Uit de geschiedenis van de Koninklijke Maréchaussee r\ GOED WEERSTANDSVERMOGEN. Fransche autoriteiten protesteeren. Onderaardsche woningen inde bosschen van de Veluwe St Thans weer een militair korps. DEZER dagen heeft mr. W van den Hoek. kolonel der Kon. Maréchaussee, in een persgesprek met het A.N. P. en en ander verteld uit de geschiedenis van dit korps. In de eerste jaren na haar oprichting treft men de maré chaussee uitsluitend aan ïr België en in het Zuiden van de provincie Limburg. Daar het wapen der Kon. Maréchaussee uit den aard der zaak grooten. deels uit Belgen bestond, maakte het korps, na de af scheiding van België, een moei lijken tijd d°or. In den loop der jaren werd het wapen uit gebreid. Bij het besluit van 1814 be treffende de oprichting werd tevens de uniform vastgesteld. Deze bestond uit een rok met blauwe opslagen op borst en panden. Witte pantalon hoed. Na een vereenvoudiging van den rok in 1843 werd in 1869 de uniform geheel gemoderni seerd. Behoudens eenige klei nigheden is de uniform thans nog, zooals zij toen werd in gevoerd. Bij de wederoprichting van het korps na de bevrijding werd een uniform ingevoerd die overeenkomt met die van de Engelsche M. P., wat niet wil zeggen dat hiermee de oude uniform is afgeschaft. Iedere maréchaussee zal één uniform krijgen naar het mo del van voor den oorlog doch textielschaarschte maakt aan" schaffing hiervan momenteel nog niet voor allen mogelijk. Dat de manschappen aan deze oude uniform gehecht zijn, al dus kolonel van den Hoek. mo ge blijken uit het feit dat vele, thans nog in opleiding zijnde marechaussee's uit eigen mid delen zich een dergelijke uni form hebben aangeschaft. IN 1914—'18. Toen in 1914 ons leger werd gemobiliseerd, werd een deel der Kon. maréchaussee by het leger ingedeeld, nl. bij de sta ven, bij krijgsgevangenkampen enz. Naarmate de mobilisatie langer duurde, werd de drang der burgemeesters om dit per soneel terug te krijgen hoe langer hoe grooter. Aan den anderen kant ging ook het le ger meer behoefte gevoelen aan militaire politie. De leiding der Kon. maréchaussee achtte het bezwaarlijk om dit wapen snel uit te breiden, daar men vreesde, dat de kwaliteit daar door te veel zou lijden, lien ging er daarom in 1919 toe over een afzonderlijk korps politietroepen op te richten. Aanvankelijk werd het korps politietroepen mede belast met de grensbewaking. In het tijd vak van 19221924 weVd de grensbewaking geleidelijk inge krompen, waarna de sterkte terugliep tot ongeveer 650 man. Omstreeks 1936 werd het korps belangrijk uitge breid, omdat het ging deelne men aan de strategische be veiliging. In verband hiermede werd de inspecteur der Kon. maréchaussee ontheven van de inspectie over de politie troepen, zoodat het korps toen geheel los van de Kon. mare chaussee kwam te staan. Bij de mobilisatie in 1939 bleek het korps veel te klein, zoodat het met spoed moest worden uitgebreid, o.m. met dienstplichtigen. Na de capitulatie in 1940 werden de Kon. maréchaussee en de politietroepen door den bezetter naar de burgerlijke politie overgebracht. De ma réchaussee bleef als burgerlijk korps bestaan. de ryksveld- wacht werd er aan toegevoegd, evenals later de gemeenteveld- wacht. NA DE BEVRIJDING. Na de bevrijding in 1945 be sloot de regeering het wapen der Kon. maréchaussee weder als militair korps op te rich ten; het korps politietroepen werd er in opgenomen. De bur gerlijke maréchaussee werd: het korps rijkspolitie Van het korps rijkspolitie zouden 400 man, in hoofdzaak menschen, die in Mei 