UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zeeuwsche Snippers Noord-Beveland Fabrieksdirecteur weigerde twintig millioen Nog 10 jaar financieele voogdij Zeeuwen naar Amerika. Tijdens die actie „Soheldemon- den" in dén Haag, welen de prestaties op van een groep Zeeuwsch-Vlaamsche medewer kers op het gebied van tooneei en zang. Deze prestaties waren of schoon het hier zuiver dilietan- ten betrof van diien aard, dat men besloot uit deze menscthen, aangevuld, met eenige deelne mers van Walcheren en Zuid- Beveland, een koor samen te stellen, om daarmee een tour nee door de Ver. Staten te ma ken, om den dank van Nederland over te brengen en de .goodwill" t.o.v. Nederland zoo mogelijk nog te vergrocten. Het koor, bestaande uit 20 ZeeuwsöhVlamingen en 8 Wal- chersche en Zuid-Bevelandsche leden, staat onder leiding van den heer C. Schijve, leeraar aan de Rijkskweekschool te Middel burg, en heeft zoowel Holland- sche als Engelsche liederen op zijn reportair staan. Van de uitstekende prestaties van dat met zorg samengestelde koor, heeft men zich Zondag jJ. via de radio kunnen overtuigen. Behalve zang. zullen de deel nemers, die allen in Zeeuwsche dracht gaan, een deel van het tooneelwerk „Voó vuuftig joar" van den heer Schijve in verta ling opvoeren, benevens een aantal dansen, eveneens Zeeuwsch costuum. Het koor zal waarschijnlijk eind Augus tus ngr vliegtuig naar de V. St, vertrekken. Over de plaatsen, die tijdens het 6-weeksche tour nee aangedaan worden, worden nog besprekingen gevoerd. Een radioverslaggever van de AVRO zal het gezelschap vergezellen. Burgemeester van Arnemuiden benoemd. Bij Kon. Besluit is met in gang van 16 Aug. 1946 be noemd tot burgemeester der femeente Arnemuiden, de heer Langebeeke, thans wnd. burgemeester dier gemeente. De heer Joos Langebeeke is geboren op 19 Maart 1892 te Arnemuiden. Onmiddellijk na de bevrij ding der gemeente Arnemui den werd de heer Langebeeke door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland met de waarneming van het burge meestersambt dier gemeente belast, welke functie hij tot dusver nog steeds bekleedt. De heer Langebeeke was tot 1944 hoofdopzichter van de Provinciale Aankoopvereeni- ging voor Akkerbouwproduc ten. Voordien was hij contro leur en keurmeester gewas- 8enkeuring van den Ned. Al- gemeenen Keuringsdienst, en Opzichter der Gew. Tarwe Organisatie. De nieuwe functionaris is gehuwd en heeft één kind. Van godsdienst Ned Herv.. behoort hij politiek, alhoewel niet aangesloten, tot de C.H. BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot: ontvanger-griffier van het waterschap Vrijberghe, A. L. C. Brooijmans te Trolen; dijkgraaf van den Van Al- steinpolder, Mr. W. E. M.' Seyd- lita te Hulst; voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calami- teuzen Suzanna Polder, M. Meerland te St. Annaland; voorzitter van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, D. W. Linden- bergh te 's-Heer Arendskerke en tot lid van het bestuur J. J. Klompe te Wolphaartsdyk; gezworene van den polder Vier bannen van Duiveland, J. A. van Nieuwenhuyae te Nieu- werkerk en C. J. van Westen te Zierikzee; gezworene van het waterschap De Breede Watering Bewesten Yrseke, M. Nieuwenhuijse Lzn. te Nisse; lid van het bestuur van het waterschap Nol Koude en Lo ven. P. G. Tollenaar te Hoek; dijkgrarf van den Predcrica- polder, J. M. Kakebeeke te Goes. Met ingang van 1 Augustus 1946 is benoemd tot hoofd van de inspectie der belastingen te Oostburg de heer J. C. van Re. mortel uit Beverwijk. Lijn Goes - Hoedekenskerke hersteld. De N.S. zyn begonnen met het opruimen