PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geheimzinnige projectielen boven Scandinavië Ons land bezien door Russischen bril De vrede keerde terug op aarde Repatrieering van Indonesiërs gaat voort Sloedam kostte f 1-per millimeter Hoofdredacteur O. Balllntljn (met rcdactloneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp)» Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT en feestdagen. Woensdag 14 Aug. '46 189e Jaargang Nummer 188 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal* Losse nummers 5 cent. ADVER* TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C-, JVtiddelburg. DE LICHTE GEVALLEN NU bekend wordt, welke politieke delinquenten eerstdaags in vrijheid zul len worden gesteld, zullen sommigen zich wellicht de oogen uitwrijven. Er bevinden zich menschen onder, die in den volksmond allerminst ge rekend zullen worden tot de lichte gevallen en de practijk is dan ook, dat er in de kampen geen 40 45.000 lich te gevallen te vinden waren Vandaal-, dat men nu ook de ietwat zwaardere gevallen zal loslaten. Zelfs N.S.B.-functionarissen zullen weer vrij komen en menschen, die op grond van nationaal-socialistische gezind heid tot burgemeester werden benoemd. Als zij zich verder als goed Nederlander gedra gen, zal hen geen haar in den weg worden gelegd. Velen zal het moeilijk val- len, zich bij deze regeling neer te leggen. Te moeilijker, om dat deze massale vrijlating eigenaardige consequenties medebrengt. We hebben nl. ook nog zoo iets als de zuivering. Er zijn menschen gezuiverd, die bitter weinig op hun geweten hadden en die gestraft werden met vrij lange schorsingen of ont zetting uit hun beroep, on danks het feit, dat de zuive ringsinstanties moesten toege ven, dat aan de vaderlands liefde van deze personen niet behoefde te worden getwijfeld en dat zij zich in allerlei op zicht zelfs zeer verdienstelijk hadden gemaakt. Deze men schen blijven hun schors dng dragen, terwijl de lichte en iets zwaardere gevallen na hun vrijlating hun straf hebben ge had We hebben ook nog onze tribunaalrechtspraak. Genoeg zaam is bekend, dat de tribu nalen in zeer vele gevallen vonnissen hebben geveld, die 'zeer zwaar waren tegen men schen, die het waarlijk niet zoo bont hadden gemaakt, dat zij straffen oplegden, vooral in den eersten tijd, waarover ieder weldenkend mensch zijn hoofd heeft geschud. De kans is niet denkbeeldig, dat degenen, die aldus werden gestraft, thans tot de lichte gevallen zouden worden gere kend en dat zij, als zij nog niet terecht hebben gestaan, voor waardelijk in vrijheid zouden zijn gesteld Het probleem der politieke delinquenten en het zuiverings probleem hebben in Nederland wel merkwaardige toestanden in het leven geroepen Hoe eerder we daarvan ver lost worden hoe beter. Het is goed, dat men de lichte geval len in vrijheid stelt. In het buitenland heeft men zeer wei nig bewondering voor ons zui veringssysteem en onze be rechting der politieke delin quenten. De Britten vinden het bijvoorbeeld dwaas, dat wij de N.S.B.-ers hun lidmaatschap van deze partij zoo zwaar aan rekenen, terwijl tot 10 Mei 1940 de N.S.B. een officieele partg was. met parlementsle den, statenleden, enz. Heele- maal ongelijk hebben de En- gelschen niet, hoewel voor ons het criterium is, of iemand na 10 Mei 1940 lid bleef en voor deden genoot van zijn lid maatschap. Dit alles doet er echter niet toe. De lichte gevallen" komen terug en ze zullen zich een nieuwe plaats in ons maat schappelijke leven moeten ver werven. En dat niet alleen, wij zullen hen in ons midden moe ten aanvaarden en hen hun plaats gunnen. Maar het is te hopen, dat zoo spoedig mogelijk onbillijk heden, die zich thans kunnen voordoen op de boven om schreven wijze, uit den