PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zeeland achtergesteld bij materiaalvoorziening Russen willen eerst den buit binnenhalen Vandaag De credieten voor getroffen landbouwbedrijven UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Zeeuwsche Snippers w Hoofdredacteur G. BalHntiJn (met redactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting PZ.C., Middelburg Druk: lirma F. van de Velde |r., Vlissingen. Commissie van Bijstand L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 1 Aug. 1946 189e Jaargang Nummer 177 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per «t wartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vllaslngcn Walatraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londerische Kaal 29. tel- 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemast^at^JTerneumen^BrouweNjstraat^J^ 0., K. EN W. Nauwelijks is het re- geeringsprogram afge kondigd en zijn de klan ken van de troonrede wegge storven, of de nieuwe minis ter van Onderwija Kunsten en Wetenschappen, Gielen, zorgt voor een in Nederland onge kende sensatie. Met één pen- nestreek maakt hij vrijwel alle constructieve werk, dat door prof. v. d. Leeuw, zijn ambts voorganger, was verricht, on gedaan en zet hij den staf van ambtenaren, met wien deze samenwerkte, eenvoudig aan den dijk. De drie directeuren-generaal, de adviseurs voor kunstzaken, het geheele directoraat vor ming buiten schoolverband, de rijksdienst lichamelijke opvoe ding en sport zijn ontslagen en opgeheven en alleen de af- deelingen sociale jeugdzorg en documentatie blijven be staan. Deze maatregelen kwamen volkomen onverwacht. Terwijl het normaal is, dat een mi nister over belangrijke maat- regelen overleg pleegt met den secretaris-generaal van zijn departement en met de afdeelingschefs, heeft minis ter Gielen dit ingrijpen voor bereid, terwijl zijn secretaris generaal buitenslands vertoef de en dezen ook na zijn te rugkeer niet op de hoogte gebracht. Tot zijn stomme verbazing hoorde de secreta ris-generaal van de maatrege len pas achteraf van ambte naren. Er is begrijpelijkerwijs door dit optreden van minister Gie len de noodige opschudding verwekt. De ambtenaarswereld is geschokt, omdat zonder vorm van proces een groot aantal functionarissen in vas ten dienst ontslagen werd. De kunstenaars, die goede hoop hadden, dat dank zij de actieve cultuur-politiek van minister v. d Leeuw, de Ne- derlandsche staat zich einde lijk ook eens interesseeren zou voor ,ons artistieke leven, voelen zich bedrogen. De on derwijskringen zien de toch zoo noodzakelijk geachte on derwijsvernieuwing naar het land der fabelen verwezen. En de sportwereld neemt met ontsteltenis kennis van het feit, dat 60 sportconsulenten, die ijverig doende waren om de lichamelijke opvoeding op hooger peil te brengen, een voudig terzijde zijn geschoven. Maar ook vele niet direct bij dit bruuske optreden van minister Gielen betrokkenen, voelen zich verontrust. Hier en daar wordt de begrgpe- lijke vrees uitgesproken, dat de Katholiek Gielen, de eenige katholiek brj Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, al deze ambtenaren ontslagen heeft om zich later met geest verwanten te kunnen omrin gen. De vrees is begrijpelijk. Anderen vragen zich af, of al deze maatregelen geen cultu- reele afbraak beteekenen. De bezuinigingsmotieven, die mi nister Gielen aan kan voeren, houden geen steek, want de ontslagenen zijn goeddeels in vasten dienst. Ons persoonlijk verontrust het meest het autoritaire ka rakter van het debuut van minister Gielen. Hg heeft in gegrepen als een miniatuur dictator en afgebroken wat door zijn voorganger zorg. vuldig was opgebouwd en strookte met veler verlangens. Daarover zal minister Gie len opheldering dienen te ge ven. Want van autoritair op tredende bewindslieden nebben