Napoleon en Hitler UIT DE PROVINCIE. „Kleine menschen in een grooten tijd" WALCHEREN Oostburg krijgt een gymnasium Zeeuwsche Si Zeeuwsch Vlaanderen EEN HITLER-LEGENDE ZOU FATAAL KUNNEN WORDEN. IN het voorjaar van 1940 schreef prof. Geyl een arti kel over Napoleon. Het arti kel was bestemd voor een weten schappelijk tijdschrift, maar werd niet geplaatst, omdat in- tusschen de Dultschers kwamen. En de parallel tussohen Na poleon en Hitler was te duide lijk ihtussclien is het gelukkig, dat het artikel in portefeuille is gebleven. Want nu is het uitge dijd tot een standaardwerk van meer dan 500 blz.; een boek, dat niet een geschiedverhaal bevat, maar een critische beschouwing over de Napoleon-lectuur. Dit werk van prof. Geyl geeft veel te denken. Want dit is het merkwaardige: Napoleon heeft over Frankrijk en Europa veel ellende gebracht, en toch is er in Frankrijk een Napoleon-ver eering bleven leven, die on danks alle critiek niet sterven wil Die critiek is er ruimschoots geweest. Heel het beleid van Napoleon is critisch onderzocht zijn hoogmoed, zijn hardheid, zijn huichelarij, ze zijn aan de Nieuwe tijdregeling een industrie-belang. In een nota naar aanleiding van het verslag over een af wijking van de wet tot invoe ring van een wettelijkcn tijd. zegt de Minister van Binnen- landsche zaken, dat het, afge zien van de daarbij betrokken agrarische belangen, in het bij zonder de zorgelijke kolenpo- sitle van ons land is, die een handhaving van den thans fei telijk geldenden tijd voorhands noodzakelijk maakt. De besparing op het kolen, gebruik komt in de eerste plaats ten goede aan de dustrie. Reeds hierom hebben eventueele industrieele belan gen. welke in normale omstan. digheden voor een terugkeer tot de oude regeing zouden pleiten, thans veel van hun wicht verloren. Zij woi meer dan gecompenseerd door de belangen, die voor de volks huishouding als geheel bij be sparing op het kolengebruik zijn betrokken. De minister onderschrijft de wenschelijkheid van internatio nale regeling van deze materie Voorshands schijnt evenwel de bij den wettelHken tijd betrok ken belangen In de verschillen de landen van West-Europa nog te veel te dlvergeeren dan dat een uniforme regeling aan. vaard kan worden. Millioenenzwendel In textielpunten. Door de economische politie van Amsterdam en den eco- nomischen dienst van Tilburg is een aantal personen gear- resteerd, dat verdacht wordt van handel in valsche textiel punten- In Amsterdam zijn minstens 10 millioen, in Til burg één millioen valsche punten in omloop gebracht. DE AANBIEDING DER PAARDEN AAN DEN ENGELSCHEN KONING. Op het groote binnenplein van Buckingham Palace heeft H.M. Koningin Wilhelmina Woensdagmorgen het geschenk van 36 paarden aan den En- gelschen koning aangeboden. Het was een bijzondere en intieme plechtigheid, die slechts door de leden van de koninklijke familie en enkele gasten werd bijgewoond. Tegen den avond is de Ko nlngin weer per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. De Vermogensaanwas- belasting. In de Tweede Kamer Woensdagmiddag en -avond gedebatteerd over het wetsont werp Vermogensaanwasbeias. ting. De heeren de Wilde (AH.) Teulings (R.K.) en Schmal (C H.) wezen op de moeilijk heden, welke de uitvoering met zich zal brengen- De heer de Wilde vreesde willekeur en on billijkheden terwijl de heer Teulings pleitte voor hen, die spaarzaam waren en er op wees, dat voor de getroffenen een regeling van de oorlogs schade vooraf dient te gaan. De heer Bierema (P.v.d.V.) drong aan op bezuiniging, op dat het geld niet in een bodem, looze put zal verdwijnen. De heer Schilthuns (P.v.dA.) achtte spoed noodzakelijk, de heer