PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het nieuwste Belgische kabinet LAATSTE NIEUWS. Geen schuren voor den oogst Bouw van „hangars" noodzakelijk geacht. UIT DE PROVINCIE. Wakheren Zeeuwsche Snip i Hoofdredacteur O. Balllntijn ;(n-et redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F- van de Velde Jr!, Vlissingen- Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. VHs- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 6 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 181 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 20. tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren Van Acker in conflict met den linkervleugel van zijn partij. Belgische perscommentaren. Het evenredige parlementai re stelsel, waaraan West-Euro- pa is verknocht, toont het scherpst haar .Sebreken, wan neer. zooals h> BclS'e' krachtsverhoudingen vrHwel tegen elkaar opwegen en daar door het vormen van een sta biele regeering een puzzle is. Een coalitie-front, vooral wan neer dit bestaat uit ongelijk soortige deelen en bijeengehou den wordt door wat men be slist "iet wil den terug keer van den koning gaat bj den eersten krachtigen stoot van de oppositie vaak kraken en scheuren vertoonen. Vier maal heeft België nu reed* voor een regeerinscrisis ge staan en geen wonder dus, dat Van Acker het nu welletjes vond en in een nationale re geering van alle partyen den eenigen uitweg zag. Maar een sterke strooming in den kring der socialisten onder leidng van den Waal Buset, den Vlaming Anseele en den hoofdredacteur van „Le Peuple", Victor La- rock, verzette zich tegen elke toenadering tot de katholie ken. Eensdeels omdat zij van geen toegeven inzake de ko ningskwestie wilden weten, an derdeels omdat zij vreemden daardoor de communisten, die dan in de oppositie zouden gaan. ,-den wind in de zeilen te blazen. Het gezag van van Acker bleek in eigen kring niet groot genoeg. Nadat Spaak den weg groo- tendeels voor hem geplaveid had. is Camille Hu3rsmans er in minder dan 48 uur in ge slaagd een nieuwe regeering te vormen, die slechts weinig ver schilt van de vorige en op de zelfde meerderheid steunt. Dr. Huysmans hij is doc tor in de Germaansche philolo- gie is sinds 1933 burge meester van de stad Antwer pen en op internationale con gressen een bekend figuur. De nieuwe eerste minister staat bekend om zijn groote politie ke ervaring, zijn scherpzinnig heid en wellicht nog meer om zijn tegenstrijdigheden. Tot de andere nieuwelingen in het ka binet behooren de ministers van economische zaken, Liebaert, een textielfabrikant, Paul de Groote een handelsingenieur en Jean Vauthier. de nieuwe minister van financiën, zoon van een oud-minister. Van Glabbeke is vervangen door den heer Lilar, advocaat en professor in het internationaal recht. Voor het overige is al les bij het oude gebleven. De Belgische pers heeft over het algemeen de nieuwe regee ring weinig geestdriftig ont vangen. De „Nation Beige" beschouwt het nieuwe ministe rie zwakker in vergelijking Sharir voorzitter van de Indonesische Arbeiderspartij, Op een vergadering van de Indonesische Arbeiderspartij (Persatoean Boeroeh Indone sia) te Cheribon is Sjahrii be noem tot voorzitter van deze partij., BOMMENWERPER NEERGESTORT. In de omgeving van het vliegveld van Semarang is, ten gevolge van een aanval op het vliegveld, een bommenwer per van de Ned. Ind. lucht strijdkrachten neergestort. Al le zes inzittenden kwamen om het leven. De bommenwerper is door vuur van de terroristen