weg worden geruimd. Joodsche Immigranten naar Cyprus. NIEUWE ENGELSCHE VERKLARING. Te Londen is aan de pers een officieel Engelsch comma, niqué verstrekt waarin ver klaard wordt, dat „ten einde Zijner Ma.jesteits regeering onder de huidige moeilijke om standigheden in Palestina te steunen", er binnenkort een wet tot stand zal komen, waar bij de gouverneur van Cyprus gemachtigd wordt op Cyprus Joodsche uitgewekenen, die {jetracht hebben langs illega- en weg Palestina binnen te komen, in verzekerde bewa ring te stellen. De wet is van tij de lijken aard, maar „zal van kracht blijven zoo lang het rioodig js". Van het oogenblik hunner aankomst op Cyprus zullen de betrokken Joden onder mili tair toezicht staan, totdat er schikkingen kunnen worden getroffen, waardoor zij het eiland zullen kunnen veriaten. Geen hunner zal zich op Cy prus kunnen vestigen. GRENS GESLOTEN. Teneinde den stroom van Joodsche immigranten voor Palestina testuiten is de Poolsch-Tsjechische grens ge sloten. Dagelijks overschreden een 3000 Joden uit Polen de grens. Het Wereldgebeuren De Russen nemen proeven met Duitsch materiaal. Werkt oorlogsindustrie op volle toeren? Steeds vaker maken be richten uit Zweden gewag van geheimzinnige projectielen, die boven Scandinavië door de lucht suizen. Met groote kop pen drukt de Zweedsche pers gesprekken af met menschen, die ze gezien hebben. Ook uit Noorwegen werd gemeld, dat daar „voorwerpen, waarvan men aanneemt, dat het raket- bommen zijn", neerkwamen in de meren ten Noorden van Oslo. Sommige der projectie len kwamen zoo laag over en met zoo groote snelheid, dat de boomen bogen. De Zweedsche regeering schjjnt reeds een krachtig protest te hebben doen hooren bij het Kremlin en dit geeft meteen een aanwijzing over de herkomst van de projectielen. Hoewel de berichtgeving over dit onderwerp niet uit munt door overzichtelijkheid, moet men uit de nog vage verklaringen wel tot de con clusie komen, dat in de door Rusland bezette zöne van Duitschland op het oogenblik een groote activiteit heerscht in de wapenindustrie. Te Nordhausen en Bleichrode is de montage van V-projectielen weer ter hand genomen en dat het de Russen ernst is met de proefnemingen hiermee; blijkt wel hieruit, dat Pene- münde, in den oorlog het ge heime nazilaboratorium voor V-wapens, weer op volle toe ren schijnt te draaien. Het ge. heele eenzame gebied rond Pe- nemünde schijnt door de Rus sen tot „Sperrgebiet" te zijn verklaard. Er zijn nieuwe ge camoufleerde barakken opge richt in de bosschen, evenals nieuwe gecamoufleerde start installaties. Het onderzoek van de neer gekomen projectielen heeft volgens Engelsche en Ameri- kaansche bronnen interessante resultaten opgeleverd. De V's zrjn niet meer in het bezit van zware ladingen springstof, doch bevatten nu slechts een bescheiden ontplofbare lading, welke juist voldoende is, om het projectiel, als het tot ontploffing komt, te verande ren in een onherkenbare me talen massa. Men is echter tevens tot de conclusie gekomen, dat er se dert het einde van den oorlog aanzienlijke resultaten zrjn be reikt, die reeds ver uitgaan boven wat de Duitschers op dat tijdstip hadden verworven. Het gerucht, dat een groot ge deelte van den vroegeren Duitschen wetenschappelijken staf weer aan het werk is te Penemünde, klinkt dan ook ge loofwaardig, temeer, daar de Russen zelf op het tijdstip, dat de Duitsche tegenstand voor goed werd gebroken, nog niet ver waren met hun proefne mingen met raket-projectielen. O.a. zou het nieuwste V-type een aanzienlijk grooter actie radius hebben, dan de V-2 ooit heeft bezeten. Men veronderstelt voorts, dat het Zweedsche protest ten- evolge kan hebben, dat de assen Penemünde weer zul len verlaten als proefstation en