PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUQAHT 7 Het nieuwste Belgische kabinet Geen schuren voor den oogst Bouw van „hangars" noodzakelijk geacht. WALCHEREN Zeeuwsch Vlaanderen ieeuwsche u eeuwsche ünippers Hoofdredacteur G. Balllntljn '(«et redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr!, Vlisslngen. Commissie van BijstandJ. L'. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch# Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 6 Aug. 1940 189e Jaargang Nummer 181 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADvr.R- TENTIEPR1JS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2——. bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. eerste minister ia echter een ervaren stuurman en beter dan iemand anders in staat zijn schip om de gevaarlijke klip pen, waarop het zou kunnen stranden te sturen. De ..Cité Nouvelle" vraagt zich af of het wel een stabiele regeering is. Zij is tenslotte tot stand ge komen en dat is al heel veel. Het is echter het vierde mi nisterie ih een jaar en dit feit alleen is genoeg om het huidige systeem te veroordeelen. Onder den titel „De crisis opgelost" schrijft „Le dernière Heure": De openbare opinie begroet de nieuwe regeering met een zucht van verlichting. De ploeg van Huysmans zal zich aan het werk kunnen zetten om den tijd te herwinnen, die door de manoeuvres van de C.V.P. ver loren werd. „Le Soir" tenslotte brengt hulde aan den aftredenden V^n Acker. „De wederopbouw van België", schrgft het bfad, „heeft in het buitenland de be- wondering weggedragen er zelfs een zekere afgunst ver wekt. Op het oogenblik van het heengaan van Van Acker past het hem hiervoor een wel verdiende hulde te brengen". Het Wereldgebeuren Van Acker in conflict met den linkervleugel van zijn partij. Belnische perscommentaren, vorige, zonder blijk te geven Deigiscne F van meuwe hoedanigheden. De Het evenredige parlementai- -* re stelsel, waaraan West-Euro- na is verknocht, toont het scheimst haar gebreken, wan- Ke? zooals in België, de krachtsverhoudingen vrijwel teeen elkaar opwegen en daar door het vormen van een sta biele regeering een puzzle is. Een coalitie-front, vooral wan neer dit bestaat uit ongelijk soortige deelen en bijeengehou den wordt door wat men be slist niet wil den terug keer van den koning gaat bij den eersten krachtigen stoot van de oppositie vaak kraken en scheuren •vertoonen. Vier maal heeft België nu reeds voor een regeerinscrisis ge staan en geen wonder dus, dat Van Acker het nu welletjes vond en in een nationale re geering van alle partijen den eenigen uitweg zag. Maar een sterke strooming in den kring der socialisten onder leidng van den Waal Buset' den Vlaming Ansëele en den hoofdredacteur van „Le Peuple". Victor La- rock, verzette zich tegen elke toenadering tot de katholie ken. Eensdeels omdat zij van geen toegeven inzake de ko ningskwestie wilden weten, an derdeels omdat zg vreesden daardoor de communisten, die dan in de oppositie zouden gaan. den wind in de zeilen te blazen. Het gezag van van Acker bleek in eigen kring niet groot genoeg. Nadat Spaak den weg groo- tendeels voor hem geplaveid had, is Camille Huysmans er in minder dan 48 uur in ge slaagd een nieuwe regeering te vormen, die slechts weinig ver schilt van de vorige en op de zelfde meerderheid steunt. Dr. Huysmans hij is doc tor in de Germaansche philolo- gie is sinds 1933 burge meester van de stad Antwer pen en op internationale con gressen een bekend figuur. De nieuwe eerste minister staat bekend om zijn groote politie ke ervaring zijn scherpzinnig heid en wellicht nog meer om zijn tegenstrijdigheden. Tot de andere nieuwelingen in het ka binet behooren de minister s van economische zaken. Liebaert, een textielfabrikant, Paul de Groote. een handelsingenieur en Jeah Vauthier. de nieuwe minister van financiën, zoon van een oud-minister. Van Glabbeke is vervangen door den heer