getroffen, doch ,de rust b\j het vliegveld is inmiddels hersteld. GEEN VERTEGENWOORDI. GERS NAAR NEDERLAND. Van officieele zrjde wordt vernomen, dat geen vertegen woordigers van de conferentie te Malino naar Nederland zul len komen. Men was voorne mens de besluiten die tijdens de conferentie genomen zyn, aan de Nederlandsche regee ring ter hand te stellen en het Nederlandsche volk voor te lichten over de standpunten van de bevolking der buiten gewesten. Men is van meening, dat aanwezigheid van deze verte genwoordigers van essentieel belang is voor Nederlandsch- Indië, voornamelijk met het oog op den wederopbouw van Borneo en het Oosten van den Archipel. GEEN INDONESISCHE STUDENTEN NAAR .PRAAG. Er zullen geen Indonesische afgevaardigden deelnemen aan het Wereld-studentencongres te Praag, aangezien de Indone siërs geweigerd hebben te voldoen aan de voorwaarde, dat de studenten zich tot de Ned. autoriteiten zouden wen. den voor het verkrijgen van een paspoort. „Het verzoek van de Britten hield erkenning van de Nederlandsche souvereini- teit in", aldus de republikein- sche minister zonder portefeuil le Wikana. met het voorgaande. Het staat vast. dat Huysmans het lastig zal hebben om het prestige hoog te houden, dat zijn voor ganger genoot. Het ministerie heeft alle gebreken van het vorige, zonder blijk te geven van nieuwe hoedanigheden. De eerste minister is echter een ervaren stuurman en beter dan iemand anders in staat zijn schip om de gevaarlyke klip pen. waarop het zou kunnen stranden te sturen. De ..Cité Nouvelle" vraagt zich af of het wel een stabiele regeering is. Zij is tenslotte tot stand ge komen en dat is al heel veel. Het is echter het vierde mi nisterie in een jaar en dit feit alleen is genoeg om het huidige ysteem te veroordeelen. Onder Jen titel „De crisis opgelost" schrijft „Le dernière Heure": De openbare opinie begroet de nieuwe regeering met een zucht van verlichting. De ploeg van Huysmans zal zich aan het werk kunnen zetten om den tijd te herwinnen, die door de manoeuvres van de C.V.P. ver loren werd. „De Soir" tenslotte brengt hulde aan den aftredenden Van Acker. „De wederopbouw van België", schryft het bJad, „heeft in het buitenland de be wondering weggedragen en zelfs een zeker© afgunst ver wekt. Op het oogenblik van het heengaan van Van Acker past het hem hiervoor een wel verdiende hulde te brengen". Wordt Kleef Nederlandsch In verband met het voorne en van de Regeering om eischen tot grenscorrecties met Duitschland in te dienen, wordt gemeld, dat hieronder ook een correctie ten Oosten van Nijmegen zou vallen, nl. t.a.v. het vroegere Bisdom Keulen, waaronder ook Kleef valt. Verder meldt het Parool, dat de Regeering een claim zal indienen op Duitsch grondge bied grenzend aan Oost-Fries land en op gebied in de omge ving van Geilenkirchen bij Limburg. Het zou in de bedoeling lig- en het grondgebied met de evolking te annexeeren. Ook de Graafschap Bentheim wel ke diep in Nederlandsch ge bied inspringt, zou voor an nexatie in aanmerking kunnen komen. Beperking binnenlandsch vliegverkeer. Met ingang yan Woensdag Augustus zal. tot nader or der, de verbinding Eindhoven Beek niet meer gevlogen wor den, terwijl de dieDst MaastrichtAmsterdam met ingang van 10 Augustus maar met één machine meer zal worden uitgevoerd. De Maan dagmorgendienst Amsterdam- Maastricht zal met ingang van 12 Augustus niet meer worden gevlogen. Handelaren weigeren fruitbon aan te nemen, Door de groenten- en fruit handelaren wordt op het