we na vyf jaar nazi-dictatuur meer dan genoeg. Met belangstelling wachten we het verloop af van de interpellatie in de Kamer, welke den heer Joekes voor vandaag werd toegestaan. Molotov tegen het fascisme. In de procedure-commissie hebben gisteren te Pargs de Nederlandsche vertegenwoor diger baron van Boetzelaer, Tsaldaris (Griekenland), dr. Evatt (Australië), lgnrecht tegenover Molotov gestaan toen zij het nemen van be slissingen met eenvoudige meerderheid van stemmen verdedigden. Ook stelde baron van Boetselaer voor Frankrijk het permanente voorzitter schap van de plenaire zittin gen aan te bieden. In de plenaire zitting sprak gistermiddag Molotov, die zich verzette tegen economLschen druk op de voormalige as- sa. te 111 eten en aandrong op vol tooiing van den stryd tegen het fascisme, dus met name in Spanje. Evatt verdedigde weer de rechten der kleine naties. Vandaag komt baron van Boetzelaer aan het woord. Millioenenzwendel in textielpunten. Door de economische politie van Amsterdam en den eco- nomischen dienst van Tilburg is een aantal personen gear resteerd, dat verdacht wordt van handel in valsche textiel punten- In Amsterdam zijn minstens 10 millioen, in Til burg één millioen valsche punten in omloop gebracht. Het Wereldgebeuren Zal het tot economische en politieke eenheid van Duitschland komen? Hel daghei in den Oosten.. Duitschland lydt aan een sleepende economische ziekte, zeide onlangs Generaal Mc. Narney, Amerikaansch militair gouverneur in Duitschland- Op de vredesconferentie, officieel gedoopt „Conferentie Parijs 1946", zal over den patient geen woord worden gerept, maar dat de teekent niet, dat achter de schermen niet gedokterd wordt. De Amrikaansche regeering is de eerste geweest, die het Initia tief heeft genomen om veran dering te brengen in den huidi- jen toestand, waarbij Duitsch land in vier hermetisch gesloten blokken is verdeeld, zonder on derling vrij economisch verkeer. De regeering verklaarde de aan den gang zijnde sluipende ver lamming niet te kunnen ge- gedogen en gaf de autoriteiten van de Amerikaansche zóne in structies om samen te werken met die van eenig andere zóne of zones. De bedoeling was zoo snel mogelijk regelingen in het leven te roepen op het gebied van financiën, ver voerswezen, verkeer en handel enz. om de economische een heid te bevorderen. De reactie van de andere be zetters op dit voorstel zijn ver schillend geweest. De Britsche regeering ging in jrincipe dadelijk accoord met iet aanbod van Byrnes. In de Britsche zóne immers zijn de meeste industrieën gevestigd en is de landbouwoppervlakte het kleinst, waardoor de gevolgen van economische isolatie het scherpst gevoeld worden. De Fransche vertegenwoordi. ger in den geallieerden be stuursraad in Berlijn, Koenig, zeide Dinsdag, dat hg eerst orders van zijn regeering moest afwachten. Van meer belang nog was, hoe het antwoord van de Russen zou zijn. Nog onlangs onder wierp de persoonlijke adviseur van Truman, Edwin Pauly, de economische politiek van Rus land in Duitschland aan scher pe critiek. Wij dienen toe te zien, zoo zeide hij, dat de vol ken der wereld niet het fa tale spel der machtspolitiek met Duitschland spelen en het in een positie plaatsen, waarin het de macht over Europa kan verkoopen aan den hoogsten bieder De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie heeft nu voorge steld eerst eens te onderzoeken in hoeverre economische een heid van de vier bezettings zones mogelijk is. Hij achtte de voorstellen nog niet voldoende uitgewerkt om reeds nu 'n ba sis te kunnen vormen voor een algeheele overeenkomst. Uit andere bronnen wordt gemeld, dat Rusland eerst in eenheid zal toestemmen nadat haar pro gramma van industriecle soci alisatie is afgewerkt en nadat de verwijdering van fabrieksin- stallaties is voltooid, dus nadat de