Geen wapenen, maar liefde Schaakreuzen op weg naar Groningen Wetsontwerp vermogensaanwas- belasting aangenomen LEZERS SCHRIJVEN.. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Zuid-Beveiand Noord-Beyeland Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche Belangstelling in de gansche wereld. Wat zullen de Russen presteeren? Op 13 Augustus begint in Groningen een schaaktournooi, zooals Europa er in geen jaren een gekend heeft, een tour- uooi, dat ditmaal zelfs in be langrijkheid het roemruchte tournooi van Hastings over. treft, omdat in Groningen de Russen aanwezig zullen zijn, die in Hastings ontbraken! Het zal tot 7 September duren en gedurende al dien tijd zul len de oogen van alle schakers in de geheele wereld op Gro ningen zijn gericht! Niet minder dan 20 groot meesters uit Europa en Noord en Zuid-Amerika nemen aan deel en de winnaar zal dus een buitengewone prestatie moeten leveren om de zege palm weg te dragen. In de Groene Amsterdammer roept de bekende schaker L. Prins herinneringen wakker aan vroegere groote schaak wedstrijden. Daar was het gigantische Kaiser-Jubilaumsturnier te Ween en, 1898, dat twee maan den duurde (tweemaal negen tien ronden plus een ten slotte noodzakelijk blijkenden twee kamp) en werd gewonnen door dr. Tarrasch, die later met Lasker om den titel wereld kampioen zou spelen. Daar was de wedstrijd te Moskou, 1925 (21 deelnemers), gewon nen door Bogo-ljoebow, later uitdager van Aljechin. En daar was ten slotte nu zeventien jaar geleden, het congres te Karlsbad waarin Nimzowitsch, vóór 21 anderen met de eer wist te gaan strijken. (Wijlen Nimzowitsch bezat naamkaar tjes met de qualificatie: we. reldkampioenscandidaat. Ge vraagd of hij vreesde het an ders te zullen vergeten, moet hij ten antwoord hebben gege ven: „Ik niet, maar misschien de schaakwereld" Hij heeft het inderdaad hooit tot een tweekamp om den titel ge bracht). In welke verhouding staat de komende krachtmeting met de genoemde? Deelnemers zijn dr. O. Bernstein, I. Boleslavs- ki, M. Botwinnik, M. Christof- fel, A. Denke*\ dr. M. Euwe, S. Flohr, A. O'Kelly de Gal- way, A Kotov, E. Kottnauer, E. Lundin, M. Najdorf, L. Prins, V. Smyslov, H. Steiner, G. Stoltz, L. Szabo, dr. X. Tartakower, prof. dr. M Vid- mar en Y. Yanofsky. Een ver gelijking met Weenen is niet goed meer mogelijk omdat alle andere meesters dan Black- burne, Janowski, Maroczy, Pillsbury, Schlechter, Steinitz, Tarrasch en Tsjigorin op het oogenblik zijn vergeten. Mos kou, 1925, met Bogo-ijoebow, Capablanca, Grünfeld, Lasker, Marshall, Reti, Rubinstein, Spielmann, Tartakower, plus elf anderen .was ongeveer even sterk, en Karlsbad, met Bec ker, Bogo-ljoebow, Capablanca, Euwe, Grünfeld, Maroczy, Marshall. Nimzowitsch, Rubin stein .Spielmann, Tartakower en Vidmar plus tien anderen, zeker sterker. Te Nottingham, 1936, Baden-Oostenriik, 1937 en in het A.VR.O.-tournooi, 1938, was wel de fine fleur der schakers vertegenwoor digd, maar slechts tot 'n aan tal van acht (te Nottingham dan bovendien zes outsiders) Al met al is de onlangs be- kend geworden bepaling vol gens welke in het tournooi te Groningen o.a. het candidaat- schap voor den titel wereld kampioen 1) op het spel staan, gerechtvaardigd, al kan wellicht het ontbreken van E. D. Bogo-ljoebow, E. Eliskases, R. Fine, P. Keres, S. Reshevs- ky en G. Stahlberg worden be treurd. waarop het zich tusschen de anderen zal invlechten. De Ca nadees Yanofsky, nu 24 jaar oud (en dus niet de Janows ki van Weenen, 1898) was al tijdens den landenwedstrijd te