PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Attlec puzzlet ter vredesconferentie Prinses Irene verjaart Commissarissen-Generaal voor Nederlandsch Indië Vandaag... UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch Oorlogsmuseum officieel geopend Generaal Hakewell Smith onthulde bevrijdingsmonument te Vlissingen Walcheren Hoofdredacteur G. BalHntljn '(o_et redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg. Dmk: lirma F. van dc Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand: I-L.v*f" Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, .Vlis- Maandag 5 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 180 singen. verschijnt d,8eiijks. b.ha.vc op zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT en feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Ooes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg, ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Het Wereldgebeuren Een Nederlandsch voorstel verworpen. Operette-revolutie in Luxemburg al weer voorbij... Het is Zaterdag tijdens de bijeenkomst van de regle- inentscommissie van de Parg- sche vredesconferentie nogal verhit toegegaan, al kon men uiteindelijk eemge spgkers met koppen slaan. Nederland trok bij monde van jhr. v. Starkenborch Steehouwer het amendement oia ket voorzit terschap uitsluitend door FrSgk te doen bekleeden hi en stelde in plaats daarvan voor dat de conferentie haar eigen voorzitter zou kiezen. Dft voorstel vond bijval van alle kleine landen, maar stuitte op het eensgezinde verzet van de grooten. Mij kan 't met zooveel sche_ len, zei Byrnes, maar mijn goe de vriend Molotov is veel aan de kwestie van het voorzit terschap gelegen. Dat bleek nog eens toen deze, zelf aan het woord gekomen Neder, land ervan beschuldigde op een scheuring tusschen de Groote Vier aan te sturen. Evatt, die al den geheelen tgd op zijn stoel had zitten draaien, deed, toen zijn beurt van spre ken gekomen was, een feilen aanval op Molotov, die z.i. het welslagen van de conferentie wel eens sterk zou kunnen be- nadeelen. De conferentie heeft het recht haar eigen voorzit ter te kiezen. Toen tenslotte tot stemming overgegaan werd sneuvelde het Nederlandsche amendement met 12 tegen 8 stemmen. Daar mee blijft dus de bepaling ge handhaafd. dat het voorzitter schap afwisselend zal worden bekleed door een vertegenwoor. diger van de Groote Vier. Na dat zonder stemming enkele minder belangrijke punten van het reglement waren aanvaard strandde men weer op de kwes tie. welke stemmen-meerder- heid vereischt zal zijn. Vandaag zal het debat hierover worden voortgezet. In de plenaire zit ting van de conferentie hield Paul Spaak een pleidooi voor de rechten van de kleine naties, waarbij hij zich afvroeg of het nit nutteloos zou zijn verder te gaan. indien de aanbevelingen van de conferentie als doöde letters zouden worden be schouwd. De belangstelling van de zijde der afgevaardigden voor het gesproken woord was Zaterdag overigens beneden nul. Byrnes en Molotov schit terden door afwezigheid Attlee hield zich af en toe be zig met.kruiswoord-puzzles. De groote zaal was maar zeer mager bezet; de meeste diplo maten hadden blijkbaar andere dringende bezigheden. Men zal nu niet meer voltallig bijeen komen voor de reglementscom missie haar taak zal hebben beëindigd. Intusschen melden zich steeds meer gegadigden om als nog de vredesconferentie bfl te wonen. Cuba heeft geprotes teerd tegen de uitsluiting van de conferentie en verschillende Joodsche organisaties hebben een verzoekschrift aan de con ferentie gericht om de Jood sche rchten te beschermen. Bo vendien is bekend gemaakt, dat ook vertegenwoordigers van de satelliet-sitaten op de confe rentie hun standpunt uiteen zullen zetten. In het anders zoo rustige kleine hertogdom Luxemburg heeft men eind vorige week de sensatie kunnen beleven van een