UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Zeeuwsche Si hippers 60 millioen ton olie per jaar Conflict inzake de landarbeidersloonen. Naar „De Chr. Landarbei der" mededeelt, wenschen de werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf in de provin cie Zeeland de bepalingen van het landelijk mantelcontract niet te aanvaarden Wyl van arbeiderszijde van die bepalin gen niet kan worden afgewe ken, komt er voor Zeeland geen collectieve arbeidsovereen komst tot stand en zal thans aan het college van Rijksbe middelaars worden verzocht voor Zeeland een bindende re geling vast te stellen DE PLAATS VAN KERK EN GEMEENTEHUIS. De raad der gemeente Zuid- zande kwam in 'n spocdeischen. de openbare vergadering byeen teneinde te beraadslagen over het wederopbouwplan. De Pro vinciale Waterstaat vvenscht het kerkgebouw niet op dezelf de plaats te doen terugkeeren, aangezien de Waterstaat uie plaats noodig heeft om den verkeersweg OostburgZuid- zandeCadzand te verbeteren. De raad protesteerde ten scherpste tegen het plan van den Prov. Waterstaat en zag zoowel kerkgebouw als ge meentehuis het liefst op de oude plaats terug. Internationaal damtournooi in Terneuzen. Aan het internationaal dam tournooi, dat op 24 en 25 Aug. zal worden gehouden in Ter- neuzen, zullen in de viere eere_ groepen o.a. deelnemen de Bel gen Leon Vaessen, A. van den Berghe, Demesmaeker en Jon gen. Voor ons land komen o.m uit Philip Ham, Lieve de Smet, J. Blom, Sinke, Anderson, Geensen, J. J. Kaan P- J. van de Bulck en J. Kaan Dzn. VLIEGVELD HAAMSTEDE. De rijksluchtvaartdienst werkt plannen uit voor het definitieve herstel en vergrooting van het vliegveld Haamstede. Gehoopt wordt, dat zoo spoedig moge lijk met de werkzaamheden een begin kan worden gemaakt. Het grondonderzoek, dat vori ge maand heeft plaats gehad, heeft een goed resultaat opge leverd Thans is men bezig met 't vervoeren van de 1780 tank- mijnen naar de haven van Burgsluis, vanwaar deze wor den afgevoerd en in zee ge stort. ZEELAND IN DE RADIO. Het lid van de Prov Staten, mevr E. J. van den Broecke de Man uit Aardenburg spreekt a.s. Vrijdagavond, half acht, over Hilversum H over: „Hoe herstelt zich het leven in Zeeland". Vlissingen Het openluchtspel op Koninginnedag. Middelburg vacant ie in baarn. nog figuranten gevraagd. Michiel de Ruyter zal in Vlissingen terugkeeren. In le vende lijve Het was een gelukkig idee van den Bond van Buurtver- eenigingen „Vlissingen en Oranje" en het schrijversecht paar Wim AbelevenWil Abe- leven-Labberton om den groo- ten admiraal, die in zyn jon gensjaren van de torenspits van de St. Jacobskerk de wijde wereld intuurde, tot centrale figuur te maken van het open luchtspel „Ontworsteld" dat op Koninginnedag te Vlissingen zal worden opgevoerd. 't Is natuurlijk niet onze be doeling te veel van den Inhoud van het spel te verklappen. Laat het dus voorloopig vol doende zijn te vertellen, dat „Ontworsteld" in een 16-tal tafreelen de gebeurtenissen van de vier oorlogsjaren in Zeeland de revue laat passee- ren. Hieraan wordt medewer king verleend door een vier honderdtal figuranten, terwijl Michiel de Ruyter van zijn voetstuk daalt en de verkla rende tekst spreekt. Boven dien werken nog 250 personen mede in het koor en het oi'- kest, welke onder leiding van den heer Jan Kuiler staan. De schrijver Wim Abeleven heeft de regie, terwijl de geluids regie js toevertrouwd aan Jan Boots van de A.V.R.O. Aan het benedeneinde van den Oprit zal een podium worden opge. steld, terwijl tegen de oploo- pende straat dan eenige dui zenden zitplaatsen zullen wor den aangebracht. De