PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Engeland beschuldigd van anti-semietisme Geldzuivering nog niet beëindigd Vandaag Een wonder van Walcheren? Waarom mislukte de operatie bij Arnhem? r Hoofdredacteur O. BatlintlJn (™t redactioneele medewerking vai* °.r' W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: lirma F. van de Velde |r.» Vlissingen. Commissie van Bijstand t J. L van Leeuwen, Ds. M L W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt d-eelijks, behelve Of Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Woensdag 7 Aug. 1946 289e Jaargang Nummer 182 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureau* gevestigd te Vllaalngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. HET EERSTE PARLE- MENTAIRE GEVECHT DE eerat. oolltleke veldrisg ia verleden week Vrqdag Ui de Tweede Kamer fzAieverd toen de heer Joekes gelevero, minigter Gielen aanviel naar aanleiding van dfens reorganisaties En het was een alleszins belangwek kend gevecht om meer dan Óé?n de eerste plaats omdat aanvaller behoorlijk van leer trok. Hfl keurde het scherp af, dat het werk van minister van der Leeuw wordt afgebroken en critiseerde de manier, waarop de heer Gielen zijn maatregelen had voorbe- rCDe minister beloofde beter, schap. Hij zal voortaan een andere tactiek volgen. De door jnin. v. d. Leeuw ingeleide ac. tieve cultuurpolitiek zal ge handhaafd blijven. Het voor naamste doel van min. Gielen is geld uit te sparen. Voorts verklaarde de minister, dat hij niet ontslaat om later weer enderen in dienst te nemen. Als hij personeel aanstelt, zal dit alleen geschieden als het noodzakelnk is en wie dan be noemd zullen worden, zal al leen van de capaciteiten af hangen. Minister Gielen diende zijn aanvaller zeer behoorlek van antwoord. Volledige bevredi ging gaf dit antwoord echter niet. We zijn teruggekeerd naar den toestand van 1940 en die was allerminst ideaal. Belangwekkend was eerste parlementaire veldslag ook omdat de heer Joekes geen steun kreeg van ztjn partiige- nooten Kennelijk voelde de Par ty v. d. Arb. er weinig voor om het onelegante debuut van minister Gielen te laten uit groeien tot een conflict, dat de goede verstandhouding tus- schen K.V.P. en P. v. d. A. in gevaar zou kunnen brengen. De heer van der Goes van Na- ters deelde den minister mede. dat hij uiteindelijk toch wel vertrouwen heeft ln de actieve cultuurpolitiek van den minis ter. Het ee„ 2 groote diebat ein digde daardoor OP vriendschap pelijke wijze. Met dat al blijft er het on gedaan imaken van veel van wat minister van der Leeuw had op gezet. De bezuiniging, die mi nister Gielen weet te bereiken, is niet indrukwekkend. Verschil, lende dagbladen hebben uitgere kend. dat het hier gaat om een bedrag, dat op de totale be- grooting nauwelijks medetelt. Ten koste daarvan komt een stuk constructief cultuurwerk in, gevaar. Veel te weinig heeft de staat zich ten onzent aan kunst en cultuur gelegen laten liggen. Veel te weinig ook aan de lichamelijke opvoeding en aan de jeugdvormdng. Er scheen hierin nu verbetering te zul len komen, of liever gezegd: het stond wel vast, dat er iets ver beteren zou. Deze vooruitgang verkeert o.i. wel degelijk ln ge vaar, nu min. Gielen zoo rigou reus heeft ingegrepen. Wij blijven dit betreuren. En zijn vol belangstelling voor wat naar buiten blijken zal van de actieve cultuurpolitiek, die min Gielen toch in zijn program heeft staan. Voor ons cultureele leven en onze Jeugd is te hopen, dat min. Gielens politiek goede vruchten af zal werpen! Een zondvloed van doodend water. RAPPORTEN OVER DE ATOOMBOM-PROEVEN BIJ BIKINI. Twee rapporten aan pre- sldent Truman over de tweede atoom-proef de explosie onder water by Bikini op 25 Juli z\jn door het Witte Huis gepubliceerd, namelijk een van de commissie, be. staande uit 9 burgers en een tweede rapport van de geza menlijke chefs van den staf van den Raad voor atoom bom-proeven. Beide rapporten wezen er op, dat de radio-activiteit