In September een conferentie van alle bevolkingsgroepen. UIT DE PROVINCIE HET VOORBEREIDEND L.0. IN ZEELAND. HET HERSTEL VAN DE YERSEKSCHE HAVEN. Zuid-Beveland Zeeuwsche S nippers MEER DAN 200.000 JAPPEN UIT INDONESlë GEëVACUEERD. Lof van de Times. In een officieel communiqué van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst wordt verklaard, dat de Ned. regeering zich al- tyd op het standpunt heeft gesteld, dat het noodzakelijk is om den toekomstigen poli- tieken status van Indonesië niet alleen met de groep Sjah- rir te bespreken, doch even eens met andere Indonesische groepen, alsmede met verte genwoordigers van de Neder- landsche, Chineesche en Ara bische bevolkingsgroepen. De regeering heeft echter reeds uitdrukking gegeven aan haar voornemen om de verzoe ken van bevolkingsgroepen van verschillende nationalitei ten om aan de besprekingen te mogen deelnemen in te wil ligen. Deze groepen hebben als hun wensch te kennen gegeven, dat zij willen samenwerken „op associatieven grondslag". De regeering heeft het juist geoordeeld om, op denzelfden grondslag en met de zelfde mogelijkheden als 3Ialino, een speciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alle groepen zullen deelnemen en waar zij zich van elkanders wenschen op de hoogte kunnen stellen. Op deze conferentie zullen tevens afgevaardigden worden benoemd voor de conferentie, die te Malino is aangekondigd en die ten doel heeft om de politieke reconstructie van Borneo en de Groote Oost uit te werken. Mocht daartoe de wensch bestaan, dan zullen de groe pen tevens in de gelegenheid worden gesteld om onderling overleg te plegen, zonder dat daarbij een vertegenwoordiger van de regeering aanwezig is. Het ligt in de bedoeling van de regeering om deze confe rentie op 1 September te doen beginnen. P Daar men verwacht, dat aan deze voorbereidende conferen tie een groot aantal personen zal deelnemen, zal het voor de afgevaardigden wel niet moge lijk zjjn om hun adviseurs mede te nemen. De „Times" heeft een uit. voerig artikel gewgd aan de situatie op Java. Het blad constateert, dat de uitvoering van de taak der geallieerden in Ned. Indië op bevredigende wijze voortgang heeft. Uit de buitengewesten zijn 152.000 Japanneezen geëvacu eerd, van Java 53.000, terwijl daar nog eenige duizenden zijn achtergebleven, ongerekend de 7000. die worden vastgehou den als arbeidskrachten voor herstelwerkzaamheden. Van Sumatra zijn 48.000 Japannee zen afgevoerd; 19.000 man zijn daar nog aanwezig. Over de politieke ontwikke ling merkt het blad op, dat de Ned. regeering er terecht niet toe heeft willen over gaan het republikeinsche be stuur te erkennen als verte genwoordiger van Sumatra en de andere eilanden. Dat deze zienswijze juist is geweest, is bevestigd door de besprekin gen te Malino. De „Times" spreekt voorts de hoop uit, dat de binnenkort uit te zenden commissie-generaal in staat zal zijn de besprekingen uit de huidige impasse te bren gen. „De Nederlandsche regee ring heeft op zoo treffende wjjze het oude koloniale sys teem verlaten en is, zooals de N verschillende Koninklijke uit. spraken getoond hebben, zoo vastbesloten het Indonesische volk te helpen bij het verove ren van een eigen plaats te midden der Ver. Naties, dat het indien Sjahrir en de ge matigde elementen op Java hun positie tegenover de extre misten kunnen versterken, niet onmogelijk zou moeten zijn tot een oplossing van de han gende kwesties te komen". DE COMMISSIE- GENERAAL. In een onderhoud met den Amsterdamschen correspon dent van de „Times" heeft minister Jonkmam de redenen uiteengezet, waarom men wil overgaan tot het zenden van een Commissie-generaal naar Ned.