PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ITALIË VRAAGT OM UITSTEL VAN STRAF. over oe grens Vandaag Duitschers trokken in Nederlandsche uniform UIT DE PROVINCIE. Afd. Zeeland K.N.V.B. vierde zilveren jubileum. Walcheren Zeeuwsche kippers Hoofdredacteur G. Balllntljn [(rret fedactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J, L' van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch.' Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- "i feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 12 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 186 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2 Bureaux VH..Inrn - W.l.lr... 58-60, .el. 10 (2 ll|n.r) MIU.IbiT.: lond.nsch, K..i 29. tel. 2077 2024. O... Turlk.H. I». KI. 2475 O.s.b.r. Or.tem astraat 3. T.„.i.,,n= Hel Wereldgebeuren SOWJLT ONTHULLINGEN OVEH TURKIJE TIJDENS DEN OORLOG. Joodsche exodus In Oost-Europa. In Parys is nu eindelijk het eigenlijke werk begonnen, de bespreking van de ontwerp verdragen. Zaterdagmiddag heeft ae Italiaansche premier de Gasperi in een hartstoch telijke rede de belangen van zijn land bepleit. Het voorge stelde vredesverdrag is zeer streng, zoo zei hij, en sommi ge economische clausules zijn ondragelijk zwaar. En dat niettegenstaande door het verzet tegen Duitschland meer dan 100.000 Italianen gesneu veld zijn of vermist worden. De Gasperi keert zich tegen de afscheiding van Triest en be sloot zijn rede met een beroep op de vergadering om een volk van 47 millioen harde werkers wat uitstel en moreele credlet te verleenen. De rede van de Gasperi maakte over het algemeen diepen indruk, behalve op den Joego-Slaaf Pyade, die haar aanstonds onjuist en absurd noemde. Deze zelfde Pyade had reeds 's morgens over hoop gelegen met den Griek Tsaldaris over de toelating van Albanië. Hij bracht de conferentie in opschudding door de verklaring, dat Tsal daris hem onlangs had voor gesteld Albanië te verdeelen. Vandaag zullen Molotov en Frankrijk tegen Amerikaansch plan. Frankrijk zal niet deelnemen aan de economische samen smelting van de bezettingszo nes In Duitschland. Het zal aan geen enkel plan meewer ken, dat in strijd ls met de Fransche wenschen. Aldus luidt de kern van het Fransche antwoord op het Amerikaansche plan voor fu sie van de bezettlngszönes. Frankrijk blijft erop staan, dat het Saargebied onmiddellijk wordt ingeschakeld in het Fransche economische en mo netaire systeem. UNCLE SAM LEENT NU AAN POLEN. De V.S. hebben aan Polen een leening van 30 millioen dollar verstrekt, zoo wordt uit Washington gemeld. Aan de door de V.S. gestel de voorwaarden, o.a. het hou den van vrije verkiezingen, is thans voldaan en derhalve be staat er geen bezwaar meer tegen het verleenen van finan- cieele hulp. Handkus veroorzaakt opschudding. Een handkus is de oorzaak geweest van groote beroering in de Argentijnsche constitu- eerende 'ergadering. De leider der oppositie. Man- gadeira, drukte nl. een kus op de hand /an reneraal Eisen hower, nadat hij dezen in naam van alle leden hi-i begroet. Dit gebaar werd becritiseerd jor een afgevaardigde van de re- geeringspartij, aio van meening was. dat het een gebaar van ontoelaatbare onderworpenheid was. Verscheidene sprekers na men vervolgens aan het debat deel, teneinde zich tegen deze critiek te verzetten. Tenslotte nam de vergadering een motie aan, waarin de kus werd goed gekeurd, als uiting van eerbied voor de principes, waarvoor generaal Eisenhower dc over winning heeft bevochten en niet als uiting van onderwor penheid tegenover een andere natie. De bisschoppen en de politieke delinquenten. In de Kath. kerken is Zon dag een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin de bis schoppen hun vreugde uitspre ken over de ingrijpende maatregelen, die,, als zij doelmatig worden uitgevoerd, een