hun experimenten zullen voortzetten in den Oeral, Si berië of in de omgeving van Moermansk. Uit het feit, dat Russische schepen, die zich op weg naar Leningrad bevonden, aanwij sing kregen om bepaalde ge deelten van de Oostzee te ver mijden, kan men afleiden, dat 't de bedoeling was alle V's in zee terecht te doen komen en in geen geval in Scandinavië. Want de Russen omgeven hun proefneming liever met een waas van volkomen heimzinnigheid en voelen er weinig voor een dergelijk speclakel te maken als de Amerikanen bij Bikini. MOORDENAAR VAN LIEBKNECHT G RRESTEERD. Een kapitein uit het voor. malige Duitsche leger, Ritgen genaamd, is te Ziegenhain in de Amerikaansche zöne van Duitschland wegens verden king van moord op Karl Lieb- knecht gearresteerd. Naar men zegt heeft Ritgen in 1938 een verklaring gezonden aan het rijksministerie van lucht vaart, waarin hij zich er op beroemt het schot te hebben afgevuurd, dat Liebknecht doodde, den Duitschen socia- listischen leider, die in 1919 na den eersten wereldoorlog bij den opstand der Sparta, cisten werd gedood. Vandaag... is het één jaar gele den, dat Japan capitu leerde; Is het vyf jaar gele- den, dat Churchill en Roosevelt elkaar op den Atlantlschen Oce aan ontmoetten en het „Atlantic Charter" werd gepubliceerd. NEDERLAND KOOPT KLEEDING VAN CANADA. De Ned. regeering heeft meer dan een derde van de totale door de Canadeesche regeering gedurende de laat ste 21 maanden als surplus verklaarde voorraden kleeding en schoeisel gekocht. Hiervoor werd 3.869.506 dollar betaald. Wild-West overval op station te Helmond. Maandagavond deden vier met revolvers gewapende dringers een overval op het plaatskaartenkantoor van het station van Helmond. De man achter het loket 'werd met een revolver in bedwang gehou den en met medeneming van vijf geldkisten wisten de ple gers van den overval te ont. komen. Nederland vazal van Londen". In een artikel getiteld „Vazal len van Londen en Washington' schrijft het Russische blad „Prawda" het volgende: Onder de vazallen van de Angelsaksi sche mogendheden waren vooral Neder! andsohe afgevaardig den ter vredesconferentie zeei actief. Wcvarom zijn het juist deze afgevaardigden die trachten olie op het vuur van de onvermijde lijke geschillen te werpen? Het komt ons voor, aldus „Prawda", dat het nationale belang van Nederland daarmede allerminst gediend is. De houding van de Abnormaal veel huwelijken en geboorten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal huwelijken over het eerste half jaar in vergelijking met het ge middelde van vóór den oorlog, gestegen van 34.300 tot 52 380, d.i. van 8 tot 11,3 per duizend inwoners. Het aantal geboorten steeg in de eerste zes maanden van dit jaar tot 22,0 28,04 34.0 34,9 35,4 33,1 per duizend (Januari 1936: 20.1 per duizend) Verwacht wordt, dat deze ab normaal hooge cijfers spoedig een daling zullen vertoonen. Leger des Heils krijgsgevangen. Zondagmiddag werden te Rotterdam vier boef jes van 12 tot 14 jaar op heeterdaad betrapt terwijl zij bezig waren de buitendeur dicht te spijkeren van een school, waar juist het Leger des Heils een samenkomst hield. De politie kon de draadnagels nog tijdig verwijderen, zoodat de bezoekers van de samen komst niet al te lang opgesloten behoefden te zitten. De boefjes zijn naar het politiebureau gebracht. Nederlandsche afgevaardigden wordt begrijpelijker, als we den aard der betrekkingen tusschen de Angelsaksische mogendheden en haar Nederlandschen „vazal" wat nauwkeuriger gaan bezien. Holland is 'n klein land met een geweldig koloniaal bezit. Het be- zit niet het noodlige kopitaal om deze gebieden voor eigen ge bruik te houden. Derhalve was het gedwongen de machtigen van deze wereld in dat bezit te laten