PH0VINCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Inönu voor de derde maal Turksch president Illegale Joodsche immigranten naar Cyprus Vandaag Resolute schrede op den weg naar de oplossing Moet Naerebouts standbeeld hersteld of vernieuwd? fltoofdrtd acteur Q. BaHtatQa '(net redactioneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Ir., Vllsslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch.' Vlls slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Vrijdag 189e Jaargang- 9 Aug. 1946 Nummer 184 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pef week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal., Losse nummers 5 cent AD VER* TENT1EPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureau* gevestigd te Vllsslngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Het Wereldgebeuren Geen zwenking In de buitenlandsche politiek. Da onnosilift hliift ileK behaalden, vooral in de steden, L>e oppositie Dlljn zien opmerkel3ke successen. Niettemin houdt de huidige leider, Inönu, stevig het roer in handen. De 62-jarige Ismet Inönu, wiens ware naam Reshid-el-Devriye is is af komstig uit Smyrna. Zijn car rière kolonel in 1915, chef van den generalen staf in 1917, minister van oorlog na de nederlaag maakte hij als militair. Deze week is Inönu voor de derde maal door de Nationale Vergade ring tot president van de re publiek gekozen. Niet een stemmig dit keer, want de oppositie had een anderen candidaat gesteld, maar schalk Chakmok. De democra ten beweren met klem, dat de verkiezingsuitslag een ver wrongen beeld geert van de werkelijke verhoudingen en in vele plaatsen vervalscht is. Zij zetten hiertegen een pro- .est-beweging op touw en het schijnt, dat de regeering on der den polltieken druk be zweken is. Zondag trad plotse ling het kabinet Saradjogloe af. Lang duurde de crissis niet want Dinsdag had Peker reeds een andere regeering geformeerd, waarin een tien tal nieuwe figuren voor het voetlicht treden. Een zwen king in de buitenlandsche po litiek beteekent dit niet, daar op wjjst het aanblijven van den minister van buitenland sche zaken, Hassan Saka. Wel kan het een begin inlui den van een nieuwe koers op binnenlands ch terrein, erop gericht de oppositie, wier kracht gebleken is, den wind uit de zeilen te nemen. INÖNU Het is nu meer dan twintig jaar geleden, dat Kemal Pasja een nationale revolutie ontke tende, die geheel Turkije een ander aanzien zou geven. Het oude Ottomaansche Rijk, dat in Europa met moeite de rol van groote mogendheid speel de, was als bondgenoot van Duitschland verpletterend ver slagen en in zijn voegen ineen gestort. Op de oude ruïnes ontbloeide een nieuw nationaal leven; een nieuw rijk met nog en kleine strook gebied in Eu ropa, begon onder een krach tig regiem het oude Turkije te moderniseeren. Alle krachten werden ingespannen voor den wederopbouw van het door en door verarmde land, het peil van den landbouw werd op gevoerd, een begin werd ge maakt met de industrialisatie en in het onherbergzame mid. den van het land verrees een nieuwe hoofdstad, Ankara. Ook het alledaagsche leven werd gemoderniseerd en ach ter elkaar voerde Kemal een veldtocht tegen de fez. den baard en den sluier, teekenen van Oostersehe tradities, be lemmeringen voor de weder, geboorte. Na twintig jaar is Turkije een land geworden, dat zich een onafhankelijke en sterke plaats in de rjj der na ties heeft weten te veroveren. Oorspronkelijk stond het re- volutionnaire Turkije in nauwe verbinding met het revolution- naire Rusland. De vriendschap is echter de laatste jaren snel bekoeld en zelfs in een ge spannen verhouding verkeerd. De Russen werpen een begee- rig oog