onmid dellijk na de ontploffing on der water geraamd werd ge- ïyk te zyn geweest aan vele honderden tonnen radium. De tweede bom veroorzaak te een zondvloed van water, geladen met doodelijke radio actieve elementen over een oppervlak, dat 90 procent van het doelgebied omvatte. De waterzuil bevatte ruw geschat 10.888.000 ton water In het hoofdstuk over de waarnemingen en conclusies van beide ploegen zeide het rapport van den Raad o.m.: Het is onmogelijk om een atomische ontploffing te waar. deeren in termen van de ge bruikelijke explosieven. De eerste bom, die in de lucht ontplofte, bracht groote schade toe aan den bovenbouw van de groote schepen binnen een straal van een halve mijl, doch geringere schade aan de rom pen. In het geval van de ex plosie onder water was er ge*.n hittegolf van eenige beteeke- nis. Doch de tweede bom stortte groote massa's hoogst radio-actiei water op de dek ken en in de rompen van de schepen. Deze besmette sche pen werden radio-actieve kachels en zouden alle leven de dingen aan boord verbrand hebben door onzichtbare en pynlooze doch doodelijke stra- Het Wereldgebeuren Pelgrimstocht naar den klaagmuur kon niet doorgaan. Russisch commentaar. De Britsche maatregelen in Palestina zijn hard geweest, zoo hard zelfs, dat het van Joodache zijde reeds regel be- gint te worden van het anti-se. mietische Engeland te spre ken. Nu heeft de politiek van Engeland in Palestina inder daad van weinig zijden bewon dering kunnen oogsten. Het streven om tegelijkertijd de Joodsche aspiraties te bevredi. gen> een conflict met de Arabi sche wereld te vermijden en de Britsche belangen veilig te stellen, heeft tot nu toe slechts magere resulaten opgelevertl. en het ztjn voornamelijk de Jo den, die hiervan het slachtof fer zijn. Het is stellig onjuist het zoo voor te stellen alsof Bevin en Attlee zich daarbij door anti-Joodsche gevoelens latén leiden. Iets anders is of de Britsche ambtenaren en militairen, die met de uitvoering van de re- geeringspoltiek in Palestina zijn belast, daarvan wel geheel ztjn vrij te pleiten. Terreur roept vaak terreur op en het staat wel vast, dat de jacht op terroristen hier en daar tot gewelddadige anti- Joodsche uitspattingen hebben geleid. De perfecte organisa tie van de grootscheepsche raz zia's in Tel Aviv en Jeruzalem deed in vele opzichten aan de Duitsche methoden op dit ge bied denken. Ten. gevolge van het uit gaansverbod hebben duizenden Joden,, die buiten Jeruzalem wonen, voor het eerst sinds menschenheugenis hun pel grimstocht naar den klaag muur niet kunnen maken. De tocht naar den klaagmuur placht jaarlijks op den negen den van de maand Ab, den ver. Jaardag van de vernietiging van den tempel door Titus in het jaar 70, gehouden te wor den. Van Cyprus wordt voorts be richt, dat te Famagusta een concentratiekamp voor twee duizend Joden, die op 6 Aug. zouden arrivceren, is ingericht. Geen wonder, dat Samuel Merlin, de secretaris-generaal van de Joodsche commissie voor de nationale bevrijding heeft verklaard, dat het Jood sche bureau door het rigoureu ze optreden der Engelschen in paniekstemming is geraakt en thans bereid zou zijn elke op lossing voor de Palestgnsche kwestie te aanvaarden. Vol gens hem zou het verdeelings- plan ernstige gevolgen voor den wereldvrede kunnen heb ben. De Russische houding ten op zichte van Palestina is tot nu toe in nevelen gehuld geweest. Intern conflict bij K.L.M. leiding. De Nieuwe Haagsche Courant meldt dat de heeren Hans Mar en mr. L. H. Slotemaker, directeur der K.L.M. en algemeen secretaris, hun ont- hébben genomen wegens een geschil van internen aard. al kan men ervan op aan dat de gebeurtenissen daar in het Kremlin met aandacht worden gevolgd. De Russen echter zien Palestina in de eerste plaats als belangrijke schakel in de Britsche machtspositie in het Midden-Oosten. Verschil lende Sowjet-bladen hebben reeds laten doorschemeren, dat een verzoening tusschen Joden en Arabieren sneller bewerk