voorstel ling van Koninginnedag is in de eerste plaats bestemd voor leden van de buurtverenigin gen. Op Maandag 2 September volgt een voorstelling voor niet-leden. Reeds hebben velen zich op gegeven om bij de uitgebreide figuratie een rol te vervullen, maar er zijn er nog meer noo dig. Men kan zich vóór 10 Augustus opgeven aan het se cretariaat, Walstraat 45. Ritthem ringrijderu. Zaterdag werd voor de eer ste keer sinds 1939 te Ritthem weer den ring gereden. Er waren 18 deelnemers, waar onder ook enkelen uit het na burige Souburg. De le prijs werd behaald door W. Cevaal Pz., de 2e prijs A. Bakker, 3e prjjs A. Melse, 4e prijs C. Ce- vaal, 5e prijs J. Cevaal, 6e prijs Andr. Breel, 7e prijs W. Koole, 8e prijs Abr. Cevaal, 9e prijs J. de Pagter, 10e prys L. Pouwer. De pollepel werd wonnen door C. Cevaal. eerste zilveren beker werd voor de 3e maal gewonnen door W. Cevaal Pz., waardoor genoem de beker eigendom werd van dezen deelnemer. De tweede beker werd voor de le maal gewonnen door J. Cevaal Iz. Aan 't eind dankte de heer Joh. de Visser (voor zitter van de Ritthemsche ringrijders) burgern en deelne mers voor het weislagen van dezen dag, waarna ook nog de voorzitter der Souburgsche deelnemers een woord van dank sprak. AANBESTEDING. De eerste woningen voor Ritthem zijn aanbesteed. Het gaat hier om een 10-tal arbei derswoningen aan een nieuw ontworpen straat ten Westen van het dorp. Het geheel is ontworpen door den architect ing. Kloppe. De uitslag der aanbesteding ia als volgt: v. d. Berg en Kils, Delft f 117.900; v. d. Plas 116.C- iDudo. Dubbeldam, j 116.000. Rijndersma en v. d. Laar 115.620; Lalleman. Vlissingen 110.250 Hijkamp n 109.800; J. Cevaal. Ritthem 108.507; Meijer en Sibbel, Den Haag 108.000; firma A. Poelman. Ritthem 106.777; Haeck, Souburg 104.985. Maandagmiddag zijn 33 Mid- delburgsche kinderen tusschen 8 en 12 jaar, per autobus naar Baarn vertrokken om daar in gezinnen een 14-daagsche va- cantie door te brengen. Het initiatief voor deze va- cantie-uitzending naar bosch en hei werd genomen door het Middelburgsch hulpcomité. roode kruis op de kermis. In de Kermisweek is door het Roode Kruis te Middelburg, in de speciale barak op het ker misterrein, bij ongeveer 50 ongevtllen hulp verleend. Alle gevallen waren van lichten aard. caféhouder gesnapt. Gedurende de kermisweek is het vrij rustig geweest in Mid delburg. Alleen op den laatsten dag werd de politie actief, toen de caféhouder J. v. d. W., sterken drank aan zijn klan ten bleek te verstrekken, zon der dat hy daartoe vergunning had. 3 flesschen met inhoud werden in beslag genomen; te. gen den caféhouder is proces- Domburg ringrijderij. Zaterdag werd te Domburg de ring gereden door 30 rui ters. Aan eiken deelnemer wer den 32 beurten toegestaan. Uitslag: 1. L. Dourlejjn; 2. L. Roelse; 3. W. Provoost; 4. A. Provoost; 5 J. Provoost; 6. J. Brand; 7. L. de Voogd; 8. P. Geldof; 9. G. de Pagter; 10. J. Maas; 11. P de Pagter; 12. J. v. d. Hage; 13. A. Maas; 14. W. Brand; 15. J. Geldof; 16. J. Maranus; 17 G. J. Pas- senier; 18 C. Minderhoud; 19. A. Wisse; 20 L. Provoost; 21. J. v. d. Meule; 22 Abr. Pro voost; 23. J. Corré; 24. G. v. Eyzeren; 25 A Trielier; 26. J. Passenier; 27. A. G. Brouwer; 28. C. Vreeke; 29. G. Provoost; 30. K. Huibregtse. Voor de wisselbekers staken de 4 ryders elk 7 r. In 8 rit ten en moesten opnieuw kam pen. 1. Heringa-beker: A. Wisse. 2. v. Voorthuysen-beker: P. Geldof. 3. AmstelbrouwerijL Dour- leijn. 