oogenblik in vele plaatsen van ons land, ook in Zeeland, ge- weigerd de voorinleveringsbon - nen voor fruit van het publiek aan te nemen. Het „Centraal Orgaan van den handel in aardappelen, groenten en fruit" schrijft o.m.: „De besturen van de drie landelijke bonden van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, adviseeren hun leden ook in de provincie Zeeland voorloopig geen bon nen van de consumenten aan te nemen, aangezien de mi nister van landbouw en voed selvoorziening niet bereid is de z.g.n. verzendhuizen van fruit in de distributie in te schake len, maar hiervoor een afzon derlijke regeling overweegt. Het gevolg is dat er mogelijk heden van bevoorrechting worden geschapen, zoowel voor een deel van de consumenten, die hun fruit van deze ver zendhuizen betrekken, als voor de verzendhuizen zelf. Op hoe veelheid. en kwaliteit Is geen contröle. wat in het raam van een eerlijke verdeeling niet past". Hetkanverkeeren... Toen Rommel in Rome kwam ontdekte hij in het Quirinaal een prach tig gebeeldhouwde pia_ no, door twee kunste naars van naam ge maakt, die aan den ko_ ning toebehoorde. Mus solini bracht Rommels wenscfa, de piano te be zitten, over aan den ko_ ning, die haar aan Rom mel cadeau gaf. Rommel sjouwde de piano overal met zich mee, doch moest haar toen hij uit Afrika werd verdreven, achterlaten. Zij raakte onder den Engelschen oorlogsbuit en belandde tenslotte in Palestina. Rommels pia no komt nu in Londen op de veiling. V KINDEREN FELICITEEREN PRINSES IRENE. Meer dan 100.000 Nederland sche kinderen hebben Prinses Irene op haar zevenden ver_ jaardag per speciale briefkaart geluk gewenscht. De over waarde der gebruikte postze gels komt ten goede aan de oorlogsslachtoffers. De Palestijnsche kwestie. Nog geen overeenstemming in Parijs. Op de gisteren te Parijs ge. houden bijeenkomst van de commissie voor de reglemen ten is een uitvoerige discussie gevolgd op het Nederlandsche amendement dat een eenvou dige meerderheid by het aan nemen der beslissingen voor staat, inplaats van een meer derheid van s/3 der stemmen. Jhr. Tjarda van Starken- borgh wees er op, dat het En- gelsche compromis voorstel on aanvaardbaar is en dat Ne derland aan zijn amendement, vasthoudt. België en Nieuw Zeeland schaarden zich aan de zijde van Nederland. Byrnes hield een uitvoerig pleidooi voor het Engelsche voorstel, terwijl Molotov, in een rede van een half uur, tot het volgende compromis-voor stel kwam: Alle aanbevelingen van de conferentie aan de Groote Vier moeten by twee derde-meerderheid worden aan_ genomen, terwijl bovendien de delegaties afzonderlijk nog voorstellen aan de Groote Vier kunnen doen. Ook Frankrijk deed nog een compromis-voorstel. Spaak stelde voor een subcommissie te benoemen om de amende menten te behandelen, waarte gen o.m. Joego Slavië zich verzette. Vandaag zal de kwestie in stemming worden gebracht. ONDEROFFICIEKEN- CAPOTJLANTEN. Naar het A.NP. verneemt is thans voor gewezen dienst plichtige onaeroffieieren_capi- ;ulanten, die tijdens de vijan delijke bezetting in het genot van groot verlof zijn gesteld de gelegenheid geopend mef een vrijwillige verbintenis over te gaan tot het beroepsperso neel der Koninklijke landmacht. De Uitvoerende Raad van het Joodsche agentschap te Parijs heeft verklaard het En gelsche verdeelingsplan van Palestina in vier districten on aanvaardbaar te achten en dit plan verworpen. De Arabische Liga heeft ver klaard aan de door Engeland voorgestelde conferentie te zullen