mislukten staatsgreep. Samenzweerders, hoofdzakelijk legerofficieren, hadden plan nen gesmeed alle leden der re geering te ontvoeren en een eigen regeering te vormen. Be halve den leider zijn alle ver dachte revolutionnairen nu weer vrijgelaten. De premier Dupon, verklaarde, dat het een „erg komische operarevolutie" wa3 en de normale rust in Luxemburg is weergekeerd. Nederland tegen afscheiding Ruhrgebied, Kleine grenswijzigingen gevraagd. Na de zitting der vredescon- ferentie van Zaterdag heeft een medewerker van Agence France Presse een onderhoud gehad met baron van Boetze. laer van Oosterhout. Ik voor mjj geloof niet, aldus baron van Boetzelaer, dat Duitschland in talrijke staten kan worden verdeeld. Ik ge loof evenmin, dat men het Ruhrgebied van de rest van Duitschland kan scheiden, doch ben voorstander van een stren ge en langdurige economische controle op dit industriegebied. Wij vragen kleine grenswijzi gingen met Duitschland. Deze zijn op het oogenblik in studie. Het scheppen van een te groo te Duitsche minderheid zou on. vermijdelgk een bron van con. flicten voor de toekomst be- teekenen. De athletiek- kampioenschappen van Nederland. Veel verrassende uitslagen hebben de Nederlandsche ath- letiekkampioenschappen niet opgeleverd Bij de dames bewees Fanny Blankers andermaal haar supe- rioriteit en behaalde zes kam- pioen titels, o.a. op de 100 m. en op verspringen. Bij de heeren werden de bei de sprintnummers, de 100 en 200 m.. na volkomen gelijkop- gaanden strijd, gewonnen door Scholten met 10.9 en 22.2 sec., voor Zwaan. Zwaan won de HO m. hordenloop in 15.9 sec. Blok werd winnaar op de 400 m De 800 m. en de 5000 m. waren natuurlijk voor de Ruy- ter en Slijkhuis. Met een sprong van 7.02 m. werd Naaktgeboren kampioen verspringen, kampioen hoog springen werd Spangerd met m., hink-stap-sorong Oos terhof met 13.74 m. Het nummer speerwerpen werxl gewonnen door Lutke- veld met 61,43 m., kogelstoo- ten door de Bruyn met 13.97 m.. discuswerpen door Brasser met 48.99 m.. kogelslingeren S' Houtzager met 49.43 m. Het srtct van het twee- oaagech loumooi was buiten gewoon verraisend. De Haar- LerIm??r i-^moree slaagde erin, i ^^«rianriscb recórd pols- scok hoogspringen met 6 5 c.m. en te brengen op 3*y«.72 ihj. De „Zingende Rot" zit weer. De beruchte uitbreker H L. Bartels, beter bekend als „De zingende rot", die den laat- sten tgd herhaaldelijk wist te ontsnappen uit zgn gevangen schap, is weder gearresteerd. Er werd een inval gedaan in een perceel aan de Vaillant- laan in Den Haag waar Bar tels werd aangetroffen. Er ontstond een worsteling, waar bij het dienstpistool van den hoofdagent, dat hij uit voor zorg getrokken had, vijf maal afging, zonder echter eenig letsel te veroorzaken. „De zingende rot" werd tenslotte overmeesterd. f RAADSLEDEN V*N RUURLO SCHENKEN BOOMEN AAN WALCHEREN. In de raadsvergade ring van Ruurlo stelde burgemeester van Tuyll van Serooskerken voor aan t fonds „Plant een boom op Walcheren" een gift te doen toeko men. Op initiatief v. een der raadsleden stonden alle leden van den raad het zoo juist ontvangen presentiegeld van één zitting voor dit doel af. Hierdoor zal de raad 13 boomen op Walcheren kunnen laten planten. BIJZONDERE VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Zaterdag 28 September zal een Douglas D.C.-4 toestel der K.L.M. starten voor een bij zondere vlucht naar Johannes burg. Post vracht en 40 pas sagiers zullen door het vlieg tuig worden vervoerd. Het toe stel zal Zondag 6 October de terugreis aanvaarden. Dit wordt de derde K.L.M.