Geen atoombommen, maar heilzaam wetenschappelijk werk 200.000 „verplaatste" Indonesiërs Oogsttijd in Zeeuwsch Vlaanderen UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche S eeuwsche unippers CYCLOTRON WERD TIJDENS DE BEZETTING CLANDESTIEN GEBOUWD. Belangrijk voor de kankerbestrijding. Gelijk bekend is heeft de gemeentera'ad van Amsterdam besloten een bedrag van 17.000 ter beschikking te stellen voor de werkzaamhe den op het terrein van de voormalige gasfabriek in de Watergraafsmeer ter vestiging van het instituut voor kern- i physisch onderzoek. Het is de bedoeling op dit terrein het in het Philipsbedrijf gebouwde cyclotron te plaatsen. Het blykt dat velen een onjuist verband leggen tusschen het cyclotron en de productie v.an atoombommen. Het maken van een derge lijke gevolgtrekking is op zich zelf niet verwonderlijk, wan neer men er de allereerste perscommentaren op naleest, waarin immers sprake is van een apparaat te gebruiken bij het splitsen van atomen. De leek denkt er al te makkelijk de rest bij en dan is het van atoomsplitsing tot atoombom productie nog maar een kleine stap. In werkelijkheid echter heeft het een met het ander niets te maken. Het verkrijgen van atoomenergie is een technische toepassing van de z.g. kern- physica, de wetenschap die zich bezig houdt met het onderzoek naar het binnenste van de ato men. Het cyclotron en even- tueele andere apparaten zijn slechts belangrijke wetenschap pelijke hulpmiddelen bij het onderzoek op het gebied van de kernphysica. Daarenboven kan men met het cyclotron kunstmatige ra dioactieve stoffen vervaardi gen, welke tegenwoordig on ontbeerlijk zjjn voor de toepas sing by biologisch, chemisch en medisch onderzoek o.a. het onderzoek van kankerbestrij ding en als zoodanig voor de Nederlandsche wetenschap van het allergrootste belang. Het is eenvoudig onnfbgely'k om met een cyclotron atoom bommen te fabriceeren voor velen ongetwijfeld een gerust stelling maar het is begrij pelijk hoe men in deze veron derstelling raakte, want by de productie van de voor atoom bommen benoodigde „grond stoffen" en bij de installaties voor het economisch gebruiken van atoomenergie verkrijgt men eveneens groote hoeveel heden kunstmatige radioactie ve stoffen, echter als bypro duct. Wil men in ons land over deze voor het medisch biolo gisch onderzoek zoo belangrij ke stoffen beschikken, dan is men aangewezen op het cyclo tron. Overigens is het cyclotron geen vinding van recenten da tum en evenmin is het waar, zooals men hier en daar meen de, dat ons land in dit opzicht West-Europa ver vooruit is. Zurich, Parrjs, Kopenhagen, Stockholm hebben alle een cy clotron en in Engeland zijn er zelfs twee. Men zou wel kun nen opmerken, dat deze cyclo- tronen wat afmetingen betreft, aanmerkelijk kleiner zijn dan de in het Philips-laboratorium gebouwde. Het cyclotron, dat naar Am sterdam gaat, Is een groot en massief gevaarte, waarin niet minder dan 200 ton ijzer en 40 ton koper verwerkt zyn. In Amerika beschikt men vanzelf sprekend over nog grootere exemplaren, maar als men mammouth-apparaten uitscha kelt kan men het Nederland- sche cyclotron toch met eere noemen, vooral als men daarby bedenkt dat 't cyclotron groo- tendeels tydens de bezetting werd gebouwd, zonder dat de speurende Duitschers er ach ter kwamen en het voor zich zelf konden gebruiken. NEDERLANDSCHE EX-GEDEPORTEERDEN. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Aug. zal in den Philips schouw burg te Eindhoven een con- gres worden gehouden van het Nederlandsch verbond van ge- repatrieerden. Tijdens dit con gres, waaraan Fransche en Bel gische delegaties deelnemen en vertegenwoordigers uit Tsje- cho Slowakije, Griekenland, Polen en Joego Slavië mede aanwezig zullen zijn, zal wor den overgegaan tot stichting van een internationale organi satie van ex-gedeporteerden. 80 pet. van de „lichte gevallen" kan onderdak. Het groote practische be zwaar, dat telkens weer ge maakt wordt tegen vrijlating van 45.000 politieke delinquen ten, is dat der huisvesting. Waar, zoo vraagt men, moeten deze menschen heen in dit land, dat onder zijn oorlogs- slachtcffers nog bunkerbewo ners kent? Naar van oificieele zijde wordt gemeld, mag men dit bezwaar niet te breed uit meten. Op het oogenblik is men in de kampen druk doen de met het registreeren van hen, die ofwel in eigen woning zullen terugkeeren, ofwel bij familie of kennissen kunnen worden ondergebracht en men verwacht, dat in totaal ruim 80 pet. van de straks vrijko menden voor eigen onderdak zal zorgen. Deze mededeeling plaatst het probleem der huisvesting in een ander licht. Ook voor de 8000 overblijvers geldt zon der twyfel, dat de voorloopige doorgangshuizen geen geluk kige oplossing zyn en dat slechts bij medewerking van alle betreffende instanties en niet in het mist van de bur gerbevolking een definitief on derdak voor deze menschen zal kunnen worden gevonden, doch onmogelijk lijkt deze op gave niet. Tot de kampen, die vrijko men en geliquideerd zullen worden behoort 't Haagsche kamp Duindorp. Het kamp Amersfoort zal worden terug gegeven aan het ministerie van oorlog. De groote kampen Vught, Westerbork en Wezep zullen echter hun huidige be stemming behouden. Voorts wordt gemeld, dat een wet op de bijzondere jeugdzorg in voorbereiding is. inhoudc-nde o.m., dat alle poli tieke' delinquenten tot 19 jaar onder de jeugdzorg komen te vallen, zoodat ook zij dus bin nenkort de kampen zullen ver laten. MOEDER VAN 4 KINDEREN DRIEVOUDIG TENNISKAMPIOEN. De opmerkelijkste pres tatie van de nationale tenniskampioenschappen, waarvan de strijd Zon dagmiddag in het Nenij- to-tennispark te Rotter dam werd beëindigd, is geleverd door mevrouw Blaisse—Terwindt. Zon der speciale training, te_ midden van haar familie leven, moeder van vier kinderen, heeft zij alle drie titels van de kam pioenschappen op haar naam gekregen. INTERNATIONALE LUCHTVAART CONFERENTIE. Van 21 tot 28 Aug. a.s. zal te New York en conferentie worden gehouden, waarvan de bedoeling is te onderzoeken hoe de luchtvaart haar bijdra ge kan leveren aan een vreed zame ontwikkeling van de we reld. Deze bijeenkomst is ge organiseerd door 81 instellin gen van hooger onderwijs en opvoedkundige organisaties, waaronder 8 van buiten Ame rika. De Nederlandsche regeering heeft benoemd tot afgevaar digden naar dat congres mr. E. L. C. Schiff, tweede ge zantschapssecretaris te Wash ington en jhr. R. Steengracht van Mooyland, adjunct marine attaché voor de luchtvaart. REPATRIEERING EEN MOEILIJKE TAAK. Opsporing een succes geworden. Gelijktijdig met het protest van het Indonesische ministe rie van buitenlandsche zaken, dat by het geallieerd opper bevel is ingediend naar aanlei ding van de beweerde uitleve ring van Indonesische repatri- eerenden aan de Nederlan ders, „die hen dwingen in Nederlandschen militairen dienst te treden of hen in kampen onderbrengen, waar de hygiënische toestanden slecht zijn" is er een commu niqué van den Ned.