Hoogcarspel (C.P.N ver hooging van de progressie. Minister Liertinck erkende de onbillijkheden en onvolko. menheden. Hij wees er op. dat de heffing o.m. bedoelt defini. ■tief een einde te maken aan de blokkeering. De uitgaven op de begrooting 1947 zullen millioen la ger zijn dan die voor 1946. De staatsschuld is thans bere kend op 27 milliard en zal waarschijnlijk boven de 30 mil. stijgen. Een speciale regeling voor oorlogssachtoffers achtte spr onbillijk. WAPENS EN MUNITIE ONTDEKT IN TEL-AVIV. Woensdag zijn de razzia's te Tel-Aviv voortgezet en zelfs uitgebreid tot Jeruzalem en Haifa, xa de groote synagogi van Tel-Aviv werden groot* hoeveelheden wapens. munitie- en BritadM uniformen onr. dekt. kaak gesteld. Wat meer is, de volkomen despotische aard van zijn regeersysteem is duidelijk aan het licht gebracht. Pierre Lanfrey schreef in 1867 reeds: Was Napoleon de bevestiger van de resultaten der Revolutie? Het mocht wat! De onderdrukker van de vrijheid, de man van ge weld en bedrog, van wien Frankrijk niets dan ellende be leefd heeft: de domper gezet alle critiek, parlement en pérs aan banden gelegd, alle on_ afhankelijke karakters uitgedre ven, een nieuwe aristocratie van het meest opzichtige en vulgai re slag gevormd uit zijn sabel- rinkelaars en oogdienaars; en die eindelooze oorlogen met heel Europa, onvruchtbare overwin ningen, maar een rijken oogst van wantrouwen en haat, en de catastrophes van 1812 en 1815 tot besluit. Men behoeft maar weinig te veranderen in dit citaat en het klopt op Hitier. De Napole on-legende sterft niet in Frank rijk. Het leed wordt vergeten, de herinnering aan den roem blijft. EEN HITLER LEGENDE Zoo zal er ook in Duitschland geleidelijk een Hitler-legende groeien. Het Duitsche volk zal zich met trots herinneren, hoe zijn legers Sebastopol binnen rukten, hoe de Führer stond bij het graf van Napoleon, hoe de Duitsche parachutisten zich meester maakten van Kreta Hoe dieper de vernedering, hoe sneller de groei van deze legen de. Daar aal geen enkele argu mentatie iets tegen kunnen doen. Daartegen staan de opvoe dingsmethoden der geallieerden machteloos. Ook al werden de Dultschers communist, dan zou den zij toch op den duur ge- schiedboeken gaan schrijven, waaruit moest blijken, dat in Hitier veei te waaxdeeren valt. Zü zouden een ziener van hem maken, die het kwaad doorzag, dat door de Angelsaksische ka pitalisten werd gebrouwen. En zijn conflict met Stalin zal in een communistisch Duitschland eenmaal in de literatuur, wor den gereduceerd tot een tragisch misverstand. Want de Duit- schers kunnen in dé toekomst niet zonder hun Hitler-legende. Daarvoor heeft het Derde Rijk teveel gepresteerd op militair gebied. Daarvoor heeft het bo venal te veel bloed gevraagd. Na zooveel offers is er niets verschrikkelijker dan de conclu sie dat het alles „umsonst" was. Dus zal men philosopheeren, dat de offers wel degelijk een die pen zin hebben. Dichters zullen de trouw en den moed van de grenadiers bezingen. Kortom, een nieuwe generatie zal Hitier niet vergeten. Zooals Thiers Na- x)Leon heeft vereerd, omdat het ïart van dezen Fransdhman met zijn keizer was. zoo zal er ook meer dan één Duitsche Thiers komen om in een werk, dat uit vele deelen bestaat, een schijnbaar objectief en critisch beeld te geven van den Führer terwijl het werk in wezen pro paganda is. De Fransche Napoleon-legen- de heeft er toe geleid, dat Frankrijk Napoleon III in 1852 als keizer aanvaardde. Toen volgde de eene oorlog weer op de ander© totdat de deb&cle van 1870/71 kwam. Zal de Duitsche Hitler-legen de er toe bijdragen, dat binnen enkele jaren het hakenkruis, in plaats van een geheim teeken tusschen