1940 tot de Kon maréchaussee of de politie troepen behoorden, naar het nieuw op te richten wapen der Kon. maréchaussee over gaan als kader. Het karakter van de nieuwe Kon. maréchaussee onderging wijziging, zij behoort niet meer tot de rijkspolitie, maar is wel als politie aangewezen. De band met ae politie is losser geworden. De Kon. maréchaussee kreeg als taak: lo. de politiedienst in ten behoeve van het leger, waaronder begrepen het toe zicht op het militaire verkeer; 2o. de grens bewaking; 3o. de bewaking van de leden van het Kon. Huis; 4o het verleenen van bijstand aan de politie. Een „wilde" bioscoop. Op 16 dezer zal in Hil versum een z.g. ,.wild" theater worden geopend, nl. het Roxy-theater, dat buiten den Bioscoopbond staat en derhalve in staat zal zijn uitsluitend nieuwe Amerikaansche films te draaien, welke ten gevolge van het be kende conflict tusschen den Ned. Bioscoopbond en de Amerikaansche filmmaatschappijen niet in de bij den Bond aan gesloten theaters wor den vertoond. DE LIEVE JEUGD IN ACTIE. Door de oplettendheid van een seinhuiswachter is een spoorwegongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, voorkomen. Gisterenmiddag hadden n.l. eenige Rotterdam- sche jongens, die over de af zetting van het spoorweg emplacement aan den Oostvar- kenoordscheweg waren ge klommen een lorrie van een zijspoor naar het hoofdspoor getransporteerd, waarover de treinen Amsterdam-Dordrecht loopen. Een seinhuiswachter merkte het gevaar. Door onmiddellijk het sein op onveilig te zetten slaagde hy er in den trein nog tijdig tot. stilstand te brengen. Wat er gebeurd zou zijn als de trein op de lorrie was in gereden is moeilijk te zeggen, maar een ontsporing van den trein met alle gevolgen van dien was niet denkbeeldig ge weest. BEMIDDELING BIJ VESTIG; TGSAANVRAGEN Het vestigen van nieuwe ondernemingen fci detailhandel, ambacht en kleine nijverheid is thans niet mogelrjk, zonder in het bezit te zr.n van een vesti gingsvergunning. Deze om standigheid heeft enkele lie den aanleiding gegeven, zich op te werpen als bemiddelaar van vestigmgsaanvragen. In sommige gevallen biedt men aan voor de vergunning zorg te dragen tegen betaling van een groot bedrag. In zulke gevallen is er sprake van oplichting. In andere ge vallen werden' geen toezeg gingen gedaan, maar werden voor het verstrekken van een voudige inlichtingen, waaruit de geheele —bemiddeling be- staat, hooge kosten voor on derzoek en advies in rekening gebracht. De hoofdgroep ambacht en de bedrijfsgroep detailhandel vestigen er de aandacht op, dat het betalen van hooge be dragen voor de bemiddeling niet verantwoord is. Het is overigens niet noodig, van een dergelijke bemiddeling gebruik te maken. Degenen, die zich als zelfstandig ondernemer in den detailhandel of in het ambacht willen vestigen, kun nen alle gewenschte inlichtin gen kosteloos verkrijgen bij de Kamers van Koophandel en de provinciale secretariaten van de bedrijfsgroep detail handel. Van Tyen treedt af als directeur der Fokker fabrieken. In een uiteenzetting aan het personeel der Fokker fabrieken te Amsterdam heeft de heer J van Tijen gisteren medege deeld, dat hij zij functie als bestuurder dezer N.V. met in gang van 1 September a.s. zal neerleggen. De heer van Tijen wees er op jt hij een zeer nauwe samen werking met de regeering voor de toekomst van de Nederland- sohe vliegtuig-industrie een le vensbelang acht en van meening is, dat ande-en beter dan hij in staat zullen zijn diie industrie geheel in overeenstemming met de wensohen der