PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Waarover in Parijs gesproken zal worden Vandaag Nederlandsche scheepsbouw thans vijfde op de wereldlijst Mr- Wr K. LL Dieleman voor het tribunaal Hoofdredacteur O. BalHntlJn (met redactioneele medewerking van dr. w H. Beekenkamp), Uitgave: Stlch- fitwr p.z C-, Middelburg Druk: iirma F. van de Velde |r., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, Vlis- eingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 31 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 176 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2—» Bureau* gevestigd tr Vli3Slne;n Walatraat 59-60. lel 10 (2 ll|nen> Middelburg: Londenechc Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Uoei t Turlkade 15. lel. 2475 Oostbutg Orelem.slr.lt 3. Temeuaen: Brou».tl|Btraat 2. Po.lrekenlng nr. 399300 P.Z.C.. Middelburg. FRUIT, BUSSEN EN ONDERMUTSEN. EEJN groot wijsgeer heeft eens gezegd, dat het vooral de kleinigheden zijn, die in jjet leven meetellen. En er zijn van die kleinigheden, die bij ve len critiek uitlokken. Zoo zijn er de hooge fruitprij- zen. We leven hier in Zeeland jn de onmiddellijke nabijheid van een rijk fruit- en groenten- gebied. Het fruit was echter voor menschen met bescheiden beur zen niet te betalen. Waarom was dat noodig? Er zal nu fruit op den bon komen. Niet geheel ten onrechte vreezen velen ech ter, dat dit beteekenen zal, dat er zeer veel zwart zal worden verkocht en dat dit tevens zal medebrengen, dat er van het opdoen van wintervoorraad wei nig terecht komt. Laat ons hopen, dat dè prijzen laag zullen zijn en dat er toch voldoende voor iedereen aan de markt zal blijven Een tweede Metaligheid). De drukte in die bussen, met name op Walcheren! Als we vee ■waren, stonden de kranten vol over zoo'n opeenpakken van le vendie wezens! verzuchten de passagiers vaak. En ze hebben gelijk, want de vervoersgelegen- heid op Walcheren voldoet nog allerminst aan de behoeften. Meer bussen en meer personeel om een grootere frequentie mo gelijk te maken, kunnen hier de oplossing brengen. Maar hoe komt men aan bussen! Ten slotte zijn er de onder mutsen. Ze zijn al een paar maal in Middelburg verkrijgbaar ge weest en ook met andere boe- rinneartikelen was dat zoo. De draagsters van ons Zeeuwsch costuum klagen nu. dat zij steeds een tocht naar Middel burg moeten maken, onverschil lig of zij in St. Laurens pf Westkapelle wonen, dan weer in de rij moeten staan en.... dan dikwijls nog niets krijgen omdat de voorraad uitgeput is als ze eindelijk aan de beurt komen. Verscheidene lezeressen vra gen ons: Kan dat niet an ders? Kunnen er van tijd tot tijd ook op de dorpen geen mut sen e.d. verkrijgbaar worden gesteld? Kan de distributie hier geen oplossing brengen? Het zijn kleinigheden, het du re fruit, de ondermutsen en de drukte in de bussen. Maar ieder een ondervindt er op zijn beurt de narigheden van. We hadden trouwens de groenten er ook nog bij kunnen halen. De groen ten blijven tamelijk schaars. Veel variatie is er nog niet. Terwijl op de veilingen regelma tig partijen groenten en fruit worden doorgedraaid, die dan haai- Duitschland gaan.... Ook in Zeeland De tekst van de vijf ontwerp-vredesverdragen. Zooals bekend zullen de delegaties, die aan de vredesconfe rentie deelnemen, de ontwerp.vredesverdragen met de voor malige satellietstaten van Duit schland bespreken, zooals die door de Groote Vier in Parijs