Russen hun eigen plannen hebben uitgevoerd. Bovendien heeft de Sovjet- Unie doen weten, dat zij be treurt, dat in 't geheel niet over politieke eenheid is gesproken. Zooals bekend herhalen de Sovjet-bladen sinds-een maand in alle toonaarden de meening, dat alle plannen ter vernietiging of verdeeling van Duitschland uit den booze zijn en het land slechts tot een broeinest van wraakgedachten kunnen maken en dat daarom politieke een heid geboden is. De Amerikanen hebben een antwoord in Russischen stijl ge geven en gezegd, dat zij gaarne een onderzoek willen instellen naar de mogelijkheid van poli tieke eenheid. Men kan dus zeggen dat het daagt in het Oosten en heel langzaam -een grootere samen werking tussohen de bezetters in zicht komt. Dat kan alleen maar toegejuicht worden, want het slechtste vooruitzicht voor Europa is wel, dat het versla gen Duitschland in twee deelen verscheurd wordt, waarvan het eene steeds steviger in de Wes telijke. het andere in de Russi sche invloedssfeer wordt opge nomen. DE AANBIEDING DER PAARDEN AAN DEN ENGELSCHEN KONING. Op het groote binnenplein van Buckingham Palace neeft H.M. Koningin Wilhelmina Woensdagmorgen het geschenk van 36 paarden aan den En. gelschen koning aangeboden. Het was een byzondere en intieme plechtigheid, die slechts door de leden van de koninklijke familie en enkele gasten werd bygewoond. Tegen den avond is de Ko ningin weer per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. De Vermogensaanwas- belasting. In de Tweede Kamer is Woensdagmiddag en -avond gedebatteerd over het wetsont werp Vermogens aanwasbelas- ting. De heeren de Wilde (A.R.) Teulings (R.K.) en Schmal (C H.) wezen op de moeilijk heden, welke de uitvoering met zich zal brengen. De heer de Wilde vreesde willekeur en on- biliykheden terwijl de heer Teulings pleitte voor hen, die spaarzaam waren en er op wees, dat voor de getroffenen een regeling van de oorlogs schade vooraf dient te gaan. De heer Bierema (P.v.d.V.) drong aan op bezuiniging, op dat het geld niet in een bodem- looze put zal verdwijnen. De heer Schilthuijs (P.v.d-A.) achtte spoed noodzakelijk, de heer Hoogcarspel (C.P.N ver. hooging van de progressie- Minister Liertinck erkende de onbillijkheden en onvolko menheden. Hij wees er op. dat de heffing o.m. bedoelt aefini. tief een emde te maken aan de blokkeering. De uitgaven op de begrooting 1947 zullen 1Vi millioen la ger zjjn dan die voor 1946. De staatsschuld is thans bere kend op 27 milliard en zal waarschgnlgk boven de 30 mil- stijgen. Een speciale regeling voor oorlogssachtoffers achtte spr onbillyk. De vergadeirng wordt heden voortgezet. De E.V.C. antwoordt het N.V.V. Het E.V.C.-congres heeft gisteren een motie aangeno men. waarin het de dood het n.v.v. aan haar gestelde vraag met „ja" beantwoord en uit spreekt, dat h.i. de besprekin gen. zoo snel moeten worden beëindigd, dat de fusie binnen 4 maanden haar beslag kan krygen. Gedurende die periode zal onderlinge bestrijding ach terwege moeten blijven, ter wijl acties over loon- en ar beidsvoorwaarden in onderling overleg dienen te worden ge voerd. WAPENS EN MUNITIE ONTDEKT IN TEL-AVIV. De voorstellen van de Anglo- Amerikaansche commissie in- zake Palestina zijn in 't Brit sche Parlement tnans bekend gemaakt. Zij strekken tot ver deeling van Palescina in vier gebieden: een Joodsch, een Arabisch, het district Jeruza lem en het district Negeb. Intusschen zijn de razzia's te Tel-Aviv voortgezet en zelfs uitgebreid tot Jeruzalem en Haifa. In de groote synagoge van Tel-Aviv werden groote hoeveelheden wapens, munitie en Britsche uniformen ont dekt. Verhooging yan het tabaksrantsoen? Naar ..Het Parool'' ver neemt, wordt een verhooging van het, tabaksrantsoen thans ernstig overwogen. De regee ring beseft, dat de niet te stui ten vraag naar sigaretten de bron is van grootscheapsche ontduiking der deviezenbepa- lingen en den zwarten handel cp de been houdt. Duizenden Nederlanders, die nu alleen maar het artikel tabak zwa.