PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRUCHTELOOZE PAEDAGOG1E. DE STRIJD OP DE VREDESCONFERENTIE Vandaag Onze suikerpositie weer gunstig Truman voor een moeilijke beslissing Afscheid mr. A.J. van der Weel Hoofdredacteur Q, BalHntlJn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: tlrma F. van de Velde |r.. Vllsslngen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Scboch. Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 2 Augustus '46 189e Jaargang Nummer 178 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVF.R- TENT1EPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vllsslngen Walstraat 5R-6» tel II' (2 HJnertl Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924. Uoes Turfkade 15 tel. 2475 Oostburg. üratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. Het Zwitsersche blad „Die Weltwoche" doet een belang, wekkend verhaal: BEGIN 1946 in een industrie stad in het Ruhrgebied. In een grooten bunker, waar in ongeveer 1000 man kunnen worden ondergebracht, worden heropvoedingscursussen voor de jeugd georganiseerd. Den eersten keer is de bunker vol. Er worden filmjournaals eri cultuurfilms vertoond en er wordt over de nieuwe democra tische idealen gesproken. Maar de jongens hebben slechts één gevoel: honger. Den volgenden keer is de zaal leeg. De orga nisatoren hebben een idee: zij maken bekend, dat er soep verstrekt zal worden. Weer is de zaal vol, maar nadat zij hun soep gegeten hebben, gaan allen weg. Nu probeert men het aldus: er zal soep uitge reikt worden, doch eerst na de voordracht en alleen voor diegenen, die van het begin af aanwezig waren. Doch nie mand stelt belang in hetgeen op het podium geschiedt; men kletst, maakt lawaai en ver maakt zich op alle mogelijke manieren. Dan wordt het plot seling doodstil en de jongens kijken geboeid naar het film doek: er worden opnamen van het proces in Neurenberg ver toond. Opeens klinkt van ver schillende plaatsen in de zaal: „Heil Hitier!" Het licht gaat op en de aanwezige bewa kingsofficier van de bezet tingstroepen vraagt: „Wie heeft geroepen?" Niemand meldt zich aan, onder de 1000 aanwezigen bevindt zich geen verrader. De organisatoren verklaren: Wij zullen de film nog eens draaien; wanneer er weer gedemonstreerd wordt, dan komt er geen soep. Een oogenblik is het heel stil in de zaal; dan hoort men zeg gen: „Wij gaan", en in ge sloten rij marcheeren de jon gens met knorrende maag langs de volle soepketels de zaal uit. Het verhaal Is veelzeggend. Maar één ding moet ons uit de pen. Met paedagogie van deze soort komt men er niet. Bij geen enkel volk en zeker niet bij een volk, dat politiek zoo zeer vergiftigd is, als het Duitsche. Er is slechts één manier, waarop men het Duitsche volk tot democratie kan opvoe den. En dat is door een voor beeld te geven! De Duitschers moeten zien, dat het hen onder democratisch bewind beter zal gaan, dan onder een nazi regime, dat velen een opval lende schijnwelvaart bracht, jaren lang Films, toespraken en soep... het zijn schamele lokmiddelen. Hebben de bezetters in Duitschland waarlijk niets be ters te bieden? Huysmans Kabinets formateur. De prins-regent heeft Don derdagochtend van Acker en daarna Camllie Huysmans ontvangen, wien hij gevraagd heeft de regeering samen te stellen Huysmans heeft deze opdracht aanvaard. Spaak had het aanbod van den prins-regent, de regeering samen te stellen afgewezen. FRANSCHE VERLIEZEN IN INDO-CHINA. Generaal Leclerc, de vroe gere opperbevelhebber van de Fransche expeditionnaire macht in Indo-China, heeft te Par«s verklaard, dat sinds No vember 1945, toen de Fransche voor het eerst Indo-China bin. nentrokken aldaar 1200 Fran- schen zijn gedood en 3500 ge wond. Generaal Leclerc voeg de er aan toe, dat de orde on der Fransche bescherming her steld was. Brifsche militairen mogen met Frauleins trouwen. Lord Nathan, plaatsvervan gend minister van oorlog, heeft in het