vertrouwden weer op nieuw het openbare signaal wordt, dat duizenden doet aan stormen tot den vernietigings slag? Wie over deze dingen nadenkt en zich herinnert hoe Frankrijk na 1815 soms met Napoleon heeft gedweept, die begrijpt, dat Duitschland geen kans mag hebben om een gelijksoortige dweeperij in daden om te zet ten. Daarom moeten er maatre gelen 'orden genomen voor een lange reeks van jaren. QUO VADIS7 Het Brltsche bureau voor visa heeft volgens de „Daily Mail" een nieuwe bepaling bekend gemaakt, waarbij aan echtgenooten geen pas poorten worden ver strekt, indien zij niet eerst een schriftelijke vergunning van hun eega's kunnen overleg gen. De bepaling luidt: „Indien de echtgenoot alleen reist, moet hjj 'n brief van zijn vrouw toonen, waarin staat, dat zij volkomen op de hoogte is van zijn voor genomen reis" Deze be paling is gemaakt, om dat vele mannen op het punt staan hun vrouwen te verlaten om naar vriendinnetjes in andere landen te gaan. Het on derhoud van hun gezin komt dan ten laste van den staat De echtgenoote be hoeft geen toestemming het land te verlaten. PROTESTEN TEGEN DE MAATREGELEN VAN MINISTER GIELEN. De Ver. van leeraren in de lich. opvoeding heeft zich met een adres tot den ministerraad gewend, waarin in verband met 'de ploselinge opheffing van Jen Rijksdienst voor de lich. opvoeding en de sport gewezen wordt op de onmisbaarheid van dezen dienst. Ook van kunstenaarszijde is reeds bezwaar gemaakt tegen de maatregelen van Minister Gielen die alles, wat bereikt was. in gevaar brengen. EERSTE KAMER BEANT WOORDT DE TROONREDE. De Eerste Kamer heeft thans de troonrede van H. M. de Koningin beantwoord met een adres, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat door den toegewgden arbeid van iedereen, die geroepen is van 's lands welzijn mede te wer ken, de tallooze moeilijkheden van dezen tijd zullen worden overwonnen. De berechting van politieke delinquenten. VRAGEN AAN DEN MINISTER. Het Kamerlid, de heer Bur ger, heeft in vragen aan den minister van justitie de aan dacht gevestigd op de moei lijkheden, welke zon ontstaan door de aanwijzing van den directeur-generaal voor bijz- rechtspleging aan de Tribuna len, volgens welke deze niet tot voorloopige interneering zouden kunnen adviseeren. De heer Burger acht het onjuist, dat de Tribunalen de politieke delinquenten niet op de meest doeltreffende wijze zouden kunnen berechten. Ook vestigt het Kamerlid de aandacht op de weigering van sommige kampcommandanten de delinquenten voor een Tri bunaal te doen verschijnen op Eond van het veerbod om de- iquenten over te plaatsen zonder toestemming van den directeur-generaal. Te Dordrecht heeft de P.R. A. reeds lang meer dan 4000 gereedgemaakte dossiers van den procureur-fiscaal toege. zonden, maar hiervan heeft het Tribunaal er nog slechts 291 ter afdoening ontvangen. Bjj normale medewerking zouden deze gevallen nog dit jaar ztfn berecht. Het terzijde stellen van een" normale be rechting door massale vrijla ting lijkt den vragensteller onder deze omstandigheden niet verantwoord. Tenslotte vraagt de heer Burger of, In dien de noodzakelijkheid van zulke vrijlatingen het gevolg mocht zijn van onjuist beleid van bepaalde functionarissen, die geen „lichte gevallen" ken nen, de minister bereid is ten aanzien van die functionaris sen uit dit feit de consequen ties te trekken. Te Rotterdam is door den Ned. Bond van Militairen een protestnieeting gehouden tegen de uitzending van dienstplich tigen naar Ned.