van de obsta kels op de lijn GoesHoede kenskerke. Met veel materi aal o.a. een uit Tilburg ge- requireerde bok en perso neel is er zoo hard gewerkt, dat Dinsdagmorgen de goede, renwagens reeds waren opge- haald en weggevoerd, en de rails was hersteld, zoodat Hoedekenskerke weer per trein te bereiken is. Wel lagen de locomotief en de personen wagen nog aan den kant. Bij het werk moest ook van een snijapparaat gebruik worden gemaakt om een der wagens vrij te krijgen door middel van doorbranden. Dit had tot volg, dat brand onstond ook de motorspuit der ge meente te hulp werd geroepen. Deze weigerde dienst en toen heeft men op ouderwetsche ma" nier met doorgeven van em mers water het vuur gestuit. IN ZEE VERDRONKEN Zondagi idriag is op Schouwen de 16-jarige S. W. de Haan uit Haamstede bü het baden in zee verdronken. SECRETARIS TRIBUNAAL MIDDELBURG. Bij Kon. Besluit is met ingang van den dag van in diensttreding tot wederop- zeggens toe benoemd tot se cretaris van het Tribunaal voor het arrondissement Mid delburg, de heer mr. W. J. Koole te Goes, thans adjunct secretaris bij genoemd Tribu naal Oostburg De collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht in Grijpskerke op 43.62; de na tionale reclasseeringsdag 23.44 en de collecte voor de G.O.I.W. 209.30. Het bouwen van 7 meentewetwoningen te Hoofd plaat is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Victor Verstraete de Jonghe, aannemer te Hoofdplaat. Geslaagd zijn voor het practijkdiploma Boekhouden van de Nederiandsche Associa tie voor practijkexamens de heeren L A. Louwerse en J. Bostelaar te Vlissingen. De heer G. M. N. Edel man, agent van den distribu- tiedienst te Oost- en West- Souburg, is in dezelfde ge meente met ingang van 1 Aug. 1946 benoemd tot amb tenaar ter gemeente-secreta rie. Mej. E. P. den Herder uit Goes, die veertien dagen geleden het aanvullend klinisch diploma behaalde, slaagde te Utrecht voor medisch analyste. Tot tweede medisch be stuurslid van het Gasthuis te Goes is benoemd de heer J. Nieuwenhuyse, arts te 's-Gra- venpolder. C.JJMLV. ZOMERDAG. Op Zaterdag 27 Juli werd te 's-Heer Hendrikskinderen een zomerdag gehouden uit- faande van de Christelijke ongemannen Vereeniging in Zeeland. Omstreeks 10 uur ar riveerden verschillende ver. eenigingen me^ 'n aantal tam bours aan het hoqfd op het terrein, dat door den heer M. Vermeulen welwillend was af- festaan. De leiding berustte bij en heer de Wit uit Middel burg:, voorzitter van de Pro vinciale Commissie, die een welkomstwoord sprak en voor ging in gebed. Ds. de Roos van 's Heer Hen drikskinderen sprak over het onderwerp „Kinderen van één Vader." De middagsamenkomst werd geopend door Mevr. Siekensz uit Terneuzen met een toe spraak over de woorden: „Reikt elkaar de hand". Een aantal dames van „De gouden cirkel", uit Middelburg voerden volksdansen uit. Touw trekken en estafetteloop werd met spanning gevolgd. Voor het muzikale gedeelte zorgden 'n N.J.V. Ensemble en het Tamboer en Pijperkorps „Excelsior" uit Goes. Er werd gezongen uit den bondsbun- del. DE VERKIEZINGSDIENST. In tegenstelling met ons be richt van Zaterdag is ons ge bleken, dat de redactie van „De Stem" zich niet heeft schuldig gemaakt aan het ver breken van de onderlinge af spraak inzake het doorgeven der verkiezingsuitslagen aan de Zeeuwsche bladen. Gaarne maken we hiervan melding. GEDUPEERDE ZEEUWSCH. VLAAMSCHE BELGEN Aan den cproep tot een ver gadering voor die inwoners van W. Zw. Vlaanderen die geen Nederlander zijn, hebben zeer velen gehoor gegeven, zoodat de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. te