- vlucht naar Zuid-Afrika. In 1938 maakte de „Reiger" de eerste reis naar Johannesburg. In Januari 1940 maakte het zelfde vliegtuig een vlucht van Napels naar Johannes burg. Thans zal over de Sahara worden gevlogen, waardoor de te vliegen route Amster dam-Johannesburg van 11.000 tot ruim 9000 km. is vermin derd. Zooals bekend is, hoopt de K.L.M. in de toekomst een ge- regelden dienst op de Unie van Zuid-Afrika te kunnen openen. Weer een blijde dag in het prinselijk gezin: Piinseg Irene verjaart! Zij is heden 7 jaar geworden en ieders gedachten zullen vandaag wel*even toeven in Soestdgk, met blijdschap over het welzijn van allen, die daarvan deel uitmaken en van de jarige in het bizonder. Ook Zeeland biedt Prinses Irene zjjn gelukwenscben aan! RUSSEN NAAR GRONINGEN VERTROKKEN. De Russische grootmeesters Botwinnik, Smyslov, Kotov, Flohr en Boleslavsky zijn uit Moskou vertrokken met be stemming naar Groningen, waar zij zullen deelnemen aan het stauntontouraooi, dait 13 Aug. aanvangt Meer contact tusschen Opperbestuur en Indische Regeering. Voorbereiding van nieuwe staatkundige ordening. Do Regeering beeft tham by de Staten Generaal inge diend een wetsontwerp tot instelling van een Commissie- Generaal voor Ned. Indië, welke zou bestaan uit drie Commissari sse n-Gene raai welke op voordracht van den Minister van Overzee sche ge bied sdeelen door H.M. de Ko ningin worden benoemd en ontslagen. De It. gouverneur, generaal zou bovendien ambts halve zitting hebben in de Commissie. De instructie der Commis sie-generaal zal in het bij zonder betreffen: a) de voor bereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Ned. Indië en in verband daarmede van de Rijkscon ferentie; ZEEPBONNEN IN AUGUSTUS. Door stagnatie in den aan voer van vetzuren uit het bui- tenland is deze week geen zeepbon aangewezen kunnen worden. Verwacht mag echter worden, dat half Augustus weer een bon voor zachte zeep eind Augustus een voor waschpoeder en een voor scheerzeep bekendgemaakt zul len kunnen worden. EEN SPEELHOL IN ZANDVOORT. Bij een overval van de po litie in een villa te Zandvoort werden 31 personen aangetrof fen, die zich schuldig maak ten aan roulette en baccarat Er werd zeer grof gespeeld. Den volgenden morgen werden 27 personen weer op vrije voe ten gesteld nadat proces-ver baal tegen hen was opge maakt. b) besprekingen met van ouds bestaande en met nieuw gevormde staatkundige orga nisaties zoomede met verte genwoordigers van de ver schillende volkeren en bevol kingsgroepen, betrekking heb bende op de vestiging van de toekomstige staatkundige verhoudingen binnen het ko ninkrijk; aanrakingen met verte genwoordigers van volken rechtelijke organisaties en be vriende mogendheden. In de memorie van toe lichting wordt gewezen op de belangrijke problemen, welke t.a v. Ned. Indië om oplossing vragen: het firfhncieel, econo misch en sociaal reconstruc tieprobleem en het politieke vraagstuk. Het is wenschelijk gebleken, dat het opperbestuur in Nederland in een meer continu contact treedt met de Indische regeering in dier voege, dat de lt gouverneur- generaal, als tgdelijk drager van het alg. bestuur te Ba tavia, in dagehjksch en voort durend contact wordt gebracht met exponenten van het op perbestuur, die bekleed zgn met volmachten om in voor komende gevallen voor en na mens het opperbestuur onver wijld beslissingen te nemen. Uitgangspunt bij de verwe zenlijking is, dat de ministe- rieele verantwoordelijkheid van den Minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, zoome de die van de overige mi nisters intact blijft. Zij zullen volledig op de hoogte moeten blijven met mogelijkheid tot ingrijpen. Voorts zijn voorzie ningen getroffen om te voor komen, dat de commissarissen- generaal functies van het alg. bestuur aan zich trekken of op andere wijze afbreuk doen aan de zelfstandigheid, welke de wet toekent aan de Indische regeering viert Prinses Irene Elisabeth, het tweede dochtertje van ons Kroonprinselijk paar. haar zevenden verjaar dag. rijden voor het eerst weer electrische treinen op de baanvakken Am sterdamZaandam en UtrechtHilversum. Onregelmatigheden bij* raadsverkiezing? Naar wij vernemen