4. v. Vollenhoven-brouwerij; L. Roelse. Door verhindering van den burgemeester van Domburg werden de pryzen dezen keer uitgereikt door den oud-burge meester Baron v. Tuyll van Serooskerken. die met zijn echtgenoote, beiden in Wal- chersch costuum, het feest bij woonde. De prijs voor de hoogste se rie werd gewonnen door W. Provoost met 9 r. Extra pr.' geschonken door Baron van Tuyll en Jhr. H. Boogaert: le W. Provoost. 2e J. Provoost na kamp met W. Brand en Adr. Provoost Potlepel; W. Provoost na kamp met J. Brand. Het feest werd niet weinig opgeluisterd en verlengd door het hooge bezoek van generaal Hakewell Smith en zijn gezel schap. Schotsche muzikanten en muzikanten van het 6e Bat. terr. troepen hielden een vroo- ljjke stemming onder de tal- looze belangstellenden strandfeestje. Het bestuur der Oranje vereniging te Domburg heeft Maandagmiddag met de schoolkinderen en logeetjes een strandfeestje gevierd. Hoe wel er voor het oplaten van vliegers te weinig wind was, vermaakte de jeugd zich met het vormen van zandfiguren en het bouwen van forten. Daar elke deelnemer zijn ijver beloond zag, gingen allen te. vreden huiswaarts. zelfbinders voor walcheren. In antwoord op den oproep van Landbouwherstel en het daarmede samenwerkende Bu reau Qogstvoorziening heeft een 5-tal landbouwers uit Z- Beveland hun paardenbinders voor den oogst op Walcheren beschikbaar gesteld- Voorts zal men nog zelf binders krijgen uit Noord-Beveland en West-Bra bant, terwijl ook een aantal boeren uit Oostelijk Brabant, waar de roggeoogst thans ach ter den rug is, zijn graan- maaiers er beschikking ge steld heeft. kadervergadering c.n.v. Op Dinsdagavond 13 Aug. a.s. zal te Middelburg vanwege het Chr. Nat. Vakverbond de eerste kadervergadering na de bevrijding van de Chr. Bestu renbonden op Walcheren wor den gehouden. Belangrijke me- dedeelingen aangaande het winterwerk "zullen door het C. N.V.-bestuur worden gedaan, o.a. betreffende het weder-op- richten van Sociale Studie clubs. protesten tegen verwerking van zeesterren. Het Destructorbedrijf Zee land te Hansweert heeft ver gunning gevraagd voor het verwerken van zeesterren. Door bovengenoemd bedrijf zijn voor eenigen tijd eveneens zee sterren verwerkt en dit gaf een ondragelijken stank. Thans is reeds van diverse zijden een protest ingediend teneinde te voorkomen dat B en W. deze vergunning aan de Gekro zullen verleenen. onhoudbare toestanden in interneeringskamp. In het interneeringskamp „De Witte Driehoek" te Rilland schijnen op het oogenblik eigenaardige toéstanden te heerschen. De kleeding van sommige gevangenen zou vol komen onvoldoende zijn, terwij.l het ook is voorgekomen, dat een gevangene pas een dag later kennis kreeg van een te_ legram, dat het overlijden van zijn moeder meldde. Hjj moest dit toevallig te hooren krijgen van een medegevangene, die buiten werkte en het tele gram zelf kreeg do man pas veel later te zien. Dergelijke toestanden zijn natuurlijk onduldbaar. 1 Mej. S. E. Glas, onder wijzeres aan de Openbare La gere school te Kortgene. is als zoodanig benoemd te Capelle a. d. IJssei. De heer J. P. Kouwer, gemeente-bode te Colrjnsplaat, is tevens benoemd tot ge meentebode te Kats. De heer J. F. Bouwense, hulpbesteller te Kats, is met ingang van 1 Augustus be noemd tot besteller der P.T. T. te Kamperland. Zondag geraakten in Bieze- linge twee jongens aan het vechten waarbij enkele messte ken werden uitgedeeld. De collecte voor het Ned. Roode Kruis *e Oostkapelle, tij dens de uitreiking van bloem en rozijnen heeft opgebracht 369.