deelen. De rijkdommen van de Nederlandsche koloniën, worden niet alleen door de Ne derlanders, doch mede door Britsche en Amerikaansche trusts geëxploiteerd. Nederland sche kooplieden, bankiers en planters staan in nauwe zaken relatie met de internationale effectenbeurs en met internatio_ nale kartels. Zonder twijfel is het deze afhankelijkheid die de houding van Nederland bij kwesties van internationale po litiek bepaalt. In den Veilig heidsraad. op dö zittingen van de alvemeene vergadering der Ver. Naties stemmen de Neder landsche vazallen ten gunste van de Angelsaksische heeren, onverschillig welke kwesties worden besproken. HOE HET BIJ ONS GESTELD IS. Het tegenwoordige Nederland sche kabinet is dezen zomer ge vormd onder omstandigheden, die in de geschiedenis van sou- vereine staten hun weerga niet kennen. De Nederlandsche de mocratisch:. pers schreef veront waardigd, dat de Hollandsche politiek dermate afhankelijk werd, dat zelfs de regeering in een ander land is gevormd. De Nederlandsche democraten kun nen slechts bezorgd zijn over on- dergrondsche activiteit van lei ders van „Zwart Pront", semi- fascistische organisaties. Ver- raders, die met het Hitlerdom hebben samengewerkt, worden uit de gevangenis ontslagen. De nolitie is vermengd met pro- Hitier elementen. Nederlandsche fascisten verbergen zich in Ka tholieke kloosters. Nederland is slechts een der vazallen van het Anglo-Amerikaansche blok, maar de aard van zijn betrek kingen met ziin patroons toont duidelijk hoe dit blok de stem; van bepaalde kleine landen weet te winnen. In 1947 volkstelling. Om technische redenen, is het niet mogelijk, reeds aan het einde van dit jaar een volks-, beroeps-, woning- en gezinstelling te houden, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat de ze telling in den loop van 1947 te doen plaats hebben Mr. Steenberge lid van de Commissie-Generaal? Naar te New York verluidt zou Mr. M. P. L. Steenberghe, die Vrijdag jl. per K.L.M. naar Nederland is vertrokken, be sprekingen komen voeren over zijn mogelijke benoeming in de commissie-generaal voor Ne- derlandsch-Indië. Toen de be noeming hem voor de eerste maal werd aangeboden, zou Mr. Steenberghe geweigerd hebben, waarna de regeering hem vervolgens zou hebben verzocht naar Nederland te ko men om de kwestie verder te bespreken. DIRECTEUR VAN HET OLYMPISCH STADION GAAT HEEN. De directeur, de heer Jan J. van den Berg heeft den wensch te kennen gegeven, per 1 Januari 1947 zijn func tie te willen neerleggen. FRAUDE MET GOEDEREN VOOR GETROFFENEN. Naar het A.N.P. verneemt is op klachten van getroffen ingezetenen van geteisterd Groesbeek door de politie een onderzoek ingesteld naar de verdeeling van goederen, wel ke door de adopteerende ste den Naarden—Bussum be schikbaar warc-n gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat" door leiders van de betrokken ver- deelingscommissie „de Scha kel" goederen waren onderge bracht bij vrienden en ken nissen Deze goederen zijn nu in beslag genomen en ter be schikking gesteld van de H.A. R.K., welke voor een recht vaardige verdeeling onder de armste getroffenen zal zorg dragen. Het onderzoek wordt voortgezet. Er zijn besprekingen ge opend om te komen tot een in terlandwedstrijd voor Neder landsche en Deensche dravers, die nog dit jaar op de renbaan Duindigt zal moeten plaats vinden. 