Oostburg Zater dagavond geheel bezet was. De heer Bols, sprekende na_ mens de vereeniging ter behar- tiging van de belangen van W. Zw. Vlaanderen, heeft daar een uiteenzetting gegeven van den gang van zaken en gewe- zen op de onbillijkheid dat deze, meest Belgen doch vaak ge boren en gebogen Zeeuwsch- Vlamingen, geen vergoeding van oorlogsschade zouden kry_ gr. Toen de minister echter hoorde dat het hier ongeveer 350 gezinnen betrof, heeft hij toegezegd dat er iets gedaan moet worden. Het bleek uit de besprekin gen, dat er neg gedupeerden zijn die zelfs nog geen aan- fifte hebben gdaan, terwijl an- eren nog geen schadekaart hebben. De heer Bols heeft inlich tingen versrekt om deze fouten alsnog te herstellen en verder ieder gezinshoofd een 2-tal formulieren uitgereikt, welke formulieren, na invulling, bij het bestuur hunner afdeeling moeten worden ingeleverd. „JONG HERVORMDEN". Zondag werd door de Jong Hervormden een jeugddag ge houden te Oostburg. In den kerkdienst, die 's morgens in de noodkerk werd gehou den, ging voor ds. Sickesz van Terneuzen, die als onderwerp gekozen had „Ezelskop otf ko ningskroon?" Na den kerkdienst volgde een gezamenlijke wandeling. Op een weiland werd 's mid dags, begunstigd door prachtig weer. de jeugddag voortgezet, Ds. Schrale van Sluis sprak over: „Afbraak en Opbouw". Na deze causerie heeft men samen gezongen onder lei. ding van den heer D. Dees, waarna de middag verder werd doorgebracht met sport en spel. Hier bleek reeds duidelijk welk een nut de leiderscursus- sen, gehouden op de „Elder- schans" te Aardenburg, hebben afgeworpen. Breskens STUDENTENTRIP. Als besluit van hun werk zaamheden te Breskens maak te de eerste groep der Ne deriandsche en Tsjechische stu. denten Zaterdag een trip naar Brugge onder leiding van den burgemeester van Bres kens. Te Brugge waren allen de gast van het gemeentebestuur van Brugge, dat de bezoekers een diner aanbood en het ge zelschap langs diverse beziens waardigheden van de stad leidde, zooals het raadhuis, Onze Lieve Vrouwenkerk met de graftomben van Karei de Stoute en zijn dochter Maria van Bourgondië, Minnewater en diverse musea. De ont vangst was zeer hartelijk en den roep van Belgische gast. vryheid waardig. Aardenburg GEMEENTERAADS VERGADERING De trjdelgke gemeenteraad van Aardenburg kwam andag in openbare verga dering bijeen. Adhaesie werd betuigd aan het verzoekschrift van de Ver. van Burgemeesters en Secre tarissen in Oost- en West- Zeeuwsch Vlaanderen aan den minister, waarin werd aange drongen op betere verbindin gen tusschen West- en Oost- leeuwsch Vlaanderen en het ter beschikking stellen van een 20-tal moderne autobus sen. Besloten werd om de ziekenbarak te herstellen, zoo dat deze voor huisvesting in aanmerking komt. Het ver zoek tot subridie voor herstel der Ned. Herv kerk te St. Kruis en Aardenburg werd voorloopig afgewezen. Het plan om de rioleering in Zeeuwsch Vlaanderen één te maken, werd goèdgekeurd. De heer Mabesoone vraagt of er nog geen besluit is ge nomen of er een nieuw stad huis zal verrijzen, waarop de voorzitter mededeelt dat hier over nog geen besluit is ge nomen. Op de vraag van den heer de Bruyne, voor welk doel de eldelöke gift van de Bilt en Uithoven besteed zal worden, wordt hem medegedeeld, dat Biervliet KOOLZUURCYLINDER ONTPLOFTE. Tijdens de Biervlietsche ker- mis sloeg Zaterdag bij den caféhouder de K. te Biervliet de bodem uit een koolzuur- cylinder. Er ontstond groote consternatie. Persoonlyke on gelukken kwamen niet voor. Kerknieuws Ned. Herv. kerk Beroepen te Westerhaar (Ov.) W. C. van Burgeier te Ovezande. Aangenomen