—. een „Gemeentedag" te organi- seeren. welke zal gehouden worden te Middelburg of Vlis singen. De bedoeling is door zulk een gemeentedag de derlinge saamhoorigheid te versterken en verschillende vragen, die in de gemeenten leven, met elkander te bespre ken. Ghr. Geref. Kerk. Aangeno_ men naar Murmerwoude L. Kleisen te Boskoop (voorheen te Vlissingen). Ex-koning Victor Emmanuel kan journalist worden. Jaren ,voor den oorlog ontving èx-koning Victor Emmanuel een Ameri- kaanschen courantenko ning die hem desge vraagd gekscherend, be loofde. dat, indien Vic tor Emmanuel ooit ..werkeloos" mocht wor den, de betrekking van chef-redacteur buiten land aan een van zfln bladen voor hem klaar zou liggen. Nu de koning inder daad „werkeloos" gewor den is heeft hij aan boord van het schip dat hem vervoerde prompt een telegram ontvangen van den Amerikaanschen courantenkoning, die hem mededeelde, dat hij zijn belofte gestand deed- 'Het bericht meldt niet of de ex-koning de be trekking heeft aan vaard Moord in de hoofdstad. DADER GEGREPEN. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over elf is op de Nftssau. kade, ongev. by De Clereq- straat een 38 Jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plot seling sprong de man op zijn fiets en reed. snel weg ln de richting van het Leidsche Plein Op hetzelfde moment riep de vrouw, dat zij gestoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonenden dokter, alwaar zij na 5 minuten aan de beko men verwondingen bezweek. De dader van den moordaan slag. een zeer bekend Amster- damsch straatmuzikant, is in middels door de Naardensche politie gearresteerd. Hij heeft zich van he; leven willen berooven en heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. Indonesische aanval op vliegveld bij Semarang. ■NEDERLANDSCHE BOMMENWERPER WERD NEERGESCHOTEN. Een aantal gewapende In donesische terroristen deed Zaterdagnamiddag een aanval; op het vliegveld van Sema rang. Bij dezen aanval is, "ik reeds gemeld werd, het ige toestel, dat op het vliegveld aenwezig was, een Mitchell-bommenwerper, bij het starten door Indonesisch afweervuur getroffen. De be manning was echter in staat het toestel de lucht in te krij gen en ging onmiddelly'k over ;ot de beschieting van de aan vallers. Daarop wérd het toe stel wederom getroffen en wel in den stuurboordmotor; het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor hersteld en er werd opnieuw gestart om de beschieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper ernstig getrof fen; hij stortte neer in de na bijheid van het vliegveld vloog in brand. De bemanning, bestaande uit :s leden van de K.N.I.L., werd gedood. De verliezen van het Nederlandsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen hebben zware ver liezen geleden. Men is de situatie thans vol ledig meester. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zit. ting van de Eerste Kamer is het wetsontwerp goedgekeurd waarbij de machtiging aan den minister van Financiën inzake de geldsaneering, wordt goed. gekeurd. Vrywel alle sprekers waren het met dit ontwerp leens. Een nieuwe spelling. Fouten verdwijnen. Fouten op komst? Voor zoover ze geen afbreuk doet aan het taalgevoel, het muzikale, ontroerende, aesthe- tische van de taal niet aan tast, zal ons volk zich gemak kelijk bij de verandering neer leggen. ja die waardeeren. Het wordt immers verlost van de lastige keuze: bos of bosch; vergeefs of vergeefsch; dage lijks (ch); kolen of kooien; we zen of weezen. Sommige woor den eisen, pasen, vlees stro heren, zien er een beetje vreemd uit, maar dat doet een dame in haar nieuwste kleeding en haardracht ook! Het went gauw, spelling is conventie. Ontegenzeggelijk zullen zich nieuwe moeilijkhe den voordoen en zal er ge vraagd worden: waarom zee man, meedoen, veeteelt met ee en