-Indië. De regeering heeft dit voornemen opgevat, aldus minister Jonkman, omdat vol- f ens de grondwet de taak van en gouverneur-generaal be perkt is tot het vertegenwoor digen van de kroon en de Ned.-Indische regeering, ter wijl aangelegenheden. welke verband houden met de in ternationale betrekkingen de structuur van de nationa listische beweging, het opper bestuur competeeren. De conferentie te Malino, aldus minister Jonkman, moet gezien worden als een uitein delijk bewijs van de goede trouw der Nederlandsche re geering. De tweede Cucagaosche commissie. De commissie, die door den Raad van Bestuur van Curacao werd benoemd en die onlangs naar Nederland is gekomen om haar afwijzend standpunt en dat der Curacaosche Statendele- gatie toe te lichten, heeft uit eengezet welke redenen voor den Raad van Bestuur aanwezig zijn geweest om een tweede commis sie naar Nederland te zenden en een adres tot H.M. de Koningin te richten De commissie is naar Neder land gekomen om de aandacht te vestigen op de zeer vérgaande elschen der Staten en op de overijling en geheimzinnigheid, waarmede deze eischen werden vastgesteld Tegen deze vergaan de eischen keert zich de raad van bestuur. De raad is echter niet louter negatief in zijn opvattingen. Hij is sterk voor doorvoering van decentra lisatie in het bestuur, waartoe de Gouverneur een ontwerp bij de Staten heeft ingediend, dat locale autonomie brengt. Volgens dit rapport zal er na dc Rijksconferentie een grond wetsherziening moeten komen, die. met volledig behoud van de rijkseenheid, voor Curacao een „collegiaal bestuur" in het leven roept, onde*" praesidium van den Gouverneur, met vetorecht van dezen b.v. indien z.i. belangen vaihet Koninkrijk worden ge schaad. Nood breekt wetten. In een steegje in Londen, dat in Downingstreet uit komt heeft een politieagent twee kinderen gevonden waar van een op zijn luier een brief je droeg, dat het verzoek be vatte verder voor hen te willen zorgen. De moeder, die vrij vlug achterhaald was, bleek een Nederlandsche te zijn. Zij was in 1942 met een Nederland- schen korporaal gehuwd en in 1944 naar Nederland gekomen, waar zij in moeilijke omstan digheden kwamen te verkee- ren. Een tijd moesten, zij zelfs in een doorgangshuis verblij ven. Als laatste redmiddel had toen de moeder besloten de kinderen terug naar En geland te brengen en zelf naar Nederland terug te keeren om daar een oplossing voor haar moeilijkheden te vinden HULP AAN OUDEN VAN DAGEN. Het bestuur van het Ned. verbond van vakvereenigingen heeft aan den minister van so ciale zaken verzocht, niet al leen een noodvoorziening te treffen ten behoeve van wettelijk verzekerden, zooals ter verbetering van de finan- cieele positie dezer verzekerden d d. 5 Juli j.l. door de stichting van den arbeid aan de regee ring werd gevraagd, doch dit ook te doen ten behoeve van ouden van dagen, die maat schappelijk in gelijke omstan digheden verkeeren en niet tot den kring der verzekerden be- hooren. Izak Knuppelaar stond terecht. Izak Alter, chauffeur uit 's- Gravenhage, had zich voor het Haagsche Bijz. Gerechtshof te verantwoorden voor hulpver leening aan den vijand, in dien zin, dat hij in het jodenkamp Avegoor, waar hg door de Duit- schers was aangesteld als ploegbaas en later als plaats vervangend kampleider, de ge vangenen met een knuppel had geslagen om hen aan te spo ren om harder te werken Een zekeren de J., die wegens zwakte niet meer tot werken in staat was. had hg zoo door elkaar gerammeld en geslagen, dat deze den volgenden dag was overleden. Zeven getuigen charge verklaarden dat verdachte on- noodig wreed was en dat hij niet gedwongen was de gevan genen te mishandelen. Twee Joodsche getuigen 'd. décharge zeiden dat verdachte geen mis bruik van zijn positie had ge maakt. De advocaat-fiscaal achtte mishandeling