-Indië. Aan het slot van de vergaderng werden telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin, den Minis ter-President, den Minister van Oorlog en den voorzatter van de Tweedie Kamer. Nederlandsch amendement In Parijs besproken. Gisteren heeft in Parijs de commissie voor de procedure regeling een aantal amende menten besproken. Een amen dement van Molotov de conferentie kan op verzoek van een delegatie iedere kwes tie, betrekking hebbende op de vredesverdragen, op haar agenda plaatsen werd zon der tegenwerping aangenomen. Een Nederlandsch amende ment wil: 1) als permanent voorzit ter van de conferentie een Franschman; 2) dat alle 21 landen in alle commissies vertegenwoor digd zijn Neil opponeerde hierte gen, daar volgens hem het toch al zware werk van de conferentie verder bemoeilijkt zou worden, indien alle com missie uit 21 man zouden be staan. Molotof sloot zich bij het Britsche standpunt aan, maar stelde voor, dat men in de be paling duidelijk zou doen uit komen, dat elk land in elke commissie gehoord zou kun nen worden. Dr. Evatt verklaarde het amendement van den Neder- landschen gedelegeerde te zul len steunen. Nederland heeft dezelfde rechten als Frank, rijk. De eerste nieuwe woningen voor Vlissingen. igen nbe- De eerste nieuwe woningen voor Vlissingen zijn aanl steed. Het betreft hier een complex van 18 woonhuizen aan. de Callenfels-, Winkel man- en Verku-1 Quakkelaar- straat voor de Ver. tot ver betering van de Volkshuis vesting, ontworpen ,door den architect O. Trappenburg. De uitslag der aanbeste ding luidt als volgt: G. v. Eek en W Hoog straten, Oegstgeest J 242.200, G. Landkroon's Bouwbedrijf, Leiden 234.545, Dhr. Lalle- man, Vlissingen 230.000, v. d. Berg- en v d. Klis, Delft 219.3000, D. H. en J. Visser, Vlissingen 211.300, Muis en Winter, Vlissingen 189.500, Bastiaan Hubers Dordrecht 188.800, Boele en v Eeste ren, Den Haag 182.000. Maar- sen. Dijkhuis en Elaerbos, Am sterdam 177,813, N.V, Aan nemersbedrijf v. s. P. A van Wijnen, Dordrecht 175.864. GEEN FUSIE VAN VOETB ALVEREENIGIN GEN TE VLISSINGEN. Bij de besprekingen over fu sie van de voetbalvereenigingen te Vlissingen („Vlissingen", „de Zeeuwen" en „E.M.M."), welke den laatsten tijd zijn gevoerd, zijn zoowel de voor- TRIBUNAAL TE GOES Voor f 10.000.000,- overschot aan bloembollen In de kringen van de bloem bollentelers heerscht. naar men ons van bevoegde zijde meldt, ongerustheid over het over schot aan bloembollen, dat Je oogst 1946 zal opleveren. Dat men met een surplus te kam pen zou krjjgen, werd door de deskundigen reeds verwacht, omdat de afzet van bloembol len thans veel meer moeilgkhe. den oplevert dan in normale tijden. Hoe groot het overschot van den oogst 1946 zal zijn, is niet met zekerheid te zeggen, om dat er nog een aantal onbe kende factoren in het spel is. namelijk de opbrengst van den oogst en de grootte van der. export naar die landen, waar heen de uitvoer niet gebonden is aan een contingent. Het sur- plus zal dus geschat moeten worden. Voor vroege tulpen zal dit ongeveer 1000 ton, voor late tulpen ruim 3000 ton en voor narcissen ongeveer 4500 ton bedragen. Daar de oogst ech ter dit jaar bizonderlijk groot is, bestaat de mogelijkheid, dat het overschot nog grooter zal zijn. De waarde van dit geraamd surplus, omgerekend tegen den minimum-prijs, zal ongeveer 10 millioen gulden bedragen. De belangrijkste afnemer van voor den oorlog, n.l. En geland met een import van 28.000.000 kg. in 1938. staat nu nog maar een invoer toe van 6.000.000 kg. Hij wilde Indrukken opdoen. De eerste zaak was Woensdag dde tegen de 49Jjarige Martha B. Rijkse-Hauser uit Goes, die symph. lid der N8.B. is ge weest en üd van den N.V.D., portretten van Hitier en Mus- sert in haar kamer had en door haar vriendschap met de bezet ters extra Kolen en levensmidde. len ontving, mede omdat