stelligd zou kunnen worden, indien de Britten begonnen met Palestina te ontruimen. Thans heeft ook het officieele blad ..Prawda" commentaar gele verd op het verdeelingsplan. Het blad is van meening dat alle pogingen om de Palestijn- sche kwestie op te lossen zon der tusschenkomst van de Ver. Naties gedoemd zijn te misluk ken. Juist enkele dagen gele den heeft de Britsche regeering verklaard, de zaak niet aan de Ver. Naties te zullen voor leggen. daar dit een oplossing aanzienlijk zou vertragen. Amerikanen, noch Russen, Joden noch Arabieren stemmen in met de nieuwste Engelsche plannen. Het ziet er dus niet naar uit, dat zij veel kans van slagen hebben. Minister Beel over de perszuivering. In het orgaan van den Neder- laradschen Journalistenkring, waarvan thans het eerste num mer weer is verschenen, is op genomen het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken, dr. L. J. M. Beel, op het adres, dat het bestuur dien be windsman heeft gezonden in zake de perszuivering. Uit dit antwoord blijkt, dat het onderzoek naar de moge lijkheid van bespoediging van den gang van zaken met be trekking tot de perszuivering, zonder daardoor afbreuk te doen aan de nauwgezetheid en aan de rechtszekerheid van de be trokkenen, er toe geleid heeft, dat waarschijnlijk binnenkort al diegenen, van wie mag worden aangenomen, dat zij voor een termijn van anderhalf jaar of korter zullen worden ontzet van recht, een voorloopig certificaat zullen ontvangen. De commissie voor de pers zuivering is voorts voornemens op groote schaal gebruik te ma. ken van haar bevoegdheid tot het uitspreken van voorloopige ontzetting, indien ernstige aan wijzingen bestaan mn een ge draging, welke een ontzetting zou rechtvaardigen. SCHEPEN MET REPATRIEERENDEN. De „Tegelberg" is met 1600 evacué's uit Indië naar Neder land vertrokken. Op 11 Augus tus zal de „Boschfontein" naar Nederland vertrekken eveneens met evacué's aan boord. Voorloopig geen herstel de geuzui. v vering als beëindigd zou kun- van het bankgeheim. In zijn antwoord op het af- deelingsverslag van de Tweede Kamer inzake de ontwerpwet verlenging machtiging geld zuivering merkt de Minister van financiën o.m. op, dat hij de meening van sommige le den dat de regeling van de ge- heele materie der geldzuive ring bij de wet zou moeten ge schieden, niet tot de zijne kan maken. Hij bestrijdt met klem, dat hij de hem verleende machtiging in het verleden zou hebben gehanteerd ten behoeve van doeleinden, die niet met de geldzuivering samenhangen. Tegen de leden, die hem dit verwijt maken, merkt de mi nister op: Zij vergeten dat de geldzuivering in de eerste plaats beoogde een groot ge deelte van de overtollige koop kracht de immobiliseeren. President Truman als gastheer. Op een tuinfeest, dat president Truman en zijn vrouw dezer dagen organiseerden, kregen de gasten en dat waren er duizend! niets te eten en te drinken. De president vond dat namelijk een ongeoor loofde weelde tegenover den slechten voedseltoe stand in de geheele we reld. Het blijft echter de vraag of de gasten dit „gebaar" op prijs gesteld hebben. nen worden beschouwd, moet de minister dan ook met kracht verwerpen. De Minister kan niet in stemmen met de uitlating van den heer Kortenhorst, „dat het resultaat van een jaar geldzuivering reeds nu teniet is gedaan door de stagende te korten op de rgksbegrooting". Het ïddt geen twijfel, dat on danks het begrootingstekort, de hoeveelheid vrij geld op dit oogenblik belangrijk kleiner is dan een jaar geleden. HET FINANCIEEL BELEID. In verband met den wensch van enkele leden tot het voe ren van een discussie in bree- den stijl over het financieele beleid, merkt de Minister op, dat hiertoe bij de komende be handeling der Rrjksbegrooting stellig gelegenheid zal bestaan. De minister is voorts van meening, dat de machtiging, zoo deze hem wordt verleend, hem in staat zal stellen on oorbare practijken, van w-elke zijde ook, afdoende te bestrij den. Naar aanleiding