naar Oo3tburg: W. J. Foumier te Goor. Beroepen te Nieuw-Dordrecht J. J. Saraber te Hontenisse. Sigaretten-wee. De distributie van si garetten, welke den laatsten tijd nogal reden tot klachten geeft, om dat er te weinig siga retten zyn, zal ook in de maand Augustus nog niet veel verbeteren, om dat de sigaretten-fabrie ken vanwege het gebrek aan grondstoffen vrywel stilliggen. De gevolgen van de staking in de havens werken thans door, daar het vervoer van de tabak toen stag neerde Voorloopig zal men dus gedeeltelijk met sigaren of shag zijn rantsoen moeten aan vullen. Kats SPORTTERREIN GEOPEND. Zaterdagmiddag is te Kats het nieuwe sportterrein offi cieel geopend Met de muziek voorop werd naar het terrein gemarcheerd waarna door den burgemeester en nog enkele sprekers het woord werd ge voerd. Daarna knipte de bur gemeester het lint door en werd een korfbalwedstrijd KatsWilhelminadorp ge speeld. welke Wilhelminadorp met 20 won. Hierna volgde hoogspringen, kogelstooten, 100 m hardloopen en een voet balwedstrijd Kats-Colijnsplaat. Colijnsplaat won deze met 2—1. dit voor een nieuw ontspan ningslokaal of een nieuw sportterrein gebruikt zal wor den. Het voorstel van den heer Blondeel tot uitbreiding van de waterleiding in Eede langs den Rijksweg, kan voorloopig vanwege de te groote kosten en materiaal-gebrek geen doorgang vinden. Groede SCHOOLREISJE. De leerlingen van de O. L. school te Groede hebben weer genoten van een schoolreisje toen zij met het onderwijzend personeel en de leden van de Ouidercommissie het Burger Dierenpark te Tilburg bezoch ten. Schoondijke SCHOOLREISJE O.L.-SCHOOL. Vrijde® j.l. maakten de vier hoogste klassen der O. L School te Schoondijke een uitstapje naar Knocke, onder leiding van het hoofd den heer De Klerck. die in deze taak werd bijgestaan door zijn echtgenoote, het sohoolpersoneel en enkele leden van de Ouder-Commissie. In twee bussen der S.B.M. werden de kinderen, 54 in getal, met hun begeleiders naar het strand gereden, waar zij me de dank zij het heerlijke zomer weer een prettige dag door brachten. Voorlichtingsambtenaar ging buiten zijn boekje. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de schorsing van mr. S E. Hazelhoff Roelfzema, in zijn functie van directeur van het Nederiand sche Informatiebureau in Ca nada tot misverstand aanlei ding heeft gegeven. De schorsing van mr. Hazel hoff Roelfzema was echter noodzakelijk omdat zijn voor lichting twee dagen na het optreden van het nieuwe ka binet, een nieuwe richting in sloeg, die in het buitenland de veronderstelling zou kunnen wekken, dat deze regeering een andere politiek zou vol gen dan de vorige. Voorts deed de heer Roelf zema een aanval op de pers in de Ver. Staten, die juist een beter begrip voor het Nederiandsche standpunt ver toonde. De schorsing heeft niets on eervols. Zij doet niets af aan de waardeering voor het werk van mr. Hazelhoff Roelf zema tijdens den oorlog, noch aan de overtuiging, dat hij beoogde de Nederiandsche zaak te dienen. B. en W. van Amster dam hebben een crediet van 1.625.000 aangevraagd voor de meest urgente reparaties aan de havens en den aan koop van nieuwe kranen. Verkeersproblemen van Zeeland Braakman-plan in studie. In de afdeelingen zyn door de leden van de Prov. Staten nog wel eenige opmerkingen gemaakt in verband met de ïgrootingen voor 1945 en 1946, welke thans nog zyn ingediend. Met name de kwes tie van wederopbouw en her stel gaf stof tot discussie. Men meende, dat slechts krachtiger bijstand van het Rijk voor Zee_ land, vrlossing uit den ramp zaligen toestand kan brengen. Men spreekt