PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT dezeeuwschenood Meer belangstelling voor het werk der Ver* Naties korte predicatie Vandaag De sterkte van het Rijkspersoneel sinds 1939 verdrievoudigd Churchill sprak over Palestina Arbeidsprobleem bij wederopbouw Roofdrcdccteur O. B«11!nHJn (met fidictloneele medewerking van dr. WH. Beekenkampt Uitgave: Stlch- tlnV P.Z C.. Middelburg Druk: ilrroa F? van dé Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand j. L van Leeuwen. Ds. M L. W. Scbocb. Vila* singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen- Zaterdag 3 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 179 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie abonnementsprijs 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent AD VER" tent1eprijs 12 centL per^ rom., Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel in (2 Ujnen) Middelburg: Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924. Uoe» Turfkade 15 tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3. Terncuxen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. Iv de gisteren gehouden eerste gewone vergadering der Proinciale Staten van Zeeland hebben verscheidene leden het woord gevoerd over den toestand waarin Zeeland zich op dit oogenblik bevindt en over de voorwaarden tot herstel. Men mag wel zeggen, dat hier een hartekreet werd ge slaakt en dat diepe zorg voor de toekomst alle sprekers ver vulde. Beklemd constateert men, dat de wederopbouw niet vor dert in een tempo, dat men zich gedroomd heeft. Geprik keld neemt men er nota van, dat de niet getroffen gebieden vaak beter van de voor het herstel noodzakelijke mate rialen worden voorzien, dan het zoo zwaar gewonde Zee land. Somberheid evenwel ken merkte den toon, die doorklonk in de woorden der heeren Sta tenleden. zoodra er gesproken werd over de schadevergoe dingen, die in het vooruitzicht zijn gesteld. Nogmaals luidde hier het eenparige oordeel, dat schade vergoeding op basis 1940 Zee land tot den bedelstaf zal brengen. Onze provincie is er, wanneer deze maatstaf wordt aangelegd, slechter aan toe, dan welk ander getroffen ge bied ook. Maar bovendien dreigt het principe verloren te gaan, dat de zware slagen, die Zeeland hebben getroffen, niet door Zeeland alleen, maar door alle Nederlanders, door het geheele rijk gedragen moeten worden. Mocht dit principe worden losgelaten, dan lou Zeeland op een dusdanige onrechtvaar dige manier behandeld worden, dat er van een nationale schande gesproken zou dienen te worden. Schadevergoeding op basis waarde 1940 en vervolgens voorschottenVoorschotten beteekenen echter het belasten van eigendommen met zware hypotheken, het opleggen van schuldenlasten aan getroffe nen, waarvan zich deze ge. troffenen gedurende hun ver. dere leven nimmer meer zul- len kunnen bevrijden. Terecht werd tegen deze mogelijkheid door verscheidene Statenleden zeer krachtig ge protesteerd. Terecht werd er op aangedrongen, dat het col lege van Gedeputeerde Staten en Commissaris der Ko ningin geen gelegenheid zullen laten voorbijgaan om bij de regeering in Den Haag en bij de beide Kamers der Staten Generaal aandacht te vragen voor de onrechtvaardigheid, die Zeeland zou worden aan gedaan, als dit inderdaad voor de getroffenen de toekomst zou zijn. Er is geen geld wordt in Den Haag zoo vaak gezegd En het is ongetwijfeld waar, dat onze financieele positie berooid is. Maar dit mag nimmer een aanleiding zrjn om Zeeland nu maar alleen te laten tobben. Als Zeeland zelf de schade moet herstellen, die het werd toegebracht, toen het geof ferd werd voor de vrijheid van het geheele land, voor de vrij heid van Europa, dan aal Zeeland ten onder gaan. Een andere mogelijkheid bestaat er niet. Slechts wanneer het herstel van Zeeland naar draagkracht bekostigd wordt door het ge heele volk, blijft er perspec. tief. Het is te hopen, dat de noodkreet, geslaakt in