Buencs Aires 1939, een sterk schaker. En wat de Russen betreft, reputatie en successen van het Sowjet-schaak, als de beste vertegenwoordigers waarvan zij gelden, wettigen het vermoeden, dat zij in ge dachten bij de élitegroep Bot winnikEuweFlohr mogen worden ingelijfd. Kotov, inge nieur-uitvinder, is 33, de beide anderen zijn omstreeks 26 jaar oud. Flohr is middelerwijl tot 31 jaar gevorderd. Botwinnik tot 35 en Euwe tot 45. Er gaat een reusachtige propaganda uit van dit con cours, dat dank zij zijn veel omvattend karakter over de geheele wereld met belangstel ling zal worden gevolgd, aldus besluit Prins zijn beschouwing. Stel u voor, dat millioenen Russen dagelijks reikhalzend uitzien naar nieuws uit de la ge landen aan de zee. Is het niet meer dan met menige an dere onderneming is bereikt? De nieuwe bonnen. Geldig van 417 Augustus Bonkaarten LA, LB, LO 60 Melk: A74 melk 2 1.; B 74, C74 melk liter. Bonkaarten LD, LE 608. Melk: D74. E74 melk 6 liter. Tabakskaarten. T42. 2 rants, tabaksartikelen. Nederlandsche getuigen- verklaringen in Neurenberg. Tijdens het proces tegen de S.S. te Neurenberg zijn twee schriftelijke getuigenverklarin- gen van Nederlanders voorge lezen, nadat een beschuldigde had verklaard dat de S.S. op „ethische en menschlievende" wijze was opgetreden. De getuigenverklaringen van den inspecteur van politie te Amsterdam, Geelen en van Baron van Lamsweerde lieten echter hooren dat tijdens transporten naar Theresiën- stadt verschillende personen door nekschoten waren gedood. AUTOBANDENFABRIEK TE ENSCHEDE. De nieuwe autobandenfa briek der N.V. Rubberfabrie ken „Vredestein" zal te En schede aan het Twenthe-Rijn- kanaal worden gebouwd. De keuze is op Twenthe ge vallen met het oog op de aan wezigheid van textielfabrieken, die een onmisbare grondstof voor de banden-fabricage le veren. alsmede in verband met het personeelsvraagstuk. Tweede Kamer Een beoordeeling van de ge middelde speelsterkte kan trouwens het best na afloop van den wedstrijd worden ge- feven, BotwinnikEuwe lohr en BernsteinDenker KottnauerNajdorfSteiner SzaboTartakowerVid mar zjjn in ons land min of meer duidelijk begrensde groe pen, maar de waarde van het froepje Bo! ?slavskiKotov myslovYanofsky kan pas worden geschat uit de wijze Briische troepen naar Padang. De Britten hebben 1000 man troepen naar Padang op Su matra gezonden in verband met ongeregeldheden aldaar. Reeds is één officier van de nieuwe troepen gedood. Het hoofd van de politie, de repu- blikeinsche resident en 't hoofd van den Mohammed aanschen raad zijn door de Britten g arresteerd. VERBINDING MET INDIK. In den loop van deze maand zal de geregende bootdienst tusschen Nederland en Sin- tapore worden hervat. Van ingapore zal men driemaal per week met een boot naar Batavia kunnen vertrekken, terwijl er ook naar de Bui tengewesten gevaren zal worden. PAKKETTEN NAAR INDIK. Er kunnen weer handels pakketten tot een maximum van vijf kg. naar Ned. Indië verzonden worden. Het risico is voor den afzender. Inlich tingen aan de postkantoren. Noodvoorziening raadsverkiezingen goedgekeurd. In de Tweede Kamer-zitting van Dinsdag kwam in behan deling het wetsontwerp Ver- mogensaanwasbelasting. De heer Teulings (K.V.P.) verde digde hierbij eenige amende menten, strekkende om onder de vermindering van ten hoogste 10.000 wegens be sparing ook te laten vallen besparingen uit zuivere inkom sten, verkregen uit vermo gens en om bij de belastbare som een kinderaftrek op te ne men van f 100 voor elk min derjarig kind of pleegkind. Ook