Geen wapenen, maar liefde Schaakreuzen op weg naar Groningen UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen ZUID-BEVELAND. LEZERS SCHRIJVEN.. Walcheren Zeeuwsche Si eeuwsche unippers Belangstelling in de gansche wereld. Wat zullen de Russen presteeren? Op 13 Augustus begint in Groningen een schaaktournooi, zooals Europa er in geen jaren een gekend heeft, een tour- nooi, dat ditmaal zelfs in be langrijkheid het roemruchte tournooi van Hastings over treft, omdat in Groningen de Russen aanwezig zullen zgn, die in Hastings ontbraken! Het zal tot 7 September duren en gedurende al dien tijd zul len de oogen van alle schakers in de geheele wereld op Gro ningen zijn gericht! Niet minder dan 20 groot meesters uit Europa en Noord en Zuid-Amerika nemen aan deel en de winnaar zal dus een buitengewone prestatie moeten leveren om de zege palm weg te dragen. In de Groene Amsterdammer roept de bekende schaker L. Prins herinneringen wakker aan vroegere groote schaak wedstrijden. Daar was het gigantische Kaiser-Jubilaumstumier te Weenen, 1898. dat twee maan den duurde (tweemaal negen tien ronden plus een ten slotte noodzakelijk blijkenden twee kamp) en werd gewonnen door dr. Tarrasch, die later met Lasker om den titel wereld kampioen zou spelen. Daar was de wedstrijd te Moskou, 1925 (21 deelnemers), gewon nen door Bogo-ljoebow, later uitdager van Aljechin. En daar was ten slotte, nu zeventien jaar geleden, het congres te Karlsbad waarin Nimzowitsch, vóór 21 anderen met de eer wist te gaan strijken. (Wijlen Nimzowitsch bezat naamkaar tjes met de qualificatie: we. reldkampioenscandidaat. Ge vraagd of hg vreesde het an ders te zullen vergeten, moet hij ten antwoord hebben gege ven: „Ik niet, maar misschien de schaakwereld". Hij heeft het inderdaad nooit tot een tweekamp om den titel ge bracht). In welke verhouding staat de komende krachtmeting met de genoemde? Deelnemers zijn dr. O. Bernstein, I. Boleslavs- ki, M. Botwinnik, M. Christof- fel A. Denker dr. M. Euwe, S. Flohr, A. Ó'Kelly de GaL way, A Kotov, E. Kottnauer, E. Lundin, M. Najdorf, L. Prins, V. Smyslov, H. Steiner, G. Stoltz, L. Szabo, dr. X. Tartakower, prof. dr. M Vid- mar en Y. Yanofsky. Een ver gelijking met Weenen is niet goed meer mogelgk omdat alle andere meesters dan Black- burne, Janowski, Maroczy, Pillsbury, Schlechter, Steinitz, Tarrasch en Tsjigorin op het oogenblik zy'n vergeten. Mos kou, 1925, met Bogo-ljoebow, Gapablanca, Griinfeld, Lasker, Marshall, Reti, Rubinstein, Spielmann, Tartakower, plus elf anderen .was ongeveer even sterk, en Karlsbad, met Bec ker, Bogo-ljoebow, Capablanca, Euwe, Gi-ünfeld, Maroczy, Marshall, Nimzowitsch, Rubin stein .Spielmann, Tartakower en Vidmar plus tien anderen, zeker sterker. Te Nottingham, 1936, Baden-Oostenrijk, 1937 en in het A.V.R.O.-tournooi, 1938, was wel de fine fleur der schakers vertegenwoor digd, maar slechts tot 'n aan tal van acht (te Nottingham dan bovendien zes outsiders). Al met al is de onlangs be kend geworden bepaling vol- §ens welke in het tournooi te roningen o.a. het candidaat- schap voor den titel wereld kampioen 1) op het spel zal staan, gerechtvaardigd, al kan wellicht het ontbreken van E. D. Bogo-ljoebow, E. Eliskases, R. Fine, P. Keres, S. Reshevs- ky cn G. Stahlberg worden be treurd. Een beoordeeling van de ge middelde speelsterkte kan trouwens het best na afloop van den wedstrgd worden ge- feven. BotwinnikEuwe lohr en BernsteinDenker KottnauerNajdorfSteiner SzaboTartakowerVid mar zijn in ons land min of meer duidelijk begrensde groe pen. maar de waarde van het roepje BoleslavskiKotov myslovYanofsky kan pas worden geschat uit de wijze waarop het zich tusschen