deelnemen, doch als voorwaarde gesteld, dat geen joden aan deze conferentie zullen deelnemen. .GRIEKENLAND CONTRA ALBANIË. Griekenland heeft geprotes teerd tegen 'toetreding van AL banië tot de Vereenigde Na ties. Tot nu toe zijn er 21 grensincidenten voorgevallen, waardoor Albanië volgens Griekenland, niet 'tót de vre delievende naties kan worden gerekend. Pakketten naar Weenen en Finland. De regeering heeft de moge lijkheid opengesteld om door tusschenkomst van het Ned. Roode Kruis standaard voed selpakketten van ons land te zenden naar landgenooten of wel Nederlanders van geboor te in Weenen en (of) in Fin land, Deze paketten van hoog stens 5 kg. zullen uitsluitend bloem en peulvruchten mogen bevatten. De geadresseerde in Weenen moet een bewijs van politieke betrouwbaarheid be zitten. Door het storten van 6 op girorekening 510700, afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis ontvangt men een biljet ter invulling en on- derteekening, waarna het pak ket wordt gereed gemaakt en verzonden. Door afzenders zelf vervaardigde pakketten worden door het Roode Kruis niet ter verzending aangenomen. Wederopbouwproblemen besproken. N een bestuursvergadering der Stichting Herstel Zee- land 1945 heeft dezer da gen dr. ir. Y. Z. van der Meer verschillende wederopbouw problemen besproken, zulks mede naar aanleiding van een door deze stichting opgesteld rapport inhoudende klachten en wenschen, die in Zeeland leven. De ver doorgevoerde centra lisatie bij den Dienst voor den Wederopbouw is wel een der voornaamste grieven. Dr. Van der Meer gaf toe, dat er bij den Wederopbouw sprake Is van centralisatie althans van een centrale leiding. Om den Wederopbouw snel tot stand te brengen, was dit noodzakelijk. Dat daarbij wel eens fouten gemaakt worden, zou hij niet gaarne willen ontkennen. Wanneer we Ietten op hefc- reen tot dusverre, betrekkelijk cort na de bevrijding, tot stand is gebracht la er inder_ daad aanleiding tolt tevreden heid. Anderzijds mag men niet vergeten, dat het onmogelyk is om hetgeen wat in jaren ver nield is geworden In enkele maanden tUds weer hersteld te krftgen. De getroffen gebie den zullen ten minste vijf zes jaren in moeilijkheden zitten. Het gaat overigens in Zee land niet slecht, één der Streekbureaux staat zelfs aan den kop van alle Streekbureaux Nederland In Zeetiwsch- Vlaanderen is men met den noodwoningbouw het verst ge vorderd. Dat nog niet meer gedaan kan worden vindt zijn oorzaak in het feit, dat het materiaal beperkt is en de ar beidskrachten nu eenmaal niet gemakkelijk naar Zeeland zyn te krijgen. Zou de regeling van dit alles aan de gemeentebe_ sturen worden overgelaten, dan vraagt spreker zich af, hoe de zaken dan zouden gaan. De kwestie van de betalingen ls thans opgelost, althans wat Den Haag betreft. Moeten de aannemers thans nog te lang op hun geld wachten, dan is dit de schuld van de Streek bureaux. Behalve wat betreft de z-g. oude gevallen, welke een scherpe contröle eischen, is men in Den Haag volkomen bjj. Vervolgens komt ter sprake de bouw van „hangars" in de plaats van definitieve land- bouwschuren. De heer Van Dongen, burgemeester van Aardenburg, zette in een klem. mend betoog de moeilijkheden van de landbouwers uiteen. De oogst kan niet onderdak wor den gebracht, alleen omdat we- fens aesthetische overwegingen e boeren geen „hangars" mo gen bouwen. Het materiaal is er, althans West Zeeuwsch- Vlaanderen kan ztjn behoefte in België dekken. In Aarden burg by'v. zijn er 167 objecten voor