PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zeeland achtergesteld bij materiaalvoorziening Russen willen eerst den buit binnenhalen Vandaag De credieten voor getroffen landbouwbedrijven UIT DE PROVINCIE. Zeeuwsch Vlaanderen Zeeuwsche Snippers HoofdredacitiM Q. Falllnüjn Xiaet redactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: llrma F. van de Velde lr„ Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. Vlls- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 1 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 177 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux__gevestigd te Vlleslngcn Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. iel. 2077 en 2924. Ooes Turlkade 15 tel. 2475 Oostburg: (jratemastraat 3. Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 PZ.C-. Middelburg. O., K. EN W. Nauwelijks is het re- geerlngsprogram afge kondigd en zijn de klan ken van de troonrede wegge storven, of de nieuwe minis ter van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, Gielen, zorgt voor een in Nederland onge kende sensatie. Met één pen- nestreek maakt hy vrijwel alle constructieve werk, dat door prof. v. d. Leeuw, zyn ambts voorganger, was verricht, on gedaan en zet hij den staf van ambtenaren, met wien deze samenwerkte, eenvoudig aan den dijk. De drie directeuren-generaal, de adviseurs voor kunstzaken, het geheele directoraat vor ming buiten schoolverband, de rijksdienst lichamelijke opvoe ding en sport zijn ontslagen en opgeheven en alleen de af- deelingen sociale jeugdzorg en documentatie blijven be staan. Deze maatregelen kwamen volkomen onverwacht. Terwijl het normaal is, dat een mi nister over belangrijke maat regelen overleg pleegt met den secretaris-generaal van zijn departement en met de afdeelingschefs, heeft minis ter Gielen dit ingrijpen voor bereid, terwyl zijn secretaris generaal buitenslands vertoef de en dezen ook na zijn te rugkeer niet op de hoogte gebracht. Tot zijn stomme verbazing hoorde de secreta ris-generaal van de maatrege len pas achteraf van ambte naren. Er is begrijpelijkerwijs door dit optreden van minister Gie len de noodige opschudding verwekt. De ambtenaarswereld is geschokt, omdat zonder vorm van proces een groot aantal functionarissen in vas ten dienst ontslagen werd. De kunstenaars, die goede hoop hadden, dat dank zij de actieve cultuur-politiek van minister v. d Leeuw, de Ne derlandsche staat zich einde lijk ook eens interesseeren zou voor ons artistieke leven, voelen zich bedrogen. De on derwijskringen zien de toch zoo noodzakelijk geachte on derwijsvernieuwing naar het land der fabelen verwezen. En de sportwereld neemt met ontsteltenis kennis van het feit, dat 60 sportconsulenten, die ijverig doende waren om de lichamelijke opvoeding op hooger peil te brengen, een voudig terzijde zijn geschoven. Maar ook vele niet direct bij dit bruuske optreden van minister Gielen betrokkenen, voelen zich verontrust. Hier en daar wordt de begrijpe lijke vrees uitgesproken, dat de Katholiek Gielen, de eenige katholiek bij Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, al deze ambtenaren ontslagen heeft om zich later met geest verwanten te kqnnen omrin gen. De vrees is' begrijpelijk. Anderen vragen zich af, of al deze maatregelen geen cultu- reele afbraak beteekenen. De bezuinigingsmotieven, die mi nister Gielen aan kan voeren, houden geen steek, want de ontslagenen zyn goeddeels in vasten dienst. Ons persoonlijk verontrust het meest het autoritaire ka rakter van het debuut van minister Gielen. Hij heeft in gegrepen als een miniatuur dictator en afgebroken wat door zyn voorganger zorg vuldig was opgebouwd en strookte met veler verlangens. Daarover zal minister Gie len opheldering dienen te ge ven. Want van autoritair op tredende bewindslieden hebben we na vijf jaar nazi-dictatuur meer dan genoeg. Met belangstelling wachten we het verloop af van de interpellatie in de Kamer, welke den heer Joekes voor vandaag werd toegestaan. Het Wereldgebeuren Zal het tot economische en politieke eenheid van Duitschland komen? Hel daghei in den Oosten.