Lilar, advocaat en professor in het internationaal recht. Voor het overige is al les bij het oude gebleven. De Belgische pers heeft over het algemeen de nieuwe regee ring weinig geestdriftig ont vangen. De „Nation Beige" beschouwt het nieuwe ministe rie zwakker in vergelijking met het voorgaande. Het staat vast. dat Huysmans het lastig zal hebben om het prestige hoog te houden, dat zijn voor ganger genoot. Het ministerie heeft alle gebreken van het Sharir voorzitter van de Indonesische Arbeiderspartij. Op een vergadering van de Indonesische Arbeiderspartij (Persatoean Boeroeh Indone- sia) te Cheribon is Sjahrir be- noeroa tot voorzitter van deze partij., GEEN INDONESISCHE STUDENTEN NAAR .PRAAG. Er zullen geen Indonesische afgevaardigden deelnemen, aan het Wereld-studentencongrés te Praag, aangezien de Indone siërs geweigerd hebben te voldoen aan de voorwaarde, dat de studenten zich tot de Ned. autoriteiten zouden wen den voor het verkrijgen van een paspoort. „Het verzoek van de Britten hield erkenning van de Nederlandsche souvereini- teit in", aldus de republikein- sche minister zonder portefeuil le Wikana. DE „VAN SWOLL" TE TANDJONG PKIOK. Het eefste schip, dat op 16 Juli den boycot der Australi sche havenarbeiders doorbro ken heeft, de „Van Swoll", hedenochtend te Tandjong Priok aangekomen. DE JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Van de vloot der Java-China- Japan-lijn ging ongeveer 54 aan schepen en 50 aan bruto tonnage ten gevolge van den oorlog ten onder. Van het vaste personeel lieten 29 leden hun leven .terwijl van het va rend personeel, dat niet in vasten dienst was, 142 leden hij het vergaan der schepen zijn omgekomen, aldus ver meldt het voorloopig verslag der maatschappij over de jaren 1940—1945. Het ligt in de bedoeling den bedrijfszetel zoo spoedig mo gelijk weer naar het Verre Oosten over te brengen. Wordt Kleel Nederlandsch In verhand met het voorne men van de Regeering om eischen tot grenscorrecties met Duitsohland in te dienen, wordt gemeld, dat hieronder ook een correctie ten Oosten van Nijmegen zou vallen, nl. t.a.v. het vroegere Bisdom Keulen, waaronder: ook Kleef valt. Verder meldt het Parool, dat de Regeering een claim zal indienen op Duitsch grondge bied grenzend aan Oost-Fries land en op gebied in de omge ving van Geilenkirchen bjj Limburg. Het zou in de bedoeling lig gen het grondgebied met de bevolking te annexeeren. Ook de Graafschap Benfcheim wel ke diep in Nederlandsch ge bied inspringt, zou voor an nexatie in aanmerking kunnen komen. VERNIELING VAN WEGWIJZERS. De Minister van Binnenland- sche Zaken richtte zich dezer dagen tot de burgemeesters met het verzoek de politie op dracht tg willen geven, zooveel mogelijk maatregelen 'te tref fen, dat moedwillige beschadi ging aan wegwijzers, richtings- jorden enz., welke als gevolg van de baldadigheid van de jeugd zeer ernstigen vorm be- jint aan te nemen, wordt voor tomen. - Tusschen Joego-Slavië en Nederland is te Belgrado een overeenkomst van een Jaar voor de uitwisseling van goe deren geteekend. Handelaren weigeren fruitbon aan te nemen. Door de groenten- en fruit handelaren wordt op bet oogenblik ln vele plaatsen van ona land, ook ln Zeeland, ge weigerd de voorinleveitngabon nen voor fruit van het publiek aan te nemen. Het „Centraal Orgaan van den handel in aardappelen, groenten en fruit" schrijft o.m.: „De besturen van de drie landelijke bonden van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, advisee ren hun leden ook ln de provincie Zeeland: voorloopig geen bon nen van de consumenten aan te nemen, aangezien de mi nister van landbouw en voed selvoorziening niet bereid is de z.g.n. verzendhuizen van fruit in de distributie in te schake len. maar hiervoor een afzon derlijke regeling overweegt. Het gevolg is dat er mogelijk heden van bevoorrechting worden geschapen, zoowel voor een deel van de consumenten, die hun fruit