regeering te leiden. Ernstig auto-ongeluk. Woensdagmiddag om 12.30 uur heeft op den Rijksstraat weg UtrechtArnhem nabij Scherpenzeel een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie doo- den en twee zwaar gewonden zijn te betreuren. Tengevolge van het feit, dat de stuurinrich ting van een personen-auto de fect raakte, vloog de wagen te gen een boom en geraakte in brand. De botsing was zoo hevig, dat drie slachtoffers werden gedood, terwijl er tv/ee het bewustzijn verloren. VERRADER NAAR RIJKSWERKINRICHTING. De 48-jarige L. G. J. van Arem, die in 1943 bij de Fok kerfabrieken te Amsterdam werkte, is door het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot acht jaar rijks, werkinrichting. Van Arem verried enkele mede-arbeiders, die geld inzamelden ten be hoeve van de betrekkingen van kameraden, die door de BEURSQVERZICHT. Handel minimaal. De beurshandel, die den laatsten tijd al heel weinig te beteekenen heeft, was gisteren tot een minimum ingekrompen. Er was bijna geen belangstel ling en op geen enkele afdee- ling waren de omzetten van beteekenis. Desniettemin legde de markt een goed weer standsvermogen aan den dag, want het is een bekend ver schijnsel, dat gebrek aan af faire vaak een afbrokkeling van de koersen veroorzaakt. Olies werden begin beurs te gen 385 390 geadviseerd en werden tenslotte tegen 390 af gedaan, terwijl de claims bi; een vorigen prijs van 754 voor 765 van de hand gin gen. Industrieelen waren prijshou dend, niet veel veranderd. De aandeelen Nederlandsche Ford verloren zelfs een tiental lunten. De scheepvaartafdee- ing was zeer stil doch prijs houdend. zonder variatie van beteekenis. Eenige bankaan- deelen werden wat hooger ge noteerd. Voor cultuurfondsen bestond bijna in het geheel geen be langstelling. De tabakken wa ren eveneens zoo goed als on veranderd. Van de suikeraan- deelen waren H.V.A.'s iets hooger. De beleggingsmarkt was stil. prijshoudend voor de Ned. staatspapieren. De meeste 4 obligatiën alsmede de 3% jongere leeningen waren een fractie hooger Van de oude schuld ontmoetten de 3 cer tificaten van inschrijving eenige vraag, zoodat de koers bij een vorige noteering van omhoog ging tot 98% De Indische leeningen waren goed prijshoudend. "rolongatie 2% Esperanto. De door den Belgischen radio. omroep gehouden enquête over de vraag: Wat denkt U over de noodzakelijkheid van invoe ring van één internationale 1, had de volgende resulta ten: vóór 87% tegen 12% Vóór Esperanto stemden 51,25 geen voorkeur 27,50 voor Engelsch 6,87 voor Latijnsch 1,25 voor Franse!: 0,62 DE NIEUWE HONGAARSCHE MUNT. In een radiotoespraak heeft de vice-premier van Hongarije. Matiasz Rakosi, verklaard dat de nieuwe munteenheid, de Forint, uitstekend voldoet. Het Hongaarsche volk ziet den eco- nomischen wederopbouw van het land hoopvol tegemoet. Toch heeft de Forint vele vij anden, aldus Rakosi. die eer nieuwe inflatie vreezen. China protesteert. De Chineesche regeering heeft een protest ingediend tegen de mogelijke toetreding Duitschers gevangeiTwaren vSeeS^TtSS'1* Luchtaanval op een fort bij Hanoi. De Fransche autoriteiten in Indo-China hebben gisteren een protest ingediend tegen de be wering van de regeering van Vietnam, als zouden Fransche vliegtuigen op 4 Augustus de burger-bevolking van Bac Ninh. ten noorden van Hanen, hebben gebombardeerd. In een communiqué, gedateerd 7 Augustus, heeft de regeering van Vietnam verklaard, dat 4 Fransche vliegtuigen Bac Ninh hebben gebombardeerd en met machinegeweervuur bestookt en dat de burgerbevolking daarvan