de herr Bierema (P.v.d. V.) kwam met een amende ment, dat beoogt de vrijstelling voor stille reserves terug te brengen van 5 tot 3 pet. over de in het beginvermogen be grepen voorraden, vorderin. gen, enz. Nadat de heeren Donker P.v.d .A.) en Hoogcarspel (C P.N.) zich tegen belde amen dementen van den heer Teu lings hadden uitgesproken, werd de behandeling ge schorst, aangezien de aanwe zigheid van den minister van financiën in de Eerste Kamer werd vereischt. Bussen en bellewagens. Men schrijft ons uit Domburg: Het personenvervoer Middel burgWestkapelle via Dom burg geschiedt hoofdzakelijk per belle wagen. In zoo'n bus is hoegenaamd geen luchtverver- sching en weinig ruimte. Me nigmaal is de chauffeur ge noodzaakt honderd en meer pet. overbelasting te nemen. We hebben lieden uit het ve hikel zien strompelen met knikkende knieën, drijfnat van het,zweet, ternauwernood aan een verplettering ontkomen. Menschen met eeü gevoelige maag worstelen vertwijfeld te gen een afschuwelijke misse lijkheid, die meermalen uit loopt op een verontreiniging van den wagen en van eigen en andermans kleeren. Zulke lieden namen voorheen dan ook liever den bodeswagen, die uit hoofde van zijn open achter wand frissche lucht waarborgt. Deze oplossing is hun ech:er afgesneden door een recent verbod van de Verkeersinspec- tie, waarmee ook de bewoners van de afgelegen dorpen ge troffen zjjn. Zou de Inspectie zoo op onze veiligheid letten? We kunnen het maar moeilijk gelooven met het oog op het bovenbeschrevene. En zoo Al. dan had zy toch kunnen wach ten tot deze lfln ook het genot had gekregen van bussen zoo als er uit Holland aankomen met gezelschappen; goed be- zetelde. luchtige ruime wa gens, gelijk er ook gebruikt worden voor het verkeer in de groote steden; zooals er rijden van Middelburg naar Goes, voor welken dienst toch ook nog treinen loopen. Wij wilden volstrekt niet kanketen, doch waar Uw blad oordeelt over regeeringsmaatregelen. distri- butieaangelegenheden, loon- kwesties, schadevergoeding en wat dies meer zy. daar worde het ons toegestaan onze stem te verheffen tegen een vervoer middel. dat vóór den oorlog voor het vee afgekeurd zou zijn. VERLENGING BRANDSTOFENBONNEN. De bonnen gemerkt met „Eerste periode" t.m. „zesde periode" voorkomende op de aan niet particuliere nuis- brandverbruikers uitgereikte bonkaarten w.a 606 en w.b. 606, blflven tot nadere aan kondiging geldig. RAADSVERKIEZINGEN Het wetsontwerp noodvoor ziening met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezing in een aantal gemeenten onder vond bestrijding van den heer Algera (A.R.), die meende, dat men de Wet had behooren te kennen en ook heeft kunnen kennen zoodat er geen reden is om een afwijking van de wet te sanctionneeren. De heer Beernink (C.H.) wilde zich niet verzetten op grond van de toezegging van den minister, dat een dergelijk voorstel tot de hooge uitzon deringen zal behooren. Overi gens vond spr. in het geheele geval nog aanleiding cm aan te dringen op het opruimen van de mijnenvelden om De. venter, welke den communis ten destijds zouden hebben be let tijdig ten raadhuize te zijn voor de inlevering van hun candidatenlijst. De heeren Korthals (P.v.d. V.) van Sleen (P.v.d.A.) Stokvis (C.P.N.) verklaarden zich voor het ontwerp op grond van de buitengewone omstandigheden, welke overi gens ook door minister Beel nogmaals werden onderstreept. De minister ontkende overi gens, dat hier een precedent wordt geschapen. Het wetsontwerp werd hier na z.h.st. aangenomen. DE ZITTING VAN