bevredigende oplossing van het probleem der politieke de linquenten ten sterkste be vorderen. Met klem herhalen de bisschoppen hun beroep van October jl. om zich jegens de fiolitieke gevangenen te laten eiden door gevoelens van lief de en gerechtigheid. Met ont steltenis hebben de bisschoppen waargenomen, hoe er ook nu nog katholieken gevonden wor den die geen woord van cle mentie kunnen hooren. De ge voelens tegenover de politieke gevangenen zijn niet alleen met de liefde in strijd, ztf druischen ook In tegen de deugd van rechtvaardigheid. Het herderlijk schrijven doet nu een ernstig beroep op de bevolking om ertoe mede te werken dat de uitwerking van de maatregelen zoo geschiede, dat zij werkelijk een zegen worden voor onze gemeen schap. Bevin over de kwestie Albanië in het strijdperk treden en on getwijfeld zullen zich opnieuw ïeftige discussies ontspinnen. Een andere harde noot om te kraken blijft Triëst. De commissie van deskundigen is er niet in geslaagd om tot overeenstemming te geraken over den bestuursvorm voor het toekomstige vrye gebied en thans zal de kwestie aan de conferentie worden voorge legd. Het is waarschtjnlyk, dat, wanneer men eenmaal met deze kwestie begint, het verschil in opvatting tus- schen het Sovjet-plan en dat der andere mogendheden zal leiden tot het grootste con flict t|jdens de conferentie. Het was te voorzien, dat de Russen zich niet zonder meer zouden neerleggen bij de ver lenging van het verdrag van Montreux. Niet alleen heeft de Sovjet-Unie thans stappen ondernomen om dez© overeen komst over de doorvaart door de Dardanellen en den Bospo rus te herzien, maar bovendien heeft ze tegelijkertijd een aantal sensationeele documen ten gepubliceerd over de hou ding van Turk|je gedurende den oorlog. Deze documenten bestaan uit telegrammen van von Papen aan von Ribben- trop. In een ervan meldde von Papen, dat Saradlogloe, de Turksche premier, hoopte, dat Rusland vernietigd zou wor den. De Russische kwestie zou slechts opgelost kunnen wor den, volgens Saradjogloe. door minstens 1/3 van alle Russen te dooden. Uit een ander docu ment zou blaken, dat Turkije een begeerig oog had pn op ae Kaukasische den. Uit Turkije Is nog geen com mentaar gekomen op deze be schuldigingen, die ongetwhfeld de Russisch-Turksche verhou ding. nog meer zal verscher pen. gewor- olievel- Dezer dagen wordt een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan het boek Exodus. Duizen den Joden vluchten uit Polen andere Oost-Europeesche staten en overstroomen de Amerikaansche bezettingszöne. Zij trachten illegaal naar Pa lestina te emigreeren, maar stuiten op krachtige Engelsche maatregelen. Dag en nacht pa trouilleeren vliegtuigen en boo ten langs de Palestynsche kus ten en alle havens worden streng bewaakt. Naar uit Washington wordt gemeld Is pres. Truman be reid het Britsche verdeelings- plan voor Palestina in groote lijnen te aanvaarden mits de Joden een grooter gebied toe gewezen wordt en het aantal toe te laten emigranten ver hoogd. Nieuwe fruitbonnen. Nu de regeering en de fruit- detaillisten zooals bekend tot overeenstemming z|jn geko men, zal de distributie van ap pelen, peren en pruimen zoo snel mogel|]k worden uitge voerd. Daar een deel van het publiek de reeds eerder bekend gemaakte bonnen na den ver valdatum 8 Aug. heeft ver nietigd, z|jn nieuwe bonnen aangewezen, nl. 476 algemeen en 976 algemeen. Tot en met Maandag, 19 Augustus; kan men deze bon nen b|j groenten, en/of fruit handelaren inleveren, waarop dan zoo spoedig mogelijk een hoeveelheid appelen, peren of pruimen beschikbaar zal wor den gesteld. Vacantiegangers kunnen deze bonnen eventueel aan hun leveranciers opzen den. Er zal in geen geval na- inlevering mogelijk zijn. Gecombineerde bon voor jam en suiker. Op 1 Sept. zal er wijziging komen in de rantsoeneering van "jam