van deze ver zendhuizen betrekken, als voor de verzendhuizen zelf. Op hoe veelheid en kwaliteit is geen contröle. wat in het raam van een eerlijke verdeeling niet past". Het kanverkeeren... Toen Rommel in Rome kwam ontdekte hfl in het Quirinaal een prach tig gebeeldhouwde pia_ no, door twee kunste naars van naam ge maakt, die aan den ko_ ning toebehoorde. Mual solini bracht Hommels wensdh, de piano te be zitten, over aan den ko_ ning, die haar aan Rom mel cadeau gaf. Rommel sjouwde de piano overal met zich mee, doch moest haar toen hij uit Afrika werd verdreven, achterlaten. Zjj raakte onder den Engelschen oorlogsbuit en belandde tenslotte in Palestina. Rommels pia no komt nu in Londen op de veiling. HINDEREN yr;i JOiTiuiiKKN PRINSES IRENE. Meer dan 100.000 Nederland sche kinderen hebben Prinses Irene op haar zevenden ver. jaardag per speciale briefkaart geluk gewenscht. De over waarde der gebruikte postze gels komt ten goede aan de oorlogsslachtoffers. Hongarije brengt orde in den financieelen chaos. INFLATIE VOORLOOPIG GESTOPT. In een bijzonder telegram uit Weenen bericht een corres pondent van de „Times", dat de pengö nu definitief verdwe nen en de nieuwe Hongaarsche munteenheid, de gulden, is in- fevoerd. Gedurende de laa'tste agen der inflatie moest de waarde van den dollar door een cijfer met meer dan 20 nullen worden weergegeven. De correspondent seint, dat de stabilisatie met succes is begonnen, en gaat voort; „Een door Sovjet-Russen en Amerikanen bewaakt convooi is uit de Amerikaansche zóne van Duitschland vertrokken met het „verplaatste goud" van Hongarije, dat mede de nieuwe valuta moet ondersteu nen. Vrachtauto's verlaten de hoofdstad om de guldens op het platteland te verdeelen. Met ingang van 15 Augustus staat die doodstraf op zwarten handel mOf de nieuwe munt. De bevolking heeft rijen ge vormd om him dollarbezit, waarvan 't grootste deel is ge bleken valsch te zijn, in te le veren. Wat het belangrijkste van alles is: de boeren schij nen in den gulden te gelooven. Zij hebben zich in menigte naar Boedapest begeven met karrevrachten voedsel ten ver koop in de winkels. De buïtenlandsche wissel koers is vastgesteld op 11.62 gulden voor 1 dollar en 96.34 gulden voor een gouden pond stuk. Het maximum aantal tot 31 Juli 1947 uit te geven gul dens is op 1 milliard gesteld. In verband met de moeilijk heid van het slaan der nieuwe munt zal de belastingpengö tot aan het eind van de volgende maand in circulatie blijven en tegen den volgenden koers be rekend worden: 200.000.000 voor een gulden. Volgens de berichten kan men alles, wat men noodig heeft, •thans in de winkels koopen. Een gezonde rantsoeneering is ingevoerd en voor stapelgoe. deren zijn prijzen vastgesteld. Sommige daarvan zal men op de vrije markt kunnen koopen, zooals vet, suiker en melk maar de vrije prijzen mogen wettelijk de vastgestelde prij zen niet meer dan 60 procent te hoven gaan. Sommige prijzen zijn volgens de berichten de hoogte inge gaan, maar niet onrustbarend. Het salaris der ministers is nu ongeveer 900 gulden van be kwame arbeiders 600 gulden per maand. Pakketten naar Weenen en Finland. De regeering heeft de moge lijkheid opengesteld om door tusschenkomst van het Ned. Roode Kruis standaard voed selpakketten van ons land te zenden naar landgenooten of wel Nederlanders van geboor te in Weenen en (of) ln Fin. land. Deze paketten van hoog. stens 5 kg. zullen uitsluitend bloem en peulvruchten mogen bevatten. De geadresseerde in Weenen moet een bewijs van politieke betrouwbaarheid be. zititen. Door het storten van 6 op girorekening 510700, afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis ontvangt men een biljet ter invulling en on- derteekening, waarna het pak ket wordt gereed gemaakt en verbonden. Door afzenders zelf vervaardigde pakketten worden door het Roode Kruis niet ter verzending aangenomen. Wederopbouwproblemen besproken. [N