na moeizaam onderhandelen zijn opgesteld. Na eenig geharrewar is thans de officieele tekst van deze verdragen vrijgegeven. De voornaamste be palingen zg'n: Finland moet 300 millioen Het schaaktournooi te Groningen. De Russische grootmees. ters Botwinnik, Smislof, Boleslafsky, Kotof en Flohr zullen definitief deelnemen aan het Stapnton-schaak- tournooi, dat 13 Augustus a.s. te Groningen aanvangt. Door deze zeer sterke Rus sische deelneming is het Gro- ningsche tournooi een schaak evenement geworden van het allergrootste belang. OOK DELFZIJL VERLIEST DE MARINE. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de marinebasis Delfzijl zal worden opgehe ven Het is nog niet bekend, wanneer men met de liquida tie zal beginnen. Op 1 Oc tober a.s. zal zg echter zijn voltooid. Bezet Duitschland. Engeland heeft zich accoord verklaard met het Ameri- kaansche voorstel om de En- gelsche en Amerikaansche be zettingszones tot een econo mische eenheid samen te voe gen. Engeland en West-Europa. Zoowel de leider van de con servatieven, als die der libe ralen hebben in het Lagerhuis gepleit voor samengaan van Engeland met de West-Euro- peesche staten. Zg oefenden critiek uit op het Russische isolationisme in Oost- en Cen- traal-Europa. Neurenberg. Ook de Fransche en Russi. sche aanklagers te Neuren berg hebben nu de doodstraf voor alle beklaagden geëischt. Poststaking in Frankrijk. 14.000 Fransche postbeamb ten leggen vandaag gedurende 10 uren het werk stil in ver band met een niet ingewilligde eisch tot loonsverhooging met 25 Als gevolg van een tus- schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billijke papierverdeelng, ver schijnt ons blad, uit hoof de van zijn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's. Hel Wereldgebeuren Italië. De grenzen van Italië zullen die van Januari 1938 zijn, behoudens enkele kleine wijzigingen. Aan Joego-Slavië moet de gemeente Zara worden afgestaan en enkele eilanden w.o. Pelagossa en aan Grieken land de Dodecanesos. De onafhankelijkheid van het vrije gebied van Triest zal door den Veiligheidsraad wor den verzekerd. Na overleg zal een gouverneur worden be noemd. die jaarlijks rapporten bij den Veiligheidsraad indient Italië ziet verder af van zgn territoriale rechten in Afrika, Libye, Eritrea en Somaliland. De uiteindelijke bestemming van deze gebieden zal binnen een jaar bepaald worden. Italië zal binnen bepaalde strooken niet gerechtigd zijn vlootinstallaties of fortificaties te bouwen en dient Panellaria en enkele andere eilanden te demilitariseeren. De Italiaan- sche vloot wordt ingekrompen tot twee slagschepen, vier krui sers en enkele andere eenhe. den. Het personeel van de vloot mag 22.500 man bedragen van de landmacht 250.000 man. Tot de luchtmacht zullen niet meer dan 200 jagers behooren, ter wijl het bezit van bommenwer pers verboden zal zgn. Italië moet 100 millioen dollar scha devergoeding betalen, te vol doen in 7 jaar. Na twee jaar moet met fabrieken worden be taald. die niet gemakkelijk voor de vredesindustrie te ge bruiken zijn. Vreemde troepen moeten binnen, 90 dagen na het van kracht worden van het ver drag teruggenomen zjjn. Roemenië. De grenzen van het land zullen die van '41 ztjn, met Hongarije die van '38. met Rusland die van '40. De land macht mag 12.000 man sterk zijn, terwijl 300 millioen dollar schadevergoeding voldaan moet worden, te betalen in 3 jaar. Eveneens zal binnen 90 dagen