het slachtoffer is geworden. De Fransche autoriteiten pro_ testeeren tegen deze nieuwe be schuldiging, die ten doel heeft de aandacht van het volk van de doodelijke val, welke voor de Fransche troepen te Bac Ninh is opgezet, af te leiden. De auto riteiten wijzen erop, dJat de luchtaanval van 4 Augustus, die ondernomen was voor de aan neming van het Fransche ul timatum door Vietnam, uit sluitend gericht was tegen het Mijnheer Plmpelmans heeft alweer pech door O. Th. Rotmans.v Origineels doopplechtigheid Woensdag is op Schiphol de vgfde D. C. 4 van de K.L.M. op origineele wyze tot „Edam" gedoopt. Toen het plechtige oogen. blik was aangebroken, nader de de burgemeester van de ge combineerde gemeenten Edam en Volendam het neuswiel, waar de gebruikelijke fleseh met champagne reeds gereed hing. Twee kaasdragers in wit te pakken en stroohoeden plaatsten een berrie volgela den met kazen er voor, de heer Veenendaal, als vertegen woordiger van de K.L.M. ver klaarde de bedoeling van den naam „Edam", waarna in een toepasselijke speech de burge. meester mededeelde, dat Edam en Volendam er voor zullen zorgen dat de „Edam" in het vervolg altijd kaas en paling aan boord zal hebben om de jassagiers te serveeren. De jurgemeester nam de flesch en gooide haar tegen het neuswiel, met een knal spatte zij uit elkaar, het naambord werd weggenomen en de Edam wa9 gedoopt. Er was echter nog een bij zondere attractie van de K.L. M. voor de gasten uit Edam en Volendam. Een aantal be zoekers in hun typische klee- derdracht mocht de eerste vlucht met den zoojuist ge- doopten luchtreis meemaken. Gezagvoerder Groeneveld vloog met zftn toestel laag over Edam en Volendam, met hun neuzen tegen de ruitjes gedrukt bewonderden de pas sagiers hun dorpjes van uit de lucht. 104. ,.lk dacht wel, dat het weer mis was, toen Je zoolang weg - bleefl" riep zijn vrouw uit, terwijl ze zij" blauwe oogen met boorwater bette. En meneer Pimpelmans zei: ,,Ik heb er alweer schoon genoeg van! Ik bied de auto in de krant te koop aan en daarmee uit!" ipert en weJalrijJen zet en dus een zuiver militair object was. De vereenaging Frankrijk Vietnam heeft een communiqué uitgegeven met het verzoek om hervatting van de Fransch-Viet- namsche besprekingen. De vereen, betreurt, dat de conferentie te Dalat, op den zelfden tij dais die te Fontaine- bleau gehouden, er op schijnt te wijzen, dat Frankrijk bezig ls een dubbel spel te spelen, net- een zeker niet de bedoeling van de regeering is. De vereeni- ging Frankrijk-—Vietnam ver zoekt het publiek, om alvorens over de aanrandingen, waarvan Fransche soldaten de slachtof fers zijn, een oordeel te vormen, te wachten op het openbaar on derzoek, dat de ware schuldigen zal onthullen. VERKOOP EFFECTEN VOOR BETALING SUCCESSIERECHT. Indien een belastingplichtige ter betaling van successierecht ter zake van op of na 5 De cember 1945 opengevallen na latenschappen moet overgaan tot het verkoopen van effecten, kan hij, na een van de Ned. Bank verkregen vergunning, de 40 of 50 opbrengst, welke volgens de voorschriften wordt geblokkeerd, mede aan wenden tot het voldoen van die belasting. De Belgische regeering voor den Senaat. De Belgische senaat heeft heden zijn vertrouwen uitge sproken in de regeering-Huys- mans met 79 tegen 77 stem men en 3 onthoudingen. Flushing krijgt een ideale winkelwijk. Flishing, een der voor steden van New York, krijgt een speciale winkel en zakenwijk, waar de temperatuur op straat in den winter warm en in den zomer koel zal zijn. De voetgangers zullen zich op