- Duitschland lijdt aan slee pende economische ziekte, zeide onlangs Generaal Mc. Narney, Amerikaanseri militair gouverneur ia Duitschland- Op de vredesconferentie, officieel gedoopt „Conferentie Parijs 1946", zal over den patient geen woord worden gerept, maar dat beteekent niet, dat achter de schermen niet gedokterd wordt. De Amritoaansche regeering is de eerste geweest, die het initia tief heeft genomen, om veran dering te brengen in den huidi- gen toestand, waarbij Duitsch land in vier hermetisch gesloten blokken is verdeeld, zonder on derling vrij economisch verkeer. De regeering verklaarde de aan den gang zijnde sluipende ver lamming niet te kunnen ge- gedogen en gaf de autoriteiten van de Amerikaansche zöne in structies om samen te werken met die van eenig andere zöne of zónes. De bedoeling was zoo snel mogelijk regelingen in het leven te roepen op het gebied van financiën, ver. voerswezen, verkeer en handel enz. om de economische een heid te bevorderen. De reactie van de andere be zetters op dit voorstel zyn ver schillend geweest. De Britsche regeering ging in irincipe dadelijk acccord met iet aanbod van Byrnes. In de Britsche zöne immers zijn de meeste industrieën gevestigd en is de landbouwoppervlakte het kleinst, waardoor de gevolgen van economische isolatie het scherpst gevoeld worden. De Fransche vertegenwoordi. ger in den geallieerden be stuursraad in Berlijn, Koenig, zeide Dinsdag, dat hij eerst orders van zijn regeering moest afwachten. Van meer belang nog was, hoe het antwoord van de Russen zou zijn. Nog onlangs onder wierp de persoonlijke adviseur van Truman, Edwin Pauly, de economische politiek van Rus land in Duitschland aan scher pe critiek. Wy dienen toe te zien, zoo zeide hij, dat de vol ken der wereld niet het fa tale spel der machtspolitiek met Duitschland spelen en het in een positie plaatsen, waarin het de macht over-Europa kan verkoopen aan den hoogsten bieder De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie heeft nu voorge steld eerst eens te onderzoeken in hoeverre economische een_ heid van de vier bezettings zones mogelijk is. Hij achtte de voorstellen nog niet voldoende uitgewerkt om reeds nu 'n ba sis te kunnen vormen voor een algeheele overeenkomst. Uit andere bronnen wordt gemeld, dat Rusland eerst in eenheid zal toestemmen nadat haar pro gramma van industrieele soci alisatie is afgewerkt en nadat de verwijdering van fabrieksin- stallaties is voltooid, dus nadat de Russen hun eigen plannen hebben uitgevoerd. Bovendien heeft de Sovjet- Unie doen weten, dat zij be treurt, dat in 't geheel niet over politieke eenheid is gesproken, Zooals bekend herhalen de Sovjet-bladen sinds een maand in alle toonaarden de meening, dat alle plannen ter vernietiging of verdeeling van Duitschland uit den booze zijn en het land slecht® tot een broeinest van wraakgedachten kunnen maken dat daarom politieke heid geboden is. De Amerikanen hebben een antwoord in RussLschen stijl ge geven en gezegd, dat zij gaarne een onderzoek willen instellen naar de mogelijkheid van poli tieke eenheid. Men kan dus zeggen dat het daagt in het Oosten en heel langzaam een grootere samen werking tussohen de bezetters in zicht komt. Dat kan alleen maar toegejuicht worden, want het slechtste vooruitzicht voor Europa is wel, dat het versla gen Duitschland in twee deelen verscheurd wordt, waarvan het eene steeds steviger in de Wes telijke, het andere in de Russi sche invloedssfeer wordt opge nomen. Bunker met munitie ontploft. Dinsdagmiddag is in het voor het publiek