PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Wat tot dusver in Parijs bereikt werd. „Opdat men zich herinnere..." Vandaag... Amerika's onbekende soldaat uit Nederlandschen bodem? Vrijwilligers zwaaien af. Hoo!dredact«nr O. Balllntfjn (net redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: tlrma F. van de Velde Ir., Vllssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 10 Aug. 1940 189e Jaargang Nummer 185 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pef week, 3.20 per kwartaal, francC» per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER* TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Mlddelbi BANKPROBLEMEN. WAT velen reeds lang hebben zien aankomen, dreigt werkelijkheid te worden: er hangt ons, zooals wij Woensdag meldden, een toankstaking boven het hooifd. een bankstaking, die ten deele een gevolg is van de omslach tige, ongelooflijk veel werk voor het bankpersoneel mee brengende geldzulverings- en deblokkeeringsvoorscbnften. De ontevredenheid, welke er thans in de bankwereld heerscht door de overbelas ting, waarmede men nu bij kans een jaar al te kampen heeft, is de aanleiding gewor den tot het indienen van ver schillende requesten bij de be voegde autoriteiten. Zoo heeft o.a. de provinciale vereeniging voor den geld- en effecten handel in Noord-Brabant zich tot de autoriteiten gewend met de in den breede gemoti veerde klacht, dat het zóó niet langer gaat en men onmogelijk verdere taken, welke de over heid het bankwezen ter ont wikkeling opdraagt op zich kan nemen. De vereeniging van Commissie-huizen te Am sterdam heeft gezegd, dat de grens ia overschreden en de leden niet langer ambtelijken arbeid kunnen en willen ver richten. Ook onder het personeel der banken bestaat groote ontevredenheid. De bankbe dienden hebben thans gedu rende een jaar ongeveer meer dan hun krachten gegeven om de zaak niet te laten vastloo- pen en zij achten zich, wat be treft de honoreering hunner prestaties, te kort gedaan. Zij eischen nu van de bankdirec- ties besprekingen over een collectief arbeidscontract en wanneer dit niet gebeurt, zul len zij in staking gaan. Het gist dus in de bankwe reld en men doet goed daarop acht te geven. Immers, mocht het zoover komen, dat de ban ken niet langer haar mede werking geven of kunnen ge ven bn de uitvoering der geld- voorschriften, dan dreigt de heele zaak der geldzuivering Sn het honderd te loopen. Want het is duidelijk dat het uitvallen der creaietinstellin- gen zou leiden tot een chaos, welke niet te overzien is. Het geheele economische leven zou stagnatie ondervinden en het herstel des lands zou een gr oo ien achterstand kunnen kra gen. Daarom mag de vraag ge steld worden of de klachten van het bankwezen al of niet terecht zijn. En wanneer de grieven gerechtvaardigd zfln, dan moeten er maatregelen genomen worden om den wa gen weer in het spoor te kra gen. Wij behoeven onze lezers niet veel meer te zeggen over de vraag of er terecht in bankkringen over de over heidsmaatregelen geklaagd wordt. Als men constateert, dat de banken gezorgd hebben voor een vlotte afwikkeling van de technische regeling der geldzuivering, als men ziet, dat men nachten in touw is geweest om* de opdrachten te verwerken, hls men hoort, dat de minister gewaagt van den lofwaardigen ijver van het bankpersoneel, dan kan men gerust besluiten, dat de klacht van „het gaat zoo niet lan ger" inderdaad alleszins ge rechtvaardigd is. Inderdaad, we zijn met de geldsaneering in een slop te