een bestuursvergadering der Stichting Herstel Zee land 1945 heeft dezer da gen dr. ir. Y. Z. van der Meer verschillende wederopbouw problemen besproken, zulks mede naar aanleiding van een door deze stichting opgesteld rapport 'inhoudende klachten en wenschen, die in Zeeland leven. De ver doorgevoerde centrt_ lisatie bij den Dienst voor den Wederopbouw is wel een der voornaamste grieven. Dr, Van der Meer gaf toe, dat er bij den Wederopbouw sprake is van centralisatie althans van een centrale leiding. Om den Wederopbouw snel tot stand te brengen, was dit noodzakelijk. Dat daarbij wel eens fouter* gemaakt worden, zou hij niet gaarne willen ontkennen. Wanneer we letten op het geen tot dusverre, betrekkelijk kort na de bevrijding, tot stand is gebracht is er inder. daad aanleiding tot tevreden heid. Anderzijds mag men niet vergeten, dat het onmogelijk is om hetgeen wat ln jaren ver nield is geworden ln enkele maanden tijds weer hersteld te krijgen. De getroffen gebie den zullen ten minste vijf zes jaren in moeilijkheden zitten. Het gaat overigens in Zee land niet slecht, één der Streekbureaux staat zelfs aan den kop van alle Streekbureaux in Nederland. In Zeeuwsch- Vlaanderen is men met den noodwoningbouw het verst ge vorderd. Dat nog niet meer gedaan kan worden vindt zijn oorzaak in het feit, dat het materiaal beperkt is en de ar beidskrachten nu eenmaal niet gemakkelijk naar Zeeland zijn te krijgen. Zou de regeling van dit alles aan de gemeentehe. sturen worden overgelaten, dan vraagt spreker zien af, hoe de zaken dan zouden gaan. De kwestie van de betalingen is thans opgelost, althans wat Den Haag betreft. Moeten de aannemers thans nog te lang op hun geld wachten, dan is dit de schuld van de Streek bureaux. Behalve wat betreft de z-g. oude gevallen, welke een scherpe contróle eischen, is men in Den Haag volkomen bjj. Vervolgens komt ter sprake de bouw van „hangars" in de plaats van definitieve land- bouwschuren. De heer Van Dongen, burgemeester van Aardenburg, zette in een klem mend betoog de moeilijkheden van de landbouwers uiteen. De oogst kan niet onderdak wor den gebracht, alleen omdat we gens aesthetische overwegingen de boeren geen „hangara' mo gen bouwen. Het materiaal is er, althans West Zeeuwsch- Vlaanderen kan ztfn behoefte in België dekken. In Aarden burg bijv. zijn er 167 objecten voor Landbouwherstel, terwijl er dit jaar slechts 3 worden afgewerkt. In dit tempo kan het wel 10 jaar duren alvorens de boeren definitief geholpen zijn. Inmiddels gaat 20 van den oogst verloren! Dr. Van der Meer zegde toe, deze zaak onmiddellijk te he- zien. Ook hij is er van over- worden toegewezen. tuigd, dat snel ingrijpen nood zakelijk is. Getracht zal wor den de aesthetische bezwaren voor een tjjdelrjkèn maatregel terzijde te stellen. In Walcheren zijn de moei lijkheden nog grooter, daar hier eerst nog een herverkave ling tot stand moet worden ge. bracht. Juist met het oog hierop, is naar het oordeel van den neer Geschiere alle aan- leiding aanwezig om ook op Walcheren den bouw van han gars goed te keuren. De bij. drage ad 25 in de kosten van de landbouwschuren kun nen de boeren overigens on mogelijk opbrengen. Hier zal dus toch een andere regeling moeten worden getroffen. Ook aan de volgende klacht, de te groote eischen van de super visors zal hij met spoed aan dacht schenken. Indien in in- dividueele gevallen de gestelde eischen onuitvoerbaar zijn, moet zulks zonder dralen te zijner kenni9 worden gebracht. De thans geldende regeling voor de vergoeding van gele den oorlogsschade werd ander maal besproken. Van herbouw door particulieren kan geen sprake zijn. Als voorbeeld wordt aangehaald het geval van den landarbeider, die voor den herbouw van zijn huisje van 1.000.staat voor een uitgave van 9.000.De Rgksbgdrage wordt becijferd op 2068,plus de uitkee. ring voor het vernielde per ceel. Dr. Van der Meer zal dit voorbeeld