het land ontruimd moeten zijn, waarby het Roode leger echter via Roemenië*de verbindingen met Oostenrijk mag onderhou den. Bulgarije. Grenzen die van 1941. Landmacht maximaal 55.000 man. Daar het land ook oorlog tegen Duitschland heeft gevoerd zal wat schadevergoe ding betreft niet het volle pond worden geëischt. Het bedrag wordt nog nader vastgesteld. Hongarye. Grenzen die van 38, zoodat de in '40 in Weenen genomen beslissingen verval len. Landmacht wordt tot 60.000 man beperkt. De scha devergoeding te betalen in pro ducten bedraagt 300 millioen dollar, waarvan 2/3 aan de Sowjet-Unie komt De V. S. behouden zich het recht voor op de vredesconferentie op de ze zaak terug te komen. Finland. Grenzen die van '41. De provincie Petsamo komt aan de Sowjet-Unie. Rus land doet echter afstand van het recht op het pachten van 't schiereiland Hango en pacht daarvoor in de plaats territo rium in het gebied van Porkka- la, voor het stichten van mari nebasis. Het legerpersoneel mag hoogsens 34.000 man be dragen. terwijl de Aalands- eilanden gedemilitariseerd moeten worden. schadevergoeding betalen, te verdeelen over 8 jaar. Alle betreffende landen moe ten zich verbinden hun burgers gelgkelijk te behandelen en dis criminatie op grond van ras. sexe, taal of godsdienst uit te sluiten. Voorts dienen de vrg- heden van pérs, eeredienst en politieke meeningsuiting in elk land gegarandeerd te worden. De regeeringen dienen onver wijld over te gaan tot bestraf fing van de oorlogsmisdadi gers, terwgl fascistische orga nisaties verboden blijven. Over deze punten zal dus de vredesconferentie een oordeel moeten vellen, benevens over de clausules, waarover de Groo te Vier het nog steeds niet eens zijn. Indonesiërs verliezen sympathie. De New York Times con stateert, dat de Indonesiërs blgkbaar alles doen wat. mo gelijk is, om degenen, die met hen sympathiseeren, van hen te vervreemden. Het stopzet ten van de evacuatie, de in- terneering en uithongering van weerlooze gevangenen, is niet de manier om de sympa thie van de democratieën te winnen. Blijkbaar moeten de geïnterneerden als gijzelaars dienen, of als pand brj de on derhandelingen met de Ne- derlandsche regeering. Nel van Vliet verbetert wereldrecord. De Nederlandsche zwemster Nel van Vliet van „De Rob ben" heeft tijdens gisteravond te Aalst gehouden zwemwed strijden het wereldrecord hon derd meter schoolslag op haar naam gebracht door dien af stand In 1 min 19,4 sec. af te leggen. Het oude record stond se- dert 9 Mei 1943 op naam van de Duitsche zwemster Gisela Grass met een tijd van min. 19,8 sec. De taak van de Marine ir Indonesië. De commandant der zee macht in het Oosten, vice-ad- miraal A. S. Pinke heeft in volle zee de bemanning van Hr. Ms. „Kortenaer" toege sproken. waarby hg er o.a. op wees. dat de taak van de Ko ninklijke Marine bestaat uit het herstellen van orde en rust en het waarborgen van de men- schelijke bestaansrechten voor alle bevolkingsgroepen. Ook inspecteerde de admiraal de marine-afdeeling op Bali. Een plechtig oogenblik was het toen de commandant zeemacht en zijn gevolg een minuut stil te betrachtten aan het graf van den commandant van Hr. Ms. ,,Piet Hein", wijlen lui tenant ter zee der 1ste klasse J. M J. L. Chömpff, die voor zfn uitstekende daden van moed, beleid en trouw posthuum begiftigd werd mqt de Militaire Willemsorde. LT.-GEN. SPOOR IN NEDERLAND. Dinsdagmiddag is lt.