UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland r Zeeuwsche S nippers 60 millioen ton olie per jaar Conflict inzake de landarbeidersloonen. Naar „De Chr. Landarbei der" mededeelt, wenschen de werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf in de provin cie Zeeland de bepalingen van het landelijk mantelcontract niet te aanvaarden Wijl van arbeiderszijde van die bepalin gen niet kan worden afgewe ken. komt er voor Zeeland geen collectieve arbeidsovereen komst tot stand en zal thans aan het college van Rijksbe middelaars worden verzocht voor Zeeland een bindende re geling vast te stellen DE PLAATS VAN KERK EN GEMEENTEHUIS. De raad der gemeente Zmd- zande kwam in 'n spoedeischen. de openbare vergadering bijeen teneinde te beraadslagen over het wederopbouwplan. De Pro vinciale Waterstaat wenscht het kerkgebouw niet op dezelf de plaats te doen terugkeeren. aangezien de Waterstaat uie plaats noodig heeft om den verkeersweg OostburgZuid- zandeCadzand te verbeteren. De raad protesteerde ten stel. ligste tegen het plan van den Prov. Waterstaat en zag zoo wel kerkgebouw als gemeente huis het liefst op de oude plaats terug. Internationaal damtournooi in Terneuzen. Aan het internationaal dam tournooi, dat op 24 en 25 Aug. zal worden gehouden in Ter- neuzen, zullen in de viere eere_ groepen o.a. deelnemen de Bel gen Leon Vae3sen, A. van den Berghe, Demesmaeker en Jon gen. Voor ons land komen o.m uit Philip Ham, Lieve de Smet, J. Blom, Sinke, Anderson, Geensen, J. J. Kaan. P- J. van Bulck en J. Kaan Dzn. VLIEGVELD HAAMSTEDE. De rijksluchtvaartdienst werkt plannen uit voor het definitieve herstel en vergrooting van het vliegveld Haamstede. Gehoopt wordt, dat zoo spoedig moge lijk met de werkzaamheden een begin kan worden gemaakt. Het grondonderzoek, dat vori ge maand heeft plaats gehad, heeft een goed resultaat opge leverd Thans is men bezig met 't vervoeren van de 1780 tank mijnen naar de haven van Burgsluis, vanwaar deze wor den afgevoerd en in zee ge stort. ZEELAND IN DE RADIO. Het üd van de Prov Staten, mevr. E. J. van den Broecke Man uit Aardenburg spreekt a.s. Vrijdagavond, half acht, over Hilversum II over: ,,Hoe herstelt zich het leven in Zeeland". Goes GEMEENTERAAD. De heer J de Kruijter die op 26 Juli met voorkeurstemmen tot lid van den gemeenteraad van Goes werd -gekozen, heeft voor deze benoeming bedankt. In z\jii plaats komt nu de heer J. Duvekot, no. 4 van de Christ Hist, lyst, voor de benoeming in aanmerking. Hierdoor komen dan in den gekozen raad de zelfde vier vertegenwoordigers van de C.H.U., die ook in den tjjdelljken raad zitting hadden. Yerseke GEMEENTERAADS VERGADERING. Woensdagavond kwam de tndelijke gemeenteraad bijeen. Na opening werden stukken behandeld van de verschillen de plaatselijke stembureaux en de goedkeuring van den in specteur staatstoezicht op volksgezondheid voor het ma ken van plannen voor bouwen van 6 woningen in de Stenge (twee groote en vier kleine). Deze plannen zullen aan den architect Rhodenburg overhan digd worden ter afwerking. Verder wordt den raad mede gedeeld dat bericht is ontvan- Cen, dat te koop wordt aange- Dden de Varkensdijk, eigen dom van wijlen dhr Vreeke, voor het totaalbedrag van 400,77. Besloten wordt hier toe over te gaan. De voorzitter deelt mede, dat de 6 woningen in de Stenge aanbesteed zijn voor het totaalbedrag van 65.500. Het bouwen zal ge schieden door een Zeeuwschen aannemer. De buizen ter ver betering van de rioleering van Bekhof. Sandeestraat en het gedeelte achter de Haven straat zijn gearriveerd. Dit werk zal met den meesten spoed ter hand worden ge nomen. De wijzigingen