bewezen en ver zocht verdachte te veroordee- len tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van pre Noodlottig spel mei een revolver. Een 16-jarige jongen uit Den Haag had in de duinen een revolver ge vonden en speelde daar mee, in bgzgn van zijn 16-jarigen neef, J. C. V. De revolver ging plotse ling af en trof V. boven zijn buik. Tijdens het transport naar het zie kenhuis is de jongen overleden. Zijn neef, door wiens toedoen het nood lottig schot afging, is gevlucht, doch later aan gehouden. - Oostenrijk vraagt aandacht voor Zuid-Tirol. De Oostenrgksche bondsre- geering heeft een memoran dum aan de vredesconferentie ericht, waarin zij verzoekt op iuid-Tirol de principes van het Atlantische Handvest en het statuut van de Vereenigde Naties toe te passen. Verder verzoekt zg zelfbeschikkings recht ten behoeve van Zuid- Tirol. De Oostenrijksche re geering wijst er hierbg op, dat in September 1945 de Groote Vier te Londen hebben besloten dat Zuid-Tirol Italiaansch blijft, zonder te luisteren naar de stem van Oostenrijk of van de bewoners van het gebied zelf, terwijl de bevolking daar overwegend Oostenrijksch is. Een referendum in Zuid-Tirol het eenige middel om tot duurzame vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk te komen, aldus het memorandum. Verklaring van min. Boetzelaar. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken ba ron van Boetzelaer is terugge keerd in Parijs en heeft de leiding van de Nederlandsche delegatie weer op zich geno men. In een vraaggesprek heeft hg verklaard, dat er twee punten zgn, die op de vredesconferentie van essen tieel belang zijn voor Neder land. Dit zijn de herstelbetalin. gen en de economische belan den. Nederland wenscht beta- .ing en vervanging van de schepen, die verloren zijn ge gaan. Nederland had een groot aandeel in de binnenvaart, die nog niet geheel is hersteld, o.m. door het „ijzeren gor dijn", dat de Donau afsluit. Ons land hoopt zijn standpunt in de economische commissie te verdedigen. De moeilijkheden in het bankbedrijf. lOONEN VOOR HEIBAZEN. Overwegende, dat heibazen eener betonstelling aan hooge- re eischen van vakbekwaam heid moeten voldoen dan een heier. terwijl zgn verantwoor delijkheid ook grooter is, heeft het college van rijksbemidde laars besloten dat het loon van den heibaas eener beton- heistelling ten hoogste 15 pet. zal mogen uitgaan boven het loon van een gewonen heier. WERKGEVERS WILLEN WEL MEEWERKEN. Met betrekking tot de i tuatie in het bankbedrijf wordt van werkgeverszijde medege deeld, dat er van onwil bij de werkgevers om in overleg met de Bedrijfsunie der samenwer kende kantoorbediendenorgani saties te komen tot een her ziening van de geldende sala risregeling, geen sprake is. De salariscommissie der werkge vers heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk met de bedrijfs unie overleg gepleegd. De werkgevers hebben zich bereid verklaard om tezamen met de Bedrgfsunie ernstig te werken aan de herziening van de bestaande salarisregeling. Het bestaande meeningsver- schil heeft hoofdzakelgk be trekking op het tempo van behandeling. Het wordt van werkgevers zijde ten zeerste betreurd, dat de Bedrijfsunie bij den huidi- gen stand der besprekingen gemeend heeft een ultimatum te moeten aankondigen. De afgevaardigden ter Parijsche vredesconferentie zijn uitgenoodigd voor een film over de atoombomproef te Bikini. Engeland vraagt Russische verklaring. In Londen is gisteravond de tekst van een Engelsche nota aan de Ver. Staten, Rusland en Frankrijk gepubliceerd. In de nota wordt verklaard, dat Engeland er tegen is dat Rusland 10 milliard dollar voor herstelbetalingen van Duitschland eischt, en dat Rus land volgens de duidelijke ver. klaring van Potsdam