zemen, melig, veter met e Een pientere schoolknaap zegt: een slede is toch ook een slee en mede beteekent immers mee? Hij stelt zich de aflei ding in de verkeerde richting voor. Een andere kwestie is de naamvals-n. Hiermee komt de schoonheid der taal in het ge ding. Tallooze Nederlanders gaan die n radicaal afschaffen en daar is veel voor te zeggen, mits ze de geijkte uitdrukkin gen niet verminken tot b.v. in de beginne, aan de lyve. Het zou zelfs al vreemd klinken: op de duur, heel de dag, tot de avond, maar de storend foutie ve n in passieve zinnen raken wtf ltwrjt, a.u.b. niet meer: Met spel en zang werd den tijd ge kort! Den heer X. komt dan ook in zfln goeden vorm. In- tusschen vervaagt het gevoel voor het verschil tusschen het mnl, en vrl. geslacht der woor den, dat ook nu reeds in vele gevallen zoek is. Een mand, een tafel, een kat. koe. kip, zelfs het neutrale varken zyn allemaal „hijen" of „hemmen", dus mnl. Welnu, door het ver dwijnen van dat verschil krij gen fouten als volgen en reeds aangetroffen een kans: het planten der boom en nog er ger: het verslag der penning meester! Hier speelt het toe val het vrl. in de kaart. Men wilde het een beetje mooi ma ken. die vorm met des is zoo stijf, zoo ouderwetsch ook; dan liever met der. En het raakt in de toekomst moeilijk zulke ongerechtigheden te brand merken indien er beroep op het geslachtsverschil mogelijk is M. A. R Een droom van Stalln wordt werkelijkheid. OnnoLonrlft activiteit in r!e fiteeren van de Russische re- Ungekenae activiteit in ae volutie door de 0ijeVelden en Sowjet-Unie. „Oil!" Dit is de titel van een der meest succesvolle ro mans van den bekenden Ame rikaanschen schrijver Upton Sinclair. Olie veroverde de wereld, nam de gedachten der men- schen in beslag, zette wereld- deelen in vuur en vlam en be roofde duizenden van. het leven Het vloeibare goud, dat schepen, auto's en vliegtuigen in beweging zette, heeft ook nu nog niets van zijn magi sche beteekenis verloren, al doemt aan de kim bet ato maire tijdperk op. Amerika en Engeland met Shell en Standard Oil, slag zinnen, die ons op lederen grooten weg tegemoet blin ken, hebben een geduchten mededinger in Sovjet-Rusland gekregen. Reeds na den vorigen oor log trachtte Engeland te pro- De verjaardag van Prinses Irene. Ter eére van den 7den ver jaardag van Prinses Irene had de Baarnsohe Oranjevereeniging een bloemencorso georganiseerd waaraan niet minder dan 1500 kinderen deelnamen. Het prin selijk gezin sloeg van het bordes van het paleis Soestdijk den kinderoptocht gade. In den stoet liepen ook twee afdeelingen Engelsche kinderen mee die in Nederland hun vacantie door brengen. Twee Engelsche meis jes boden ons jarig prinsesje bouquetten aan, waarvoor Irene in keurig Engelsch bedankte. Haar mooiste cadeau was echter een prachtige, verjaardagstaart met zeven kaarsjes en in oranje letter haar naam. Talrijke in woners van Baarn en Soestdijk en vele vacantiegangers waren van dit bloemencorso getuige. Thors. gezant van IJsland in de V. S„ deelde mee, dat IJsland officieel om het lid maatschap van de organisatie der V. N. heeft verzocht. Veldslag op Sicilië. In Cacamo, 40 km. ten Z. van Palermo op Sicilië, wordt een ware veldslag geleverd tusschen boeren, politie en sol. daten. De boeren weigeren hun graan te leveren, waarschijn lijk wilden zij het in den zwar ten handel brengen. Politie en troepen zijn aangerukt. Tot nu toe zijn er 300 personen ge dood en gewond. De strijd I duurt nog voort. Overeenstemming te Parijs. Dramatische zitting. Gistermorgen om tien uur kwam de commissie opnieuw bijeen. Byrnes