de anderen zal invlechten. De Ca nadees Yanofsky, nu 24 jaar oud (en dus niet de Janows ki van Weenen, 1898) was al tijdens den landen wedstrijd te Buenos Aires 1939, een sterk schaker. En wat de Russen betreft, reputatie en successen van het Sow jet-schaak, als de beste vertegenwoordigers waarvan zij gelden, wettigen het vermoeden, dat zij in ge dachten bij de élitegroep Bot winnikEuweFlohr mogen worden ingelijfd. Kotov, inge nieur-uitvinder, is 33, de beide anderen zijn omstreeks 26 jaar oud. Flohr is middelerwijl tot 31 jaar gevorderd. Botwinnik tot 35 en Euwe tot 45. Er gaat een reusachtige propaganda uit van dit con cours. dat dank zij zijn veel omvattend karakter over de geheele wereld met belangstel ling zal worden gevolgd, aldus besluit Prins zijn beschouwing. Stel u voor, dat millioenen Russen dagelijks reikhalzend uitzien naar nieuws uit de la ge landen aan de zee. Is het niet meer dan met menige an dere onderneming is bereikt? VERLENGING BRANDSTOFENBONNEN. De bonnen gemerkt met .Eerste periode" t.m. „zesde periode" voorkomende op de aan niet particuliere huis brandverbruikers uitgereikte bonkaarten w.a 606 en w.b. 606, blijven tot nadere aan kondiging geldig. ENGELSCHE MEISJES NAAR NEDERLAND. De eerste groep van 150 En- gelsche meisjes is Zondag in Nederland aangekomen om er twee weken bij Nederlandsche families door te brengen. De ze trip maakt deel uit van een groot vacantieplan, dat in sa menwerking met de „World Friendship Association" is uitgewerkt. In totaal zullen 750 Engelsche meisjes haar vacantia in Nederland door brengen. FOKVEEDAGEN IN NOORD-BRABANT. Woensdag 28 Aug. a.s. zal de zestiende Noord-Brabant- sche schapenfokdag in Den Bosch gehouden worden. Op 29 Au^ houdt de fok- centrale te Roosendaal haar twaalfden fokdag. In 1943 heeft de fokcentrale 25 jaar bestaan Zij organiseert nu be, halve den fokveedag op 28 Aug. tevens een officieele feestvergadering en een hip pisch feest. Er wordt tevens een varkensfokdag gehouden. Op 7 Oct. volgt te Breda de tiende bondsfokveedag, uit- §aande van den West-Noord- rabantschen bond van rund. veefokvereeniglngen. Program nieuwe Belgische regeering. Het programma van de nieu we Belgische regeering sluit zich in hoofdzaak aan bij dat van de vorige regeering. Beoogd wordt voortzetting van de loon- en prijspolitiek, verhooging van de productie, verlaging van de kosten en be vordering van het economisch herstel, terwgl voorts veel aan dacht zal worden besteed aan sociale zorg o.a, zal in een be hoorlijk ouderdomspensioen voorzien worden. De Christelijke Volkspartij had scherpe critiek en zegde het kabinet geen lang leven toe. BRITSCHE GENERAALS KOMEN BIJEEN. Alle Britsche generaals ko men volgende week bijeen. Be sproken zal worden o.a. de positie van den Britschen sol daat in vredestijd. Men wil iederen soldaat tij dens zijn diensttijd in de ge legenheid1 stellen zijn studie voorttezetten of zich in zijn beroep verder te bekwamen. Veldslag op Sicilië. In Cacamo, 40 km. ten Z. van Palermo op Sicilië, wordt een ware veldslag geleverd tusschen boeren, politie en sol daten. De boeren weigeren hun graan te leveren, waarschijn lijk wilden zij het in den zwar ten handel brengen. Politie en troepen zijn aangerukt. Tot nu toe zijn er 300 personen ge dood en gewond. De strijd duurt nog voort. TWEEDE KAMER Noodvoorziening raadsverkiezingen goedgekeurd. In de Tweede Kamer-zitting van Dinsdag kwam in behan deling het wetsontwerp Ver. mogensaanwasbelasting. De heer Teulings (K.V.P.) verde- digde hierbij eenige amende menten, strekkende om onder de vermindering van ten hoogste 10.000 wegens be sparing ook te laten vallen besparingen uit