ten Departemente nader bespreken. Ten slotte deelde de heer v. d. Meer mede, dat er geen voor Zeeland bestemd glas in Scheveningen terecht is geko men. Wel kreeg den Haag een extra toewijzing. Nu is echter een betere regeling voor het Zuiden getroffen. In de toe komst zullen meer ontheffin gen van den herbouwplicht Bezwaren legen belasting, voorstellen. REQUEST VAN DE STICHTING VAN DEN LANDBOUW. De Stichting voor den Land bouw heeft zich, naar aanlei ding van de ontwerpwet Be lastingherziening met een re quest tot den minister van fi nanciën gewend, in welk re quest bezwaar wordt gemaakt tegen de voorgestelde her zieningen voorzoover deze de vermindering van belasting, druk voor ongehuwden en ge huwden zonder kinderen ten laste van de groote gezinnen brengen. Ook de voorgestelde tarief- verhooging van het successie recht voor de categorie kinde ren en echtgenooten wordt door de Stichting betreurt, omdat deze wederom een versnippe ring van bedrijven in de hand zal werken doordat de betaling van het successierecht zal no pen tot gedeeltelijke liquidatie van het geërfde bedrijf. Ook vreest men, dat hierdoor het boerenbezit uit handen van de boerenfamilies zal geraken. Ook wordt verzocht ook vleesch te rangschikken onder de noodzakelijke levensbehoef ten. welke worden vrijgesteld van omzetbelasting. Tenslotte heeft de Stichting gevraagd d© intrekking van vrijstelling voor de onderne mingsbelasting van het Land bouwbedrijf op te schorten tot deze belasting daadwerkelijk aan den consument in rekening kan worden gebracht. AARDSCHOKKEN IN DE CARAIBISCHE ZEE. Door verschillende seismo- grafische Stations zgn Zon dagavond hevige aardschok, ken geregistreerd. Nadere be_ richten melden, dat op ver schillende eilanden in de Ca- raibische Zee groote schade is aangericht. 71 REXISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Door een bijzonder gerechts, hof te Charleroi zijn 71 voor malige Rexisten die o.m. den moord op 21 burgers van deze stad op hun geweten hebben, ter dood veroordeeld. Volgens een Assoc. Press bericht uit Washington is een niet-geidentificeerd© man ge arresteerd op grond van het feit dat hij president Truman naar het leven zou hebben ge staan. „Zeeuwsche Voetbal bond" jubileert. Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus viert de afd. Zee land van den Kon Ned. Voetbalbond haar 25-jarig bestaan Zaterdag wordt in het Schuttershof te Middelburg een feestavond gegeven. Zondag wordt, eveneens in Middelburg, een voetbalwed strijd gespeeld tusschen het Zeeuwsche en Haagsche elf tal, waarvan de opbrengst ten goede komt aan noodlij dende sportvereenigingen. Een prachtige zilveren Deker, be schikbaar gesteld door de af- deeling Den Haag van den KNVB voor dezen wedstrijd, is in het „Speciaal Sporthuis'" te Middelburg geëtaleerd. Het Haagsch elftal is als volgt samengesteld: Doel: Dan keiman, HW; achter: Rolf es, VUC; en de Jong, ADO; midden: Holtappel, Quick; de Wilde. DHC; Stam, VUC, voor: Holleman VUC; v. d. -fregt, HBS; Lange, laan (HBS) de Villeneuve H W en Neuteboom ADo. Reserves zijn v. d. Broek, DHC, Walhain, HBS, Smits, Quick en Schreuder, DUC. Het Zeeuwsche elftal worat deze week samengesteld. De spelers van Vlissingen zijn niet beschikbaar, daar zij in Aar denburg moeten spelen tegen een Belgische ploeg. Zaterdagmiddag houdt de afd. Zeeland te Middelburg een receptie. Doodelijlc ongeval. f Vrijdagmiddag is te West- kapelle een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een arbeider het leven heeft gekost. Omstreeks 3 uur reed een locomotief tegen de tuien van een heistelling, die daar voor herstelwerkzaamheden was opgesteld. De stelling kwam hierdoor wankel te staan en enkele balken stort ten naar beneden. Een 62-jarigen gehuwde ar- beider uit Hardinxveld werd door één van de vallende bal. ken gedood. Dr. M. Huygens van Westkapelle was spoedig ter plaatse, maar medische hulp mocht