Landbouwherstel, terwijl er dit jaar slechts 3 worden afgewerkt. In dit tempo kan het wel 10 jaar duren alvorens de boeren definitief geholpen zyn. Inmiddels gaat 20 van den oogst verloren! Dr. Van der Meer zegde toe, deze zaak onmiddellijk te be tuigd, dat snel ingrijpen nood zakelijk is. Getracht zal wor den de aesthetische bezwaren voor een tydelyken maatregel terzijde te stellen. In Walcheren zyn de moei lijkheden nog grooter, daar hier eerst nog een herverkave ling tot stand moet worden ge bracht. Juist met het oog hierop, is naar het oordeel van den heer Geschiere alle aan leiding aanwezig om ook op Walcheren den bouw van han gars goed te keuren. De bij. drage ad 25 in de kosten van de landbouwschuren kun nen de boeren overigens on mogelijk opbrengen. Hier zal dus toch een andere regeling moeten worden getroffen. Ook. aan de volgende klacht, de te groote eischen van de super visors zal hij met spoed aan dacht schenken. Indien in in- dividueele gevallen de gestelde eischen onuitvoerbaar zijn, moet zulks zonder dralen te zijner kennis worden gebracht. De thans geldende regeling voor de vergoeding van gele den oorlogsschade werd ander maal besproken. Van herbouw door particulieren kan geen sprake zijn. Als voorbeeld wordt aangehaald het geval van den landarbeider, die voor den herbouw .van zyn huisje van 1.000.staat voor een uitgave van 9.000.De Rijksbijdrage wordt becyferd op 2068,plus de uitkee- ring voor het vernielde per ceel. Dr. Van der Meer zal dit voorbeeld ten Departemente nader bespreken. Ten slotte deelde de heer v. d. Meer mede, dat er geen vo.or Zeeland bestemd glas in Scheveningen terecht is geko men. Wel kreeg den Haag een extra toewijzing. Nu is echter een betere regeling voor het Zuiden getroffen. In de toe komst zullen meer ontheffin gen van den herbouwplicht Bezwaren tegen belasting voorstellen. REQUEST VAN DE STICHTING VAN DEN LANDBOUW. De Stichting voor den Land bouw heeft zich, naar aanlei ding van de ontwerpwet Be lastingherziening met een re quest tot den minister van fi nanciën gewend, in welk re quest bezwaar wordt gemaakt tegen de voorgestelde her zieningen voorzoover deze de vermindering van belasting druk voor ongehuwden en ge huwden zonder kinderen ten laste van de groote gezinnen brengen. Ook de voorgestelde tarief- verhooging van het successie recht voor de categorie kinde ren en echtgenooten wordt door de Stichting betreurd, omdat deze wederom een versnippe ring van bedrijven in de hand zal werken doordat de betaling van het successierecht zal no pen tot gedeeltelijke liquidatie van het geëTfde bedrijf. Ook vreest men, dat hierdoor het boerenbezit uit handen van de boerenfamilies zal geraken. Ook wordt verzocht ook vleesch te rangschikken onder de noodzakelijke levensbehoef ten. welke wórden vrijgesteld van omzetbelasting. Tenslotte heeft de Stichting gevraagd de intrekking van vrijstelling voor de onderne mingsbelasting van het Land bouwbedrijf op te schorten tot deze belasting daadwerkelijk aan den consument in rekening kan worden gebracht. AARDSCHOKKEN IN DE CARAIBISCHE ZEE. Door verschillende seismo- rafische stations zijn Zon- agavond hevige aardschok- ken geregistreerd. Nadere be_ richten melden, dat op ver schillende eilanden in de Ca- raibische Zee groote schade is aangericht. Hoewel de normale verbin dingen ten Oosten van Cuba nog niet zijn hersteld, kan worden vastgesteld, dat min. Stens twee steden bij de aard beving in het Caraïbische zee gebied zijn verwoest. Vijf an- lere