UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen ZUID-BEVELAND. 60 millioen ton olie per jaar PROTESTEN TEGEN VERWERKING VAN ZEESTERREN. Het Destructorbedrijf Zee land te Hansweert heeft ver gunning gevraagd voor het verwerken van zeesterren. Door bovengenoemd bedrijf zyn voor eenigen tijd eveneens zee. sterren verwerkt en dit gaf een ondragelyken stank. Thans is reeds van diverse zijden een protest ingediend voorkomen dat B teneinde te en W. deze de Gekro Conflict inzake de Naar ,.De Chr. Landarbei der" mededeelt, wenschen de werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf in de provin cie Zeeland de bepalingen van het landelijk mantelcontract niet te aanvaarden Wijl van arbeiderszijde van die bepalin gen niet kan worden afgewe ken, komt er voor Zeeland geen collectieve arbeidsovereen komst tot stand en zal thans aan het college van Rijksbe middelaars worden verzocht voor Zeeland een bindende re geling vast te stellen. ZEELAND IN DE RADIO. Het lid van de Prov Staten, mevr. E. J. van den Broecke de Man uit Aardenburg spreekt a.s. Vrijdagavond, half acht, over Hilversum n over: .,Hoe herstelt zich het leven in Zeeland". KADERVERGADERING C.N.V. Op Dinsdagavond 13 Aug. a.s. zal te Middelburg vanwege het Chr. Nat. Vakverbond de eerste kadervergadering na de bevrijding van de Chr. Bestu renbonden op Walcheren wor den gehouden. Belangrijke me. dedeelingen aangaande het winterwerk zullen door het C. N.V.-bestuur worden gedaan,' o.a. betreffende het weder-op- richten van Sociale Studie clubs. Internationaal damtournooi in Terneuzen. Aan het internationaal dam tournooi. dat op 24 en 25 Aug. zal worden gehouden in Ter- neuzen, zullen in de viere eere_ groepen o.a. deelnemen de Bel gen Leon Vaessen, A. van den Berghe, Demesmaeker en Jon gen. Voor ons land komen o.m uit Philip Ham, Lieve de Smet, J. Blom, Sinke, Anderson, Geensen, J. J. Kaan P- J. van de Bulck en J. Kaan Dzn. Zandzuiger beklimt een dijk. Ingesloten zuiger In Westkapelle zoekt de zee weer op. In de kreek achter den nieu wen dijk bij Westkapelle ligt nog steeds een zandzuiger, die daar met het dichten van het dijkscat ingesloten werd. Dit gevaarte van 700 ton zal nu binnen zeer afzienbaren tijd dwars over den nieuwen dijk, op spoorwagens, naar de wijde wateren van de Noordzee ge transporteerd worden. Men herinnert zioh de fan tastische verhalen, die over het transport van dezen zandzuiger de ronde hebben gedaan. De zuiger zou zich een weg banen dwars dioor het eiland naar 't kanaal; men zou den met zooveel moeite gesloten nieuwen ddj'k, weer openen om den zuiger door te laten enz.. De eenvoudigste oplossing voor het probleem blijkt echter te zijn, dat het gevaarte op spe ciaal geconstrueerde wagens, langs 8 evenwijdig liggende spo ren over den dijk gaat. Voor dat men zoover is. komt er evenwel het een en anler kijken. Men heeft o.m. het deel van de kreek, waarin de zuiger ligt, afgedamd en het waterpeil 4 meter verlaagd, zoodat 't mo- VLIEGVELD HAAMSTEDE. De rijksluchtvaartdienst werkt plannen uit voor het definitieve herstel en vergrooting van het vliegveld Haamstede. Gehoopt wordt, dat zoo spoedig moge lijk met de werkzaamheden een begin kan worden gemaakt. Het grondonderzoek, dat ^>ri- ge maand heeft plaats gehad, heeft een goed resultaat opge leverd Thans is men bezig met 't vervoeren van de 1780 tank- mijnen naar de haven van, Burgsluis. vanwaar deze wor den afgevoerd en in zee ge stort. Uzendijke STUDENTEN KOMEN HELPEN. Voor den wederopbouw ei andere werkzaamheden zijn in IJzendijke zes studenten aan gekomen w.o. twee Neder landers, twee Tsjechen en twee