WOENSDAG. Woensdag werd de be raadslaging over het wetsont werp vermogensaanwasbelas- ting voortgezet. De minister, de heer Lief- tinck, merkte op, dat men de financieele consequenties van de amendementen niet moet voorbijzien. Als men franchi ses voorstelt, beteekent dat het al heel gauw gaat om tien tallen en honderdtallen millioe- NTEUWE PETROLEUMBONNEN. De bonnen 474 Algemeen en 974 Algemeen z(jn aangewe zen tot het koopen van 2 liter petroleum, elk. WEER THUIS. Gisteren is te Heerlen de eerste colonne vrachtauto's binnengekomen, dat door de Duitschera geroofd materiaal van de mijnen bevatte. Het waren in hoofdzaak zware electromotoren, die op de feestelijk versierde wagens waren geladen. Op één der motoren stond met krijt ge schreven „Weer thuis". Vijftien punten.... Wanneer lieden, die ondertrouwd zijn, naar het distributiekantoor gaan, krijgen ze 15 pun ten van hun textielkaart toegewezen voor hun „uitzet". Weet ge, wat men voor die 15 punten kan krijgen? Vijf badhand doeken of theedoeken! Een heel kleine uitzet zou in totaal minstens 108 punten vergen. Arme huwelykscandi- daten! Conferentie van Parijs verloopt vlot. De zitting van de commissie voor reglementen te Parijs verloopt vlot. Nederland en Australië trokken hun amen dementen in, waardoor moei lijkheden werden voorkomen. Een amendement van Joego Slavië werd met algemeene stemmen aangenomen. Hier door zullen geallieerde landen grenzende aan voormalige vij andelijke landen het recht heb ben den raad van ministers der Groote Vier rechtstreeks aanbevelingen te doen. Ook al zouden deze door de conferen tie zijn afgewezen. De vredesconferentie krygt vier plannen voorgelegd over Triëst. De speciale commissie, die belast was met het opstel len van een status, is hierin niet geslaagd. De benoeming van een gouverneur zal aanlei ding geven tot moeilijkheden, aangezien de Russen een Joe go Slaaf in deze functie willen zien en de afgevaardigden van de andere landen liever geen gouverneur willen benoemen uit een van de omliggende lan den. nen. Het amendement inzake besparing op inkomsten uit vermogen besprekend, wees spr. er op, dat de vrijstellingen zeer zorgvuldig zijn gekozen. De spaarfranchise is tot stand gekomen met het oog op de groep, die in de kracht des levens vermogen vormt uit arbeid. Wanneer men dit wil doen ook voor andere dan winsten uit arbeid, dan moet spr. daartegen bezwaar ma ken. Inzake het amendement met betrekking tot den kinderaf trek verklaarde de minister, dat een globale berekening heeft uitgewezen, dat er 150 A 200 millioen mee gemoeid zullen zyn. Door aanvaarding van het> amendementN bedrijft men een stuk gezinspolitiek, dat niet verantwoord is. Het amendement-Teulings (vermindering wegens bespa ring ook uit zuivere inkomsten verkregen uit vermogen) wordt verwoipen met 36 tegen 29 stemmen. Het amendement- Teulings (kinderaftrek) wordt met dezelfde stemmen verwor pen, evenals het amendement Beerema verworpen werd. Na eenige technische wijzi gingen werd het wetsontwerp op de vëi-mogensaanwasbelas- ting zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Ook het wetsontwerp inza ke de kinderbijslagwet werd z. h. stemming aangenomen. De Kamer al weer bijeen komen, zoodra het wetsont werp inzake de Commissie-Ge neraal rijp is voor openbare behandeling. Dinsdag is te Amsterdam overleden de voorzitter van den Bond van Arbeiders-Esperantis ten. de heer A. R Veen. Minister Jonkman over Indië. Min. Jonkman heeft ver klaard, dat de Ned. regee ring er naar streeft te komen tot een wereldrijk