-Ind. re- geeringsvoorlichtingsdienst over de positie der Indonesi sche repatrieerenden geko men. Een gedetailleerde opgave van het aantal van de „ver plaatste Indonesiërs" Is niet beschikbaar, maar er zyn er ongeveer 52000 in de Groote Oost, Borneo en Sumatra en ongeveer 2500 in Singapore, Malakka, Siam, Indo-China, Britsch Noord-Bomeo en de Andamanen. Voor geheel Zuiid-Oost-Azië bedraagt het totaal „verplaatste Indone siërs" 200.000. Het is geen gemakkelijk werk om hen te repatrieeren, aangezien zij opgespoord, bij eengebracht, in doorgangs kampen ondergebracht, ge voed en medisch verzorgd en daarna naar basis-kampen ver zonden moeten worden voor hun eventueele repatrieering. SUCCESVOLLE OPSPORING. De opsporing van de Indo nesiërs, welke met medewer king der geallieerden door voormalige Nederlandsche krijgsgevangenen, die zelf niet in goede conditie verkeeren, ter hand is genomen, is echter met het grootst mogelijke suc ces ten uitvoer gebracht. In November 1945 is te Singapore een „Nederlandsch bureau voor documentatie en repatrieering van Indonesiërs" ingesteld met een staf van 130 Nederlanders, die zich bezig houdt met de registra tie, repatrieering en de verbe tering van de materieele en geestelijke levensomstandig heden van weggevoerde Indo nesiërs. Door deze instantie werd den Indonesiërs vrijwil lige tewerkstelling aangebo den tegen loonen, volgens de plaatselijke loonschaal. Gedurende de periode van 3 Mei tot 1 Augustus zijn er ongeveer 11000 weggevoerde Indonesiërs uit Malakka en Indo-China gerepatrieerd. Het grootste deel is te Batavia aangekomen en per trein naar het binnenland vervoerd. In verband met de weigering der Indonesiërs om tegen medio Juni voor de gerepatrieerden treinen beschikbaar te stellen, meest de verdere repatrieering worden stopgezet. Deze stop zetting is mede veroorzaakt door de weigering om aan Nederlandsche schepen toe te staan de weggevoerde Indone siërs in republikeinsche ha vens te debarkeeren, de af sluiting van Soerabaja, Bata via en Semarang en de be perkte plaatsruimte in het doorgangskamp te Batavia, Het gebruik maken van met Japanners bemande Ja- pansche schepen voor de re patrieering van Batavia naar Cheribon is zeer traag en zeer beperkt. VERDERE REPATRIEERING. Het programma van de re patrieering voor de maand Augustus omvat 4400 Indone siërs uit Siam, daar zullen dan geen Indonesiërs meer zijn. Er zyn er echter nog 4500 in Britsch Noord-Borneo, 600 op de Andamanen, 50.000 in de Groote Oost, maar hun repatrieering is met het oog op bovengenoemde moeilijkhe. den niet mogelijk. In tegenstelling tot de re publikeinsche berichten, heb ben de weggevoerde Indone siërs bewegingsvrijheid, ter wijl voor repatrieering alle Indonesiërs over de geheele wereld in aanmerking komen, ongeacht hun politieke over tuiging. DE RUSSISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De „Prawda", het orgaan van de communistische party in Sowjet-Rusland,verwijt „bepaalde organisaties in de partij" een zekere slapheid. ,,Zy staan schendingen van het partijreglement toe ne men het beginsel van indivi du eele selectie niet in acht en aanvaarden als lid bijna allen, die uiteindelijk de verhooging van het peil der party tegen werken". Volgens het blad is gedurende den oorlog een groot aantal leden toegetreden en omvat de communistische partij in de Sowjet-Unie heden ten dage meer dan 6.000.000 leden of candidaat-leden. De Albanische nationale vergadering heeft eenstemmig besloten het verdrag van vriendschap en wederzijdschen bijstand met Joego-Slavië te iratificeeren. WIJZIGING DER ZEEONGEVALLENWET. De minister van sociale za ken heeft in een verslag treffende het wetsontwerp wijziging der zee ongevallen met 1919 en van 1921 opge. merkt, dat tranmatische neu rose als ongevalsgevolg worlt