-t koopen, zouden zich tot krachtdadige bestrijders van den gifhandel bekeeren, wan neer het rookrantsoen slechts eenigermate met hun behoefte overeenkwam. Vrijspraak voor hel neerschieten van verraders. In het najaar van 1944 heb ben leden van de ..Ondergrond- sche" van Enschedé twee ver raders neergeschoten. Zij ston den voor de keuze tusschen het leven van deze menschen of dat van 400 goede vaderlan ders Thans werd deze zaak door den Krijgsraad te Velde te Almelo behandeld. Overeen komstig den eisch van den auditeur-militair, die de B. S. ers prees voor hun snel en re soluut ingrijpen, werden de be trokkenen vrijgesproken. bestaat de V.C. „Vlis singen" 30 jaar; wordt een begin ge maakt met de liquidatie van het bureau Natio nale Veiligheid; houdt de stichting Mijnwerkersvoorziening in het leven geroepen om den mijnwerkers extra goederen te ver strekken, op te bestaan: wordt in Hongarije de munt gestabiliseerd; wordt in 9 districten in Zuid-Afrika de voed- selrantsoeneering, o.a. van brood en suiker, in gevoerd. Bormann gezien? AP. meldt, dat Hitler's plaatsvervanger Martin Bor mann, die dood gewaand werd. in Miinchen is gezien. Er vin den thans in de Beiersche hoofdstad razzia's plaats. Herstel en exploitatie moeten mogelijk zijn. In een radio-uitzending heeft mr G. van Setten, secretaris van den Rijksdienst voor Land, bouwherstel, gesproken over de credietverleening aan de getroffen landbouwbedrijven. Voor vernietigde boerderijen zal de rijksbijdrage 20 to^ 25 procent van de herbouwkosten bedragen. De overheid is zich er van bewust, dat daardoor onmoge lijk de herbouw en evenmin de heraanschaffing in den nood- zakelyksten omvang kunnen geschieden. Zij heeft daarom uitgezien naar een oplossing om. met- handhaving van de bestaande bijdragenregeling, 't herstel toch mogelijk te ma ken. Uitgangspunt is. dat wil een rendabele exploitatie mo gelijk zijn de gebouwenlast per hectare een zeker bedrag niet mag overschrijden. De overheid stelt zich voor. om credieten op langen termijn te verstrekken, gedeeltelijk ook renteloos, om de mogelgkheid te openen den herbouw toch te doen geschieden. Het rente loos creiiet zal 55 tot 95 pro cent van het niet overbrugde deel kunnen bedragen. De grootte van het renteloos crediet wordt in de eerste plaats bepaald door den aard en de grootte van het bedrijf. In principe gelden voor den bedrijfsinventaris dezelfde nor men; alleen zullen de credie ten voor korteren termyn wor_ den verleend. Het ligt in het voornemen om in de credietregeling voor de gebouwen de bepaling op te nemen, dat vóór 1 Januari '56 definitief brj de wet zal moeten worden beslist of tot kwijt schelding van het verleende crediet zal worden overgegaan, dan wel het renteloos crediet moet worden omgezet in een rentedragend crediet. In overleg met de centrale boerenleenbanken is een bij zondere credietregeling in voorbereiding ten behoeve van landbouwers in zwaar getrcf- fen gebieden, die tijdelijk niet de normaal voor het landbouw- crediet vereischte zekerheid kunnen stellen. Afscheid mr A. J. v. d. Weel. Op indrukwekkende wjjze heeft Woensdagmiddag in een der zalen van het Schuttershof de gemeenteraad van Middel burg afscheid genomen van Mr A. J. van der Weel, die van 7 Nov. 1944 tot 31 Juli 1946 waarnemend burgemees ter van Middelburg is geweest en in deze historische maar ongekend moeilgke periode Zeelands hoofdstad uit den chaos na de bevrgding geleid heeft naar een kalmer heden, dat nieuwe perspectieven biedt. Als eerste spreker voerde het woord wethouder J. W- Kögeler namens de wethou ders. Namens de raadsleden sprak mr. Th. Portheine, namens het gemeentepersoneel de