wel over voor schotten, maar men moest spreken over voorschotten a fonds perdu. Als dat niet ge beurt, ware het voor Walche ren beter geweest het niet droog te maken. De verarming moet worden gedragen door het geheele Nederiandsche volk. VERKEER. De verbindingen met en in Zeeland gaven ook al aanlei ding tot opmerkingen. De Ned. Spoorwegen doen wat zij kun nen, maar de materieel-positie vormt voorshands nog een ern stige belemmering. Trouwens vrijwel alle vervoersonderne mingen hebben hiermede te kampen, ook de Z. VI. Tram. TRIBUNAAL TERNEUZEN Maar hij verdiende aan de Duitschers. Maandag stond voor het Tribunaal van Terneuzen te recht de 60-j. directeur van „De Hoop" uit Terneuzen, be schuldigd zich als lid te heb ben aangesloten bij het Econ. Front en den NVD, het geven van giften aan WHN en het geabonneerd zijn op Duitsche en NSB-bladen. Ook zou be schuldigde openlijk hebben doen blijken van ingenomen heid met den vijand, door o.a. Beauftragte Münzer op visite te ontvangen. Tenslotte heeft hg hulp ver leend aan den vijand, door als directeur der N.V. Handel-, Industrie. en Scheepvaart maatschappij „De Hoop" te Terneuzen er toe mede te werken, dat deze N.V. groo te hoeveelheden bouwstoffen leverde aan Weermachtsaan nemers. Besch. beweerde hon derden arbeiders uit Duitsch- land te hebben gehouden, wat het tribunaallid, de heer de Roo, eed opmerken, dat dit in zijn eigen belang was. Besch. ging vriendschappelijk met de Duitschers om, om van hen zooveel mogelyk gedaan te krijgen. Uit de processtuk ken bleek, dat bescn. zeer be langrijke leveringen deed, be stemd voor de Duitsche weer macht en dit geheel vrijwil lig, zelfs van materialen die „De Hoop" eerst bij andere fabrieken moest bestellen. Besch. betoogde alleen gele verd te hebben aan aanne mers en dat de fabriek slechts 14 a 15 produceerde voor de Duitschers en de rest voor andere doeleinden Hy had veel meer geld kunnen verdienen, zelfs is hem een bedrag van 20 millioen aan. geboden, mits hy zyn opdracht gevers daarvan 2 millioen zou geven. Besch. heeft dit ge weigerd. v. d Peyl betoogde zich onschuldig te gevoelen en de 17 maanden, dat hij ge ïnterneerd is geweest te be schouwen als onrechtvaardig. De verdediger, mr. Schreur, uit Rotterdam, begon met op te merken, dat de publieke opinie hie. een rol speelde en dat het publiek van meening is, dat deze man fout is ge weest, zonder over het ma teriaal te beschikken De vriendschappelyke omgang met de Duitschers is ontstaan in 1940, toen van zyn cliënt 23 schepen waren gezonken en de heer v. d. Peyl, actief man als hy is. deze schepen gelicht wilde hebben. Daarbij was hij inderdaad vriendelijk tegenover de Duitschers, doch hij heeft de moffen nooit ge bruikt ten nadeele van zijn land, doch uitsluitend ten voordeelo. PI. is tenslotte van meening, dat de stof voor een veroordeeling inderdaad aan wezig is, doch pL acht niet bewezen dat zijn cliënt heeft gehandeld in strijd met de be- GEMEENTERAAD VLISSINGEN Klachten over den Provincialen Schoolartsendienst. np huisvesting van de der gemeentelflke autonomie ue nuifeVCMlllg v<tn UC|zal komenf maar z.i. blyft het ouden van dagen. DE Vlissingsche gemeente raad heeft Maandag in één zitting de gemeente- begTOOtingen voor 1946 behan deld en ten slotte zh.st. vast gesteld. Daarbij werden door de raadsleden nog verschil lende problemen aangesneden, waarbij dat van den weder opbouw en herstel, ook van de financieele positie der ge meente, natuurlijk op den voorgrond stond. In het alge meen had men lof voor de wijze, waarop B. en W. de zaak aanpakken en toonde men ook begrip voor