recht gekomen en men zal Zich moeten haasten, wil men de goede kern nog redden. El ke bank kan men, in de gege ven omstandigheden, als mi niatuur-circulatiebank be schouwen, omdat zij aan de hand der veelal duistere voor schriften beslist of geblok keerd geld mag worden om gezet in vrij geld. Dus de ban ken hebben de bevoegdheid gekregen om de circulatie van vrij geld te laten aanzwellen. Wat moet er nu gebeuren? Naar het ons voorkomt is het dringende noodzaak op korten termijn te zorgen voor een groote vereenvoudiging van de rechtsregels. Men dient al die ingewikkelde bepalingen der geldzuivering (en ook van het rechtsherstel de nacht merrie der beurslieden tot enkele hoofdregels te herlei den en de verdere rompslomp eenvoudig overhoord t© zet ten. Men kan nu eenmaal niet alles regelen, omdat de eischen van de practijk ook in acht dienen te worden genomen. Laat men de zaak echter loo pen, dan voorspellen wij een toenemenden chaos. Het eene voorschrift lokt het andere uit. De sneeuwbal wordt een lawine! Want stopt men het eene gaatje, dan komen er weer andere gaatjes en zoo gaat men ongelimiteerd aan het dichten. Intusschen ver gaat .het schip" of het loopt op een zandplaat. De alarmkreten uit de bank wereld spreken duidelijke taal: het signaal staat onveilig! Er moeten in Den Haag conces sies gedaan worden aan de practijk. In theorie kan een plan sluiten als een bus, maar net leven is nu eenmaal geen theorie, maar dikwijls grauwe werkelijkheid. De autoriteiten in de Russische bezettingszóne van Duitschland hebben 1000 in- dustrieele ondernemingen in staatsbezit doen overgaan. Het Weretdgebeuren NOG ALTIJD DISCUSSIES OVER HET REGLEMENT. kwestie zou zgn, die slechts enkele minut©n in beslag zou nemen. Voorzitter Bidault stelde voor bn opsteken der handen over het reglement van orde te stemmen. Men had echter buiten den waard, of in dit geval buiten Molotov gerekend wiens hardnekkigheid blijkbaar on derschat is. Hg verklaarde zich bij nader inzien toch niet te kunnen vereenigen met het Britsche amendement, waar bij ook aanbevelingen met eenvoudige meerderheid zijn toegestaan, een amendement dat twee dagen tevoren in een lange nachtzitting met 15 te- 7en 6 stemmen was aanvaard. Iet compromis, aldus Molo tov, is blijkbaar door Enge land en de V. S. voorgesteld om de door hen gesteunde aanbevelingen gemakkelijker te doen aanvaarden. Had Molotov plotseling nieuwe instructies één blad schreef „obstructies uit Mos kou ontvangen, of wilde hij zich op dit punt nog steeds strijd opnieuw doen ontbran den. Terecht wees de leider van de Britsche delegatie er op, dat een langdurige en vervelende herhaling van al les wat er op dit punt reeds gezegd is, allerminst wensche- Erg duidelgk is de houding van Molotov niet maar wel heeft ze de conferentie in een ernstige impasse ge bracht, daar de besprekingen verdaagd werden en eerst Vrij dag zouden worden hervat. Ook Byrnes kon gisteren weinig goeds zeggen van de houding van Molotov en ver klaarde met nadruk: Wfl zijn bereid om concessies te doen, maar willen daarin niet de eenigsten zijn. Het Sovjet-Russische amen. dement om toch weer terug te keeren tot den oorspronkelijken tekst van het reglement, werd verworpen met weer 15 tegen 6 stemmen. De rest van het reglement zal verder artikelsgewijs be handeld worden. Molotov, de hardnekkige. Tien dagen is de conferen tie van de kleine vredetjes, zooals de Engelsche bladen haar noemen, nu aan den gang en tot dusver is uitsluitend ge praat