-genraal S. H. Spoor op het militaire vliegveld Valkenburg met een Mitchell B 25 gearriveerd. Ge neraal Spoor zal omstreeks tien dagen in Nederland ver blijven teneinde besprekingen te voeren van militair-techni- schen aard. In het Staatsblad is thans de wet op het consumenten- creditt gepubliceerd. is het 600 jaar gele den dat Copper van der Lane in Amsterdam een schenking deed, waaruit het vermaarde Bagijnhof ontstond, dat overigens pas in 1419 gereedkwam. is het 60 jaren geleden dat de componist en pianist Liszt te Bay- reuth overleed. viert de bekende mo derne Belgische schil der Constant Permeke zijn 60sten verjaardag; BON 10 VOOR SCHOENREPARATIES. Bon 10 der locier kaart is aan gewezen voor het doen reparee- ren van schoenen met leder zo lenmateriaal. Bon 10 blijft gel dig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen en nog aan te wijzen bonnen wor. den gebruikt. PETROLEUM VOOR KOKEN VERLICHTING. Wie in het bezit is van een petroleumkaart voor kookdoel- einden en verlichting kan gedu rende de maand Augustus 1946 op bon 45 tot en met 48 van de kaar UA 510 vier liter, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510 vier liter, op bon 72 van de kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van de kaart UD vier"liter pe troleum koopen MAATREGELEN TEGEN FASCISTISCHE ACTIVITEIT. Op vragen van den heer Vor- rink in verband met een bij eenkomst van vroegere leden van fascistische of nat ionaal- socialistische groepen, heeft de Minister van Justitie o.m ge. antwoord, dat hij de resultaten van een door hem ingesteld on derzoek zoo spoedig mogelgk aan de Kamer hoopt te kunnen mededeelen. Voor zoover het ten deze gaat om personen, die ingevol. ge het besluit politieke delin quenten 1945 voorwaardelijk buiten vervolging zijn of wor den gesteld, verdient het aan lacht, dat deze personen vol- gens de hun gestelde voor waarden verplicht zijn zich als goede Nederlanders te gedra gen. Naar het oordeel van den minister lijdt het geen twijfel, dat bedoelde personen met deze verplichting in strijd komen, indien zg hun vroegere fascist.! sche of nationaal-socialistische politieke bedrijvigheid in eeni- gen vorm zouden hervatten. Dit kan zelfs hernieuwd tot hun aanhouding en bewaring leiden. DE DUITSCHERS MOGEN HET ZELF DOEN. De Britsche autoriteiten zullen per 1 Aug. a.s. de ver antwoordelijkheid voor de lei- ding over de voedsel voorzie- ning, landbouw en visscherij in de Britsche zóne aan de Duitschers overdragen. Het centraal bureau, dat alleen uit Duitschers zal bestaan, zal zijn richtlgnen ontvangen van den geallieerden bestuursraad. FUSIE N.V.V.—E.V.C. Do voorzitter der E.V.C., de heer B. Blokzijl, heeft ln zUn openingsrede op het E.V. C.-congres te Amsterdam me degedeeld, dat het bestuur van het congres zal voorstel len den door het N.V.V. ge stelden eisch, dat voor den duur der fusie-besprekingen geen stakingen tegen de bon den van het N.V.V. zullen worden geproclameerd, in te willigen. Een minderheid verzet zich echter tegen inwilliging van dezen eisch ZWARE EN LICHTE GEVALLEN TE AMSTERDAM. Het hoofd van de P.R.A. te Amsterdam Mr P. J. Engels heeft in een onderhoud met het A.N.P. interessante cijfers ge noemd i.z. de geïnterneerden. Van 11 Maart af zijn bgna 7000 gevallen behandeld. Als men in dit tempo doorgaat, kan men in October geneel klaar zön met het afwerken van de dossiers. Wekelijks worden on geveer 300 „lichte gevallen" aan den