van de gemeentebegrooting werden be houdens enkele opmerkingen door den raad goedgekeurd. Het volgende punt, vaststelling verordening vermakelijkheids belasting lokte nogal eenige critiek uit. Evenals te Goes en elders gebeurd is, zal dit soort belasting ook in onze gemeen te ingevoerd worden en 20 bedragen. De heer Buteyn (S.G.P.) meent dat invoering van deze belasting niet noodig is. wan neer deze vermakelijitheaen ge heel en al verboden worden. De voorzitter zegt, dit niet té kunnen verbieden. In de rondvraag krijgt dhr. Eckhardt (C.H.) de gelegen heid om de overstrooming der riolen op Vrijdagavond jl. ter sprake te brengen. De voor zitter zegt dat dit de volle aandacht heeft van het ge meentebestuur. De heer Bazen (C.P.N.) maakt een opmer king over het salaris van den gemeente-secretaris. Dhr. L. van Stee (P v. d. A.) vraagt naar de huur der te bouwen woningen in de Stenge, naar de bestrating der Oudendijk en maakt hij bezwaar tegen zg. zuivering der nieuwe raads leden door de oude. Hij vraagt hiervan ontheven te worden. De voorzitter zegt, over de huur der nieuwe woningen niets te kunnen zeggen, dit moet worden afgewacht. Hij deelt mede dat er reeds be gonnen is met opmeting van den Oudendijk. Volgend jaar zal met de bestrating hiervan begonnen worden. Over de zui vering van den nieuwen raad zegt hij, dat elk raadslid dit verplicht is. De heer Koppe wijst op de verre van hygiënischen toe stand aan den Breeweg. De voorzitter zegt, dat het voor gekomen is dat men cadavers in dezen put deponeert zonder dat de gemeente gewaar schuwd werd om deze door de Gekro te laten afhalen. Dit veroorzaakt dus geweldigen stank. In het vervolg zal hier tegen streng worden opgetre den. Wie een dood beest heeft moet hiervan onmiddellijk de gemeente in kennis stellen. Kerknieuws Glir. Geref. Kerk. Aangeno_ men naar Murmerwoude li Kleisen te Boskoop (voorheen tc Vlissingen). be- LEZING OVER OESTERZIEKTE. Donderdag a.s. zal de kende Bioloog bij het Rijksin stituut voqr Visscherijonder- zoek, Dr. P. Korringa in de zaal Nolet te Yerseke, een le zing houden over: „Nieuwe resultaten van het onderzoek naar de schelpziekte van de oester." UITSTAPJES. De Geref. Meisjesvereeniging te Yerseke maakte een reisje naar Breda, waar een bezoek werd gebracht aan het Mast- bosch en eenige bezienswaar digheden, o.a. de zeer mooie Groote Kerk. De leerlingen van de Open bare School maakten een reisje naar Rotterdam, waar vanzelf sprekend de hoofdschotel was de Diergaarde Blijdorp. Ook werd een boottochtje gemaakt door de havens. Op de terug reis werd nog een bezoek ge bracht aan den speeltuin te Bergen op Zoom. ZANGUITVOERING. Zaterdag werd te Yerseke een uitvoering gegeven door de Zangver. „Nieuw Leven" en haar kinderkoor, beiden onder leiding van den heer J. Tam- minga uit Goes. Nadat het kin derkoor eenige liederen had gezongen trad het groote koor op niet eenige nummers, waar onder het verplichte en het vrije nummer waarmee op het laatst gehouden concours te Kortgene zoo'n fraai succes werd behaald. Tijdens de pauze werden speldjes verkocht voor het aanschaffen van een nieu we banier. Na de pauze trad het muziekgezelschap „Mo zart" op met een zestal num mers, die onder leiding van den heer P. Huysse uitstekend werden uitgevoerd. Borssele VERGADERING BOERENLEENBANK. Zaterdf gavond kwam de Coöperatieve Boerenleenbank te Borssele in vergadering bq_ een onder leiding van den heer P. Dekker. De rekening 1945 bedroeg aan ontvangsten en uitgaven 2.951.831.28. Er werd een winst gemeld van 1422,37 Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer P. Dekker. Tot lid van den raad van