en suiker. Van dien datum af zal, telkens in een periode van zes weken, elke veertien dagen een gecombi neerde bon worden aangewe zen voor suiker, chocolade korrels en andere boterham strooisels, of de dubbele hoe veelheid jam, pasta, kunstho- ning, stroop en andere boter hamsmeersels, resp. voor 750 gram in de eerste veertien da gen, 500 gram in de tweede veertien dagen en 750 gram in de derde veertiendaagsche pe riode. Dus resp. 1500, 1000 en 1500 gram jam. Voor kinderen, geboren in 1942 en later, luidt dit sche ma 750, 500 en 500 gram sui ker of 1500, 1000 en 1000 gram Jam. Dezen krijgen dus in el- ;e derde veertiendaagsche pe riode 250 gram suiker, resp. 500 gram jam minder dan de ouderen. Op deze wijze wordt de verhouding tot de suiker en jamvoorziening der ouderen hersteld. Het rantsoen kan ook ge deeltelijk in suiker en gedeel telijk in jam. worden opgeno men. Aardappelen thans 13 cent per kg. De prijs van consumptie aardappelen zal van vandaag af 13 cent per kg. bedragen. Voor thuisbezorgen mag 1 cent per kg. extra worden bere kend. Nagegaan wordt of de pry's nog meer kan worden verlaagd. wordt de spoorbrug by Zutphen officieel in gebruik genomen; wordt d© Vlaam- sche dichter en essayist Achilles Mussohe 50 jaar. bestaat de voetbal- vereeniging Willem n te Tilburg 50 jaar. Rijst naar Brltsch Indlë. Dr. van Mook heeft z\jn toe. stemming gegeven tot het ex porteeren .van ongepelde rijst naar Britsch-Indië, mits deze transactie niet de erkenning van de republiek Indonesia in houdt. Men verwacht, dat het eerste ry'stschip heden zal be ginnen met laden en op Sept. gereed zal zjjn om met 10.000 ton uit te varen. De Koningin bij de Passiespelen. Zondagmiddag heeft H.M. de Koningin geheel onverwacht een bezoek gebracht aan de passiespelen te Tegelen. De koninklijke trein, waarvan H. M. gebruik zal maken tijdens haar bezoek aan Limburg, dat zij voornemens is te houden op Maandag en Dinsdag a.s., was reeds Zaterdagavond in Tegelen gearriveerd. PRINSES JULIANA OP DEN ROODE KRUISDAG- Zondag werd op het landgoed Groot Engelenburg te Brum- men de Roode Kruisdag 1946 gehouden, die werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana en minister-president d>". L. J. M. Beel. In haar functie van voorzit ster van het Ned. Roode Kruis sprak Prinses Juliana een ope ningswoord, waarin zij de 24 mannen en vrouwen van het Roode Kruis herdacht, die in de oorlogsjaren hun léven lie ten. LAAG VERRAAD DOOR LATE BEKENTENIS BEVESTIGD. Leerjar spionneerde Steeds grooter. Dezer dagen heeft in de Vereenigde Staten het nieuwste type bommen werper zijn proefvlucht gemaakt. Het vliegtuig is van het type B 36 en is zoo groot, dat een vliegend fort gemakke lijk onder zijn vleugels kan staan. In de Dominicaansche republiek bedraagt het aan tal dooden tengevolge van de aardbevingen 73. in Limburg. Volgens „Trouw" ls door de P.R.A, te Winterswijk vastge steld, dat Duitschers in Mei 1940 door In Ned uniformen ons grondgebied te betreden verraad van de laagste soort hebben gepleegd. Een Dultscher, die als leider van een speciaien stoottroep, waarvan de leden Nederland sche uniformen droegen, ls op getreden, kon onlangs worden gearresteerd en heeft verklaard dat hy nauwkeurig omschre ven bevelen had ontvangen, o.a. om ieder die verraad zou ontdekken, terstond ter T -$atse te dooden. De opdracht van den stoottroep luidde bepaalde punten in Maastricht te bezet ten om te voorkomen, dat de Nederlanders de bruggen zou den opblazen. Aangezien de uniformen slechts op een klein detail van de echte Nederlandsche afwe ken, lukte h't tot vlak voor Maastricht door te marchee_ ren voor de Nederlanders het verraad ontdekten- Ook eldgers zou een derge lijke „taktiek" zijn toegepast. De Duitsche commandant is ter beschikking van het Bu reau voor opsporing van oor logsmisdadigers