steden zijn zwaar be schadigd, terwijl de hoofdstad van de republiek San Domingo door 'n enorme vloedgolf werd geteisterd. Op Portorico werd eveneens groote schade aan- gerich't. Kerknieuws Geref. Kerken. Beroepen te Aal ten (vac- D. Veenhuizen) J. M. Bloemkolk te Gapinge. zien. Ook hij is er van over- worden toegewezen. Tribunaal Middelburg. Geen kameraadschap gevonden. Johannes J. Maas, bankwer ker te Domburg, had, nadat hij zich als lid bij de N.S.B., N V.D. en het N.A.F. had aan gesloten, niet de kameraad schap van 't soc. idealisme ge vonden, die hij bij de bewe ging had verwacht en dan ook weer voor het lidmaatschap bedankt. Dit had hem echter van de zijde der N.S.B. de qualificatie „verrader" be zorgd. Uit angst was hij toen opnieuw lid geworden, om zich evenwel later geheel van de N.S.B. af te keeren. Een en ander kwam zoowel in het verhoor als in de verdediging van mr. J. F. Diense tot ui ting. Anna M. Grool-Frederiks, zonder beroep te Middelburg, had zich reeds voor Mei '40 bij de N.S.B. aangesloten en bleef tot het allerlaatste toe met deze beweging meewerken. Zy' zou voorts lid geweest zyn van N.S.V.O. enz., maar was volgens haar eigen verklaring antLDuitsch. Op de vraag van een der leden van het Tribu naal, wat het Strijdfonds eigenlijk was, kon besch. geen ander antwoord geven dan dat het „zoo'n busje was". Vol gens de verklaring van haar echtgenoot, was hij degeen ge weest, die haar tot het lid maatschap van de N.S.B. ge. bracht had. Ock haar verd., mr. A. Bol le, legden de nadruk op de politieke onmondigheid van besch. Martina M. de Jonge Baas van Zweeden, zonder beroep, Souburg, had eenige malen een vergadering van N S.V.O. N.v.D. bezocht en zou haar dochters toestemming hebben gegeven om lid te worden van den Jeugdstorm. Volgens den echtgenoot van besch. waren de dochters echter zonder toestemming lid geworden Mr. A. Bolle verzocht met het oog op de huiselijke om standigheden van besch. voor- loopige invrijheidstelling, welk verzoek door het Tribunaal werd ingewilligd. Martina C. van Boven-de Visser, zonder beroep, Sou burg, erkende lid van de N.S. B. te zijn geweest. Besch. ging nooit met D. om, volgens haar aanvankelijke verklaring. Tij dens het verhoor kwam echter toch wel een en ander aan het licht, nl dat besch. omgang met één Duitscher had, waar op de dagvaarding in dien zin werd gewijzigd. Besch. had geen verdediger. Uitspraak in deze zaken 12 Aug. a.s „Zeeuwsche Voetbal bond" jubileert. Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus viert de afd. Zee land van den Kon Ned. Voetbalbond haar 25-jarig bestaan Zaterdag wordt in het Schuttershof te Middelburg een feestavond gegeven. Zondag wordt, eveneens in Middelburg, een voetbalwed strijd gespeeld tusschen het Zeeuwsche en Haagsche elf tal, waarvan de opbrengst ten goede komt aan noodlij dende sportvereenigingen. Een prachtige zilveren beker, be schikbaar gesteld door de af- deeling Den Haag van den KNVB voor dezen wedstrijd, is in het „Speciaal Sporthuis" te Middelburg geëtaleerd. Het Haagsch elftal is als volgt samengesteld: Doel Dankelman, HW; achter: Rolfes, VUC; en de Jong, ADO; midden: Holtappel, Quick; de Wilde, DHC; Stam, VUC, voor: Holleman VUC; v. d. vegt, HBS; Lange- laan (HBS) de Villeneuve H VV en Neuteboom ADo. Reserves zijn v. d. Broek, DHC Walhain, HBS, Smits, Quick en Schreuder, DUC. Het Zeeuwsche elftal wordt deze week samengesteld. De spelers van Vlissingen zijn niet beschikbaar, daar zij in Aar denburg moeten spelen tegen