Zwitsers, die zich vrijwillig voor alle voorkomende werk zaamheden beschikbaar hebben gesteld. Zij zijn in de O. L. school gehuisvest. Zuidzande DE PLAATS VAN KERK EN GEMEENTEHUIS. De raad dezer gemeente kwam in een spoedeischende openbare vergadering bijeen teneinde te beraadslagen over het wederopbouwplan. De Pro vinciale Waterstaat wenscht het kerkgebouw niet op dezelf de plaats te doen terugkeeren. aangezien de Waterstaat die plaats noodig heeft om den verkeersweg OostburgZuid zandeCadzand te verbeteren. De raad protesteerde ten stel ligste tegen het plan van den Prov. Waterstaat en zag zoo wel kerkgebouw als gemeente huis het liefst op de oude plaats terug. DE BAZAR VAN „VERONICA". Zaterdagavond werd de op brengst van de met Paschen gehouden bazar ten bate van de muziekvereeniging ..Veroni ca" te Zuidzande, aan deze ver- eeniging overgedragen. De voorz. van het bazarcomité. de heer van Dronkelaar. heette de aanwezigen welkom en liet nog eens de bazar in vogelvlucht de revue passeeren De bruto- opbrengst bedroeg 9727,36. Netto werd overgedragen een bedrag van 7000. De over dracht van dit bedrag had plaats door den eere-voorzitter van het bazar-comité, den heer J. P. M. Beelaerts van Em- michoven. In een gezellig samenzijn, waarbij ..Veronica" voor de noodige muziek zorgde, bleef men nog geruimen tijd bijeen. De wnd burgemeester. Jr. A. J. Risseeuw, bracht lof aan de organisatoren van den? bazar, die zoo uitstekend geslaagd is. gelijk werd die spoorrails te Het is nu de bedoeling, dat vandaag (Dinsdag) de afdam ming weer doorgestoken wordt, waardoor waterpeil en zuiger weer stijgen, waardoor het mogelijk zal worden den zand zuiger op de spoorwagens te schuiven. Met handkracht, d. w.z. door middel van twee 10- tons handlieren zal de kolos uit de kreek den dijk opgescho ven worden, dezen dwars over steken en over het opgespoten strand de Noordzee weer op zoeken Voorwaar geen alledaagsch schouwspel. ONHOUDBARE TOESTANDEN IN INTERNEERINGSKAMP. In het interneeringskamp ,,De Witte Driehoek" te Rilland schijnen op het oogenblik eigenaardige toestanden te heerschen. De kleeding van sommige gevangenen zou vol komen onvoldoende zijn, terwijl het ook is voorgekomen, dat een gevangene pas een dag later kennis kreeg van een te_ legram, dat bet overlijden van zijn moeder meldde. Hij moest dit toevallig te hooren krijgen van een medegevangene, die buiten werkte en het tele gram zelf kreeg de man pas veel later te zien. Dergelijke toestanden zjjn natuurlijk onduldbaar. Yerseke UITSTAPJES. De Gref. MeisjesvereenigLng te Yerseke maakte een reisje naar Breda, waar een bezoek werd gebracht aan het Mast- bosch en eenige bezienswaar digheden, o.a. de zeer mooie Groote Kerk. De leerlingen van de Open bare School maakten een reisje naar Rotterdam, waar vanzelf- sprekend de hoofdschotel was de Diergaarde Blijdorp: Ook werd een boottochtje gemaakt door de havens. Op de terug reis werd nog een'bezcek ge bracht aan den speeltuin te Bergen op Zoom. LEZING OVER OESTERZIEKTE. Donderdag a.s. zal de be kende Bioloog bij het Rijksin stituut voqr Visscherflonder- zoek, Dr. P. Kprringa in de zaal Nolet te Yerseke, een le zing houden over; „Nieuwe resultaten van het onderzoek naar de schelpziekte van de oester." ZANGUITVOERING. Zaterdag werd te Yerseke èen uitvoering gegeven door de Zangver. „Nieuw Leven" en haar kinderkoor, beiden onder leiding van den heer J. Tam* minga uit Goes. Nadat het kin derkoor eenige liederen had gezongen trad het groote koor op met eenige nummers, waar onder het verplichte en het vrije nummer waarmee op het laatst gehouden concours te Kortgene zoo'n fraai succes werd behaald. Tijdens de pauze werden speldjes verkocht voor het aanschaffen van een nieu- \ve banier. Na de pauze trad het muziekgezelschap „Mo zart" op met een zestal num mers, die onder leiding van den heer P. Huysse uitstekend werden uitgevoerd. Borssele VERGADERING BOERENLEENBANK. Zaterdagavond kwam de Coöperatieve Boerenleenbank te Borssele in vergadering bij_ een onde* leiding van den heer P. Dekker. De rekening 1945 bedroeg aan ontvangsten en uitgaven 2.951.831.28. Er werd een winst gemeld van 1422,iS7. Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer P. Dekker. Tot lid van den raad van toe zicht werd benoemd de heer J. van der Velde. De rentever goeding voor leden van de bank i3 2,16 tot 2500- Van 2500—5000 1 van 5000 10.000 Voor niet- leden 2,16 tot 2000, van 2000—5000 Va Goes GEMEENTERAAD. De heer J de Kruyter die op 26 Juli met voorkeurstemmen tot lid van den gemeenteraad van Goes werd gekozen, heeft voor deze benoeming bedankt. In zijn plaats komt nu de heer J. Duvekot, no. 4 van de Christ. Hist, lijst, voor de benoeming in aanmerking. Hierdoor komen dan in den gekozen raad de zelfde vier vertegenwoordigers van de C.H.U die ook in den tij del ij ken raad zitting hadden. Kapelle SCHUTTERSWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werd alhier door de Schutterssocieteit „de Batavieren" uit Goes een con cours georganiseerd op de staande wip. Aanwezig waren 80 schutters. Hoofdvogel Jan Rijk, van Willem Teil, Ovezan. de; le zijvogel M. van Stee, van Jac. van Beieren, Goes; 2e zijvogel A. van Liere, van Willem Teil, Kapelle; le kal C. Rijk, van Zeelandia, Ove- zande; 2e kal P. van Wingen, van Zorgvliet, Ellewoutsdyk (bij loting); 3e kal C. Denigs, van Willem Teil. Kloosterzan- de; 4e kal J. van Poel, van Edele Handboog, Oudelande (bij loting); le klep Jan Rijk van Willem Teil, Ovezande; 2e klep H. A. Mol, van Willem Teil, Kapelle; 3e klep W. v. d. Kreeke. van Doel naar Hoo- er, Wolphaartsdijk4e klep Remeijnse, van Doel naar Hcoger, Wolphaartsdijk; 5e klep extra L. de Haes, van Batavieren, Goes. Ieeuwsche nippers Mej. S. E. Glas, onder wijzeres aan de Openbare La gere school te Kortgene. is als zoodanig benoemd te Capelle a. d. Ussei. De heer J. P. Kouwer, gemeente-bode te Colynsplaat, is tevens benoemd tot ge meentebode te Kats. De heer J. F. Bouwense, hulpbesteller te Kats, is met ingang van 1 Augustus be noemd tot besteller der P.T. T. te Kamperland. Zondag geraakten in Bieze- linge twee jongens aan het vechten waarbij enkele messte ken werden uitgedeeld. Ex-koning Victor Emmanuel kan journalist worden. Jaren voor den oorlog ontving ex-koning Victor Emmanuel een Ameri- kaansche couranten-ko ning die hem desge vraagd gekscherend, be loofde. dat. indien Vic tor Emmanuel ooit ..werkeloos" mocht wor den. de betrekking van chef-redacteur buiten land aan een van zijn bladen voor hem klaar zou liggen. Nu de koning inder daad „werkeloosgewor den is heeft hij aan boord van het schip dat hem vervoerde prompt een telegram ontvangen van den Amerikaanschen courantenkoning, die hem mededeelde, dat hij zijn belofte gestand deed- Het bericht meldt niet of de ex-koning de be trekking heeft aan vaard Moord In de hoofdstad. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over elf is op de Nassau. kade, ongev. by De Clercq- straat een S8_jarige vrouw door een man met een roes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plot. seling sprong de man op zijn fiets en reed snel weg in de richting van het Leidsche Plein. Op hetzelfde moment riep de vrouw, dot zij gestoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonenden dokter, alwaar zij na 5 minuten aan de beko men verwondingen bezweek. De politie Is den dader op het spoor. De man is evenwel nog niet gearresteerd. Indonesische aanval op vliegveld bij Semarang. .NEDERLANDSCHE BOMMENWERPER WERD NEERGESCHOTEN. De voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische luchtmacht deelt in verband met het ver ongelukken mede: Een aan zienlijk aantal gewapende In donesische terroristen deed Zaterdagnamiddag een aanval op het vliegveld van Sema rang. Bij dezen aanval is gelijk reeds gemeld werd, het eenige toestel, dat op het vliegveld aanwezig was, een Mitchell-bommenwerper, bij het starten door Indonesisch afweervuur getroffen. De be manning was echter in staat het toestel de lucht in te krij gen en ging onmiddellijk over tot de beschieting van de aan vallers. Daarop werd het toe stel wederom getroffen en wel in de stuurboordmotor; het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor hersteld en er werd opnieuw gestart om de beschieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper ernstig getrof fen; hij stortte neer in de na bijheid van het vliegveld en vloog in brand. De bemanning, bestaande uit zes leden van de K.N.I.L., werd gedood. De verliezen van het Nederlandsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen hebben zware ver liezen geleden. Men is de situatie thans vol ledig meester. NALATENSCHAP VERBEURD VERKLAARD., Verbeurdverklaring van de nalatenschap, groot 117.000 van wijlen J. J. H. v. d. Kolk te Tiel. sedert 1943 sympathi- seerend lid van de N.S.B.. werd door het Tielsche tribunaal uit gesproken, met de bepaling dat 100.000 daarvan zullen wor den verdeeld onder 100 Tiele- naren, aan wie de Duitsche be zetting wegens molestatie van eenige N.S.B.-ers een gezamen lijke boete van 100.000 had opgelegd. Een nieuwe spelling. Foulen verdwijnen. Fouten op komst? Voor zoover ze geen afbreuk doet aan het taalgevoel, het muzikale, ontroerende, aesthe- tische van de taal niet aan tast, zal ons volk zich gemak kelijk bij de verandering neer leggen, ja die waardeeren. Het wordt immers verlost van de lastige keuze: bos of bosch: vergeefs of vergeefsch; dage lijks (ch); kolen of kooien; we. zen of weezen. Sommigs woor den eisen, pasen, vlees stro heren, zien er een beetje vreemd uit, maar dat doet een dame in haar nieuwste kleeding en haardracht ook.' Het went gauw, spelling is conventie. Ontegenzeggelijk zullen zich nieuwe moeilijkhe den voordoen en zal er ge vraagd worden: waarom zee man, meedoen, veeteelt met ee en zemen, melig, veter met Een pientere schoolknaap zegt: een slede is toch ook een slee en mede beteekent immers mee? Hij stelt zich de aflei ding in de verkeerde richtin; voor. Een andere kwestie is de naamvals-n. Hiermee komt de schoonheid der taal in het ge ding. Tallooze Nederlanders gaan die n radicaal afschaffen en daar is veel voor te zeggen, mits ze de geijkte uitdrukkin gen niet verminken tot b.v. in de beginne, aan de lijve. Het zou zelfs al vreemd klinken: op de duur, heel de dag, tot de avond, maar de storend foutie ve n in passieve zinnen raken wij kwijt, a.u.b. niet meer: Met spel en zang werd den tijd ge kort! Den heer X. komt dan ook in zjjn goeden vorm. In- tusschen vervaagt het gevoel voor het verschil tusschen het mnl. en vrl. geslacht der woor den, dat ook nu reeds in vele gevallen zoek is. Een mand, een tafel, een kat. koe, kip zelfs het neutrale varken zijn allemaal „hijen" of „hemmen" dus mnl. Welnu, door het ver dwijnen van dat verschil krij gen fouten als volgen en reeds aangetroffen een kans: het planten der boom en nog er ger: het verslag der penning meester! Hier speelt het toe val het vrl. in de kaart. Men wilde het een beetje mooi ma ken. die vorm met des is zoo sty'f. zoo ouderwetsch ook; dan liever met der. En het raakt in de toekomst moeilijk zulke ongerechtigheden te brand merken indien er beroep op het geslachtsverschil mogelijk is M. A. R De verjaardag van Prinses Irene. Ter eere van den 7dien ver jaardag van Prinses Irene had de Baarrsohe Oranjevereeniging waaraan niet minder dan 1500 kinderen deelnamen. Het prin selijk gezin sloeg van het bordes van het paleis Soestdijk den kinderoptocht gade. In den stoet liepen ook twee afdeelingen Engelsche kinderen mee die in Nederland hun vacantie door brengen. Twee Engelsche meis jes boden ons jarig prinsesje bouquetten aan, waarvoor Irene in keurig Engelsch bedankte. Haar mooiste cadeau was echter een prachtige, verjaardagstaart met zeven kaarsjes en in oranje letter haar naam. Talrijke in woners van Baarn en Soestdijk en vele vacantiegangers waren van dit bloemencorso getuige. Thors, gezant van IJsland in de V. S., deelde mee, dat IJsland officieel om het lid maatschap van de organisatie der V. N. heeft verzocht. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep naar Wilhelminadorp door cand. G. Nutbey te Overveen. Uitstel van beslissing we gens ziekte is verleend aan ds. BoerlijSt van Achlum, wien toezegging van beroep naar Goes was gedaan. In verband met de voortdurende vacature heeft de kerkeraad te Goes ds. de Roos te 's-Heer Hendriks kinderen voor eenige maanden als hulppredikant aangesteld. Een droom van Stalin wordt werkelijkheid. DnnolronrlA activiteit in rle flteeren van de Russische re- Ungekenae activiteit in ae volutie door de 0iieVeiden en Sowjet-Unie. „Oil!" Dit is de titel van een der meest succesvolle ro mans van den bekenden Ame rikaanschen schrijver Upton Sinclair. Olie veroverde de wereld, nam de gedachten der men- schen in beslag, zette wereld- deelen in vuur en vlam en be roofde duizenden van het leven Het vloeibare goud, dat schepen, auto's en vliegtuigen in beweging zette, heeft ook nu nog niets van zyn magi sche beteekenis verloren, al doemt aan de kim het ato maire tijdperk op. Amerika en Engeland met Shell en Standard Oil, slag zinnen, die ons op iederen grooten weg tegemoet blin ken hebben een geduchten mededinger in Sovjet-Rusland gekregen. Reeds na den vorigen oor log trachtte Engeland te pro- |DE VREDESVOORWAARDEN DER GROOTE VIER Wanneer de vredes voorwaarden voor de voormalige bondgenoo- ten van Duitschland, waarover nu in Parijs gesproken wordt, een maal geteekend zullen zijn, dan zal de kaart van Europa voor de zoo- veelste maal weer een geheel ander aanzien hebben gekregen. Ge biedswijzigingen in Oost- Europa als gevolg van Duitsche besluiten, zul len weer ongedaan zijn gemaakt. Italië verliest e-rondgebied aan Frank rijk en Joego-Slavië. Bjjgaand kaartje geeft op duicelijke wyze een beeld van de nieuwe aardrijkskundige verhou dingen, vooral ook van de verschuiving van de Poolsche- en Sovjet grenzen naar het Wes ten. Roethenië, Boekowina en Bessara bië worden ogenomen in de Sowjet- Roemenië krijgt de ge bieden van Transsylvanië en de Z. Dobroedzja te rug ten koste van Hon garije en Bulgarrje. De Duitsche grenzen zullen in Parijs niet wor den besproken. Dit land blflft, evenals Oostenrijk, voorloopig verdeeld in vier afzonderlijke zónes. Smokkelaars wel en wee. Dezer dagen kwam te Hoo- gerheide. aldus het „Vrije Volk" een dame met een taxi van de Belgische grens afgere den en werd door kommiezen aangehouden. Toen zij merkte, dat ze gevisiteerd zou worden slikte zij vlug