zuivere inkom sten, verkregen uit vermo gens en om bij de belastbare som een kinderaftrek op te ne men van 100 voor elk min derjarig kind of pleegkind. Ook de herr Bierema (P.v.d. V.) kwam met een amende ment, dat beoogt de vrijstelling voor stille reserves terug te brengen van 5 tot 3 pet. over de in het beginvermogen be grepen voorraden, vorderin gen, enz. Nadat de heeren Donker (P.v.d.A.) en Hoogcarspel (C. P.N.) zich tegen beide amen- dementen van den heer Teu lings hadden uitgesproken, werd de behandeling ge schorst, aangezien de aanwe zigheid van den minister van financiën in de Eerste Kamer werd vereischt. Het wetsontwerp noodvoor ziening met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezing in een aantal gemeenten onder vond bestrijding van den heer Algera (A.R.), die meende, dat men de wet had behooren te kennen en ook heeft kunnen kennen zoodat geen reden is om een afwijking van dé wet te sanctionneeren. De heer Beernink (C.H.) wilde zich niet verzetten op trond van de toezegging van len minister, dat een dergelijk voorstel tot de hooge uitzon deringen zal behooren. Overi gens vond spr. in het geheele f;eval nog aanleiding om aan e dringen op het opruimen van de mijnenvelden om De venter, welke den communis ten destijds zouden hebben be let tijdig ten raadhuize te zijn voor de inlevering van hun candidatenlijst. De heeren Korthals (P.v.d. V.), van Sleen (P.v.d.A.) en Stokvis (C.P.N.) verklaarden zich voor het ontwerp op grond van de buitengewone omstandigheden, welke overi gens ook door minister Beel nogmaals werden onderstreept. De minister ontkende overi gens, dat hier een precedent wordit geschapen. Het wetsontwerp werd hier na z.h.st. aangenomen. Rantsoenen in Britsche zone verhoogd. De brood-, vet-, en vleesch- rantsoenen in de steden van de Britsche zóne zgn verhoogd, aangezien er geen versch fruit en groente kan worden aange voerd. De stedelingen ontvan gen thans 200 cal. per dag meer. Mussolini's lijk terecht? Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Antonio Paroz- zi, die onlangs door de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend, dat het lijk van Mus solini óp het eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is. Pa- rozzi, een vermeend lid van de bende, die het lijk.in April j.l. heeft weggehaald, zei. dat het lichaam naar Zwitserland was vervoerd. Men meent te weten, dat de Italiaansche politie on middellijk de verklaring met de Zwitsersche autoriteiten zal controleeren. Vijftien punten.... Wanneer lieden, die ondertrouwd zgn, naar het distributiekantoor gaan, krijgen ze 15 pun ten van hun textielkaart toegewezen voor hun „uitzet". Weet ge, wat men voor die 15 punten kan krg'gen Vijf badhand doeken of theedoeken! Een heel kleine uitzet zou in totaal minstens 108 punten vergen. Arme huwelijkscandi- daten! De nieuwe bonnen. Geldig van 417 Augustus: Bonkaarten LA, LB, LC 608. Melk: A74 melk 2 1.; B 74, C74 melk 3% liter. Bonkaarten LD, LE 608. Melk: D74, E74 melk 6 liter. Tabakskaarten. T42. 2 rants, tabaksartikelen. Overeenstemming te Parijs. Dramatische zitting. Gistermorgen om tien uur kwam de commissie opnieuw bgeen. Byrnes leverde scherpe cri tiek op de handelwijze van Molotof en haalde hiertoe ver schillende voorbeelden aan, ontleend aan de tot nog toe gehouden bijeenkomsten. De atmosfeer in de verga derzaal was geladen. Byrnes richtte zich herhaaldelijk tot de Sowjet-Russische delegatie, daarbij nu en dan zijn wijs vinger dreigend heen en weer bewegende. In een rede van meer dan een half uur heeft Molotov hierop geantwoord. De middagzitting had een dramatisch verloop, want toen men tot stemming wilde over. gaan