aanvaard. De rechten, verkre gen op grond van gedurende den oorlog voor zeevarenden geldende wettelijke en con- tractueele regelingen zullen niet mogen worden aangetast. Zoodra het wetsontwerp wet is geworden, zullen, gere kend van 1 Januari 1946, nieuwe dakloonen worden vastgestell, waarbij het mari- mum dagloon op tien gulden zal worden bepaald. Wijzigin gen der daglocnen zullen niet van invloel zyn op uitkeerin- gen ter zake van ongevallen. Minister Jonkman over Indlë. Min. Jonkman heeft ver klaard, dat de Ned. regee ring er naar streeft te komen tot een wereldryk dat Neder land en Oost- en West-Indië zal omvatten. Voor Ned, Oost-Indië zal gestreefd wor den naar een volwaardige toe treding tot de Vereenigde Na ties. Min. Jonkman verklaarde voorts, dat Ned. Oost-Indië voor ons land behouden dient te blyven, opdat wij onze taak en roeping daar zullen kunnen vervullen. Vertegen woordigers van Java en Suri name dienen aldus de minis ter op de ryksconferentie van Den Haag aanwezig te zijn. Verklaring van gen. Spoor. Generaal Spoor heeft 'op een persconferentie te Den Haag met groote beslistheid verklaard, dat geen oorlog gevoerd wordt tegen het In donesische wik, maar tegen de extremisten, die orde en rust verstoren. Hij sprak te gen dat het leger een andere politiek zou volgen als dr. Van Mook. Hetleger voert alleen uit, wat de regeering op draagt, In het Nederlandsche leger heeft nooit één Japan ner meegevochten. Wel heb ben verschillende Japansche krijgsgevangenen in de ha vens gewerkt. Binnen niet al te langen tijd zullen, aldus gen. Spoor, de Nederlandsche troepen het gezag van de Britten overnemen. Conferentie van Parijs verloopt vlot. De zitting van de commissie voor reglementen te Parys verloopt vlot. Nederland en Australië trokken hun amen dementen in, waardoor moei lijkheden werien voorkomen. Een amendement van Joego Slavië werd met algemeene stemmen aangenomen. Hier- door zullen geallieerde landen grenzende aan voormalige vij andelijke landen het recht heb ben den raad van ministers der Groote Vier rechtstreeks aanbevelingen te doen. Ook al zouden deze door de conferen tie zyn afgewezen. De vredesconferentie krijgt vier plannen voorgelegd over Triest. De speciale commissie, die belast was met het opstel len van een status, is hierin niet geslaagd. De benoeming van een gouverneur zal aanlei ding geven tot moeilijkheden, aangezien de Russen een Joe go Slaaf in déze functie willen zien en de afgevaardigden van de andere landen liever geen gouverneur willen benoemen uit een van de omliggende lan den. Nederlandsche getuigen verklaringen in Neurenberg. Tijdens het proces tegen de S.S. te Neurenberg zijn twee schriftelijke getuigenverklarin gen van Nederlanders voorge lezen, nadat een beschuldigde had verklaard dat de S.S, op „ethische en menschlievende" wijze was opgetreden. De getuigenverklaringen van den inspecteur van politie te Amsterdam, Geelen en van Baron van Lamsweerde lieten echter hooren dat tydens transporten naar Theresiën- stadt verschillende personen door nekschoten waren gedood. Russische razzia's in Duitschiand. Duitsche moeders hebben zich gewend tot het interna tionale Roode Kruis, de Sov jet-autoriteiten, den wereld raad van kerken en den bis schop van de belijdeniskerk van Berlijn, teneinde hulp te verkrijgen by het terugvinden van hun kinderen, die tijdens periodieke razzia's door de Russische geheime politie in Brandenburg (Russische zóne) zyn weggevoerd. De kinderen van 13 tot 17 jaar, di«> naar een officier van de Gepoe aan de moeders zou hebben meegedeeld, Wor den weggevoerd om „opnieuw te worden opgevoed". Zij zou den twee jaar van huis blijven. TWEEDE KAMER Vermogensaanwasbelasting goedgekeurd. Woensdag werd de be raadslaging over het wetsont werp vermogensaanwasbelas ting voortgezet. De minister, de heer Lief- tinck, merkte op, dat men de financieele consequenties van de amendementen niet moet voorbijzien. Als men franchi ses voorstelt, beteekent dat het al heel gauw gaat om tien tallen en honderdtallen millioe- nen. Het amendement inzake besparing op inkomsten uit vermogen besprekend, wees spr. er op, dat de vrijstellingen zeer zorgvuldig zyn gekozen. De spaarfranchise is tot stand gekomen met het oog op de groep, die in de kracht des levens vermogen vormt uit arbeid. Wanneer men dit wil doen ook voor andere dan winsten uit arbeid, dan moet spr. daartegen bezwaar ma ken. Inzake het amendement met betrekking tot den kinderaf trek verklaarde de minister, dat een globale berekening heeft uitgewezen, dat er 150 200 millioen mee gemoeid zullen zijn. Door aanvaarding van het amendement bedrijft men een stuk gezinspolitiek, dat niet verantwoord is. Het amendement-Teuiings (vermindering wegens bespa ring ook uit zuivere inkomsten verkregen uit vermogen) wordt verworpen met 36 tegen 29 stemmen. Het amendement- Teuiings (kinderaftrek) wordt met dezelfde stemmen verwor pen, evenals het amendement Beerema verworpen werd. Na eenige technische wijzi gingen werd het wetsontwerp op de vermogensaanwasbelas ting zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Ook het wetsontwerp inza ke de kinderbijslagwet werd z. h. stemming aangenomen. De Kamer al weer bijeen komen, zoodra het wetsont werp inzake de Commissie-Ge neraal rijp is voor openbare behandeling. NIEUWE PETROLEUMBONNEN. De bonnen 474 Algemeen en 974 Algemeen zijn aangewe zen tot het koopen van 2 liter petroleum, elk. WEER THUIS. Gisteren ls te Heerlen de eerste colonne vrachtauto's binnengekomen, dat door de Duitschers geroofd materiaal van de mynen bevatte. Het waren in hoofdzaak zware electromotoren, die op de feestelyk versierde wagens waren geladen. Op één der motoren stond met kryt ge schreven „Weer thuis". Oprichting van een wereldvoedselraad. De jedseL- en Landbouw organisatie van de Vereenigde Volkeren heeft een voorstel in gediend voor oprichting van een. wereldvoedselraad, die do prijzen zal vaststellen en voor raden aanleggen. Op 2 September zal dit plan op het wereldvoedselcongres besproken worden. Britsche troepen naar Padang. De Britten hebben 1000 man troepen naar Padang op Su matra gezonden in verband friet ongeregeldheden aldaar. Fteeds is één officier van de nieuwe troepen gedood. Het hoofd van de politie, de repu blikeinsche resident en 't hoofd van den Mohammedaanschen raad zijn door de Britten g arresteerd. AUTOBANDENFABRIEK TE ENSCHEDE. De nieuwe autobandenfa briek der N.V. Rubberfabrie ken „Vredestein" zal te En schede aan het Twenthe-Rijn- kanaal worden gebouwd. De keuze is op Twenthe ge vallen met het oog op de aan wezigheid van textielfabrieken, die een onmisbare grondstof voor de banden-fabricage le veren, alsmede in verband met het personeelsvraagstuk. Gebrek aan arbeidskrachten en bergruimte veroorzaakte schade. Zonnig weer noodig. Vacantie. Nu het Augustus is. is het gesprek van den dag: <ie vacantie! Speciaal in West-Zw-Vlaan deren heeft men reikhalzend uitgezien naar deze vacantie. Hoe kan het anders. Na een heel jaar gewerkt te hebben in een troostelooze omgeving, is het een verademing er eens tusschenuit te kunnen trekken naar een omgeving waar men niet hoort mopperen over een onbillijke vergoeding