eenige voorwer pen in. Ook dit werd opge merkt en de gehaalde dokter bracht eenige fraaie diaman ten te voorschijn. In deze omgeving loopen smokkelaars nog al eens tegen de lamp. Zoo werd onlangs iemand aangehouden met voor een waarde van bijna dertig duizend gulden aan buiten- landsch geld bij zich. De taxi-ondernemers schijnen voor deze ritten groote bedra gen te ontvangen. Wanneer de tocht, die meestal naar Rot terdam gaat, lukt, ontvangen zij een bedrag tusschen de vier- en zeshonderd gulden. JAPANSCHE OORLOGS MISDADIGERS STAAN TERECHT. De geallieerde krijgsraad in Singapore, waarin ook Ned.- Indië vertegenwoordigd was, heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de beruchte „Ambon-transporten" en hierin o.m. zes personen ter dood en twee tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Van April 1943 tot Septem ber 1944 zijn ruim 4000 van Java afkomstige krijgsgevan- genen voor den aanleg van vliegvelden gebezigd op Am- bon, Haroekoe, Liang er Amahai. Ranselpartijen, col lectieve straffen, herhaalde lijke verplaatsingen onder on- menschelijke omstandigheden, onvoldoende beveiliging tegen geallieerde bombardementen, waren aan de orde van den dag en kostten aan ruim dui zend krijgsgevangenen het leven. Beperking binnenlandsch vliegverkeer. Met ingang van Woensdag 7 Augustus zal. tot nader or der. de verbinding Eindhoven- Beek niet meer gevlogen wor den, terwijl de dienst MaastrichtAmsterdam met ingang van 10 Augustus maar met één machine meer zal worden uitgevoerd. De Maan- iagmorgendienst Amsterdam- Maastricht zal met ingang van 12 Augustus niet meer worden gevlogen. GEEN VERTEGENWOORDI GERS NAAR NEDERLAND. Van officieele zijde wordt vernomen, dat geen vertegen woordigers van de conferentie te Malino naar Nederland zul len komen. Men was voorne mens de besluiten die tijdens de conferentie genomen zijn, aan de Nederlandsche regee ring ter hand te stellen en het Nederlandsche volk voor te lichten over de standpunten van de bevolking der buiten gewesten. Men is van meening, dat aanwezigheid van deze verte- en woord Igers van essentieel elang is voor Nederlandsch- Indië, voornamelijk met het oog op den wederopbouw van Borneo en het Oosten van den Archipel. boortorens van Bakoe in te palmen. Tevergeefs! Zoodra het roode bewind zich had gesta biliseerd moesten de Engel- schen zich terugtrekken en begonnen de Sovjets met de exploitatie van de rijkste olie bronnen ter wereld, die Rus land tot een industrieele macht van groote beteekenis hebben gemaakt. In 1940 bedroeg de jaar- lijksche productie reeds 31 millioen ton, het vijfjaren plan wil de opbrengst in 1950 opgevoerd zien tot 85.4 mil lioen ton en Stalin stelt als maximum 60 millioen ton per jaar. Excelsior! Gedurende den jongsten oor log zijn- alle records gesla gen. In vier jaar tijds n.l. werden 84 oliebronnen aange boord, een karwei, dat vóór den oorlog twintig jaar in beslag nam, aldus schrijft de „Gazette de Lausanne". Niet alleen in den Kaukasus heb ben de Russen hun exploits-» ties uitgebreid, maar ook tus schen de Wolga en de Wes telijke uitloopers van den Oeral boren de geologen met succes naar nieuwe bronnen. Natuurlijk stelt deze exploi tatie hooge eischen aan de machine-industrie om de outil lage te leveren, die hiervoor noodig is. Vóór 1950 zullen drie keer zooveel installaties gebouwd moeten worden, als in 1945 noodig waren. Dit tempo is mede door den jongsten oorlog eenigszins vertraagd, maar de Russische ingenieurs staan in vinding rijkheid niet ten achter bij hun Westerse" .e collega's en kort geleden hebben zij mo dellen van nieuwe machines ontworpen, die