14 AUGUSTUS 1945: HOE JAPAN CAPITULEERDE. Het was volkomen uitgeput. Het Is vandaag een jaar ge leden, dat er een einde kwam aan den tweeden wereldoorlog; op den veertienden Augustus strekte Japan de wapens en hadden de geallieerden de vol ledige overwinning behaald. Reeds op 10 Augustus, des middags om twee uur had de Japansche radio bekend ge maakt, dat Japan bereid was om zich te onderwerpen aan de voorwaarden van Potsdam, op voorwaarde evenwel, dat de positie van den keizer niet zou worden aangetast. Een nota van dezen inhoud bereikte des avonds om kwart voor zeven Washington en den volgenden ochtend om 10 uur werd aan de Zwitsersehe am bassade te Washington het geallieerde antwoord overhan digd. De geallieerden namen het Japansche aanbod om de wa pens te strekken aan, mits de macht van den Japanschen keizer ondergeschikt zou wor den gemaakt aan dien van den geallieerden opperbevelhebber. De groote vraag was toen of de Jappen met dit laatste accoord zouden gaan en de wereld heeft toen inderdaad eenige dagen in spanning ver. keerd. Terwijl men alom op het Japansche antwoord zat te wachten, bleef dit uit. Men had het reeds op 11 Augustus vernacht, maar den twaalfden was het er nog niet en op den 13en deelde Tokio per radio mede, dat men de Ame-1 rikaansche nota nog altijd niet ontvangen had en er dus nog niet op had kunnen antwoor den Of deze mededeeling in overeenstemming was met de waarheid, valt moeilijk uit te maken. Een feit is in ieder geval, dat op 14 Augustus om 1 uur 43 de Japansche radio mededeelde, dat Japan alle voorwaarden had geaccepteerd. BITTERE PIL. Het moet een uiterst bittere pil geweest zijn voor de Ja panners om zich te onder werpen. Duidelijk bleek dit- onder meer uit de woorden, die de Japansche keizer in een GEALLIEERD COMMANDO LAAT ZICH NIET OPHOUDEN. Indonesische activiteit toegenomen. Een Britsch woordvoerder heeft in een onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloo- pen weken de activiteit van Indonesische zijde is toegeno- men. Deze toegenomen activiteit levert echter geen militair ge vaar op. Hij voegde er aan toe: dat de grootste militaire activi teit plaats heeft in het gebied van Semarang en Bandoeng SUMATRA. De situatie op Sumatra na der besprekend, verklaarde de Britsche militaire woordvoer der, dat handelsoverwegingen op de stemming der bevolking een buitengewoon grooten in vloed hebben. Terwijl in Padang, waar geen handel wordt gedreven, de verhoudin. Reeds Napoleon wilde het Sloe afdammen. 75 jaar geleden was het werk in vollen gang. Het was op den 12den Juli 75 jaar geleden, dat de afslui ting van het Sloe werd voltooid en de P.Z.C. heeft toen niet nagelaten de aandacht te ves tigen op dit feit. Het was trou wens waard c n aan de verge telheid ontrukt te worden, om dat 't een merkwaardig oogen blik was in de geschiedenis van Zeeland: een tot dan toe be langrijke zee-arm werd onbe vaarbaar en Walcheren hield op een eiland te zijn. Het was echter niet zoo, dat op dien 12en Juli de Sloedam reeds in gebruik kon worden genomen. Met man en macht moest er nog -ot diep in De cember aan gewerkt worden om den verkeersweg in orde te maken en er heerschte dus op de plaats waar het verkeer tusschen Walcheren en Beve land af en aan rolt 75 jaar geleden een geheel andere be drijvigheid, dan thans Het denkbeeld om het Sloe af te dammen en over den dam een verkeersweg aan te leggen, was reeds van ouden datum. Al voor den Napole- ontischen tijd heeft men de mogelijkheid daartoe overwo gen, maar onder Napoleon-; werd het plan in den letterlij ken zin des woords actueel. De kleine Corsicaan had goe. de verbindingswegen noodig naar de strategische punten van zijn rijk en van deze stra tegische punten was Walche ren er één De Nederlandsche ingenieur Schraver toonde dan ook in 1810 aan, dat het mo gelijk en wenschelijk was om een dam door het Sloe te leg gen. Napoleon voelde voor het project en omdat hij niet van halve maatregelen hield, beval hij, dat niet alleen het Sloe, maar ook de Oosterschelde af gedamd moesten worden. Op deze manier wilde hij van Antwerpen de belangrijkste basis maken van