deze eerste gewone zitting der nieuwe Provinciale Staten in Den Haag gehoord en ver staan zal worden Zeeland mag niet in blij vende armoede worden ge dompeld, Zeeland moet met vereende krachten worden op. gebouwd! Het Wereldgebeuren WAT OP DE KOMENDE ALGEMEENE VERGADERING BESPROKEN ZAL WORDEN Zwitserland wordt wakker. nog een scheepsramp. Behalve de ramp van de „Duche di Caccia" voor de Braziliaansche kust, heeft zich thans nog een scheepsramp ten Westen van Ierland voorge. daan. waar de Amerikaansche stoomboot „William River" in aanvaring is gekomen met het Amerikaansche vracht schip „Farmer", dat gezonken; is- De „William River' heeft de opvarenden aan boord geno men. de tabaksrantsoeneering in belgië wordt opgeheven. >.Le Derniere Heure" schrijft de tabaksrantsoeneering in ^Igië met 1 September waar- den^lk °P£eheven zal wor- Hoewel officieel de tabaks - productie momenteel slechts o is van die in 1939. be- het aantal banderolles W '"trVan voor den °°r" rinf d* vanzelfsprekend, oat de rest naar de zwarte *arkt gaat. 97 Ten einde dit euvel uit den ^fLtt..helPeI1 stelt de voor- x-, rv van de vereeniging van kSn nde,aren van rookarti- „„r, voor de rantsoeneering geheel en al op te heffen. Bij zijn bezoek in ons land heeft Trygve Lie, de secreta ris-generaal van de Ver. Na ties er in een persconferentie op gewezen, dat in Europa de belangstelling voor het werk der nieuwe wereldorga nisatie eigenlijk beneden peil is. In elk geval veel geringer dan in Amerika, waar de kran ten hun lezers dagelijks inlich ten over den veelzijcügen arbeid der V.N. In Europa, zoo zei hij, schijnt men zich alleen te in teresseeren voor het tenslotte vrij onbelangrijke gekrakeel in den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad is ech ter slechts één van de orga nen van de V.N., daarnaast zijn er tal van andere. Zoo is er ook een economische sociale raad, waarvan weer een onderdeel is de sub commissie voor economischen wederopbouw van de verwoes te gebieden. Deze commissie heeft twee werkcomité's, één voor Europa en Afrika en één voor het Verre Oosten. In beiden is Nederland ver. tegenwoordigd. Haar taak is gegevens te verzamelen ter verkrijging van een overzicht van de onmid dellijke behoeften in Europa en een inzicht in de plannen H.M. de Koningin antwoordt dr. van Mook. Dr. van Mook heeft van H.M. de Koningin een ant woord ontvangen op het tele gram, dat door de afgevaar digden ter Malino-conf eren tie was verzonden. In dit ant woord heeft H.M. dank ge. zegd voor de zegenbede, den deelnemers geluk gewenscht met den constructieven arbeid, die zij met groote belangstel ling en waardeering heeft ge- gd. Zij zeide het vertrou wen te deelen, dat de resul taten der besprekingen posi tief zullen bijdragen tot een verdere duurzame en vrucht bare samenwerking in den geest van de Koninklijke rede van 1942 Invasie-veteraan komt Rotterdam helpen. Een invasie-veteraan is thans op weg naar Rot terdam, teneinde er de outillage van de haven en speciaal die van het scheepsrepara tiebedrij f te versterken. Het betreft hier een tij dens de oorlogsdagen voor de Engelsche admi raliteit gebouwd dok, dat dienst heeft gedaan bij de invasie op de Nor- mamdische kust, waar het licht beschadigde schepen snel repareerde, opdat ze zoo spoedig mogelijk weer hun diensten voor de oorlogvoering konden ver richten. Aan wie de schuld voor de Hongaarsche debacle? De Russen hebben thans ge antwoord op de Amerikaansche beschuldiging dat de herstel betalingen en de kosten van het bezettingsleger oorzaak zouden zijn van de economische de bacle van Hongarije. De Rus sen meenen, dat deze het go- volg is van het optreden van de Duitschers gedurende den oorlog. Ten aanzien van het Ameri kaansche voorstel om door En geland, de Ver. Staten en Sov- jet-Rusland een plan voor eco nomische stabilisatie van Hon garije op te stellen, merken de Russen op, dat dit een aange legenheid