toe zicht werd benoemd de he^r J. van der Velde. De rentever goeding voor leden van de bank is 2,16 tot 2500. Van 2500—5000 1 van 5000 10.000 Voor niet- leden 2,16 tot 2000, van 2000—5000 ft Hoedekenskerke MUZIKALE RONDWANDELING. Maandagavond maakte het muziekgezelschap „Con Arno- te Hoedekenskerke ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses Irene een muzika- le wandeling door de gemeen te. Tevens werd een serenade gebracht bij het echtpaar M. Meertens-de Putter, dat zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. ZELFBINDERS VOOR WALCHEREN. In antwoord op den oproep van Landbouwherstel en het daarmede samenwerkende Bu reau Oogstvoorzlening heeft een 5-tal landbouwers uit Z - Beveland hun paardenbinders voor den oogst op Walcheren beschikbaar gesteld- Voorts zal men nog zelfbinders krijgen uit Noord-Beveland en West-Bra bant, terwijl ook een aantal boeren uit Oostelijk Brabant, waar de roggeoogst thans ach ter den rug is, zijn graan- maaiers er beschikking ge steld heeft. KADERVERGADERING ON.V. Op Dinsdagavond 13 Aug. a.s. zal te Middelburg vanwege het Chr. Nat. Vakverbond ae eerste kadervergadering na de bevrijding van de Chr. Bestu renbonden op Walcheren wor den gehouden. Belangrijke me- dedeelingen aangaande het winterwerk zullen door het C. N.V.-bestuur worden gedaan, o.a. betreffende het weder-op- richten van Sociale Studie clubs. PROTESTEN TEGEN VERWERKING VAN ZEESTERREN. Het Destructorbedrijf Zee land te Hansweert heeft ver gunning gevraagd voor het verwerken van zeesterren. Door bovengenoemd bedrijf zijn voor eenigen tijd eveneens zee. sterren verwerkt en dit gaf een ondragelijken stank. Thans is reeds van diverse zijden protest ingediend teneinde te voorkomen dat B. en W. deze vergunning aan de Gekro zullen verleenen. Kortgene VAN In te Kortgene Kapelle SCHUTTERSWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werd alhier door de Schutterssocieteit ,,de Batavieren" uit Goes een con cours georganiseerd op de staande wip. Aanwezig waren 80 schutters. Hoofdvogel Jan Rijk, van Willem Teil, Ovezan- de; le zijvogel M. van Stee, van Jac. van Beieren, Goes; 2e zhvogel A. van Liere, van Willem Teil, Kapelle; le kal C. Rijk van Zeelandia, Ove- zande; 2e kal P. van Wingen, van Zorgvliet Ellewoutsdijk (bij loting); 3e kal C. Denigs, van Willem Teil. Kloosterzan- de; 4e kal J. van Poel, van Edele Handboog, Oudelande (bij loting); le klep Jan Rijk van Willem Teil, Ovezande; 2e klep H. A. Mol, van Willem Teil, Kapelle; 3e klep W. v. d. Kreeke van Doel naar Hoo- ger. wolphaartsdijk; 4e klep C. Remeijnse, van Doel naar Hooger, Wolphaartsdijk; 5e klep extra L. de Haes, van Batavieren, Goes. LEZING IR. VAN EMMENES. „De Stadswijnkelder" sprak voor de Noord-Bevelandsche voetbal- vereenigingen, ir. A. van Emmenes uit Den Haag. Na ingeleid te zijn door den heer C. W. van Damme, voorzitter der V.V. „Kortgene", sprak de heer Van Emmenes voor de pauze over Voetbaltech niek en tactiek, terwijl hij de pauze herinneringen ophaalde aan gespeelde inter landwedstrijden door het Ned. elftal van 1926 af. Hierna was nog gelegenheid tot het stellen van vragen De lezing van ir- van Emme nes vond bij de talrijke aanwe zigen een aandachtig publiek. De spreker had na afloop dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen Hierna bracht de heer van Damme, namens allen dank ir. van Emmenes voor den interessanten en leerzamen avond. Spr. bood hem een mand met Noord-Bevelandsche ap pels aan. Mej. S. E. Glas, onder wijzeres aan de Openbare La gere school te Kortgene is als zoodanig benoemd te Capelle d. LJssei. De heer J. P. Kouwer, gemeente-bode te Colijnsplaat, is tevens benoemd tot ge meentebode te Kats. De heer J. F. Bouwense, hulpbesteller te Kats, is met ingang van 1 Augustus be noemd tot besteller der P.T. T. te Kamperland. Zondag geraakten in Bieze- linge twee jongens aan het vechten waarbij enkele messte ken werden uitgedeeld. De collecte voor het Ned. Roode Kruis te Oostkapelle, tij dens de uitreiking van bloem rozijnen heeft opgebracht 369.