Engelsch arts beschikte over het lot van Duitschland Tommy's vrouw in Duitschland MEDISCH RUMOER RONDOM KEIZER FREDERIK III. Duister geval na zestig jaar opgehelderd. MORRELL Mackenzie, een naaan, die weinigen zullen kennen, maar een naam, die bijna zestig jaar geleden maandenlang in geheel Euro pa berucht is geweest. De naam van een Engelschen dokter, van wiens succes of van wiens falen in 1887 de politieke toekomst van Duitschland af hing. Want een kleine aarzeling, een foutieve beslissing van een man, op wiens schouders zware verantwoordelijkheid rust, kan in de geschiedenis vaak groote gevolgen hebben. Morrell Mackenzie, de zoon van een armen plattelandsdok ter, paarde een buitengewone eerzucht aan een scherp ver stand. Reeds vroeg drukte hij de voetsporen van zijn vader en ging medicijnen studeeren, niet zoozeer uit innerlijken drang om de lijdende menschheid te hel pen, dan wel om zich roem en eer te verwerven. Daarin slaag de hij, dank zij zijn inderdaad uitzonderlijke bekwaamheden volkomen, al maakte hij zich op den weg naar het succes maar weinig vrienden en veel vijan den. Toen hij den top van zijn carrière had bereikt was hy een van de leidende figuren in de medische wereld en tegelijker tijd meer verwaand en twistziek, meer dogmatisch en zelfbewust dan ooit, Een collega schreef eens over hem„Wanneer ieder, een lacht, dan kijkt Morrell in den regel met een ernstig ge zicht rond als om te zeggen: Ik snap de mop wel, maar ik, Morrell Mackenzie, lach ndet". DE GROOTE DAG. Toen, in Mei 1887, kwam de groote dag voor Mackenzie en hij moet den hemel wel gedankt hebben voor de ongezochte ge legenheid om de wereld te be wijzen tot welk een hoogte hij het in zijn beroep had gebracht. Door het puikje van de artsen en chirurgen uit het Duitsch land van dien tijd werd hij naar Berlijn geroepen om geconsul teerd te worden over de behan deling van bet strottenhoofd van kroonprins Frederik van Pruisen. De episode Frederik van Prui sen is een van die meest dra matische uit de Duits che ge schiedenis. Getrouwd met een Engelsche prinses, een dochter van Koningin Victoria, leefde hij juist lang genoeg om zijn vader, keizer Wilhelm I in 1888 op te volgen en 100 dagen als keizer over bet- Duitsche Rijk te re- geeren De ziekte begon toen de Prui. sische artsen een klein knob beltje ontdekten in de linker stemband van den kroonprins, waardoor de stem heesch klonk. Zij slaagden er niet in dit met de gewone middelen weg te wer ken en begonnen te vreezen dat het kanker was. Prof. van Berg. mann stelde een operatie voor, maar hij voelde zich weinig ze ker van zijn zaak en zulk een gevaarlijke operatie zou fataal kunnen zijn. Daarom besloten de Duitschers eerst de meening van een anderen deskundige te vragen en Mackenzie, die een Europeesche reputatie had, werd daarvoor uitgekozen. Misschien ook op aandringen van de kroon prinses, die het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan weinig vertrouwen had in die kundigheden van de Duit. sdhe artsen en liever Engelschen om zich heen zag. Mackenzie wilde een klein stukje van de keelzwelling weg nemen om dit onder een micros coop te onderzoeken. De Duit schers zeiden, dat dit niet kon, Mackenzie deed het. Hij kon geen spoor van een kwaadaardi ge ziekte vinden en de operatie ging op zijn advies niet door. Mackenzie nam het strotten hoofd van den kroonprins ver der onder zijn hoede. In het begin ging alles goed. Mackenzie wist de zwelling weg te werken, de kroonprins her kreeg zijn stem en Mackenzie werd geridderd. Toen begon het strottenhoofd opnieuw te zwellen en in No vember van hetzelfde jaar zag Mackenzie zich genoodzaakt een communiqué te teekenen, waar in de toestand van den kroon prins ernstig genoemd werd. Deze besefte, dat hij niet lang meer te leven had. Hij stemde erin toe een zeer gevaarlijke operatie te ondergaan en was er verder mee tevreden nog zoo lang te leven, als de natuur Nieuws in een notedop Met ingang van 6 Aug. zijn citroenen in België niet meer gerantsoeneerd. Zij mo gen tegen officieele prijzen op de binnenlandsche markt wor den verkocht. Gen.