Hoogerhuis verklaard, dat de plaatselijke Engelsche militaire bevelhebbers toestem ming zullen krijgen het huidige verbod van huwelijken tusschen Engelsche militairen en vrouwen van een ander land op te hef fen, mits het niet om Japansche vrouwen gaat, de juiste beweeg redenen hen tot het huwelijk brengen en er geen bezwaren zijn uit een oogpunt van open bare veiligheid. BRAND AAN BOORD VAN EEN OCEAANSTOOMER. Voor de Braziliaansche kust !s een 17000 ton metend pas sagiersschip in brand geraakt. Er zijn dooden en gewonden onder de 1000 passagiers, die later door een ander schip zijn overgenomen. De bemanning bleef aan boord om het vuur te bestrij. den. LANDBOUWER VERMOORD In den vroegen morgen van Donderdag is de 32-jarige landbouwer J. Stevens te As sen door een onbekend geble ven persoon in zijn woning aangevallen en vermoord. Van den dader ontbreekt tot toe elk spoor- Het Wereldgebeuren Krachtmeting Oost-West in vollen gang. Kleine naties hebben weinig kans. Zoo als te verwachten viel, hebben de eerste ronden in Parijs voornamelijk een strijd te zien gegeven tusschen Mo- lotov en Evatt. die in de ple. naire zitting van Woensdag beiden aan het woord zijn ge weest. De rede van Molotov, met belangstelling tegemoet gezien, kan in drie gedeelten worden gesplitst. In het eerste deel hield hij een eenigszins onverwacht pleidooi voor de ex-satelliet, staten. Deze landen kunnen weliswaar niet ongestraft blij ven, maar aan den anderen kant hebben zij in het laatste stadium van den oorlog be langrijken steun verleend en daarom verzette de Sovjet. Unie zich tegen elke poging de nationale waardigheid van deze landen aan te tasten. Vervolgens wijdde Molotov uit over de gevaren van het fascisme en dat is hem volko men toevertrouwd. Hij zeide, dat ook de laatste overblijfselen van het fascisme moesten wor den vernietigd en maakte daarbij van de gelegenheid gebruik de kwestie Spanje weer eens op het tapijt te brengen. In het derde deel ten slotte werd geantwoord cp de beschuldigingen, dat de kleine landen te weinig te vertellen hebben. Niet aan alle aspira ties kan worden voldaan, meende Molotov. De beslissin- fen van de Groote Vier wor- en echter aangevallen door allerlei reactionnaire elemen ten, die vol anti-Sovjet voor- oordeelen zijn en de samen werking tusschen de grooten te niet willen doen- De ont werpverdragen vormden een slag voor deze heeren, aldus Molotov en hij verzekerde, dat Huwelijksmarkt Het Belgische stadje Ecaussines heeft na een onderbreking van zes jaar, weer zijn be roemde huwelijksmarkt gehouden. Deze markt is in dë 19e eeuw ont staan als gevolg van het groote overschot van vrouwen in het land Dit bracht trouw lustige meisjes op de Jj-edachte des zomers de onggezellen van heinde en verre uit te noodigen op een koffievisite om zoo de liefde een handje te helpen. Het optrek ken van de diverse trouwlustige meisjes van alle jaargangen voor het raadhuis, was een bont schouwspel, temeer omdat er ditmaal vele jongedames in uniform bij waren. Het resultaat van de „markt" was buiten verwachting groot. In elk geval zal het heele bestuur van den „Bond van trouwlus tige meisjes" moeten worden vervangen, want alle bestuursleden heb ben een man gevonden. Spoedig weer Amerikaansche effecten op de beurs? De heer C. Overhoff, voor zitter van de Ver voor den Effectenhandel, hééft Woens dag de Ver. Staten per K. L. M.