geen goederen aan de productie mag onttrekken zoolang er geen productieoverschot is. Op de overeenkomst van Potsdam is eveneens vastgelegd, dat ge durende de bezetting Duitsch land als economische eenheid zou optreden. De nota dringt aan op een Russische verklaring en een in practgk brengen van deze principes. Britsche concentraties in Palestina. Hoewel Londen zich op het oogenblik niet officieel uitlaat over de troebelen in Palestina, bllgkt uit alles, dat er een krachtige actie wordt be. raamd. Vele Britsche troepen wor den in Haifa samengetrokken, stations en knooppunten wor den met prikkeldraad afge zet. Aan den anderen kant heeft de Britsche bevelhebber het verbroederingsverbod weer ingetrokken. De plaatsvervangend voor zitter van de Arabische liga heeft het plan voor een ronde tafel-conferentie verworpen. Perzische regeering eischt terugtrekken Britsche troepen. De Perzische refeeering heeft geëischt dat de Britsen-Indi sche troepen onmiddellijk uit Basra zullen worden terugge trokken, aldus een officieele mededeeling te Teheran. Tabak definitief vrij in België Tijdens een besloten bijeen komst van de liberale partij te Gent, heeft minister van economische zaken, Henri Lie. baert, verklaard, dat hg het besluit heeft onderteekend, dat de vrrjheid van den handel in tabaksproducten herstelt. Geheime Japansche organisatie. In Peru is een geheime Ja pansche organisatie ontdekt, waarvan de leden geloofden in een Japansche overwinning en zeiden dat het nieuws van de- overwinning nog niet in Zuid-Amerika was verspreid. Ook in andere Zuid-Ameri- kaansche staten zijn dergelijke Japansche organisaties ont dekt, wier leden niet in de Ja pansche nederlaag geloofden. Funeste gevolgen van centralen export. POOTAARD APPELTELERS PROTESTEEREN. Op een vergadering van den ;ond van West Z< ventief en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Uitspraak over 14 dagen. Twee dooden bij autobotsing. Donderdagmiddag heeft onder de gemeente Oude Niedorp bij Schagen een ernstig verkeers ongeval aan twee personen het leven gekost. Een auto van de marine op weg naar Den Helder kwam in botsing met een lich ten bestelauto, waarin gezeten waren de bandenhandelaren L Stipriaan uit Alkmaar en J. de Beurs uit St. Pancras. De lich te bestelwagen werd totaal ver. brijzeld en de beide inrittenden op slag gedood Het is een wonder, dat de inzittenden uit den militairen wagen er zoo goed afkwamen De chauffeur, die de botsing zag aankomen, raakte in de cabine bekneld,, waarbij hij gewond werd De naast hem zittende of ficier kwam met den schrik vrij Drie personen, die achterin waren gezeten, werden door el kaar geslingerd waarbij een van hen een arm brak. De Mijnenvelden. Bond van "West Zeeuwsch- Vlaamsche pootaardappel ex porteurs, die dezer dagen in café „de Vuijst" te Oostburg, onder voorzitterschap van den heer M. Govaert. gehouden werd, kwam het misnoegen van telers en exporteurs tot uiting inzake de Centrale ex port van pootaardappelen. De Belgische en Fransche afne mers, die voor den oorlog groot vertrouwen Stelden In het Zeeuwsch-Vlaamsche poot- goed, zijn nu bitter teleurge steld over de kwaliteit van het centraal in deze landen ge- importeerde pootgoed en zien reeds uit naar andere leve ranciers. De heer Govaert wees er op, dat men nog steeds vasthoudt aan de door Seyss-Inquart getroffen regeling inzake den centralen export van poot goed. Deze export breekt den goeden naam van 't Zeeuwsch- Vlaamsche pootgoed in het buitenland, waardoor afzetge bied verloren dreigt te gaan. Daarna besprak de heer Go vaert de aan de telers toege zonden B.E.A.