dat Neder land en Oost- en West-Indië zal omvatten. Voor Ned. Oost-Indië zal gestreefd wor den naar een volwaardige toe treding tot de Verèenigde Na. ties. Min. Jonkman verklaarde voorts, dat Ned. Oost-Indië voor ons land behouden dient te blijven, opdat wy onze taak en roeping daar zullen kunnen vervullen. Vertegen woordigers van Java en Suri name dienen aldus de minis ter op de rijksconferentie van Den Haag aanwezig te zijn. Verklaring van gen. Spoor. Generaal Spoor heeft op een persconferentie te Den Haag met groote beslistheid verklaard, dat. geen oorlog gevoerd wordt tegen het In donesische volk, maar tegen de extremisten, die orde en rust verstoren. Hij sprak te gen dat het leger een andere politiek zou volgen als dr. Van Mook. Het leger voert alleen uit, wat de regeering op draagt, In het Nederlandsche leger heeft nooit één Japan ner meegevochten. Wel heb ben verschillende Japansche krijgsgevangenen in de ha vens gewerkt. Binnen niet al te langen tijd zullen, aldus gen. Spoor de Nederlandsche troepen het gezag van de Britten overnemen. Russische razzia's in Duitschland. Duitsche moeders hebben zich gewend tot het interna tionale Roode Kruis, de Sov jet-autoriteiten, den wereld raad van kerken en den bis schop van de belijdeniskerk van Berlijn, teneinde hulp te verkrijgen by het terugvinden van hun kinderen, die tydens periodieke razzia's door de Russische geheime politie in Brandenburg (Russische zóne) zyn weggevoerd. De kinderen van 13 tot 17 jaar, die^ naar een officier van de Gepoe aan de moeders zou hebben meegedeeld, wor den weggevoerd om „opnieuw te worden opgevoed". Zij zou den twee jaar van huis blyven. Oprichting van een wereldvoedselraad. De voedsel- en Landbouw organisatie van de Vereenigde Volkeren heeft een voorstel in gediend voor oprichting van een wereldvoedselraad, die de prijzen zal vaststellen en voor raden aanleggen. Op 2 September zal dit plan op het wereldvoedselcongres besproken worden. Nijverhelds-dagonder- wijs voor Vlissingen. Practijklessen op de Schelde Naar vernemen is by het gemeentebestuur van Vlis singen een plan in voorberei ding om op korten termijn te komen tot nUverheids-dagon- derwys. Het theoretisch ge deelte van de lessen, welke bestemd zouden zyn voor leer lingen, die zeven leerjaren van de lagere school door- loopen hebben, zou worden gegeven in de school aan het Groenewoud en het Burger weeshuis, de practische leasen in de leerlingen werkplaatsen van „De Schelde". Het bezwaar van het Nyver- heids-avondonderwys ligt voor namelijk in het feit. dat dit doorkruist wordt door den mi litairen dienstplicht der jonge lui. Dit onderwys sloot immers aan op het achtste leerjaar, dat tijdens de bezetting verplicht gesteld werd, en nam daarna nog 5 jaar in beslag. Vóór de jongens klaar waren kwam dan de dienstplicht met als re sultaat onderbreking van het onderwijs en na de vervulling van den dienstplicht zeer wei nig animo om weer op de schoolbanken plaats te nemen. Het ligt in ae bedoeling ook het avondonderwijs voort te zetten, in de eerste plaats vcor hen. die dat nu reeds één of meer jaren hebben gevolgd, maar ook voor de bouwvak ken, waarvoor in Vlissingen geen gelegenheid tot practi sche lessen bestaat. Voor de andere vakken als metaalbe werking, scheepsbeschieting, modelmaken en plaatbewer king, zal ook bij de lessen op „De Schelde" het klasse-ver band gehandhaafd blyven, zoo dat de jongens nog niet in de echte fabrieksfeer worden op genomen. Op het oogenblik zyn de plannen ter goedkeuring bij de hoofdinspectie