gesteld. SPION GEWEEST. Bedoelde Duitsche comman dant, zekere Stein, was, gelhk „Het Vrye Volk" nog wist te berichten, aanvankelijk leeraar aan de Duitsche Middelbare School te Sittard. Volgens zijn opdracht moest hij reeds in 1939 voor de Duitschers de fortificaties in Limburg «n Brabant in kaart brengen. In November 1939, toen de Duit schers ons land reeds wilden binnenvallen, heeft hij één dag te voren alle fortificaties in de omgeving van Sittard nog ge ïnspecteerd, hetgeen hy trou wens ook op 9 Mei 1940 deed. Daar hy echter een versterking op de splitsing van Maas en .Tulianakanaal over het hoofd had gezien, liep de Duitsche troep daar in de val. De zandzuiger bij Westkapelle. Een Christelijk Lyceum in Zeeland? Eenige jaren vóór den oorlog werd te Goes opgericht een vereenlging om te komen tot de oprichting van een Christ. Lyceum in Zeeland. Door de oorlogsomstandigheden hadden deze plannen geen verderen voortgang en bleef het bij de oprichting der vereeniging. Thans gaan van verschillen de zijden stemmen op om zoo spoedig mogfirjk te komen tot de opening van een Chr. Ly ceum. Tot dit doel zal binnenkort een vergadering plaats hebben met personen uit geheel Zee land, die voor een Chr. Lyceum belangstelling hebben. H. A. J, v. d. WEEL. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. van der Weel machtiging verleend naast zyn betrekking Gouverneur Kasteel. In de Statenvergadering van Curacao is Gouverneur Kasteel „een gevaarlijk man, wiens methoden unfair z|jn" ge noemd. De heer Jonckheer, lid van de Staten-commissie naar Ne derland, deed dezen aanval tij dens een debat, dat op het overleggen van het rapport van de commissie is gevolgd. „Iedere minuut toont aan, dat gouverneur Kasteel voor zijn functie ongeschikt is. Zijn te genwoordigheid veroorzaakt en stimuleert ontevredenheid. H|j handelt uit zuiver persoonlijke en particuliere motieven en neemt elk middel te baat om zich in zijn autocratische po sitie te handhaven". De heer Jonckheer verklaar de, dat hy de reis van Gou verneur Kasteel naar de Bo- venwlndsche eilanden, waarvan deze onlangs is teruggekeerd, als een poging beschouwt om de positie van den Gouverneur te consolideeren. De heer Da Costa Gomez sprak de berichten in de plaat selijke pers, als zou zijn com missie in Nederland volledige afscheiding van Curagao van het moederland hebben ge- tegen. Zeeuwsch elftal speelde gelijk tegen Den Haag Ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van den Zeeuwschen Voetbalbond, thans afdeeling Zeeland van den Kon. Nederi. Voetbalbond, hield het afdeelingsbestuur Zaterdagmiddag receptie in een der zalen van ,De Verge noeging" te Middelburg. Onder de vele vertegenwoor digers, die de afdeeling Zee land met haar jubileum kwa men complimenteeren, bevon den zich o.m. de heer R. J. de Grood, hoofdbestuurslid van den K.N.V.B., die de erkente lijkheid tot uitdrukking bracht, welke het hoofdbe stuur heeft voor hetgeen door de afdeeling Zeeland, ondanks alle moeilykheden werd ver richt en voor de toekomst de meest mogelyke medewerking van het hoofdbestuur toe zei. Ook de onderlinge aamenwer king werd geroemd, hoewel er wei eens verschil van meening was geweest, o.m. in centra lisatie en decentralisatie. In zijn antwoord verklaarde lr. J. Ph. van Dalsum, voorzitter van het afdelingsbestuur, dat wryving in het algemeen in spanning van alle krachten en verbetering ten gevolge heeft. Dr. J. Miedema, directeur van den Rijksdienst voor Lich. Opv. en Sport, wees op den zeer slechten toestand der sportvelden in Zeeland en zegde, voor zoolang het hem nog gegeven was, deze te ver strekken, alle noodige hulp toe. Vervolgens voerde het woord wethouder E. J. van 't Westende, als vertegen woordiger van het gem. be stuur van Middelburg, de heer W. L. HeHboer voor de commissie van beheer