van de op- merkingen, omtrent de ophef fing van het bankgeheim, her haalt de Minister, dat voorloo pig van herstel van het bank geheim geen sprake zal kun nen zijn. Het ia niet het voornemen van den minister te zwichten voor aandrang, die eventueel uit de kringen van het bank wezen op hem zou worden uit geoefend, om maatregelen, die in het algemeen belang nuttig en noodig zijn, uitslui tend ter wille van de met de uitvoering betrokken instanties op te heffen. ls het 25 jaar geleden dat de Nederlandsche wielrenner Piet Moes kops te Kopenhagen voor de eerste maal het wereldkampioenschap wielrennen behaalde; wordt Prins Karei van Luxemburg 19 jaar; is het vijf jaar gele den dat Bruno Mussoli ni verongelukte. /erplichle vee-levering blijft. De minister van Iandbonw, vlsschery en voedselvoorziening heeft besloten de verplichte rundveelevering, zooals die in den vorm van een aanslag-re geling bestaat, ook na 1 Sep tember a.s. te handhaven. Zonder een dergelijke aan- voerregeling zou bij de tijdelij ke onvoldoende aanvoeren van slachtvee, een regelmatige vleeschvoorziening van ons volk niet gewaarborgd zijn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleesch geïmporteerd moeten worden en stagnatie in den aanvoer moeilijkheden geeft. Wanneer de veehouders voor een regelmatigen en voldoen den aanvoer van vee op de slachtveemarkten zorgen, zal van dezen aanslag, welke niet hooger is dan den z.g. norma len uitstoot van den rundvee- Stapel, practisch geen gebruik behoeven te worden gemaakt. LEVERING VAN GROENTEN AAN DUITSCHLAND HERVAT. Sedert eind Mei levert Ne derland de op de veilingen z.g. „doorgedraaide" groenten aan de Engelsche autoriteiten in Duitschland voor de burgerbe volking in Rijnland en West- falen. Deze uitvoer is niet te vergelijken met den normalen export, omdat de prijs geba seerd is op den vergoei w prijs, dien de teler ontvangt voor zijn doorgedraaide pro ducten, maar er is nu een ein de gekomen aan de vernieti ging op belangrijke schaal van onze groenten. Opnieuw dreigde dezer da gen een deel van de groenten op de mestvaalt te belanden, daar de hoeveelheid, die voor levering met het Engelsche ministerie van voedselvoorzie ning was overeengekomen, 35000 ton, bereikt was en ver dere leveranties niet werden toegestaan. Na twee dagen onderbreking van de transporten is thans verkregen, dat de groenten- uitvoer naar Duitschland kan worden hervat. DIEFSTAL VAN LEGERGOEDEREN. De politie te Roosendaal heeft zeven militairen gear resteerd, die er van verdacht worden een groote hoeveelheid goederen afkomstig uit Frank rijk en bestemd voor de aan- en afvoertroepen, te hebben gestolen. De gestolen goederen bestonden voornamelijk uit de kens, honderden paren sokken en kleeding. Een kapper werd wegens heling gearresteerd. Men verwacht dat nog een aantal burgers wegens heling gearresteerd zal worden. „The Globemaster", een legertransportvliegtuig van het nieuwste type is tijdens een proefvlucht in de V.S. neer gestort. De bemanning wist zich te redden. Golvend graan, waar eens de zee golfde. Goede oogst van gerst, zomertarwe en bieten. ER was indertijd sprake van een wonder van Tholen. Het eiland was droogge vallen en men had het inge zaaid; op hoop van zegen! Maar toen de oogst daar was, bleek de opbrengst van sommige producten meer dan normaal te zijn, de gewassen stonden er zoo goed bij, dat het eenvoudig een wonder was; het wonder van Tholen! Ook Walcheren werd in gezaaid. Eveneens op hoop van zegen. En de groei van het gewas is met angst en beven ge volgd. Tr waren perioden van re- fen, veel regen, dan schoot et welig en groen op, en er waren tijden van droogte, waarin het gewas op ster ven na dood leek. Tenslotte is toch de tijd van oogsten gekomen. En wanneer er van een won der sprake moet zijn, is dit wel in de eerste plaats het wonder, dat op het oogenblik de maaimachines ratelen, waar nog geen jaar geleden sche pen him spoor door de golven trokken. De golvende zee