leverde scherpe cri- tiek op de handelwijze van Molotof en haaide hiertoe ver schillende voorbeelden aan, ontleend aan de tot nog toe gehouden bijeenkomsten. De atmosfeer in de verga derzaal was geladen. Byrnes richtte zich herhaaldelijk tot de Sowjet-Russische delegatie, daarbij nu en dan zijn wijs vinger dreigend heen en weer bewegende. In een rede van meer dan een half uur heeft Molotov hierop geantwoord. De middagzitting had een dramatisch verloop, want toen men tct stemming wilde over gaan over het Nieuw-Zeeland- sche amandement, dat onge veer met het Nederlandsche overeenkomt, stond Molotov op en eischte hiervoor een meerderheid van 2/3 der stem men, iC.v. jl tot nu toe vol staan was met een simpele meerderheid. Byrnes en ook de Engelsche afgevaardigde hebben tegen dit voorstel geprotesteerd waarop een vruchtelooze dis cussie volgde tot men om ze ven uur, op een voorstel van Spaak besloot de vergadering tot half tien te verdagen. Hedenmorgen vroeg is men in Parijs tot een beslissing ge komen inzake de stemming. Besloten werd nu zoowel met een simpele meerderheid van de helft 1, als met 2/3 meerderheid der stemmen voor stellen te kunnen doen aan de Groote Vier, Dit is dus in feite wat het Engelsche amendement voor stond. Tegen het einde der zitting, toen er gestemd zou worden was de toestand zoo verward, dat zelfs de voorzitter. Spaak, gedurende een oogenblik niet meer wist over welk amende ment er gestemd zou worden. 2/;{ der aanwezige stemmen spraken zich uit voor een -Iz meerderheid der stemmen, en het voorstel over eenvoudige meerderheid van stemmen werd met 15 tegen 6 stem men aangenomen. Bevin is thans zoo ver her steld, dat Attlee niet naar Pa rijs zal behoeven te vertrek- ken. Rantsoenen in Britsche zone verhoogd. De brood-, vet-, en vleesch- rantsoenen in de steden van de Britsche zóne zijn verhoogd, aangezien er geen versch fruit en groente kan worden aange voerd. De stedelingen ontvan gen thans 200 cal. per dag meer. boortorens van Bakoe in te palmen. t Tevergeefs! Zoodra het roode bewind zich had gesta biliseerd moesten de Engel- schen zich terugtrekken en begonnen de Sovjets met de exploitatie van de rijkste olie bronnen ter wereld, die Rus land tot een industrleele macht van groote beteekenis hebben gemaakt. In 1940 bedroeg de jaar- lyksche productie reeds 81 millioen ton, het vijfjaren plan wil de opbrengst in 1950 opgevoerd zien tot 85.4 mil lioen ton en Stalin stelt als maximum GO millioen ton per jaar. Excelsior! Gedurende den jongsten oor log zijn alle records gesla gen. In vier jaar tijds n.l, werden 84 oliebronnen aange boord, een karwei, dat vóór den oorlog twintig jaar in beslag nam, aldus schrijft de „Gazette de Lausanne". Niet alleen in den Kaukasus heb ben de Russen hun exploita ties uitgebreid, maar ook tus schen de Wolga en de Wes telijke uitloopers van den Oeral boren de geologen met jsucces naar nieuwe bronnen. Natuurlijk stelt deze exploi tatie hooge eischen aan de machine-industrie om de outil- 1te leveren, die hiervoor is, 1950 zullen drie keer 1 installaties gebouwd y worden, als in 1945 noodig waren. Dit tempo is mede door den jongsten oorlog eenlgszins vertraagd, maar de Russische ingenieurs staan in vinding rijkheid niet ten achter bij hun Westerse .e collega's en kort geleden hebben zij mo dellen van nieuwe machines ontworpen, die weldra aan den loopenden band zullen worden vervaardigd. De krachtsinspanning van de olie-industrie zal ook moe ten bijdragen tot de verbete ring van de kwaliteit van de olie. waartoe de bouw van nieuwe laboratoria eveneens zal moeten meewerken Men neemt