op de Dardenellen en kunnen moeilijk verkroppen, dat Turkije deze zeeéngte angstvallig bewaakt. Nog slechts enkele maanden gele den verschenen in de Pravda eenige door Sovjet-geleerden geschreven artikelen, waarin istorische rechten van Rus land werden bespleit op Geor- gisch grondgebied, dat aan Turkije toebehoort. Dit leidde weer toit anti-Sovjet-demon- straties in verscheidene Turk- sche steden en sindsdien weet de Sovjet-pers weinig goeds meer over Turkije te schrijven. Ook op binnenlandsch ge. bied zijn de moeilijkheden toe- genomen. Nu de frischheid van et nieuwe er af is en de ge breken van een een-partij-re giem duidelijker naar voren zijn gekomen is er een sterke oppositie gegroeid, hoofdzake lijk georganiseerd in de De mocratische Partij. Bij de laatste verkiezingen behaalde de Republikeinscne Volkspar tij nog wel een groote meer derheid, maar de democraten BRAND OP EEN NOORSCH SCHIP. Aan boord van het 9000 ton metende Noorsche motorschip „Norbryn", afkomstig uit Narvik, is Woensdagmiddag brand uitgebroken. De „Norbryn" ligt in repara tie bij de Nederlandsche Dok- Mij. aan het Steenen Hoofd in het Amsterdamsche havenge bied en zou binnenkort naar Noorwegen vertrekken. Bij de werkzaamheden is een gloeien, de klinknagel in de olietank te recht gekomen waarop de olie in brand geraakte en het schip spoedig in donkere rookwol ken schuil ging. De brandweer rukte op het alarm uit met drie motorspui ten en de drijvende motorspuit >,Jason". Met veertien stralen ging men het vuur te lijf. De brand weer slaagde erin hét vuur tot de olietank en de machineka mer te beperken. Door de groo. te hitte was het niet mogelijk den omvang der schade aan de machines toegebracht te be palen maar vast staat reeds, dat het vertrek naar Noorwe gen eenige maanden zal moe ten worden uitgesteld. Beyin naar Parijs. Den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Bevin, is door zijn geneesheeren toe stemming verleend de con ferentie te Parijs weer bij te wonen. Hh zal als leider van de Britsche delegatie optre den en vertrekt morgen naar Parijs. Chineesche wijsheid. Het Chineesche blad Sin Wan Pao heeft van de groote vijf" de vol gende karakteristiek ge geven: De Franschen handelen onmiddellijk nadat zij gepraat heb ben, de Britten hande len terwijl zij praten, de Amerikanen praten Êas nadat zij gehandeld ebben, de Sowjets han delen maar praten hee- lemaal niet en de Chi- neezen praten en pra ten maar doen niets. Een dagelijksche lucht- verbinding tusschen Praag en Londen, de eerste étappe van de toekomstige lijn Praag New York, is heden geopend. De .Karel Doorman" vertrokken. Het vliegtuig-moederschip ..Karei Doorman" van de Kon. Marine heeft gisterenmiddag Rotterdam verlaten. Het schip gaat voorloopig naar Ports mouth. Over enkele weken zal het van daar naar Indonesië vertrekken. De „Karei Doorman" zal op de. ze reis voor de eerste maal de Javazee passeeren. waar Schout-bij-nacht Doorman op 27 Februari 1942 in den strijd tegen de Japansche overmacht ten onder ging. „Ondergedoken" telefoontoestellen. Een groot aantal telefoon toestellen is nog niet aan den rechtmatigen eigenaar, het P.T.T.