over de wg'ze, waarop beslissingen tot stand zullen komen. De voltallige vergade ring is enkele malen bgeen geweest en in de algemeeue beschouwing van de verschil lende delegaties zijn naast de nu eenmaal onvermijdelijke phrases behartigenswaardige dingen gezegd. Het zwaarte punt van de conferentie heeft echter gelegen brj de procedu re-commissie, de commissie die belast was met het opstellen van een reglement over de werkwijze en zich speciaal be zig heeft gehouden met het voorzitterschap, lidmaatschap van de commissies, die de af zonderlijke verdragen zullen onderzoeken en de stemproce- dure. Na een week van hard wer ken en ook van hard vechten is de procedure-commissie Woensdag met haar werk ge reed gekomen. Het reglement, waarover zoo heftig gedebat teerd is, was oorspronkelijk reeds kant en klaar gemaakt door de Groote Vier. De kleine naties hebben, onder aanvoe ring van Nederland en Austra lië, een verbeten strijd gevoerd om dit reglement zoodanig ge wijzigd te krijgen, dat zrj meer invloed konden uitoefenen op den gang van zaken. Het is vooral Molotov, geweest, die zich daartegen van stonde af aan en met de meeste hard nekkigheid heeft verzet. Het Sovjet-blok immers, Rusland en de Oost-Europee- sche staten, vormt op de con ferentie een minderheid. Er is Molotov alles aan gelegen om aanbevelingen, die tegen het Russische belang ingaan tegen te kunnen houden, om een verkapt vetorecht' te handhaven, en dat kan alleen indien de vereischte meerder heid zoo groot is, dat geen besluit zonder Russische me dewerking genomen kan wor den. Toch moest hij een klei ne concessie doen en dat vooral, omdat Engeland en de V.S. eenigszins overstag zijn gegaan ten gunste van de opponeerende kleine naties. Een Engelsch amendement werd aangenomen, waarin wordt bepaald, dat ook voor stellen, die een eenvoudige meerderheid verwerven, in den vorm van aanbeveling naar den Raad van Vier zullen worden gezonden, zij het, dat aan deze aanbevelingen niet zoo veel waarde zal worden toegekend, als aan zulke, die met tweederde der stemmen worden aangenomen. Toen Donderdagmiddag voor de zevende maal de vol tallige vergadering bijeen kwam was de algemeene ver wachting, dat het aannemen van het reglement met zoo veel moeite door de commis sie opgesteld, een formeele Fruitdistributie gaat door. MOEILIJKHEDEN OPGELOST. Aan de moeilijkheden, die waren ontstaan ten aanzien van de voorgenomen distribu tie van fruit, is thans, naar verwacht mag worden, een eind gekomen. Vertegenwoor digers van de kleinhandelaren in fruit hebben overeenstem ming bereikt met de overheid. Aan de bezwaren van de detaillisten is de regeering zooveel mogelijk tegemoet ge komen. Zooals bekend is de geldig heidsduur van de aangewezen bonnen inmiddels verstreken (8 Aug.) zoodat hieromtrent nog nadere mededeelingen zullen volgen. KORTE PREDICAT1E GOEDE VACANTIE! Goede vacantiel Dit opschrift heeft iets steke ligs, iets bitters. Ik besef het ten volle. Veel vacantiegangers kee ren vandaag .huiswaarts; hun vrije week zit er weer voor één jaar op. Hen prikkel ik met dit uitroepieeken en de volgende regels kunnen voor hen hoog stens nog ter nabetrachting die nen. Wat overigens ook geen kwaad kan, zal ik maar denken. Goede vacantiel Wanneer is mijn vacantie goed? Er zijn er voor wie dit geen probleem -is. Er bestaat voor hen een schrille tegenstelling tusschen de 51 weken van het jaar, dat zij werken, moeten werken en hun werk eentonig of zelfs vreselijk vinden en zij denken er dus