niet meer baten. Kerknieuws LUTHERSCHE GEMEENTEDAG. De vier Luth. kerkelijke ge meenschappen in de de Zuide lijke provincies, nl. te Middel burg, Vlissingen, "Groede er Bergen op Zoom zijn voorne mens in de maand September een „Gemeentedag" te organi- seeren, welke zal gehouden worden te Middelburg of Vlis singen. De bedoeling is door zulk een gemeentedag de on derlinge saamhoorigheid te versterken en verschillende vragen, die in de gemeenten leven, met elkander te bespre ken. NED. HERV. KERK. Bg' de Ned. Herv. gem. te Borssele is beroepen ds. W. A. Vrijlandt te Veldhoven TRIBUNAAL GOES Lichte gevallen werden onmiddellijk in vrijheid gesteld. De eerste zaak was Woens dag die tegen N. B. Rijkse Hansen uit Goes, was symp. lid der N.S.B. Bg' haar ver hoor bleek verdachte nog steeds Duitschgezind te zijn. N. A. H. Fokkerv. Veen uit Kloetinge was lid van de N.S.B. Het Tribunaal stelde haar in vrijheid M. Goud, 21 jr., uit 's H. Arendskerke was lid van de N.S.B. en den Jeugdstorm. Verdediger mr. F. W. Adriaan- se verzocht clementie, aange zien besch lijdt aan t.b.c. F. Dagevos, geb. Bruin- ooge uit Kattendijke had aan een N.S.B.er medegedeeld, dat bakker Straub aan de Meista king van 1943 had deelgeno men, met als gevolg, dat S. naar Vught werd overge bracht. Uitspraak 14 Aug. Op de zitting van Donder dag werden verschillende lich te gevallen in vrijheid gesteld, zooals A. M. Paardekooper, kokkin uit Wemeldinge, J. G. Wattez, banketbakker uit Goes en F. W. Kooyman. koop man uit Goes. W. B. van den Berg uit Rilland-Bath. Over het laatste geval volgt uit spraak over 14 dagen, even als over de zaken van A. Kant, boomkweekersknecht uit Kapelle. (lid N.S.B. en W.A.) C. J. Mallekootegeb. van Doorn. W.H.-collectant en P J. Clement, meubelmaker uit Goes, wachtsman v d. weer macht. UIT DE PROVINCIE. Stichting Herstel Zeeland 1945. Als nieuwe leden van het bestuur der Stichting Herstel Zeeland 1945 werden geïnstal leerd de heeren A. Schout, lid van Gedep. Staten, die als vice- voorzitter den heer Onderdijk vervangt en jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye. burgemeester van Zierikzee. Het Centraal Be stuur van de Z.V.U. *benoemde mr. F. W. Adriaanse als verte genwoordiger in den Raad van Bijstand voor Cultureele en Sociale aangelegenheden, met als plaatsvervanger den heer H. Pietere. dezelfde functie werden door het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volksherstel voorgesteld mevr. J. A. Vla ming-de Koek te Yerseke, Dr. G. Sissingh te Vlissingen en de heer J. A. Visscher te Goes. Gelijk bekend, is deze Raad op- fericht om zich voor te berei- en op zgn taak. indien t.z.t. Nederlands Volksherstel zijn werkzaamheden zal liquidee ren. De eerste taak zal thans zijn het uitbrengen van advies omtrent de tot het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volks herstel gerichte aanvragen om een uitkeering uit het fonds Noodgebieden. ONDERWIJSPROBLEMEN IN ZEELAND. De Raad van Bijstand voor Onderwijs-aan gelegenheden der Stichting Herstel Zeeland 1945 is met zijn werkzaamhe den begonnen. De Raad vestigt er de aandacht op, dat vele besturen van bijzondere scho len in onze provincie in moei lijke flnancieele omstandighe den zijn komen te verkeer en, dcor het uitblijven van de' Rgks-uitkeering voor vergoe ding van geleden oorlogsscha de en plaats gehad hebbende inkwartieringen. Voorts zal een verzoek worden gericht tot de uitgevers van school- en. leerboeken om aan de bestel lingen uit de getroffen deelen der provincie Zeeland eenige prioriteit te verleenen en deze niet ten achter te stellen bij de bestellingen uit het cen trum des lands, hetgeen naar het oerdeel van sommige zij ner leden wel eens het geval blijkt te zgn. Middelburg Half-voltooide panden worden afgebouwd. In Middelburg staan nog steeds tal van gedeeltelijk af gebouwde panden, waarvan de bouw reeds in 1942 werd be gonnen, maar later weer