de groote moeilijkheden, waar voor het gemeentebestuur is ZELFSTANDIGHEID. De heer Post (P. v d. A.) en de heer Verhagen (P. v. d. V.) legden er byv. den na druk op, dat de oorlogsscha de niet tot grootere noodlrj- dendheid mag leiden, waarby eerstgenoemde nog pleitte voor een verhooging van de uitkeering uit het Gemeente fonds. Contróle van Rykswe- ge is noodzakelijk, maar mag toch nooit knellend worden. De heer Verhagen wees er nog op, dat B. en W. ten aan zien van de begrooting inder daad hi een dwangpositie ver keerden. Hy had overigens alle lof voor de homogeniteit van dit breed samengestelde college. De heer Marys (A.R.) wees er op, dat Vlissingen zelfs de 10 die in vele gevallen nog fevraagd wordt, niet kan op rengen, ook al wordt de uiterste zuinigheid betracht. Deze spreker betoogde voorts o.m„ dat het huurverlies der w'oningbouwvereenigingen door Rijk en gemeente zal moeten worden gedragen. Spr. drong aan op voortvarendheid t.a.v. den herbouw van de oude stad. Burgemeester mr. Kolff, meende, dat er inderdaad een nieuwe regeling tot herstel mogelijk, dat ook deze voor zwaar getroffen gemeenten als Vlissingen niet bevredigend zal zyn. B. en W. zullen dan ook diligent dienen te blijven in dit opzicht. PARADEPAARDJES. Wethouder Knoop (P. v. d. V.) zegde toe, dat B. en W. alles zullen doen om voldoen de glas naar Vlissingen te krijgen. Het is niet uitgeslo ten, dat Scheveningen, dat misschien een paradepaardje is als Ostende en Knocke zijn voor België, glas heeft gekre gen, dat voor Zeeland be stemd was. Voortk' deelde wethouder Knoop mede, dat waarschijnlijk nog dit jaar met het bouwen van nóg 80 wonin gen zal kunnen worden be gonnen De herbouw voor par ticulieren hokt helaas nog steeds op het uitblijven van een regeling voor de her bouw-verplichting. Wethouder Popering (P. v. d. A.) onderschreef, dat het gemeentebestuur voor het her stel van de gemeentelijke zelf standigheid op de bres zal moeten blijven staan, te meer daar de huidige tekorten niet her gevolg zijn van wahbe-' heer of pot-verteren, gelijk ook de heer Post reeds had betoogd. Wethouder Popering meende overigens, dat er de eerste tien jaar van werkelijk herstel der financieele onaf hankelijkheid nog wel geen sprake zal zijn. DE OUDEN VAN DAGEN Maar het waren ook nog andere problemen, welke den raad bezig hielden. De heeren Marys (A.R.) en König (P v. d. A.) sneden bijv. de kwestie van de verzorging van ouden van dagen aan. Wethouder van Oorschot (P. v. d. A.) behandelde deze kwestie uit voerig en duidelyk. Herstel van het oude Gasthuis op kor ten termijn zou onvermijdelijk beteekenen, dat de „Middel- eeuwsche toestanden" van voor 1940, waarbij echtparen op hun levensavond van alkaar gescheiden werden, zou worden hersteld. Dat willen B. en W. tot geen prijs. Er ligt dan ook een nieuw plan gereed, maar dat zal veel geld'kosten. Toch hoopte en vertrouwde spr., dat een weg gevonden zal worden om zoo spoedig moge lijk een oplossing te bereiken voor de oudjes. Ze kunnen immers niet wachten, geen dag en geen nacht! De heer van Poelje (P. v. d. A.) meende voorts, dat B". en W. wel eens in gebreke wa ren gebleven den noodraad in voldoende mate in te scha kelen, speciaal t.a.v. het ver dwijnen van de Marine en het herstel van de haven De Burgemeester bestreed deze critiek T.a.v. de marine, wel ke kwestie zich destijds zeer snel heeft ontwikkeld, was het niet altijd mogelyk in het openbaar te spreken, terwijl t.o.v. de haven is gewacht op het officieele antwoord uit Den Haag op het telegram van de gemeente, welk ant woord door den Minister bij zijn bezoek