haar voorraden was gehouden, het geen volkomen in strijd was met de bepalingen van de ca pitulatie. Reeds konden vele koopera worden achterhaald, die deze huiden met fabelach tige winsten weer van de hand deden. Het bleek, dat deze verkoopen plaats hebben ge. had met medeweten en op ad vies van de betrokken Japan sche instanties. Voorzoover thans reeds is kunnen worden vastgesteld, zyn door de Japanners op ille gale wijze verkocht 100.000 koeienhuiden en 200.000 geiten, vellen benevens groote voor. raden grondstoffen voor de be werking van deze huiden, in totaal een waarde van ruim één millioen gulden vertegen woordigend. Geen Chineesch bemiddelingsaanbod. Met betrekking tot de berich ten over het bemiddelings aanbod der Chineesche regee ring, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat een dergelijk aanbod de Neder- landsche regeering niet heeft bereikt. Ook de Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft deze berichten tegengesproken. De Chineesche woordvoer der verklaarde, dat hij slechts gezegd heeft dat de centrale regeering, indien noodig, be reid zou zijn aan de bespre kingen deel te nemen en haar bemiddeling te verleenen tus schen Nederlanders en Indo nesiërs. „Er is geen uitdruk, kelijk aanbod gedaan, noch aan de autoriteiten te Den Haag, noch aan het Neder- landsche gezantschap in Nanking", Doodstraf tegen Sonai geëlscht. Tegen den Japanschen oor logsmisdadiger Sonai is door het tijdeiyk militaire gerechts- hof te Batavia de doodstraf geëischt. Economische besprekingen te Batavia. In aansluiting op de bespre kingen, die eenigen tijd gele den in Den Haag zijn gevoerd tusschen een Nederlandsch- Indische en een Nederlandsche delegatie, is onlangs een Ne derlandsche delegatie naar Batavia vertrokken om een aantal dringende financleele vraagstukken te bespreken. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om ook on derwerpen, betrekking heb bende op economische en handelspolitieke verhoudingen tusschen beide gebiedsdeelen te bespreken. De delegatie, die thans is teruggekeerd, heeft medege deeld, dat het verloop der be sprekingen tot tevredenheid stemde. wordt ln België een telling van de binnen schepen gehouden, in verband waarmede dien dag de binnenscheep vaart in België ver boden is; eindigt het gesloten voetbalseizoen. Eén jaar na de capitulatie van Japan. RADIOTOESPRAAK VAN MINISTER JONKMAN. Vanavond zal de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, een korte toespraak over den P.C J-zen- der houden ter gelegenheid van het feit, dat Japan een Jaar ge leden capituleerde. De rede van minister Jonkman zal om 19.45 uur worden heruitgezonden over Hilversum I. De Lockheeds voor de K. L. M. De heer Plesman heeft in een interview verklaard, dat hij de aflevering van 4 Lock heed Constellations, die geheel vrij van fouten zijn, voor het eind van deze maand verwacht. Deze toestellen zullen bijna anmiddelijk in de transatlanti sche diensten der K.L.M. inge schakeld worden. MOLOTOF, DE SOWJETBEER VAN PARIJS. Na München op den voorgrond. MolotofNiet iedere Ne derlander weet. dat deze naam „hamer" beteekent. Maar als hij het eenmaal weet, zal hij het niet licht vergeten. lederen dag weer immers symboliseert deze figuur de onverzettelijk heid van het Russische Rijk. lederen dag weer blikken dui zenden menschen in spanning in hun kranten, om te zien, wat deze Russische matador gezegd heeft. En eiken keer doet hij zijn naam „hamer" eer aan. Molotof's eigenlijke naam is Viacheslav Scriabine. Zijn fa milie is van Poolsche origine en van ouds behoort zij tot den ambtenaarsstand. Dat Scriabine na den oorlog zich Molotof liet „doopen" is niet zoo bijzonder. Stalin heette oorspronkelijk Joseph Djou- gaschwiki, Tito, het Yoego- Slavische staatshoofd, Sroz en Ismet Inönü, president van Turkeije, Reshid el Devrige. 