van oor logsschade, waar men geen E roblemen kent van wederop- ouw..., Is Augustus dus de vacantie- maand voor de burgers, anders is het voor de boeren. Wan neer men thans door Zeeuwsch- Vlaanderen reist, ziet men al- lerwege groote bedrijvigheid in den landbouw Voor den boer is Augustus de drukste maand van het jaar, n.l. oogstmaand Van 's morgens vroeg tot 'f avonds laat wordt er gezwoegd om de vrachten van het land te oogsten en daaraan moet het geheele gezin helpen. Spe ciaal nü is het voor vele boe ren een nagenoeg onoplosbaar probleem het werk gedaan te krijgen door gebrek aan beidskrachten. Toch hoort men weinig mopperen. De boer schikt zich in het schijnbaar onvermijdelijke en werkt zelf nóg harder! EEN GOEDE GRAANOOGST. Over het algemeen is de graanoogst goed te noemen. Tarwe, gerst en haver zijn zeer bevredigend, mits het weer op het laatst geen spel breker wordt. Weliswaar is er op vele perceelen nogal wat schade aangericht door den hevigen regen- en hagelval van de laatste weken, maar over wegend is deze schade toch niet. Anders is het met de aard appelen. Deze hebben zeer veel van het natte weer te lijden gehad, waardoor veel rot is ontstaan Voeg daarbij het ge brek aan arbeidskrachten, waardoor het rooien veel ver laat is, dan beteekent dit voor vele boeren een groote schade post. Erwten gaven een goed ge was, maar ook hier is vaak veel bedorven door gebrek aan krachten, waardoor deze erw ten te lang op het land bleven staan en het onkruid veel be derf heeft kunnen aanbrengen De toestand is thans zoo. dat vele boeren nog met aardappe^ len, erwten en hooi bezig zijn, terwijl de gerst hoognoodig ge oogst moet worden. Op diver se plaatsen zagen wij reeds de tarwe afrijden en in schoven op het land staan. En zoo verdwijnen in Z. Vlaanderen weer de wuivende korenvelden, om plaats te ma ken voor de grauwheid van het omgeploegde land. Een teeken van den mi'izomer, maar ook een waarschuwing dat de herfst niet zoo ver meer is. PROBLEMEN VOOR DEN BOER. Zoo heeft de boer vele pro blemen. Hy vraagt, evenals de vacantiegangers om mooi, zonnig weer. Zal hij zijn oogst vaarvoor hii het geheele jaar heeft gewerkt, droog kunnen binnen halen, of zal Augustus hem nog meer schade toebren- gen? Voor velen zal het ont breken van schuren en han gars ook dit laar nog schade aan de producten toebrengen Laten we daarom hopen, dat Augustus mooi, zonnig weer zal brengen In de eerste olaats voor de voedselvoorzie ning, maar ook voor de vacan- tieganger. In Vlissingen mogen in 1946 153 woningen gebouwd worden. Thans heeft het gemeente bestuur van Vlissingen offici eel toestemming gekregen om, behalve de 71 reeds toegesta ne nieuwe woningen, dit jaar nog te beginnen met nóg 82 nieuwe woningen, waarvoor de aanbesteding dan ook spoedig mag worden ver wacht. Dit heugelijke bericht brengt de bevestiging van de reeds tydens de behandeling van de gemeente-begrooting door wethouder Knoop gedane mededeeling, dat Vlissingen waarschynlyk nog in 1946 be langrijk meer zou kunnen |aan bouwen, dan aanvanke- jjk in de bedoeling lag. Men zal zich herinneren, dat het aantal woningen voor Vlissin gen eerst op 58, later op 71 was bepaald. Thans zullen het er dus 153 worden. Natuurlijk zullen niet alle woningen nog dit jaar kunnen gereed komen. Naar wy ver nemen zal ook het nieuw toe gestane quantum in hoofd zaak worden toegewezen aan de Woningbouwvereenigingen. De slechte bussen. Naar wy vernemen richtte het bestuur van de vereeniging Handelsbelang te Middelburg zich met een uitvoerig adres tot het ministerie van verkeer en energie