is, welke uitsluitend de Hongaarsche regeering aan gaat- Naar een communistische revolutie? De Grieksche minister van defensie, Mavramlhalis, die de nood-wetgeving der regeering voor herstel van reciht en orde verdedigde, zeide in de kamer van afgevaardigden: „Wij had den te doen met een communis tische revolutie". Hij maakte bekend, dat een groep leden van het Britsche parlement een beroep op de Grieksche regeering had ge daan, verdere executies op grond van de nood-wetgeving uit te stellen. Mavromihalis be toogde, dat de Britsche openba re meening niet goed ingelicht was over hetgeen in Grieken land gebeurde. Hij zeide tot slot: „de regeering kan aan deze ver zoeken geen gehoor geven Ik zal aftreden, indien men een degelijke stap overweeert". Bij gevechten tusschen com munisten en Grieksche regee- ringstroepen is een dorp in de omgeving van Larissa vrijwel geheel verwoest voor herstel. Op die manier wil men er toe bijdragen, ver keerd gerichte economische concurrentie te voorkomen en de economische betrekkingen tusschen de landen van Euro pa te bevorderen Het is geen sensationeel werk, wat deze commissie verricht, er wor den geen scherpe debatten bij gevoerd, maar het is een stille en waardevolle bijdrage tot samenwerking. De belangstelling gaat ook uit naar de in de komen de maand te houden alge- meene vergadering van de V.N. De lijvige agenda van 34 punten biedt oogenschijn- lijk weinig verrassingen maar er schuilt nog wel een ad dertje onder het gras. Britsch-Indie en Australië zullen nogmaals voorstellen, dat de vergadering de veto kwestie van de groote mo gendheden aansnijdt, een uiterst delicate aangelegen heid. Nog afgezien van andere onderwerpen, die vóór 23 Sep tember en gedurende de zit ting zelf nog op kunnen dui ken, zullen de leden minstens vier weken noodig hebben om zich door de lange lijst van agendapunten, die bijna alle zijden der internationale orga nisatie belichten, heen te wer ken. Op deze agenda, die aan alle aangesloten landen is uitgereikt, ontbreken merk waardigerwijs twee kwesties: zij bevat geen verzoek van Egypte de kwestie Palestina voor de algemeene vergade ring te brengenden geeft geen gelegenheid tot debat over den voorgestel den regeerings- vorm van een geïnternationa liseerd Triest. Beide kwesties kunnen echter tijdens de ver gadering nog ter tafel worden gebracht. Verder zal beslist moeten worden over de toelating tot lid van een aantal nog niet aangesloten landen Hiervoor hebben zich als gegadigden opgegeven Albanië, Afghanis tan, Mongolië en waarschijn lijk komt Siam daar nog Dij. Zelf Zwitserland acht den tijd nu rijp om met de V.N. land wenscht zich niet afzij- samen te werken. Zwitser- dig te houden, aldus sprak gisteren Bondspresident Ko_ belt. Wij willen helpen den vrede te versterken en deel nemen aan de vernieuwing van de wereld. Zoolang de vrede moet worden gehand haafd door het evenwicht tus schen de oorJogsapparaten van na-ijverige mogendheden, zoo voegde hij er voorzichtig aan toe, zou het van Zwitserland echter onvoorzichtig zijn de landsverdediging te verwaar- loozen. Andere onderwerpen op de vergadering zullen zijn: Be sprekingen over de UNNRA, over de vluchtelingenkwestie en over het wereldtekort aan graan Verder zijn er dan nog kwesties aangaande het be_ heerschap en dat is dan nog maar een greep uit de groote hoeveelheid stof voor debat. Men ziet, er is ook voorloopig werk genoeg aan ien winkel voor de diploma ten. De UNO leeft en dat is een goed teeken! GROET ELKAAR! Genade zij u en vrede van God, onzen Vader en den Heere Jezus Christus U vindt het in uw hart toch ook vervélend, als iemand, die vroeger goed kende, u op straat niet meer groet, maar z'n hoofd nijdig of koel omdraait. Ja, ik ben het vólkomen met u eens. Een groet in het voorbij gaan heeft heel wat te beteeke nen. Het is niet overdreven daaraan zeer gehecht te zijn In diepsten zin is onze groet