1905 is het beslissende jaar voor Molotof. In den winter van dat jaar komt het volk bij het paleis van den Czaar om voedsel vragen. De Kozakken voeren een aanval op hen uit. Dan ziet Molotof in, dat er een groote kloof gaapt tusschen hem en de aristocratie. DE VREDESCONFERENTIE Pleidooi van Georgief. In de plenaire zitting van Woensdag heeft de eerste mi nister van Bulgarije. Kimen Georgief, een pleidooi gehou den voor zrjn .and en betoogd, dat Bulgarije op bescheiden wijze tot den strijd tegen het Hitlerdom heeft bijgedragen. De rede was opgesteld door Georgief, maar werd uitge sproken door den minister van buitenlandsche zaken. Hij verklaarde de houding van hen, die Bulgarije in den oorlog aan de zrjde van Duitschland hebben getrok ken, niet te willen veront schuldigen, doch het Bulgaar, sche volk heeft gedurende de laatste twintig jaar zich drie keer gewapenderhand verzet tegen fascistische overweldi- fïrs, waarbij meer dan 100.000 uigaren den dood hebben ge vonden. Het is waar, dat dit het bondgenootschap met Hitier niet heeft kunnen verhinderen, maar men moet in aanmerking nemen, dat Hitier toen op het hoogtepunt van zijn militaire macht was en met een leger van een half millioen man Bul garije kon bezetten. Volgens Georgief hebben de Bulgaren zich van meet af aan GENERAAL SPOOR TE LONDEN. Luitenant-generaal Spoor, opperbevelhebber der Neder landsche Strijdkrachten in Ned. Indië, heeft een bezoek aan Londen gebracht, waar hij een consultatieve bespreking met den Nederlandschen am bassadeur, jhr. Michiels van Verduynen, gevoerd heeft. DECENTRALISATIE, DIE VOORUITGANG IS „Klassieke" vorming voor ieder bereikbaar. E gemeenteraad van Goes heeft in zijn jongste ver gadering een belangrijk besluit genomen en wel om aan de H.B.S. aldaar een gymnasium-afdeeling te ver binden. Reeds eerder werden in Zierikzee, Oostburg en Ter- neuzen besluiten van dezelfde strekking genomen en als alles verloopt, zooals de initia tiefnemers zich dat gedacht hebben, zal het dus eerlang mogelijk zijn om in vijf ge meenten der provincie Zeeland een gymnasiale opleiding te ontvangen. De meeste provincies zijn in dit opzicht slechter bedeeld, maar toch kan men niet zeg gen, dat er in Zeeland een on verstandige decentralisatie wordt doorgevoerd. Het tegen deel is waar: in deze provincie met zijn uiterst slechte ver bindingen, wordt thans een vooruitgang bereikt, die in alle opzichten valt toe te juichen. Tot dusver was een gym nasiale opleiding alleen moge lijk in Middelburg en dit be- teekende, dat zij voor talloooze jongelui in Zeeland tot de on mogelijkheden moest worden gerekend. Vooral in de laatste jaren. Goed beschouwd kon den alleen ouders, die op Wal cheren woonden en op West- telijk Zuid-Beveland, zich de weelde van dit onderwijs voor hun kinderen veroorloven. En zelfs dan stuitte dit op ern stige bezwaren. HOE HET WAS. Immers: de gymnasiasten, die buiten Middelburg woon den, waren genoodzaakt om per fiets, per bus of per trein naar Middelburg te komen, en wie nooit in de noodzake lijkheid heeft verkeerd, zijn kinderen op deze wijze de op leiding te geven, die hij Zich wenscht, kan niet beseffen, hoeveel bezwaren daaraan verbonden zijn, hoeveel zorg en hoeveel kosten verbonden zijn aan het ter schole gaan van gezinsleden in een andere gemeente. Daar komt nog bij, dat dit heen en weer trekken van de jeugd veel tijd vergt en veel vermoeienis .mede brengt, een omstandigheid die aan de studie nu niet bepaald ten goede komt. Wilde men deze bezwaren omzeilen, dan was een pension in Middelburg voor de gymnasiumleerlingen noodzakelijk, eveneens een eisch, die door de meesten niet te vervullen was. Er was echter nog een veel ernstiger bezwaar. Het Mid- delburgsche gymnasium stelde zware toelatingseischen. Inder daad waren er wellicht te weinig gegadigden voor een „klassieke" opleiding om tot het instellen van dubbelklassen over te gaan. Een feit is, dat er gemeenlijk niet meer dan 24 leerlingen werden toegela ten voor de eerste klasse en daar het aantal gegadigden meestal grooter was, beteeken- de dit, dat er een strenge se lectie werd toegepast en dat jongelui werden afgewezen, die op den keper beschouwd toch waarlijk niet ongeschikt waren voor het ontvangen van gymnasiaal-onderwijs. VERBETERING. Ai deze bezwaren worden nu door deze decentralisatie opgeheven. Voor Middelburg is het wellicht jammer, dat het gymnasiale onderwas niet gecentraliseerd blijft in de provinciale hoofdstad, maar het is ontegenzeggelijk een vooruitgang, dat als Middel burg, Goes, Zierikzee, Oost burg en Terneuzen gymnasiaal onderwijs kunnen schenken, de klassieke opleiding niet uit sluitend meer binnen 't bereik ligt van de jeugd van Walche ren en Westelijk Z.