niet aan zich ernstig af te vragen hoe zij die 8 dagen het best kunnen be steden. Als het die week maar anders is dan anders. Als zij maar uit den band kunnen springen en gek kunnen doen. En hun godsdienst hangt in die dagen thuis aan den kapstok. Wie den vacantieteugél .zoo laat vieren, besteedt zijn vrijen tijd niet menschwaardig en niet- Godewaardig en komt persé niet tot een goede vacantie De aanhef der Apostolische Geloofsbelijdenis is: Ik geloof in Godden Vader, den Almach tige, Schepper des hemels en der aarde. Dit sluit ook in: Schepper van den tijd. De tijd, die geheimzinnige grootheid, is van God. Niet van mij. Ook mijn vrije tijd is niet vrij, maar van Hem. Ik kan met dien korten tijd van mijn kortstondig leven niet zuinig genoeg omgaan. Schandalig is het om in je ge zin Gods gave gaven te beder ven, maar even grof is het zijn kostbaren tijd te verspelen of te ver-doen. Werktijd en vacantie- tijd behooren beiden God toe. Algemeene regels voor uw va- cantieregeling zijn niet te geven, als uw ontspanning en uw in spanning elkander maar in evenwicht houden en als uw va cantie u maar weer opnieuw ge schikt maakt tot en u nieuwe ideeën en lust en moed schenkt voor uw dagelijksche loopbaan. Een jurist zei onlangs in een redeGelooven is leven van complete vreugde. Dit is sterx gezegd, maar juist. Aan Gods geboden gaat vooraf het Evan geliewoord: Ik ben de Heere, uw God, die u uit 't diensthuis uit geleid heb. God geeft ons deze vacantie. Hij verbreekt om Je zus' wil knellende banden en begint eiken Zondag opnieuw met ons het spel der bevrijden de vreugde le vieren. Speel deze maand in Gods tijd uw spel van kinderlijk ver trouwen in Hem. Dat is een goede vacantie B. Portugeesche order voor Fokker. De Fokkerfabriek te Amster dam heeft opieuw een buiten- landsche order gekregen. Het betreft hier een opdracht van Portugal voor het verbouwen van vier Douglasmadhirues type O. 54 welke voor dat doel met bemiddeling van de KL.L.M in Amerika zullen worden aange kocht en naar Nederland zullen worden overgevlogen. De ver bouwing tot verkeersvliegtuigen geschiedt te Amsterdam. WAT ER IN HET ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM TE ZIEN IS. Uitstekende documentatie. IN een voormalige garage aan den rand van het uit gebrande centrum van Mid delburg is het Zeeuwsche Oor logsmuseum voorloopig inge richt Een groot aantal bezoekers reeds, waaronder velen van buiten Zeeland, zochten hier de illustratie van de verhalen, die over Zeeland de ronde de den.... We openen het tuin poortje dat tot het museum toegang geeften worden aangegrijnsd door een Duitsch kanon, dat met zijn loop recht naar den onthutsten bezoeker wijst Wat heeft dat ding geblaft, hoe heeft het 't tijdstip van de bevrijding nog weten te ver schuiven, om toch te eindigen als eerste stuk in een museum. Een museum waar men in op geluchte spot. boven bet ta feltje van den kaartverkooper een bordje „Verboten für Wehrmachtsangehörige" heeft gespijkerd; een museum, waar men „bepokte" landbouwwerk tuigen. granaatsplinters en de waarschuwende of moedgeven de ..Fliegende Blatter", de uit vliegtuigen gestrooide pamflet ten, terugvindt Een museum, waarin men zich steeds beter gekleed en welgedaner, zal trachten te herinneren MEI '40 EN BEZET TINGSJAREN. We treden binnen. Was niet de mobilisatie het begin? Hier vinden we terug de steeds dringender oproepen, de aankondiging van het in trekken der verloven. En voor we het weten zitten we er midden in; er onder. De eerstvolgende 4, 5 jaar zagen we nog slechts door tralies, hetgeen hier in het museum gesymboliseerd is door het ijzergaas langs den wand, waardoor men foto's en do cumenten ziet. Er zijn ook herinneringen aan de Meidagen in de Zeeuw sche hoofdstad: een klomp ge smolten zilverstukken, clan destien genomen foto's van de puinhoopen, een geldkistje met verkoold© bankbiljetten, en we ruiken als 't ware weer de brandlucht, die nog weken, maanden in Middelburg hing. We schuiven verder, voorbg N.S.B.