heeft binnen het jaar plaats gemaakt voor het golvende graan! Dat in de eerste plaats is het wonder van Walcheren! En is nu ook de opbrengst, evenals op Tholen, boven nor maal goed? Een nauwkeurig overzicht van den graanoogst is er, zoo lang er niet gedorscht is, nog niet te geven. Men kan echter aannemen, dat de gemiddelde opbrengst van de zomertarwe ongeveer normaal is, wat onder deze omstandigheden zeer goed be- teekent. De verschillende perceelen loopen onderling echter sterk uiteen. Er zijn er bijv., waarvan de opbrengst boven verwachting is. Dit schrijft men, evenals op Tholen, toe aan de extra stikstof, die door de vergane algen en wieren in den grond gebracht werd, gecombineerd met een nog vrij hoog zoutge halte. De stikstof bevorderde in zeer sterke mate den groei; terwijl het zout weer een te sterk opschieten van de plant verhinderde. Waar deze beide factoren samen hun in vloed deden gelden, is een bui tengewoon goed gewas, een waar wonder, ontstaan. Er zgn echter ook deelen van Walcheren, met slechten grond en nog onvoldoende afwate ring, zooals bijv. in de buurt van Gapinge, Veere en Bou- dewijnskerke of bij het voor malige Nollegat, waar van een wonder maar zeer weinig te bespeuren is, Integendeel! Ook de opbrengst van de gerst is door den band be vredigend; de haver schijnt eveneens vrij goed te ztjn. Wat de suikerbieten en voederbie ten betreft, staat het er even eens naar wensch voor, maar de rupsenplaag, waarvan al leen de granen niet te ïyden hadden, neeft natuurlek aan de bieten geen goed gedaan. Zeer slecht staat echter het vlas erbij; het is eenvoudig mislukt! De aardappelen varieeren op de verschillende gronden zeer sterk. Ook hier heeft men naast „wonder-aardappelen' die buitengewoon goed van smaak zijn, aardappelen, die, misschien ook omdat ze te vroeg uitgedaan werden, prac tisch oneetbaar zijn. Van het blauwmaanzaad, de erwten en boonen, die hoofd zakelijk op proefvelden zijn gekweekt, omdatmen reeds van te voren aan de resulta ten twijfelde, is niet veel te recht gekomen. De gemiddelde opbrengst van alle gewassen en alle per ceelen schat men op 50 van de normale. NIJPEND MATERIEEL- GEBREK. Maar de gerst is rijp! De eerste perceelen werden ander halve week geleden gemaaid en reeds is de oogst hier en daar, op gevaar af, dat er broei optreedt, binnengehaald. De laatste velden zullen over een dag of 10 geoogst moeten zijn. De zon heeft het rijpingsproces bovendien nog versneld. De oogst zou in vol len gang moeten zijn, maar... de maaimachines ontbreken! Het „wonder" is er, maar daartegenover staat een nij pend gebrek aan materieel. En het kleine aantal „zelf- binders" dat beschikbaar is, is bovendien vaak minderwaar dige rommel, die door de Wal- chersche boeren, die niets meer bezaten, in andere deelen van Nederland in den nood van het oogenblik, werd opge kocht. Er moet maar eens ge repareerd worden! Het komt voor, dat 12 15 machines bij één enkelen reparateur staan te wachten op nieuwe onderdeelen, die met komen Men schat het aantal graan- maaiers, dat op Walcheren noodig is, op ongeveer 100 en er ztjn er misschien, wanneer ze allemaal heel zouden zijn, 50 of 60. Hierbij komt nog, dat het graan zelf moeilijk ligt, plat en gedraaid, door de regens en den zwaren groeL Tot op slechts 25 van den heelen heden is er dan ook nog oogst gemaaid. En reeds ging een deel van het over rijpe graan, door uitvallen van de korrel en het breken van het stroo, op het veld ver loren. Weliswaar helpen vrouwen en kinderen mee, om ook met de hand te oogsten. Maar er zijn te weinig menschen, zoo als er te weinig materieel is. Men kan op Walcheren spreken van een wonder, zij het ook in veel mindere mate dan op Tholen. Maar tenzij het weer mee werkt en er meer, veel meer, maaimachines komen, zal door de onmogelijkheid om het te oogsten, een deel van dit won der weer teniet moeten gaan! Tegenstellingen in 't Geallieerd Hoofdkwartier, De Secrel-Service faalde. N het bekende