-Beveland maar ook van die van Schou wen en Duiveland, van Ooste lijk Zuid-Beveland en van Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen. Overigens is het goed, dat deze gemeenten him eischen niet te hoog hebben gesteld, dat men zich bepaald heeft tot het instellen van lyceumafdee- lingen aan bestaande inrich tingen van onderwijs. Immers: slechts daarvoor mag voldoende belangstelling worden verwacht. Voldoende leerlingen voor een zelfstandig gymnasium krijgt men in geen dezer plaatsfen bij elkaar. Het ligt echter in de lijn, dat als er te Goes gymnasiaal onderwijs kan worden genoten, niet al leen uit Goes, maar ook uit de omliggende gemeenten gega digden zich zullen melden. Te recht zijn B. en W. van 'Goes van oordeel, dat in het verle den, toen er geen vrije keuze was, meermalen H.B.S.-onder- wjjs te Goes verkozen werd, omdat gymnasiaal onderwijs te Middelburg te bezwaarlijk was. In Goes zelf zal even eens de belangstelling zeker toenemen en hetzelfde ver schijnsel zal zich voordoen in de andere gemeenten, die lyceumafdeelingen aan hun H. B.S. verbinden. Rest ten slotte Middelburg. Zal het bestaan van he£ gymnasium hier niet in ge vaar komen? Ziedaar een vraag, die voor de hand ligt. Wy meenen echter, dat zij ontkennend kan worden be antwoord. Immers, de belang, stelling op Walcheren voor gymnasiaal onderwijs is groot genoeg. Het kostte in het laatste tiental jaren geen moeite om de eerste klasse „vol" te krijgen. Daarin zal vermoedelijk geen verandering komen. Het tegendeel is waar. Als de toelatingseischen iets minder scherp gesteld worden, zal er een ruimschoots vol doend aantal leerlingen over blijven. Daarom is er reden tot juichen voor Zeeland. Het gaat er, wat het middelbaar onderwijs aangaat, aanzienlek op vooruit! verzet tegen de pro-Duitsche politiek van koning Boris en de fascistische regeering en ondanks de Gestapo slaagde Bulgarije erin zijn -Joodsche be volking te beschermen. Georgief verklaarde vervol gens, dat Bulgarije ondanks zijn oorlogsverklaringen niet heeft deelgenomen aan de be zetting van Griekenland of Joegoslavië en geen troepen in het veld heeft gebracht te gen Engeland en de V.S. Geen Bulgaarsche vrijwilliger is naar het Oostelijk front gegaan en gedurende den strijd om Stalingrad heeft de regeering in weerwil van de door Hitier uitgeefende pressie geen man schappen tegen het roode leger doen strijden. STRIJD TEGEN HITLER. Na de revolutie van Septem ber 1944, ging Georgief verder, heeft Bulgarije zijn geheele leger van 500.000 man voor de operaties tegen Hitier buiten 's lands grenzen gebruikt. In acht maanden tijd verloor het Bulgaarsche leger 32.000 man schappen aan dooden en ge wonden. Wat betreft de eischen van Griekenland merkte Georgief op, dat dit land grond verlangt, waarop zich geen enkel Grieksch dorp bevind't. Bulga rije had ook recht op een ver binding met de Aegeische zee. De algemeene discussies oyer de Bulgaarsche verklaring werd geopend door Rymzowski (R>len), die meende dat Bul garije de zijde van de as niet zou hebben gekozen indien het volk had kunnen beslissen. Dr. Manoeitsky (Oekraine) verklaarde, dat het nieuwe democratische Bulgarije gere kend mag worden tot die lan den, welke radicaal met het verleden hebben gebroken. Hij beschuldigde de Grieksche re geering van pogingen om ver anderingen in den Balkan te forceeren. De U.N.R.R.A. beschuldigd Tijdens de plenaire zitting van den raad van de UNRRA heeft Laguardia verklaard, dat een „hooggeplaatste militaire autoriteit" heeft gezegd, dat de UNRRA een dekmantel is ge worden voor Russische misdadi ge elementen, die zich op groote schaal met handel in verdoo- vende middelen en smokkelarij