-contracten, die voor de telers onaanvaardbare voorwaarden bevatten. Hij wekte de aanwezigen op schouder aan schouder te staan. Met algemeene stem men werd besloten telegram men te zenden aan H. M. de Koningin en den minister van landbouw om om tusschen- komst te verzoeken. Ook de Stichting van den Landbouw, die evenals de Stichting Herstel Zeeland 1945 en de Kamer van Koophandel op deze vergadering vertegen woordigd was, zal op de door haar aangevraagde audiëntie met den minister van land bouw de belangen van telers en exporteurs onder de aan dacht brengen. Met een woord van dank voor de groote opkomst, sloot de heer Govaert de vergade ring. Er zit muziek in Nieuw Walcheren. De Directeur van de Harmo- nievereeniging „Ons Genoegen" te Vlissingen, de heer P. de Rooij, heeft een marsch geschre ven, getiteld „Nieuw Walcheren" Deze marsch is opgedragen aan den voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren", dien heer J- L. Verhagen. Deze marsch zal in den han del worden gébracht en de op brengst zal aan de stichting „Nieuw Walcheren" ten goede komen. Opleiding kleuter schoolonderwijzeres aan de Kweekscholen. Donderdag vond onder auspiciën der Stichting Herstel Zeeland 1945 een bespreking plaats nopens den nood, waarin het voorberei dend Lager Onderwijs in onze Provincie verkeert. Aanwezig waren: de beide inspecteurs van het Lager Onderwijs in Zeeland, de heeren Kuiper en Leenhouts, alsmede de direc teuren der beide kweekscholen, de heeren A. de Jonge en Dr. K. Huizenga, en van de zijde der Stichting de heeren A. Schout, onder-voorzitter en D. van Heyst, secretaris. De heer Kuiper gaf enkele voorbeelden iuit zgn inspectie, welke den zeer deplorabelen toestand van |het kleuteronderwijs op schrille Toestand was steeds onbevredigend. TOEN in de Meidagen 1940 Yerseke door bommen en granaten en de daarop volgende branden zwaar werd getroffen, bleef de haven on gedeerd. Anders werd dit in 1944, toen de Yerseksche ha ven driemaal het doelwit was van een,aanval door Engelsche vliegtuigen. De eerste maal vielen de bommen even buiten den ha veningang en richtten zeer weinig schade aan. De tweede maal echter wer. den eenige schepen totaal ver nietigd en de haveningang ge troffen; de kop van den Zuide lijken dam aldaar werd volko men weggevaagd. Bovendien werden eenige particuliere loodsen verwoest en sloeg er een gat in den dam bg het nieuwe schuilhuisje. De derde maal werd het oude schuilhuisje weggevaagd benevens een fabriekje en win kel op het haventerrein. Ook de havenwerken leden ernstige schade. De dam voor het nieu we schuilhuisje werd over groote lengte verwoest en er sloeg een gat in den dijk tegen den Buren-polder. Het mitrail- leurvuur sloeg hier en daar wel stukjes uit, doch kreeg weinig vat op de grootendeels basalten- en betonnen haven werken. Wel werden veel meer palen vernield of ontzet. Het herstel van den dam voor het nieuwe schuilhuisje werd direct ter hand genomen om verder wegslaan te voor komen; als materiaal hiervoor was slechts puin, etc. voor handen. Begin 1945 kwam de dam bij den haveningang weer ge reed; door de diepte der bom gaten was het herstel hier moeilijk door het telkens opko mende getij en de primitieve materialen. Met den herbouw van het oude schuilhuisje werd in het najaar 1945 een begin ge maakt. Dit werd solied opge trokken van afbraaksteenen en met een flinke bergplaats voor gemeente-werken. De dijk tegen den Burenpol- der werd door de Breede Wa tering provisioneel hersteld, hoofdzakelgk met grond. Van den zwaar beschadigden dam tegenover het oude schuil- huis werden de brokken uit de haven verwijderd en er werden wat oude steenbrokken opge stapeld, waardoor men de aan leggende schepen weer kon betreden en verlaten. Deze toestand is echter vol komen onbevredigend. Het is te hopen dat spoedig voldoende materialen voor dit werk be schikbaar zullen