haar echtgenoot b\j de Waffen SS was. Bij haar verhoor bleek zy nog steeds Duitsehgezind te zijn. Zij' ontkende de oorzaak te zijn ge weest, dat haar oudste zoon bij de Kriegsmarine is gegaan en verzocht om onmiddelllüke uit spraak, doch daarop ging het tribunaal niet in. „DE GROOTE TIJD". Hierna kwam Hendrik van Beninem, 51 jaar, journalist, wonende te Goes voor, die vol gens de dagvaarding begunstiger en later symph. lid der N.S.B. is geweest, verder lid van den N.VJD. en in 1943 aan den Kringleider der N.S3-, Noom verzocht hem af te voeren als symph. lid, doch daaraan toe voegde: „Ik hoop ook verder in staat te zijn, U mijn bijdrage te doen toekomen, overtuigd als ik blijf, dat de grondbeginselen der N.S.B. het welzijn van land en volk beoogen". Beschuldigde zelde begunsti ger te zijn geworden als van andere vereenigingen om vrij toegang te hebben tot alle bij eenkomsten. Na de capitulatie in Mei 1940 had hy plan zich uit de journalistiek terug te trekken om zich alleen aan let terkundigen arbeid te wijden. Mede door de uitlatingen van minister de Geer had hij later echter besloten zijn werk nog voort te zetten. Ook mede nog om indrukken op te doen voor zijn historische roman .Kleine menschen in grooten tijd" meen de hij toen contact met de N.S.B. te moeten hebben. De voorzitter meende/ dat v. B met dien „grooten tijd" ze ker de bedoeling had de periode, waarin Duitschland in Europa de heerschappij zou voeren. De heer Buijs, lid van het tribunaal vroeg v. B. of het deelnemen aan de eenpansmaal. tijden ook in het belang van zijn werk op litterair terrein was. Aan de hand van brochures van verschillende personen en o.a. van het „Op de grens van twee werelden" van Dr. A Co- lljn, hield besch. een betoog voor zichzelf, dat door mr. Vlaming werd afgebroken door er op te wijzen, dat het toch duidelijk was, dat het Ned. Volk als ge heel destijds niets van de N.S. B.-orde moest hebben. Toen v. B. eenlge passages uit zijn ma nuscript voor las, maakte de voorzitter ook daaraan ten slotte een einde. Nadat de echtgenoote was ge. hoord, werd v. B. die geen ver dediger had, nog enkele oogen- blikken gelegenheid gegeven zijn houding tijdens de Duitsche overheersching uiteen te zetten. terwijl zij collecteerde voor win terhulp en omging met leden vain de Wehrmacht. Het bleek hier geen zwaar geval te betref fen en het tribunaal stelde be sch. in vrijheid. De 21-jarige Maria Goud uit 's-Heer Arendskerke hoorde voorlezen, dat zij lid is geweest van N.SB., Nat. Jeugdstorm en Ned Volksdienst, als typiste is werkzaam geweest voor het N.A.F. en den Nederl. Volks dienst. gecollecteerd heeft voor Winterhulp en omging met Duit sche militairen. Na verhoor van besch. wees haar verdediger, mr. F. W. Adriaanse. er op, dat zijn cliën. te t.b.c.-lydster is, dat slechten invloed op haar gedrag heeft uitgeoefend De laatste zaak was die te gen de 30-jarige Francina Da- gevos geb. Bruinooge, uit Kat- tendijke, die lid is geweest der N.3B. en aan haar echtgenoot en no een N.S.B.'er mededeel de, dat de bakker Straub aan de Meistaking van 1943 had deelgenomen met het gevolg, dat S. naar Vught werd over gebracht. Ook voor haar trad mr. F. W Adriaanse op Hij zeide, dat besch. in Kattendijke goed staat aangeschreven en bij teruzkeer acker niet met een pak slaag zal worden „verwelkomd". Uitsoraak in alle zaken 14 Augustus. Middelburg De Emmabloem-collecte. Morgen, Zaterdag, wordt te Middelburg de stvaatcoUecte voor de Emmabloemcollecte gehouden. Met warmte beve len wij deze collecte aan. Het tbc.