met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de oorzaak, c.q. noodzaak van de opheffing van de electrische tramverbinding Middelburg Vlissingen en naar de wantoe standen, die thans voorkomen bij het personenvervoer met zoogenaamde bellenwagens en vrachtwagens op het geheele eiland Walcheren. De toegang tot Zeeland AANBESTEDING VAN NIEUW WEGDEK GING NIET DOOR. De toegang tot Zeeland voor automobilisten verkeert nog altijd in zeer slechte con ditie. Een stuk bolle keiweg met flinke kuilen erin maakt de entree alles behalve tot een genoegen en reeds vele malen is in Den Haag aange- drongc- op verbetering van dezen rijksweg. Tot dusver bleven al deze pogingen zonder resultaat, maar onlangs scheen er ver betering te zullen komen. De aanbesteding van het leggen van een nieuw wegdek was aangekondigd: er zou een goede betonweg komen in de plaats van de „kinderkopjes". Helaas! De wegverbetering gaat wederom niet door. Even voor de aanbesteding plaats zou vinden werd medege deeld, dat zij niet door zou gaan, zulks in verband met het gebrek aan cement in Ne derland. De aannemers moesten hun inschrijving enin portefeuille houden enZeeland moet het voorloopig weer stellen met zijn zeer slechten toe gangsweg. Hoe lang nog? Dr. Euwe komt naar Zeeland Eind September zal dr. Euwe naar Zeeland komen om in verschillend® plaatsen si multaan-seances te geven. De nationale schaakkampioen zal Goes, Middelburg, Vlissingen en Sluiskil bezoeken. Voor Vlissingen is als datum vastgesteld Donderdag 26 Sept. en er zal gespeeld wor den in het Strand-hotel. Elke liefhebber, die den strijd tegen dr. Euwe wil aan binden, zal zich daarvoor te gelegener tijd kunnen opgeyen. Daar de leden van de schaak, club uiteraard den voorrang genieten, zal het aantal voor niet-leden beschikbare borden gering zyn. Ongetwijfeld zul- len echter ook velen, die zelf niet mee doen, dr. Euwe in actie willen zien. „CONCORDIA" NAAR WALCHEREN. De Haarlemsche gymnastiek- vereeniging „Concordia", diie van 1218 Augustus Walcheren zal bezoeken en waarvan de dames Zaterdagavond 19 Au- gusbus een vriendschappelijke handbalwedstrijd spelen tegen de dames van Marathon, terwil] Zondagmorgen te Vlissingen een athletiek-ontmceting zal plaats vinden tusschen Con cordia en Marathon. AMERIKAAN SCHE HULP VOOR ZEEUWSCHE KINDERTEHUIZEN. De minister van sociale za-( ken heeft van het „American Relief for Holland" het bericht ontvangen dat door deze in stelling een ly'st van Neder landsche kindertehuizen is op gemaakt, welke in aanmerking komen voor een speciale hulp verleening door middel van goederenzendingen ter waarde van 200.000 dollar. Op de lyst staan o.m. de ver. „Kinderzorg" en „St. Jo zef" te Middelburg, Vlissings' kindertehuis te Yerseke, Zee hospitium „Zonneveld" te Oost- kapelle, het jongenshuis te Hansweert, het weeshuis te Zierikzee en „Slot Haamste de" te Haamstede. De Bromley week. De „Bromley-week", het Vhs- sirugsdhe sportevenement, dat alleen nog overtroffen wordt door de trip van de Vlissingsche sportmensdhen naar Engeland, zal Vrijdagavond 16 Aug. wor den ingeluid met de ontvangst van de Enigelsohen op het Ge meentehuis. Als officieele opening van het nieuwe Vliissingsche sportveld wordt dan Zaterdag 17 Aug. de voetbalwedstrijd gespeeld tus- schn het Vliissingsche elftal en Bromley F.C., waarna door het gemeentebestuur aan de spelers koffiemaaltijd wordt aan geboden. Zondags zal in Leiden een wedstrijd tegen Ledden worden gespeeld 's Maandags komen de Engelsohe gasten weer terug en nemen de gelegenheid dan waar een rondvaart te maken door de havens