Gem. Sportterreinen, wethouder H. het J. B. Knoop voor het gem. bestuur van Vlissingen ei vele vertegenwoordigers van voetbal- en sportvereenigin- gen. De heer J. M. Meyler bood namens alle Zeeuwsche voet- balvereenigingen en commis sieleden de afdeeling een be ker aan. Eenzelfde geschenk werd de afdeeling Zeeland door mr. E. G. van Bisselinck voorzit ter van den Haagschen Voet balbond, uit naam van de af deeling Den Haag aangebo den, met de bepaling, dat de- beker als wisselbeker dienst zou doen en de op brengst van de betreffende wedstryden ten bate zou ko men van de Zeeuwsche oor logsslachtoffers. De eerste wedstrijd om dezen beker had reeds den volgenden dag plaats tus8chen een Zeeuwsch elftal en een elftal van Haag sche spelers. FEESTAVOND AFD. ZEELAND K.N.VJB. 's Avonds was ter gelegen heid van het jubileum van do afd. Zeeland van den K.N.V. B. een feestavond georgani seerd in 't Schuttershof te Middelburg. In zyn openings woord memoreerde de voorzit ter van de afdeeling Zeeland, ir. J. Ph. van Dalsum, de moeilykheden, waarmee de sport en met name de voetbal sport in Zeeland nog te kam. pen heeft. Reeds hebben eeni ge gemeentebesturen ingezien, dat er ook van hun kant wat gedaan moet worden, tarwyi ook de betreffende instanties alle hulp hebben toegezegd. Het programma van den feestavond zelf bestond uit een aanital zeer goede num mers op het gebied van mu ziek en acrobatiek, terwyi bo vendien een caricaturist de stemming nog verhoogde. Na afloop was er een bal. Jubileumbeker verhuist naar het Westen. Het was een spannende wed strijd die Zondagmiddag op het Middelburgsche voetbalveld tusschen de vertegenwoordigers van Zeeuwsche en Haagsche elftallen werd gespeeld en ge zien de wyze waarop het Zeeuwsche elftal heeft gevoch- ten is het jammer dat deze wedstrijd zoo eindigde. Het begin was niet byster hoopvol. 5 Minuten na den aftrap brak de Haagsche voor hoede door en kon Van Vliet den bal nakyken (01). De Zeeuwsche vobrhoede kwam daarna goed opzetten. In re cord-tempo volgde aanval op aanval, maar uit al deze kan sen werd geen doelpunt ge boren. Enkele minuten voor de rust wisten de Hagenaars nogmaals door te breken en een schot, uit een doelwisse- ling gelost, bracht den stand op 20 voor Den Haag. Hoe wel een Zeeuwsche voorsprong zeer zeker verdiend ware ge weest, ging de rust met dezen stand in. Het kwartier rust heeft on ze jongens blykbaar goed ge daan, want met de zon in den rug wist Leynse binnen enkele minuten, vlak na elkaar twee kogels te lossen, die den stand gelijk brachten (22). De Haagsche ploeg zag nu kenne- lyk haar overwinning in ge vaar en kwam verwoed opzet ten. Holleman, de rechtsbuiten, ging zwerven en speelde tege lijkertijd als midvoor en rechts binnen. Uit een corner wist hij. ten slotte, met een vluggen sprong en een heel klein tikje van zyn voet, den bal in het net te werken (23). Enkele minuten later loste Carol, uit een prachtigen Zeeuwschen aanval een schot en bracht den stand weer ge- Ujk .(33), Het enthousiasme Helmondia eerste khsser. Tegen de verwachting in heeft Helmondia gisteren met 10 van R.B.C. gewonnen. Daardoor is Helmondia eerste klusser gewonden. RJB.G. heeft zich in deze lange promotie- competitie de technisch beste ploeg getoond, maar mist een schotvaardige voorhoede. En de doelpunten besüs«en eenmaal. van het publiek kende nu geen grenzen meer. Weer zette Den Haag alles op alles en waren de kritieke momenten voor het Zeeuwsche doel niet van de lucht. Tot een doelpunt kwam het niet. Doelman Van Vliet weerde zich dan ook geducht, Met 33 eindigde de wed. strijd in gelykspel dat de ver houding goed weer gaf, maar daar er dezen middag om een beker gevochten werd, werd de wedstrijd met 2 maal 7 minuten verlengd. Het ging er nu om wie de meeste reserves had en kenne lijk was uit Den Haag. Een Haagsch