zou op last van den officier van jus titie proces-verbaal zijn opge maakt over de gemeenteraads verkiezingen te Groesbeek bij Nijmegen. Bij een der stem- bureaux zouden n.l. handelin gen zijn gepleegd, die een nieuwe verkiezing te Groes beek doen verwachten VANGST VAN ZEEVISCH BENEDEN DE MAAT VERBODEN In de laatste veertig jaar werd op zee meer visch weg. gevangen dan verantwoord was. Dit werd vooral in de hand gewerkt door het gebruik van netten met kleine mazen, waarmee veel visch werd ge vangen op een leeftijd, waarop zij voor menschelijke consump-. tie ongeschikt is en slecht? een zeer geringe voedings, waarde vertegenwoordigt. Met ingang van 14 Augustus zal het verboden zijn zeevisch aan te voeren, welke een be paalde maat niet heeft be. reikt. Voor schol is dze maat gesteld op 21 cm., voor alle andere soorten zeevisch op 15 cm. Regeling accoordloonen voor den landbouw., De sociale commissie van de Stichting voor den Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de volgende accoordloo nen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Regeling accoordloonen voor oogstwerkzaamheden 1946 voor de provincie Zeeland. Bieten. Rooien, zonder kop pen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuwsch schoon: 130.— tot 162.50 per ha.; Koppen hakken 20.tot 30.per ha.; voederbieten rooien zonder laden 65. tot 85.per ha. Graan: snijden, ind. binden en hokken 80.tot 100. per ha.; opbokken achter den zelf binder: Duitsche hokken 8.tot 15.per ha.; Zeeuwsche hokken 7.tot 12.per ha.; Schelven 10.tot 16 per ha. Erwten: pikken 35.tot 45 per ha Paardenboonen: snijden 58. 75.per ha. Bruine en witte boonen trek ken, in den tol geleverd 65. tot 90.per ha.; trekken, gebonden 55ƒ72 per ha.; trekken, ongebonden 42. tot 60.per ha. Maanzaad: Snijden met bin den en tollen 58.tot 75.per ha. Aardappelen: Rapen achter machine: rijp gewas, grove soorten aan hoopjes op het land 100.tot 130.per ha Zeeuwsche Bonte en Blauwe 130.— tot 170.— per ha.; rapen achter ma chine, geleverd in zakken: grove soorten 85.tot 120.per ha.; Zeeuwsche Bonte en Blauwe 120.tot 155 per ha.; rapen achter den rooier: gróve soorten, per zak van 60 kg. 0.18, tot 0.24 per zak. Een belangrijk gebeuren voor de provincie. Een respect afdwingend VISSOHERSSCHEPEN I'IT bUITSCHLAND TERUG. Twee Zeeuwsche visschers hebben geluk gehad- De Ar_ nemuiden 5, eigenaar van Bel- zen en de Breskens 55, eige naar van den Heuvel zijn nl. uit de haven van Kiel gelicht en reeds te Delfzijl aangekomen. De beide visschers zijn naar Delfzyi om hun schepen te ha* len. Vlas naar België. Een Belgische delegatie van vlastelers onder leiding van G. Vetboomen, directeur bg het ministerie van buitenlandsche zaken, zal Maandag naar Den Haag vertrekken. Zij heeft tot opdracht met de Nederland sche bevoegde personen be sprekingen te voeren o<ver de modaliteiten van den invoer in België van den vlasoogst, die in Nederland wordt geteeld op de akkers van Belgische grondeigenaars. De uitvoer van vlas is uit Nederland in feite verboden, maar het prin cipe van de verzending naar België van vlasoogsten, die aan Belgen toebehooren werd door een Belgisch-Neder- landsch handelsverdrag aange nomen. Er moeten nog slechts over de modaliteiten van deze verzending besprekingen wor den gevoerd. HET SPOORWEGONGELUK TE HOEDEKENSKERKE. Zondagochtend zijn door de Ned. Spoorwegen de locomo tief. een personenwagen en een goederenwagen, die bij het spoorwegongeluk van Maan dag jl. waren omgekanteld, op. geruimd. Met behulp van twee zware bokken, een uit Eindho ven en een 'uit Amsterdam, werden de 60.000 kg. wegende locomotief en de andere wa gens weer op de lijn gezet en getransporteerd. Des middags was de lijn weer vrij. Heden zou het verkeer hervat worden en daartoe werden nog Zon dagmiddag de herstelwerk zaamheden begonnen. De loco motief en de wagens werden naar