-pamfletten, een num mer van de „Zeeuwsche mod derstroom" met een hoofdar tikel van den „leider", het Nat Soc. propaganda-materi- aal, de N.S.B.-distinctieven en herinneren ons het kabaal, dat de kerels maakten, het mis lukte gezang van den anderhal ve W. A.-man in den ganzepas, de krijgshaftige oefeningen van deze caricatuur der grootger- maansche weermacht. We lezen weer de aanplak biljetten die ons op telkens veranderende tgden naar bed stuurden, den aanval op onze metalen, de aanvallen op Inderdaad dat waren de bezet tingsjaren! We zien. wellicht voor den eersten keer, de geheime zen ders. een code-boek, kaarten; verderop een radiotoestel in een koektrommeltje; jta dat was de andere kant. En dan wordt deze af dee ling van het museum resoluut af gesloten. want daarna kwam de invasie, de bevrijding en een nieuw tijdperk. DOCUMENTATIE. De volgende afdeeling, de documentatie, wekte niet voor niets de bewondering van de vertegenwoordigers van het oorlogsmuseum Overloon, die bij de opening in Middelburg tegenwoordig waren.. De heele papierwinkel, waar we in de bezettingsjaren mee te maken hadden, vinden we hier terug: persoonsbewijzen, stamkaarten, bonkaarten, Aus- weise, echte en valsche, en voorschriften, hoe deze vol gens de regelen der kunst te vervaardigen; bekendmakin gen, pamfletten en documen ten, bestemd voor N.S.B.-ers of „anti's". Voor de afdeeling oorlogs- materieel werden alle soorten granaten, mijnen en munitie bijeen gebracht, waar tusschen eenzaam, de uitrusting van een N.S.B.-er ligt. In een hoek. afgezet, door het bekende paaltje en de roo- de driehoekjes, een brokje van een mijnenveld. LUCTOR En na dit meer algemeene materiaal: Zeeland in den strijd. Bij dit gedeelte pleegt de gids den toeschouwers van bui ten Zeeland te vragen: Kent U Eede, Aarden burg, Breskens dan hebt U hier dorpsgezich- ten. Onherkenbaar? er foto's van de invasie op Wal cheren en een. door Generaal Hakewell Smith geschonken wapen van de 52 Lowland Di vision. die Walcheren bevrjjd de. Strooibiljetten herinneren ons aan de dagen, toen de strijd naderde en we het 's avonds aan den horizon zagen weer lichten, de nachtjagers, onze kelders en dan.... de witte vlag, die aan alles een einde herdenkt oud-burge meester M. L. Honner- lage Grete, van Schie dam, te Breda zijn lOOen verjaardag en zullen ve le oud-gemeenteleden hem bezoeken. MORGEN herdenkt ds. J. A. F. A. Stelwag, em. predi kant der Ev. Luthersche gemeente te Utrecht, den dag waarop hij 45 jaar geleden te Groede het predikambt aan vaarde; heeft te Maarssen de jaarlijksche herdenking plaats van den sterfdag van Mgr. Ariëns. Groote partij shag in beslag genomen. Op den rijksweg Amster damUtrecht is -scinacht om streeks kwart over vier onder de gemeente Breukelen een kleine luxe wagen aangere den door een groote legertruck van de R.A.F. De inzittende van den luxen wagen werd zeer licht gewond, de auto werd echter zeer zwaar be schadigd. De beide inzitten den van de truck verlieten him wagen. Beiden zijn in de duis ternis verdwenen met achter lating van hun wagen. De inmiddels gealarmeerde rijkspolitie stelde een onder zoek in en het bleek, dat de wagen geladen was met 46 balen Belgische shag, welke zeer waarschijnlijk voor den zwarten handel bestemd wa ren. Naar de voortvluchtigen wordt een onderzoek ingesteld. 