-bedrijf, teruggegeven. Mogelijk denkt men op deze wijze sneller aan een tele foon-aansluiting te komen. Dit is geenszins het geval, integendeel, na 1 September a.s. zullen "eventueel bezitters van deze „ondergedoken" te lefoontoestellen strafrechter lijk vervolgd worden. Voor dien datum kunnen zij nog straffeloos bii den telefoon dienst of bij het postkantoor ter plaatse worden inge leverd. Amerika gaat het Argentijnsche leger uitrusten. (De „New York Times' meldt uit Buenos-Aires, dat de regeeringen van de V.S. en Argentinië tot overeenstem ming zrjn gekomen over de Argentijnsche contróle der Duitsche industrie in Argen tinië, het sluiten van Duit sche scholen aldaar en wette lijke acties tegen de op de vastgestelde lijst voorkomen de Duitschers. Volgens ge. woonliik betrouwbare bron nen, aldus het blad, zullen de V.S. als tegen praestatie het Argentijnsche leger uitrusten en opleiden. SPOORBRUG BIJ ZUTFEN WEER GEREED. Twee maal reeds werd de spoorbrug bij Zutfen verwoest, in 1940 en 1945. De laatste maal zoo grondig, dat de bouw van een nieuwe brug noodzakelijk werd. Deze is inderdaad in recordtijd ge bouwd door de Nederlandsche Staalindustrie en zal Maandag officieel geopend worden. Met het herstel van deze brug is een zeer belangrijke spoorwegverbinding tusschen het Noorden en het Westen hersteld. Maandag begint confe rentie over Palestina. Volgens een bericht van de New York Times heeft Groot- Brittannië er de Vereenigde Staten van op de hoogte steld, dat geen verdere ille gale immigratie in Palestina meer zal worden toegestaan en dat voortaan allen, die op illegale wgze in Palestina po gen binnen te komen, naar het eiland Cyprus verscheept zul- len worden. Op Cyprus is pas een concentratiekamp in ge reedheid gebracht. VERBROEDERINGS VERBOD OPGEHEVEN. Het op 25 Juli door gene raal Sirr Evelyn Barker, algemeen opperbevelhebber der Engelsche troepen in Pa lestina, uitgevaardigde „niet- verbroederingsbevel" is opge heven. Volgens dit bevel was het aan de Engelsche troepen op grond van den aanval op het hotel „Koning David" ver boden door Joden gedreven café's. bioscopen, restaurants, winkels en door Joden be woonde particuliere woonhui zen te bezoeken. Dit verbod had in sommige kringen groo te verontwaardiging teweeg gebracht. DE HOUDING DER ARABISCHE LIGA. In kringen van de Arabi sche Liga heeft men bevesti ging ontvangen dat de minis ters van buitenlandsche zaken t alle Arabische landen aanwezig zuUen zijn bij de opening van de conferentie over Palestina op 12 Augustus aanstaande. De Arabische landen hebben thans besloten, aldus wordt verklaard, ten aanzien van het Palestynsche probleem een ge meenschappelijke politiek te voeren. Deze poitiek zou In de volgende punten zijn sa men te vatten: Verwerping van elk vèrdee- lingsplan; weigering deel te nemen aan een ronde-tafel conferentie. indien ook de Jo den daartoe zouden worden uitgenoodigd; verzet tegen al le Joodsche immigratie; een eisch tot onafhankelijkheids verklaring voor Palestina en tot liquidatie van het Brit sche mandaat. JOODSCHE CONGRES BIJEEN. Het Joodsch wereldcongres dat in gesloten zitting te Pa- rgs bijeen is geweest, heeft heden medegedeeld, dat het zal verzoeken, dat in de vredesver dragen, die thans te Park's wor den opgesteld, speciale clausu les zullen woeden opgenomen, waarin de bescherming der Joousche gemeenschappen in ex-vijandelijke staten wordt gewaarborgd. Deze bescherming zou moe ten worden omschreven in de grondwet van die landen en onderworpen aan het toezicht en onderzoek van een of an der lichaam der V.N. Het Joodsche wereldcongres is geen onderdeel van 't Joodsch bureau voor Palestina, hoewel vele Joodsche leiders, die zich thans te Parijs bevinden, lid zijn van beide lichamen. Doodstraf geëischt. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Arn hem heeft de doodstraf ge ëischt tegen den voormaligen Nederlandschen artillerie-offi cier A. J. Burck, die dienst had genomen bg de S.S. na eerst instructeur te zijn ge weest bij den arbeidsienst en der Waffen S.S. wordt in het raadhuis te Oudewater het beleg en de verwoesting der stad in 1575 door de Spanjaarden herdacht; is het vijftig jaar ge leden dat de Duitsche luchtvaartpionier Otto Lilienthal bij een proef vlucht om het leven kwam. HET „DAGBLAD" OVER DE COMMISSIE- GENERAAL VOOR INDONESIË. Nederlandsche voorzitters bij de Ver. Naties. Vier lichamen, welke deel uitmaken van de organisatie der Vereenigde Naties, hebben thans Nederlandsche voorzit ters, nl. de Veiligheidsraad (van Kleffens). het weten schappelijk en technisch comi té van de commissie voor de atoomkracht (prof. H. A. Kramers), de commissie van deskundigen van den Veilig heidsraad (Beelaerts v. Blok- lan) en de commissie voor de toelating van nieuwe leden (R. Fack). Radarinstallaties voor de scheepvaart. De „Westerdam" en de „Noordam" van de Holland- Amerika-lijn zullen met het nieuwste type radar worden uitgerust. Door de jongste re visies zijn de radar-installaties meer bedrijfszeker geworden en zeer speciaal geschikt voor de koopvaardij. Het Is zeer waarschijnlijk, dat de „Wes. terdam", die thans naar New. York onderweg is. bij haar te rugreis reeds in het bezit zal zijn van deze kostbare instal latie. De „Noordam" zal er op haar volgende reis mee wor den uitgerust. SPECIALE RIJWIELTREINEN. In verband met de groote drukte zullen op 9 en 10 Aug. rijwielen, die ter vervoer wor den aangeboden met rijwiel- kaarten van 1.50 kunnen worden vervoerd met treinen naar keuze van den reiziger, doch uitsluitend met de spe ciale rgwieltreinen, die op die dagen zullen loopen. Het is den reizigers op die dagen dus niet mogelijk op afstanden bo ven 40 km. rijwielen te doen vervoeren met den trein, waar zij zelf in reizen. Indien noodig zal ook op de volgende Vrijdagen en Zater dagen tot dezen maatregel worden overgegaan. PATIËNT WILDE VROUW IN BRAND STEKEN. De 39_jarige C. R. S. te Rotterdam heeft getracht zijn vrouw in brand te steken. Hij sloeg een flesch benzine op haar hoofd in stukken en wilde er de vlam in steken. Gelukkig slaagde de vrouw er in naar buiten te vluchten. De man goot daarop benzine door de woning en stichtte brand. Een door de vrouw te hulp geroepen politieagent kon de vlammen nog tijdig dooven. De man was kort geleden uit het krankzinnigengesticht te Maasoord ontslagen. Vlissingens loods en menschenredder verspeelde in '44 zijn hoofd. Zijn standbeeld heden 27 jaar. P Vlissingens eerttfds zoo 1 fieren boulevard stonden de standbeelden van twee heldenfiguren waarop Vlissin- gen trots kan zijn. Beiden zeelui en beiden Vlissingers, maar toch zoo verschillend van aanleg, levenspositie en lots bestemming. Jarenlang hebben ze daar gestaan. De Ruyter, forsch en krach tig, groot en gespierd. Een tot commandeeren geboren figuur uit den glorietijd van ons volksbestaan, de schrik der zeeën, die voor de eer van het vaderland een roemvollen dood stierf en in Neerlands be roemdste kerk, de Nieuwe kerk te Amsterdam, in een praal graf werd bijgezet. Hij prijkt steeds op den boulevard, t de ander, wiens voet stuk alleen de oorlog overleef de, een eenvoudige visscher, een figuur uit de langzaam wegstervende republiek met een vrijwel onbekende geschie denis, gestorven als lichtwach- ter aan het Goessche Sas en begraven in de oude kerk te Goes, waar een eenvoudige zerk de laatste rustplaats dekt van „den beroemden zeeman en edelen menschenvriend". Frans Naerebout 23 Juli 1779. Vlissingen viert kermis en niemand stoort zich aan den storm, die Zeelands kusten beukt. Maar buiten, op de Rassen, is de „Woestduyn* ge. strand en worstelt de beman ning met den dood. Schip en bemanning zgn reddeloos verlorenen niemand denkt er aan zijn leven te wagen. Niemand Met zijn broer Jacob en zeven van zgn maats zwoegt de eenvoudige visscher Frans Naerebout door storm ei nacht naar de „Woestduyn' en