-maj. Sjarif heeft het 'bevel gegeven, dat het Duitsche bestuur van Brandenburg 1371 concerns over moet nemen. Op den Russenberg bij Lunteren is dezer dagen het Dr. de Visse iuhrseh.t en Dr. de Visserhuis, het herstel lingsoord voor kinderen van het Sanatoriumfonds van den Chr. Nat. Werkmansbond, weer geopend. In België is gisteren plot seling een staking uitgebroken onder het P.T.T.-persor.eel. Het gaat hier om een looncon- flict. hem, onder de zorg van Macken. zie en met behulp van verzach tende middelen, zou toestaan. Hy leefde nog zeven maanden. EEN STORM VAN VERONTWAARDIGING. Zijn dood deed een storm van verontwaardiging in Duitschland losbarsten, zelfs Bismarck was woedend. Natuurlijk was Mac kenzie, de onbekwame dokter, die den dood van den keizer op zijn geweten had, daarvan het mikpunt, maar de verontwaar. diging richtte zich tegen de ex- keizerin, de dochter van konin gin Victoria, en tegen de gehee- le Engelsche kliek in Duitsch land. Waar bemoeiden deze En. gelschen zich eigenlijk mee? Mackenzie had niet de aard zich daarbij neer te leggen en verergerde de zaak door in een boek „De noodlottige ziekte van Frederik van Pruisen" zijn Duit sche collega's scherp aan te vallen. Maar de carrière van Mackenzie was gebroken. Frederik werd opgevolgd door den reactionnairen keizer, Wil helm II, die door zijn eigenzin nig optreden spoedig met Bis marck in conflict kwam en door zijn onhandige politiek de ver houding met Engeland voortdu_ rend verslechterde en Duitsch land in het verderf stortte. DE WARE TOEDRACHT. De geschiedenis heeft recht gedaan. In een pas in het En gelsch verschenen boek van R Scott Stevenson, .Morrell Mac kenzie" wordt het ziektegeval van kroonprins Frederik na zes tig jaar nader uit de doeken ge_ daan. Sindsdien is immers de medische kennis zooveel gevor derd, dat uit de voorhanden zijnde feiten nu een juister diag nose gesteld kan worden. Het blijkt dan, dat het knob beltje in het strottenhoofd van den kroonprins geen symptoom van kanker was, maar van sy- phlis. De kroonprins moet in 1869, bij gelegenheid van de opening van het Suez-kanaal, in een intrigue gewikkeld zijn geweest met een Spaansohe me in Egypte. Mackenzie was die eenige, die inderdaad midde len tegen syphilis had gebruikt. Verder blijkt, dat indien in Mei 1887 de Duitsche arts von Bergmanoi de operatie had door gezet, er maar weinig kans was geweest, dat de kroonprins het had overleefd. Indien Mackenzie van begin af aan syphilis had geconsta teerd dan zou hij zich de zoo begeerde roem hebben verwor_ ven en begiftigd zijn met de hoogste Duitsche onderschei ding. Dan ware kroonprins Frede rik blijven leven en had de ge schiedenis van Duischland een anderen loop gehad. Tweemaal gestorven. De Radjah van Bhopal ia dood. Echt dood. Zgn onderdanen dachten dat zeven-en-dertig jaar ge leden al en legden hem op den brandstapel. Een losbarstende wolkbreuk deed hen vluchten en de hevige slagregen wekte den vorst uit zijn schijn dood. In alle gemoeds rust klauterde hij van den brandstapel en 12 jaar lang leed hg aan geheugenverlies tot hij zich in 1920 alles herin nerde en een eindeloos proces begon om in zijn rechten te worden her steld. Verleden Dinsdag werd hij na er 26 jaar over te hebben gepro cedeerd, opnieuw