800 niet herkende dooden rusten In Margraten» Hoe het in 1921 ging. EVENALS na den eersten wereldoorlog zal ook nu, na den tweeden, een ge sneuvelde Amerikaan als symbool van de duizenden, die op het wereldfront hun leven gaven, naar zijn vaderland te ruggebracht en bijgezet wor den in het Nationale Oorlogs- gedenkteeken te Arlington. Het Congres heeft een wet aangenomen, die voorziet in den terugkeer van een onbe kenden niet te identificeeren soldaat en president Truman heeft haar onderteekend; de détails worden nu uitgewerkt door het Departement van Oorlog. De „Gazet van Limburg' meldt, dat er een goede kans bestaat, dat deze onbekende soldaat genomen zal worden uit den grond van het oorlogs kerkhof te Margraten in Lim burg, waar 19000 Amerikanen rusten, w.o. 8O0 niet geïden tificeerde gevallenen. Het blad meldt verder, dat het zelfde ceremonieel van 1921 gehandhaafd zal worden. Toen werd op de vier groote Amerikaanschc begraafplaat sen Belleau Woods, Bony, Thiaucourt en Romagne, het lichaam van een onbekend ge- blevene door drie kwartier meesters en een infanterie- officier opgegraven; deze wa ren er naar toe gestuurd met verzegelde orders, die pas op de plaats van bestemming Gen. Maj. Tans over hun werk bij Gezagstroepen. de De territoriaal bevelhebber in Nederland, generaal-majoor ir. M. Tans, sprak Donderdag wegens de beëindiging der ver- bandsacte van 9.000 vrijwilli gers der gezagstroepen 'n radio rede uit, waarin hrj den acht sten Augustus een belangrij ke datum in de geschiedenis van het Nederlandsche leger noemde, doordat op dezen dag meer dan 9.000 oorlogsvrijwil ligers in de burgermaatschap pij terugkeeren. Zg behoorden in hoofdzaak tot degenen, die na hun verblijf in de Binnen- landsche Strijdkrachten in Augustus 1945 zich opnieuw verbonden om in de gezags troepen gedurende één jaar te dienen, teneinde den tijd voor het beschikbaar komen van normaal opgeleide en uitgerus te onderdeelen te overbruggen en hier te lande dienst te doen waar militaire formaties noo- dig waren. EEN ZWARE TAAK. Het bewaken van geïnter neerde tewerkgestelden in den N.O. polder, in de slikken aan de Waddenzee, dan wel van de interneeringskampen in zeer afgelegen gebieden en daar naast het begeleiden van krijgsgevangenen en geïnter- maakte ën nu hier opgehangen is. Zeeland vrij. maarge wond. Foto's van het bevrijde Vlissingen, van de inundatie en een extra mooi exemplaar van een „mosselboom". Na den strijd om Zeeland, een tweede strgd om Walche ren: modellen van een bagger molen, door de dgkwerkers aangeboden, van een zinkstuk, een maquette van de blokkee ring van Rammekens. Dan is men het museum rond. Het laatste woord is „Emergo!" EEN GOED BEGIN EN DE ANDERE HELFT! Het Zeeuwsche oorlogsmu seum. Gezien den korten tijd, waar in het werd opgebouwd, een verbluffende hoeveelheid zeer belangwekkend materiaal, ge rangschikt in een beperkte ruimte, maar op een wgze, die terecht de bewondering van generaal Hakewell Smith gaande maakte! Nederland is zijn bondgenoot, die practisch nog niets aan de verzameling van oorlogsherinneringen deed. een stuk voor. Het goed begin is er ook in Zeeland. Een prachtig