zij slagen er in 71 scliip. breukelingen binnen te bren gen. Nog dien zelfden dag wagen de onverschrokken visschers opnieuw hun leven en brengen onder leiding van Naerebout opnieuw zestien menschenle- vens in veiligheid, zoodat al len, die bij de eerste komst van Naerebout aan boord van de „Woestduyn" bevonden, door dezen koenen Vlissinger werden gered. In 1788 voer Naerebout an dermaal in een stormnacht uit en volbracht hij het waagstuk om de „Zuiderburg", welks roer op de „Drogen" was stuk g-estooten, na een tocht van tien dagen behouden in Plymouth binnen te brengen. Als loods in dienst bij de Oost-Indische Compagnie, wist hij de „Voorland" uit handen van de Engelschen te houden en in Kaapstad binnen te brengen. Op den terugweg werd hij door de Engelschen krijgsgevangen gemaakt, waar een schout bij nacht hem trachtte over te halen als loods in zijn dienst te treden tegen een loon van 200 pond sterling! Maar zijn vaderlands liefde weerstond deze verlei ding. Met behulp van een Duitsch kapitein wist hij te ontsnappen en na een afwezigheid van een jaar keerde hg in Vlissin gen terug. De levensavond van Frans Naerebout is droevig en eigen- lijk een schande voor ons volk Want deze nobele redder, die honderden menschenlevens aan de zee heeft ontrukt, heeft zijn laatste levensdagen onder kommervolle omstandigheden gesleten als lichtwachter aan het Goessche Sas tegen een salaris van 300 gulden 's jaars. Hij leefde in een hut, opge trokken van planken en stroo. Pas in 1816 werd hij verheven tot „broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw", waaraan een toelage van 200 per jaar verbonden was. In den ouderdom van zeven tig jaar overleed hij den 29en Augustus 1818 te Goes. Dat was het einde van den man die door zijn moed, zelf opoffering en trouw, velen ten voorbeeld is geweest en die als de grondvester van ons loodswezen kan worden be schouwd. Vandaag, 27 jaar geleden, op 9 Augustus 1919, onthulde Z. Ex. vice-admiraal Baudin, namens H.M. de Koningin het standbeeld dat ter eere van Frans Naerebout was opge richt. Al die jaren heeft hg daar gezeten op zijn kaap stander en getuurd naar de zee, die hij zoo lief heeft ge had en waarop hij al ztfn daden van heldenmoed en menschenliefde had verricht. Al die jaren, tot in Novem ber 1944 de storm der be vrijding over Zeeland woedde en het standbeeld van Naere bout in dezen storm ten on derging. En zoolang de troosteloos- leege kaapstander in de scha duw van den Duitschen bunker op den boulevard staat, blgft ook voor Vlissingen de vraag bestaan of het standbeeld van Frans Naerebout al dan niet moet terugkeeren. Hier en daar wordt gehoopt en zelfs ai gemompeld dat dit standbeeld niet zal terugkee ren omdat het „zoo leelgk" was. Maar ligt dan juist hier geen eereplicht voor Vlissingen om hem ditmaal een beter en mooier standbeeld te geven? Is de leege kaapstander niet een symbool van onzen tijd, die nauwelijks meer weet wie Naerebout was? De geschiedenis herhaalt zich. Na de ramp van de „Woestduyn" lag Naerebouts naam op ieders lippen, maar hij stierf als een vergeten en onbekend man. En toen in 1919 het uitvoerend comité, dat het als zijn plicht voelde zgn daden aan de vergetelheid te onttrekken, zijn standbeeld onthulde sprak weer ieder over hem! Het is onze plicht om, waar zgn standbeeld werd verwoest, zorg voor te dragen, dat Frans Naerebout niet voor de tweede maal een roemloozen dood sterft. Naerebout heeft, hoewel In Veere geboren, toch Vlissinger, als koene loods en menschen redder en als groot man recht op een standbeeld in Vlissin gen, waar hij zoovele jaren leefde en waar hij zgn nobel werk volbracht!! Bommenwerper werd