een gebed. En dus altijd zinrijk Nog klankvoller is de groet der Engelen. Deze heeft de waarde van een boodschap. Denk aan het Kersten Paaschfeest. Alles overtreffende beteekenis heeft echter de groet van Jezus. Zijn groet is meer dan een ge bed en meer dan een boodschap. Zijn begroeting is een daad. Ook in de Kerk groeten wij elkander en groet de dienaar de gemeenteDe dienaar der Kerk doet dat in opdracht. Hij mag aan het begin van den kerk dienst ter gelegenheid van de bizondere ontmoeting tusschen den Heer en zijn gemeente het met zooveel woorden uitspreken, dat Hij, die ons in zijn Huis ont vangt, dat van harte doet. Hij is daar. Hij wachtte ons daar. Hij wacht ons altijd op naar zijn belofte. God is tegenwoordig; God is in ons midden: laat ons diep in 't stof aanbidden! Dat in heil'gen eerbied alles in ons zwijge, dat voor Hem de ziel zich neige! Wie Hem noemt, wie hem roemt, sla zijn oogen neder, geve 't hart Hem weder! Dit is het lied voor den Zon dag, voor de gemeente, in de Kerk. Dat is geen tooverlied. Dat is geen uitdaging, God, on eindig geduldig, wacht ons, blijft wachten, opdat wij komen, tot dat wij komen. En wie komen zijn welkom. En Zijn welkom is zijn verzoenende, vergevende daad van genade en vrede. Laten wij ook elkaar 'zoo groeten B. minister mansholt naar geneve. Op 5 Augustus zal in Ge- nève een conferentie van de U N.N.R.A. worden gehouden. De Nederlandsche delegatie op deze conferentie zal onder lei ding van minister Mansholt staan. Koninklijke onderscheidingen op 17 September. Ten edmde meer relief te geven an den voor ons land steeds zoo belangrijken datum van den derden Dinsdag in September, waarop de gewone zitting der Sta ten-Generaal krachtens de grondwet moet worden geopend, ziullen de Koninklijke onder scheidingen, welker verleening gebruikelijk was op den verjaar, dag van H. M. de Koningin, thans worden toegekend op 17 September a.s. export van haring. De aanvoer van haring is thans van dien aard, da; het bedrijfschap voor visscherij- producten toestemming heeft gegeven tot export op beschei den schaal Mocht de binncn- landsche voorziening gevaar loopen, dan werdt deze toe stemming ingetrokken. - Donderdagmiddag is het Concertgebouworkest per ex tra-trein uit Zwitserland in Amsterdam teruggekeerd. wordt in Vlissingen het Bevrijdingsmonu ment onthuld door gene raal Hakewel Smith, den bevrijder van Walcheren; wordt in Middelburg het Zeeuwsch oorlogsmu seum geopend; wordt begonnen met de feestelijkheden ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan der stad Haarlem; herdenkt koning Hoo- kon VII van Noorwegen zijn 74sten geboortedag. viert koningin Eliza beth van Engeland haar 46sten verjaardag; is het 100 jaar gele den. dat de planeet Nep_ tunus werd ontdekt, een der grootste triomphen van de theoretische astro nomie. ADMINISTRATE EN COMPTABILITEIT ZEER ONPRACTISCH INGERICHT. Personeelsuitgaven stegen tot 374 millloen. Door den Minister van Fi nanciën is in een nota aan de Kamer een overzicht gegeven betreffende de personeelsuit gaven en de sterkte van het Rijkspersoneel. Gebleken is. al dus de Minister, dat in vrijwel alle departementen en diensten noch de personeelsadministra tie, noch de salarisadministra tie, noch de comptabiliteit zoo danig waren ingericht, dat hieruit de gewenschte over zichten vlot. betrouwbaar en op korten termijn konden worden verkregen. Deze tekortkomingen, hoe. wel ten gevolge van de oor logsverwarring verergerd, be stonden reeds vóór den oorlog. In een opgave van 1939 zijn bijv. zeker 5000 personen .te weinig opgenomen. De minister heeft thans opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk betrouw bare gegevens te verzamelen en de salarisadministratie zoo danig in te richten, dat hieruit in de toekomst vlot betrouw bare gegevens kunnen worden verkregen. Belangrijk Lagerhuis debat. Churchill, de leider van de oppositie, heeft in het Lager- huis