Rad jah van Bhopal. Hg heeft er echter slechts weinig (of misschien te veel?) van kunnen ge nieten want Maandag is hij te Calcutta overle- ien. Naar men verze kert, is het ditmaal echt! Verkeersongevallen nemen weer toe. Begin van dit jaar scheen het wegverkeer in ons land relatief minder onveilig te zijn geworden. Per maand werden gemiddeld 62 dooden en 364 ernstig gewonden geteld, te genover 103 dooden en 386 zwaargewonden in 1945, afge zien van de zeer vele lichtere gewonden en de groote mate- rieele schade. Het aantal en de ernst van de ongelukken op .den weg zijn tijdens de laatste maanden zeer teleurstellend. Het peil van het vorige jaar, nj. onge veer 500 dooden en zwaar ge wonden per maand, (gemiddeld 17 per dag), is weer bereikt, zij het dat het aantal fatale ongevallen iets kleiner, het aantal ernstig gewonden even wel grooter is dan vorig jaar. Van alle verkeersdeelnemers wordt gevraagd: meer zin voor werkelijkheid, geduld en verdraagzaamheid en een nauwgezet en plichtsgetrouw opvolgen van de verkeersbepa- lingen. Voorts minder haast en lichtzinnigheid, minder slordigheid, eigengereidheid en egoïsme. DE CIJFERS OVER JUNI. In Juni 1946 hadden in ons land 1993 verkeersongevallen plaats. Bij 896 dezer ongeval len ontstond lichamelijk letsel, w.o. 88 gevallen, waarbij één of meer dooden te betreuren waren. Het aantal slachtoffers bedroeg: 94 dooden (79 in Mei 1946), 489 zwaar en 479 licht gewonden. Vergelijkt men deze cijfers met die van Juni 1938, dan blijkt, dat, hoewel het totaal aantal verkeersongevallen toen aanmerkelijk grooter was, n.l. 3989, de gevolgen toen veel minder ernstig waren. (41 doo den en 453 ernstig gewonden.) Een leven als een prinses. HOEWEL Duitschland een verwoest land is en de meeste steden een trooste- loozen aanblik bieden, zijn den laatsten tijd steeds meer vrou wen van Britsche soldaten naar de Engelsche bezettingszóne getrokken Voor dezen uittocht uit Engeland gelden niet alleen romantdsc *e motieven, nl. de liefde voor den heer gemaal, maar dikwijls geven zuiver ma- terieele overwegingen den door slag. De vrouw van een Tommy heeft nl. in Duitschland veel minder huishoudelijke zorgen dan in Engeland. De levensmid. delen, die rechtstreeks uit En geland geïmporteerd worden en dus niet uit de Duitsche voor raden warden betrokken, krijgt de soldatenvrouw tegen zeer billijke prijzen thuis. Dus geen sprake van in le rij staan zooals in Engeland dikwijls het geval is. En wat voor rantsoe nen! Ze zijn precies dubbel zoo groot als in het eigen land. Ook ten opzichte van den echt genoot behoeft de huisvrouw zich niet veel zorgen te maken. Of hij is bij den troep of komt, wat regel is, voor de maaltijden naar huis. Ook zijn zeer royale portie krijgt de huisvrouw gra tis en franco in haar woning. Ook verder behoeft ze niet bang te zijn, dat ze zich zal over werken. Want voor weinig geld kan. ze een Duitsoh meisje als hulp in de huishouding krijgen, dat blij is een paar Mark te kunnen verdienen en te profi- teeren van de welvoorziene pro visiekast. Voor het onderdak brengen van de soldatenfamilies is te vens voortreffelijk gezorgd. Ge heel nieuw ingerichte woningen staan ter beschikking voor een belachelijk lage huur. Boven dien zijn de huizen compleet gemeubileerd en van huishoude lijke voorwerpen e.d. voorzien Bovendien houdt een Engelsch soldatengezin in Duitschland geld over want de uitgaven zijn belachelijk laag. Elke week kan de soldaten vrouw 100 sigaretten voor een billijken prijs koopen en zij krijgt daardoor het belangrijk ste betalingsmiddel in Duitsch land. Zelfs wijn en sterke drank wordt ter beschikking gesteld van de echtgenooten van offi cieren en