niet neergeschoten. In een hoofdartikel juicht het te Batavia verschijnende „Dagblad" te instelling van een commiss>ie-geneitaal toe en begroet haar als een nieuwe resolute schrede op den weg, die langs overleg tot een op lossing van de Indonesische problemen zal voeren. Het blad meent, dat men aan Indonesische zijde met vol doening zal vaststellen, dat de positie van een gewaardeerd en vertrouwd gemachtigde als dr. van Mook door zijn opneming in de commissie-generaal verstrekt en verbreed. Het „Dagblad" verneemt dat in de nieuwe commissie geen vertegenwoordiger van de R. K. Volkspartij zal worden op genomen en noemt als waar schijnlijke leden o.a. prof. Schermerhorn en F. de Boer. oud wnd. burgemeester van Amsterdam. Dr. van Mook zal in de commissie zitting heb ben uit hoofde van zgn functie van luitenant g. g. DE AANVAL BIJ SEMARANG. De legervoorlichtingsdienst deelt mede. dat de te Sema- rang neergestorte bommenwer per niet is neergeschoten, doch verongelukt. Waarschijnlijk Byrnes' rede in Sovjet-Unie verspreid. Op een uitdaging van Byr nes heeft in Parijs Molotof de toezegging gedaan om de rede van Byrnes in de Sowjet- Unie te doen publiceeren. Gis teren is deze rede door de radio uitgezonden. Op Byrnes' rede, waarvan het voorlezen 18 minuten in beslag nam, liet radio Moskou onmiddellijk de rede van Mo lotof volgen. In een persover zicht vatte de radio later de beide redevoeringen samen door op Byrnes' argumenten steeds Molotof's antwoorden te laten volgen. In deze uitzending werd verklaard, dat Byrnes op een „boozen en strijdlustigen toon" sprak. De koningskwestie in Griekenland. Gisteren werd in Grieken- Land bekend gemaakt dat dit land aai Engeland en de Ver eenigde Staten zal verzoeken toezicht te houden op eventu- eele onregelmatigheden bg de stemming over den terugkeer van Koning George. Operaties der Grieksche troepen. „Eenige duizenden man schappen der Grieksche re- geeringstroepen hebben, bijge staan door sterke politietroe- pen en ondersteund door licht gewapende eenheden van de lichte artillerie en een paar verkenningsvliegtuigen, gedu rende een week operaties uit gevoerd tegen gewapende ben den in het gebied van den Olympus in Zuid-Macedonië", aldus seint Reuters correspon dent Robert Digio. Gedurende de laatste weken is deze berg achtige streek het tooneel ge weest van herhaalde aanval len van gewapende benden op politieposten en regeerings- troepen. Volgens Reuters correspon dent gelooft men in regee- ringskrmgen, dat deze benden veel voormalige leden van de Elas, de linksche verzetsbewe ging in Griekenland, omvatten. Men beschouwt het resultaat van de operaties als de ver ijdeling van een communisti sche poging aan den voor avond van het plebisciet, dat over den terugkeer van ko ning George zal beslissen, in den staat een anarchistischcn toestand te scheppen. Actie tegen Grieksche vakvereenigingen. De Grieksche minister van arbeid, Stratos, heeft verklaard, dat de Grieksche regeering het plan heeft de besturen van alle vakvereeni gingen, die thans onwettig zijn verklaard, te vervangen. Dit zal zeer geleidelgk gebeuren wegens de opschudding, die de vervanging van het bestuur van het Algemeen Vakverbond in het buitenland heeft ver oorzaakt. Het is de meening van de regeering, aldus Stra tos, dat geen van de 2000 of meer besturen der vakvereeni gingen, die in de afgeloopen dertien maanden zjjn geko zen, tengevolge van de jong ste uitspraak van den staats raad, een wettelijken grond slag heeft. is dit een gevolg van motor storing, nadat de eerste sto ring niet afdoende was her steld. De aanval op het vliegveld van Semarang werd uitgevoerd door twee benden, bestaande uit