verboden duingebied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een bunker met munitie de lucht ingevlogen. In dezen bunker waren vjjf personen bezig met het bergen van de door de duinen ver spreid liggende munitie. Zy werden allen op slag gedood. Het waren twee employe's van de i^jksmarinewerf te Den Helder, alsmede drie gedeti neerden uit Schoorl, die zich vrijwillig voor deze werkzaam heden beschikbaar hadden ge steld. Een andere gedetineerde werd zwaar gewond, twee ge detineerden licht gekwetst. Bonnennieuws. Het. ligt in de bedoeling op 29 Augustus een extra-bon van de versnaperingenkaart voor 100 gram versnaperingen aan te wijzen In plaats van op 10 Aug. komt er op 17'Augustus een bon voor 50 gram cacao. Er zijn nog moeilijkheden met den aanvoer van cacaoboonen. Spaak heelt geen lijd.... Minister Spaak heeft ver klaard, dat tengevolge van zijn benoeming tot voorzitter van de procedure-commissie, hij naar Washington zal moe ten vertrekken, zoodat het hem onmogelijk zal zijn, een regeering te vormen. Amerika zal de kleine naties steunen. Te Parijs werd Spaak tot voorzitter der procedure-com missie gekozen. Op voorstel van Byrnes werd besloten de voltallige vergadering der conferentie openbaar te doen zyn. Bymes heeft tijdens de ple naire zitting namens de ver. Staten voorgesteld de beslis singen met 2/3 van de 21 stemmen te nemen. Hierover is echter nog geen beslissing gevallen. De Ver. Staten zul len de besluiten der Groote Vier steunen, maar indien twee-deerde van de kleine na ties een ander plan voorstaan, zal Amerika zijn invloed aan wenden om dat te doen aan nemen. Attlee wees op het eenvou dige doel, dat steeds voor oogen moet worden gehouden: den geest van den gewonen burger vrij te houden van de vrees voor een volgenden oor log. De Chineesche vertegen woordiger, dr. Wang, legde er den nadruk op, dat China het langst van alle geallieerden in den oorlog is geweest. De overwinnaars, aldus Wang,zul len zich stipt moeten houden aan de beloften en principes, welke zij tódens den oorlog verkondigd hebben Hij stelde voor een deel van de vroege re Italiaansche koloniën on middellijk onafhankelijkheid te verleenen en andere onder toe zicht der Ver. Naties t© stel len. Een Socialistische regeering voor België? Te Parijs heeft Spaak met de leiders van de Belgische Socialistische party geconfe reerd. Na afloop verklaarde hij, dat volgende week waar schijnlijk een nieuwe Belgische regeering zal worden gevormd, maar niet door hem. De voor waarden der Katholieken zijn onaanvaardbaar en de Commu nisten weigeren met de Katho- lieken samen te werken Er is sprake van dat een uitsluitend Socialistische regeering zal worden gevormd. Verhooging van het tabaksrantsoen? Naar ,,Het Parool'' ver neemt. wordt een verhooging van het, tabaksrantsoen thans ernstig overwogen. De regee ring beseft, dat de niet te stui ten vraag naar sigaretten de bron is van grootscheepsche ontduiking der deviezenbepa- Hngen en den zwarten handel cp de been houdt. Duizenden Nederlanders, die nu alleen maar het artikel tabak zwartig koopen. zouden zich tot krachtdadige bestrijders van den gifhandel bekeéren, wan neer het rookrantsoen slechts eenigermate met hun behoefte overeenkwam. Vrijspraak voor het neerschieten van verraders. In hef najaar van 1944 heb ben leden van de .Ondergrond- sche" van Enschedé twee ver raders neergeschoten. Zy ston den voor de keuze tusschen het leven van deze menschen of dat van 400 goede vaderlan ders Thans werd deze zaak door den Krygsraad te Velde te Almelo behandeld. Overeen komstig den elsch van den auditeur-militair, die de B. S.- ers prees voor hun snel en re soluut ingrijpen, werden de be trokkenen vrijgesproken. De E.V.C. antwoordt het N.V.V. Het E.V.C.