-vliegtuig verlaten. By zijn vertrek verklaarde hij. dat naar hij verwacht spoedig Amerikaansche effecen op de Amsterdamsche beurs geno teerd zullen worden. Voorloopig geen verhooging van het gasrantsoen. Den laatsten tijd doen ge ruchten de ronde, dat de gas- rantsoenen van particulieren binnenkort zullen worden ver_ hoogd of dat de gasrantsoe- neering tegen den winter zal worden opgeheven. Van offi- cieele zijde wyst men er op, dat dede geruchten van allen grond ontbloot zyn Hoewel de Limburgsche kolenproductie een regelmatige stijging ver toont en de invoer uit de V S wederom is hervat, blijft er een ernstig tekort aan gas kolen bestaan. Hiervoor zijn wij grootendeels op Duitsch land aangewezen. Achtergebleven granaat geëxplodeerd. Donderdagmorgen heeft zich op een slooperrj te Pernis een ernstig ongeluk voorge daan. Eenige arbeiders werk ten met een brander op de loop van een kanon, toen zich plotseling een hevige ontploffing voordeed. Twee arbeiders werden op slag gedood, ter wijl twee anderen zwaar wer den gewond. In de loop bleek zich nog een granaat te heb ben bevonden, die door de hitte van den brander geëxplodeerd. alle delegaties gelijke rechten hebben Met dit laatste is de kam. pioen der kleine naties, Evatt. het allerminst eens. Na Molotov aan het woord gekomen, uitte hij nogmaals zijn twijfel óver den invloed van de kleinen. De groote mogendheden moeten hun me de-oorlogvoerenden niet slechts als raadgevers willen hooren, maar als gelijkberech- tigden, die hun waarde als partners in den grooten strijd tegen den vijand bewezen heb ben. Zooals het In de plenaire zitting toeging Molotov contra Evatt, zoo verliep het ook in de bijeenkomsten van de commissie ter regeling van de procedure, waarbij ba ron van Boetzelaer Evatt krachtig bijviel. De strijd gaat, hier om de vraag of besluiten genomen zullen worden met een meerderheid van de helft plus één of twee-derde der stemmen, een belangrijke vraag, waarin zich de tegen stelling tusschen West en Oost weerspiegelt. Engeland en de V.S. immers zullen in den regel een meerderheid achter zich kunnen vinden, maar komen net niet aan twee-derde toe. Vandaar, dat Molotov Evatt ervan beschul digde door zijn vasthouden aan de helft plus één een perma nente stemmeruneerderheid te_ gen de Sovjet-Unie te willen organLseeren. Terecht merkt daarentegen Evatt weer op, dat bij twee-derde meerderheid de Sovjet-Unie alle besluiten, waarmee ze het niet eens is, weg kan stemmen, waardoor practisoh niets van belang fcct stand kan komen. De strijd om de procedure is in vollen gang, maar het valt te voor zien, dat de voortvarende klei neren tegen de verzamelde diplomatieke kracht van de Groote Vier niet zullen kun nen optornen en het reglement ongewijzigd zal blijven. Terwijl Molotov in Parijs een duit in het Vredeszakje deed, zette collega Gromyko in een besloten zitting van de atoom commissie bü de V. N. de. Sovjet-inzichten uiteen over atoomconfcröle. Volgens Gro myko is het Russische voorstel fgebaseerd op de eenig moge- ijke contrólemethode: samen werking der V. N. en het voor ziet er verder in, dat de aan gesloten landen wettelijk strenge straffen bepalen voor schending van het verdrag. De andere afgevaardigden, waaronder ook de Nederland- sche, spraken hun twijfel uit over het nut van strafmaat regelen. nadat een aanval met atoombommen is geopend. Er is- tenslotte besloten een rap port te doen uitbrengen over de vraag, of controle wel mo gelijk is en zoo ia, wat dan de meest uoeltreffende methode Vijf dooden door benzinedamp. Vijf arbeiders, die gister, nacht reparatiewerkzaamheden verrichtten met een laschwa- gen van de Amsterdamsche gemeentetram, zochten om streeks 4 uur een schuilplaats tegen den regen in een wachtkeet in de Klinkerstraat. Zij maakten gebruik van een benzinelamp, die defect moet zijn geweest, zoodat zij door de dampen bedwelmd werden Om kwart over vijf werden zy bewusteloos aangetroffen. De onmiddellijk gewaarscnuw- de G.G.D. trachtte tevergeefs de levensgeesten weer op te wekken. Weer Nederlandsche druiven naar Londen. Met ingang van 1 Augustus, wordt üi Engeland de invoer van versche druiven uit Ne derland weer toegestaan. De opheffing van het invoerver bod viel samen met de opening van den nachtpost. en vrachtdienst op Londen van de K.L.M. Ondernemende exporteurs hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt hun eerste zendingen druiven met den nachtdienst