onderofficieren. Reeds voor acht shilling kunnen ze een flesoh whisky koopen, ter wijl In Londen deze begeerde drank slechts voor 60 shilling langs allerlei sluipwegen kan worden vorkregen. Verder zor gen clubs en bioscopen er voor, dat de vrouwen zich niet be hoeven te vervelen wanneer de mannen juist dienst hebben. Over het ontbreken van ma- terieele dingen kan dus de Britsche vrouw, die haar man naar Duitschland volgt, niet klagen Of haar leventje als een prinses echter zal bevallen te midden van de ruïnes en een ondervoede bevolking, ls een an. dere vraag! De moeilijkheden tusschen Frankrijk en Viet-Nam. Pham van Dong, de voor zitter van de delegatie van Vietnam heeft aan een verte genwoordiger van de Fransche pers verklaard, dat het inci dent te Bao Ninh, waarbij door Vietnameesche troepen twaalf Fransche soldaten zijn gedood en 42 gewond, een gevolg was van „Fransche provocatie" „De Fransche politiek in Indo- China is tweeslachtig", zoo verklaarde hij. „in schijn .wordt gepleit voor vriend schap, maar in werkelijkheid doet Frankrijk alles om deze vriendschap te saboteeren. Het incident te Bac Ninh is een typisch voorbeeld van het al gemeen plan om de openbare meening tegen ons op te zet ten". Het gematigde Fransche blad „Paris Matin" zegt hier- over: „Wy publiceeren deze verklaringen van Pham van Dong slechts, omdat hierdoor wordt aangetoond, in welk een geest van achterdocht hij met Frankrijk onderhandelt". De Perzische olie. Het Britsche ministerie van buiten! andsche zaken heeft een verklaring gepubliceerd over den toestand in het Zuid-Perzische oliegebied waarin wordt gezegd dat dé Perzische olievelden %n raffi naderijen tijdens den oorlog in belangrgke mate hebben bijge dragen tot de geallieerde over winning op alle fronten. „De Perzische olie heeft een vitale rol te spelen in de toekom stige welvaart van de volke ren der wereld Aanslag op een munitievoorraad? De arrestatie van enkele verdachte personen Zondag te Hoek van Holland heeft bij sommigen het vermoeden doen rijzen, dat er sprake zou zijn van een complot, dat er zich op zou toeleggen munitievoor- raden te doen explodeeren. Het onderzoek naar het ge drag van de gearresteerden is nog in het eerste stadium en in het belang van het onder zoek kunnen nog geen mede- deelingen worden verstrekt. Het moet echter voorbarig worden geacht eenig verband tuuschen deze arrestaties en de explosies brj Amsterdam te leggen. Wel wordt op het oogenblik nagegaan of de ver dachten een aanslag op een munitievoorraad in den zin hadden. EERSTE KAMER Minister Lieftinck krijgt verlenging van machtiging. By de debatten in de Eerste Kamer over het wetsontwerp Verlenging machtiging geld- zuivering, waarvan wij de aan neming reeds meldden, wees de heer v. d. Brink (K.V.P.) op het monetaire gevaar van de niet onbelangrijk gestegen geldcirculatie Pas wanneer de vermogensaanwasbelasting in baar wordt, zal de geldstroom verminderen. Spr. had overi gens groot respect voor het zware werk, dat brj de geld- zuivering werd verricht. De heer Pollema (C.H.) ver klaarde namens zgn fractie bg deze waardeering niet ach ter te willen biyven, hoewel hg overigens meende, dat het na een Jaar ervaring zeer goed mogelijk was geweest de alge- meene richtlgnen voor de geld- zuivering bg de wet vast te leggen. Alles dient in het werk te worden gesteld om het ver. trouwen in het geld te her stellen. Spr. meende dat het wantrouwen is ontstaan door de verschillen tusschen geblok keerd en vrij geld. Ook de spaarder dient vooral in eere te worden gesteld; deze mag beslist niet kopschuw worden gemaakt, omdat hg de eenige is, die ons uit den financieelen chaos kan redden. De heer Molenaar (P. v d. V.) achtte het zeer verstandig, dat de minister een slag om den arm houdt t.a.v. de aan passing van het internationale prgspeil. Spr. gunt den minis ter gaarne den tgd om zijn beleid voort te zetten. Overi gens steunde de heer Molenaar den wensch van het bedrijfs leven om voor den aankoop van productiemiddelen de blokkeering toe te staan. De heer Wgffels (K.V.P.) wees op het belang van een juiste verdeeling van het na tionale inkomen, speciaal voor de getroffen gebieden. Dat men daar al niet meer kan- kert(?), achtte spr. een be wijs voor verlies van volks- ''"Deneer v. 4. Kieft (P. v. d. A.) wilde de geldzuivering meer ten nutte maken van de productie Overigens meende deze spr.,* dat de minister recht op gevraagde verlenging van machtiging neeft op grond van het vertrouwen, dat hy tot dusver heeft gewekt. Minister Lieftinck wees er by zgn beantwoording van de sprekers op, dat het brj de geldsaneering in het immobili- seeren van een groot gedeelte der koopkracht een hoofdge dachte vormde. Ook de bevor dering der productie heeft in derdaad voorop gestaan. Het snelle tempo der deblokkeering was noodzakelijk om een eco nomisch déraillement te voor komen. Spr. ontkende, dat de groote maatschappgen hierbg bevoordeeld zouden zijn. Voorts wees de Minister er op, dat een wet met richtlg nen weinig baat zou geven, aangezien de te verwachten maatregelen afhangen van de technische mogelijkheden en de dynamiek van het economi sche leven. Wel kon spr. zeg- i, dat, zoodra dit mogelgk de geblokkeerde saldi zul len worden omgezet in verhan delbare, maar niet-beleenbare certificaten. De subsidie-maatregelen dient men te zien in verband met de bgzondere omstandighe den, waarin de wereldeconomie verkeert. Naar alle waarschgn- lijkheid zgn de abnormale bui- tenlandsche prijzen van tgdelij- ken aard Op dit tgdelgk ver- schg'nsel kan geen opvoering van prgzen en loonen hier te lande gebaseerd worden. Ten slotte werd het wetsont werp z.h.st. goedgekeurd. Sport WEDVLUCHTEN. Met jonge duiven werden dezen Zondag de volgende prij zen behaald: 1 en 2 J. Eiff en 5 L v. Sorge; 3 J. v. d. Weele; 6 W. F. de Ruijter. Zondag jl. hield de Poetdui- venver. „De Posthoorn" te Vlis. singen een wedvlucht met Jonge duiven vanuit Qvrain (Frank rijk) De prijzen werden als volgt behaald: 1 en 2 J. Eiff en Co., 3, 6, 13, 14, 15, 16 en 21 C. Mommaas. 4, 7, 9, 10 23 L. v. Sorge, 5 W. F. de Riiyter, 8 J. Hansen, 11 Fr. de Nooijer; 12 P v Duyn, 17, 19 B. de Ridder, 18. 20 J. Nyholt, 22 J. Sponsele, Stand kampioenschap eerste 5 over 3 wedvluchten jonge dui ven: 1 C. Mommaas, 208 p.; 2 W. J. v. Uxem, 185 p.; 3 L. Sorge, 177 p.; 4 J. v. Ge- mert. 176 p.; 5 B. de Ridder, 169 punten. De postduivenvereeniging ,De Voorwaarts" te Araemui- den hield een wedvlucht over 74,723 km. De uitslag luidde 1, 5, 6 en 11 G. de Nooyer; 2 B. v. Belzen Azn.; 3 B. de Ridder; 4 Jac. de Nooyer; 7 KI. v. Belzen; 8 Gebr. Schroe- vers; 9 B. v. Belzen Wzn.; 10 Gebr. v. Belzen. 46 Duiven namen aan het concours deel. Zondag j.l. hield de postdui venvereeniging „Zeelandia" te Middelburg een wedvlucht met jonge duiven vanuit Quiévrain (België). Afstand 121 KM. De prgzen werden als volgt be haald: le. 2e. 3e, 4e en 8e pr. J. J. Snoep; 5e. 10e en 11e pr. J. Geene; 6e pr. J. P. Davidse; 7e en 16e pr. D. M. Klaassen; 9e pr. C Ringelberg; 12e pr. F. Hoens; 13e, 14e, 15e en 17e pr. D. v. d. Berg. Kapelsche Postduivenvereeni ging „O.W.T.B." Uitslag Wedvlucht Quivrain 4 Augustus 1946: 1, 2, 5, 6 P. van der Vliet: 3, 4 A. van Drie!; 7, 12, 13 P. Bruinzeel; 8 A. Blok; 9, 10, 11 P. Schrijver; 14 Mej J- Ganseman. Officieele publicaties Vervolg uitreiking bonkaarten K/L 610 te Middelburg. De Leider van den Distribu tiekring Middelburg mtakt be kend dat de verdere uitreiking van "bonkaarten K/L 610 te Middelburg als volgt zal plaats vinden. Maandag 12 Augustus 1946 Letters I, J, K en K- Dinsdag 13 Augustus 1946 Letters M, N en O. Woensdag 14 Augustus 1946 Letters P, Q, R en S. Don- derdtg 15 Augustus 1946 Let- teds T t.m. Z. Aan deze indeeling zal stipt de hand worden gehouden. Zg, die hun bonkaarten niet tgdig hebben kunnen afhalen, zullen op een nader te publi ceeren datum worden geholpen. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester van Goes herinnert eraan, dat ter be strijding van den Coloradoke ver alle aardappelvelden (ook de kleine perceeltjes en tuin tjes, waarin aardappelen ge plant zün), voor de derde keer met calsiumarsenaat bespoten moeten worden vóór 18 Au gustus 1946. Tegen betaling der kosten kan bespuiting van de kleine perceelen geschieden door den spuitdienst der gemeente. Nadere inlichtingen worden gegeven door den opzichter van den Gemeentereigingings- dienst en door den heer A. de Dreu. Westhavendgk, alhier. Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech door O. Th. Rotmans. 103. Nu. dat moest de commissaris toege ven en het onderzoek bewees klaar meneer. Pimpelmans' onschuld. Boer Knol werd een middagje opgesloten om te kalmeeren* waarna hij zijn stier terugkreeg. Meneer Pimpelmans kreeg een chauffeur van de po litie mee. die hem netjes in zijn auto thuisbracht. Marktberichten KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING. Marktberichten d.d. 6 Aug. .Pruimen: Washington 91 1.18. Czarpruimen 691,32. Ontario 7(11.18, Eldansche Blauwe 5062, Boerenwitte 1,081,13, Monseigneur Mati- ve 711.14, Golden Japan 63 97, Perzikpruimen 1,05. Witte Wynpruimen 75, Princeprui- men 5797. Tollenaarspruimen 70. Appels: Keswick 1644, Ma. deleine 8395, Earlg Victoria 3148, Zigeunerin 631,18, Perzikappels 601.05, Duches- se d'oldenburg 63, Valappels 22—31. Peren: Oomskinderen 1,04 1,10. Precose de Trevoux 74- 1,08," Bruine Heerenpeer 47- 81. N. H. 9. peer 37—71, Val Clapps 60, Val peren 2527, Diversen: Frambozen 72 1,30, Bramen 1,19—1.48. Dubb. pr. z. draad 1621, Sngboonën 22-41. Uien 10 ales per kg. Perziken 1920 per stuk. Veiling van 6 Augustus. Dubbele princessen 2125; Perzik-roode zomerappels IA 102—112, idem A 93—102; idem B 7781; Zigeunerin IA 105—116, idem A 96—102, idem B 8081; Early Victoria A 50—54, idem B f 39—41; Codlin Keswick A 49—53, idem B 3643; Précose de Frévaux IA 97—107, idem A 80—98, idem B 6780; Ooms Kinde ren peer IA 112, A 89110, ilem B 74—83; M.H. Suiker peer A 5666, idem B 54 56. Pruimen Washington pr. 94121; Ontario pr. 90— 112; Gaar pr. 83—114; Blauwe wijnpruimen 127—140; Elden- sche blauwe 8097; Golden Japan 85171; Prince prul men 3787; Marbelanen 34 —48; Bramen 69—115. alles per 100 kg. Meloeen 65112 Perzikken 946 beiden per 100 stuks. Burgerlijke stand GOES. Geboren: Cornelis Q., z. van Q. Klap en van A. A. Schutte; Alphonse, z. van J. L. Jansen en van A. E. Janssens; Pieter M. N., z. van J. C. Hollestelle en van Ch. G. Glas, te Kort- gene; Jantje, d. van S. Druk ker en van N. Bon; Jan G., z. van J. Meg er en van J. Hoog- strate; Adriana C., d. van J. van Maris en van J. Krom- been; Pieternella A., d. van C. Gunst en van N. Snoek; Fran- cisca Th. G. W., d. van Th. de Kubber en van W. Wgs; Ferdinandus I., z. van F. J. Impens en van W. D. van der Vliet te Kruin in gen; Johanna J., d. van J. J. van Pagee en van M. Kosten te Yerseke; Cornelis M., z. van M. Roose en van F. E. Geene; Cornelis, z. van K, Gorsse en van J. Hoogstrate; Jacobus J. A., z. van J. de Witte en van E. van de Weele. Getrouwd: P. van Schaik, 26 