roltrottoirs voort bewegen. Er komt een parkeerplaats voor 5.000 auto's en een remise voor 50 bussen. Terwijl de moe ders boodschappen doen, vinden de kinderen in. een kinderverblijfplaats on derdak en verzorging De Tieeste gebouwen worden door viaducten of tunnels met elkaar in verbinding gesteld. De totale kosten van den aanleg zullen 12.000.000 p.st bedragen. Het leven van de mariniers in Soerabaja. Generaal Majoor H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe heeft in een persconferentie een beeld gegeven van het leven der mariniers te Soerabaja. De generaal betreurde het, dat in de Nederlandsche bla den gedeelten uit brieven van de jongens zijn opgenomen, die ten onrechte een somber beeld geven van het leven der ma riniers te Soerabaja. Deze brie ven beschouwde hij als een uit laat voor vele gevoelens van teleurstelling en ontevreden heid, waarbij aan de fantasie de vrije teugel werd gelaten. De generaal gaf toe. dat de materieele en geestelijke ver zorging niet volmaakt is, maar verhalen over ontstellend-onze- dely'ke toestanden zijn uit de lucht gegrepen. Dit was hem gebleken bij een onderhoud met den apostolisch vicaris van Soerabaja. Deze had ver klaard, dat er geen enkele Aanleiding voor ongerustheid bestaat over het moreel wel zijn van de mariniers. Groote bezorgdheid heerscht onder de mariniers echter over hun toekomst. Teneinde hun weer een plaats in de maat schappij te bezorgen na afloop van hun dienstverband is dan ook een bureau •demobilisatie gevestigd, dat zich er voor in spant de gedemobiliseerden in staat te stellen in hun werk kring terug te keeren. Een van de voornaamste grieven verder is het ontnemen van een tijdelijken rang, wanneer een bepaalde functie waaraan deze rang verbonden was wordt opgeheven of ten einde is. Deze week zal nog bepaald worden of een dergelijke rang kan worden behouden. SCHUILPLAATS VOOR VELEN, DIE DOOR DE DUITSCHERS VERVOLGD WERDEN. Een bezoek aan de „Oranjehaven". In de achter ons liggende jaren hebben velen, wier vei ligheid in steden en dorpen gevaar liep, de bescherming van de Veluwe gezocht en zij dankten er hun leven aan. De bezetter, die slechts kon leven temidden van lawaai en ge weld, schuwde de bosschen die hem herinnerden aan de ver gankelijkheid van roem en eer en zoo ontstonden in de „oer wouden" van ons landje, vele veilige havens, hoe vreemd dit ook moge klinken. Gedurende jaren huisden hier Nederlan ders, Joden en Engelsclhen, Amerikanen en zelfs gedeser teerde Duitschers, die bij den bezetter, door hun koene hou ding, het leven hadden ver- beurd. Aan een dezer „havens", de .Oranjehaven", brachten wy een bezoek, aldus de Nwe. Apeldoornsche Crt. Een ideale ondergrondsche woning naby Nieuw-Socrel, te midden van schier ondoordringbaar kreu. pelhout. We kwamen er niet alleen, o neen, zonder gids vindt niemand dit oord van herinnering aan bange dagen. Vanaf Nunspeet komende, in de richting Epe, buigt rechts een fietspad van den grooten weg af, de bosschen in. Ei genlijk is het geen fietspad, doch slechts een zanderig overblijfsel van een der vele Veluwsche „karrewegen", waarlangs vroeger de heirle- gers trokken en die thans nog alleen worden benut door een spaarzame houtkar, waarvoor een sjokkend paard. De gids gaat ons voor langs ware sluippaadjes, waarop we ons af en toe bijkans op han den en voeten moeten voort bewegen. Slechts door nauw lettend op de omgeving acht te geven, kunnen we het vaag begrijpen, dat de onderduikers niet in dit zelf gekozen dool hof verdwaalden. Hier en