—. Ex-koning Victor Emmanuel kan journalist worden. Jaren voor den oorlog ontving ex-koning Victor Emmanuel een Ameri- kaanschen courantenko ning die hem desge vraagd gekscherend, be loofde, dat. indien Vic tor Emmanuel ooit „werkeloos" mocht wor den, de betrekking van chef-redacteur buiten land aan een van zijn bladen voor hem klaar zou liggen. Nu de koning inder daad „werkeloos^' gewor den is heeft hij aan boord van het schip dat hem vervoerde prompt een telegram ontvangen van den Amerikaanschen coürantenkoning, die hem mededeelde, dat hij zijn belofte gestand deed- Het bericht meldt niet of de ex-koning de be trekking heeft aan vaard Moord In de hoofdstad. DADER GEGREPEN. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over elf is op de Nassau, kade, ongev. bij De Clercq. straat een 38_jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plot. seling sprong de man op zijn fiets en reed. snel weg in de richting van het Leidsche Plein. Op hetzelfde moment riep de vrouw, dat zij gestoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonenden dokter, alwaar zij na 5 minuten aan de beko men verwondingen bezweek. De dader van den moordaan slag, een zeer bekend Amster- damsch straatmuzikant, is in middels door de Naardensche politie gearresteerd. Hij heeft zich van het leven willen berooven en heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. Indonesische aanval op vliegveld bij Semarang. NEDERLANDSCHE BOMMENWERPER WERD NEERGESCHOTEN. Een aantal gewapende In donesische terroristen deed Zaterdagnamiddag een aanval op het vliegveld van Sema rang. Bij dezen aanval is, gelijk reecs gemeld werd, het eenige toestel, dat op het vliegveld aanwezig was, een Mitchell-bommenwerper, bij het starten door Indonesisch afweervuur getroffen. De be manning was echter in staat het toestel de lucht in te krij gen en ging onmiddellijk over ;ot de beschieting van de aan vallers. Daarop werd het toe stel wederom getroffen en wel in den stuurboordmotor; het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor hersteld en er werd opnieuw gestart om de beschieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper ernstig getrof fen; hij stortte neer in de na bijheid van het vliegveld en vloog in brand. De bemanning, bestaande uit zes leden van de K.N.I.L., werd gedood. De verliezen van het Nederlandsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen hebben zware ver liezen geleden. Men is de situatie thans vol ledig meester. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zit ting van de Eerste Kamer is het wetsontwerp goedgekeurd waarbij de machtiging aan den minister van Financiën inzake de geldsaneering, wordt goed gekeurd. Vrijwel alle sprekers waren het met dit ontwerp eens. Een nieuwe spelling. Fouten verdwijnen. Fouten op komst? Voor zoover ze geen afbreuk doet aan het taalgevoel, het muzikale, ontroerende, aesthe- tische van de taal niet aan tast, zal ons volk zich gemak kelijk bij de verandering neer leggen, ja die waardeeren. Het wordt immers verlost van de lastige keuze: bos of bosch; vergeefs of vergeefsch; dage lijks (ch); kolen of kooien; we. zen of weezen. Sommige woor den eisen, pasen, vlees stro heren, zien er een beetje vreemd uit. maar