-gevaar bedreigt ons volk na den oorlog meer dan ooit. De prachtige resu.taten vóór den oorlog bij de bestrijding van deze ziekte bereikt, zijn tijdens de bezetting ten deele te niet gedaan. Herstel is h' dringend geboden. Geeft daar om met milde hand! HET BROOD WORDT NIET BEZORGD. Van 5 tot 10 en van 12 tot 17 Aug. zullen de bak kers met vacantie gaan. Ge durende die periode kan onmo gelijk brood aan huis worden bezorgd Het publiek wordt verzocht het brood zelf te ha- len en dan liefst b(j zijn eigen bakker, of, in geval deze met vacantie is, bij een bakker in de eigen buurt. Men denke eraan, steeds bonnen mee te nemen. VARIÉTÉ VOORSTELLINGEN. In een reeks voorstellingen hielp de bekende radiozanger Albert Booy in het Schut tershof te Middelburg met een enthousiast publiek de kermis vreugde vergrooten. Dat niet alleen Albert de Booy ,vd'r in" was toonden de aanwezigen door hun spor.ta- nen bijval bij z'n graag gehoord reportoire. De vermaarde Radio-Accor- deonnisten „De Twee Cavel- li's" bewezen hun instrumen ten te beheerschen. Mr. Conté aan het teekenbord, Tommy Jeep, de vroolijke exentriek en het revueduet Tony Anita van Zwol zorgden met muzika le medewerking van Joop Schreuder voor de vroolijke noot. SPEELTUINEN. Op het goede voorbeeld van, de buurtvereeniging „Omge ving Breestraat" gaan ook an dere buurten, met hulp van gemeentewerken, op o.m, '40 opengevallen terreinen, speelplaatsen inrichten voor de jeugd. Zoo zullen er speeltui nen komen aan de Zuster straat. Domburgs sportleven herstelt zich. LICHTE GEVALLEN. De 39-jarige Neeltje A H Fokker geb. van Veen uit Kloe- tinge bleek volgens de dagvaar ding lid te zijn geweest van de beweging en van de N.S.V.D., EERSTE RAADSVERGADERING IN HET NIEUWE NOOD-GEMEENTEHUIS. Klachten over wegen en rioleering. Woensias&vond team de emeenteraad voor de eerste maal in het nieuwe noodgs- meentehuis bijeen. Hoewel dit in een barak is gevestigd, ziet het geheel er frisoh uit, terwijl er veel meer ruimte is verkregen dan in het „oude" noodgemeen- tehuis. De voorzitter wijdde eeni- ge woorden aan deze verande ring, waarbij hij dit nieuwe com bineerde met het nieuwe geluid van de agenda, iü. het openbaar voorbereidend onderwijs en de stichting van een gymnasium. Ingekomen waren een aantal requesten tegen het herbouw plan van de gemeente en wel van de Wlnkeliersvereeniging „Oostburg" tegen den verkeers weg; van de buurtbewoners uit de Breedestraat tegen het bouwverbod in deze wijk; van de paardenfokvereeniging „Rust Roest" en van de Ver. tot Ver betering van het rundvee, tegen de verplaatsing van het Ledel- pleln. De voorz. zegde toe deze be zwaren naar voren te zullen brengen in de bespreking met den heer Verhage uit den Haag. Tot onderwijzeres aan de school voor openbaar voorberei dend lager onderwijs werd be noemd mej M. E. Rink, te Hil ver sum Vastgesteld werd de verord? ning op c*° heffing van schop' geld voor het voorbereidend la ger onderwijs. Het schoolgeld zal bedragen 25— per jaar per kind en voor meerdere kinderen uit één gezin f 20.— per kind EEN GEMEENTELIJK GYMNASIUM. Aan de orde was vervolgens een voorstel inzake stichting van een gemeentelijk gymna sium. De voorzitter lichtte deze zaak toe. waarut bleek, dat de ge meente daarvoor geen groote fi- nantieele offers behoeft te bren_ gen. Het gymnasium zal geves tigd worden in de R.H.B S. Z.h.st. werd dit voorstel aan genomen, zoodat Oostburg ln September a.s. een gymnasium zal bezitten. De voorzitter complimenteer de den raad mat dit besluit en noemde het een zeer gewichtige beslissing, die voor West Zeeuwsch Vlaanderen van heel groot nut zal zijn. RIOLEERING SPLA N Besloten werd tot het geven van> een definitieve opdracht aan de heeren van Hasselt en de Koning tot het ontwerpen van een rioleerings. en