der K.L.M. te ver zenden. Gisternacht om 10 min. over twaalven arriveerde de eerste zending op Croydon, zoodat dit door de Engelschen zoo gewaardeerde product uit Holland reeds vanmorgen bij de opening der winkels te koop was. MET DUITSCHE VROUWEN GEHUWDE NEDERLANDERS. De regeering heeft toege staan, dat nog in Duitsch land verblijvende, met Duit sche. vrouwen gehuwde Ne derlanders, met hun gezinnen naar ons land mogen terug- keeren Het leven wordt te duur. Het fabriekspersoneel van Stork te Hengelo heeft Dins dagmorgen gedurende een uur het werk neergelegd in ver band met de steeds stagende prijzen der levensmiddelen. Deze staking was niet gericht tegen het beleid der directie- EIBON VERLENGD. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de bon nen B87 reserve voor één ei geldig blijven t.m. 10 Augus tus a.s. De vrijlating Yan politieke delinquenten. Het Tweede Kamerlid, de heer K. Vorrink, heeft den Mi nister van Justitie gevraagd op korten termijn al dan niet in den vorm van een vertrouwelij ke nota mede te deelen welke voorbereidingen zijn of worden getroffen in verband met de voorgenomen vrijlating van on geveer 40.000 politieke delin quenten. Ook vraagt de heer Vorrink of de minister bereid is mede te deelen op grond van welke overwegingen het aantal .gedetineerd te houden personen op 25.000 werd bepaald. is het 25 jaar geleden, dat de Italiaansche tenor Enrico Caruso, de be roemdste zanger van zijn tijd, te Napels over leed; is het 50 jaar geleden, dat de Engelsche natuur kundige Sir W. R. Gro ve. bekend door het z.g. Grove-element, te Lon den overleed. D1NTELOORD EN BREDA RAFF1NEEREN MAANDELIJKS 20.000 TON. Suikerbietenareaal nadert vooroorlogsch peil. K.L.M. opent nachtpost- lijnen. De K.L.M. heeft in samen werking met de Deensche Lucht vaart Maatschappij en de Swiss Air drie nacht luchtpostlijnen geopend. Een dubbele dienst Amster damLonden, BazelAmster dam en een lijn Amsterdam Kopenhagen met aansluiting op Oslo en Stockholm is geopend. Alle toestellen gaan. denzelfden nacht weer terug. De Sabena en de Air France konden nog geen lijnen openen, maar binnenkort zullen ook Brussel en Parijs in dit naeht- postnet worden ingeschakeld. Van de zijde van het mi nisterie van landbouw, vis- seherij en voedselvoorziening wordt, nu de distributie van suiker op normalen voet zal worden hervat, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de omstandigheden, welke in Mei en Juni tot de stagneering leidden. De opbrengst van onzen suikerbietenoogst 1945 be droeg door oorlogsomstandig heden e.d. slechts een vierde gedeelte van normaal, nml. ongeveer 50.000 ton suiker. Brj de verstrekking van een rantsoen van 400 gram per persoon per twee weken kon Nederland zijn behoeften aan suiker slechts voor de eerste vier maanden van 1946 uit eigen oogst dekken. Import „Nu Ik heenga, realiseer Ik mij, hoe lief het burgemeesterschap mij was...." Een hartelijke huldiging Mil A. J. van der Weel, die sedert 7 November 1944 wnd. burgemeester van Middelburg is geweest en deze functie met ingang van 1 Augustus 1946 heeft neergelegd in ver band met zjjn benoeming tot lid van het ooilege van Gedep. Staten, heeft Woensdagmiddag in een der zalen van het Schuttershof afscheid genomen van den Middelburgsehen Raad. Dit afscheid groeide uit tot een spontane en hartelijke hulde voor de wyze, waarop mr. van der Weel Zeelands hoofdstad door deze histori sche, maar zeer moeilijke pe riode van ijaar bestaan heeft heengeleid. Vele sprekers hebben in de ze zeer druk bezochte raads vergadering uiting gegeven aan de gevoelens, die hen beziel den en als uit deze redevoerin. gen één ding overtuigend ge bleken is, dan is het wei dit: dat Middelburg zijn waarne mende burgemeester noode los laat. dat het hem dankbaar is voor de manier, waarop hjj de gemeente uit den chaos ge voerd heeft naar het rustiger, Middelburg nieuwe kansen bie_ dende