-congres heeft gisteren een motie aangeno men, waarin het de dood het N.V.V. aan haar gestelde vraag met .ja" beantwoord en uit spreekt, dat h.i. de besprekin gen zoo snel moeten worden beëindigd, dat de fusie binnen 4 maanden haar beslag kan ltrygen. Gedurende die periode zal onderlinge bestrijding ach terwege moeten biyven, ter wijl acties over loon- en ar beidsvoorwaarden in onderling overleg dienen te worden ge voerd. FRANSCHE JURYLEDEN IN STAKING. Een staking van juryleden die nog nooit in de Fransche geschiedenis is voorgekomen, heeft heden den voortgang van het proces tegen twee Fransche admiraals, beschuldigd van hoogverraad, voor het hoog gerechtshof verhinderd. De communisten hadden hun partijbestuur om toestemming verzocht ontslag te mogen ne men als lid van de jury als pro test tegen de .schandalige vrij spraak" van Flandin. bestaat de V.C. „Vlls- singen" 30 jaar; wordt een begin ge maakt met de liquidatie van het bureau Natio nale Veiligheid; houdt de stichting My nwerkersvoor zi en ing in het leven geroepen om den mijnwerkers extra goederen t© ver strekken, op te bestaan; wordt in Hongarije de munt gestabiliseerd; wordt in 9 districten in Zuid-Afrika de voed- selrantsoeneering, o.a. van brood en suiker, in gevoerd. Bormann gezien? AP. meldt, dat Hitler's plaatsvervanger Martin Bor mann, die dood gewaand werd, in Mlinchen is gezien. Er vin den bhans in de Beiersche hoofdstad razzia's plaats. Herstel en exploitatie moeten mogelijk zijn. In een radio-uitzending heeft mr G. van Setten, secretaris vaii den Rijksdienst voor Land, bouwherstel, gesproken over de credietverleening aan de getroffen landbouwbedrijven. Voor vernietigde boerderijen zal de rijksbydrage 20 tof 25 procent van de herbouwkosten bedragen. De overheid is zich er van bewust, dat daardoor onmoge lijk de herbouw en evenmin de heraanschaffing in den nood- zakelijksten omvang kunnen geschieden. Zy heeft daarom uitgezien naar een oplossing om. met handhaving van de bestaande bijdragenregeling, 't herstel toch mogelijk te ma ken. Uitgangspunt is, dat wil een rendabele exploitatie mo- gelyk zijn de gebouwenlast jer hectare een zeker bedrag liet mag overschrijden. De overheid stelt zich voor, om credieten op langen termyn te verstrekken, gedeeltelijk ook renteloos, om de mogelijkheid te openen den herbouw toch te doen geschieden. Het rente loos crediet zal 55 tof 95 pro cent van het niet overbrugde deel kunnen bedragen. De grootte van het renteloos crediet wordt in de eerste plaats bepaald door den aard en de grootte van het bedrijf. In principe gelden voor den bedrijfsinventaris dezelfde nor men; alleen zullen de credie- fen voor korteren termijn wor_ den verleend. Het ligt in het voornemen om in de credietregeling voor de gebouwen de bepaling op te nemen dat vóór 1 Januari '56 definitief bij de wet zal moeten worden beslist of tot kwijt schelding van het verleende crediet zal worden overgegaan, dan wel het renteloos crediet moet worden omgezet in e©n rentedragend crediet. In overleg met de centrale boerenleenbanken is een by- zondere credietregeling in voorbereiding ten behoeve van landbouwers in zwaar getrof fen gebieden, die tijdelijk niet rje normaal voor het landbouw- crediet vereischte zekerheid kunnen stellen. Nederlandsche schoener geroofd. Negen Indonesiërs hebben te Merauke den Ned. schoener „Vima" geroofd, waarmede zy zonder kompas en zonder kaar ten naar Thursday Island zijn gevaren. Inmiddels hebben de 9 In donesiërs zich in een telegram to* den Indonesischen verte genwoordiger te Brisbane ge wend om ..bescherming". Zij zouden in een Nederlandsch werkkamp aan een harde be handeling onderworpen zyn ge weest. De Australische minister van buiten la ndsehe zaken. Norman Makin, heeft verklaard, dat de „Vima" dezelfde was als de .,Lily", een schoener van de Ned. regeering, die te Merau ke werd vermist. De schoener is derhalve teruggegeven