officier-fiscaal door gegeven. In het geheel zijn er nog 9000 gedetineerden in Amsterdam, van wie er 8000 als „zware gevallen" moeten worden aangemerkt. MASSA-ONTSLAG BIJ O-, K. EN W. Onmiddeliyk na afloop van de openingsplechtigheid der Sta ten-Generaal heeft de nieu we minister van O., K. en W. dr. Gielen, op zijn departement eem dertigtal hoofdambtenaren bijeengeroepen en hun het on middeliyk ontslag van de drie Directeuren-Generaal, de advi seurs voor Kunstzaken en van het geheele directoraat Vor ming bulten Schoolverband (onder leiding van den Heer Oosterlee) aangezegd, slechts de af deelingen Sociale Jeugd zorg en Documentatie biyven bestaan. Begrijpelijkerwijs heeft dit plotseling ontslag van vrgwel alle ambtenaren, waarmee prof. van der Leeuw als mi nister het apparaat heeft opge. bouwd, om de cultureele- er onderwijsvernieuwing door te voeren, in de ambtelijke en po litieke kringen van Den Haag nogal wat beroering veroor zaakt. Waar het hier voor het meerendeel ambtenaren in vas ten dienst betreft, wier rechts positie sterk verankerd is, zijn hieruit ook geen belangrijke baten voor de schatkist te ver wachten. Het bestuur van de Party van den Arbeid heeft zijn ver ontrusting en verontwaardi ging uitgesproken over de wijze waarop reorganisatie maatregelen aan het departe ment van O., K. en W. wer- den doorgevoerd. Zoowel een opbouwende cultureele politiek, als de goede geest van samen werking onder de betrokken ambtenaren, acht het partg- bestuur door bedoelde maatre gelen ernstig, in gevaar ge bracht De mededeeling, dat de Kamerfractie op krachtige wgze zal optreden werd met voldoening ontvangen. NOG ONVOLDOENDE MATERIAAL, BRANDSTOF EN PERSONEEL. Maar er wordt weer gewerkt Voor den oorlog nam Neder land de vierde plaats in op de lgst van schepen-bouwen de naties; de eerste drie plaatsen werden ingenomen door Engeland, Duitschland en Japan. In 1938 liepen 83 schepen van meer dan 400 brt van stapel; 61 objecten kleiner dan 400 brt; 20 stuks baggerma- terieel en ongeveer 150 an dere vaartuigen. In totaal werd ongeveer 220.000 brt te water gelaten. Ongeveer 30 van den omzet der werven was voor reparatiewerkzaamheden. Na de bevrijding is het be drijfsleven weer langzaam op gang gekomen. Het meeren deel der scheepswerven hier te lande had te kampen met moeilgkheden, doordat een groot deel van de machines was geroofd en deze machines alsmede de droogdokken wa ren vernietigd of beschadigd, zoodat niet direct op volle capaciteit kon worden ge werkt Tengevolge van deze omstandigheid staat Nederland thans tg del ijk op de vijfde plaats in de ranglgst der scheepsbouwende landen, waarbg de eerste vier plaat sen door Engeland, door de Ver. Staten, door Zweden en door Italië worden bezet. VERTRAAGD. De ontwikkeling van den scheepsbouw in Nederland werd nog vertraagd door niet Hemden voor peper! Groote hoeveelheden militaire hemden worden in ruil voor waardevolle peper, afkomstig uit de Lampongsche districten, clandestien in Zuid-Su- matra ingevoerd. De zwarte d rij zen van de peper, nu er aan deze specerg over de geheele wereld een tekort be staat, maken voor de tusschenhandelaars en de 8Chiupers dezen han del tot een voordeelig zaakje, hoewel zooals meestal, de inheemsche bevolking daarbg weinig of niets wint, noch in den vorm van directe handelswinst, noch door dat de goederenvoor raad wordt vergroot. Maandagmiddag zijn de West-Indische delegaties per