tijdens het voortgezette debat over Palestina de regee ring den raad gegeven aan Amerika mede te deelen dat, wanneer dit larod niet bereid is een deel van het Palestijn, sche vraagstuk op zijn schou ders te nemen, Engeland zijn mandaat ter beschikking van de .v.N. zal stellen en zich binnen een bepaalden termijn uit Palestina zal terugtrek ken. „We hadden maanden gele den een dergelijke mededeling moeten doen", aldus Churchill, ,ik ben ervan overtuigd, dat het goede resultaten zou heb- ben afgeworpen. Als de Jood- sche terreur in Palestina voortgaat, worden we automa. tisch van elke verplichting ontheven". u Engeland heeft zich uit *?§yp.e teruggetrekken en kan er nu van beschuldigd worden uit strategische overwegingen een oogje op Palestina te la ten vallen. ..Zeg Egypte, dat we staan op onze bij het ver drag bepaalde rechten en dat we onze positie in de Kanaal- zóne wenschen te handhaven", zoo riep Churchill uit. .,Het geheele empire zoii het slacht, offer worden van het verkeer, de optreden van de regeering". Sir Stafford Cripps, de mi nister van handel, herhaalcfe, dat de toepassing van het plan ten volle van Amerika afhing. Toen men Cripps vroeg of Amerika zou deelnemen aan de besprekingen met de ver tegenwoordigers van Arabieren en Joden, antwoordde hij ont kennend. „zeer schadelijk' George Hall, de Engelsche minister voor de koloniën, sloot het debat, dat zich na de ALLES WORDT GEDAAN OM WERK KRACHTEN TE TREKKEN. Min. Mansholt bezocht Zeeland in verband met Landbouwherstel. Is het zoo door blijft gaan A zal er over anderhalf of twee jaar van wederop. bouw in Zeeland geen sprake meer zijn! zoo verzekerde on3 dezer dagen in alle oprechtheid een aannemer, die momenteel op Walcheren voor den weder opbouw werkt. Hij motiveerde zijn meening door er op te wijzen, dat het aantal bouwvakarbeiders uit andere provincies, te werk ge. steld in Zeeland, voortdurend mindert. Iedere week komen er minder arbeiders en daar af en toe de aannemers zelf werk krachten moeten wegsturen wegens materiaalgebrek, is het niet uitgesloten, dat er op een gegeven moment een ernstig «kort ontstaat Daar komt nog bij, dat momenteel cok in de andere provincies hard ge- werkt wordt aan den wederop bouw. Rotterdam heeft m verband daarmede zelfs een verbod uitgevaardigd om el ders, bijvoorbeeld in Zeeland te gaan werken en daar ten overvloede in vele plaatsen, waar weinig schade en een behoorlijke hoeveelheid mate riaal is, „zwart" wordt her steld en opgebouwd, zou hier een nieuw en ernstig gevaar den wederopbouw in Zeeland bedreigen. Wij hebben over dit alles ter bevoegder plaatse informaties ingewonnen en gelukkig kon men daar mededeelen, dat er van accuut gevaar geen spra ke is. Wel loopt het aantal ar beiders van buiten wat ach teruit, maar aan de toezeggin gen, die in Maart gedaan zijn, is toch behoorlijk voldaan Toen het Nationale Bouwplan 1946 werd afgekondigd, werd toegezegd, dat Walcheren 2500, Zeeuwsch-Vlaanderen 2600, Zeeland Noord 430 bouw vakarbeiders zou krijgen. De volle aantallen zijn weliswaar niet bereikt, maar op Walche. ren werken toch circa 2000 ar beiders van buiten, zoodat men evreden mag zijn. Bovendien is het niet on waarschijnlijk. dat in het na jaar, als er buiten Zeeland minder drukte in de bouw vakken is, het aantal vreemde arbeiders weer stijgt. Veel zal ln dit opzicht afhangen van de huisvestingsmogelijkheid. Niets wordt nagelaten om het werken in Zeeland voor bouw vakarbeiders zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De huis. vesting wordt zoo goed moge. lijk gemaakt, aan cultureele verzorging wordt alle aandacht besteed, er is voor een goede verlofsregling gezorgd, zoodat de menschen het contact met hun gezinnen niet verliezen- Ten slotte echter moeten de arbeiders vrijwillig komen. Zwart ziet de roekomst er dus wat het probleem der werkkrachen aangaat niet uit. Wel zijn er zorgen, maar de aandacht