aan de Ned. autoriteiten. RIJSTLEVERING AAN INDIA. Op 27 Juli is door de Repu- blikeinsche regeering en de re geering van Britsch-Indië een overeenkomst geteekend inza ke de levering van 700.000 ton rijst in ruil voor verschillende soorten verbruiksgoederen. DISTRIBUTIESYSTEEM DEUGT NIET. Wederopbouw stagneert omdat de vakgroepen niet medewerken. ALLERWEGE kan men thans de klacht opvan gen, dat het herstel van Walcheren en ook in Zeeuwsch- Vlaanderen ernstig wordt ge remd door een tekort aan bouwmaterialen, zooals glas, hout, board, cement, steen, enz enz. Wij hebben het ernstige ver moeden, dat dit niet uitslui tend het gevolg is van de nog steeds precaire materialenpo- sitie in ons land. Telkens im mers hoort men. dat er in an dere gebieden nog wel bouw materialen zijn te vinden, doch niet op Walcheren. Nu biyiït er Inderdaad een grond van waarheid ln deze geruchten te zijn gelegen. De bouwmaterialen worden n.l. onder de handelaars ver deeld door hun vakgroepen. En het schijnt in de natnur der dingen te liggen, dat deze vak groepen in de eerste plaats de belangen van de vakgenooten. voorstaan en dat de noodtoe stand in ons land zich daaraan moet aanpassen. Deze vakgroepen verdeelen n.l. de geïmporteerde bouwma terialen overeenkomstig voor- oorlogsche verhoudingen. Dat beteekent dus, dat een hande laar die vóór den oorlog een groote hoeveelheid materiaal verkocht. thans ook het leeuwenaandeel verkrijgt een handelaar met een voor- oorlogsch klein debiet zeer weinig. Op Walcheren werd voor den oorlog weinig gebouwd, dus er werden geen groote hoeveelheden bouwmateria_ len door de leveranciers aan hun cliënten afgeleverd. De biliykheldsopvatting van de vakgenooten brengt nu met zich mede. dat deze vooroorlogsche omstandighe den worden gehandhaafd. Dat in de niet-geteisterde gebieden weinig materialen noodig zyn en in de ge teisterde gebieden zeer veel, 9peelt in deze belangenpoli- tiek geen rol. De uif Holland komende aannemers kunnen nu en dan wel materialen van handela ren uit het Noorden betrek ken, zij het gepaard met hoo- gere kosten en vervoersmoei_ lijkheden. Maar de tallooze kleine baasjes, die thans op het eiland veel materiaal noodig hebben, kunnen dat niet en blijven van materiaal gespeend. BEHANGSELPAPIER MAAR ZEELAND MOET WACHTEN. Er is groot gebrek aan be hangselpapier, maar de Onder vakgroep voor Behangselpa pierindustrie wyst voor Juni doodleuk behangselpapier toe aan Friesland en Groningen, Sebieden zonder noemenswaar- ige schade en Zeeland mag wachten tot Aug. Ook hier spelen de belangen van den wederopbouw der geteisterde gebieden geen rol! WEL GLAS VOOR MPT NOORDEN Met betrekking tot het £las is door de Rrjksbureaux de be paling gemaakt, dat de voor oorlogsche groote leveranciers in het Noorden, die ook thans glas hebben ontvangen, 50 <^c daarvan moeten afstaan voor de geteisterde gebieden. Een goede bepaling; al is het natuuriyk mijl op zeven, om eerst de leveranciers in het Noorden te bevoorraden, opdat deze dan weer materialen af staan aan leveranciers in de geteisterde gebieden. Directe bevoorrading van de plaatseiyke leveranciers in Zeeland ware hier de juiste weg Doch bovendien werken deze heeren begunstigde le veranciers de beschikkingen van de Ryksbureaux tegen, omdat zij liever him oude clien tèle bevoorraden. Deze goed- vaderlandsche heeren leveran ciers schuiven heel zuinig hun glas naar het Zuiden en naar Walcheren af. Het is wellicht goed, dat de practijken in de bouwmate- rialendistributie eens behoor lijk worden belicht en daar mede tevens de houding van de vakgroepen en uiteindelijk de treurige rol, die zij spelen in het herstel en den wederop bouw van ons land Wellicht worden de heeren nu soepeler. Ondertusschen stagneert de wederopbouw van Walcheren, kunnen de aannemers niet vooruit, moeten