weldra aan «den loopenden band zullen worden vervaardigd. De krachtsinspanning van de olie-industrie zal ook moe ten bijdragen tot de verbete ring van de kwaliteit van de olie, waartoe de houw van nieuwe laboratoria eveneens zal moeten meewerken Men neemt aan. dat deze verhoogde Russische oliepro- ductie van invloed zal zyn op de verdere politieke ontwikke ling. De Palestijnsche kwestie. De Uitvoerende Raad van het Joodsche agentschap te Parijs heeft verklaard het En gelsche verdeelingsplan van Palestina in vier districten on aanvaardbaar te achten en dit plan verworpen. De Arabische Liga heeft ver klaard aan de door Engeland voorgestelde conferentie te zullen deelnemen, doch als voorwaarde gesteld, dat geen joden aan deze conferentie zullen deelnemen. TWEE STEDEN VERWOEST. Hoewel de normale verbin dingen ten Oosten van Cuba nog niet zijn hersteld, kan worden vastgesteld, dat min. stens twee steden by de aard- beving in het Caraïbische zee gebied zijn verwoest. Vyf an dere steden zijn zwaar be schadigd. terwijl de hoofdstad van de republiek San Domingo door 'n enorme vloedgolf werd geteisterd. Op Portorico werd eveneens groote schade aan gericht. Byrnes vermaande de Sowjet-delegatie. Nog geen overeenstemming in Parijs. Op de Maandag te Parijs ge houden bijeenkomst van de commissie voor de reglemen ten is een uitvoerige discussie gevolgd op het Nederlandsche amendement dat een eenvou dige meerderheid bij het aan nemen der beslissingen voor staat, inplaats van een meer derheid van a/3 der stemmen. Jhr. Tjarda van Starken- borgh wees er op, dat het En gelsche compromis voorstel on aanvaardbaar is en dat Ne derland aan zyn amendement vasthoudt. België en Nieuw Zeeland schaarden zich aan de zijde van Nederland. Byrnes hield een uitvoerig pleidooi voor het Engelsche voorstel, terwijl Molotov, in een rede van een half uur, tot het volgende compromis-voor stel kwam: Alle aanbevelingen van de conferentie aan de Groote Vier moeten bij twee derde meerderheid worden aan genomen, terwijl bovendien de delegaties afzonderlijk nog voorstellen aan de Groote Vier kunnen doen. Ook Frankrijk deed nog een compromis-voorstel. Spaak stelde voor een subcommissie te benoemen om de amende menten te behandelen, waarte gen o.m. Joego Slavië zich verzette. Gistermorgen om tien uur kwam de commissie opnieuw bijeen. Byrnes leverde scherpe cri- tiek op de handelwijze van Molotof en haalde hiertoe ver schillende voorbeelden aan, ontleend aan de tot nog toe gehouden bijeenkomsten. De atmosfeer in de verga derzaal was geladen. Byrnes richtte zich herhaaldelijk tot de Sowjet-Russische delegatie, daarbij nu en dan zijn wijs vinger dreigend heen en weer bewegende. De leden van de Sowjet-Russische delegatie ke ken recht voor zich uit of naar beneden, Molotof boog zoo nu en dan het hoofd naar zijn tolk, terwijl Wysjinski meer malen zijn gezicht met de hand bedekte. Toen de zitting ten einde liep. vroegen waarnemers der conferentie zich met zorg af, of deze openlijke uitwisseling van verwijten tusschen de de legatieleiders van de twee machtigste staten ter wereld geen weerslae zou hebben op de volgende besprekingen, waardoor het verloop der con ferentie ingewikkelder of lang duriger zou kunnen worden, onderofficikken- capitulanten. Naar het A.N.P. verneemt is thans voor gewezen dienst plichtige onderofficieren.capi- tulanten, die tijdens de vijan delijke bezetting in het genot van groot verlof zijn gesteld de gelegenheid geopend met een vrijwillige verbintenis over te gaan tot het beroepsperso neel der Koninklijke landmacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10