over het Nieuw-Zeeland. sche amandement, dat onge veer met het Nederlandsche overeenkomt, stond Molotov op en eischte hiervoor een meerderheid van 2/3 der stem men, terwgl tot nu toe vol staan was met een simpele meerderheid. Byrnes en ook de Engelsche afgevaardigde hebben tegen dit voorstel geprotesteerd waarop een vruchtelooze dis cussie volgde tót men om ze ven uur, op een voorstel van Spaak besloot de vergadering tot half tien te verdagen. Hedenmorgen vroeg is men in Parijs tot een beslissing ge komen inzake de stemming. Besloten werd nu zoowel met een simpele meerderheid van de helft -f- 1, als met 2 /3 meerderheid der stemmen voor stellen te kunnen doen aan de Groote Vier. Dit is dus in feite wat het Engelsche amendement voor_ stond. Tegen het einde der zitting, toen er gestemd zou worden was de toestand zoo verward, dat zelfs de voorzitter, Spaak, gedurende een oogenblik niet meer wist over welk amende ment er gestemd zou worden. 2/3 der aanwezige stemmen spraken zich uit voor een 2/3 meerderheid der stemmen, en het voorstel over eenvoudige meerderheid van stemmen werd met 15 tegen 6 stem men aangenomen. Bevin is thans zoo ver her steld. dat Attlee niet naar Pa rijs zal behoeven te vertrek ken. Dinsdag is te Amsterdam overleden de voorzitter van den Bond van Arbeiders-Esperantis- ten, de heer A. R Veen. Wat het Roode Kruis deed en nog steeds doet. Een nationaal bezit. Voor welhaast geen enkelen landgenoot zal het begrip „Roode Kruis" een onbekende meer zijn. Vooral in het Wes ten des lands, waar het laatste oorlogsjaar zulk een naamloo- ze ellende bracht, is het „Roo de Kruis" het symbool gewor den voor verlossing, redding uit den bittersten nood. Het Roode Kruis, op de slagvelden geboren, en aanvankelijk een organisatie, welke ten doel had, gewonde en zieke mili tairen te steunen en hulp te verleenen en eventueel hun nabestaanden in kennis stellen van het sneuvelen van hun man of zoon, kende in de zen laatsten oorlog zgn plicht en werd helper in allen nood- Zoo ook hebben wij het Ned. Roode Kruis leeren kennen in de voorbg'e oorlogsjaren en in de na-oorlogsche periode, waar in nog veel en moeilijk werk gedaan zal moeten worden om allen, die tot deze instelling komen, zoo goed mogelijk in hun moeilijkheden te helpen. Den grooten omvang, welken het Roode Kruiswerk na de bevrijding nam, was uiteraard een gebiedende eisch, welke de omstandigheden na de capitu latie van Duitschland stelden. Des te grooter bewondering moet men dan ook hebben voor de mannen die geroepen werden uit den chaos, welke de Winterhulpman Pieck in het Roode Kruis verrichtte, in korten tijd een organisatie op te bouwen, welke berekend was voor haar enorme taak. Kregen vooral de voedsel- transporten en de verstrekkin gen van levensmiddelen een groote bekendheid, niet min der is dit het geval met de werkzaamheden van het In formatiebureau van het Ned. Roode Kruis. In tienduizenden fezinnen bracht deze dienst et eerste bericht van ver wanten en vrienden, met wie de normale verbindingen tij dens de oorlogsjaren verbro ken waren. DE MEDISCHE DIENST. Minder tot het groote pu bliek spreekt het werk van den Medischen Dienst van het Roode Kruis. In 1939 be schikte men over 20.000 nood- bedden in de verschillende Kringmagazgnen over het land verspreid. Bovendien waren op dat tijdstip 5000 helpsters voor de verpleging en een ge lijk aantal transportcolonnis- ten voor vervoer en hulpver leening in opleiding. In 1940, toen de oorlog ook de burgers ging treffen, breidden de werkzaamheden zich eveneens tot hen uit. Snel verplaats bare chirurgische ploegen wer den ingesteld en noodzieken huizen opgericht. Na den oor log