wegen- plan voor de gemeente. Tot tweeden gemeentewerk, man werd benoemd de heer I v. Gorsel en tot schoonhoudster van het gemeentehuis mej. de wed. de Kant-Paepe. De rondvraag bracht legio klach'en over den toestand van rioleering en de conditie •fn de oude straten verkee ren. Een nrobleem dat veel zor •ren baart en waar voorloonic zeker nog peen afdoende oplos De oudste sport te Domburg Is waarschijnlijk de zwemsport. Men denkt bg het woord on willekeurig ook aan kamp en prijs en aan aanmoedigende toeschouwers, doch eigenlijke zwemwedstrijden werden hier zelden gehouden Op de stran den vinden ae baders en zwemmers thans weer hun vermaak. Mogelijk komt er nog eens een fortenwedstrijd tegen de aanbruisende baren en dan hebben de kijkers ook plezier. Zullen de ranke ka no's weldra weer dc golven klieven en over het zeevlak scheren? De schietvereeniging heeft het plan haar werkzaamheden te hervatten indien zij daar toe door financieelen steun van rijkswege in staat ge steld wordt. Bij het gemeen tebestuur is een begrooting ingediend voor hetgeen beslist noodzakelijk is om de schiet sport opnieuw te kunnen ba- oefenen, n 1. voor: schietstand, tevens bergplaats voor mate riaal; kuil met kogelvangers en schoolbordschijfinrichting- schijframen; wapenen. De voetbalclub heeft geen veld meer, maar hoopt op een sportterrein, dat in de plannen van den Wederop bouw is opgenomen. Voor de korfbalclub is voor- loopig een oefenplaats gevon den en van tijd tot tijd spe len aan de Ooststraat de twaalftallen een vriendschap- pelrjken strijd. De „N.V. Domb. Zeebadin richting" bezat en onderhield voorheen drie tennisbanen en de spannende matches, welke eiken zomer daarop gei werden, genoten groote ver maardheid onder de badgasten. Die banen zijn helaas door de bezetters onbruikbaar ge maakt, doch het ligt in de De- doeling ze te doen herstellen en zoo mogelijk te moderni se eren. Hopelnk krijgt daar of elders de plaatselijke ten nisclub ook weer een kans De baan van de Domburg- sche Golfclub is door de bezet, ters, door geallieerde bombar dementen uit de lucht en van uit zee zoodanig vernield, dat het herstellen van de oude of het aanleggen van een nieuwe baan ter zelfder plaatse groo te bezwaren zal opleveren. Het bestuur der Domb. Golfclub is echter zoozeer doordrongen van de wensche lijkheid om brj Domburg we derom een gelegenheid tot de beoefening van het golfspel te stichten, dat het alles in het werk zal stellen om daar toe te geraken. Waarschijnlijk zal dan echter het oog gericht moeten worden op een ter rein, gelegen ten Oosten van de kom der gemeente. Ook de gymnastiekvereeni. ging munt uit doo. zijn acti- viteit, terwijl voor de vlieger- sport eveneens ruimschoots gelegenheid bestaat. als de nadeelen ter sprake ge komen. Tegenover het voor deel van een ruimere keusmo gelijkheid voor dé spelers in een eerste elftal, staat bijv. het nadeel, dat slechts met drie elftallen, aan de K.N.V.B.-com- petitie zou kunnen worden deelgenomen, zoodat enkele elf tallen naar den Z.V.B. zouden moeten degradeeren. Ook ia het de vraag of in de nieuwe combinatie een uitstekende athletiekploeg, als waarover bjjv. „De Zeeuwen" beschik ken, voldoende tot haar recht zou kunnen komen. Deze week is de zaak in (4e ledenvergaderingen van Vlis singen en „de Zeeuwen" behan deld. De uitslag van de stem ming bij Vlissingen is nog tot Vrijdagavond geheim gehou den. ,,De Zeeuwen" hebben het fusieplan echter met 48 tegen. stemmen verworpen, zoodat er in elk geval niets van kan komen Trouwens ook bjj E.M. M. en Vlissingen schijnt de animo niet groot te zijn. HET WRAK IN DE BUITENHAVEN TE VLISSINGEN. De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, maakt