komen en dat gelden voor het herstel zullen worden beschikbaar gesteld om de voor Yerseke zoo uiterst belangrijke haven weer toon baar en voldoende bruikbaar te maken. wijze aantoonden. Het gebrek aan financiën is de oorzaak van vele gebreken, wat zich weerspiegelt in onvoldoende huisvesting, gebrek aan leer middelen en te lage bezoldiging der onderwijskrachten, waar door de aanstelling van goede krachten ten zeerste wordt bemoeilijkt. Voorts moet in de opleiding der onderwijskrach ten worden voorzien. De cur sus, die voor den oorlog be stond, is opgeheven. Pogingen om dezen cursus een nieuw le ven in te blazen, hebben ge faald, zoodat thans andere we gen moeten worden gevonden. Alle aanwezigen waren una niem van oordeel, dat deze tak van onderwijs, voor de voor bereiding op het onderwijs voor de jeugd van zoo uitnemend belang, weer in de volle be langstelling, met name in die van de regeeringsinatanties, moet komen te staan. Met in schakeling van den Raad van Bijstand voor Ondervvgs-aan- gelegenheden, zal op dezen noodtoestand de aandacht worden gevestigd van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, terwijl aan Gedeputeerde Staten een ver zoek om adhaesie zal worden gericht. Ten aanzien van de opleiding werd besloten, om na te gaan, of aan de kweekscholen voor onderwijzers een cursus voor opleiding tot kleuterschoolon. derwijzeres kan worden ver bonden. De beide directeuren verklaarden zich gaarne bereid daaraan hun medewerking te verleenen. Alsdan zal dus een neutrale opleiding en een Prot. Chr. opleiding worden verkre gen. De financiering vormt ech ter in eerste instantie nog een ernstig beletsel. De inkomsten, door de cursisten te betalen, zullen in geen geval de uitga ven kunnen opvangen. Ge tracht zal worden een hgdrage te verkrijgen van Rijk en Pro vincie, terwijl voorts in dc toekomst een beroep zal wor den gedaan op de besturen van die gemeenten, vanwaar uit de cursisten afkomstig zgn. Via de Stichting zal ten slotte een startsubsidie worden aan gevraagd aan het Nederlands Volksherstel en aan het Prins Bernhardfonds. Mocht na de officieele aankondiging van de oprichting der cursussen blij ken, dat ook in de andere deelen der provincie voor de opleiding genoegzame belang stelling bestaat, dan zal wor den nagegaan, in hoeverre de financiën het toelaten om be. halve in Middelburg ook in an dere plaatsen in Zeeland de opleiding ter hand te nemen. De voorlichtingsdienst der Provincie Zeeland deelt mede, dat op Walcheren de mijnen velden oorspronkelijk een op- Servlakte besloegen van 2000 '.A. In West Zeeuwsch-Vlaan deren bedroegen zij 640 H.A., op Schouwen 650 H.A. en op Tholen 80 H.A. Schouwen en Tholen waren reeds in dit voorjaar practisch gezuiverd. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen is men vrijwel zoover. Op Walcheren zijn tot dusver 80.000 mijnen onscha delijk gemaakt. Het weer in cultuur brengen van voormalige mijnenvelden is een moeizaam werk. vooral waar men met jarenlang voortgewoekerd en verhout onkruid heeft te maken. On kruid ruimen, diep ploegen, herhaaldelijk cultiveeren, eg- en en egaliseeren is noodza kelijk. Bovendien worden in mijnenvelden vaak kleine hin derlijke betonnen versterkin- •en aangetroffen en in West Jeeuwsch-Vlaanderen ontelba re bom- en granaatgaten, Hoe gevaarlijk ook de be werking soms nog kan zijn, blijkt uit het feit, dat dit jaar in West Zeeuwsch-Vlaanderen reeds tot tweemaal toe een landbcuwhersteltractor op een mijn is geloopen. De laatste keer betrof het een perceel dat al viermaal bewerkt was; de Fransche anti-tankmijn, die het ongeluk veroorzaakte, be vond zich echter niet minder dan 80 cm. onder het maai- veld. In verband met de blij- vende kans op ongelukken worden soms