daar, tusschen eiken hakhout, een lage den, of temidden van dennen een jonge larix, dat waren de wegwijzers, die nooit verkeerd wezen voor den ingewyde. .ORANJEHAVEN En als we ons dan tot- moe-wordens-toe hebben ge bukt en gewrongen, staan we opeens voor een kleine open Êlek, waarvan de bodem Iets olvormig is. De Oranjehaven! Hier groeven vlijtige handen een 2 meter diepen kuil van 5 bij 5 meter, en werden on geveer 1000 jonge dennetjes aangesleept om een stevige ondergrondsche woning t< vlechten. Geen hamer werd gebruikt, enkel is er geweest een door de struiken gedempt geluid van zagen en het aan stampen van grond rond de ingezette palen. Bij schemering sleepten de Nunsneeter bou wers hier het thuis vervaar digde materiaal naar toe en later de proviand. De opper vlakte toont ons drie raam openingen, een luik en een houten stellage waarop men uitkeek naar vliegtuigen. Een even boven den grond uitste kende gresbuis verraadt, dat daar beneden eens een kachel stond, en als we het luik openen zien we een ladder waarboven een gebrandschil derde naam: „Oranjehaven". Afdalend in het inwendige, staan we op een met „Dem- po"-tegels geplaveiden vloer, waarop een eenvoudige ruw- houten tafel, vier bankjes en een rieten leunstoel. Een raamopening vlak boven de tafel en twee ter weerszijden, geven voldoende licht om het interieur op te nemen. Tegen de wanden ontwaren we een achttal slaapplaatsen, dubbele bedden, waarin stroo is ge- vleid. En tusschen de ramen een „aanrecht", waarop het voedsel werd toebereid. SCHUILPLAATS EN „CONFERENTIE-OORD". Hier „leefden" onze onder duikers en werden stoute plannen beraamd om den vn- and afbreuk te doen. Nooit werd door den bezetter deze veilige haven ontdekt, doch minder gelukkig waren andere woningen in de omgeving. Een officier by den Arbeidsdienst, hier gevangen gehouden door de onderduikers, wist te ont snappen en verried zyn ge vangenis aan den S.D. D« plaats werd vernield en een ZeelandDen Haag. Het Zeeuwsche elftal. Het Zeeuwsche elftal, dat Zondag te Middelburg tegen het Haagsch elftal speelt, is als volgt samengesteld: H. v. d. Vliet (Goes); M. de Pan en H. Wijs (beiden Goes); P. Wijs (Goes) W. Jansen (Corn. Boys) en P. Koster (Middelburg); D. Mos en A. Bonder (Goes)A. Ca rol (Middelburg); w. Leynse (De Zeeuwen) en J. de Ruy- ter (Zeelandia). Reserves: C. Moens (Mid delburg); C. Kats (De Zeeu wen) J. Neufeglise (Middel burg); A. de Smit (De Zeeu- wen) en L. Outermans (Mid delburg) Geheel volgens de verwach tingen nemen de Goessche spe lers een groot deel van de plaatsen in het Zeeuwsche Elftal, dat a.s. Zondag tegen het Haagsche Elftal zal uit komen, in. Het elftal zou met de Vlis- singsche spelers nog aanmer kelijk versterkt zyn en het is te betreuren, dat we in Zee land zoo zeldzaam een elftal zien, dat nu eens werkelijk bestaat uit de sterkste spelers. De vraag doet zich voor of men niet wat teveel de club belangen ontziet en daardoor het algemeen belang op de tweede plaats stelt. Aan den anderen kant moet men zich in Zeeland eens boven de engere clubbelangen weten te verheffen, wanneer het algemeen belang op het spel staat. Zondag toch zul len menschen getuige zyn van den wedstrijd van Zeeuwen tegen Hagenaars, die in Den Haag op het Bondsbureau en elders grooten invloed hebben. Hoe beter de indruk, welke elftal en ontvangst achterla ten, hoe beter Zeeuwsche be langen in Den Haag ervoor komen te staan. We mopperen in Zeeland graag over te wei nig belangstelling voor de Zeeuwsche zaak. doch men is anderszijds niet bereid te