voor het L.O. aangezien in verband met het verplichte achtste leerjaar het les-programma t.a.v. en* kele algemeene vakken nog goedgekeurd moet worden. Het ligt in de bedoeling het plan zoo mogelyk nog deze maand in den gemeenteraad te brengen, opdat met het dag onderwijs zoo spoedig mogelyk zal kunnen worden begonnen. Benoeming directeur „Volksherstel". Tot directeur van Volksher stel in ZeeU>nd is benoemd de heer J. S. Visscher te Goes, lid van de Provinciale Staten en van den Goeschen gemeente raad Van zijn betrekking als lei der der Coöperatieve Verbruiks. vereeniging „Ons Belang" is hem met ingang van 1 Septem ber voor één jaar non-actief ver. leend. BENOEMING. Benoemd is tot substituut officier van justitie bij de Ar- rondissements-rechtbank te Middelburg mr. J. L. Andreae, die tegelijkertijd ontslag heeft gekregen als ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerech. ten in dit arrondissement. AMERIKAAN SCHE HULP VOOR ZEEUWSCHE KINDERTEHUIZEN. De minister van sociale za ken heeft van het „American Relief for Holland" het bericht ontvangen dat door deze in stelling een ly'st van Neder landsche kindertehuizen is op gemaakt, welke in aanmerking komen voor een speciale hulp verleening door middel van goederenzendingen ter waarde van 200.000 dollar. Op de ly'st staan o.m. de ver. „Kinderzorg" en „St. Jo zef" te Middelburg, Vlissings' kindertehuis te Yerseke, Zee hospitium „Zonneveld" te Oost- kapelle, het jongenshuis te Hansweert, het weeshuis te Zierikzee en „Slot Haamste de" te Haamstede. Wat het Roode Kruis deed en nog steeds ddet. Een nationaal bezit. Voor welhaast geen enkelen landgenoot zal het begrip „Roode Kruis" een onbekende meer zijn. Vooral in het Wes ten des lands, waar het laatste oorlogsjaar zulk een naamloo- ze ellende bracht, is het „Roo de Kruis" het symbool gewor den voor verlossing, redding uit den bittersten nood. Het Roode Kruis, op de slagvelden geboren, en aanvankelijk een organisatie, welke ten doel had, gewonde en zieke mili tairen te steunen en hulp te verleenen en eventueel hun nabestaanden in kennis te stellen van het sneuvelen van hun man of zoon, kende in de zen laatsten oorlog zijn plicht en werd helper in allen nood. Zoo ook hebben wy het Ned. Roode Kruis leeren kennen in de voorbije oorlogsjaren en in de na-oorlogsche periode, waar in nog veel en moeilijk werk gedaan zal moeten worden om allen, die tot deze instelling komen, zoo goed mogelyk in hun moeilijkheden te helpen. Den grooten omvang, welken het Roode Kruiswerk na de bevrijding nam, was uiteraard een gebiedende eisch, welke de omstandigheden na de capitu latie van Duitschland stelden. Des te grooter bewondering moet men dan ook hebben voor de mannen die geroepen werden uit den chaos, welke de Winterhulpman Pieck in het Roode Kruis verrichtte, in korten tyd een organisatie op te bouwen, welke berekend was voor haar enorme taak. Kregen vooral de voedsel- transporten en de verstrekkin gen van levensmiddelen een groote bekendheid, niet min der is dit het geval met de werkzaamheden van het In formatiebureau van het Ned. Roode Kruis. In tienduizenden gezinnen bracht deze dienst het eerste bericht van ver- wanten en vrienden, met wie de normale verbindingen tij dens de oorlogsjaren verbro ken waren. DE MEDISCHE DIENST. Minder tot het groote pu bliek spreekt het werk van den Medischen Dienst van het Roode Kruis. In 1939 be schikte men over 20.000 nood- bedden in de verschillende Kringmagazynen over het land verspreid. Bovendien waren op dat tijdstip 