werklieden te rug worden gestuurd om niet weer terug te komen, blyven de werken onhersteld liggen. De voor landbouwherstel be- noodigde arbeiderskampen, die in bouw zyn, liggen reeds ge- rulmen rijd stil wegens gebrek aan materiaal! Hoe lang nog! Prins '-rnhard a.s. Zaterdag op Walcheren Het programma voor het bezoek van generaal Hakewell Smith. Naar wy vernemen is het niet onmogelük, dat de plechtige onthulling van het Bevrydingsmoiiument fe Vljssingen, zoowel als de opening vaa het Zeeuwsch Oorlogsmuseum te Mid delburg a.s. Zaterdag zal worden bygewoond door Z.K.H, Prins Bernhard. Generaal Hakewell Smith, de bevryder van Walcheren zal vergezeld worden door ver schillende Engelsche generaals Van Nederlandsche militaire zijde worden verwacht Gene- rtal Majoor M. Thans territo riaal bevelhebber jn Nederland, Kolonel de Kuyter van Steve- ninck, oud-commandant van de Prinses Irene-brigade. It. kolo nel A. Sjoerdsma, chéf van de staf T.B.N majoor Koole, be velhebber van het militair dis trict Zeeland, met hun staf, de Commandant 'an ie Mynen- school te Bergen op Zoom en verschillende compagnies-com mandanten. Van burgerlijke zijde zullen aanwezig zijn mr. A. J. van der Weel als waarnemend Com missaris der Koningin in Zee land, mr, B. Kolff burgemees ter van 'Vlissingen, C. A. van Woelderen, oud-burgemeester van Vljssingen mr J. -H. R. Bioemers, oüd-waamemend- commandant der B.S. in Zee land, Jhr. A. F, C. de Casem- broot, burgemeester van West- kapelle, Jhr. ir. H. Bogaerf, urgemeester van Domburg. De gasten zullen worden ont vangen op het stadhuis van Vlissingen en zich vandaar naar het Oranje-bolwerk bege ven waar de onthulling door Generaal Hakewell Smith zal worden verricht Hjerby zal worden gesproke,. door Jhr. de Casembroot er mr. v. d Weel. Na afloop zullen dc aanwezige troepen voor den Generaal en de overige autoriteiten def|. leeren. Na deze plechigheid biedt het gemeentebestuur van Vlis singen een lunch aan in het „Strandhotel", terwyl 's mid-, dags te Middelburg de officiee- le opening van het Zeeuwsch Oorlogsmuseum zal worden by. gewoond en een rondrit over vValcheren zai worden ge- maakt, In de.Zeeuwsche Dolfijn" te Domburg zal de territoriaal- bevelhebber ten slotte nog als gastheer van het gezelschap optreden. J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. De heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, oud-lid van het College van God. Staten van Zeeland, is benoemd tot Md van de Commissie-Oud, welke opdracht heeft maatregelen te beramen tot herstel van de fl- nancieele zelfstandigheid var gemeenten en provinciën. £uidzande JEUGDVERKENIGING OPGERICHT. Dezer dagen kwam op initia tief van enkele jongeren de jeugd van Zui-dzande byeen. De bedoeling der jnitiatiefne- mers was om de jeugd te ani- meeren voor het Volkshooge- schoolwerk. Besloten werd, zoodra wederom een weekend van de Volks'noogeschool te Aardenburg gehouden wordt, hieraan deel te nemen terwyi een spreker uitgenoodigd zal worden om het een en ander over de Volkshoogeschool te vertellen. Verder werd de vraag onder het oog gezien of men tot stichting van een jeugdvereeni- ging diende over te gaan. Ge dacht werd b.v, aan sport, le zingen. deelneming aan dorps- feestjes enz. Op voorstel van de aanwezigen werd besloten 'n iergeiyke vereeniging op te richten. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: J. Dubois Jr., voorzitter, A. E. Aalbregtse, secretaresse. A. Lako, penningmeester, M. Lu- teyn, J. Ie Roy, Jac, Duininck Jr. en A. Salomé, leden. Sluis SCHILDERIJEN. TENTOONSTELLING. In hotel Sanders te Sluis zal van 6 tot 16 Aug, een schilde rijententoonstelling gehouden worden van werk van den kunstschilder J. M J. Bollin ger uit Hilversum.' De ten toonstelling is dagelyks ge opend van 106 uur, 's Zon dags van 18 uur. Deze ex positie bestaat uit stillevens, portretten en landschappen o.m. uit de omgeving Sluis en Cadzand. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Veere—Klevers- kerke (vac. ds. Schoch) ds. G. J. Derksen te Groede—Nieuw- vüet. Aangenomen naar Middelburg (vac. Beekenkamp) A. de Vries te Heukelum. Prijsvraag „Zeeuwsche Boerderijen". DB BEKRONINGEN. Op de onlangs uitgeschreven pryavraag voor het ontwerpen van een Zeeuwsche boerderij zyn by het Districtsbureau „Wederopbouw Boerderijen" 109 ontwerpen ingekomen. Voor het eerste ontwerp (ge mengd bedrijf groot 12 ha be staande uit 3 ha. weiland en 9 ha. bouwland) kwamen 50 in zendingen binnen. De voor deze opgave uitgeloofde prijzen van 600, 300 en twee prijzen van 200 heeft de jury gemeend niet te moeten toekennen, doch zy heeft 3 gelijke prijzen van f 260 toegewezen aan de heeren J. A. die Bel en J. J. Bergsma te Goes (motto ,,A, B, C"), aan den heer Lankhorst te Zwolle motto: „Daar moet veel strijd gestreden zijn") en aan den heer K. Wolthuis te Arnhem (motto: „Eigen boer"). Voor de inzendingen van de tweede opgave (gemengd bedrijf groot 40 ha. bestaande uit 10 ha. weiland en 30 ha. bouwland) werden evenmin de in het pro gramma vermelde prijzen van resp. 1000.— 500 en twee prijzen van 200 toegekend. Besloten werd 5 gelijke prij zen van 400 toe te kennen aan de heeren F. v.d. Vegt te Delft (motto: De zeehof"), A. Wijtzes te Amersfoort (motto: „Erf"), Z. Naber te Delft (motto: „Keer"), J- J. Bergsma en J. A. de Bel te Goes (motto: „Ada"), N. B. Goudswaard te Assen (motto: „Eirene"). De onder de motto's „Er- ke" en „22118" ingezonden ontwerpen kregen een eervol le vermelding. De bekroonde ontwerpen zullen worden tentoongesteld op 20 en 21 Aug. a.s. des namiddags te 2.30 uur in de zaal van de Fa Krijger te Goes. De „Ernesto" veilig vertrokken. Het Italiaansche schip de „Ernesto", dat Dinsdagavond door het ruwe weer in een mij nenveld voor de Walchersche kust ter hoogte van De Rassen was geraakt en daar voor an ker moest gaan, heeft Woens dagmorgen de ankers weer kunnen lichten en is. na den loods te hebben afgezet, van de Middenspcingbank vertrokken. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen 2e stuur man, groote handelsvaart, de heer J. Brevet te Oostburg. Voor het examen boek houden M.O. is geslaagd C. v. d. Linden uit Terneuzen. De 18-jarige dienstbode J. te Axel werd dezer dagen aan gereden door een passeerenden auto. Zy liep, behalve enkele schrammen, verder geen letsel op. De nieuwe bonnen. 4 t,m. 17 Augustus. BONKAARTEN KA, KB, KC 608. Brood: 463 t.m- 467 brood 800 gr. brcod. 468 brood 400 gr. brood. Boter/ 471 boter enz. 125 gr. Margarine: 472 boter enz. 250 gr. Vet: 481 boter enz 100 gr. Suiker: 482 suiker* 500 gr. Zelfrijzend bakmeel 483 Alg. 100 gr. Kaas; 484 Alg- 200 gr. Jam, Stroop enz.: 485 Alg. 250 gr. Brood: B 89 res, 1600 gr. Brood: C 89 res, 800 gr. Kaas: B 90 res. 100 gr. Ei' C 90 res. 1 ei. BONK LA, LB, LC 608. Vleesch: 405 vleesch 100 gr. Vleesch: 406 vleesch 400 gr. Vleesch: 407 vleesch 8 ounces meat and vegetables. Melk: A73 melk 2 1. Melk: B 73, C 73 melk 3^ 1. BONK. KD, KE 608. Brood: 963. 964 brood SOO gr. Boteiv 971 boter enz. 250 gr. Margarine 972 boter enz. 125 gram. Suiker: 982 suiker 500 gram. Zelfrijzend bakmeel: 983 Alg. 100 gram. Kaas: 984 Alg. 100 gram. Jam, stroop enz.: 985 Alg. 250 gram. Brood: B 89 res. 800 gr RUst, kindermeel of kinderbis cuits: E 89 res. 500 gr. BONKAARTEN LD, LE 608. Vleesch: 905, 906 vleesch 100 er. Melk: 73, E 73 melk 6 1. TABAKSKAARTEN ENZ. T 41 2 rants, tabaksartikelen en 2 rants- sigaren van minder dan 18 ct. per stuk of een pakje Pax, kerf tabak van 40 gr. V 41 en V 42 100 gr. Choco lade en/of suikerwerk. X 41 2 rants, tabaksartike len. X 42' 100 gr. Chocolade en/of Suikerwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5