is op mogelijke moeilijkheden volledig gecon centreerd. Als nu de aanvoer van ma teriaal maar beter wordt. Zee land mag in dit opzicht niet achter worden gesteld bij ge bieden, waar minder schade is. Het heeft integendeel recht op voorrang. Het moet, als het niet noodlijdend wil worden, de voordeeligste positie inne men! Gelukkig verliest Den Haag Zeeland niet uit het oog. De Troonrede bevatte nog eens de belofte, dat Walcheren gehol pen zal worden. Van beteeke nis is verder, dat de minister van landbouw, ir. Mansholt, Woensdag jl. een bezoek aan Zeeland heeft gebracht om zich op de hoogte te stellen van den toestand en op het Streekbureau te Middelburg besprekingen heeft gevoerd over de middelen cm voldoen de werkkrachten voor land bouwherstel naar Zeeland te trekken. Hopelijk zal dit er toe bij dragen, dat de materialendis tributie verbeterd wordt- Want de wederopbouw mèg niet stagneeren. in tegendeel: rede van Churchill ontspon met de mededeeling, dat. naar hg hoopte, de bijenkomst met de Joden en Arabieren half Augustus zal plaats hebben. Hall noemde Churchill's op- merkingen over de Engelsch Amerikaansche samenwerking „zeer schadelijk" en verweet hem, dat hij de kwestie Egyp. te in discussie bracht op eer oogenblik, dat de onderhande lingen vcor een nieuwe over eenkomst met Egypte gaande zijn. Zeeroovers in de geloopen. /al Volgens den Ned. Marine- voorlichtingsdienst heeft de bevelvoerende officier der Ned. marine te Soerabaja, daarbij aan het „paard van Troje" denkend, een val gezet om de zeeroovers, die vreedzame Boegineesche en Makassaar- sche prauwen in het zicht van Soerabaja overvielen, de be manning uitmoordden en de lading der schepen roofden, gevangen te nemen. Een onschuldig lijkende prauw, voor de kust (Madoe- ra) varend, werd door zee roovers geënterd. De zee. roovers meenden een gemak- kelijke prooi te vinden, maar in plaats daarvan kwamen ze tegenover goed gewapende Nederlandsche zeelieden te staan. Na een korten strijd, waar bij de Nederlanders geen ver. liezen leden, werden de zee roovers gevangen genomen. Een hoeveelheid wapens, ammunitie, handgranaten en bezwarende documenten, waar door bewezen werd, dat de T. R.I voor dezen vorm van zeerooverij vergunning had verleend, werden in beslag ge nomen. Vrouwen bij de rechterlijke macht Inzake de voorstellen tot voor zieningen in de salarissen van leden van de rechterlijke macht met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1945 werd door de Kamerleden bij het af- deelingsonderzoek om. op het urgente van een defini tieve herziening. De leden van de rechterlijke macht behooren financieel onafhankelijk te zijn. Hun salarissen staan niet in juiste verhouding tot die talrijke ambtenaren, die zeker geen verantwoordelyker werk doen. Voorts zouden verscheidene leden bij deze gelegenheid gaar. ne vernemen, welk standpunt de regeering inneemt tegenover de benoeming van vrouwen in de rechtelijke macht. Nu in het burgemeesters- en notaris ambt vrouwen benoemd kun nen worden, is huns inziens het moment aangebroken, waarop erkend moet worden, dat de benoeming van vrouwen ook in rechterlijke functies wenscheljjk en mogelijk is. nederland krijgt 4200 jeeps. Woensdagavond zrjn in Den Haag 75 jeeps aangekomen, het eerste deel van 4200 jeeps, die gekocht zijn uit een dump bij Reims (Fr.). Van deze 4200 zijn er 2400 bestemd voor Nederlandsch-Indië, de 1800 zijn bestemd voor Ne derland. Van <üt aantal komen 45 ter beschikking van overheidsbedrijven, 200 jeeps zijn bestemd voor de land bouwers om dienst te doen als lich;e tractoren en 300 voor het ministerie van marine, terwijl het restant aan in- De regeering is er zich van bewust, dat een reorganisatie van het administratieve appa raat wel noodig, doch niet vol doende is om het aantal amb tenaren te verminderen. Dat is absoluut noodzakelijk zoowel om budgetaire als om alge meen economische redenenen. Gezien