vliegtuig van Schiphol weer teruggereisd naar West-Indië, waar zg Vrgdag zullen aanko men. Hij was Prov. Dir. van Winterhulp In Zeeland. En begunstiger van de S.S. „Als een goed Nederlander van de S.S. hoorde, liepen hem de koude rillingen over den rug U evenwel trad vrywillig tot deze organisatie toe terwgl u als advocaat en intellectueel toch had moeten weten wat u deed!" Deze woorden voegde mr. P. Loeff, voorzitter van het Tri bunaal te Middelburg, den eenigen beschuldigde in de zit ting van Maandag jl., mr. W. K. H. Dieleman uit Middelburg, toe, toen deze verklaarde.' dat zgn begunstigend lidmaatschap van de Nederlandsche S.S,, la ter van de Germaansche S.S. in Nederland, allerminst betee- kende, dat hy de doelstellingen van de S.S. onderschreef of er mede sympathiseerde. „Mgn positie als leider van Winterhulp was toen in gevaar en ik werd uitsluitend begun stigend lid van de S.S. om te voorkomen, dat de Winterhulp in N.S.B. handen raakte" ver- duidelgkte de beschuldigde na der. „Maar de S.S. was iets dui velachtigs en dat wist u zeei goed", antwoordde mr. Loeff die overigens weinig wa&ras bleek te hechten aan het feit, dat mr. Dieleman den eed op den Fiihrer niet heeft afgelegd uitsluitend begunstiger bleef. DE BESCHULDIGING De ïyst der beschuldigingen tegen mr. Dieleman was lang. Behalve het begun stigend lidmaatschap van de S.S. omvatte zij o.m. het lid maatschap van den Ned. Volksdienst, het provinciaal di recteurschap van Winterhulp hulp aan den vijand door voor te stellen alle fondsen der be staande instellingen, w.o. de groote kapitalen van Godshui zen. Burgerlgke Armbesturen, e.d. ter beschikking te stellen van den N.V.D. Voorts het voorzitterschap van de Ned.- Duitsche Kuituurgemeenschap op Walcheren. Mr. Dieleman trachtte zgn houding te rechtvaardigen door te verklaren, dat hg belangstel ling had voor sociaal werk. Hg meende dat Winterhulp een Nederlandsche instelling zou worden, zooals ook het Middel- burgsche Hulpocmité 1940. Hy wilde slechts de goede zaak dienen. Maar waarom bleef u dan, toen alle goede Nederlanders er uit wegliepen of saboteer den en waarom werkte u uw N.S B.-opvolger in?" vroeg de voorzitter. Besch. 'herhaalt, dat hii reeds voor den oorlog door ve len gewenscht geachce centra lisatie van allerlei liefdadige instellingen mogelgk en wen- schelgk achtte in Winterhulp en N.V.D. Vaak stond hem daarbij hetzelfde voor oogen als de latere Ned. Volks beweging nastreefde, een soort van doorbraak der bestaande oestanden. De Voorzitter: Maar wist toch dat het geheel vol komen in Duitsche handen was en als goed Nederlander Besch--" Ik wil ook niet beweren, dat ik een goed Ne derlander ben geweest, alleen, dtt ik het goede heb gewild en sociaal werk deed om anderen te helpen. Ik ben er geen cent beter van geworden. Ten aanzien van de beschul diging. dat hij in Maart 1941 huln den vHnnrt heeft ver leend door aan den Duitschen Nederland en het verleenen van Referent für Volkspflege Schaar mede te deelen. dat de diaconie der Ger. kerk te Serooskerke geen steun meer gaf aan menschen, die door Winterhulp gesteund werden, zeide besch. zich dit niet te kunnen herinneren. „GEDACHTEN OVER NEDERLAND" Mr. Dieleman heeft verder in Juni 1941 een geschrift sa- rrengestel getiteld .