j., te 's-Heer Arendskerke en S. van Dalen, 27 j.; A. Janse, 26 j., te 's-Heer Arends kerke en M. S. Baarendse, 23 j.; C. H. Theunisse, 23 j., te Sint Annaland en J, Bal, 23 j.; C. Maliepaard 28 j., te Til burg en E. M. Vermeulen, 28 j.; J. C. van der Windt, 35 j., te Vlaardingen en M. Pik, 22 j. Ondertrouwd: P. T. Hogen- hout, 23 j., te Velseu en J. Commee, 23 j.; L. F. Verbraak, 24 j. en A. M. Verbeem, 27 j.; J. C. Schrijver, 26 j. en J. de Pree, 27 j.; F. C. van der Vliet, 37 j. en M. H. van Broekhoven, 27 j., te Terneu- zen. Overleden: L. de Jonge, 49 j., echtgenoot van A. J. de Leeuw; J. H. de Jonge, 71 j.; M. Dankers, 4 weken; L. Boon man, 50 j. echtgenoot van C. Traas te Baarland; P. L. G. Joosse, 20 mnd.; P. E. Kor- stanje, 20 j., te Rilland-Bath; J. Stokman, 39 j., te Wisse- kerke, echtgenoote van J. C. Huis soon. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: Pieternella Macha- lina, d van T. Murre en C. Kraak; Dingenls Jacobus, z. van D. Vleugel en L Reyn- hout; Willem Pieter, z. van P. van de Kreeke en M. West- veer; Cornelis Petrus, z van P. Koeman en P. E. Ngssen. Overleden: P. Castel, 77 1, wedn. van L. Reinhoud; J. Reinhoud, 47 i., echtg van J. P. Schipper; C. Valkenier, 81 j., wed. van J Houtekamer. Getrouwd: J. de Voogd, 28 j., en M. C. van Strien, 21 j.; D. Schipper, 43 j. en J. W. Kloosterman, 27 j.; B. J. Buys, 37 j. en J. Gelok, 34 j. HEINKENSZAND. Geboren: Johanna Magdale- na, d. van L. A. Vermue en M J. Raas; Jacoba, d. van J. Traas en T. Slabbekoorn; Pie ternella Martina Venranda, d. van A. Knuit en M. C. van den Dries. Getrouwd: J J. Kallemein, 30 j., te 's_H. Arendskerke en E. van Loon, 29 j.; P. van der Klooster, 27 j., te 's-Graven- hage en M Hirdes, 24 jr, D. Vette, 45 j., te 's-Heerenhoek en C. A. M. Koopman, 43 j.; A Lockefeir, 24 j., te Goes en J. Traas, 21 j. Overleden: H. J. Schipper, 51 j., echtgen. van K. Louwer- Op 6 Aug. geankerd op da reede van Vlissingen torpedo- bootjager „van Speyk". Gedu rende den nacht naar zee ver trokken. Gepasseerd op 6 Aug. naar Antwerpen: „Kaap Falga" van Larwick, „Jan van Goyen" van New York, „van Ittersum'* van Rotterdam. Van Antwer pen gepasseerd: de „Tim" naar Blyth, „Admiraal de Ruyter" naar Aberdeen, „Helvetia'' naar Londen, „Barends" naar Immingham, „Thrianta" naar Sunderland, „Badzo" naar Middlesbrough. Vertrokken van Breskens naar Antwerpen „Maria". Weerbericht YERSEKE. Ondertrouwd: C P. Pekaar, 26 j. en N. P. Everse, 19 j.; J. B Steketee,. 20 j. en N. van der Have, 21 t; P. C. D. Sandee, 30 j en C. H. J. de Leeuw, 26 j.; J. Meijaard, 24 j. en J. Hoogstrate, 24 j.; N. van de Velde, 30 j., te Krui- ningen en D. P van Poelje, 20 j.; P. de Jager, 29 j. en P. F Weststrate, 25 j.; J. Tramper, 22 j. en H. E. Schouten, 18 j., te Kloetinge; J M. Clarijs, 24 j., te 's-Gra- venpolder en T. Rgk, 24 j.; J. L. Nelis, 25 j., te Kruinln- gen en J. D. Nieuwenhuize, 20 j Getrouwd: D. J. Bentschop- Knook. 35 j., te St. Maartens- dgk en D. M. Willemse, 34 j.; L E. de Koeger, 30 j. en M. M. van de Velde, 28 j.; L. M. Murre, 28 j. en S. Hagen, 24 j.; P. C. D. Sandee, 30 j. en C. H. J. de Leeuw, 26 j.; J. B. Steketee. 