gemeen tesecretaris, de heer J. Ph. Koene. Beide laatstgenoemden boden als stoffelijke huldeblij ken resp. de bekende „Kroniek van Zeeland" van Smallegange eh de eerstdaags verschijnen de Winkler Prins-encyclo- paedie aan. Burgemeester van der Weel sprak hierna een dankwoord, terwijl na afloop der eigenlijke raadsvergadering nog gespro ken werd door jhr. A F. C de Casembroot, die als wnd- com mand. van den O.D-, tgdens de bezetting i v. d. Weel vroeg het burgemeesterschap waar te nemen, den burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. bur gemeester J. L. Dregmans na mens de Ver van Plattelands gemeenten, den heer Schipper namens het bestuur van de Chr. School 't Zand en den heer Visser, waarnemend comman dant van de Brandweer. TSbt slot werd een receptie gehouden, waarop ontelbaren particulier of namens organisa ties en vereenigingen, afscheid namen van mr. v. <J. Weel. Nederlandsche schoener geroofd. Negen Indonesiërs hebben te Merauke den Ned. schoener „Vima" geroofd, waarmede zij zonder kompas en zonder kaar ten naar Thursday Island zijn gevaren. Inmiddels hebben de 9 In donesiërs zich in een telegram tot den Indonesischen verte genwoordiger te Brisbane ge wend om ..bescherming". Zij zouden in een Nederlandsch werkkamp aan een harde be handeling onderworpen zijn ge weest. De Australische minister van buitenlandsche zaken. Norman Makin, heeft verklaard, dat de „Vima" dezelfde was als de ,,Lily", een schoener van de Ned. regeering, die te Merau ke werd vermist. De schoener is derhalve teruggegeven aan de Ned. autoriteiten. RIJSTLEVERING AAN INDIA. Op 27 Juli is door de Repu- blikeinsche regeering en de re geering van Britsch-Indië een overeenkomst geteekend inza ke de levering van 700.000 ton rijst in ruil voor verschillende soorten verbruiksgoederen. DISTRIBUTIESYSTEEM DEUGT NIET. Wederopbouw stagneert omdat de vakgroepen niet medewerken. A LEER WE GE kan men thans de klacht opvan gen. dat het herstel van Walcheren en ook in Zeeuwsch- Vlaanderen ernstig wordt ge remd door een tekort aan bouwmaterialen, zooals glas, hout, board, cement, steen, enz. enz. Wij hebben het ernstige ver moeden, dat dit niet uitslui tend het gevolg is van de nog steeds precaire materialenpo- sitie in ons land. Telkens im mers hoort men. dat er in an dere gebieden nog wel bouw materialen zijn te vinden. Joch niet op Walcheren. Nu blijkt er Inderdaad een grond van waarheid in deze geruchten te z\jn gelegen. De bouwmaterialen worden n.L onder de hartdelaars ver deeld door hun vakgroepen. En het schijnt In de natuur der dingen te liggen, dat deze vak- groepen in de eerste plaats de belangen van de vakgen ooten voorstaan en dat de noodtoe stand in ons land zich daaraan moet aanpassen. Deze vakgroepen verdeelen nl. de geïmporteerde bouwma terialen overeenkomstig voor- oorlogsche verhoudingen. Dat beteekent dus, dat een hande laar die vóór den oorlog een groote hoeveelheid materiaal verkocht. thans ook het leeuwenaandeel verkrijgt en een handelaar met een voor- oorlogsch klein debiet zeer weinig. Op Walcheren werd voor den oorlog weinig gebouwd, dus er werden geen groote hoeveelheden bouwmateria. len door de leveranciers aar. hun cliënten afgeleverd. De billrjkheidsopvatting van de vakgenooten brengt nu met zich mede, dat deze vooroorlogsche omstandighe- den worden gehandhaafd. Dat in de niet-geteisterde gebieden weinig materialen noodig zijn en in de ge teisterde gebieden zeer veel, speelt in deze belangenpoli- tiek geen rol. De uit Holland komende aannemers kunnen nu en dan wel materialen van handela ren uit het Noorden betrek ken, zg het gepaard met hoo- gere kosten en vervoersmoei. lijkheden. Maar de tallooze kleine baasjes, die thans op het eiland veel, materiaal noodig hebben, kunnen dat niet. en blijven van materiaal gespeend. BEHANGSELPAPIER