-gedach ten over Nederland" dat ht) on der zijn vrienden en kennissen verspreidde. Daarin werd o.m. betoogd, dat de opbouw van het Nederlandsche volk zou moeten gaan in nat. soc. zin. Besch. bestreed, dat hg daarmede den verzetsgeest had willen ondermgnen. Maar u sneelde de Duit schers in de kaart en denigreer de H M. de Koningin, aldus de voorzitter. Besch. zegt dat later zgn ge dachten sterk veranderden. EEN GRATIEVERZOEK. Hierna kwam aan de orde een gratieverzoek, dat besch. in September '41 aan den Beauftragte Münzer heeft ge richt ten behoeve van eenige bewoners van Zeeuwsch-Vlaan deren en waarin hy o.m zegt, dat de bevolking van Z.-Vlaan- deren over het algemeen mee werkt. U wiern hiermede een smet op Zeeuwsch Vlaanderen! al dus de voorzitter. Besch. zegt, in den loop der jaren honderden brieven te hebben geschreven en het merkwaardig te vinden, dat juist deze hem verweten wordt, die hy toch uitsluitend schreef om anderen te helpen. VERANDERDE INSTEL LING. Als daarna zgn houding in het algemeen weer ter sprake komt, ontkent hg met de grootste stelligheid, N.S.B. ge zind te zgn geweest. Wel moest hg vaak een pro-Duit- sche houding aannemen om anderen te kunnen helpen. De voorzitter maar u wil de de N.S.B. toch inzetten by de Winterhulpcollectes! Besch.; Dat wil toch nog niet zeggen, dat ik hetzelfde streven goedkeurde! Bovendien is myn instelling later veran derd en bedankte ik ook voor Winterhulp. Ik heb fouten ge maakt. maar dat hebben dui zenden en duizenden anderen ook gedaan, al die jaren lang'. Ik meende echter slechts het goede en stond op mgn manier op de bres voor Zeeland. Hierna kwam nog het voor zitterschap van mr. Dieleman van de Nederlandsch Duitsche Kuituurgemeenschap en het feit, dat hy hulp verleende aan medewerkers van den vgand door te bewerkstelligen, dat N.S.B.-ers hun rijwielen er radiotoestellen mochten hou den aan de orde. Na de pauze werd de be schuldigde ondervraagd over zijn houding als reserveoffi cier in Mei 1940 en zgn spoe dige bereidheid om na de ca pitulatie met <}e Duitschers samen te werken. Tevens wer den hem vragen gesteld over het feit, dat hy brieven met „Heil" onderteekende Veel waarde moet men hieraan volgens besch. niet toekennen; het was een soort van oppor tunisme. De voorz.: „U was dus een opportunist en dat teekent Uw heele karakter" Mr. Wgckerheld Bisdom, oud vriend van besch.gaf in zgn pleidooi een sche'ts van het karakter van besch. en stelde uitdrukkeüjk vast, dat Mr. Dieleman tegenover niemand iets gemeens of laags gedaan had. Meer dan anderen stond hy aan moeilgkheden bloot, desondanks heeft hij vele Nederlanders belangrijke dien sten bewezen, zelfs als dat niet zonder risico was. Ten overvloede was hg geen pro- N.S.B'er, geen profiteur, maar een idealist. Spr. hoopt, dat hiermee rekening zal worden gehouden. De 1% jaar inter- neering, het verlies van zfn advocatenpractgk, het verlo ren gaan van zgn roerend goed en de smet. die op zgn naam in Zeeland voortaan rust, zyn vooi iemand als besch. reeds een zeer zware straf Uitspraak over 14 dagen. toereikende hoeveelheden brandstoffen en electriciteit, door gebrek aan een voldoende hoeveelheid geschoold perso neel en door moeilgkheden met den aanvoer van mate rialen. Momenteel werken de scheepswerven weer op 90 van de vooroorlogsche capaci teit, met dien verstande ech ter, dat een belangrgk deel van het productievermogen thans nog wordt benut voor het uitvoeren van noodzake- lgke reparatie-werkzaamheden, en met het verbouwen van troepentransport, en hospitaal schepen tot vracht- en passa