vond het werk nog groo- tere uitbreiding en werden vele nood-sanatoria in het leven ge roepen Maatregelen zgn in voorbereiding om het geheele apparaat der transportcolon nes, zooals dit is ontstaan in de laatste jaren, samen te voeden tot een groot Roode Kruiskorps, dat steeds gereed staat om het Nederlandsche volk te helpen. De Eerste- Hulpposten langs de wegen, 600 in getal, zullen belangrijk worden uitgebreid. OPSPORINGSWERK. Een der mooiste facetten van het Roode Kruiswerk is wel het opsporingswerk in Duitschland. Vele gewonde en zieke Nederlanders werden door het Roode Kruis naar het vaderland teruggebracht. De Roode Kruis-opsporings- teams waren een Hollandsche vondst. Later vond deze werk wijze algemeen navolging bij buitenlandsche Roode Kruis organisaties. NAAR INDIÊ. Zeker mag in dit relaas het Indië-werk van het Ned, Roode Kruis niet ontbreken. Zeer kort na de capitulatie van Ja pan vertrokken reeds medi sche specialisten per snelste gelegenheid naar het Rijksge bied overzee. Zij werden ge volgd door vele teams en thans is het getal der uitge zonden Roode Kruismenschen de 600 reeds ver gepasseerd. Zonder onderscheid van ras of stand, kleur of geloof, wordt hier oiïder de vaan van het Roode Kruis prachtig werk verricht. Ook in de re- patrieering van onze landge- nooten wordt een werkzaam aandeel genomen. Door de breed e basis, waar op het Roode Kruis gefun deerd is en zijn wereld-om spannende internationale acti viteit kan het zoo één hiertoe geroepen wordt, degene zgn, die den vrede mee helpt ver sterken. Moge de tjjd spoedig aan breken, waarin heel ons land zijn Roode Kruis als een natio naal bezit weet te bewaren. Inter arma caritas, of be ter: „Geen wapenen, maar liefde". Een Roode Kruis-week. Van 1017 Augustus zal een Roode Kruisweek in ons land worden gehouden. De landdag op 10 Augustus te Brummen zal door Prinses Juliana worden bijgewoond. Het Roode Kruis zal voorts een grooten wedstrgd organi- seeren met als hoofdprijs een retourvlucht per Skymaster naar Ned. Indië. Nijverheids-dagonder- wijs voor Vlissingen. Naar wjj vernemen is bg het gemeentebestuur van Vlis singen een plan in voorberei ding om op korten termijn te komen tot nijverheids-dagon- derwijs. Het theoretisch i deelte van de lessen, wel bestemd zouden zgn voor leer lingen, die zeven leerjaren van de lagere school door- loopen hehben, zou worden gegeven in de school aan het Groenewoud en het Burger weeshuis, de practische lessen in de Ieerlingenwerkplaatsen van „De Schelde''. Het bezwaar van het Nijver- heids-avondonderwijs ligt voor namelijk in het feit. dat dit doorkruist wordt door'den mi litairen dienstplicht der jonge lui. Dit onderwijs sloot immers aan op het achtste leerjaar, dat tijdens de bezetting verplicht' gesteld werd, en nam daarna nog 5 jaar in beslag. Vóór de jongens klaar waren kwam dan de dienstplicht met als re sultaat onderbreking van het onderwijs en na de vervulling van den dienstplicht zeer wei nig animo om weer op de schoolbanken plaats te nemen. Het ligt in de bedoeling ook het avondonderwijs voort te zetten, in de eerste plaats voor hen, die dat nu reeds één of meer jaren hebben gevolgd, maar ook voor de bouwvak ken, waarvoor in Vlissingen geen gelegenheid tot practi sche lessen bestaat. Voor de andere vakken als metaalbe werking, scheepsbeschieting, modelmaken en plaatbewer king, zal ook bij de lessen op „De Schelde" het klasse-ver band gehandhaafd blijven, zoo dat de jongens nog niet in de echte fabrieksfeer worden op genomen. Op het oogenblik zijn de plannen ter goedkeuring bij de hoofdinspectie voor het L.O. aangezien in verband met het verplichte achtste leerjaar het