aan Vlissingen werd toegezegd. Pas enkele dagen geleden hebben ook B. en W. gehoord, dat men met de opruiming is begonnen. VERLICHTING DER BOULEVARDS. Zoowel de heer Marijs (A. R.) als de heer Verhagen (P. v. d. A.) drongen er op aan aandacht te schenken aan verbetering en verfraaiing van de stad, waarbij de heer Verhagen nog speciaal op de verlichting wees, welke ook voor den oorlog armelijk was. De stad en vooral ook de boulevards moeten aantrekke lijk worden. Voorts werd de aandacht gevestigd op tal van noodzakelijke verbeterin gen (Prins Hendrik-weg, Wal- straat, Betje Wolfplein, Klei ne Markt, enz.). De heer Verhagen bracht het veelvuldig vertrek van het secretarie-personeel nog ter sprake, waarbij wethouder van Oorschot er op wees, dat ver wacht wordt, dat het perso neel zich zal houden aan ge maakte afspraken .welke in den regel het niet sollicitee- ren binnen één jaar na de aanstelling inhouden. De heeren Marys (A.R.) en van Poelje (P.v.d.A.) meenden voorts, dat bij de besprekin gen inzake de salarieering van het gemeentepersoneel reeds thans het georganiseerd over leg had behooren te worden ingeschakeld. Wethouder Po pering wees er op, dat het tot dusver nog slechts voorloo- pige besprekingen ter informa tie van B. en W. betrof. Aan het Georganiseerd Overleg zal niets te kort worden gedaan. De heer König (P.v.d.A.) critiseerde den provincialen schoolartsendienst, waarbij hij van vele zijden, ook van de wethouders van Oorschot en Poppe, by val ondervond. De toestand is veel slechter dan toen de gemeente zelf een dienst had en verschillende raadsleden vroegen zelfs of het nog wel betaald zal die nen te worden, zoolang er zoo weinig wordt gepresteerd. In dit verband wees de heer van Rooyen (c.h.) er op, dat op de Rijks H.B.S. in één klas reeds 9 gevallen van t.b.c. zijn geconstateerd. EEN JACHTHAVEN? De heeren Korteweg (V.D_) en Verhagen (P.v.d.V.) vroe gen nog aandacht voor het belang van een jachthaven, welke in de Engelsche vis- schershaven zou kunnen wor den ingericht. Het ls niet on mogelijk, dat de Kon. Ned. Zeil- en Jachtclub hier dan haar haven voor het Zuiden van het land zou vestigen. Op een vraag van den heer de Bart (P.v.d.A verklaar de wethouder Kno'op zich be reid bij de betrokken instan ties eenigen drang uit te oe fenen tot bespoediging van het herstel van het Concert gebouw. Inzake de vuilstorting bij het Havendorp zegde de wet houder toe naar een ajidere oplossing te willen uitzien Wethouder Popering be loofde er steeds op te zullen toezien, dat de ambtenaren van den Woningdienst tegen over het publiek optreden als dienaren van de gemeenschap. Tenslotte kunnen we nog vermelden, dat de heer Kor teweg betoogde, dat voor een bedelreis naar het Amerikaan- sche Flushing geen 4000 zal mogen worden uitgegeven. De burgemeester verzocht dezen post te handhaven, omdat het mogelyk is, dat een dergelijke reis breeder nut voor Vlissin gen zal kunnen afwerpen. Cor respondentie is terzake nog gaande. weg_My„ over welken dienst door een der leden werd ge klaagd. Door Ged. Staten werd voorts medegedeeld, dat de conces sie vcor de tramlijn Middel burgVlissingen voor ƒ60.000 is overgedragen aan de N.V. Stoomtram Walcheren, zulks met inbegrip van de trambaan, DE VLIEGVELDEN, Ged. Staten hebben in over weging gegeven het vliegveld op Walcheren na het herstel van enkele startbanen als noodvliegveld te bezigen. Voor een definitief vliegveld wordt gedacht aan een terrein in de z.g. Zuid-Watering. voor Zeeuwsch-Vl aan deren denkt men voor een tijdelijk vliegveld aan den Dekkerspol der. voor het definitieve aan den