i een Belgische ploeg. Zaterdagmiddag houdt de afd. Zeeland te Middelburg een receptie. Stichting Herstel Zeeland 1945. Als nieuwe leden van het bestuur der Stichting Herstel Zeeland 1945 werden geïnstal leerd de heeren A. Schout, lid van Gedep. Staten, die als vice- voorzitter den heer Onderdijk vervangt en jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye, burgemeester van Zierikzee. Het Centraal Be stuur van de Z.V.U. benoemde mr. F. W. Adriaanse als verte genwoordiger in den Raad van Bijstand voor Cultureele en Sociale aangelegenheden, met als plaatsvervanger den heer H. Pieters. In dezelfde functie werden door het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volksherstel voorgesteld mevr, J. A. Vla ming-de Koek te Yerseke, Dr. G. Sissingh te Vlissingen en de heer J. A. Visscher te Goes Gelijk bekend, is deze Raad opJ gericht om zich voor te berei den op zijn taak. indien t.z.t. Nederlands Volksherstel zijn werkzaamheden zal liquidee ren. De eerste taak zal thans zijn het uitbrengen van advies omtrent de tot het Provinciaal Bestuur van Nederlands Volks herstel gerichte aanvragen om een uitkeering uit het fonds Noodgebieden. Doodelijk ongeval. Vrijdagmiddag is te West- kapelle een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een arbeider het leven heeft gekost. Omstreeks 3 uur reed een locomotief tegen de tuien van een heistelling, die daar voor herstelwerkzaamheden was opgesteld. De stelling kwam hierdoor wankel te staan en enkele balken stort ten naar beneden. Een 62-jarigen gehuwde ar beider uit Hardinxveld werd door één van de vallende bal ken gedoo.d. Dr. M. Huygens van Westkapelle was spoedig ter plaatse, maar medische hulp mocht niet meer baten. ONDERWIJSPROBLEMEN IN ZEELAND. De Raad van Bijstand voor Onderwys-aangelegenheden der Stichting Herstel Zeeland 1945 is met zyn werkzaamhe den begonnen. De Raad vestigt er de aandacht op, dat vele besturen van byzondere scho len in onze provincie in moei lijke financieele omstandighe den zijn komen te verkeeren, door het uitblijven van de Ryks-iiitkeering voor vergoe ding van geleden oorlogsscha de en plaats gehad hebbende inkwartieringen. Voorts zal een verzoek worden gericht tot de uitgevers van school- en leerboeken om aan de bestel lingen uit de getroffen deelen der provincie Zeeland eenige prioriteit te verleenen en deze niet ten achter te stellen by de bestellingen uit het cen trum des lands, hetgeen naar het oordeel van sommige zij ner leden wel eens het geval blijkt te zyn. NEDERLAND HELPT INDIK. Het plaatselijk comité „Ne derland helpt Indië", secreta riaat Grenadierstraat 15, Goes, verzoekt schriftelijk opgave van die adressen en data van aankomst in Zuid- en Noord- Beveland, Schouwen en Z. Vlaanderen woonachtige vrou_ welijke gerepatrieerden uit Indië ouder dan 14 jaar, ge arriveerd tusschen 16 Maart, en 30 Juni, van mannelijke ge- •epatrieerdjen. ook boven 14 aar, gearriveerd tusschen 16 Maart en 16 April en van ge- repatrieerden gearriveerd resp. nk 30 Juni en 16 April. Dit in verband niet het ver strekken van kleeren. Voorts wordt opgave ver wacht van vrouwelijke gerepa trieerden ouder dan 45 jaar, die niet naar Indië terugkeeren. Zandzuiger beklimt een dijk. Ingesloten zuiger in Westkapelle zoekt de zee weer op. In de kreek achter den nieu wen dijk bij Westkapelle ligt nog steeds een zandzuiger, die daar met het dichten van het dajksrat ingesloten werd. Dit gevaarte van 100 ton zal nu bsnmen zeer afzienbaren tijd dwars over den