moest worden stopgezet op last van de Duitschers. En ook na de bevrflding gebeurde er tot dusver niets. Behalve dan dat de „tand des trjds" deze niet-voltooide bouwsels natuur lijk aanzienlijke schade toe bracht. Van vele zijden werd reeds aangedrongen op het afbou wen van deze panden, tot dus ver zonder succes. Thans komt daarin veran dering. Zeer binnenkort zal worden begonnen met het af bouwen van een twintigtal panden, meest winkelhuizen, in het centrum van de stad. Som mige huizen zgn juist „uit de fundeering", anderen waren reeds tot de eerste verdieping gevorderd, maar in vele ge vallen heeft het werk toch zooveel geleden, dat althans een gedeelte eerst zal moeten worden weggesloopt. CAFÉHOUDER GESNAPT. Gedurende de kermisweek is het vrij rustig geweest in Mid delburg. Alleen op den laatsten dag werd de politie actief, toen de caféhouder J. v d. W„ sterken drank aan zgn klan ten bleek te verstrekken, zon der dat hij daartoe vergunning had. 3 flesschen met inhoud werden in beslag genomen; te gen den caféhouder is proces verbaal opgemaakt. DIEVEN LIEPEN IN DE VAL. Zaterdag ontdekten eenige wijkagenten te Middelburg een 2-tal personen, die zich nogal verdacht gedroegen en boven dien een zwaar pak op hun fiets meesjouwden. Bij nader onderzoek bleken het de ge broeders A. H. en J. H., resp. koopman en werkman, te zijn, die bg een pand aan dén Ouden Vliss. weg in het voormalige overstroomde gebied, 95 kg. lood hadden gestolen Tegen ae heeren is proces verbaal opge maakt. Het lood Is in beslag genomen. OPROEP. De wnd. commissaris van po litie te Middelburg verzoekt de persoon, die op Dinsdagavond 30 Juli j.l. in de „Cake-walk" op het kermisterrein te Mid delburg een zilveren boerinnen- broche heeft verloren, zich te melden aan het bureau van po litie te Middelburg. Nieuw- en St. Joosland RINGRIJDERIJ. De gehuwde ringrijders heb ben op den laatsten dag van Middélburgsche kermis te Nieuw- en St. Joosland den ring gereden. De uitslagen waren als volgt. Winnaar wis selbeker met 5 ringen van de 6 beut'Lcn P. Pleijte. Aantal beurten 40. le prijs L. de Voogd, 2e prijs P. Plegte, 3e pros W. Janse, 4e prgs C. A. Polderdijk, 5e prijs C. Stroo, 6e prijs Joh. van Waarde. 7e prijs P. Baas Jzn., 8e prijs J. Knuijt, 9e prgs A. Schout, 10e rgs P. Adriaanse, lie prgs C. Hap. 12e prgs C. Baa9, 13e prgs J. de Jonge. 14e prijs A. Westveer 15e prijs L. Schout, 16e prijs P. Baas. De 17e prijs werd toegekend aan P. de Pachter, die door buitengewo ne omstandigheden buiten zijn schuld niet mede kon rijden. .De overige prijzen werden ge wonnen door L. de Voogd. De pollepel door W. Janse. De prijs voor de meeste volgrin- fen werd behaald door W. anse met 7 volgringen. Axel KONIJNEN- EN PLUIM. VEETENTOONSTELLIN G. Te Axel zal op 15 Aug. a s. door de konijnen- en pluimvee- fokkersvereenlging „Ter Ver betering" een zomertentoon- stelling van konijnen en pluim vee worden gehouden. D© spoorlijn door de Lang straat zal binnenkort behalve voor het vervoer van goederen ook gebruikt worden voor per sonenvervoer. Aan de Nijverheidsschool te Bergen op Zoom slaagden voor costumière de dames M. Verhaller en I. Wisse uit Ril land-Bath, terwgl mej N. Wis se eveneens uit Rilland met lof overging naar de vierde klasse. In de afd. plaatwerkerij van de Mij. „De Schalde" te Vlissingen nam Vrijdag af scheid de heer P. Ooms, die 33 jaar op „De Schelde" werkzaam is geweest. De buitengewone collecte fehouden in de Ned. Herv. erk te Nieuw- en St. Joosland voor de kerken in Ned.-Indië heeft opgebracht ruim 292. G. J. te Roller, Zuidsingel 108, Middelburg, slaagde voor het Associatie-examen Boek houden. Aan het instituut voor muziekexamens te Gent voor Siano voorbereidende middel- are graad zijn geslaagd de da mes F. v. d. Berg en W. de Putter, met onderscheding, en B. Brakman, met groote onder scheiding, allen te Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5