heden en hem een ge lukkige toekomst wenscht, nu hfl, geleid door verstandelijke overwegingen. zijn functie neerlegt. TOESPRAKEN. Wethouder J. W. Kögeler noemde rustige bezonnenheid en ernstige plichtsbetrachting wel de meest opvallende eigen schappen die tijdens zijn be stuur door mr. van der Weel getoond zijn en roemde daar-; naast diens bekwaamheid, wel sprekendheid. humor en onpar_ tijdigheid Hij wees op de groo te moeilijkheden, die voor Mid delburg overwonnen moesten worden en op de belangstel ling, die niet alleen in Neder land, maar tot ver buiten on ze grenzen voor deze stad aan den dag werd gelegd, blijkend onder meer uit de vele bezoe ken van hooggeplaatste perso nen. Veel is er tusschen Nov. •44 en 31 JuU '46 in Middel burg ten goede veranderd, met name ten aanzien van het on oplosbare probleem der huis vesting. Een van de hoogte punten in de ambtsperiode van mr. van der Weel is voorts zeer zeker geweest het defini tief vaststellen van de plannen tot herbouw van het verwoeste Stadhuis. Voor beide presta ties bracht spr. mr. van der Weel warme hulde. De heer Kögeler gaf vervol gens, de prettige samenwer king in het college van B. en W. memoreerend uiting aan 't leedwezen, waarmede de wet houders, de raad en de bevol king het hoofd der gemeente zijn burgemeesterschap zien neerleggen en uitte den wensch, dat de heer van der Weel ook als gedeputeerde de belangen der stad zal blijven bevorderen. „Gods onmisbare zegen ruste op uw verderen arbeid!" Mr. Th. Portheine, spreken de als oudste raadslid namens de raadsleden, meende, dat mr. v. d. Weel zich wel beklemd moet hebben gevoeld toen hij na de vele rampen belast werd met den opbouw van de stad, de oplossing van schier onop losbare problemen, het leiden van de burgerij. „Alle aanwe zigen kunnen en zullen oprecht getuigen dat ge een geacht er. gewaardeerd leider zijt ge weest en dat moet u wel groo te voldoening schenken". Als stoffelijk huldeblijk bood Het nieuwste plan voor Palestina. De pogingen om een oplos sing te vinden voor het Pa- lestynsche probleem worden onverdroten voortgezet. In het Lagerhuis heeft Herbert Morrison een nieuw plan voor Palestina bekend gemaakt, dat voorziet in de verdeeling van het land in vier gebie den, een Arabische en een Joodsche provincie en de dis tricten Jeruzalem en Negb. Elk dezer gebieden zou een gekozen wetgevende kamer krijgen en een gewestelijke re geering. Een centrale regee ring zal alle macht hebben, Welke niet uitdrukkelijk aan de provincies is toegekend. Krachtens het nieuwe plan zullen onmiddellijk 100.000 Joden in Palestina worden toegelaten. De Amerikaansche reg8ering zou het vervoer over zee vanuit Europa op zich nemen. Het uiteindelijke toe- zicht op de immigratie in Pa lestina zou berusten b\J de centrale regeering, doch men zou zich richten naar de ter zake dcor de provinciale re geeringen uitgebrachte advie zen, met dien verstande, dat de Arabische provincie volle dig bevoegd zou zyn immi granten te weigeren. De deskundigen hebben voorgesteld, dat Amerika 'fi- nancieelen steun aan de Ara bische wereld zou verleenen. Morrison legde er den na druk op, dat de invoering van het plan zou afhangen van de Amerikaansche medewer king. Erg geestdriftig is het plan in de Ver. Staten niet ont vangen, integendeel. President Truman wordt onder constanten politieken druk gezet door leden van het congres, in wier kiesdis tricten vele Joden wonen, ten einde hem in ongunstigen zin te doen beslissen. De presi dent heeft zijn beslissing ten aanzien van het plan uitge steld tot de deskundigen uit Londen zijn teruggekeerd. In middels wordt de campagne tegen de plannen in alle sta ten van Noord-Amerika steeds intensiever. De problemen voor Truman worden nog moeilijker omdat het Huis van Afgevaardigden binnen drie maanden opnieuw gekozen moe:, worden, en men gelooft dat Truman in ernstig gevaar verkeert de contróle van het huis te