dat doet een dame in haar nieuwste kleeding en haardracht ook! Het went gauw, spelling is conventie. Ontegenzeggelijk zullen zich nieuwe moeilijkhe den voordoen en zal er ge vraagd worden: waarom zee man, meedoen, veeteelt met ee en zemen, melig, veter met e Een pientere schoolknaap zegt: een slede is toch ook een slee en mede beteekent immers mee? Hij stelt zich de aflei ding in de verkeerde richting voor. Een andere kwestie is de naamvals-n. Hiermee komt de schoonheid der taal in het ge ding. Tallooze Nederlanders gaan die n radicaal afschaffen en daar is veel voor te zeggen, mits ze de geijkte uitdrukkin gen niet verminken tot b.v. in de beginne, aan de lijve. Het zou zelfs al vreemd klinken: op de duur, heel de dag, tot de avond, maar de storend foutie ve n in passieve zinnen raken vrij kwijt, a.u.b. niet meer: Met spel en zang werd den tijd ge kort! Den heer X. komt dan ook in zijn goeden vorm. In- tusschen vervaagt het gevoel voor het verschil tusschen het mnl. en vrl. geslacht der woor den, dat ook nu reeds ln vele gevallen zoek is. Een mand, een tafel, een kat. koe. kip, zelfs het neutrale varken zijn allemaal „hijen" of „hemmen", dus mnl. Welnu, door het ver dwijnen van dat verschil krij gen fouten als volgen en reeds aangetroffen een kans: het planten der boom en nog er ger: het verslag der penning meester! Hier speelt het toe val het vrl. in de kaart. Men wilde het een beetje mooi ma ken. die vorm met des is zoo stijf, zoo ouderwetsch ook; dan liever met der. En het raakt in de toekomst moeilijk zulke ongerechtigheden te brand merken indien er beroep op het geslachtsverschil mogelijk is. M. A. R. Een droom van Stalin wordt werkelijkheid. Ongekende activiteit in de Sowjet-Unie. De verjaardag van Prinses Irene. Ter eere van den 7den ver jaardag van Prinses Irene had de Baarnsche Oranjevereeniging een bloemencorso georganiseerd waaraan niet minder dan 1500 kinderen deelnamen. Het prin selijk gezin sloeg van het bordes van het paleis Soestdijk den kinderoptocht gade. In den stoet liepen ook twee afdeelingen Engelsche kinderen mee die in Nederland hun vacantie door brengen. Twee Engelsche meis jes boden ons jarig prinsesje bouquetten aan. waarvoor Irene in keurig Engelseh bedankte. Haar mooiste cadeau was echter een prachtigeverjaardagstaart met zeven kaarsjes en in oranje letter haar naam. Talrijke in woners van Baarn en Soestdijk en vele vacantiegangers waren van dit bloemencorso getuige. - Thors, gezant van IJsland in de V. S., deelde mee, dat IJsland officieel om het lid maatschap van de organisatie der V. N. heeft verzocht. Veldslag op Sicilië. In Cacamo, 40 km. ten Z. van Palermo op Sicilië, wordt een ware veldslag geleverd tusschen boeren, politie en sol daten. De boeren weigeren hun graan te leveren, waarschijn lijk wilden zg het in den zwar ten handel brengen. Politie en troepen zijn aangerukt. Tot nu toe zijn er 300 personen ge dood en gewond. De strijd duurt nog voort. „Oil!" Dit is de titel van een der meest succesvolle ro mans van den bekenden Ame rikaanschen schrijver Upton Sinclair. Olie veroverde de wereld, nam de gedachten der men- schen in beslag, zette wereld- deelen in vuur en vlam en be roofde duizenden van het leven Het vloeibare goud, dat schepen, auto's en vliegtuigen in beweging zette, heeft ook nu nog niets van zijn magi sche beteekenis verloren, al doemt aan de kim het ato maire tijdperk op. Amerika en Engeland met Shell en Standard Oil, slag zinnen, die onB op iederen grooten weg tegemoet blin ken, hebben een geduchten mededinger in Sovjet-Rusland gekregen. Reeds na den vorigen oor log trachtte Engeland te