begin, echter nog een weinig oneven wichtig, zooals een begin vaak is; het museum bevat een zeer goede afdeeling documenten, maar het aantal voorwerpen is nog poover. Er moeten in Zeeland nog vele belangwekkende voor werpen zijn, misschien achte loos voorbg gegaan, die in het oorlogsmuseum thuishooren; Die behouden moeten worden, hoewel men het verloren gaan nu misschien nog meer als een goede opruiming dan als een verlies zou voelen. Laat u uw gedachten nog eens gaan! Het begin van het Oorlogs museum is er; het is aan U om het te voltooien! neerden naar de werkobjecten was waarlijk niet aanlokkelijk en zeker niet in den afgeloo- pen winter, toen zulks ge schiedde bij sneeuwstorm of striemenden regen, daarbij slechts gedeeltelijk beschut door onvoldoende kleeding en schoeisel met een minimum aan legeringsaccommodatie en vervoersmogelijkheid naar het gezin. Velen onder hen zullen eenigszins gedesillusionneerd zijn door de groote verwach tingen, welke zij koesterden omtrent materieele of finanti- eele regelingen, die hun den overgang naar andere diensten dan wel burgerwerkkring zou den vergemakkelijken. Aan al le toezeggingen is misschien ook niet in die mate voldaan die zij zich hadden voorgesteld. Ons land heeft na 5 jaren be zetting zoodanig geleden, dat verstrekking van noodzakelijke kleedingstukken brj demobili satie ook nu nog groorendeels achterwege moest blijven. Zij die thuis bleven zullen waar schijnlijk ook nog een tgdelg- ken voorsprong hebben, doch de afdeeling „sociale zorg" van het M.V.O. is steeds be. reid om hulp te bieden waar moeilijkheden moeten- worden overwonnen. Door hun bereidwilligheid hebben zg, die thans den mili tairen dienst verlaten, meege holpen om groote vraagstuk ken te helpen oplossen, waar van spr. o.a. noemde net ge durende 2 maanden lossen van schepen, toen een arbeidscon flict ons maatschappelijk le ven bedreigde. Dankbaar zal het Nederlandsche volk blijven voor de groote diensten, die deze mannen onder moeilijke omstandigheden aan land en volk hebben bewezen. Invaliden. Eén op elke vier ve teranen uit dezen oor log heeft in de Ver. Sta ten een verzoek om in validiteitspensioen inge diend. De helft, ander half millioen man, kreeg zgn verzoek toegewezen; een bijna gelrjk aantal, 1.470.000 verzoeken wer den geweigerd. De pen sioenen loopen van S 11.50 tot 115— voor de 100 invaliden. Dat ztjn er in de Ver. Sta ten 100.000. Plan voor wereldvoedsel- raad verworpen. Volgens een bericht van de ,New York Times" zou het kabinet van president Truman eenstemmig het plan voor een wereldvoedselraad verworpen hebben. Er bestaat reden om aan te nemen, dat Groot-Brittannië deze afwijzende houding za! steunen op de in September a.s. te Kopenhagen te houden wer eld-vo dselconferen tie Volgens het >etreffende plan zou een raad moeten worden ingesteld met bevoegdheid tot het aanleggen van voedsel reserves en tot het vaststellen van prijzen. mochten verbroken worden. Eu toen de lichamen waren op gegraven werden de kisten en de kleeren verbrand, de gra ven vernietigd. In een stalen kist werd elk lichaam afzonderlijk naar; Chalons-sur-Marne gebracht en daar opgebaard in het stadhuis. Sergeant Edward Younger, oorlogsinvalide en vaak gedecoreerd, werd uit verkoren om den Onbekenden Soldaat aan te wijzen. Drie keer liep hij om de kisten heen en legde toen een bos veld bloemen op een van hen, het teeken, dat hij zijn keuze ge* daan had. Van Ch&lons werd de overy gebleven kist, aan boord van het vlaggeschip van