Amerikaan- sche weekblad „Knicker bocker Weekly" wijdt „Candidus" een interes sante beschouwing aan de debacle van Arnhem; met een debacle, omdat de 75°° Britsche parachutisten zouden gefaald hebben. Integendeel. In Arnhem schreven deze man" nen in het boek der Krijgs- historie eenige bladzijden vo stillen heldenmoed en doodsver achting. Neen, de debacle van Arnhem is niet de schuld van deze 7500 dapperen, van wie er 5000 niet terugkeerden.. Van wie dan wel? Candidus stelt in „Knicker bocker Weekly" eenige interes sante vragen. „Hoe was het mogelijk, dat de Britsche militaire ..Intelli- gence Service" (inlichtingen dienst) juist hier, op dit fatale tijdstip en op die fatale plaats, in gebreke bleef?" Het was de eenige keer, dat de Britsche geheime dienst op een beslis send tijdstip faalde. Natuurlijk werd deze belangrijke kwestie onderzocht. maar waarom worden de resultaten nog steeds geheim gehouden? Een tweede vraag: „Waar om was het Montgomery niet mogelijk voldoende versterkin gen voor zijn luchtlandings troepen aan te voeren? Een falen van den aanvoer?" Mon ty was de meest omzichtige generaal van dezen oorlog. Naar het oordeel van veel Amerikanen was hij „onver draaglijk voorzichtig". TEGENSTELLINGEN. Natuurlijk zoekt Ingersoll, de schrijver van het reeds be faamd geworden boek „Top- Secret", de diepere oorzaak van de mislukking van Arn hem in de tegenstelling tus schen Eisenhower eenerzijds. Bradley en Montgomery ander zijds en tusschen beide laatst genoemden onderling. Na de bevrijding van Frank, rijk (eind zomer 1944) voelde generaal Omar Bradley, vol gens „Top Secret", „dat thans het tijdstip was aangebroken, om door den Westwal heen te breken, vóór de Duitschers zich daar konden herstellen. Hij was van meening, dat indien hij een leger ver en snel genoeg midden in het terug trekkende Duitsche leger kon laten doordringen Duitsch land zou ineenstorten" Brad ley had zijn hoop gevestigd op wat wel eens genoemd wordt: de corridor van Frankfort. De Britten wilden de invasie wagen door het Nederlandsche laagland en de vlakte van Hamburg, om daarna den dolk stoot op Berlijn te richten. Het was aan Eisenhower om te kiezen tusschen deze twee richtingen. Hij besliste voor 't plan van Montgomery. Maar Montgomery schijnt niet vol doende aanvoer gekregen te hebben om zijn gewaagde on derneming fot een succesvol einde te brengen. Ingersoll is van meening, dat het geallieerde opperbevel den oorlog tot een succesvol einde zou hebben kunnen gebracht hebben tegen Kerstmis 1944, indien het óf Bradley óf Mont gomery zijn vollen steun had verleend. Echter, „het onttrok juist genoeg voorraden aan Bradley, om diens vaart te stuiten, zonder het vraagstuk voor Montgomery afdoende op te lossen". Wie de tot op heden beschik bare gegevens in deze bestu deert, krijgt sterk den indruk, dat inderdaad op dit punt van den oorlog de overwinning bin nen het bereik der geallieerden lag. Deze gegevens kloppen bovendien met de feiten, zooals deze zich aan den getuige van den Duitschen terugtocht uit België en Noord Frankrijk, door het Zuiden van ons land. voordeden. Dat was inderdaad een totaal gedemoraliseerd- le ger. GERUCHTEN OVER SPIONNAGE. In dit verband herinnert de schrijver van het artikel in „Knickerbocker Weekly", aan de geruchten die in Ne derland in de dagen na Arnhem, te ronde deden. In de ze geruchten was er sprake van een Nederlandsch spion, een officier, die het vertrou wen genoot van het Nederland sche hoofdkwartier. Daar hoor de deze van de Arnhemsche plannen, met welke weten schap hij naar zijn Duitsche vrienden toog. Volgens latere geruchten zou hij weer door de linies naar de geallieerde zone zijn teruggekeerd, waar hij door den Nederl. contra- spionnage-dienst vastgegrepen* en in den Tower in Londen op gesloten zou zijn. Van dezen man in den Tower werd echter nooit meer iets gehoord. Volgens andere ge ruchten het zg'n steeds weer geruchten zou de bekende verrader Lindeman (allias King