bezig houden. Laguardia zeide verder, dat hij deze autoriteit heeft verzocht een dergelijke mededeeling met bewijzen te staven of anders af te treden. Volgens berichten uit Genève is deze „hoogeplaatste militai re autoriteit" luit. generaal sir Frederick Morgan, hoofd van den dienst voor verplaatste per sonen in Duitschland. NIEUW VOORSTEL VOOR UNRRA. De speciale commissie van de UNRRA voor de voedselversche- pingen naar Europa, nadat de UNRRA haar werkzaamheden beëindigd zal hebben, heeft in haar bijeenkomst te Genève een ontwerpresolutie ter tafel ge bracht, vraarin het voorstel wordt gedaan, dat de algemeene vergadering der V.N. oramidde- üjk een speciale instantie in het leven zal roepen voor het be handelen van de voedselkwestie Door een groep Japan sche oud-communisten is een nieuwe partij opgericht onder den naam „Vooruitstrevende arbeiders- en boerenpartij". MOLOTOF, DE ONMISBARE. Op zijn wijze dient hij de revolutie. Niet aan het hoofd van de roode troepen of in het buitenland, zooals Litwi- nof, maar op zijn bureau. Hier wordt hij onmisbaar. On misbaar voor Lenin, die hem de belangrijkste posten in de partij aanbiedt. Onmisbaar voor Stalin, waarmee hij be vriend raakt, wiens genialiteit hij bewondert en die hem in 1928 president van de Kom intern en in 1930 tot president van zijn raad benoemt. Deze benoeming schenkt hem voldoening. Er staan hem geoefend per_ soneel, dossiers en rapporten ter beschikking. VAN BUREAUCRAAT TOT DIPLOMAAT In 1940 gaat deze man, die men in het buitenland niet kent, alleen Russisch spreekt en Moskou nimmer had ver laten, plotseling naar Berlijn om Hitler te ontmoeten. Van waar deze plotselinge om schakeling van bureaucraat tot diplomaat? Tot dat tijd stip was Litwinof, eveneens een Pool, minister van buiten landsche zaken geweest. Hij was sterk op het Westen ge oriënteerd. Samen met Pierre Laval, den lateren Franschen Quisling, toen nog minister president, teekende hg het Fransch-Russisch verdrag van 1935, ontmoette hg Eden, in die jaren Engelands minister van buitenlandsche zaken. Litwinof wil Rusland zooveel mogelijk verbonden houden met het Westen. In 1938 wordt het verdrag van München hem noodlottig. De overeenkomst tusschen En geland en Frankrijk eenerzgds en Duitschland anderzijds, waarbg Tsjecho-Slowakije op geofferd wordt, brengt ook Rusland in gevaar. Reeds vanaf 1933 heeft Mo lotof gewaarschuwd, dat een oorlog met het Derde Rjjk onvermijdelijk zal zgn. Thans wendt men zich tot hem. Mo lotof heeft dan zijn plan klaar: tjjd winnen. Er is slechts één oplossing en dat is een verdrag sluiten met den vijand van morgen. Zijn vrouw, een Jodin uit Odessa, Paulina Karp, staat hem bij. In haar schitterend ingerichten salon in Moskou bereidt zij een bijeenkomst voor met een van Ribbentrop's spionnen. Eind Augustus 1939 komt het DuitschRussische verdrag tot stand. Als de oorlog uitbreekt, trekt Molotof zich terug voor maarschalk Stalin. Dit kost hem geen moeite. Hij is er om te dienen. En vandaag te Parijs en te Londen, dient hg nog, zonder zijn wenkbrauwen te fronsen en zonder het con tact met zijn chefs te verlie zen. Conferentie over Dardanelles Engeland heeift voorgesteld om een algemeene conferentie te houden over een herziening van het verdrag van Montreux inzake de Dardan ellen. Hieraan zouden alle onder teekenaars van 't verdrag be halve de verslagen landen Roe menië en Bulgarije deelnemen en bovendien de Ver. Statten. Men neemt aan, dat vooral de Russische wenschen tot het vestigen van bases op Turksch grondgebied en het uitsluitend beheer van de Dardanellen door de landen rondom de Zwarte Zee tot moeilijkheden aanleiding zullen geven. VERDEELING VAN GROND IN JAPAN. Mac Arthur heeft zijn goed keuring gehecht aan een nieuw plan tot invoering van hervor mingen. op agrarisch gebied, dat hem door de Japansche regee ring is voorgelegd en waarin re kening is gehouden met verlan gens van Britsche en Sowjet- Russische zijde, zooals die in den geallieerden bestuursraad naar voren zijn gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1