doelpunt in deze laat ste minuten was dan ook al leszins verdiend geweest. Maar onze jongens, doodop, hebben zich goed geweerd en lieten zelfs nog enkele fraaie aan vallen zien. Ook deze verlen ging bracht geen beslissing. Met penalties moest ten slotte de beker bevochten wor den En hier hadden de Zeeu wen pech. De eerste kwam boven tegen de lat, de tweede ging naast en de derde wist de Haagsche doelman weg te werken. De eerste Haagsche penalty ging er onhoudbaar in en daarmee had Den Haag den beker veroverd, dien zy, na een speech van den heer Miedema, uit handen van een Zeeuwsche schoone in ontvangst mocht nemen. Maar zoo een beker te ver liezen is geen schande. van secretaris van den Raad van Beroep voor de directe be lastingen te Middelburg waar te nemen het ambt van lid van Ged. Staten van Zeeland, met de bepaling, dat onder stilstand van de bezoldiging mr. A. J. van der Weel voor den duur van voormeld lid maatschap ontheven wordt van de waarneming van zijn ambt van secretaris van ge- melden raad. DOUANE MAAKT GOEDE VANGST! Duizenden francs zijn vorige week op één dag door de Ne derlandsche douane te Sluis buitgemaakt. Een burgemees ter uit de omgeving had 4000 frs. in zijn hemd genaaid ter- wyi een meisje uit Vlissingen 2000 frs. in haar corset had verstopt. Ook werd iemand ge- frepen, die 10.000 frs. in' zijn ezit had! Vlissingen DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Aangezien het leerlingental der openbare lagere scholen niet op de meest efficiente wij ze over de vier scholen verdeeld was en met name de le en 2e klassen der scholen C. en D. te zwaar b< zet waren, is een reorganisatie van de schoolbe volking ontworpen, ten gevolge waarvan verschillende leerlin gen naar een andere school moeten worden overgeplaatst, waar ook aan school B. twee onderwy'zers zullen moeten worden benoemd. School A- heeft dan 125 leerlingen (4 leerkrachten) de scholen B. C, en D, resp. *214, 217 en 217 leerlingen en elk 6 leerkrach ten. GEMEENTEREKENING 1943. B. en W. bieden den raad thans de gemeenterekening over 1943 aan, welke op den gewonen dienst een nadeelig saldo van 537.213,19 aan wijst. OPENBARE LEESZAAL. Door de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen werden in Juli uitgeleend 1428 Nederlandsche romans, 114 ro mans in vreemde talen, 569 studieboeken, 273 kinderboe ken. Totaal 2384 boeken. Aan de tijdschriften en kran tenzaal werd bezoek gebracht door 72 vrouwen en 281 man nen, terwijl de ieugdzaal door 32 meisjes en 46 jongens werd bezocht. Totaal 439 personen. O.- en W.-Souburg „VLIJT EN VOLHARDING". De muziekvereeniglng „Viyt en Volharding" zal ter gele genheid van haar 25-jarig ju bileum Maandagavond de mu- ziekweek openen met een mu zikale rondwandeling door Oost-Souburg, met medewer king van de tamboers van „Ons Genoegen" uit Vlissingen. Vertrek om 7.30 uur vanaf de Loskade. Voor het examen Coupeuse te 's-Gravenhage zijn geslaagd de dames C. M. H. den Boer en H. Bos uit Middelburg en C. Vos uit Gapinge. Bij de gehouden Modevak examens te Breda slaagde voor Leerares-Coupeuse mej. L. Crucq te Middelburg Voor Coupeuse slaagden de 'dames M. Mauer te Souburg, L. Sey- nesael te Nieuwvliet en J. Wit te te Koudekerke. Voor Costumière slaagden A. de Roos en M. v. Marls te Vlissin gen, Een op Donderdagavond in Breskens gespeelde waterpolo- wedstryd tusschen Schelde- stroom I en een Rotterdamsch zevental eindigde in een 40 overwinning voor de gasten. Voor 't examen voor coupeu se, gehouden op 7 Aug. te Den Haag. zijn geslaagd: M. Ver- schoote, A. de Baets, L. Maas, allen te Sluis en S. de Vlees houwer, Westkappelle ,(Bel gië), De zandzuiger, die achter den nieuwen dijk by Westka pelle was ingesloten en over den dyk weer naar zee ge transporteerd zou worden, is in beweging gekomen. Op 16 wagens is het 700 ton wegen de