of feren om den invloed op den gang van zaken te vergroo- ten. Nu reeds zijn resultaten bereikt, welke anders veel moeizamer tot stand zouden zyn gekomen. Buitenstaanders zullen niet begrijpen, wat op twee dagen zooals a.s. Zater dag en Zondag voor de Zeeuw sche voetbalzaak bereikt kan worden. Twee dagen feest met de Haagsche voetballers, ze ker, maar twee dagen van in spanning voor de kopstukken van den Zeeuwschen Voetbal bond, die zich onder al de feestgangers, die hen omrin gen een goodwill moeten/Ver werven, waarvan straks de Zeeuwsche voetballers de vruchten zullen plukken. Het elftal, dat gezien de beschik bare spelers, moest worden samengesteld is zeker voor critiek vatbaar. Door het op nemen van een groot aantal „Goes"-spelers is een vaste, op elkaar ingespeelde kern ontstaan, waaromheen enkele spelers gegroepeerd zijn, die ieder voor zich over behoor lijke voetbalcapaciteiten be schikken. Het geweldige elftal dat de Haagsche tegenover hen stelt zal hen ongetwijfeld voor problemen stellen, welke zij slechts door zwoegen en hard werken, door enthousiast aanpakken zullen kunnen overwinnen. Techniek stellen, tegenover de Haagsche tech niek zou onbegonnen werk zijn, omdat de Hagenaars stuk voor stuk spelers van formaat zyn, die zich niet zoo gauw een spelletje zullen laten opdrin gen. Mogen de Zeeuwsche spelers hun taak verstaan, t.w. hun huid zoo duur moge lijk verkoopen op eerlijke en sportieve manier. Het minder mooie en kleine veld is deze keer een voordeel voor onze jongens. Zweden uitgenoodigd. Naar wij uit goede bron ver nemen. heeft de K.N.V.B. tele grafisch aan Zweden verzocht, met haar Nationale Elftal in October van dit jaar of in 't voorjaar van 1947 naar ens land te komen voor het spelen, van een wedstrijd tegen Neder land. Daarentegen kan de gepro jecteerde match tegen Zwit serland komend seizoen nog geen doorgang vinden, daar de Zwitsers voor 19461947 inter nationaal zijn volgeboekt". Deze ontmoeting is derhalve een jaar verschoven. POSTDUIVENWED VLUCHT De postduivenvereniging ,De Blauwe Doffer" te Hans- weert hield jj. Zondag een wedvlucht van Quierrain (118 km). De vlucht had een zeer snel verloop. De prijzen wa ren als volgt: le, 8e en 9e gebr. v. Ertvelde: 2e, 10e, 15e en 16e J. Sanderse; 3e P. Verschure; 4e en 12e C. Dorre- Eaal; 5e en 7e M. H. Krom- een; 11e, 14e, 17e, 18e en 19e J. P. Theenaert; 6e F. v. d. Kreeke: 13e gebr. Dom- machet; eerste duif 11.08.14; laatste duif 11.16.54. PRIJSZETTING MONDVERZORGING. De Staatscourant bevat een uitvoerige beschikking van den minister van economische za ken betreffende de prijzen, wel ke door tand-technische labo ratoria en tandartsen mogen worden berekend voor kunst harsprothesen met elementen, evenals de prijzen voor het maakloon daarvan. Voorts be vat de beschikking prijzen voor vullingen van zilveramal- gaan, silicaat cement en ande re materialen, evenals de prijs voor pulpsbehandeling. ander gevolg was het ver moorden van een van Nun- speet's beste burgers, plus het afbranden der boschwachters- woning. Verderop huisden Jo den en Geallieerde militairen, en toen eenmaal de Edel-Ger- manen het waagden met 200 S.S.