bekend, dat in verband met opruimings werkzaamheden aan het wrak aan de westzijde van de vaar geul in den mond van de bui enhaven te Vlissingen, dit wrak thans des nachts wordt aangegeven door een vast rood licht petroleuonlantaarn)welk licht eiken avond opnieuw wordt aangestoken. Deze verlichting moet minder betrouwbaar wor den geacht don de voorheen aanwezige gaslantaarn. STUDENTEN HELPEN BIJ WEDEROPBOUW Donderdagmiddag zijn de Hollandsche, Deensche en Tsjechische studenten, die ge durende de maand Juli bü den Wederopbouw in Zeeland hebben geholpen, weer ver trokken. In één van de zalen van het Schuttershof te Middel burg werden de studenten toegesproken door den secre taris van de Stichting Her stel Zeeland 1945, den heer D. van Hevst, en het hoofd van het Streekbureau Wal cheren, ir. J. Gerber. De eerste spr. constateerde dat, misschien tegen de verwach tingen van sommige buiten landers in dit bedrijf in Zeeland geen vacantie-uit- stapjeIs geworden, maar dat wel degelijk is aangepakt. Ir. Gerber legde meer den nadruk op de ideëele zgde van deze hulpverleening Vacantiegangers opgepast. Augustus is vacantie- maand en ook in Zee land zullen vacantiegan gers komen logeeren of kampeeren. Voor hen geldt nog eens extra de waarschuwing: Vindt U oorlogstuig, dan is af blijven de boodschap. Spelen met oorlogs tuig is een spel met den dood! nippers sing voor gevonden zal worden, omgeven. Vroede NIEUWE HOOFDONDER WIJZER BENOEMD. Tot hoofd van de openbare school te Groede is in de va cature van den heer A. P. de Roo, benoemd de heer J. Haartsen, thans te IJzendijke. Aardenburg Plannen voor een Sportpark. Te Airdenburg worden plan nen gemaakt voor het aanleg den van een sportpark. Hiertoe zou het thans bestaande ge meentelijk sportterrein, ver groot worden met omliggen- den gemeentegrond zoodat een terrein zou worden verkregen van 2% H.A. In het midden zal een terrein voor voetbal, korfbal en der gelijke sporten worden aange legd, met daaromheen een sin- telbaan voor eventueele wiel- ren-, motor-, paardensport en atletiekwedstrijden Ook zou er een tennisbaan en een nvembassin aangelegd worden terwijl het geheel met boomen sierheesters zou worden Geslaagd is voor het exa men Handelswetenschappen M. O. Acte A, de heer J. C. Rouw te Middelburg. Tot commies ter secretarie te Vlissingen, afdeeling Alge- meene zaken, is benoemd de heer Joh. v. d. Sajide, le amb tenaar ter secretarie te Oost- burg. Te Aagtekerke is door den dienst der P.T.T. een brievenbus geplaatst bij St. Jan ten Heere, weiter lichting eiken dag om 11 uur plaats vindt. Aan de M.T.S te Dordrecht slaagde als scheepsbouwkundige de heer L. F. Dert uit Vlissin gen. Te Amsterdam is ge slaagd voor het examen Duitsch L.O de heer C. J. Hartog uit Krabbendtfke. Tot wijkverpleegster in Groede Is benoemd mej. J. C. de Graag te Goes. De heer R. Krulsifikx te Axel slaagde bij de te Breda ge houden kappersvakexamens voor het gezellendiploma heerenkap per. Arr. Rechtbank Middelburg. UITSPRAKEN M- Moenaert, 8 maanden gevangenisstraf; A. Jacques, 1 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrek preventief; C. Jacques, uitspraak als voren; J. Rossen, 1 jaar gevangenis straf en onmiddellnke gevan genneming; C. J. Cannoo, 1 jaar gevangenisstraf en on middellijke gevangenneming; L. J. Lokker, 1 jaar met af trek preventief; C. van Djjke, als voren. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Maassluis ds. S. van Wouwe te Marum. Bedankt voor: Schoorwlijke: J. H. van Beusekom cand. te Utrecht; Héfiooetsluis: G. H. van Willer.d»r*i* I» EUewouts_ dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10