verliezen^ Een ommezwaai der Joodsche tóezers in New York, Chicago andere sleutelsteden voor de republikeinsche partij zou kun nen bewerkstelligen dat de meerderheid het Huis van Af. gevaardigden overgaat in handen der republikeinen. In het Concertgebouw te Amsterdam werd een plechtige herdenkingsdienst gehouden ter nagedachtenis van den onver wacht overleden oud-comman dant van het Leger des Heils in Nederland, Bouwe Vlas. spr. mr. van der Weel de be kende kroniek van Zeeland van Smallegange aan, voorzien van een gecalligrafeerde opdracht. De heer J. Ph Koene, ge meente-secretaris. schetste op zyn beurt de vele moeilijkhe den. waarvoor de scheidende functionaris zich by den aan vang van zyn burgemeester schap geplaatst zag, roemde de snelheid, waarmede hij zich in allerlei vraagstukken inwerk te, dankte voor de voortreffe lijke samenwerking en herin nerde aan de bijeenkomsten der burgerij, waarop vanaf 9 November 1944 de wnd. burge_ meester een overzicht placht te geven van den toestand der gemeente. Ook namens het ge- heele gemeentepersoneel dank te spr. den heer van der Weel voor diens leiding, deze dank gepaard latende gaan met de aanbieding van een bon voor de nieuwe Winkler Prins en cyclopaedic. DE AFTREDENDE BUR GEMEESTER SPREEKT. Mr. A. J. van der Weel, hierna zelf het woord nemend, zeide, dat dit oogenblik het zwaarste is uit zijn burgemees tersloopbaan, omdat hij zich nu realiseert, wat het betee- kent op 1 Aug. geen burge meester meer te zijn en omdat het niet gemakkelijk is het middelpunt te zijn van een by- eenkomst, waaruit zulk een geest van vriendschap en waar deering spreekt. Het burge meesterschap was spr. lief, hij voelt zich gebonden aan het belang der gemeente Middel burg en mocht het al vreemd klinken, toen bode Muller spr. als eerste „burgemeester" noemde, nog vreemder zal het zijn. voortaan geen burgemees ter meer te zijn. De problemen, die in 1944 om oplossing vroegen, waren inderdaad zwaar, en het is merkwaardig hoe snel we dat alles vergeten. Het huisves tingsprobleem was bijvoorbeeld benauwend! Hulde bracht spr. aan alle gemeentediensten en het gemeentepersoneel, die het snelle herstel van het gemeen telijk leven in zoo moeilijke tijden mogelijk hebben ge maakt door zich volledig aan hun taak te geven, hulde ook aan den tydelijken raad, waar in de discussies steeds op zeer hoog peil stonden. Spr. memo reerde de activiteit der des tijds door hem benoemde wet houders, de heeren Luyendijk, Rothuizen, Onderdijk en Mal- jers en hun opvolgers, de te genwoordige wethouders Köge ler, van 't Westende, Geers en Berenpas. Met weemoed zal hij steeds terugdenken aan de ver_ gaderingen van B. en W. en aan de voortreffelijke samen werking. Ook tot den heer Koene richtte spr. woorden van groote waardeering en erken telijkheid, ten slotte de hoof den der verschillende takken van dienst dankend voor hun trouwe plichtsbetrachting. Spr. besloot met de opmer king. dat het wnd. burgemees terschap, ondanks alle moei lijkheden, een der gelukkigste perioden van zyn leven is ge weest, waarin door eensgezin de samenwerking vele moeilijk heden overwonnen konden worden. Vervolgens sloot mr. v. d. Weel deze raadsvergadering. Hierna voerden nog het woord jhr. mr. A. F. C de Ca- sembroot. destijds wnd. com mandant der O. D., die als eerste tijdens de bezetting mr. A. J. van der Weel polste over het aanvaarden van het wnd. burgemeesterschap van Mid delburg, mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen, de heer J. L. Dregmans namens de Ver. van Burgem. en Secr. der voormalige plattelandsge meenten op Walcheren, de heer Schipper jiamens het bestuur van ae Chr. school 't Zand en de heer E. Visscher, wnd. cdt. der Middelburgsche Brand weer. Na een dankwoord van mr. v. d. Weel en het aanbieden van ververschingen. volgde een receptie, waarop ontelbaren par ticulier of namens organisaties en vereenigingen afscheid