soortgelijke per- ceelen thans uitsluitend met cude tractoren bewerkt. Krijgt Sluiskil zware ijzer- en staalindustrie? Er zijn plannen in voorbe reiding om in Nederland een groote zware ijzer- en staal industrie te vestigen. Door de vermindering van de Duitsche productie, die in bijna de helft van onze ijzer- en staalbehoef- te van vcor den oorlog voor zag, is het meer dan ooit noodzakelijk, dat de ijzer- en staalindustrie in Nederland aanzienlijk wórdt uitgebreid. Noch het probleem der ar beidskrachten, noch de voor ziening in steenkool en kalk (dit laatste uit België) kan hiervoor een belemmering zijn. Dcor dr. J. de Meijer wordt nu in „Industrie" betoogd, dat Sluiskil in Zeeuwsch-Vlaande ren de aangewezen plaats zou zijn om deze industrie te ves tigen. Er is daar reeds een cokes- en stikstoffabriek ge vestigd, terwijl er een uitste kende haven is. De vestiging van deze industrie zou aan zienlijk kunnen bijdragen in de welvaart van dit zoo zwaar getroffen en zoo stiefmoeder lijk behandelde gebied. De goede verbindingen in Sluiskil met België zouden voor deze industrie zeer gunstig zgn. Het verkeer in Zeeland. Zooals bekend treedt per 26 Augustus een nieuwe dienstre geling van de spoorwegen in werking in verband met het in- gefcruik nemen van de spoor brug aan den Moerdijk. Dit brengt tal van moeilijkheden mede voor de aansluitende ver- voerondernemingen. De tijden van aankomst en vertrek der treinen vertoonen nl. nog niet de gewenschte regelmaat, waar in helaas nog geen verandering kan worden gebracht. Met de bij het doorgaand vervoer in Zeeland betrokken ondernemingen zjjn nu bespre kingen gevoerd over de aanslui tingen De Rijksinspecteur van het verkeer heeft hierbij de lei ding gehad. Ook vertegenwoordi gers van de posterijen hebben aan de besprekingen deelgeno men. Daar de tram- en autobusdien. sten geleidelijk wat meer ma teriaal ter beschikking krijgen, konden de aansluitingen weer worden verbeterd. Vlissingen krijgt een goed sportveld. Het nieuwe Vlissingsche voetbalveld zal op 17 Augus tus in gebruik genomen wor den Een veld, grooot 105 brj 69% m., de eerste klassers waardig, met een tribune die aan 1500 toeschouwers zit- en staanplaatsen verschaft, ter wijl ook buiten de tribune ruimschoots plaats is voor het publiek. Twee maanden geleden was het ter plaatse (een gedeelte van het oude vliegveld) nog een wildernis. Thans strekt zich hier een keurig geëgali seerd grastapijt uit. Om het zoo ver te krggen, is gewerkt moeten worden van den vroe gen ochtend tot den laten avond. Twee honderd meter puin van een voormalige startbaan moest opgeruimd worden, een grindpad rond het terrein en een sportdrainage moesten worden aangelegd. Voor de drainage werd gebruik ge maakt van poreuze buizen welke een goede afwatering waarborgen en niet gemakke lijk verstopt kunnen geraken. Bij de zware regenbuien van de laatste weken, bleef het veld dan ook in uitstekende conditie. De meeste arbeiders, die hier werken zijn gespeciali seerd in het aanleggen van sportvelden. Ook het Feijen- oordstadion in Rotterdam werd bijv. door hen aangelegd. Voor het werk bestaat groo te belangstelling en vooral 's avonds komen vele Vlissin- gers kijken naar de vorderin gen. Het best kan men het terrein bereiken langs de Van Dishoeckstraat en den Bosch- weg, of langs den Nieuwen Vlissingschen weg. Het ligt in de bedoeling ook de toegangswegen pog wat op te knappen. Geschiedenis van Westkapelle bezongen. Het hoofd, van de openbare school te Westkapelle, de heer S. de Vos, heeft in dichtvorm, de geschiedenis van Westkapelle jeoahreven. Enkele gedeelten hiervan zijn door den heer S. de Roog uit Vlissingen, direc teur van „Ons Genoegen" ge toonzet. Het dameskoor van Westka pelle, o-l.v. den