Goes gebracht. Het werk trok zeer veel belangstelling. (Schout Hoedekenskerke) begin. HET Zeeuwsch Oorlogsmu seum is Zaterdagmiddag te Middelburg officieel geopend in tegenwoordigheid van vele militaire en burger lijke autoriteiten. Was het al teleurstellend, dat Vrijdag avond bericht van verhindering was binnengekomen van Prins Bemhard en de ministers van O. K. en W. en Oorlog, de aan- wezigheid van generaal Hake- well Smith, den bevrijder van Walcheren en zijn staf, alsme de van dezelfde Nederlandsche militaire autoriteiten, die des morgens de onthulling van het gedenkteeken te Vlissingen hadden bijgewoond, verleende toch aan deze opening een bi zonder relief. Voorts waren aanwezig als vertegenwoordi gers van het provinciaal be stuur, mr. A. J. van de Weel, ZONDER DE B.S. WAS DE BEVRIJDING MOGELIJK MISLUKT HELDERE zonneschijn en een straf windje be gunstigden Zaterdagmor gen de plechtige onthulling van den gedenksteen voor de bevrijding van Vlissingen. wel ke geplaatst is op het „Eiland" bij den Oranjemolen, juist 07 het punt waar op 1 Novem ber 1944 de eerste Britsche troepen aan land gingen. De autoriteiten hadden zich te voren in de raadszaal van het Stadhuis verzameld. Onder hen bevonden zich maj. gen. E. Hakewell Smith CB CBEMCGOC en diens ad judant, de generaal majoor ir M. Tans, territoriaal be velhebber in Nederland, kolo nel A. C. de Ruyter van Ste- veninck, oud-commandant van de Prinses Irene-brigade, lt. kol. B. A. Sjoerdsma, chef staf TBN, majoor J. M. Koole, bevelhebber van het militair district Zeeland, ma joor L T. F J. S. van Em- den, en de lt. ter zee 3e kl. D. Castel, majoor W. K. de Feyter en majoor C. J. Valk. Van de burgerlijke autoritei ten noemen wij de heeren mr, A. J. v. d. Weel, wnd. Com missaris der Koningin in Zee land, C. A. van Woelderen, wnd. gewestelijk commandant van' den O D. in Zeeland en oud-burgemèer ler van Vlissin gen, jhr. mr. A. F C. de Ca- s°.mbroot, oud wnd. comman dant van den O.D. In Zee land en burgemeester van Westkapelle, r- B. Kolff, mrgemeester van Vlissingen met de wethouders en d<-u wnd. gemeentesecretaris vc.j deze stad, jhr. ir. H. Bo-l> .gaert, burgemeester van Dom* burg, o.- H. R. Bloemers, oud-wnd- commandant der B, S. in Zeeland, cie heeren P. J. Maljers, v. d. Mark en J. van .jen als vertegenwoordigers van de voormalige illegali- teit. Toen het gezelschap het terrein betrad, stonden daar opgesteld de Eerecompagnie der Gezagstroepen in het mi litair district zeeland onder man va^ kan:te in M. K. Verburg en het muziekkorps van het 6e Brt. Territoriale troepen. Is adat de territoriaal bevel hebber den troep geïnspecteerd had, sprak eerst jhr. mr. A. F. C. de Casemvroo*., die er op wees, dat op dit punt van p—>ote historische beteekenis de dappere soldaten van de v«te Schotscne Low.and-DL. vision den Atlantik-wal op een v,n zijn sterkste punten door braken Spr. memoreerde de wapenfc' op Walcheren, speciaal die van het beroem de Royal Scottish Regiment, het oudste regiment van het Britsche leger, dat Middelburg bevrijdde en daar 2200 Duit- schers met generaal Daser gevangen nam. Ook de lan dingen in Baarland, Hoede kenskerke en Westkapelle wa ren zeer moeilijk, maar dit alles was noodig om de haven van Antwerp-n toegankelijk te maken en de nederlaag van de Duitschers te bespoedigen. Spr, bood tenslotte namens den militairen commandant van Zeeland den gedenksteen aan, welke terstond door ge neraal Hakewell Smith werd onthuld. Generaal-majoor Ir. M. Tans legde namens den minis ter van oorlog een krans bij het monument, dat uit een eenvoudigen steen bestaat met het opschrift „De 52e Low land Division landde hier uit Breskens op 1 November 1944" in het Nederlandsch en Engelsch en daaronder het Schotsche wapen. De wnd. Commissaris der Koningin, mr A. J. van der Weel, aanvaardde het monu ment met een rede, waarin htj