nieuwen dijk, op ragens, naar de wijde wateren van de Noordzee ge transporteerd worden. Men herinnert zich de fan tastische verhalen, die over het transport van dezen zandzuiger de ronde hebben gedaan. De zuiger zou zich een weg banen dwars door het eiland naar 't kanaal; men zou den met zooveel moeite gesloten ndeuwen dijk, weer openen om defl zuiger door te laten enz... De eenvoudigste oplossing voor het probleem blijkt echter te zyn, dat het gevaarte op spe ciaal geconstrueerde wagens, langs 8 evenwijdig liggende spo ren over den dijk gaat. Voor dat men zoover is, kamt er evenwel het een en anler kyken. Men heeft o.m. het deel van de kreek, waarin de zuiger ligt, afgedamd en het waterpeil 4 meter verlaagd, zoodat 't mo gelijk werd de spoorrails te leggen. Het is nu de bedoeling, dat vandaag (Dinsdag) de afdam ming weer doorgestoken wordt, waardoor waterpeil en zuiger weer stijgen, waardoor het mogelijk zal worden den zand zuiger op de spoorwagens te schuiven. Met handkracht, d. w.z. door middel van twee 10- tons handlieren zal de kolos uit de kreek den dijk opgescho ven worden, dezen dwars over steken en over het opgespoten strand de Noordzee weer op zoeken Voorwaar geen alledaagsch schouwspel. Middelburg Half-voltooide panden worden afgebouwd. In Middelburg staan nog steeds tal van gedeeltelijk af gebouwde panden, waarvan de bouw reeds in 1942 werd be gonnen, maar later weer moest worden stopgezet op last van de Duitschers. En ook na de bevrijding gebeurde er tot dusver niets. Behalve dan dat de „tand des ttids" deze niet-voltooide bouwsels natuur lijk aanzienlijke schade toe bracht. Van vele zijden werd reeds aangedrongen op het afbou wen van deze panden, tot dus ver zonder succes. Thans komt daarin veran dering. Zeer binnenkort zal worden begonnen met het af bouwen van een twintigtal landen, meest winkelhuizen, in iet centrum van de stad. Som mige huizen zijn juist „uit de fundeering", anderen waren reeds tot de eerste verdieping gevorderd, maar in vele ge vallen heeft het werk toch zooveel geleden, dat althans een gedeelte eerst zal moeten worden weggesloopt. DIEVEN LIEPEN IN DE VAL. Zaterdag ontdekten eenige wykagenten te Middelburg een 2-tal personen, die zich nogal verdacht gedroegen en boven dien een zwaar pak op hun fiets meesjouwden. Bij nader onderzoek bleken het de ge broeders A. H. en J. H., resp. koopman en werkman te zijn, die bij een pand aan dén Ouden Vliss, weg in het voormalige overstroomde gebied, 95 kg. lood hadden gestolen Tegen dé heeren is proces verbaal opge maakt. Het lood is in beslag genomen. OPROEP. De wnd. commissaris van po litie te Middelburg verzoekt de persoon, die op Dinsdagavond 30 Juli j.L in de „Cake-walk" op het kermisterrein te Mid delburg een zilveren boerinnen- broche heeft verloren, zich te melden aan het bureau van po litie te Middelburg. PERS In de afd. plaatwerkerij van de My. „De Schelde" te Vlissingen nam Vrijdag af scheid de heer P. Ooms, die 33 jaar op „De Schelde" werkzaam is geweest. De buitengewone collecte gehouden in de Ned. Herv kerk te Nieuw- en St Joosland voor de kerken in Ned.-Indië heeft opgebracht ruim 292. G. J. te Roller. Zuidsingel 108, Middelburg, slaagde voor het Associatie-examen Boek houden. Zaterdagavond hebben op het van Nispenplein te Vlis singen tegen elkaar gespeeld een veteranenelftal van Vlis singen en een gecombineerd elftal van Vlissingsche en Bel gische loodsen. De veteranen wonnen met 42,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1