het Noorden van zijn rijk. Napoleon heeft deze plannen niet in vervulling zien gaan. Twee jaar nadat hij het denk beeld opvatte, gingen zijn le gers in Rusland ten onder en het duurde tot 1827 eer de afdamming van het Sloe we-, derom ter sprake kwam. Ook dezen keer kwam er echter geen schot in de zaak, want in 1830 brak de Belgische op stand los en de Nederlanders kregen andere dingen aan hun hoofd. Het duurde nu tot 1845, voor men het project weer ter hand nam, maar nu liepen de Bel gen in het geweer en haastten zich om bij de Nederlandsche regeering een krachtig protest in te dienen. Als Sloe en Oos terschelde afgedamd zouden worden, zouden de waterver bindingen tusschen Antwerpen en den Rijn worden afgesneden en België vreesde ernstige schade voor de scheepvaart van zijn grootste haven. In dn loop van de volgende ia- ren werden een Nederlandsche, een Belgische en een interna tionale studiecommissie ge vormd en het duurde niet min der dan 25 jaar, nl. tot 1870, eer vast kwam te staan, dat de afdamming van het Sloe Antwerpen niet zou schaden en het project dus kon wor den uitgevoerd. Nu zette men haast achter het werk. Er werd een bestek opgemaakt en de kosten van een dam, die precies een k.m. lengte zou hebben, werden ge raamd op 1.364.000 en bg openbare aanbesteding werd het werk gegund aan den aan nemer Sigmond uit Werken dam, voor de som van 1 mill. 2500 gulden. i Op 1 April 1871 werd de eerste spade in den grond ge stoken. Men had wel eerder willen beginnen, maar de win- ter van 1870'71 was zoo streng geweest, dat zulks niet mogelijk was. Enorme zinkstukken werden aangebracht op de plaats waar de dam zou komen. Hierop werd een versterking aange bracht van paalwerk en stee- nen en daar bovenop en er naast kwam de eigenlijke dam. Gemakkelijk was het werk niet. Het Sloe had een breed te van een k.m. en er stond een stroom, die een snelheid had van 10 12 k.m. per uur. Maar ook toen reeds waren de Nederlanders goede water bouwkundigen en terwijl op 11, Juli nog een schip door het Sloe voer, was op 12 Juli het Sloe geblokkeerd. Nog tot 21 December 1811 duurde het, eer de dam vol tooid was, maar de aannemer had daarmede een knap stuk werk geleverd, want hij was 7 maanden eerder klaar, dan was berekend. Deze prestatie leverde hem een premie op van niet minder dan 70.000! En daarmede was de vaste verbinding Zuid-Beveland Walcheren tot stand gebracht. De kosten van het werk bleken precies 1.110.000 te hebben bedragen. De Sloedam kostte dus een gulden per mil limeter gen zeer gespannen zijn, is die spanning te Palembang, waar een levendige handel bestaat, niet merkbaar. DE EVACUATIE. Verklaard werd voorts, dat de repatrieering van Indone siërs uit het binnenland voort gang heeft, daar het geallieer de commando niet voornemens is deze in antwoord op de weigering der Indonesische autoriteiten, om geïnterneer den uit het binnenland van Java te evacueeren, te doen ophouden. Betreffende deze laatste kwestie wacht het Britsche hoofdkwartier nog steeds op de stappen, die de Indonesi sche regeerïug in deze aange legenheid zal doen. De Brit sche woordvoerder hoopte, dat Sjahrir bij zijn terugkeer naar Batavia een voorstel zou doen. Thans is van geallieerde zijde voorgesteld allereerst de 2000 Europeanen, die nog geïnter neerd zijn, te evacueeren, ge volgd door diegenen, die door de Indonesiërs zijn geïnter-' neerd, hetgeen te Djogjakarta is overeengekomen. Sjarifoedin, de Indonesische minister van defensie, heeft een brief aan het gealli eerde hoofdkwartier verklaard, dat de geallieerden „naar den letter en den geest" de over. eenkomst omtrent de evacuatie van geallieerde krijgsgevange nen en geïnterneerden in mid den-Java geschonden hebben. Komt er een Russisch