Admiraal Dewey, gebracht naar Virginia en daar overgenomen door het jacht van President Harding,, de „Mayflower", dat met zijn droeven last de Potamic River opvoer naar Washington. In het Kapitool werd de Onbe kende Soldaat geplaatst ojg de katafalk, waar vroeger de vermoorde Presidenten Lincoln, Garfield en Mc. Kinley gerust hadden. Het was op 10 Nov, 1921, dat een eindeloozë stroom menschen defileerdë voor de kist van hem, in wien de Vereenigde Staten hun hel* den eerden, Met pracht en praal la den. volgenden dag de Onbekende Soldaat naar zgn eere-graf in Arlington gebracht: een stoet, met aan het hoofd President Harding en de opperbevelheb ber van de legers, John Pers* hing en verder Ministers, Gou* verneurs, Senatoren, Congres* leden en leden van het Hoog ste Gerechtshof, trok van het Capitool naar Virginia, naar Arlington. Daar vond de laat* ste plechtigheid plaats. On* der doodsche stilte van de dui zenden aanwezigen stak de President van de U.S.A., het hoofd ontbloot en zichtbaar onder den indruk, de Eere medaille en het „Distinguished Service Cross", de hoogste on* derscheiding, op de kist. Zooals alleen Amerika dat kan, waren de onbekende ge sneuvelden geëerd, en nu weer, precies 25 jaren later, moet het land zich opmaken om een anderen held: die nog dierbaarder is, omdat er zoo veel meer gevallen zijn, te brengen naar het graf van den Onbekenden Soldaat in Ar lington. Poolsch-Tsjechfsche overeenkomst over Teschen. Uit Pargs wordt gemeld, dat Jan Masaryk, minister van bui- tenlandsche zaken van Tsje- choslowakije, en Rzymowski zjjn Poolschen collega, tot een overeenstemming zijn gekomen inzake het geschil over het grondgebied van Teschen. Dö overeenkomst zal echter nog door hun regeeringen, moeten worden bekrachtigd. In krin gen van den raad van d© U.N, R.R.A., die thans te Genève vergadert, heeft men ver klaard, dat de eindbeslissing over de hoofdzaken van het ge schil tusschen belde landen twee jaar zal worden uitge steld, nj totdat Duitschland'S Oostgrens zal zgn vastgesteld. Hieraan werd toegevoegd, dat de Sowjet-Unle deze ontwikke ling zeer zal toejuichen, daar dit land steeds een recht, streeksch accoord heeft aanbe volen. Het geschil tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije over het gebied van Teschen dateert van 1920, toen het grootste gedeelte van dit gebied aan Polen werd toegewezen. Tsje- scho Slowakije kreeg toen het deel ten Westen van de rivier de Osla, dat rijk is aan steen kool. In 1938, toen Hitier na de overeenkomst van München streken van Tsjecho Slowakije bezette, nam Polen bezit van het geheele gebied van Teschen. De grens van 1920 is in Mei van dit jaar weer aan genomen. Tsjecho Slowakije voert aan, dat de steenkolenproductie en de industrie van Teschen van vitaal belang zijn voor de Tsjechische economie. Polen daarentegen baseert zijn aan spraken op volkenkundige gronden. Stakingen in Canada. Ruim 50.000 arbeiders uit rub ber, textiel, electrisdhe en che mische bedrijven in Canada zijn thans in staking. Zij eischen kortere werktijden en hoogere loonen. De fabrikanten weigeren loonsverhooging omdat zg on der de prijsbeheersching val len VOORTZETTING VAN HET UNRRA-WERK Op de conferentie van de Unrra te Genève, hebben spre kers van vijf landen, die hulp van de Unrra ontvangen, ver zocht de internationale hulp aan Europa in 1947 voort te zetten. Het zgn Tsjecho-Slo wakije, Polen, Griekenland, Yoego-Slavië en Oostenrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1