de- operaties op Walcheren schetste als een stap op»den moeilijken weg naar de bevrij ding van Europa. Maar be- halve de overwinning herden ken we thans, aldus spr., ook de rouw en de smart, welke toen gekomen zijn en eerbie dig herden: 1. wij de offers van hen, die hun leven ga ven voor onze bevrijding. Zij gaven ons een voorbeeld en deze steen is het bewijs van de dankbaarheid van ons volk. Terwijl het muziekkorps het „O, Heer. die daerspeel de, werden in twee minuten van stilte de gevallenen voor de bevrijding herdacht Tenslotte sprak nog maj. gen. E. Hakewell Smith, die namens zijn divisie dankte voor de bewezen eer. Wg hebben gevraagd, aldus de ge neraal, dezen steen eenvoudig te doen zrjn, omdat wij het lijden van uw eiland kennen. Wg betreuren dit lijden en al deze schade u te hebben moe ten toebrengen en wij heb ben bewondering voor de wijze waarop u alles aanvaard hebt in het besef, dat dit noodig was om de Schelde op de snelst mogelijke wijze te openen. Bedenkt eens, wat gebeurd zou zijn, indien Antwerpen nog afgesloten zou zijn geweest op het mo ment dat von Rundstedt zijn tegenoffensief in de Ardennen begon. Generaal Hakewell Smith dankte voor alle vriendelijk heid en eer, welke zijn divisie werd bewezen en eindigde met den wensch, dat de banden tusschen Schotland en Neder land tot in lengte van dagen nauw en steeds vriendschappe lijk zullen zg'n. Nadat de beide volksliede ren waren gespeeld en gene raal Hakewell Smith den troep had geïnspecteerd, be gaf het gezelschap zich naar het Strandhotel, waar het ge meentebestuur van Vlissingen een lunch aanbood. Tijdens deze lunch hebben burgemeester mr. Kolff generaal Hakewell Smith dronken uitgebracht resp. op ZM. den Koning van Enge land en H.M. Koningin Wil- helmina. Burgemeester Kolff vertolkte in een toespraak nog de dankbaarheid van Vlissin gen jegens de bevrijders, wel ke generaal Hakewell Smith beantwoordde. In zijn ant woord op een toespraak van wethouder W. Poppe namens de Vlissingsche B.S., zeide de generaal nog groote waardee ring te hebben voor het werk der B.S.'ers, die op de meest kritieke momenten verwarring onder de Duitschers wisten te stichten. Zonder hen was de landing misschien mis lukt, aldus generaal Hakewell Smith. Het muziekkorps uit Den Haag en de vijf Shotsche doe- d'-akspelers, die ook de plechtigheid by den Oranje molen reeds hadden opgeluis terd, waren ook bij en in het Strandhotel weer actief. NAAR DOMBURG EN WESTKAPELLE. Na de lunch maakte het gezelschap nog een tocht over Walcheren, gedurende welken de opening van het Zeeuwsche Oorlogsmuseum te Middelburg werd bijgewoond. Te West kapelle bezichtigde men op speciaal verzoek van gene raal Hakewell Smith de beide landingspunten, waarna naar Domburg gereden werd. Hier bood het gemeeentebestuur en het Strandhotel een apérélif aan, waarna tenslotte generaal majoor Tang het gezelschap in ..De Walchersche Dolfijn" een diner aanbood. wnd. Commissaris der Konin gin, en de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, het gemeen tebestuur van Middelburg, de burgemeesters van Vlissingen en Goes en vele Walchersche gemeenten en afgevaardigden van tal van vereenigingen en organisaties. Nadat de heer J. Ph. Koene, voorzitter van de vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum, alle aanwezigen een welkom had toegeroepen, bracht hij dank aan de vele schenkers, in het bizonder den Rijkswaterstaat en de M.U.Z., wees hij op het voornemen van de vereeniging om niet alleen in Middelburg een museum te stichten, maar ook filialen elders, schetste hg de toekomstplannen, der ver eeniging en huldigde hij de dames v. d. Broecke, binnen- huisarchitecte te Aardenburg en mej. v. d. Zande uit Am sterdam. die het museum hebben ingericht en zonder wier toegewijden geheel be- langeloozen arbeid de opening niet mogelijk zou zgn geweest. Mr. A. J. van der Weel, wnd.' Commissaris der Koningin, noemde het tot stand komen van dit museum van buitenge wone beteekenis voor de gehee- le provincie, omdat het een blijvende herinnering van groote paedagogische waarde zal zgn, aan de oorlogshande lingen, die zich in Zeeland hebben afgespeeld. Hulde bracht spr. aan het bestuur en met name aan zijn doortasten den voorzitter, den heer Koene, voor wat het in enkele maan den tijds wist te bereiken. Wat tot stand gebracht werd, ook al is dit hopelijk nog slechts een bescheiden begin, dwingt respect af! In opdracht van den min.