ingepclderden Braakman-, HET SLOE EN DE BRAAKMAN. T.a.v. deze inpoldering wordt medegedeeld, dat de zaalc met Minister Ringers is besproken. De Regeering wil te dezen spoed betrachten en zal de zaak onderzoeken. Het ontwerpen van plannen tot inpoldering (Braakman SloeSaaf tinge) is door do regeering inmiddels opgedra. gen aan het bestuur der domei nen in samenwerking met den Rykswaterstaat. WEGEN. Voor de provinaiale wegen is een urgentieprogram opge maakt. Met betrekking tot den Rijksweg NieuwlandVlissin gen is een project ontworpen van Nieuwland naar de stad; Vlissingen met een zijtak naar het havencomplex. De weg zal over een hooge brug ten Noor_ den van Souburg het kanaal kruisen. Dit project is echter nog niet door de Regeering goedgekeurd. langen van het Nederiandsche volk. Pleiter verzocht er reke ning mee te houden wat zyn cliënt voor Zw. Vlaanderen reeds heeft gedaan en nog zal kunnen doen en hem dan ook niet verder te straffen Uitspraak 12 Aug. a.s. BESCHULDIGING VERVALLEN. De 34-j. Ma. Lo. Blondeel te Aardenburg, stond terecht beschuldigd van openlyk ta hebben doen blijken van inge nomenheid met den vijand, door vertrouwelyken omgang met leden van de Duitsche weermacht. Het bleek dat deze beschul diging op wel zeer losse schroeven stond Zoo is o.a. gebruik gemaakt van getui genverklaringen van jongens van 13 a 14 jaar. Het Tribu naal besloot dan ook, op ver zoek van mr. P. Adrfaanse, onmiddellijk uitspraak te doen en verklaarde de beschuldiging vervallen MET DEN S.D. GEDREIGD De eerste die Zaterdag te recht stond was een vrij zwaar geval. Het was P- A. de Munck besteller op de prov. stoomboot- dienst te Breskens, die lid was van de N.S.B., lid was van de hulplandwacht en als zoodanig, gewapend met het befaamde jachtgeweer,,, deelnam aan wacht- en patrouillediensten en oefeningen te Doetinchem. Voorts had hy den chef van het hoofdkantoor der S.B.M. ge dreigd met de S.D. De M. be gon met ontkennen, doch uit de stukken bleek, dat de M. ver antwoordelijk groepscomman dant van de landwacht was. Zyn zoon was tegen zyn zini in de S.S. gegaan en ten slotte beweerde nrj, dat niemand ooit last van hem had. „Ik was in die dagen een beetje gek", ver telde hy. Mr. Kurtz beweerde in zijn pleidooi, dat verd. geen verstand had van politiek en dat diverse gunstige rapporten waren binnengekomen. Hg ver- zochf het tribunaal geen ver dere interneering op te leggen. I. J. S„ loondorscner te Groe de werd ervan beschuldigd met een luxe auto voor de Duit schers te hebben gereden em olie zwart aan hen te hebben verkocht. Verdachte ontkende alles. Volgens hem zouden de be schuldigingen zyn voortgko- men uit concurrentienyd. Een getuige a décharge verklaarde nooit iets verkeerds van S. te hebben opgemerkt. In een lang pleidooi viel Mr. Adriaansen de tenlastelegging aan en ver zocht rehabilitatie en vervallen verklaring der beschuldiging. Ten slotte stond terecht mej. Mo. L. B. uit Aardenburg. be schuldigd van vertrouwelijke omgang met Duitschers. Uitspraken over 14 dagen. UITSPRAKEN. P. v. E., secr. K.v.K. te Ter neuzen, verbeurd verkl. vermo„ gen tot f 950.—; Ma. R. even eens te Terneuzen vervallen verkl. beschuldiging; P. D. te Axel, 8 mnd interneering. Het Tribunaal deed de vol gende uitspraken: Aa. Le. Fr. Meeusen, Ter neuzen; ontz. rechten. Su Ge. Krijnen, Oostburg, blyft geïnterneerd tot 29 April 1947. Sa. Su. Dieleman-Daansen, Oostburg. blijft geïnterneerd tot 29 Maart 1947. Ja. El. Beerends-Verplanke, Sluis, blijft geïnterneerd tot 29 October 1946 Allen werden ontzet uit de rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10