het tekort aan arbeids krachten in het land is het im mers zeer belangrijk, dat een zoo groot mogelijk aantal per_ sonen aan productie en weder opbouw deelneemt. Er zjjn een aantal organen en diensten, die voor een ge heele of gedeeltelijke liquidatie in aanmerking komen. -Deze diensten zijn gesticht, om de tevolgen der oorlogsomstan- igheden te liquideeren. Naar_ mate deze afwikkeling vordert kunnen déze diensten ook zelf geliquideerd worden. In totaal hebben deze dien sten een bezetting van onge veer 50.000 personen. Het staat dus vast, dat deze 50.000 per sonen in den loop van eenige jaren uit het bestuursapparaat zullen zijn verdwenen. Er moet nog opgemerkt worden, dat bijna iedere blijvende dienst een aantal personen heeft, wier werkzaamheden nog met de bij zondere omstandigheden sa menhangen. Vervolgens geeft de nota een overzicht over de perso neelssterkten en -uitgaven voor de verschillende departe menten enz. Uit het daaraan toegevoeg de totaal blijkt, <jat de perso neelssterkte van 1 Jan. '40 tot 1 Jan. 1946 steeg van 40.625 tot 124.061. die uitgaven van 89.187.000 tot 374.300.000. Het departement van Justi tie neemt bij deze cijfers een zeer belangrijke plaats in. Aan de verschillende diensten, wel ke met de berechting van poli- tiekedeliquenten samenhangen is een personeel van 15.938 per sonen verbonden. De Rijkspoli tie is met 9822 personen' uitgebreid. De personeelsuitga ven van Justitie stegen van 11.613.000 tot 82.940.000. Ook openbare werken en wederopbouw neemt natuurlijk een belangrijkee plaats in. Be stond het personeel van den Rijkswaterstaat in 1940 uit 5151 personen thans werken bij openbare werken en wederop bouw 10.022 personen, bij Ver keer en Energie 3044; uitgaven resp. 540.000, 23.776.000 en 7.988.000. Voor Sociale Zaken steeg de personeelsterkte indezelfde jaren van 1272 tot 5702. de uk- gaven daarvoor van 2.802.000 tot 12.401.000. moet in Zeeland "snel worden'dustrieele- en particuliere be- gewerkt! drijven wordt tcegewzen. Onvoldoende glas voor geteisterde gebieden. KAMERLID STELT VRAGEN AAN MINISTER RINGERS. Het Tweede Kamerlid, de heer Mol, heeft aan den mi nister van Openbare werken en Wederopbouw de volgende vragen gesteld: le. Is het den minister be kend: dat er groote ontevreden heid bestaat over de onvol doende verstrekking van glas ten behoeve van de duizen den woningen in de door den oorlog getroffen gebieden, welker vensters reeds bijna twee jaar lang met noodma teriaal zijn dichtgespijkerd; dat voor de afgeloopen maand weZ Is waar op papier een grootere g/astoewijzing werd verstrekt, doch dat deze toewijzing niet werd gedekt door beschikbaar glas, terwijl wel glas verkregen kan wor den in den zwarten handel? 2. Is de minister niet van meening, dat deze toestand on duldbaar Is niet alleen uit een oogpunt van billijkheid jegens de gedupeerden, doch ook met het oog op de volksgezondheid, welke in de getroffen gebie den ernstig wordt bedreigd, met name door de tuberculose, terwijl de in deze gebieden be staande overbevolking, ook van deze geblindeerde wonin gen, juist extra-voorzieningen voor de toetreding van licht en lucht noodig zou maken 3. Zoo ja, is de minister be reid afdoende maatregelen te nemen om het tempo en den omvang van de glastoewijzing voor de getroffen gebieden zoo op te voeren, dat nog vóór den aanstaanden winter een re delijke toestand op dit ter rein kan worden bereikt Nel yan Vliel steeds sneller. Tijdens den tweekamp Zian- de Robben heeft Nel van Vliet Donderdag in Den Haag haar enkele dagen geleden te Aalst gevestigde wereldrecord op de 100 meter schoolslag met 0,4 sec. verbeterd door dit te brengen op 1 min. 19 sec. MARIA MONTESSORI WEER IN NEDERLAND. Dr Maria Montessori, de 76- arige stichtster van het naar ïaar genoemde onderwijs systeem. is per K.L.M.-vlieg- tuig uit Britsch-Indië op Schiphol aangekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1