van Rotterdam en tevens het Feijenoordstadion te be zichtigen. Dinsdags wordt een trip ge? maakt over Walcheren. *s Mddw dags wordit op het graf van dè geallieerde vliegers op de Noor der begraafplaats te Vlissingen een krans gelegd, welke plech tigheid gevolgd wordt door een excursie naar „De Schelde". Dinsdagsavonids wordt dan de laatste voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Bromley F.C. en Goes, waarna in de Scheldehal een af_ scheidsfeestavond zal worden aangeboden. Woensdagmorgen zullen de ïgelsche gasten weer vertrek ken. Breskens Auto-ongeluk. Dezer dagen had even bui ten de kom van de ge meente Breskens een auto ongeluk plaats dat echter goed aifliep. Een aantal personen stond op de tram te wachten toen een personenauto in vol le vaart kwam aanrijden en zonder vaart te verminderen doorreed. De wachtende men schen stöven uiteen, doch een 9-jarig meisje uit Aarden burg, R. B., werd door den auto gegrepen en meege sleurd. Dr. Broodman. die spoedig ter plaatse was, constateerde, toen het meisje een woning was binnengedragen, een beenbreuk. Het slachtoffertje werd naar het ziekenhuis in Oostburg overgebracht. De politie stelt een onder zoek in. Nieuwvliet V.V.V. OPGERICHT. In Nieuwvliet is opgericht n Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingen verkeer, waarvan het-voorloo pig bestuur als volgt -is sa mengesteld: voorzitter de heer Abr. Brakman, penningmees ter de heer L. F. Kayser; le ien de heeren Abr. Cornelia Pz., Abr. de Hullu-Leenhouts, Abr. LuteijnBouwens, Iz. Luteyn en Joz. Schijve—Cor- nelis, terwijl de heer D. Dek ker, ambtenaar ter secretarie, voorloopig het secretariaat zal waarnemen. De minimum-contributie is bepaald op 2. Zij, die zich als lid of donateur van ge noemde vereeniging wenschen op te geven, kunnen zich aan melden: by een der bestuurs leden of bij den secretaris voornoemd. }j| LAGE WATERSTANDEN. Het waterpeil in de Zeeuwsch Vlaamsche kreeken en leidin gen is thans abnormaal laag- De Groote Kreek onder oe ge meente Axel is op vele plaat sen doorwaadbaar. Door den lagen waterstand ondervinden de broodvisschers op de ondie pe plaatsen veel last met het uitzetten van hun netten. De „e waterstand is ook niet' gunstig voor de visscherrj. Een correspondent van de „Times" te New York deelt mee, dat volgens hooge com munistische Kringen de Chi- neesche burgeroorlog zich door een offensief van de regee- ringstroepen thans tot de pro vincie Jehol heeft uitgebreid. De gemeente-ambtenaren van Vlissingen hebben in Mid delburg den returnvoetbalwed strijd tegen hun collega's uit die stad met 53 gewonnen. Te Axel zal op Koninginne dag (31 Augustus) weer feest worden gevierd. Voornamelijk zal het een kinderfeest zijn met attracties en tractatie. Verder muziek- en zanguitvoe_ ringen. Geslaagd voor het examen Engelseh l.o. mej, A. J. Diele- man van Axel. Geslaagd voor het te Goes gehouden Mulo-examen de meisjes C. van den Berg, K. Blok, M. Butyn, J. van den Dool en D. Kop en de jongens G. van Velzeii en W. v. Strien voor A en voor B St Houte kamer, Kr. Ruissen en L, Wisse, allen te KrabbendQke. Een dezer dagen slaagde op het te Breda door het instituut ENS AID gehouden examen mej. L. Synesael Vermeere te Nieuwvliet voor het examen coupeuse. ELLEWOUTSDIJK. Zondag 4 Augustus j.l. werd ds. G. H. v. Willenswaard te Ellewoutsdijk bij het einde van ken door ouderling C. v. d. den morgendienst toegespro- Schraaf, wegens het niet- aannemen van beide beroepen naar Hellevoetsluit. De ge meente zong hem staande toe Ps. 134 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10