na men van den aftredenden wnd. burgemeester. van suiker was dus noodzake lijk. Van de Combined Food Board kreeg Nederland een toewijzing van ongeveer 140.000 ton ruwe suiker. Door een hoeveelheid van ongeveer 8000 ton geraffineer de suiker van Engeland te leenen, werd de distributie van suiker tot 12 Mei verzekerd. Uit Cuba zou eind April en in den loop van Mei 20.000 ton ruwe suiker aankomen, zoodat de verstrekking van het gewone rantsoen geraffi neerde suiker op 26 Mei zou kunnen worden gehandhaafd. Men meende over het kri tieke punt heen te zyn, maar op 27 April brak de haven staking uit en op 24 Mei ging de Westersuikerraffinaderij in staking. DINTELOORD EN BREDA DRAAIEN Drie dagen later draafde Dinteloord. Daar van 27 April tot ongeveer 20 Mei niet was gelost, was in verwerking en. bevoorrading een groote ach terstand ontstaan. Toch werd; op 12 Mei een bon voor ge raffineerde suiker aangewe zen, in de verwachting, daft de handelsvoorraden honoree ring van dezen bon mogelijk zouden maken en dat inmid dels de staking bij de Wester zou worden opgeheven. Dit was evenwel niet het geval. Op 22 Juni werd een begin gemaakt met de tijdelijke verstrekking van ruwe suiker. Hiervan zal in totaal onge veer 7500 ton in consumptie worden gebracht. Intusschen moest in Dinteloord in de eerste plaats de achterstand voor de industrie worden in- geloopen, wilde men stilleg ging van deze bedrijven voor komen. Op 10 Juli is de suikerfa briek „Wit Touck" te Breda gaan draaien De bedrijf», installatie was jarenlang niet gebruikt en een aantal machi nes was in revisie. Met deze werkzaamheden waren ruim vier weken gemoeid. Op 10 Juli kon de normale raffinage een aanvang nemen. Van 10 Juli af werd er in Dinteloord en Breda tezamen, bijna 20.000 ton ruwe suiker per 4 weken geraffineerd. WEER WITTE SUIKER. Toen de resultaten van de gereviseerde bedryfscapaciteit van „Wittouck" bevredigend bleken, werd besloten reeds op 3 Augustus een bon voor ge raffineerde suiker aan te wjj- zen en het rantsoen te stellen op 500 gram per persoon per veertien dagen, waarvoor on geveer 5000 ton per twee we ken noodig is. Van de toewijzing voor '46 ad 140.000 ton ruwe suiker, waarvan nog 10.000 ton terug gegeven moet worden aan En geland, is sinds April ongeveer 86.000 ton binnengekomen. De overige hoeveelheden kunnen in den loop van de volgende maanden worden verwacht. Bovendien zou het verbruik van twee maanden, November, en December, uit onze. eigen bietenoogst gedekt worden, j Hierdoor is het mogelijk, in dien er verder geen stagnaties optreden, zoowel aan de con sumenten als aan de industrie een zelfs verbeterde voorzie ning te waarborgen. NAAR VOOROORLOGSCH PEEL. Reeds is zooals gezegd, het rantsoen voor alle categorieën op 500 gram gebracht en is de toewijzing aan enkele cate gorieën van de verwerkende industrie verhoogd. De voor uitzichten voor den eigen oogst zijn gunstig Het suiker- areaal, dat in 1945 slechts 18.000 ha. bedroeg, heeft dit jaar een omvang van 43.000 bereikt en nadert daar- mede het vooroorjogsche peil. Een fantastisch plan. Een fantastisch plan is in Rotterdam in voorbereiding Heft geweldige gemeentedok, waar mede de Duitschers tegen het einde van den oorlog de Maas haven te Rotterdam afsloten, welk dok na den oorlog in twee stukken moest worden gebrand, om het te verwijderen, zal nu als het ware in een provisorisch monsterdok worden hersteld. In de grootste gegraven haven van Europa, de Waalhaven, zal tij delijk een dijk worden gelegd', waardoor een groote kom zou worden verkregen, groot genoeg om het dok er in te deponeeren. Vervolgens zou deze kom wor den leeggepomp, waarna de her stelwerkzaamheden een aan vang zouden kunnen nemen. Als gevolg van een tus schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billijke paplerverdeelng, ver schijnt ons blad. uit hoof de van zyn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1