les-programma t.a.v. en kele algemeene vakken nog goedgekeurd moet worden. Het ligt in de bedoeling het plan zoo mogelijk nog deze maand in den gemeenteraad te brengen, opdat met het dag onderwijs zoo spoedig mogelgk zal kunnen worden begonnen. Benoeming directeur „Volksherstel". Tot directeur van Volksher stel in Zeeland is benoemd de heer J. S. Vissoher te Goes, lid van de Provinciale Staten en van den Goeschen gemeente raad Van zijn betrekking als lei- Ier der Coöperatieve Verbruiks- vereendging „Ons Belang" is hem met ingang van 1 Septem ber voor één jaar non-actief ver. leend'. Het openluchtspel op Koninginnedag. NOG FIGURANTEN GEVRAAGD. Michiel de Ruyter zal in Vlissingen terugkeeren. In le vende lijve Het was een gelukkig idee van den Bond van Buurtver- eenigingen „Vlissingen en Oranje" en het schrijversecht paar Wim AbelevenWil Abe- leven-Labberton om den groo ten admiraal, die in zijn jon gensjaren van de torenspits van de St. Jacobskerk de wijde wereld intuurde, tot centrale figuur te maken van het open luchtspel „Ontworsteld" dat op Koninginnedag te Vlissingen zal worden opgevoerd. 't Is natuurlijk niet onze be. doeling te veel van den inhoud van het spel te verklappen. Laat het dus voorloopig vol doende zijn te vertellen, dat „Ontworsteld" in een 16-tal tafreelen de gebeurtenissen van de vier oorlogsjaren in Zeeland de revue laat passee- ren. Hieraan wordt medewer king verleend door een vier. honderdtal figuranten, terwijl Michiel de Ruyter van zijn voetstuk daalt en de verkla rende tekst spreekt. Boven dien werken nog 250 personen mede in het koor en het or kest, welke onder leiding van den heer Jan Kuiler staan. De schrijver Wim Abeleven heeft de regie, terwijl de geluids regie is toevertrouwd aan Jan Boots van de A.V.R.O. Aan het benedeneinde van den Oprit zal een podium worden opge steld, terwijl tegen de oploo- pende straat dan eenige dui zenden zitplaatsen zullen wor den aangebracht. De voorstel ling van Koninginnedag is in de eerste plaats bestemd voor leden van de buurtvereenigin- gerf. Op Maandag 2 September vol£t een voorstelling voor niet-le den. Reeds hebben velen zich op. gegeven om bij de uitgebreide figuratie een rol te vervullen, maar er zijn er nog meer noo- dig. Men kan zich vóór 10 Augustus opgeven aan het se cretariaat, Walstraat 45. ZELFBESDERS VOOR WALCHEREN. In antwoord op den oproep van Landbouwherstel en het daarmede samenwerkende Bu reau Qcgrtv' .orziening heeft een 5-tal landbouwers uit Z.- Beveland hun paardenbinders voor den oogst op Walcheren beschikbaar gesteld- Voorts zal men nog zelf binders krijgen uit Noord-Beveland en West-Bra bant, terwgl ook een aantal boeren uit Oostelijk Brabant, waar de roggeoogst than3 ach ter den rug is, zijn graan- maaiers er beschikking ge steld heeft STRANDGENOEGENS TE KAMPERLAND. Dagelijks komen er vele tientallen te Kamperland van strand, zee en zon genieten en verscheidene groepjes hebben, hier hun tenten opgeslagen. De duinen en het strand zijn vrij van landmijnen en kam peerplaatsen zgn er te over. doch bij het zwemmen dient men nog de noodige voorzich tigheid te betrachten.. Als het Noord-Bevelftnd in derdaad gelukt vreemdelingen voor strand en landschap te winnen zal dit in de toekomst voor den middenstand niet zonder beteekenis blijven. Het is echter te betreuren, dat er geen openbaar vervoer middel naar de duinen is. BENOEMING. Benoemd is tot substituut officier van justitie bij de Ar- rondissements-rechtbanlc te Middelburg mr. J. L. Andreae, die tegelijkertijd ontslag heeft gekregen als ambtenaar van het O. M. bjj de Kantongerech ten in dit arrondissement. Sluis SMOKKELHANDEL ONTDEKT. De commiezen C. de Smit en I. Dathijn te Sluis ontdekten, dat er een koe over de grens gesmokkeld zou worden. De koe is in beslag genomen. Men is den daders op het spoor. GUNNING. Den bouw van de acht ge meentewoningen te Biervliet is gegund aan de Bouwonderne ming „IJzendijke", aldaar. De uitslag van de op 4 Aug. j.l. gehouden wedvlucht uit Ar ras (Frankrijk) over 120 km., venvereeniging „De bonte duif" 'te Aardenburg, luidt 1 O. de Wispelaere, 2 en 29 B. Hermans, 3. 