MAAR ZEELAND MOET WACHTEN. Er is groot gebrek aan be hangselpapier, maar de Onder vakgroep voor Behangselpa- pierindustrie wijst voor Juni doodleuk behangselpapier toe aan Friesland en Groningen, gebieden zonder noemenswaar dige schade en Zeeland mag wachten tot Aug. Ook hier spelen de belangen «van den wederopbouw der geteisterde gebieden geen rol! WEL GLAS VOOR HET NOORDEN...... Met betrekking tot het glas is door de Rijksbureaux de be paling gemaakt, dat de voor oorlogsche groote leveranciers in het Noorden, die ook thans glas hebben ontvangen, 50 °fo daarvan moeten afstaan voor de geteisterde gebieden. Een goede bepaling; al is het natuurhjk mijl op zeven, om eerst de leveranciers in het Noorden te bevoorraden, opdat deze dan weer materialen af staan aan leveranciers in de geteisterde gebieden. Directe bevoorrading van de plaatselijke leveranciers in Zeeland ware hier de juiste weg. Doch bovendien werken deze heeren begunstigde le veranciers de beschikkingen van de Ryksbureaux tegen, omdat zij liever hun oude cliën- tèle bevoorraden. Deze goed- vaderlandsche heeren leveran ciers schuiven heel zuinig hun glas naar het Zuiden en naar Walcheren af. Het is wellicht goed, dat. de practijken in de bouwmate- rlalendistributie eens behoor lijk worden belicht en daar mede tevens de houding van de vakgroepen en uiteindelijk de treurige rol, die zg spelen in het herstel en den wederop. bouw van ons land Wellicht worden-de heeren nu soepeler. Ondertusschen stagneert de wederopbouw van Walcheren, kunnen de aannemers niet vooruit, moeten werklieden te rug worden gestuurd om niet weer terug te komen, blijven de werken onhersteldi liggen. De voor landbouwheistel be- noodigde arbeiderskampen, die in bouw zijn, liggen reeds ge- ruimen tijd stil wegens gebrek aan materiaal! Hoe lang nog! J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN. De heer J. M. van Bommel van Vloten t© Goes, oud-lid van het College van Ged. Staten van Zeeland, is benoemd tot van de Commissie-Oud, welke opdracht heeft maatregelen te beramen tot herstel van de fi- nancieele zelfstandigheid van gemeenten en provinciën. De „Ernesto" veilig vertrokken. Het Italiaansche schip do „Ernesto", dat Dinsdagavond door het ruwe weer in een mij nenveld voor de Walchersche kust ter hoogte van De Rassen was geraakt en daar voor an ker moest gaan, heeft Woens dagmorgen de suikers weer kunnen lichten en is, na den loods te hebben afgezet, van de Middenspringbank vertrokken. BURGEMEESTER VAN PHILIPPINE BENOEMD. Tot burgemeester van Phi lippine is benoemd de heer P. J. L. van Hoek, thans waar nemend burgemeester. LAAT BAKENS INT Ad! Nog steeds liggen er in het kanaal door Walcheren eenige wrakken van schepen, die door bakens voor de scheepvaart zgn aangegeven, bijv. in ae buurt van de Maisbaai te Mid delburg. Het is nu reeds eenige malen voorgekomen, dat zwemmers, in hun poging op de bakens te klimmen, deze omtrokken, waardoor de gevaarlijke plaats niet langer aangegeven werdL De politie verzoekt dan oolc degenen, die midden in het ka naal een rustpunt behoeven, dringend, hiertoe niet de ba kens te gebruiken, daar dit een ernstig gevaar voor de scheep vaart beteekent! Middelburg De Emmabloemcollecte. Ten bate van de kas der plaatselgke Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. zal op 1 en 3 Aug. '46 een verkoop van de bekende Emmabloememble- men plaats vinden. Op 1 Aug. het bloempje verkocht worden aan de huizen, terwijl het op. 3 Aug. (laatste kermis dag) op straat zal worden aan geboden. Het is over het al gemeen niet onze gewoonte om een lans te breken voor open bare geldinzamelingen, doch met deze populaire reeds van ouds een zeker burgerrecht verkregen hebbende collecte, De nieuwe bonnen. 4 t.m. 17 Augustus. BONKAARTEN KA, KB, KC 608. Brood: 463 t.m- 467 brood 800 gr. brood. 