20 j en N. van der Have, 22 j.; L. Hartoog, 22 j. en A. C. in de Weg, 20 j.; A J. de Jager, 36 j. en J. van Stee, 29 j.; H. J. de Ja- Ter, 32 j. en A. C. van Stee, 17 j Geboren: Wilhelmina N., d. van F. van Stee en J. van Kruinlngen; Adriana J., d. van D. C Ngssen en G. Paauwe; Adriaan A., z. van A. C. Boo ne en J. J. J Deurwaarder; Paulina S., d. van P. Nijssen en M. Biersteker; Pieter, z. van A J. Steketee en P. C. van Meenen; Joos F., z. van J. van Eenennaam en J. D. Sinke; Cornelis M. z. van I van der Jagt en M. Nieuwenl huize; Cornelis, z. van H. Slab bekoorn en J. Nieuwenhuize; Jan P., z van N. P. Oele en L. Kole. Overleden: R. Vlaming, 80 j., echtgen. van G. Visser; le venloos kind van A Cgsouw en J. Steenblok; G. D'aane, 65 j., echtgen. van J. Pekaar; J. Kosten, 62 j., echtgen van C. Filius; C. van de Vrede, 84 j., wed. van G. Lindenberg. KAPELLE Geboren: Levina, d. van J. J. van Koeveringe en L van Haveren; Wouter Marinus, z. van J. Meyer en M. C. Vis- scher; Adriaan, z van D. Meger en J. J. Slabbekoorn; Cornelia Adriana, d. van A. Vermue en C. Remyn; Abra ham Jan en Marinus Johannis, z van M. C. van Hoepen en van M. M. van Hoorn; Jan Marinus, z. van C. Traas en W. Mieras; Adriaan Jan, z van P. Mol en C. M. Dieleman; Jan, z. v. J. Hoogstrate en J. v. d. Klooster; Elizabeth Wil helmina, d. van M. Sinke en J F. Florijn; Cornelia Dinge- na J., d. v. A. M. Bramsen en J. J. Verhage; Maria Anna, d. progr.; 23.— Ber. van P Boller en J. F. Paau we. Getrouwd: A. Goedegebure, 25 j. en M. Spruit, 22 i.; J. de Puit, 25 j. en J. Verhuist» 23 j Overleden: C. Kriekaard, 81 j., echtgen. van M. Kuzee; T. Gijzel, 74 1 echtgen. van A. van de Velde. HOEDEKENSKERKE. Geboorten: Louize Adriana» d- v. J. Beuleng en van A. Moi- son; I*ietrenella M. E., d. v. G. de Pundert en van E. C. Maas; Bernardus J. C. en Dignus B., zoons van P. de Jonge en van M- Boudens. Getrouwd: L. A. A. vtn der Boog, 33 j. te Goes en C. A. Peeters, 28 j. te Hoedekens* Overleden: J. Hoene, 81 j. BORSSELE. Geboren: Jacob, z. van P. J* v. Liere en A. de Muynck Jacob Leendert, z. van P, Walhout en M. Hoekman; Pie ternella Cornelia, d. van M. J< v. Ekelen en J. v Haveren; Sara, d. van G. Meulenberg en L. Ars; Johanna, d. van A B, de Jonge en J. Rijk. Getrouwd: H. M. de Kramer» 30 j., Biervliet, en E. Welle- man, 19 j. DRIEWEGEN. Geboren: Jacobus B., z. van F. van de Waart en A. Cou- rein; Lourus z. van C. dó Jonge en J. Wagenaar; Chris- tiaan G., z. van J. Melio en P. Bosman. Ondertrouwd: J. Broerse. 38 j. en M. de Broekert, 38 j.; W. Westerweele. 40 j. en N» Kook, 46 j. IJZENDIJKE. Geboren: Franciscus C. M.» z. van C. M. C. Temmerman en van M. A. N. Buysse; Eloi F. H.t d. van A. Boussen en van G H. de Muur; Jacobus D., z. van W. H. Bodderij en van E. Adriaansen. Overleden: André Theyse^ baert, 75 j., echtgenoot van L, M. van den Narvooy. Getrouwd: R. Impens, 30 L en M. E. de Wilde, 23 j. Scheepvaartberlchten KOEL WEER. Wisselend bewolkt, eenige buitjes, koel, meest matige Z. W. wind. HOOG- EN LAAG WATER Vrijdag is het hoog water om 11.41 en 0.12, resp 1.55 en 1.60 N.A.P. Laag water om 5.41 en 18.12, resp. 1.72 en 1,75 N.A.P. ZON EN MAAN. Vrydag komt de zon op om 5.13 en gaat onder om 20.17. De maan komt op om 18 39 en gaat onder om 1.14. Radioprogramma's Vrydag. Hilversum I (K.R. O.): 1.— Ber.; 7.45 Don Kozak, ken; 8— Ber.; 8.20 Pluk den dag; 9.Vrouwenspiegel; 10.15 Zang (Schumann)11.Gram 12.03 Pianorecital; 12.45 Lunch- conc.; 13.— Ber.; 14— Gram.; 15.Voor de vrouw; 16 Kwartet; 16.30 Conc.; 17.15 Gram.; 18.Ensemble; 19 Ber.; 20.— Ber.; 21— Op de brug: 21.15 Gram.; 21.45 „Ouders het gaat om Uw kind"; 22.35 Luisterspel; 22.45 Klaag van Beeck. Hilversum II (V.A.R.A.): 7 Ber.; 7.30 Ontbgtmuz.; 8.— Ber.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Gram.; 10.Morgenwijd.; 10.20 Regenboog; 10 45 Piano recital; 11.30 Eddy Walis; 12 30 Sportagenda; 13— Ber.; 13J5 Reportage; 14— Kookkunst; 15.Gram.; 16.Joodsche muz.; 17 Varina-Kwintet 17.30 Operette (Gram.); 18.— Ber.; 18.35 Muz babbeltje; 19.— Geteist. Zeeland (Lez.); 20 Ber.; 20.05 Chopin; 21.15 Zang Russ. Koor; 21.30 Men vraagt en wy draaien; 22.15 Jazz-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3