pro- Overeenstemming te Parijs. Dramatische zitting. Gistermorgen om tien u kwam de commissie opnieuw bijeen. Byrnes leverde scherpe cri tiek op de handelwijze van Molotof en haalde hiertoe ver schillende voorbeelden aan, ontleend aan de tot nog toe gehouden bijeenkomsten. De atmosfeer in de verga derzaal was geladen. Byrnes richtte zich herhaaldelijk tot de Sowjet-Russische delegatie, daarbij nu en dan zijn wijs vinger dreigend heen en weer bewegende. In een rede van meer dan een half uur heeft Molotov hierop geantwoord. De middagzitting had een dramatisch verloop, want toen men tot stemming wilde over gaan over het Nieuw-Zeeland- sche amandement, dat onge veer met het Nederlandsche overeenkomt, stond Molotov op en eischte hiervoor een meerderheid van 2/3 der stem men. terwijl tot nu toe vol- staan was met een simpele meerderheid. Byrnes en ook de Engelsche afgevaardigde hebben tegen dit voorstel geprotesteerd waarop een vrucntelooze dis- cussie volgde tot men om ze ven uur, op een voorstel van Spaak besloot de vergadering tot half tien te verdagen. Hedenmorgen vroeg is men in Par\js tot een beslissing ge komen inzake de stemming. Besloten werd nu zoowel me»t een simpele meerderheid van de helft 1, als met a/a meerderheid der stemmen voor- stellen te kunnen doen aan de Groote Vier. Dit is dU9 in feite wat het Engelsche amendement voor. stond. Tegen het einde der zitting, toen er gestemd zou worden was de toestand zoo verward, dat zelfs de voorzitter, Spaak, gedurende een oogenblik niet meer wist over welk amende ment er gestemd zou worden. 2/a der aanwezige stemmen spraken zich uit vo°r een 2/s meerderheid der stemmen, en het voorstel over eenvoudige meerderheid van stemmen werd met 15 tegen 6 stem men aangenomen. Bevin is thans zoo ver her steld, dat Attlee niet naar Pa rijs zal behoeven te vertrek ken. Rantsoenen in Britsche zone verhoogd. De. brood-, vet-, en vleesch- rantsoenen in de steden van de Britsche zóne zijn verhoogd, aangezien er geen versch fruit en groente kan worden aange voerd. De stedelingen ontvan gen thana 200 cal. per dag meer. Wanneer de vredes voorwaarden voor de voormalige bondgenoo- ten van Duitschland, waarover nu in Parijs gesproken wordt, een maal geteekend zullen zijn, dan zal de kaart van Europa voor de zoo- veelste maal weer een jeheel ander aanzien lebben gekregen. Ge biedswijzigingen in Oost- Europa als gevolg van Duitsche besluiten, zul len weer ongedaan zijn gemaakt. Italië verliest -rondgebied aan Frank rijk en Joego-Slavië. Bijgaand kaartje geeft op dukelijke wijze een beeld van de nieuwe aardrijkskundige verhou dingen, vooral ook van 3e verschuiving van de Poolsche- en Sovjet grenzen naar het Wes* ten. Roethenië, Boekowina Bessarabië worden opgenomen in de Sowjet- Roemenië krijgt de ge. bieden van Transsylvanië en de Z. Dobroedzja te rug ten koste van Hon- arije en Bulgarge. De Duitsche grenzen zullen in Parijs niet wor- en besproken. Dit laad olijft, evenals Oostenrijk, voorloopig verdeeld in vier afzonderlijke zónes. DE VREDESVOORWAARDEN_DER GROOTE VIER fiteeren van de Russische re volutie door de olievelden en boortorens van Bakoe in te palmen. Tevergeefs! Zoodra het roode bewind zich had gesta biliseerd moesten de Engel- schen zich terugtrekken en begonnen de Sovjets met do exploitatie van de rijkste olie bronnen ter wereld, die Rus land tot een industrieele macht van groote beteekenis hebben gemaakt. In 1940 bedroeg de jaar- lijksche productie reeds 31 millioen ton, het vijfjaren plan wil de opbrengst in 1950 opgevoerd zien tot 85.4 mil lioen ton en Stalin stelt als maximum 60 millioen ton pes