468 brood 400 gr. brood. iter: 471 boter enz. 125 gr. Margarine: 472 boter enz. 250 gr. Vet: 481 boter enz. 100 gr. Suiker: 482 suiker 500 gr. Zelfrijzend bakmeel 483 Alg. 100 gr. Kaas: 484 Alg- 200 gr. Jam, Stroop enz.: 485 Alg. 250 gr. Brood: B 89 res. 1600 gr. Brood: C 89 res. 800 gr. Kaas: B 90 res. 100 gr. Ei-- c 90 res. 1 ei. BONK. LA, LB, LC 608. Vleesch: 405 Vleesch 100 gr. VleescU: 406 vleesch 400 gr. Vleesch: 407 vleesch 8 ounces meat and vegetables. Melk: A73 melk 2 1. Melk: B 73, C 73 melk 1. BONK. KD, KE 608. Brood: 963. 964 brood 800 gr. Boter. 97i boter enz. 250 gr. Margarine 972 boter enz. 125 gram. iuiker: 982 suiker 500 gram. Zelfrijzend bakmeel: 983 Alg. 100 gram. Kaas: 984 Alg. 100 gram. Jam, stroop enz.: 985 Alg. 250 gram- Brood: D 89 res. 800 gr. Rgst, kindermeel of kxnderbls- cuits: E 89 res. 500 gr. BONKAARTEN LD, LE Vleesch: 905, 906 vleesch 100 gr. Melk: D 73. E 73 melk 6 1 TABAKSKAARTEN ENZ. T 41 2 rants, tabaksartikelen en 2 rants- sigaren van minder dan 18 ct. per stuk of een pakje Pax, kerf. tabak van 40 gr. V 41 en V 42 1(K> gr. Choco lade en/of suikerwerk. X 41 2 rants, tabaksartike len X 42 100 gr. Chocolade en/of Suikerwerk. meenen wij een uitzondering te moeten maken. Dit doen wij gereeder omdat het doel het welk de vereeniging nastreeft een algemeen plaatselijk be lang is en vooral in de na- oortogsjaren moet worden gesteund. Door de omstandig heden toch, waaronder wij in den oorlog moesten leven* heeft de gevreesde volksziek te weer steek om zich heen gegrepen en alle krachten die nen aangewend te worden om het gevaar het hoofd te bie den. De oollece wordt georga niseerd door het Emmabloem- comité. Geeft met milde hand voor dit Sympathieke doel. De opbrengst van vorig jaar (rond 2600) moet worden geëvenaard. Den oproep in dit blad om collectanten, die helaas door omstandigheden verlaat werd opgenomen, steunen wij daar om van ganscher harte. Van voldoende hulp hangt veel af! „GRAANBEURS" WEER IN GEBRUIK. Nu met den komenden oogst de landbouwers hun graan weer vrij zullen kunnen ver handelen, zal ook de Graan- beurs" in Middelburg weer in eere worden herételd. Het gebouw heeft in de af- geloopen periode voor allerlei doeleinden nog het meest als opslagplaats dienst ge daan en van de tafeltjes zijn er bijv- nog slechts 2 aanwe zig. Op 8 Augustus zal het echter weer in gebruik geno men worden, inclusief de bel, waarmee men het sein voor de sluiting placht aan te geven. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Veere—Klevers- kerke (vac. ds. Sohodh) ds. G. J. Derksen te Groede—Nieuw- vliet. Aangenomen naar Middelburg (vac. Beekenkamp) A. de Vries te Heukelum. VRIJ EVANG. GEM. Bedankt voor Goes ds. H. R. Timmerman te Velp Vlissingen VRAGEN BEANTWOORD. Op desbetreffende vragen van het raadslid, den heer J. Marijs, gedaan in de vorige raadszitting, heeft de burge meester geantwoord, dat voor de standplaats der bussen Vliss.Middelburg, momenteel geen andere standplaats te vinden is dan in de Aagje De kenstraat Teneinde het ge vaar t© verminderen, is op dracht gegeven, zooveel mo gelijk den oversteek in de Aagje Dekenstraat vrij te laten. Om tot verbreeding van de Walstraat te komen, zullen op de Kleine Markt-hoek Wal straat, inplaats van 4 slechts 3 pansden herbouwd worden. B. en W. zgn van oordeel dat ook de vierde wethouder niet kan gemist worden. Hier over dient echter de nieuwe gemeenteraad t.z.t. uitspraak te doen. Heden 'ord om 8 uur geeft de Harmonie „Ons Genoegen" een concert in het Bellamypark te Vlissingen De heer K. Roelants, uit Midelburg, behaalde, dezer da gen, de hoofdakte. De heeren S. Huysman en J. H. v. d. Kop uit Vlissingen hebben het practrjkdiploma Boekhouden van de Ned. As sociatie van Practijkexamens behaald. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1