-moordenaars deze bos schen te betreden, vonden 7 Joden, waaronder een oude vrouw en een kind, een ruw einde in een zelf graf. Vanuit deze opereerde de Almelosche K.P. en in deze ondergrondsche wo ningen is menig geslaagde overval op touw gezet Alleen de „Oranjehaven" is nog in tact, de anderen werden ver nield of zijn verzakt. De wo ning wordt dan ook door voor malige onderduikers in goeden staat gehouden, en al zyn deze bosschen vry voor ieder een, men ziet toch maar het liefst niet te veel bezoek aan deze voor hen dierbaar ge worden plaats. Een gebrand schilderd stuk glas gaf de namen aan van hen die eens hier woonden: het is verdwe nenEen notitieboekje ligt op tafel, waarin ge Uw naam kunt schrijven; massa's blad zijden werden door laffe hand uitgerukt. Niet alle menschen voelen de wijding van dit eenzaam plekje grond en on- gure individuen zwerven over al. Een spannende roman werd geleefd in dit deel van de oude Veluwsche bosschen. Een roman met eenvoudige hoofd figuren, doch niettemin kerels met ruggegraat en durf. Ware nazaten van stoere Veluwsche voorouders en zonen van een volk, dat zyn offers heeft granten tot de V.S. toegelaten, gebracht voor vrijheid en onder wie 2911 Europeesche recht. I verplaatste personen. Nieuws In een notedop Te Erfurt wordt 15 Aug. op Maria Hemelvaart, het 1200-jarig bestaan der Dom. kerk van de Heilige Maria herdacht. Uit een nog onvolledige publicatie van net resultaat der stemming over de her-In- voering van de bijzondere school in het Duitsche dis trict Arnsberg blijkt, dat de overwegende meerderheid dei- bevolking de bijzondere school wenscht. Woensdag werden op de sintelbaan van het gemeen telijk sportpark te Hilversum de nationale athletiekkam- pioenschappen voor militairen gehouden. De boulevard van Eg- mond aan Zee, die door de Duitschers in het systeem van hun Atlanticwal-vestingen van een vriendelijken zeeweg in 'n rulle zandhoop was veran derd, is weer in zijn volle oude glorie hersteld. Op uitnoodiging der K.L. M. kwamen gisteren op Schip hol acht Schotsche journalis ten uit Glasgow aan voor een bezoek van twee dagen aan Amsterdam. Gedurende de eerste vyf maanden van dit jaar zyn on geveer 16.000 gewone immi- Marktberichten VEHJNGSVEREENIGING „GOES". Woensdag 7 Augustus. Dubbele Prinsesseboonen 16 20; idem afwykende 8,50— 12; Groene boonen 4—6; Snij boon en 3753 idem afw. 511; Pronkboonen 1921; Stokprinsesse boonen 33-41; Uien 4.50—12; id. groote 4.20; Peen 6 309; Tomaten 25- 27; Andijvie 7—11; Postelein 9—20; Roode kool 12-17;- Spitskool 15; Savoyekool f 24—28; Sjalotten f 2—3; Zil veruien f 2024; Augurken f 896, alles per 100 kg. Bloemkool 1 A f 3150; idem I 2441. idem II 11-28; Kom kommer I 1725; idem n 13- 19; idem III 914; Kropsla I 6—6,50; idem II 1.50—3; Meloe nen 3966, alles pr 100 stuks. Wortelen 18—22 per 100 bos, KAPELLE-BIEZELINGE. Kleine veiling van 7 Aug.* 1946. Pruimen: Washington. 52—74 ct.; Czar 31—71 ct.;' Ontario 2878 ct.; D. Boere- witte 5074 ct.; Mont. Hative 48—68 ct.; witte Wijnpruim 53 —57 ct.; Utility 40—70 ct.; Burbank 3569 ct.; Belle de Louvain 5665 ct.; Eldense Blauwe 21 ct.; Princepruimen 1624 ct.: Kouwelrjnen 9 ct-; Merbelanen 17 ct. Appels: Ma deleine 66 ct.; Keswick 1935 ct.; Zigeunerin 24106 ct.; Perzikannel 76105 ct.; Early Victoria 2540 ct.; Manks Codlin 33"64 ct.; Zomer Cour_ pendu 22 ct.; zoete Valappels 20 ct. Peren: Oomskinderen- peer 38109 ct.; Precose de Trevoux 31104 ct.; NJEï. Sui_ kerpeer 1446 ct.; Heerenpeer 1662 ct.; Roode Suikerij 40 ct; Wittebrcodsperen 4055 ct.; Dr. Giffard 3974 ct.; Dr. Jules Guijot 54 ct. Diversen: zwarte Bessen 80 c.; zure Mo rellen 114151 c.; Frambozen 80—120 c.; Bramen 115—158 ct.; dubb. z. draad 1821 ct.;- Snijboonen 2645 ct.; Augur ken 66 ct.; Uien 10 ct.; Toma ten 16 ct.; Kasoruimen 9 ct-, alles per kg.; Kasperziken 36 55 ct.; Perziken 1518 ct., alles per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 11