gevaarte de speciaal aan gelegde helling naar den dijk opgetrokken. Bulldozers heb ben de kruin van den dyk ge deeltelijk weggeschoren en een doorgang gebaand. Over eeni ge dagen zal het transport even stagneeren daar dan de 8 stellen rails, waarlangs de zuiger zich beweegt, verlegd moeten worden. Bond van Harmonie en Fanfarevereenigingen. Zaterdag kwam de Bond van Harmonie- en Fanfarevereeni gingen in Zeeland te Goes in vergadering byeen. In zijn ope ningswoord herdacht de voor zitter, de heer A. A. Mol, den ontslapen bondspenningmeester den heer F. X. Manhardt, die langer dan een kwart eeuw de bondsfinanciën op voorbeeldige w|jze beheerde. Van O.K.K- te Westkapelle was een verzoek om steun bij de wederoprichting binnenge komen. Besloten werd alle aan_ gesloten vereenigingen op te wekken O.K.K. een bydrage te zenden. Staande de vergade ring zegde „Ons Genoegen" te Kapelle IOC— aan O.K.K. toe. In verband met de geringe opkomst werd besloten de overige agendapunten tot de najaarsvergadering aan te hou den. De heer D. Speets, jurylid op het laatste bondsconcours, hield hierna een zeer leerzame lezing over „Doel en wezen der repro- duceerende muziek", gevolgd door een bespreking van de gemaakte fouten op het laatste bondsconcours- Oestercultuur bloeit. De oestercultuur te Yerseke bloeit als nooit tevoren. De aanslag was in geen jaren zoo goed als dit jaar en de vangst is buiten verwachting groot. Schelpen met 40 tot 50 jonge oestertjes en pannen met meer dan duizend exemplaren zijn geen uitzonderingen. De gun stige weersgesteldheid, doch ook de aanwezigheid van groo- tere hoeveelheden zaadoesters in de Schelde, zyn hiervan de oorzaak. Zooals bekend heeft de En gelsche regeering 60.000 pond sterling toegestaan voor den invoer van Zeeuwsche oesters, Dit is 100 meer dan het vorige jaar. Krijgt Goes een gymnasium? Voor den* oorlog heeft men te Goes van de zijde van het gemeentebestuur pogingen aan gewend om te komen tot het van gemeentewege ontwerpen van een gelegenheid voor hen, die voor hun verdere studie kennis van oude talen noodig hebben, en 't mogelijk te maken deze kennis aan de R.H.B.S. op te doen, door het verbin den van een lyceum aan die school. Dit is destijds, door de tijds omstandigheden niet tot stand gekomen. Verleden jaar ech ter hebben B. en W. opnieuw de pogingen hei-vat. Aanvan kelijk werd niets positiefs ge hoord tot nu een dezer da gen uit Den Haag plotseling bericht werd ontvangen, dat voor het doen van een ver zoek nu de juiste tyd geko men was. Dit heeft aanleiding gege ven tegen Maandagavond een Spoedeischende vergadering van en tydeiyken gemeenteraad bijeen te roepen, met als laat ste, maar niet als onbelang rijkste punt van de agenda een voorstel om tot het oprichten van een gymnasium over te gaan. Wordt dit goedgekeurd, dan hoopt men dit jaar nog te kunnen beginnen. Daar een leeraar in oude talen moet worden benoemd, zal de di recteur der HJ3.S. ook direc teur van de nieuwe onderwijs instelling worden. De Bromley-week. In een aantrekkeiyk boekje, met Nederlandschen en Engel, schen tekst, opgelucht met vele foto's waarin zelfs een stukje geschiedenis van Vlissingen niet ontbreekt, geeft de Con tact-Commissie voor uitzen ding van sportmenschen aan de deelnemers van de Brom- ley-week het programma voor dit sportfestijn. Het program ma is ook voor het publiek verkrygbaar. De Engelsche gasten zullen Vrydag 16 Aug. door een dele gatie van de Contact-Com missie in Ostende worden ver welkomd en per bus naar Vlis singen worden gebracht, waar de officieele ontvangst door het gemeentebestuur zal plaats vinden. In het kader van deze sport week zullen op Maandag 19 Aug., des avonds om 9 uur op het Bellamypark gezamen- lyke Vlissingsche muziek, en zangvereenigingen een concert geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1