Bikini? SOWJET-RUSSISCHE ATOOMBOMPROEF Een telegram van Evening Standard uit New York meldt: Volgensprofessor Alexandrof zou de Solwjetrussische regee ring van plan zijn een proefne ming met een atoombom te or- ganlsoeren. Op de vraag, wanneer deze proefneming zou plaats vin den, antwoordde de professor; .binnen afzienbaren tijd." Verder zeide de professor, dat zeer waarschijnlijk leden van de V.N. zouden worden uitgenoodigd bij de proefne ming in dezelfde mate als dit bij de Amerikaansche experi menten was geschied. HIROHITO. radiotoespraak richtte tot zijn volk. Tegelijkertijd echter wa ren deze woorden een bewijs van de onoprechtheid der Ja panners. Hironito verklaarde namelijk niets meer of minder, dan dat het allerminst in de bedoeling van de Jappen had gelegen om de souvereiniteit van andere staten aan te tas ten of het Japansche gebied met dat van andere staten uit te breidenBovendien schreef hg de nederlaag van Japan toe aan het gebruik van een „nieuwe en uiterst wree- de bom", welker vermogen om schade aan te richten onbere kenbaar werd genoemd enj welke den tol eischte van vele onschuldige menschen- levens Hoe het echter zij, Japan had gecapituleerd en Truman en Attlee konden indrukwek kende woorden spreken. Attlee besloot de rede, waarin hij de eindoverwin ning aankondigde met de woorden: De vrede is weergekeerd op aarde. Laat ons God danken voor deze groote bevrijding en voor Zgn barmhartigheid En inderdaad, de eindover winning was bevochten, ook al zetten de Japansche troepen den strijd nog verscheidene dagen voort en al duurde het tot 20 Augustus, eer de Ja pansche onderhandelaars te Manilla arriveerden om de ca pitulatie-overeenkomst te tee kenen. Zoo weinig haast maakten de Japanners met de laatste, dat Mac Arthur, zgn geduld verliezend, den Japan ners kort en bondig sommeer de om er voor te zorgen, dat zij op 20 Augustus op een door hem vastgesteld uur in Manilla hadden te zijn JAPAN WAS UITGEPUT. Door het aanvaarden van de capitulatievoorwaarden werd Japan teruggebracht tot den omvang, dien het iu 1853 had, toen commandore Perry voor de Amerikanen de opening van Japan voor den Amerikaan- schen handel kwam eischen. Het verloor Mandsjoerije met 40 millioen inwoners, Korea met 23 millioen inwoners, Liaotoeng, de havens Port Arthur en Dairen, het Zuide lijk deel van Sachalien, For mosa, de Rioekioe-eilanden, de Maarschalkeilanden, de Caro- linen. de Mariannen, Pau en de Sprathy-eilanden. Daarmede werd de droom van een Groot Aziatisch we reldrijk voorloopig tot een il lusie. Voortzetten van den strgd zou echter een onmogelijkheid zijn geweest. De Japansche verliezen waren te zwaar ge weest. Van de bijna 400 sche pen tellende oorlogsvloot wa ren nog maar 49 schepen over, een zesde deel van de bevolking was gedood, gewond of dakloos geworden Zeer gespannen toestand in Palestina. De Joodsche nationale raad, in buitengewone zitting bijeen, heeft besloten een politiek van niet-samenwerking met het be stuur ter plaatse te volgen Jn verband met de „willekeurige deportatie van Joodsche uitge wekenen door de Britten". De raad stelde vast, dat al len Joodschen leden in advies commissies der regeering veru zocht zal worden zich terug te trekken en dat alle relaties tus schen de Joodsche gemeenten regecringsinstanties zullen wonden verbroken. De illegale Joodsche omroep „Stem van Israël" heeft gister morgen de bevolking aange spoord het uitgaansverbod te overtreden en zich naar de ha ven te begeven, van 1298 il legaal geimmigreerde Joden op het punt stonden gedeporteerd te worden". Te Haifa hebben protestmee tings van joden plaats en hon derden stroomen in strgd met het verbod naar de haven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1