aan, dat deze verhoogde Russische oliepro ductie van invloed zal zijn op de verdere politieke ontwikke ling. Kerknieuws luthersche gemeentedag. De vier Luth. kerkelijke ge meenschappen in de de Zuide lijke provincies, nl, te Middel burg, Vlissingen, Groede er Bergen op Zoom zjln voorne mens in de maand Septemberi Wanneer de vredes voorwaarden voor de voormalige bondgenoo- ten van Duitschland, waarover nu in Parijs gesproken wordt, een maal geteekend zullen zijn, dan zal de kaart van Europa voor de zoo- veelste maal weer een geheel ander aanzien hebben gekregen. Ge biedswijzigingen in Oost- Europa als gevolg van Duitsche besluiten, zul len weer ongedaan zijn gemaakt. Italië verliest -rondgebied aan Frank rijk en Joego-Slavië. Bijgaand kaartje geeft op duuelijke wijze een beeld van de nieuwe aardrijkskundige verhou dingen, vooral ook van de verschuiving van de Poolsche- en Sovjet grenzen naar het Wes ten. Roethenië, Boekowina m Bessarabië worden opgenomen in de Sowjet- Unie. Roemenië krijgt de ge bieden van Transsylvanië en de Z. Dobroedzja te rug ten koste van Hon- "arye en Bulgarije. De Duitsche grenzen zullen in Parys met wor- 'en besproken. Dit land blijft, evenals Oostenryk, voorloopig verdeeld in vier afzonderlyke zónea. CARTO DEN HAAG Program nieuwe Belgische regeering. Het programma van de nieu we Belgische regeering sluit zich in hoofdzaak aan bij dat van de vorige regeering. Beoogd wordt voortzetting van de loon- en prijspolitiek, verhooging van de productie, verlaging van de kosten en be vordering van het economisch herstel, terwijl voorts veel aan dacht zal worden besteed aan sociale zorg o.a. zal in een be hoorlijk ouderdomspensioen voorzien worden. De Christelijke Volkspartij had scherpe critiek en zegde het kabinet geen lang leven toe. britsche generaals Komen bueen. Alle Britsche generaals ko men volgende week byeen. Be sproken zal worden o.a. de positie van den Britschen sol daat in vredestyd. Men wil iederen soldaat ty- dens zijn diensttijd in de ge legenheid stellen zijn studie voorttezetten of zich in zijn. beroep verder te bekwamen. Japansche oorlogsmisdadigers gevonnist. De geallieerde krijgsraad in Singapore, waarin ook Ned.- Indië vertegenwoordigd was, heeft uitspraak gedaan ln de zaak betreffende de beruchte „Ambon-transporten" en hierin o.m. zes personen ter dood en twee tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Van April 1943 tot Septem ber 1944 zijn ruim 4000 van Java afkomstige krijgsgevan genen voor den aanleg van vliegvelden gebezigd op Am- bon, Haroekoe, Liang en Amahai. Ranselpartijen, col lectieve straffen, herhaalde lijke verplaatsingen onder on- menscheujke omstandigheden, onvoldoende beveiliging tegen geallieerde bombardementen, waren aan de orde van den dag en kostten aan ruim dui zend krijgsgevangenen het leven. Mussolini's lijk terecht? Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Antonio Paroz- zi. die onlangs door de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend, dat het lijk van Mus solini óp het eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is Pa- rozzi, een vermeend lid van de bende, die het lijk in April j.l. heeft weggehaald, zei, dat het lichaam naar Zwitserland was vervoerd. Men meent te weten, dat de Italiaansche politie on middellijk de verklaring met de Zwitsersche autoriteiten zal controleeren. 71 rexisten ter dood veroordeeld. Door een bijzonder gerechts» hof te Charleroi zyn 71 voor malige Rexisten die o.m. den moord op 21 burgers van deze Stad op hun geweten hebben, ter dood veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2