jaar. Excelsior! Gedurende den jongsten oor log zrjn alle records gesla gen. In vier jaar tUds n.L werden 84 oliebronnen aange boord, een karwei, dat vóór den oorlog twintig jaar in beslag nam, aldus schrijft de „Gazette de Lausanne". Niet alleen in den Kaukasus heb ben de Russen hun exploita ties uitgebreid, maar ook tus schen de Wolga en de Wes telijke uitloopers van den Oeral boren de geologen met succes naar nieuwe bronnen. Natuurlijk stelt deze exploi tatie hooge eischen aan do machine-industrie om de outil lage te leveren, die hlervoo? noodig is. Vóór 1950 zullen drie keer zooveel installaties gebouwd moeten worden, als in 1945 noodig waren. Dit tempo is mede door den jongsten oorlog eenigszlns vertraagd, maar de Russische ingenieurs staan in vinding rijkheid niet ten achter bij hun Westerse .e collega's en kort geleden hebben zij mo dellen van nieuwe machines ontworpen, die weldra aan den loopenden band zullen worden vervaardigd. De krachtsinspanning van de olie-industrie zal ook moe ten bijdragen tot de verbete, ring van de kwaliteit van de olie. waartoe de bouw van nieuwe laboratoria eveneens zal moeten meewerken Men neemt aan, dat deze verhoogde Russische oliepro ductie van invloed zal zijn op de verdere politieke ontwikke ling. Program nieuwe Belgische regeering. Het programma van de nieu* we Belgische regeering sluit zich in hoofdzaak aan Dij dat van de vorige regeering. Beoogd wordt voortzetting van de loon- en prijspolitiek, verhooging van de productie, verlaging van de kosten en be vordering van het economisch herstel, terwijl voorts veel aan dacht zal worden besteed aan sociale zorg o.a. zal in een be hoorlijk ouderdomspensioen voorzien worden. De Christelijke Volkspartij had scherpe critiek en zegde het kabinet geen lang leven toe. BRITSCHE GENERAALS KOMEN BIJEEN. Alle Britsche generaals ko men volgende week bijeen. Be sproken zal worden o.a. de positie van den Britschen sol daat ln vredestijd. Men wil iederen soldaat tij dens zijn diensttijd in de ge legenheid stellen zjjn studie voorttezetten of zich in zijp beroep verder te bekwamen. Japansche oorlogsmisdadigers gevonnist. De geallieerde krijgsraad in Singapore, waarin ook Ned.- Indië vertegenwoordigd was, heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de beruchte „Ambon-transporten" en hierin o.m. zes personen ter dood en twee tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Van April 1943 tot Septem ber 1944 zrjn ruim 4000 van. Java afkomstige krijgsgevan genen voor den aanleg van vliegvelden gebezigd op Am- bon, Haroekoe, Liang en Amahai. Ranselpartijen, col lectieve straffen, herhaalde lijke verplaatsingen onder on- menschefljke omstandigheden, onvoldoende beveiliging tegen geallieerde bombardementen, waren aan de orde van den dag en kostten aan ruim dui zend krijgsgevangenen het leven. Mussolini's lijk terecht? Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Antonio Paroz- zi, die onlangs door de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend, dat het lijk van Mus solini op het eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is. Pa- rozzi, een vermeend lid van de bende, die het lijk in April j.l. heeft weggehaald, zei. dat het lichaam naar Zwitserland was vervoerd. Men meent te weten, dat de Italiaansche politie on middellijk de verklaring met de Zwitsersche autoriteiten zal controleeren. 71 REXISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Door een bijzonder gerechts, hof te Charleroi zijn 71 voor malige Rexisten die o.m. den moord op 21 burgers van deze stad op hun geweten hebben, ter dood veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6