- president, tevens min. van binnenl. zaken, dr. Beel, be tuigde spr. diens instemming met het streven der vereeni- ging. om vervolgens het mu seum met de beste wenschen voor de toekomst voor geo pend te verklaren, de verze kering gevend, dat ook het provinciaal bestuur zich vol ledig achter het streven der vereeniging schaart. Nadat de heer Koene spr. zijn dank had betuigd, bezich tigden de genoodivden het mu seum, dat ieders bewondering wekte. In het museum werd na het vertrek der Engelsche en Ne derlandsche militaire gasten nog het woord gevoerd door den wnd. burgemeester van Middelburg, den heer W. J. Kö- Seier, die de dankbaarheid van ertgemeentebestuur vertolkte voor de vestiginp- van het mu seum juist in Middelburg. De stichting van het museum noemde spr. een zeer gelukki ge gedachte jammer is het alleen, dat het museum het nog met een zeer bescheiden tijdelijke behuizing moet doen. Het gemeentebestuur zal echter ook in de toekomst gaarne aan het museum al die faciliteiten verleenen, die men geeft aan een graag geziene gast Nog werd het woord ge- Veere BRANDJE. Vrijdagmiddag brak te Veere brand uit in een schuurtje aan de Wagenaarstraat. Door het snel optreden van de vrijwilli ge brandweer werd uitbreiding van den brand voorkomen. Zoulelande LUCTOR JUBILEERT. Zaterdag 17 Augustus hoopt de muziekvereeniging „Luctor et Emergo" haar 25-jarig jubileum te vieren. De jubileerende vereeniging heeft de harmonie „St Cae- cilia" uit Vlissingen, de mu ziekvereeniging „Willen is kunnen" te Biggekerke en de plaatselijke zangvereeniging „Hosanna" uitgenoodigd om dien dag niet onopgemerkt voorbij te doen gaan. Het be looft een waar muziekfeest te worden. Het M U.L.O.-dipIoma A werd behaald door N. D. de Goffau en diploma B door C. Moerman, beiden te Rilland- Bath. Tribunaal Middeiburg. UITSPRAKEN. Jannetje J. de Visser, steno typiste, Middelburg, 1% jaar intern, te rekenen vanaf 14 Sept. '45. Ontz. rechten Maatje D. Minnaar, kantoor bediende, Wemeldinge. Geen verdere intern. Ontz. rechten. Jan Filius, kantoorbediende, Souburg, 1 jaar intern, te re kenen vanaf 23 Febr. '46. Ont zetting rechten. Johannes Abee, magazgnbe- diende, Souburg, 15 mnd. in tern. te rekenen vanaf 5 Juni '45. Ontz. rechten. Comelis Koster, landbouwer, Arnemuiden, geen verdere in tern. Ontz. rechten. Elisabeth J. F. Dommissie- de Marie, zonder beroep, Vlis singen, 1 Vt jaar intern, te re kenen vanaf 15 April '45. Ont zetting rechten. Elisabeth J. Bakker-Bou- inan, zonder beroep, Vlissin* gen, 3 jaar intemeering te ro« kenen vanaf 17 Aug '45; ver- beurdverkl. van het meubilair voor zoover reeds afgestaan. Ontz. rechten. Esther van der Wei-Schoen, zonder beroep, Oostkapelle, 2 jaar intern, te rekenen vanaf '45 Ontz. rechten. Johanna Kieboom-van der Weele, zonder beroep, Sou burg, 10 mnd. intern, te reke nen vanaf 11 Dec. '45. Ontz. rechten. voerd door den heer H. v. Daal, secretaris yan de ver. Oorlogsmuseum te Overloon, waarvan het dag. bestuur aan wezig was, die zijn gelukwen- schen gepaard liet gaan met de aanbieding van een ge schenk en de mededeeling. dat Overloon gaarne wil samen werken met het Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Hiermede was de officieele opening ten einde,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1