5000 helpsters voor de verpleging en een ge lijk aantal transportcolonnis- ten voor vervoer en hulpver leening in opleiding. In 1940, toen de oorlog ook de burgers ging treffen, breidden de werkzaamheden zich eveneens tot hen uit. Snel verplaats bare chirurgische ploegen wer den ingesteld en noodzieken huizen opgericht. Na den oor. log vond het werk nog groo- tere uitbreiding en werden vele nood-sanatoria in het leven ge roepen Maatregelen zyn in voorbereiding om het geheele apparaat der transportcolon nes, zooals dit is ontstaan in de laatste jaren, samen te voegen tot een groot Roode Kruiskorps. dat steeds gereed staat om het Nederlandsche volk te helpen. De Eerste- Hulpposten langs de wegen, 600 In getal, zullen belangrijk worden uitgebreid. OPSPORINGSWERK. Een der mooiste facetten van het Roode Kruiswerk is wel het opsporingswerk in Duitschland. Vele gewonde en zieke Nederlanders werden door het Roode Kruis naar het vaderland teruggebracht. De Roode Kruis-opsporings- teams waren een Hollandsche; vondst. Later vond deze werk wijze algemeen navolging bij buitenlandsche Roode Kruis organisaties. NAAR INDIË Zeker mag in dit relaas het Indië-werk van het Ned. Roode Kruis niet ontbreken. Zeer kort na de capitulatie van Ja pan vertrokken reeds medi sche specialisten per snelste gelegenheid naar het Rijksge bied overzee. Zy werden ge volgd door vele teams en thans is het getal der uitge zonden Roode Kruismenschen de 600 reeds ver gepasseerd. Zondei onderscheid van ras of stand, kleur of geloof, wordt hier onder de vaan van het Roode Kruis prachtig werk verricht. Ook In de re- patrieering van onze landge- nooten wordt een werkzaam aandeel genomen. Door de breede basis, waar op het Roode Kruis gefun deerd is en zijn wereld-om- spannende internationale acti viteit kan het zoo één hiertoe geroepen wordt, degene zijn, die den vrede mee helpt ver sterken. Moge de tyd spoedig aan breken, waarin heel ons land zijn Roode Kruis als een natio naal bezit weet te bewaren. Inter arma caritas, of be ter: „Ge-n wapenen, maar liefde". Een Roode Kruis-week. Van 1017 Augustus zal een Roode Kruisweek in ons land worden gehouden. De landdag op 10 Augustus te Brummen zal door Prinses Juliana worden bygewoond. Het Roode Kruis zal voorts een grooten wedstryd organi- seeren met als hoofdprys een retourvlucht per Skymaster naar Ned. Indië. Middelburg DIEFSTAL. Tegen den 26-jarigen A. H. H. en J. B. te Middelburg werd proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van een hoeveel heid kippengaas van de firma P. DIEFSTAL OP DE KERMIS. Tegen de 26-jarigen A. H O., behoorend tot het personeel van een kermis-attractie werd te Middelburg proces-verbaal opgemaakt wegens het zich toeëigenen van een gevonden zilveren broche. GOED AFGELOOPEN. Maandag passeerde in de Se- geersstraat te Middelburg een vrachtauto met aangekoppelde kermiswagen. Een 9-jarige jongen J. L. sprong plotseling tusschen de wagens om op de verbindingsstang te klimmen maar kwam te vallen, waarop een der wielen van den kermis wagen over zijn been reed. Wonder boven wonder kwam de onvoorzichtige knaap met een lichte verwonding af ARBEIDSOVEREENKOMST VERBROKEN. Maandag werd door de poli tie te Middelburg proces-ver baal opgemaakt tegen F v. O. lasscher, die zonder toestem ming van het gewestelijk ar beidsbureau en zonder mede weten van zijn werkgever zijn werk had verlaten. SPEELTUINEN. Behalve de buurtvereeniging omgeving Zusterstraat, hebben ook nog een 2-tal andere Mid- delburgsche buurtvereenigin- gen het voorbeeld van de .Breestraat" gevolgd en leg gen, veneens met de hulp van Gemeentewerken, kinderspeel plaatsen aan. Zoo zullen er behalve in de Bree- en Zus terstraat ook speeltuinen ko men aan de St. Janstraat en in Klein Vlaanderen. O.