4 en 18 A. de Baardemaeker, 5 en 8 C. Marclé. 6 en 7 C. de Cock, 9, 10. 17 en 24 E. Blaeke, 11 en 32 J. Reyniers. 12 F Leekens, 13 en 28 R. de Windt. 14 H. Mornout. 15 J. Couwels. 16 O. de Vriend. 19 A. de Zutter. 20. 25, 26 en 34 M. de Smet. 21 E Rammelaere, 22 en 33 A. Aalbregtse, 23 en 38 R. Lam- po. 27 P. Staelens. 30 M. de Baerdemaker, 31 en 36 R. de Wispelaere, 36 P. Blaeke, 37 Gebr. de Rijcke. Kruiningen GEMEENTERAAD VERGADERDE. Maandagmiddag kwam de tijdelijke raad van Kruiningen onder voorzitterschap van bur gemeester Vogelaar in open bare vergadering bgeen. Medegedeeld wordt o.a. dat goedkeuring is verleend aan het besluit tot oprichting van een openb. U.L.Ó.-school. Beëedigd worden hierna resp. tot wnd. secretaris en tot wnd. ontvanger C. J. de Bussen en bellewagens Men schrijft ons uit Domburg: Het personenvervoer Middel, burgWestkapelle via Dom burg geschiedt hoofdzakelijk Eer bellewagen. In zoo'n bus is cegenaamd geen luchtverver- sching en weinig ruimte. Me nigmaal is de chauffeur ge noodzaakt honderd en meer pet. overbelasting te nemen. We hebben lieden uit het ve hikel zien strompelen met knikkende knieën, drijfnat van het zweet, ternauwernood aan een verplettering ontkomen. Menschen met een gevoelige maag worstelen vertwijfeld te gen een afschuwelijke misse lijkheid, die meermalen uit loopt op een verontreiniging van den wagen en van eigen en andermans kleeren. Zulke lieden namen voorheen dan ook liever den bodeswagen, die uit hoofde van zijn open achter wand frissehe lucht waarborgt. Deze oplossing is hun echter afgesneden door een recent verbod van de Verkeersinspec- tie, waarmee ook de bewoners van de afgelegen dorpen ge troffen zijn. Zou de Inspectie zoo op onze veiligheid letten? We kunnen het maar moeilijk gelooven met het oog op het bovenbeschrevene. En zoo al, dan had zij toch kunnen wach ten tot deze lijn ook het genot had gekregen van bussen zoo als er uit Holland aankomen met gezelschappen; goed be- zetelde. luchtige ruime wa gens. gelgk er ook gebruikt worden voor het verkeer in de groote steden; zooals er rijden van Middelburg naar Goes, voor welken dienst toch ook nog treinen loopen. Wjj wilden volstrekt niet kankeien, doch waar Uw blad oordeelt over regeeringsmaatregelen, distri- butieaangclegenheden, loon- kwesties, schadevergoeding en wat dies meer zij. daar worde het ons toegestaan onze stem te verheffen tegen een vervoer middel, dat vóór den oorlog voor het vee afgekeurd zou zijn. Visser, le ambtenaar en A. M. Westveer, 2e ambtenaar. De rekening van inkomsten i uitgaven over 1944 wordt aangeboden. Gewone dienst: inkomsten 499.806,55, uitga ven 531.795,93, nadeelig slot 31.989,38. Kapitaaldienst in komsten 77.296,81, uitgaven 79.959,31, nadeelig slot 2.622,50. Aangewezen worden als leden van de commissie tot het nazien van de rekening J. v. Ballegooijen (Arb.) en C. D. Hovestadt (A.R.). Twee voorstellen tot wijzi ging van resp. gew. dienst en kapitaaldienst van de begroo ting voor 1945 worden zonder h.st. met alg. stemmen aange nomen. Overeenkomstig haar ver zoek wordt aan Mevr. N. J. Kortman-Stroosngder met in gang van 1 Augustus 1946 eervol ontslag verleend als hoofd der gemeentelijke kleu terschool. In haar plaats wordt hierna met algemeene stemmen benoemd mej. H. M. Baveco te Kruiningen. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school wordt met alg. stemmen benoemd mevr. W. A. Hamerslag-van Maris, te Goes. Hierna deelde de voorzitter nog mede, dat voor den bouw van nog 6 woningen vergun ning is gevraagd. Zeer waar schijnlijk zal toestemming ver leend en materialen beschik baar gesteld worden. Ook de glas voorziening is weer Iets beter geworden. De voorzitter deelde voorts mede, dat de Z.L.M. het voornemen heeft om in Kruiningen een lagere landbouwschool en een land- bouwhuishoudschool te stich ten. Het badhuis te Hansweert is Zaterdag j.l. geopend en ten slotte werd nog meegedeeld, dat het in het voornemen van het gemeentebestuur ligt om de Hoofdstraat geheel te be straten en de Nieuwstraat te Hansweert te herbestraten. Ook zal in de gemeente elec- trische straatverlichting wor den aangelegd Bij de rondvraag vraagt o.a. de heer Sinke, hoe het staat met de groote klok in den to ren. De voorzitter antwoordt, dat de oude wel niet meer te rug zal komen. Een nieuwe klok zal 4 k 5000 gulden kos ten. DE KOZAKKEN KOMEN. Zaterdag treden Dzjiguiten kozakken in Kruiningen op het sportterrein op met een ruiterschouwspel. De heer B. Antonissen te Middelburg is geslaagd Voor het associatie-examen boek houden. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen M. O. Duitsch mej. M. Minderhoud te Middel burg. Middelburg DIEFSTAL. Tegen den 26-jarigen A. H. H. en J. B. te Middelburg werd proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal van een hoeveel heid kippengaas van de firma P. DIEFSTAL OP DE KERMIS. Tegen de 26-jarigen. A. H. O., behoorend tot het personeel van een kermis-attractie werd te Middelburg proces-verbaal opgemaakt wegens het zich toeëigenen van een gevonden zilveren broche. GOED AFGELOOPEN. Maandag passeerde in de Se- geersstraat te Middelburg een vrachtauto met aangekoppelde kermiswagen. Een 9-jarige jongen J. L. sprong plotseling tusschen de wagens om op de verbindingsstang te klimmen, maar kwam te vallen, waarop een der wielen van den kermis wagen over zijn been reed. Wonder boven wonder kwam de onvoorzichtige knaap er met een lichte verwonding df. O.- en W.-Souburg JUBILEUM MUZEEKVJkREENIGING Vandaag bestaat de Sou- burgsche muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" 25 jaar. In verband hiermede wordt in de week van 12 t.m. 17 Aug. een muziekweek georgani seerd, waaraan verschillende muziekvereenigingen hun me dewerking zullen verleenen, uit Middelburg en Vlis singen Maandag wordt een rond gang gemaakt door Souburg door de jubileerende vereeni- ging waaraan de „Achilles"- band uit Middelburg haar me dewerking zal verleenen. Ook Excelsior" en „ONDA" uit Middelburg en „Ons Genoegen" uit Vlissingen zullen die week concerten op 't Oranjeplein ge ven, die iederen avond om 8 uur aanvangen. De week wordt Zaterdag weer besloten met een rond gang door „Vlijt en Volhar ding'', terwgl in het gymnas tieklokaal om 5 uur gelegen heid is tot fehciteeren. De voorzitter, de heer L. Kastelerjn, viert tevens zgn zilveren jubileum. Tot badmeester voor het badhuis te Hansweert werd benoemd de heer A Wesdorpe, aldaar. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Irene gaf het muziekgezelschap „Ge duld overwint" te IJzendijke een uitvoering op de Markt. Geslaagd voor het te Goes gehouden Mulo-examen de meisjes C. van den Berg, K. Blok, M. Butijn, J. van den Dool en D. Kop en de jongens G. van Velzen en W. v. Strien voor A en voor B St Houte- kamer4 Kt. Ruissen en L. Wisse, allen te Krabbendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10