giersschepen, met het wg'zigen van een tanker tot walvisch- vaarder en het herstellen van de zware oorlogsschade^ die aan vele schepen werde^toe- gebracht. WAT ER GEBOUWD WORDT. Wat den bouw betreft kunnen wg vier groepen on derscheiden. Schepen van meer dan 400 brt.; hiervan zgn er op de Nederlandsche werven een 112- tal in aanbouw met een ge- zamelijken inhoud van 215 000 brt., waarvan 20 voor bui- tenlandsche rekening gebouwd wordt. Deze tonnage is natuur- hjk niet bedoeld om in één jaar te worden opgeleverd. De belangrijkste opdrachten wor den gevormd door een twintig tal motorschepen van boven de 2000 brt. Gedurende het eerste kwartaal 1946 werden 18 schepen op stapel gezet met 10.923 brt, 4 schepen wer den te water gelaten. Van de ca. 130 schepen van tonnage beneden de 400 brt., die thans in opdracht zijn, is eveneens een deel voor buiten- landsche opdrachtgevers be stemd Het baggermateriaal in aan bouw omvat 28 schepen, waarvan er vgf voor het buitenland bestemd zgn. Wat betreft jachten en sloe pen, behalve een Oceaanjacht (zeiljacht), wordt een aantal sloepen voor buitenlandsche rekening gebouwd. De bouw van jachten kan weder ter hand genomen worden, zoodra de materiaalpositie verbetert. Over het algemeen wordt de situatie op de werven momen teel nog ongunstig beïnvloed! door schaarschte van voor den bouw benoodigde materialen, daar alle voor den scheeps bouw benoodigde materialen moeten worden ingevoerd. Voor levering in 1948 of later worden echter orders ge boekt. Grootscheepsche militaire operaties In Tel Aviv. Bg (het aanbreken van den dag zün gisteren in Tel Aviv op groote schaal oj>eraties van militairen en politie be gonnen, teneinde leden van de Joodsche terroristische orga nisaties Irgoen Zwai Leomie en Stern Gang op te sporen. Tevens werd een uitgaansver bod voor geheel Tel Aviv uitge vaardigd, het strengste, dat ooit is opgelegd. De officieele order zegt, dat een ieder, die zich niet aan het bevel houdt, de kans loopt op het eerste gezicht neer geschoten te worden Aan alle uitgangen van de stad. zijn ver sperringen opgeworpen. Het verbod zal om de twee uur worden opgeheven, teneinde de bevolking in staat te stellen zich van levensmiddelen te voorzien. Deze operatie is de eerste sinds de bezetting van het hoofdkwartier van het Jewish Agency te Jeruzalem op 30 Juni j.L waarbij die bestuursleden werden gearresteerd', van wie de meesten nog in kampen worden vastgehouden. Britsch bestuur in Duitschland beschuldigd. In het Britsche Lagerhuis is het personeel van de Britsche bestuurscommissie in Duitsch land beschuldigd van „onmatig, held en immoraliteit" en „on gelooflijke indolentie". Generaal sir George Jefferys (conservatief) deelde mede dat hij rapporten had ontvangen van verantwoordelijke officieren in actieven dienst. Naar men verklaart heerschen onder de ambtenaren van de bestuurs commissie onmatigheid en groote immoraliteit, in het bijzonder is dit het geval te Hamburg. Het Labourlid Paget onder streepte de opmerkingen van generaal Jefferys, en verklaarde dat hij rapporten had ontvan gen van twee voormalige com mandanten van concentratie kampen, waarin verklaard werd. dat in deze kampen menschen in de cellen worden geslagen door Britsche officieren en on derofficieren. Burl er (conservatief) ver klaarde dat het personeel in Duitschlamd leed. aan een „on- geloofeHjke indolentie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 9