- en W.-Souburg JUBILEUM MU ZIEK V £.REENIGIN G Vandaag bestaat de Sou- burgsche muziekvereeniging „Vlyt en Volharding" 25 jaar. In verband hiermede wordt in de week van 12 t.m. 17 Aug. een muziekweek georgani- jeerd, waaraan verschillende muziekvereenigingen hun me dewerking zullen verleenen, o.a. uit Middelburg en Vlis singen Maandag wordt een rond- fang gemaakt door Souburg oor de jubileerende vereeni. ging waaraan de „Achilles"- band uit Middelburg haar me dewerking zal verleenen. Ook Excelsior" en „ONDA" uit Middelburg en „Ons Genoegen' uit Vlissingen zullen die week concerten op 't Oranjeplein ge ven, die iederen avond om 8 uur aanvangen. De week wordt Zaterdag wee. bes'oten met een rond gang door „Vlyt en Volhar. ding", terwijl in het gymnas tieklokaal om 5 uur gelegen heid is tot feuciteeren. De voorzitter, de heer L. Kastelein, viert tevens zijn zilveren jubileum. zeischap werd officieel ont vangen door den burgemeester van Vlaardingen. De dames hebben gewerkt met speldjes verkoop, collecten langs de huizen en lijsten bij de groot bedrijven. Zij zagen hun arbeid bekroond met een totaal ont vangen bedrag van 9600, waarvan door het Vlaarding- scne comité 1500 aan ae contact-commissie, o.l.v. bur gemeester Stemerding zal worden overgedragen. De col lecte werd Zaterdag besloten met de opening van een prach_ tige tentoonsteling van de Vlaardingsche bedrijven. Maan dag keerde het gezelschap hoogst voldaan huiswaarts. Kapelle AUTO IN BRAND. Onder Kapelle liepen dezer dagen de banden van een mi litairen wagen zoo warm, dat het afhangend dekzeil van den wagen daardoor vlam vatte. De heele wagen is uitge brand. Kamperland STRANDGENOEGENS TE KAMPERLAND. Dagelijks komen er vele tientallen te Kamperland van strand, zee en zon genieten en verscheidene groepjes hebben hier hun tenten opgeslagen. De duinen en het strand zyn vry van landmijnen en kam peerplaatsen zyn er te over, doch bij het zwemmen dient men nog de noodige voorzich tigheid te betrachten.. Als het Noord-Bevelandin derdaad gelukt vreemdelingen voor strand en landschap te winnen zal dit in de toekomst voor den middenstand niet zonder beteekenis blyven. Het is echter te betreuren, dat er geen openbaar vervoer middel naar de duinen is. AFSCHEID DS. SIX DIJKSTRA. Ds P. Six Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Kamper land, hoopt op 22 Sept. a.s. zijn afscheidspreek te houden, terwijl hij Zondag d.a.v. in Vriezenveen (O.) zijn intrede dost Sluis SMOKKELHANDEL ONTDEKT. De commiezen C. de Smit en Dathyn te Sluis ontdekten, dat er een koe over de grens gesmokkeld zou worden. De toe is in beslag genomen. Men is den daders op het spoor. INZAMELING „FONDS NOODGEBIEDEN". Op uitnoodiging van het „Fonds Noodgebieden Vlaar dingen" vertrokken vorige week onder leiding van den heer A G. Kruithof een 23- tal Souburgsche boerinnetjes naar Vlaardingen om een geldinzameling te houden voor bovengenoemd fonds. Het ge- NIPPERS De heer B. Antonlssen te Middelburg Is geslaagd voor het as^bciatie-examen boek houden. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen M. O. Duitsch mej. M. Minderhoud te Middel burg. Te Breda slaagden voor costumiëre de dames M. Roel- P. Provoost, J. v. Sluys en J. VreekeLabruyère, allen te Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2