heer de Rooi] zal dit werk voor de eerste maal uit voeren in een concert in de Domkerk te Utrecht op 11 Sept. welk concert gedurende de najaarsfoeurs te Utrecht gegeven zal worden ten bate van „West kapelle Herrijst". Het werk, waarin zang en de clamatie elkaar afwisselen, zal t.z.t. ook in Zeeland worden uit gevoerd Naar een Coöperatieve Vlasindustrie. De nog jonge vlasindustrie in Eede is door den oorlog vrijwel geheel verwoest. De vlassers uit de kleine be drijven willen zich nu op coöpe ratieve basis aaneensluiten, waardoor de stichting van een warmwater-roterij mogelijk zou worden en men dus beter de concurrentie zou kunnen weer staan. Ned. Volksherstel heeft ver klaard aan deze oplossing mede te werken door een gift van on geveer 30.000,De gemeente stelt ziéh voor hiervoor een tur bine aan te schaffen, terwijl de deelnemende vlassers, naar ver houding van de met vlas be teel de oppervlakte, deel zullen ne men in de kosten van een ge bouw. Hierdoor is dus een basis ge vormd, waarop de vlasindustrie een belangrijke bron van inkom sten voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden. WEINIG „KAPERS" IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is men thans volop bezig met de oogstwerkzaam- heden, wat op zichzelf heel wat drukte met zich brengt. Ech ter ontbreekt thans op de lan derijen iets van de bedrijvig heid, die er tijdens de oorlogs jaren heerschte. Men ziet nl, in de polders weinig of geen „ra- pers", die de achtergebleven korenaren op de landerijen bij eenzamelen voor eigen gebruik of aanvulling. Ook ziet men weinig menschen, die er op uit trekken om aardappelen te kappen. Moet hieruit afgeleid worden, dat de plattelandsbe volking over het algemeen feen tekort van deze produc- en verwacht voor den winter? Predikbeurten Ned. Herv. gemeente: Ter- neuzen: 10 ds. v. d. Klift, 2.30 ds. Sickesz; Sluiskil: 10 ds. oickcsz, 2.30 leesd.; Sas van Gent: 10 ds. van der Graaff; Philippine: 2.30 ds. Saraber; Kloosterzande: 10 ds. Sara ber; Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout; Aardenburg: 10. ds. van Roijen; Biervliet: 10 ds. van den Ham; Breskens: 10 dhr. Feij; Cadzand: 10 ds. Enker; Groede: 9 dhr. v. Pelt: Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; St. Kruis: 9 ds. van Roijen; Nieuwvliet: 10.45 dhr. van Pelt; Oostburg: 10 ds. Schrale; Retranchement: 10 ds. Ba- rouw; Schoondijke: 13.30 ds. van Vliet; Sluis: 18.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 14.30 ds. Schrale; IJzendgke: 5 ds. van 't Hooft; Zuidzande: 10 ds. Ter Beek. Goes Nog geen M.T.S. dit jaar? De plannen voor de oprich ting van een M.T.S. te Goes zgn reeds in een vergevorderd stadium. De oproep voor een directeur aan deze school is reeds geplaatst. De toestemming uit Den Haag, die aangevraagd is, laat echter nog steeds op zich wachten. Als deze toestem ming niet vlug verleend wordt zal men dit jaar niet meer met de cursussen aan de M. T.S. kunnen beginnen. Tot typist ter gemeente secretarie van Kruinlngen is benoemd mej. J. H. Vernim- men te Hansweert. Met ingang van 1 Juli '46 is A. M v. Peenen, door de Gedeputeerde Staten van Zee land. benoemd tot stuurman bg de Provinciale Stoomboot diensten. Voor het examen Coupeuse te 's-Gravenhage zijn geslaagd de dames C. M. H. den Boer en H. Bos uit Middelburg en C. Vos uit Gapinge. Bg de gehouden Modevak examens te Breda slaagde voor Leerares-Coupeuse mej. L. Crucq te Middelburg. Voor Coupeuse slaagden de dames M. Mauer te Souburg, L. Sey- nesael te Nieuwvliet en J. Wit te te Koudekerke. Voor Costumière slaagden A. de Roos en M. v. Maris te Vlissin gen. De heer J. A. v. d. Heu vel te Goes is geslaagd voor het examen Engelsch L.O,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10