Kong) die zich onlangs in een Amsterdamsche gevangenis van het leven beroofde ook bij deze spionnage-zaak be trokken zijn. Geruchten. Maar in Nederland, vooral in dat deel van Nederland, dat aan de mislukking van Arnhem een barren winter van kou en honger „dankte", zou men toch gaarne iets meer hierover wil len weten. NOODWEER VERNIELDE 250 RAMEN. Maandagavond woedde boven Leddschendam en het daaraan grenzende gedeelte van Voor burg een zwaar noodweer. Ha- gelsteenen zoo groot als duiven eieren sloegen over het land. Op sommige tuinderijen werden meer dan 250 ramen vernield. Het vee, dat zich op het land bevond, moest zich in de sloo- ten in veiligheid stellen. VAN HITLER -JA CHT TOT muKCH 11 .T/-HOTEL. Hitiers particuliere jacht .Grille" dat 1 millioen pond sterling heeft gekost, zal vol gens „Daily Express" tot een drijvend hotel worden omge bouwd en „Winston Churchill" worden gedoopt. De theater magnaat Harry Buxton heeft het voor 68.000 pd. st. van de admiraliteit gekocht. Het jacht bevat hans 39 luxe hutten, een danszaal en een bioscoopzaal. TRUMAN WIL BEZUINIGEN Tijdens een persconferentie maakte president Truman den inhoud bekend van een brief aan de hoofden van de Ameri- kaansche departementen en be_ stuurs instanties waarin werd aangedrongen op drastische bezuinigingen op de uitgaven van wege de huidige inflationis. tische situatie en de noodzake lijkheid voor vermindering van de openbare schuld. STREEKBEURZEN. Ten aanzien van het houden van Sreekbeurzen wordt door het ministerie van economische zaken medegedeeld, dat dit instituut als gevolg van reis- en vervoersmoeilijkheden tij dens den oorlog is ontstaan. Nu deze bezwaren niet lan ger gelden, heeft de overheid zich wat betreft het houden van Streekbeurzen terugge trokken. Nederland koopt schepen in Amerika. Van officieele Nederlandsche zijde te New York wordt ver nomen, dat Nederland vermoe delijk zal overgaan tot den aankoop van vijfenveertig schepen in de V. S. De onderhandelingen tus schen de Amerikaansche mari tieme commissie voor den ver koop en de Nederlandsche „commissie voor den aankoop van schepen in 't buitenland zgn nog gaande. De vaartuigen moeten nog geïnspecteerd wor den, zoodat ook nog geen koop prijs is vastgesteld. De totale tonnage der schepen zal ten naaste bij 450.000 ton bedra gen en er zal een bedrag van ongeveer 30.000.000 dollar mee gemoeid zijn. Tot de schepen, die op het oogenblik geïnspec teerd worden, behooren 28 vaartuigen van het Liberty- en tien van het Victory-type. Het werk van de U.N.R.R.A. moet worden voortgezet. Fiorello la Guardia heeft in een rapport voor den raad van de UNRRA die te Genève bij een is, verklaard, dat de voed- selverschepingen van de UN RRA naar Europa en het Ver re Oosten van April tot Juli IJ., tot 'n totaal van 1.923.224 ton een record in het werk van de UNRRA beteekenen. Verder verklaarde hg, dat het probleem, tot de oplossing waar van de UNRRA poogt bij te dragen, nog zal blijven bestaan nadat de UNRRA haar werk zaamheden beëindigd zal heb ben. De wereld-voedselcrisis zal niet door den oogst van 1946 opgelost wo-den, doch minstena- tot den oogst van 1947 voort duren. Ook het probleem van de verplaatste personen zou drin gend blijven. Wanneer niet zeer binnenkort 't initiatief zou worden genomen tot een inter nationaal aanvatten van de problemen ter ordelijke voort zetting van de werkzaamheden der UNRRA, zouden de gevol gen uiterst ernstig kunnen worden. Amerikaansche gangster- methode. Zondagnacht stopte voor een juwelierswinikel in de Kerk straat te Hilversum een auto. Er sprong een man uit, die met een zwaar voorwerp de etalage ruit insloeg, eenige grepen in de etalage deed om zich hierna met rijn auto met groote snelheid te verwijderen Het onmiddelijk in werking treden van de alarm installatie heeft niet mogen ver_ hinderen, dat voor vele duizen den guldens aan sieraden van eigenaar verwisselden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1