jeugdige leden van diverse strijdorganisaties, tezamen on geveer 450 man. Zij zgn ver moedelijk van over zee aange voerd. Nadat zij met zware verliezen waren teruggeslagen, is de omgeving grondig gezui verd. De Nederlandsche verlie zen bedroegen drie dooden en negen gewonden, alsmede de geheele vliegtuigbemanning van 6 koppen. GEEN ..ONAFHANKE LIJKHEIDSDAG. De voorgestelde viering van den. eersten verjaardag van de Republiek is voor wat Batavia en de andere onder de gealli eerden staande plaatsen be treft, op bevel van de gealli eerden afgelast. FIELD SECURITY OPGEHEVEN. Dt „Courant" bevat het be richt dat de Nederlandsche Field-Security te Bandoeng heeft opgehouden te bestaan. Zg was in officieelen vorm een ten behoeve van de Nederland sche strijdkrachten min of meer een voortzetting van den informatie- en onderzoekings- dienst. die ten behoeve van de toenmalige Britsche bezetting werd gecreëerd. De acties door de Britsche eenheden werden toen meestentijds uitgevoerd op aanwijzing van de Neder landsche informateurs. Vele honderden mannen, vrouwen en kinderen werden door die kleine acties. vaak niet meer dan kampongdoor- zoekingen binnen de stads grenzen, uit hun isolement be vrijd. Het personeel van de Field Security, voor ZQover tevoren, werkzaam bij andere diensten, keert naar die diensten terug, o.a. de politie Het specifieke F.S.-werk is door het meeko men naar Bandoeng van be staande legerorganen overbo dig geworden. GEEN AMERIKAANSCHE WAPENS VOOR INDIË. Een woordvoerder van het Amerikaansche departement van staat heeft bevestigd, dat de V. S. nooit wapens hebben geleverd aan de regeering van Ned.-Indië. Onder ne overtollige voorra den. die door de V. S. aan de Ned-Indische regeering zijn verkocht, hebben zich in het geheel geen wapenen, munitie of materiaal bevonden. Voorloopig weinig sigaretten Den laatsten tgd zijn ver schillende berichten gepubli ceerd over de tabakspositie en de distributie van rookarti kelen. Het gevolg hiervan is, dat de winkeliers onnoodig worden lastig gevallen en het publiek wenschen tracht inge willigd te krijgen, waaraan "de winkelier op dit moment on mogelijk kan voldoen. In verband hiermee vestigde men er van de zijde van de vakgroep detailhandel in ta bak en tabaksfabricaten de aandacht op, dat hetgeen mo menteel aan tabaksartikelen aan den handel wordt verstrekt voor een groot deel bestaat uit sigaren in de goedkoopere prijsklasse. Duurdere sigaren ook sigaretten worden slechts in geringe hoeveelheden ter beschikking gesteld. Dat er zoo weinig sigaretten besc.hikbaai> zijn vindt volgens genoemde vakgroep zijn oor zaak in de vaoanties van de tabaksarbeiders en in een on verwacht tekort aan verpak- kingscarton, tengevolge waar van sommige fabrieken de si garetten niet kunnen verpak ken en verzenden. Men zal zich dus den eersten tya met weinig sigaretten te vreden moeten stellen. Van overheidszijde werd ons hieromtrent nog medegedeeld dat de factoren genoemd door de vakgroep ook wel een rol spelen bij de huidige schaarsch- te, maar een der voornaamste oorzaken gelegen is in de sta kingen in de industrie in Juli, waardoor de voorraden zijn in gekrompen en een vacuum is ontstaan. Dientengevolge kan men den detailhandel niet ge ven wat deze wenscht en moet het publiek op zijn beurt ge noegen nemen met wat de de tailhandel ter beschikking heeft. Het is echter duidelijk dat de detaillisten een belang rijke taak hebben bij een recht vaardige verdeeling van het beschikbare over hun cliënten. Overigens sprak men dé verwachting uit, dat in begin of half September de tabaks positie weer eenigszins zal verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1